car HERDENKING OP TELEVISIE Bevrijdingsdag op tv MEUBELEN Boekhoudkundig; medewerker 2 Verkoopsecretaresses DE LEEDSE COURANT -$j£&idóeSoti/ïant MAANDAG 4 MET 1970 Aanpassing' van BTW ^MANNEER ministers in interviews of Kamerdebatten op het spoor van de Belasting Toegevoegde Waarde geleid worden, verzwijgen ze meestal niet, dat in 1971 „aanpassing" (een net woord voor „verhoging") van de B.T.W. noodzakelijk zal zijn. Niemand mag dit onverwacht nieuws noemen; want het kabinet-De Jong en zijn minister van Financiën in het bijzonder, hebben altijd laten doorschemeren, dat om de staatsbegroting sluitend te maken in het laatste jaar van deze parlementaire periode de B.T.W. een mééropbrengst zou moeten garanderen. De kwestie is niet verzwegen, toen vorig jaar zoveel politieke deining teweeg werd gebracht rond d< belastingverlaging volgens het plan- Witteveen. In zekere zin moet ook de oppositie in de Kamer het in de planning van het kabinet-De Jong prijzen, dat de regering bij haar laatste begroting niet terugschrikken zal voor impopulaire maatregelen, omdat de consequenties van het nalaten hiervan weer voor rekening van de volgende regering zouden komen. Wie zijn oor te luisteren legt bij de bron waaruit vele geruchten voortkomen over grote moeilijkheden om de miljardennota voor 1971 van een be hoorlijk dekkingsplan te voorzien, krijgt evenwel de indruk, dat de B.T.W. volgend jaar wel eens meer verhoogd zou kunnen worden, dan in de ramingen van vorig jaar werd voorzien. En dan doemt het spook van ongewenste prijsverhogingen en nieuwe spanning rond de spiraal van lonen en prijzen weer levensgroot op. Onderscheid 7IET het kabinet, om een redelijk beleid te kunnen voeren, zich inderdaad genoodzaakt volgend jaar de B.T.W.- tarieven op te krikken, dan hopen we vurig, dat het, meer nog dan in het verleden werd gedaan, duidelijk onder scheid zal gaan maken tussen zaken, die noodzakelijk zijn voor het levensonder houd en de min of meer onder het begrip „luxe artikelen" vallende pro- dukten. Prijsverhogingen zijn nooit plezierig voor de klant en dikwijls ook niet voor de handel. Maar als prijsverhogingen onvermijdelijk zijn, kunnen ze niet alleen sociaal, maar ook nationaal-economisch gezien, beter plaatsvinden bij auto's, televisietoestellen, juwelen, dure cosme tica dan bij levensmiddelen en gewone kleding. Een niet te ontkennen verschijnsel ls, dat ook wanneer een regering besluit om de belasting op weeldeartikelen te ver hogen, of wanneer ze de tarieven voor de wegenbelasting en de accijns op ben zine en alcohol verzwaart, ze de wind van voren krijgt en in de publieke opinie harde noten hoort kraken. In bepaalde opzichten hebben zulke 1 maatregelen denk aan de vervoers- tarieven ook wel enige invloed op de bestedingsmogelijkheden van de kleine man. Maar de gevolgen hiervan zijn minder direct dan prijsverhoging bij gewone levensmiddelen en eenvoudige huishoudelijke artikelen. Nevenivinst Zaterdag zagen we de laatste afleve ring van Rust noch duur, een van de betrekkelijk vele series die KRO-t.v. het aflopende seizoen op de eerste plaats bracht. Het aardigste reeks vonden gels in feite een heel „conservatieve' strip heeft gemaakt, waarin veel var de modieuze progressiviteit olijk ir het zonnetje werd gezet. NEDERLAND I •18.50 uur: Fabeltjeskrant •18.55 uur: Journaal 19.00 uur: In those days, muziek wel