Geheim van Feijenoords rust: Happel denkt voor de spelers Celtic heeft ook doelmanprobleem SCHEIDSRECHTER, VELD, PUBLIEK AMATEURS DANKEN „HERKANSING" AAN FORMIDABELE DOELMAN WEVER m Alstublieft geen tweede wedstrijd 'JtfWlrt j Roerig slot bij Telstar-Sparta PSY lonkt naar Vos (AD0) en Roggeveen Middenveld prooi van Spanjaarden Milaan deu: niemand, potdicht'. Daarom stonden e journalisten op het vliegveld en stormden zij meteen af op Wim van die zo'n grote rol speelde tegen A.C. Milan. En dat wisten ze nog. naast Van Hanegem is een tolk, want „de Kromme" spreekt niet zo vloeiend Italiaans. ROTTERDAM Vier dagen voor het absolute hoogtepunt van dit seizoen en dertig uur voor het vertrek naar Milaan is alles en iedereen rustig. Een deel van de manschappen die trainer Ernst Happel ten dienste staan, zit ontspannen na drie kwartier trainen „om de spieren los te houden" rondom wat tafeltjes in de spelerskan tine in de catacomben van het Feijenoordstadion. Zes spelers vertoeven op zaterdag 2 mei in Volendam met de B-ploeg. Dat zijn Eddy Pieters Graafland, Romeijn, Van Daele, Vrauwdeunt, Veldhoen en Geels, welke laatste een triest weekeinde tegemoet gaat. Ernst Happel heeft zijn keurtroep van zestien spelers aangewezen en besloten dat Ruud Geels er niet bij is. „Om zijn matige vorm van de laatste tijd", stelt Hap- En passant laat Happel zich ontvallen kamer van het San Sirostadion zitten, dat Wim van Hanegem rust heeft om- Maar die onderdrukt Happel ook nog dat hij tegen Ajax een flinke bloeduit- even, let maar op. Ze zullen zich extra storting aan zijn linkerbeen heeft opge- geven, reken daarop. Voor velen is het lopen. In zijn privé-ziekenhuisje, enige de eerste en de laatste keer dat ze een vertrekken verder, is verzorger Gerard Europa Cupfinale spelen. Iedereen Meijer-met-de-sprintercapaciteiten be- speelt voor meer dan honderd procent, zig met de laatste voorbereidingen. Hij Ik heb het volste vertrouwen in de strijkt een verband plat. „Dat is van ploeg die in het veld komt". Hasil. Ja, zoiets moet ik ook doen. Een Welke ploeg dat zal zijn, blijft vol- bandage wassen en glad strijken. Hoep, gens aloud gebruik het geheim van daar gaat ie". En met een elegante Happel, „want ik zeg dat pas een kwar- zwaai wordt het verband in een van de tier voor de wedstrijd, ook tegen de gezwiept die Gerard Meijer spelers. De zestien die meegaan, i pel vast. „Normaal heb ik een selectie van vijf tien man maar door de blessure van Geels en de schorsing van Romeijn werden dat er zeventien. Dat is te veel. Er zijn er dan steeds bij die af en toe ook eens een balletje mogen meetrappen. Ze moeten plotseling invaller,, zijn niet voldoende geconcentreerd, halen de rust en het ritme uit de ploeg en daar heb ik niets aan. Ik heb er over nagedacht met hoeveel spelers ik naar de Europa Cupfinale zou moeten gaan en kwam tot zestien. Dit zijn ze: Pieters Graafland, Treytel, Haak, Romeijn, Van Duivenbode, Laseroms, Israel, Veldhoen, Van Daele, Hasil, Jansen, Van Hanegem, Wery, Kindvall, Vrauwdeunt en Mou- lijn. Dus Ruud Geels niet". asting; laat tegen die m beetje a; tic-Feijenoord Europa Ernst Happel: „We zi gonnen de „i" te zett ;n tegen AC Mi- in om de punt op ROTTERDAM. Het veld, de scheidsrechter, het publiekdrie factoren die in Milaan niet verwaarloosd kunnen worden. Happel: „Na aankomst zondag avond rust, maandag trainen we twee keer, dinsdag zal ik nog zien, want ze kunnen het dan wel eens zat zijn. Woensdag slapen de spelers uit tot een uur of tien en 's middags gaan ze weer rusten". „Dan gaan we naar het San Sirosta dion. dat we kennen. Over het licht maak ik me niet druk. Dat kan niet slechter zijn dan in Warschau. Van