Hockeyers in evenwicht met rauwe Duitsers VARSITYZEGE KROON OP 1 TRIOMFDAG LAGA Damesploeg speelde uitstekende wedstrijd Henri Buitenzorg weer naar winst TURNSTERS LEERDEN VAN HONGARIJE Waterpoloploeg met natte hielen over sloot Sijbrands liep uit Tegen W.-Duitsland ook 1-1 Goudplevier S sterk in Nootdorp Seriedraverijen weer in trek Njord bood het langst tegenstand Maar Ans van Gerwen gaf les Davis Cupteam verloor van Zwitsers rt. Toch nog eerste in vierlandentoernooi »7« MAANDAG 4 MEI 1970 AMSTELVEEN Het Neder landse hockey-elftal is er niet in geslaagd revanche te nemen voor de nederlaag (3-0), die 't in het begin van dit jaar in de finale van het landentoernooi in Bom bay tegen West-Duitsland leed. In het Wagenerstadion in Am stelveen werd het veertigste treffen tussen beide landen gis termiddag afgesloten met een gelijk spel (11), een juiste uit slag gezien de krachtsverhou ding, die zich ook weerspiegeit in de strafcorners: voor beide ploegen drie. Uit strafcorners werden ook beide doelpunten gemaakt. Nico Spits gaf Ne derland in de dertiende minuut de lei ding uit aangeven van zijn broer Frans en in de negende minuut van de twee pogingen werden er nadien nog wel ondernomen om een doelpunt te force ren, maar de verdedigingen gaven geen In de rij var tussen Nederland de veertigste er een geworden met wei nig kwaliteitshockey, waaraan het har de spel van de Westduitsers niet vreemd was. Zij ontregelden- daarmee de Nederlandse combinaties niet alleen, maar brachten er ook de Engelse scheidsrechters Haslam en Jackson mee uit hun evenwicht. Het arbitrale duo wist kennelijk geen raad met dit „rau- met daarachter als stuwende kracht Tippy de Lanoy Meijer, die tot de weinige uitblinkers behoorde, rukte Ne derland verscheidene malen gevaarlijk op. Frans Spits, die zonder ernstige gevolgen in de achtste minuut hard op het hoofd door de bal werd getrof fen, vroeg de grootste aandacht van de Duitse verdedigers. Toen hij in de der tiende minuut met een onweerstaanba re rush tot diep in de verdedigingsgor del doordrong, moesten de Duitsers wel aan de noodrem trekken. Het werd de eerste Nederlandse strafcorner, die door Nico Spits in een doelpunt werd omge- t (1—0). Gelijk Met Sebo Ebbens als ..sterke man" in het centrum hield Oranje de tegen stander onder druk meed de aanval, waarin de geblesseerde Frans Christis node werd gemist, slaagde er niet in da HOUTEN Het neerde oude vier Varsity WIESBADEN Het Nederlandse da meshockeyteam heeft zaterdag in Wies- baden het ongeslagen record van dit seizoen gehandhaafd door het gelijke spel tegen West-Duitsland (11). Reeds door een strafcorner. Hoog schoot Maier hieruit de bal in het doel, maar in de ogen van de scheidsrechter vond dit doelpunt geen genade. In de negede gebracht en Maier kende geen mededo- na vijf minuten namen de Westduitje dames de leiding door Steffi Drescher. De ontmoeting stond op hoog tech nisch peil en het tempo was zeer hoog. De verdediging was het beste deel de Westduitse ploeg, die nochtans minuut na de hervatting niet kon verhinderen dat Maria Fikkers voor de gelijkmaker zorgde. Ondanks het uit- West-Duitsland is door dit gelijke .iel aan de positieve kant van de inter landbalans tegen Nederland gebleven. Het won acht keer, terwijl Nederland vijf maal zegevierde. Drie ontmoetingen eindigden onbeslist. beslissende treffer te forceren. De Westduitse dames hielden hun defensie, waarin Marlinde Massa en Ulrike Huth uitblonken, voortreffelijk (Van onze paardesportmedewerker) WASSENAAR Dulndigt was zoals het wezen moest gisteren: volop