dat Guus Vleu- 19.35 uur: Een leger van gebou wen steen, film 19.50 uur: Reportage Overveen •20.10 uur: Journaal 20.25 uur: Oranjehotel In de erg-aardige slotaflevering wa ren dat „progressieve" ideeën over huwelijkstrouw en seksuele (die bed- scenes!) praktijken. Wilde in het verT leden de handeling zich wel eens té exclusief alleen op Jasperina de Jong richten, thans waren er volop spelmo- gelijkheden voor de anderen, inclusief dé „gasten" Ina van Faassen, Ton Lensink en Jan Staal. Sommige van de liedjes op Stokkermans' muziek hebben terecht de hitlijsten al ge haald. Wat er dansend en zingend in groepsverband gedaan werd 21.40 uur: Kort geding •22.30 uur: Journaal TELEAC 22.35 uur: Huisartsencursus NEDERLAND II •18.50 uur: Fabeltjeskrant •18.55 uur: Journaal 19.00 uur: In those days NEDERLAND I NATIONAAL PROGRAMMA per- 10.15 uur: Reportage Laurenskerk Rotterdam hopen dat Lurelei en NOS: KRO elkaar opnieuw zullen kunnen 18.45 [N zekere zin kan een duurder worden I van niet-noodzakelijke artikelen ook nevenwinst opleveren. Van diverse kanten wordt er kritiek geleverd op de schaduwkanten van het benutten van I welvaart in onze consumptiemaatschappij diverse critici wraken het, dat de bur gerij in haar geheel meer interesse heeft .voor het genot van vandaag dan voor noodzakelijke voorzieningen op langere termijn; nationale volksgezondheid, on- derwijs, leefbaar houden van de samen- leving bijvoorbeeld. Dan zou het de moeite waard zijn om bijvoorbeeld een B.T.W.-verhoging als die noodzakelijk is niet te maken tot een twistpunt van partijen, tot een trucje waarmee politieke partijen stern- kunnen winnen of verliezen, maar tui een nationale taak waarvan iedereen zowel de noodzaak als de consequenties "'anneer men haar nalaat, inziet. Is dit te veel gevraagd van een natie, die beweert het algemeen welzijn te willen dienen? KILIMA HAWAIIANS ?ochi™rtranlmtn ff' de N'nS-t,'levisi« morgen via Nederland I uitzendt, begint «ochtend» om 10.15 uur met een tot 11,30 uur durende reportage van de nktionale herdenkingsbijeenkomst in de Sint-Laurentiuskerk in Botterdam aan het slot TomT»? K°ninr "*'ra het W°°rd 111 Se vooravond. o 1 v Hooit u™ r' ,1™ 1™ door het Radio Filharmonisch Orkest léven Eërï I f20" -'1' Van 20-30 tol 21-40 oor volgt dan, in kleur. „Wij tmu .fa i jf Programma uit een serie van drie documentaires die in dl' 25S'e herdengingsjaar van de bevrijding werden geproduceerd door Jan van HHlo. Het avondprogramma wordt van 21.40 tot 23.05 uur besloten met „Anno ;?e,V.r"hïKïïr Tanu",llet Circustheater in Scheveningen waar de muzikale sfeer uit het bevrydingsjaar 1945 herleeft. Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.00 uur: Feestconcert in Studio II 20.00 uur: Journaal Bevrijdingsvlam Meer bezwaren tegen drempel het minimumaantal stemmen dat een politieke partij zou moeten behalen om een zetel in de Kamer en andere vertegenwoordigende organen te kunnen bezetten blijkt meer verzet te leven dan gemeenlijk verondersteld wordt. Hebben suggesties in de richting van een verhoogde kiesdrempel bij vele gewone burgers altijd -de smet van een ademocratische noodmaatregel gehad, ook in politieke kringen groeit het aantal tegenstanders. Kleinere partijen hebben vanzelf sprekend nooit een goed woord geuau vuur ecu uioaucgci, die Zich rechtstreeks tegen hun bestaan richt; voor een grote meerderheid van de liberalen wekt het woord „kiesdrempel" associaties op met een methodiek waar tegen ze zeker principiële bezwaren hebben, zo ze al niet geschrokken zouden xijn van de zware slagen, die het parlementaire liberalisme in verschil lende landen door kieswetmanipulaties ls toegebracht; door een openbare ver klaring van drs. Schmelzer is nu ook officieel geworden, dat een minderheid van de K.V.P.