hij zich instelt op onze slidings die van de Schotten. Hij is een Middeneuropese scheidsrechter en hij is voetbal gewend zonder de slidings die wij kennen en toepassen. Het publiek is voor mij geen pro bleem. Het Italiaanse wel te ver staan, want dat houdt niet van En gels voetbal. Het zal, als wij goed voetbal laten zien, op onze hand zijn want als wij de Europa Cup winnen, kunnen de Milanezen altijd nog zeg gen dat hun AC Milan heeft verlo ren van de Europa Cupwinnaar. En alsjeblieft geen tweede wedstrijd op vrijdag". Groen-wït Ook manager Jock Stein wacht tot het allerlaatst om de opstelling be kend te maken. Gisteren heeft de selectie van achttien spelers getraind in een kustplaatsje, vijfenveertig ki lometer van Glasgow verwijderd. Vandaag is de ploeg naar Milaan gevlogen waar Celtic zal worden bijgestaan door, naar men hoopt, dertigduizend supporters. Celtic heeft 15.500 kaartjes ontvangen maar vele duizenden Schotten zijn al per auto en vliegtuig onderweg en zullen trachten in Milaan nog een toe gangsbewijs op de kop te tikken. Een van de veerboten die supporters per auto overzette, was zaterdag versierd met de groenwitte kleuren van de Schotse kampioensploeg. Denken Jock Stein verklaarde: „Dit is de grootste wedstrijd die Celtic ooit heeft moeten spelen. In Schotland zegt men wel dat alles al in kannen en kruiken is maar Feijenoord denkt ook een goede kans te hebben. Mijn probleem zal zijn mijn spelers aan het denken te zetten. Ze hebben tot nu toe alleen maar gesproken die mensen die het over winnen hadden. Maar daar zullen ze waarachtig iets aan moeten doen. We zullen het niet cadeau krijgen". op een rijtje heeft s tassen mee, jawel. En dat is niet over dreven want ik neem aan dat ik tegen die Schotten nog wel eens het veld in zal moeten en dan mag er niets ontbre ken. Bovendien moet ik er rekening mee houden dat Feijenoord gelijk speelt en er dus nog een wedstrijd komt. Alle potjes, zalfjes, doosjes, flesjes, lappen, houden dat ze in het an. Als je tevoren iemand er ft, ploft die in elkaar. Logisch, kunt geen enkel risico nemen (Van on: tredactle) GLASGOW In feite worstelen Celtic en Feijenoord met dezelfde problemen, want ook bij de Schotse finalist is de doelman de omstreden speler. Feijenoord kan nog teruggrijpen op routinier Eddy Pieters Graaf land toen bleek dat Eddy Treytel toch niet de man was op wie coach Ernst Happel g'eheel kon vertrouwen. Voor Celtics Jock Stein was een dergelijke oplossing niet mogelijk, want Ronnie Simpson, de 39-jarige old timer, is door een schouderblessure niet beschikbaar. Die blessure dateert van februari vorig Jaar. In de competitiewedstrijd Celtic Clyde kwam Simpson keihard in botsing met een tegenstander. De gevolgen waren aanzienlijk, want Simpson moest uitvallen en het duurde maanden eer de blessure zo ver genezen was, dat hij de training kon hervatten. Aan het begin van dit seizoen stond de man, die op 37-jarige leeftijd in het Schotse elftal debuteerde en vijf cups verwierf, weer in het doel bij Celtic. Echter niet voor lang, want de pijn in de schouder bleef en Simpson wilde geen „Omdat", zegt hij „ik hooguit nog twee, drie seizoenen kan spelen, voel ik er niets voor de schouder te forceren. Als ik zou hebben doorgespeeld, had ik wellicht de rest van mijn leven met een stijve arm gelopen en dat is 't voetballen Celtic de Europa Cup ook zonder zijn medewerking zal veroveren. „Het elftal van nu is misschien niet sterker dan de ploeg waarmee we in 1967 de Cup voor de eerste keer wonnen, maar het is zeker ook niet slechter". Simpson rekent erop, dat Fallon, die enige jaren in zijn schaduw leefde, woensdag het doel zal verdedigen, of