zon en toeschouwers in lichte luchtige kleding op de tribunes. En interessante num mers by de volbloeds met winst voor Jolly Maverich S en by de dravers voor Henri Buitenzorg. Henry Buitenzorg heeft weer wat zeer bijzonders gepresteerd, want de eerste maal voor de tribune lag hij laatste na drie fouten. Maar Felix, die redelijk ver op Henry was voorgekomen, kon de jonge kampioen toch op het laatst weer net niet houden. Op afstand werd Gal lant Way derde. Hubert leek voor de grote verrassing te gaan zorgen in de Prijs van Duindigt. Hij ging geweldig lang door in hoog tempo en Jolly Maverick had alle moei te hun in te halen. Tussen Hubert en Ragged Robin was voor de tweede plaats nauwelijks verschil. Voor de als „bescheiden" ten tonele gevóerd Forest Star zou er wel eens een aardige toekomst kunnen liggen in de rijen der volbloeds. Zij won ook' giste ren en ook nu leek dat het uiterste niet gevraagd behoefde te worden hoewel Bagheera verrassend bleef doorgaan. Indian was ook bij zijn tweede optre den dit jaar de beste, al moest hij tegen het slot wel even vechten tegen de ook vrij sterke Hurry Up. De 1600 meter was voor Daimler die de laatste weken -i; zeer grote vorm is. Nootdorp In Nootdorp trof het publiek het za terdag niet met het weer voor de overi gens aardige koersen waarbij de Be- vrijdingsprijs het hoofdnummer was. De overwinning ging hier in de finale naar de sterke Goudplevier S waarmee Klaas Woudstra zowel de serie als de finale volko Hij, zowel als Erica, wou een serie in de finale werden zij ook één en tw Hierbij zij aangetekend dat Goudplev zijn serie voor een deel nog eens o moest doen toen hij in een in feite al positie die koers hoorde af in de finale was de verrassenre win naar van de derde serie, Dumas al Suel foutief. Fedde B mocht even de kop houden, maar toen maakte Goudplevier er ernst mee. Erica kwam weliswaar met een lange eindsprint, maar zij kon op Goudplevier geen enkele indruk Juist voldoende rekening nadat Gracia Peterhof en Herman lang de lakens hadden uitge deeld. De sprint die Gento nog in petto was echter juist voldoende om de t binnen te halen. (Van onze paardesportmedewerker) DEN HAAG Hilversum heeft op Bevrijdingsdag als hoofdnummer de Grote Bevrijdingsprijs, een seriedrave rij. Merkwaardig dat de seriedraverijen nog maar enige jaren geleden werden zij als vast pro grammapunt van, vooral de dinsdaga- vondkoersen in Hilversum, afgevoerd. Nu wordt zelfs de Grote Prtya der Lage Landen een koers in series met een finale. wee van de drie series van dins dag zal Wagenaar min of meer favoriet worden: met Flamingo Six en Edelscott Six. In de eerste serie kan Grand Geste voor enige verdiensten van mevrouw Caransa zorgen. Om half twee is de eerste start Onze prognoses luiden: Victory Dayprijs (2000 m., autostart, met trio): Illya Kuryakin - Henry Bel- win - Girl Hollandia. Outsider: Ina. Prijs 1940-1945 (2000 m„ autostart): Ice Cream - Island Queen - Irma Espoir Bevrijdingsprijs I (1600 m., au- net trio): Grand Geste - Crace -Flying Victoria. Outs Padua B. Grote Bevrijdingsprijs III (1600 m„ au tostart): Flamingo Six - Dave Fex - Royal G. Memorial Dayprijs (2400 m., auto start, met trio): Hornblower - Heny's Sally -Gay Areta. Montgomeryprijs (2400 m.. autostart) Gay Way - Full House - Slittering Je wel. Outsider: Fina. Grote Bevrijdingsprijs, finale 2000 Victory Dayprijs, tweede afdeling, trio History Jewel - Gita Pluto - DEN HAAG Aan de strijd schaakkampioenschap van Nederland voor dames, dat van 8 tot* 15 Duwen is geen privilege van voet ballers. Hockeyers weten er tegen woordig ook raad mee, zoals de Duitse nummer vijf die behoorlijk „aandringt" by deze Nederlandse aanval in de interland. Jeugdtitel tafeltennis voor Ellen Klatt DEVENTER De Haagse tafeltennis ster Ellen Klatt is gisteren by de door DTTV georganiseerde Nederlandse Jeugdkampioenschappen meisjes kampi oene van Nederland geworden. In de finale won zijn van Son ja Heltzel (Amsterdam) met 2111. 