-Kamerfractie (waarbij Schmelzer zichzelf spaart) niets in 'maatregelen als het verhogen van de kiesdrempel ziet Onnatuurlijk ov.w. sympathie - voor het standpunt van de minderheid van de K.V.P.-Kamerfractie dan voor dat van de meerderheid, die dus de denk beelden volgt, die ook in het bestuur -an de Katholieke Volkspartij leven. De heer Schmelzer erkent de bezwaren uiting moet komen. Maar hij vindt kiesdrempelverhoging een onnatuurlijk geneesmiddel en zoekt de oplossing liever in het tot stand komen van concentraties van partijen, die zich met elkaar ver want voelen. Behalve onnatuurlijk vinden wij een hoge kiesdrempel ergens toch ook wel ondemocratisch. Want men belet de kiezers niet hun politieke voorkeur voor een bepaalde partij of programma uit te spreken, maar gaat een grens stellen waaronder die uitgesproken voorkeur op het gebied van meeregeren geen enkel effect heeft, ook niet wanneer de kies deler enkele malen gehaald wordt. Omdat op die manier grotere partijen volgens een mo^iljjk vpor de burgers te doorzien systeem profiteren van de nutteloos uitgebrachte stemmen, hebben die stemmen een neveneffect dat men I moeilijk onder de noemer van een ge zonde democratie kan brengen. Zoiets moet gevoelens van frustratie [oproepen en werken als een sterke sti mulans om de stembus blijvend de rug toe te keren tot het moment waarop men via de stembus de democratie zou kunnen onthalzen. De rechtstreekse reportage van de na tionale herdenkingsbijeenkomst in de Laurenskerk in Rotterdam begint om 10.15 uur, tien minuten vóór de aan komst van H. M. de Koningin, die een uit Wageningen overgebrachte fakkel in ontvangst neemt en een bevrij dingsvlam vóór de Laurenskerk ont steekt. Na een door Frans Vreugden- hil, Ben van Dijk (beiden trompet) en Johan Th. Lemckert (orgel) uitgevoer de Intrada, spreekt prof. dr. J. H. Presser een rede uit, gevolgd door „Haec est dies" van Michel Praetorius, uit te voeren door het Nederlands Kamerkoor o.l.v. Felix de Nobel. Ver volgens wordt het woord gevoerd door drs. Maria de Groot, waarna het „Te Deum" van Hendrik Andriessen wordt uitgevoerd door het Nederlands Ka merkoor en Johan Th. Lemckert (or gel) o.l.v. Felix de Nobel. Het pro gramma wordt besloten met een rede van koningin Juliana. vinden, evenals we hopen op nieuwe samenwerking tussen KRO en Eli ('t Schaep!) Asser. Brandpunt, de top van de achter-het-nieuwsrubrie- ken, bewees eigen peil zaterdag met een voortreffelijk programma over Amnesty International en een filmim pressie uit Japan op Piet Kaartniveau. Bij de AVRO zagen we Wie is wie de prijsvraag ten bate van de blinden- ?ns trof dat een groep enorm gehandicapten ter gelegenheid van een jubileum geld inzamelt voor an dere blinden. En dit terwijl zij voor zichzelf nog heel wat op eigen ver- 17.00 uur: langlijstje heeft staan. We vinden dat Weet je veel iets enorms, herinneren er daarom 17.25 uur: graag aan dat mensen die niet aan de Kijk zelf ma; prijsvraag^ meedoen, maar wel een 20.20 uur: Wij leven nog, documentaire 21.30 uur: Anno 1945, feestprogr. 