schoon in beide wedstrijden tegen Leeds United de wat jongere Williams als laatste man fungeerde. „Fallon heeft meer ervaring", luidt de motivering voor die verwachting. aiet r Ook zonder mij Ronnie Simpson gelooft nog niet in het einde van zijn loopbaan, ofschoon Jock Stein de hoop op een come-back van de klassedoelman al heeft opgegeven. „Sinds oktober heb ik niet meer gespeeld, maar ik reken erop, dat ik er in het nieuwe seizoen weer bij ben. Ik voel me nog niet te oud", aldus Simpgon, die dagelijks de 80 km tussen zijn woonplaats Edinburg en Glasgow aflegt, om zijn schouder te laten behandelen door Celtics masseur. De doelman, die zijn carrière begon bij de non-leagueclub Third Laneak en die via de Engelse clubs Queens Park Rangers en New Castle United en het Schotse Hibernians pas ver na zijn dertigste verjaardag bij Celtic terecht kwam. is er rotsvast van overtuigd, dat Wauï?ï 1 m zonder 1 H chauffeurs |o.a.CAPRI en VOLVO bloeduitstorting. Maar we hebben nog bijna vijf dagen en ik krijg hem wel in orde. Voor de rest is iedereen helemaal fit". De rust en de bijna ingetogenheid waarmee de spelers de finale tegemoet zien, zijn er om dat te bewijzen. Geen nervositeit, geen zenuwachtig ge schreeuw; alleen rust en beheersing. „De rust voor de storm", zegt Happel ietwat grimmig. Hij heeft zich eraan geërgerd dat „in druk" is verschenen als zou hij gezegd hebben dat Celtic een primitief voetbal lende ploeg is. „Kijk eens, het zou belachelijk zijn als ik dat had gezegd. Dat heb ik evenmin beweerd van Vorwarts en Legia. Van Celtic dus ze ker helemaal niet. Die ploeg is achten twintig keer landskampioen geweest en dat is een record in Europa. Celtic heeft in 1967 de Europa Cup gewonnen. Je denkt toch niet dat ik_ dat een zacht eitje vind. Bovendien speelt Celtic het hardste voetbal in Europa, wordt er in hoog tempo gespeeld met raffinement en fantasie. En dan zou ik van primitief spreken; laat me niet lachen. Dat ze een hoog tempo spelen, vind ik niet belangrijk. We moeten rekening houden met dat tempo, en in de finale mis schien wel met een abnormaal hoog. Dat is voor het Engelse voetbal niets ongewoons. Dat is in elke situatie snel. Vind ik onbelangrijk. Je moet op hel niemand, ook niet tegen de jongens. Ze zullen het wel zien". Ook het feit dat zes geselecteerden zaterdagmiddag met de B-ploeg tegen Volendam speelden, vormt geen enkele aanwijzing. Guus Haak zat rustig onderuit aan een tafeltje. Piet Romeijn speelde in Volendam. Maar Pieters Graafland ook en Eddy Treytel was na de training gauw verdwenen. De naam Jan van Beveren viel ook. Manager Guus Brox: „Als je het mij vraagt, zit er iemand te stoken. Iemand iuis s het. De wedstrijd Telstar—Sparta kreeg een wat merkwaardig en roerig slot. De Rotterdammers hadden vlak voor rust een voorsprong genomen door Venneker. die een fout van Van Essen afstrafte. Telstar ging het accent toen nog meer op de aanval leggen. Een kwartier voor het einde floot scheidsrechter Derks omdat Van Be- veren bij een uittrap over de lijn van het doelgebied zou zijn gekomen. Na de door Van der Lugt genomen vrije trap kopte Dick Beek uit een scrim mage in. Van Beveren protesteerde, omdat de bal niet over de lijn zou zijn geweest. Scheidsrechter Derks overlegde met zijn grensrechter en het resultaat was dat het doelpunt van Telstar toch werd toegekend (11). Scoreverloop43 Venneker 0—1, 75 Beek 11. Scheidsrechter: Derks. Toeschouwers: 8.000. DEN HAAG. Veranderingen op til bij Holland Sport, wellicht ook bij A.D.O, Bij Holland Sport zal verzorger Dick König zijn taak aan het eind van dit seizoen neer leggen. Hij weet nog niet of liij zich in dienst van een andere ver