22 24, 21—16. Uitslagen halve finales meisjes: Ellen Klatt (Den Haag) nemieke van Moorst (Amsterdam) 21—19, 21—8, Sonja Heltzel (Amster dam Monique van den Bergh (Am sterdam) 21—18, 21—17. Jeugdkampioen jongens werd de lei- denaar Anton-Wil van Zoelen, die in de finale de Rotterdammer Hans van Broek in drie sets versloeg: 21 14—21, 21—16. Uitslagen halve finales jongens: Hans van der Broek (Rotterdam Joop der Borgt Den Haag) 2111, 2523. Henk van der Zee (Vught) Anton- Wil van Zoelen (Leiden) 21—13, 20—22, 12—25. geen verrassing dat de gerouti- ii Laga de 87ste editie van de gelijkmatig geroeide race gingeu Deiftenaars bijna twee lengten voor rivaal Njord door de finish op het AmsterdamRijnkanaal. Een van de minst interessante races van de laatste jaren, was ge ëindigd volgens de verwachting,' want toen bekend werd dat Nereus en Aegir hun beste vieren niet zouden inschrijven om enerzijds de roeiers te sparen voor het Alleen in het begin van de afmattende race over drieduizend meter kon de concurrentie het, ten koete van eigen kraöht, opnemen tegen het soepel draaiende Laga. Na 500 meter lagen de jonge ploeg van Nereus, Laga, het door ziekte geteisterde Njord, Triton en Aegir nog bijeen in het woelige water. Triton het tempo de leiding en liepen, kon komende belangrijke seizoen met de wereldkampioen schappen in Canada als hoogtepunt en anderzijds jonge krachten een kans te geven, was Laga op slag favoriet. Niet ten onrechte, want de Delftenaars brachten de zelfde succesvolle formatie van het vorige jaar op het water, de ploeg, die in de selectie voor uitzending naar de Europese kampioenschappen in Klagenfurth met slechts 0,09 sec. door de Soeters-vier was verslagen. volgen. Halverweg< Njord onbedreigd aan n de Delftenaars weg- Njord geen antwoord vinden. Een tussensprint van de Leidenaars, vlak voor de 2000 meter, werd kundig door Laga gepareerd en toen was de beslissing gevallen. Bijna twee lengten voor Njord gingen Turnsters in moderne gymnastiekstrijd LEEUWARDEN Grietna Molenbuur van de vereniging Quick-Huizum uit Leeuwarden is gisteren in haar woon plaats Leeuwarden evenals vorig jaar 3. Nelly va Verenigingen: 1. Quick-J den) 37.30, 2. Attlla (Utrecht) 29.10. UTRECHT „wy streven er doel bewust naar", aldus de heer De Jong. ■oorzitter van het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond, „tegen sterke landen uit te komen. Wy willen Ieren. Daarom hebben wö niets aan tegenstanders als België, Rynland Westfalen enz." Hij had zaterdagavond in sporthal Catharijne in Utrecht na afloop van de damesinterland NederlandHongarije geen reden om van de gevolgde ge dragslijn af te wijken. Het nadelige ver schil van zeven en een kwart punt (359.35 tegen 366.60 punten) was alles zins redelijk te noemen. Welgemoed gaat de nationale keur- turnploeg dan ook in de maanden voor de strijd om het wereldkampioenschap de m zitter De Jong noemde nog een sy van vooruitgang: „Enige jaren geleden was het nog volstrekt onmogelijk dat een Nederlandse turnster tegen een land als Hongarije met de persoonlijke eer ging strijken. En nu wordt Ans van Gerwen zo maar eerste." Nederland begon in Utrecht met een vrijdag