22.45 uur: Journaal TELEAC 22.50 uur: Ruimtelijke ordening NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.35 uur: Een leger van gehouwen steen 19.50 uur: Reportage Overveen •20.10 uur: Journaal 20.25 uur: Hohe Messe van Bach 21.40 uur: Een huilbui van jaren, verhaal van joodse vrouw 22.50 uur: Hohe Messe II •23.25 uur: Journaal KRO: 19.04 uur: De dwaze wereld van Tommy Cooper 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Dzjamilja, film 21.40 uur: Gamma, de achtste plaag 22.20 uur: Journaal TELEAC 22.25 uur. Burgerschapsvorming NEDERLAND I Feestconcert Van 19.04 tot 19.55 uur concerteert in Studio II in Hilversum het Radio Fil harmonisch Orkest onder leiding boek „Een handvol geschiedschrijving is aangewezen op getuigenissen; op overlevering door getuigen vertolkt. De studie van de geschiedenis omvat, los van weten schappelijke overwegingen, ook kennis die ons rechtstreeks raakt, ja, tot in de schuilhoeken van onze persoonlijk heid doorklinkt. De getuigen zelf, als mensen van vlees en bloed, geven vorm aan ons geschiedbeeld". Vijfentwintig jaar na de bevrijding van Nederland ontmoet de kijker in deze documentaire een aantal repre sentanten van grote groeperingen uit het Nederlandse volk. Daartoe beho ren o.m.: Dick Vollenhoven (een ver zetsman die het kamp Dachau over leefde), mr. J. A. de Soet (namens zijn broer, de gefusilleerde verzetsman Ab de Soet). dr. H. P. J. Heukensfeldt- Jansen (namens de Nederlandse oor logsvliegers in de RAF en de enige nog levende Nederlandse oorlogsvlie ger, die met een bommenwerper aan de voedseldroppings heeft meegedaan), vonden het geen succes. Wat een Levie de Lange (vader van een joods kon»edie met een licht-satirische in- gezin van 16 kinderen, die als enige g was werd „vervreemd" door stijl uit Auschwitz is teruggekomen), Jaap ^an spelen, door mise-en-scène. door Querido (de onderduiker die 120 fami- dec°rs en kostuums. Bovenal door een heieden verloor, maar de bevrijding oamerabehandeling die alle echtheid 5 fev-rvniitioi™» aan de handeling ontnam. Van e KRO: kleinigheid willen geven, terecht kun nen op giro 128.000 t.n.v. AVRO Hil- 18.45 uur: versum met vermelding Ned. Blinden- Fabeltjeskrant boncL 18.55 uur: Journaal Gisteren debuteerde bij de NCRV 19 04 uur: Coen Flink als regisseur in Barst in Scala het ijs, spel van Ronald Eyre, geba- IKOR: seerd op een kort verhaal van de Rus 19.30 uur: Nikolai Leskov. De heer Flink heeft Kenmerk schijnbaar zijn eigen ideeën over t.v.- -====== vormen en die ideeën zijn nauw ver want aan moderne theaterinzichten zoals die tot uiting komen bij b.v. hedendaagse Poolse schrijvers en re gisseurs. NOS: 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Pol. uitzending BR 20.30 uur: Tobspion 20.55 uur: Feijenoord-Celtic (in de pauze Socutera) NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal KRO: 19.04 uur: MIK x 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Zelf doen 21.00 uur: De man die Sherlock Holmes was, film 22.40 uur: Journaal TELEAC 22.45 uur: Vamos 23.25 uur. Kosmovisie, 3. 