eniging wellicht Verbureli, waarin zijn vrouw handbalt zal stellen. Sjaak Roggeveen voert onderhandelingen niet eredivisie club P.S.V., die ook sterke belang stelling aau de dag legt voor A.D.O.'s Harrie Vos, die evenwel nog contractuele verplichtingen heeft. Reden waarom Feijenoord het oor spronkelijke voornemen om „te gaan praten" over een transfer met doorzette. „Maar", aldus van Rotterdamse zijde, "als PSV het wel doet, willen wij er ook nog eens over denken want dan moet er toch een kans zijn dat hij voor tijdig zijn verbintenis met ADO kan be ëindigen". Beter nieuws van het Holland Sport- front: Frans v. d. Heide heeft zaterdag zeer kort met het B-elftal geoefend en Jan Teske gaat het deze week in het B-elftal proberen na een langdurige blessure. Bikkelhard En zal Feijenoord dat zijn? „Als we zonder zenuwen spelen, zoals tegen AC Milan, hebben we al veel bereikt. Het Nederlandse voetbal kun je op een be paald moment naar een hoogtepunt voeren. Dat. is gebeurd bij AC Milan, dat is geschied bij Ajax vorige week. Daar hebben we intelligent gespeeld, met break outs. En ik ben ervan over tuigd, volledig, dat Celtic eruit zal ko men. Maar ook dat het tactisch niet zo zwak zal spelen als Ajax. Jock Stein heeft dat gezien en hij heeft daarom misschien een wat vertekend beeld van ons gekregen maar hij is in elk geval gewaarschuwd. Hij weet wat we kun- Die vindt Jim Brogan tegenover zich, een bikkelharde die enorm zwaar tack led. Volgens mij gaat die Kindvall pakken. En Jimmy Johnstone zal geen rechtsbuiten staan. Dat wordt zo goed als zeker George Connelly". Zo filosofeert Ernst Happel en is hij al helemaal met de finale bezig. „Die rust", zegt Gerard Kerkum, die in Mi laan als „ploegleider" fungeert ifsloot op 8 mei 1963 toen Feijenoord in Lissabon met 31 van Benfica verloor in de halve finales fijntjes „Toen stond PG ook in het doel. Wat een wedstrijd was dat. Ik heb er nog een film van waarop de aankomst gens leerling-journalist is en de concur rentie zoiets opgooit om de eerste te zijn. Ik weet het niet". Maar intussen, ondanks ontkenningen van Sparta, Feije noord en Van Beveren, schijnt er wel iets aan de hand te zijn. Een van de voorwaarden van de doelman van Spar ta zou zijn dat zijn salaris wordt ge spaard zodat hij ook nog (vele) jaren na zijn actieve carrière ervan kan profite ren. Waarvoor dan deze verklaring geldt: „Als hij een flink bedrag ineens krijgt, moet hij belasting betalen, valt Topduel in de eerste divisie: VolendamExcelsior. Het vissers dorp had er nachten lang wakker van gelegen, maar zowel het spel- gehalte als het resultaat (voor Volen dam althans. 11) vielen tegen. Niet voor Excelsior echter, dat in de tweede helft uiterst bekwaam ver dedigde en daarmee zijn kansen om naar de eredivisie te promoveren geheel in eigen hand hield. Waar mede achterspeler Tetteroo (3) voor zorg droeg door in de vlucht een knappe redding te verrichten bij een inzet van Bond. Doelman Geilman steekt overigens eveneens een hel pende hand uit. - w? FORTE DEI MARANI Arie de Vroets woor den waren typerend. „Jongens, heb ik voor de verlenging gezegd", vertelde hij toen na 120 minuten door zenuwen beheerst voetbal de Europa Cupfinale NederlandSpanje voor ama- leurteams tenslotte en einde was, „en nu gaan we echt voetballen. Vergeet je zenuwen, probeer gewoon te spelen, plaats de bal en zoek het niet meer in wilde trappen." Even hadden de woorden van de bondscoach succes. Daarna be heersten de zenuwen opnieuw het treffen in Forte dei Marmi, dat na negentig minuten de stand 11 had opgeleverd. enthousiasten. geweldig" Gerard Kerkum verklaart de absolute rust in het handjevol spelers dat na de training