bij de verplichte oefenstof op gelopen achterstand van 3.40 punten. Da-r kwam bij de keuzeoefeningen ge middeld één punt bij. Op het paard kon Nederland het verlies tot tweetiende punt beperken. Ans Moen was de beste Ne derlandse met een waardering van 9.35 Onvolkomenheden Op de brug met ongelijke leggers kreeg Nederland een klap te verwerken. De geroutineerde Ans van Gerwen, maar Stientje de Goede, Willy de Groote en de voor Marian van Zetten inge vallen Marian Cafferata hadden zoveel onvolkomenheden in de uitvoering, dat voor dit drietal zelfs geen waardering „achteneenhalf" viel te vergeven. Hon garije bleef met 46.75 punten ruim twee punten in de meerderheid. De lange, statige Marget Horvath was in het persoonlijke klassement op dat De evenwichtsbalk, het meest zelfs tweemaal uit balans, evenals de Hongaarse Ersebet Bellak. Voor Ans Moen kon er slechts 8.15 punt af, wat betekende dat zij haar hoge positie (der de) geheel verspeelde. Ook Cora Stins had grote moeite met dit onderdeel en n niet verder dan 8.55 punt. De Hongaarse Horvath, tot dan een toon- liet zien ook over zenuwen te beschikken. Eenmaal kon zij slechts met de aller grootste moeite op het hout blijven en dat kostte punten (8.95). Ans van Ger wen profiteerde hiervan onmiddellijk. in het individuele .klassement. Eerste positie Zij gaf de eerste positie niet meer uit handen. Met een gavarieerde „Kilr", die 9.40 opleverde, liep de nationale titel- houdster zelfs nog uit. Alleen de sterke Ilona Bekesi kwam hier nog bovenuit (9.45). Dit was juist voldoende voor de Hongaarse om als tweede te eindigen. Cora Stins bevestigde Haar vooruitgang door als tweede Nederlandse de vijfde plaats voor zich op te eisen, nog voor de wisselvallige Ans Moen, die de zesde positie moest delen met Zsozsa Nagy. Een van de wedstrijden in het vierlanden-waterpolotoernooi ivas die tussen Nederland en Spanje. De Spanjaarden zegevierden met 32 en gaven de Nederlanders weinig kansen. Die ene Oranjeman, Nolting, moet het opnemen tegen drie Spaanse „dolfijnen". LAUFENBURG. Het Nederlandse Davis-Cupte&m heeft dit weekeinde de oefenwedstrijd tegen Zwitserland met 54 verloren. De ontmoeting, die aanvankelijk op de openlucht/banen in Wintertlhur zou plaatsvinden, moest zaterdag wegens de slechte weersomstandigheden in de ten- nishal van Laufenlburg worden gespeeld. Gisteren kon wel in de open lucht wor den gespeeld. De wedstrijden hadden echter bijzonder veel te lijden van het regenachtige weer en er moest worden besloten de twee dubbelspelen, die nog op het programma stonden, te schrappen. Daar zowel Nederland als Zwitserland nog twee enkelspelen wonnen, bëhield Zwitserland zijn voorsprong en won de wedstrijd met 54. de roodwitten als eersten langs de hoofd tribune, Aegir volgde als derde, Triton als vierde en Nereus. dat de laatste jaren in de Varsity steeds een belangrijke rol had gespeeld, eindigde pas op de vijfde plaats. Laga had Nereus in Varsity- Weinig waarde Voor Laga werd het gisteren een triomfdag. Van de twaalf nummers won nen de Delftenaars er zes, waarbij ook het tweede hoofdnummer, de eerstejaars n. Bepaald teleurstellend verliep Varsity, die voor het eerst in de Houten werd geroeid, De hechten iedere student-roeier in zijn sportieve loop- triomf vierde Jawel hoor, daar gingen ze weer. Het water van het Amsterdam- Rijnkanaal was nog bitter koud. Niettemin stortten de supporters van Laga zich moedig in de golven toen hun oude vier de Varsity had ge wonnen. Naderhand zullen ze zich wel redelijk verwarmd hebben aan iets geestrijks. Van links