14 -r—uaiuc! ieiuing van beleefde), dr. W. Drees (e,x-politieke 7~". "="uciuig ontnam. Van een Henk Spruit. Uitgevoerd worden de gevangene en één van de Vertrou- GPisch-Russisch incident werd zo een volgende werken: de Piet Heinrapso- wensmannen), Z"K.H. Prins Bernhard gedac;htenzwaar psychologisch drama die van Peter van Anrooy, Legende 'a's opperbevelhebber van de Nedér- Semaakt. De bepaald niet „lichte" be- landse strijdkrachten), mevr. J. D. van der Vlis-Brinkman (als vertegenwoor digster van de miljoenen moedige huisvrouwen, die met hun gezin de hongerwinter door moesten), Evert Boumann (kannonier bij de H.M. Flo- res, als representant van de marine), jongelui bij het Nationaal Monument in Amsterdam (de Damslapers) samen met jongelui die anders denken, rab bijn Soetendorp en vele anderen. zetting kreeg in Flinks" keurslijf geen mogelijkheid om eigen kracht' te to- Ware oorzaken Wij leven nog jyjET het bekvechten die van Peter van Anrooy, Legende no. 6 van Antonin Dvorak, Wiener Dreiviertel-Takt van Johan Wage naar, Scherzo uit de Midzomemachts- droom van Felix Mendelssohn-Bar- tholdy en Capriccio Espagnol van Rimsky Korsakow. Het decor voor dit feestconcert werd ontworpen door Jan P. Koenraads. De regie is in handen van Fred Bosman. CBS- r scnmeizer erkent ae oezwaren craue cue a tegen een parlementaire praktijk, waarbij oorzaakt zijn. in de volksvertegenwoordiging de volks- In dat licht is kiesdrempelverhoging wil door een groot aantal groepjes tot slechts een doekje voor het bloeden. „tegen" van een verhoogde kies drempel lopen onze politici en parlemen tariërs met een grote boog om de ware oorzaken van de crisis in ons politiek bestel heen. Onze parlementaire demo cratie werkt niet slecht, omdat er ver schillende kleine fracties zijn, ook niet wanneer we daardoor de keuze voor de kiezers niet kunnen terugbrengen tot: A, B of C. Politici hebben te veel de neiging praktische moeilijkheden op het Binnen hof en problemen bij de kabinets formatie op één hoop te gooien met de problemen voor de parlementaire demo cratie die door hun eigen falen ver- HOHE MESSE Vanavond wordt ,in de Grote en Le- buïnuskerk te Deventer in tegenwoor digheid van o.m. prinses Beatrix en prins Claus een uitvoering gegeven van de Hohe Messe van J. S. Bach. De NCRV-televisie zal deze uitvoering op nemen en maandag in twee gedeelten op het scherm brengen. De uitvoe ring is in handen van het koor van de Nederlandse Bachvereniging, het om roeporkest van de NOS, terwijl als so listen meewerken Elly Ameling, so praan, Norma Prokter, alt, Kurt Equi- lus, tenor, Peter van der Bilt, bas eerste man was geen sprake i om kan zij zo gemakkelijk, zij de man ontmoet van wie ze wer kelijk houdt, besluiten haar wettige echtgenoot te verlaten. Dinsdag KRO NED. Ill 20.20 uur. 5 mei 1945. Na vijfeneenhalf jaar is de oorlog in Europa voorbij. Alleen al in Nederland is er 25 miljard gulden schade. Het aantal vernielde steden en dorpen, geïnundeerde polders, ver woeste bruggen, havens, fabrieken en kerken kan tenminste nog in betrek kelijk ronde cijfers worden uitge drukt. Hoeveel mensenlevens de oor log heeft gekost dringt pas geleidelijk tot de overlevenden door. Miljoenen mensen zijn gesneuveld of zijn voor hun leven verminkt. Miljoenen zwer ven ontworteld en dakloos over een continent, dat in een grote puinmassa is veranderd. De overgebleven Neder landers kunnen op 5 mei alleen nog zeggen: „Wij leven nog!" Dit is dan oolc de titel van de derde documentai re in de serie „25 jaar later" die door Jan van Hillo werd geproduceerd. De eerste (D-Day) werd op 1 