nog even bijeen zit. „Ik weet hoe ze zich voelen. Iedere minuut van de dag zijn ze met die wedstrijd bezig en ze hebben hem al vele malen gespeeld als ze het veld ingaan. Ze hebben Celtic op de film gezien, in een wedstrijd tegen Leeds United maar daarover vinden ze zich niet op. Ze vertrouwen geheel en al op Happel, die de wedstrijden analy seert. Dat schenkt hun die rust. Ze hoeven zelf niet te denken, alleen maar te wachten tot Happel zegt: zo en zo spelen we. En dat doen ze dan. Wat Happel tactisch heeft gezien, is altijd uitgekomen. Dat weten ze en daarop Nederlandse amateurs, die verijdelde dat de Spaanse formatie de beslissing niet kon afdwingen. Doelpunten bleven in de dertig minuten extra-speeltijd uit, zodat de ploegen vanavond opnieuw tegenover elkaar zullen staan. Als die overgespeelde finale na verlenging wederom een gelijkspel zou opleveren, wordt aan beide teams de eerste plaats toegekend. Vrijdag, tegen Joego-Slavië, was de middenveldbezetting met debutant Jan den Rooyen en Gertjan Hoek. Nederlands sterkste troef geweest, in de finale moest Oranje het middenveld vrijwel geheel prijs geven. „Dat maakte het voor onze aanval wel heel erg moeilijk", betoogde Arie de Vroet. „Als voorhoedespeler ben je afhankelijk van de passes die je krijgt. naar de oorzaak. Jan den Rooyen was vooral in de opbouw zwak. Trouwens, het bouwen aan de aanval was in zijn geheel te gehaast. Dit was een cupduel en dal was voor deze jongens wel heel erg moeilijk". Onwaarschijnlijk Dat Nederland de „herkansing" haalde, dankte het overigens aan 't uitzonderlijk sterke spel van doelman Sies Wever. Schoten van Herrero, Quini en Fortuno hadden vrijwel alles om als „onhoudbaar" te worden gekwalificeerd. Van luttele meters afstand poogden de Spaanse aanvallers hun kans te grijpen. Met een onwaarschijnlijk reactievermogen be dwong de man uit Assen de schoten, die beslissend hadden kunnen zijn. Tot groot enthousiasme van de zesduizend Italiaanse toeschouwers, die in Oranje Lange tijd leek het zeker, dat de over winning van de Spanjaarden slechts een kwestie van tijd zou zijn. Omdat aan voerder Henk Kiel mede de taak had gekregen de opkomende Spaanse ver dediger Grande te stoppen, kon de man uit Kampen maar zeer ten dele zijn aandacht aan de aanval geven. „Tussen de voorhoede en de verdediging „zwom" je gewoon", zei hij. „Er was geen rust op het middenveld. En als je de bal had, sprintten de buitenspelers niet. zodat je niet eens kon afspelen". De onverwachte treffer, waarmee toch Henk Kiel zijn ploeg, tegen de ver houding weliswaar, na veertien minuten de leiding gaf, had de rust in de ploeg kunnen brengen. Kiel omspeelde twee tegenstanders en loste toen van de rand van het strafschopgebied een schot waar tegen doelman Castro geen verweer had (10). De angst voor de professioneel spelende tegenstanders was echter niet Wevers sublieme acties ver mochten veel, maar ook hij kon niet voorkomen, dat na zesentwintig minuten het Spaanse overwicht door Garzon in een doelpunt werd uitgedrukt (11). „Er stond een Spanjaard buitenspel", zei Wever een uur na de wedstrijd nog ver ontwaardigd. Scheidsrechter Angonese deelde die mening niet. Wankelend Het kleine groepje Nederlanders vreesde dat dit doelpunt de inleiding van een debacle zou worden. Vooral dank zij Cor Mei. invaller voor de „principiële zaterdagvoetballer" Aalt Kok, Theo van Londen en de ditmaal bijzonder doelmatig spelende Van Kes- teren, bleef die ineenstorting uit. Waiv- lcelend op de rand van de afgrond hield Oranje nog Juist stand. Joego-Slavië bereikte de derde plaats door met 30 Italië te verslaan

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9