juni lnon uitgezonden, de tweede (Operation Market Garden, niet Arie Beste- Anno 1945 In het programma „Anno 1945", dat vanuit het Circustheater in Scheven ingen wordt uitgezonden, herleeft de muzikale sfeer uit het bevrijdingsjaar 1945. Een ensemble van jonge solisten bestaande uit Rosita Bloom, Corrie van Gorp, Carry Tefsen, José den Burger, Ben Cramer, Dick Rienstra, Edwin Rutten en Fred Helms zingt een selectie liedjes waarin onder meer voorkomen It's a long way to Tippe- rary, Deep in the heart of Texas, You are my sunshine. Amor amor amor, De appeltjes van Oranje, Don't fence me in en De jeep van Jansen. Als gasten treden op Willy Alberti, Jetty Pearl, Cees de Lange, Albert de Boov. Eddy Christiani, de Wama's en de Zangeres zonder Naam. Voorts, wordt medewerking verleend door Mieke Telkamp, de Kilima Hawaiians, de Johan Willem Friso Kapel o.l.v. kapi tein Van Bruggen, het koor trouwen. Zo verging het ook Dzjamilja. -«.i., Van een werkelijke liefde voor haar Garden, met Arie Beste- tein Van Bruggen, het koor tan was geen sprake en daar- reurtje) °p 21 september 1969, beide Koninklijke Mareohaussèe o.l. 7ii 7n opmairir^iiv door d« NCRV. Het antwoord op de rard Tiemesspn on vraag waarom ook in deze documen taire een aantal „mensen van toen" over him ervaringen vertellen, wordt het beste geformuleerd door prof. dr. P. J. Bouman in de inleiding tot zijn Ge rard Tiemessen en de danssolisten Jan Arntz en Peter Lems. De muzikale leiding berust bij Harry de Groot, de presentatie bij Teddy Scholten en Pim Jacobs, de regie bij Kitty Knappert en de produktie bij Toon Gispen. Belangwekkendst gisteren \v dagi in Dallas, interview va reporter Walter Cronkite met sident Johnson over de gebeurtenissen rond de moord op John Kennedy. Niet op de eerste plaats om de nieuws waarde die het interview had, al was er een saillante uitspraak omtrent de tegenwerking die Johnson in de eerste periode van zijn presidentschap had vanuit de „Kennedy-clan". Maar vooral in details boden Johnsons herinneringen toch tal van informa tiepunten, toonden ze vooral een inte ressant zelfportret van een man die, zeer bewust van eigen kwaliteiten, zich toch kennelijk altijd een beetje inferieur heeft gevoeld t.a.v. zijn illus tere voorganger. Over de moord is het Warren-report uitgebracht. Samengesteld door. men selijkerwijs gesproken, onkreukbare, zich van hun verantwoordelijkheid ten volle bewuste mensen. Het rapport iS aangevallen. Begrijpelijk. Het is onvoorstelbaar dat een man als Ken nedy moest vallen omdat elke idioot in Amerika per post een geweer kan bestellen en met dat ding kan gaan schieten. De NOS stelde dan ook in Panoramiek vast dat de Warren-commission niet bevredigend werk leverde. Dit vooral met eerder vertoond materiaal van fantast Jim Garrison en van mensen van het Mark Lanetype, die een ver mogen verdienden door hun wilde speculaties te boek te stellen. Redactielid loopt weg uit „spreekbuis" (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De moeilijkheden rond het omroeppersoneelsorgaan „Spreekbuis" blijven nog voortduren. De heer Cees Séhoonenberg van de VARA, heeft zijn functie als lid van de werkredactie van „Spreekbuis" neergelegd. In zijn rubriek voor het nummer van 17 april j.l, schreef hij een tweerege lig grapje, waarin hij suggereerde, dat de NOS-personeelschef, de heer B. Schrijver, een naamsverandering zou óverwegen door zich voortaan „Schrapper" te laten noemen. De heer Schoonenberg zegt, dat het grapje, dat hij bedoelde als „test-case" om hem te helpen bij het bepalen van zijn hou ding, uit de rubriek bleek te zijn verdwenen. Voorts hebben personeelsleden van de NOS zicli met een brief gericht tot de redactieraad van „Spreekbuis". Zij constateren hierin, dat het personeels- orgaqn de laatste tijd op een ongun stige'manier in de publiciteit is geko men. De omroep en het personeel komen hierdoor in toenemende mate in discrediet, zonder dat het personeel hieraan part of deel heeft. Om alle moeilijkheden rondom het schrappen van zinnen en het niet publiceren van brieven of gedeelten van verslagen te voorkomen, stellen zij voor twee pagina's in „Spreekbuis" in te ruimteh voor een soort muur krant, waarin alle brieven en artike len waarover geen eenstemmigheid heerst in de redactieraad, opgenomen dienen te worden. Indien men tot deze regeling zou willen overgaan zijn de (ADVERTENTIE) Kom, zwartkijker ga naar het postkantoor en geef uwTVaan (dan kijkt u véél prettiger) Radiokomiek Pero overleden PAMARIBO (ANP) Onder grote belangstelling is vrijdag in Paramaribo het stoffelijk overschot van de Suri naamse radio- en t.v.-komiek Ullrich Peroti ter aarde besteld. Pedro", zo- brfefschrijversW1ervan>Vcnwtuigd?n dit als de komiek wer« *eQoemd' overleed dit soort moeilijkheden niet meer aan woensdag op 49-jarige leeftijd in het de orde zullen komen. academisch ziekenhuis van aPramaribo. De NOS-televisie begint vanavond de uitzending op Nederland I en II met het herdenkingsconcert „In those days" van Hans Kox. dat van 19.00 tot 19.35 wordt uitgezonden. Het concert wordt gevolgd door een film over de naoorlogse beeldhouwkunst. ..Een leger in gehouwen steen" (19.35 tot 19.50 uur) en door een reportage van de dodenherdenking te. Overveen. Deze reportage komt van 19.50 uur tot 20.05 uur op het scherm onder regie van Ger Roos. Scheveningse strafgevangend; wordt geleid door de Naardense vrouw Rita Boas-Koopman. Maandag NCRV Ned. II, 20.25 uu Film Dzjamilja Na het journaal wordt het programma voortgezet op Gv-k-, Nederlaind I. Van 20.25 tot 21.40 uur wordt het stuk De film Dzjamilja speelt zich af ln 0ranjehotel„ van Veterman Betoond, dat de een van de vele republieken die sa- sfeer aantal sevan7mcn men de USSR vormem De tweede o de ■wereldoorlog woedt in alle hevigheid en drukt ook zijn stempel op de be- 1 woners van een afgelegen boerendorp Van 21.40 tot 22.30 tenslotte kan in De Kirgisische republiek. De man- een aflevering van het programn nen zijn opgeroepen om de oprukken- waarin wordt gediscussieerd over ui wa de Duitsers een halt toe te roepen. De vrijheidsstrijd van de jaren 1940—1945 moet worden vrouwen bewerken het land en halen voortgezet in het streven naar een anti-autoritaire de graanoogst binnen om de steden opvoedimg van de jeugd, van het nodige voedsel te voorzien. Dzjamilja is een van de vele vrouwen J,In those days wier man is ingedeeld bij de front- „In those days" (19.00—19.35) uur vda Nederland I Jüen x - troepen. Wanneer Danijar gewond in en H) werd in opdracht van het Airborne Comité zijn dorp terugkeert raakt Dzjamilja door de Nederlandse componist Hans Kox geschreven verliefd op hem. Dit leidt tot enenig- ter gelegenheid van de 25ste herdenking van de Slag „(JrHIlieHOtel heid met haar schoonouders. Samen om Arnhem. De compositie wordt uitgevoerd door J met Danijar verlaten zij het dorp. het Omroeporkest met medewerking van het Groot „Oranjéhotel" (20.2521.40 Wanneer later - haar man terugkeert Omroepkoor. Beide ensembles staan onder leiding ging in première van het front is van Dzjamilja geen van Edo de Waart en de componist. De koren werden 19 november 1945, spoor meer te bekennen. De regisseur ingestudeerd door Meindert BoekeL Het werk is haakt met deze film in op een oud geschreven door drie instrumentale en twee vocale gebruik in vele afgelegen dorpen en groepen, die worden geleid door twee dirigenten, gehuchten in de USSR: de ouders van Iedere groep heeft ten opzichte van de andere het meisje maken uit wie zij zal groepen verscheidene „vertrekpunten", zodat er geen sprake is van één onveranderlijk, gedetineerde vuhu- geving, maar juist ven een fluctuerende vorm. Een leger in gehouwen steen „Een leger in gehouwen steen" (19.35—19.50 uur vda Nederland I en II) is een film van Theo van H^ren Noman over de naoorlogse Nederlandse beeldhouw kunst Na 1945 verrezen in verscheidene steden en dorpen verzetsmonumenten ter nagedachtenis aan hen, die in de tweede wereldoorlog sneuvelden en de velen, die door de Duitsers naar concentratiekampen werden gevoerd. Van deze monumenten worden in de film scheppingen getoond van de beeldhouwers Andriessen, Reyers, Couzyn, Stauthauer, Verbon Schalier, Zadikine, Mendes Dacosta, Kneulman en Carazzo. De begeleidende tekst bestaan uit de yerzetepoezie van de hand van onder anderen Josselm de Jon, Arathonie Donker, Clara Eggink en Jan Engelman. De film eindigt met een strofe uit «en gedicht van Muus Jacobs: Veterman was door de SS gearresteerd wegens ziju verzetswerk m de illegale groep „Luctor et Emergo" Deze groep vervalste persoonsbewijzen en stempels organiseerde overvallen en verzamelde berichten die werden overgeseind naar de Engelse Intelligence Service. Veterman heeft het leven in de Scheveningse strafgevangenis aan den lijve ondervonden. Zijn stuk speelt in een kleine cel waar een aantal verzets mensen wacht op berechting, transport of de kogel Het o.a. een leraar geschiedenis, twee studenten, eer stuurman, een metselaar, een advocaat en een procuratiehouder. Hun hoop en wanhoop, vreugde e: verdriet en tenslotte de executie van één van hen vormen een beklemmend geheel. De medewerkende acteurs zijn Frans Vorstman, Henk Uterwijk Bernard Droog, Joop Doderer, Erjlk van der Donk, Lou Landré, Onno Molenkamp, Wiebe van der Velde, Kok Henmeman, Jan Apon en Bob Löwenstein. Het stuk ÜSr 'e}ev,isie bewerkt door David Koning en Stefan Felsenthal. Bob Löwenstein heeft de regie. ,-De doden houden nog alleen Op de verlaten posten stand Zij kijken star over het land Een leger in gehouwen steen" Kort geding iptikit- 30 üuT ft 1111 het p Nederland I) Later Tt« Jury do8t daama uitspraak. ■JSS T" «nfedigd door ,e°->e®Feden d°or dw. G. de Zeeuw. nummer bediend had om anontan hhjven. ISduard ia to h™den M W' E' Haal:- De regie de snelle uitbreiding va: enthousiaste medewerkers voor: de ceutrale administratie verschillende afdelingen zoeken wy DWdain8;K.«S'^sSika,,',"m' de afdeling verkoop: sollicitaties richten aan: c a ruigrok lodu».ria „.v„ valkenburesewe, 26 katwijk telefoon (01718) - 3943.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2