naar rechts stuurman De Haan. Helle. Stefels en Van Woudenberg in de boot en nog een stukje van de vierde man UTRECHT. Drie doelpunten tegen in drie minuten vormde de allesbehalve briljante opening van het wedstrijd- seizoen van het Nederlands waterpolo- zevental. Een even zwakke derde periode in de ontmoeting met West-Duitsland had büna het voortydig einde ingeluid. Van 32 werd het ineens 35 en op dat moment leek het dat de equipe van Harry Vriend bezig was de treinkaartjes naar de Europese kampioenschappen in Barcelona te verspelen. Maar Nederland kwam terug. Door een afstandsschot van Gerrit Wormgoor, voor het eerst weer opgesteld na een jaren slepende armblessure, werd het 45, Nolting buitte een numerieke meer derheid uit (55) en met een man minder scoorde Wouda bij een snelle uitval zowaar 65. Met opnieuw een en toen na het slotsignaal de balans werd opgemaakt, bleek Nederland ln Utrecht zowaar winnaar van het vier- landenwaterpolotoernooi door betere doelcijfers dan West-Duitsland Spanje, dat zaterdag aan de voorsprong van 30 tegen Nederland tenslotte een zege mei 32 had overgehouden, werd derde met drie punten en Zweden, dat zaterdag middag door Nederland was overklast (wat uit de eindstand 42 onvoldoende blijkt) sloot de rij met één punt. HENGELO. .In de vierde ronde va Nederland ir» Hengelo heeft Sijbrands zyi overwinning op de oud-kampioen van Surim i het open damkampioenschap van positie kunnen verstevigen door een me. Sadiek. Van Sijbrands directe concurrenten slaagde aiieen de Fransman Hisard erin om niet te ver achter te raken. Hij won van de studentenkampioen Hermelink, die fel aanvallend speelde, maar te veel risico nam. Roozenburg kon, na de gehele partij groot voordeel te hebben gehad tegen de Zeeuw Blom, geen zege laten bijschrijven. Hij raakte een punt verder achter op Sijbrands. De Senegalees Baba Sy zakte ook verder terug. Zijn tegenstander, de Fransman Simonata, dwong hem door gedegen tegenspel tot een remise. Uitslagen vierde ronde: Blom—Roozenburg 1—1; Simonata (Fr.)—Baba Sy (Sen.) 1—1; Hermelink—Hisard (Fr.) 0—2; Sadiek (Sur.)Sijbrands 0—2; Pippel— Germain (Haiti) 1—1; Smith (V.S.)—De Ruiter 1—1; Mensonides—Visser 11; Gregoire (Belg.)Edink 0—2; Kleinrensink—Delhom (Fr.) 2—0; Jurg-Gagnon (Can.) 1—1. De stand aan de kop: 1. Sijbrands 8 punten; 2. Hisard 7; 3. Roozenburg 6; 4 Baba Sy, Germain, Pippel, Edink en Gagnon elk 5. „Als de ploeg constant onder druk staat, raken de jongens in paniek", ana lyseerde coach Harry Vriend na afloop. „Zo'n plotselinge inzinking is meestal fataal. We zijn er nu gelukkig doorheen gerold. Maar tegen Rusland of Joego slavië hoef je daar echt ndet op te reke nen. De moeilijkheid is dat je zo'n situa tie bij de training niet kan scheppen. Er is geen club in Nederland, die steeds maar kan blijven komen". De verkram ping waartoe dat leidt, was duidelijk waarneembaar bij aanvoerder Hans Wouda, die veel te lang talmde met het afspelen van de bal naar zijn veelal hard sprintende medespelers. Geen „body" zeggelijk kwaliteiten. Jan Evert Veer, Hans Hoogveld, Wkn Henneen en Gernt Wormgoor zijn in staat een hoog tempo te onderhouden, er wordt veel en snel gezwommen, het balverlies is gering. Maar het ontbreekt de aanval aan schot- kracht en als geheel mist het team „body" om er stevig tegenaan te gaan. „Daar komt nog bij dat de kern te klein is", aldus Harry Vriend. „De wissel spelers zijn eigenlijk niet sterk genoeg". In de finale hadden de Duitsers dat gisteren goed doorzien. Ze lokten zoveel overtredingen uit, dat Hans Hoogveld (twee voortreffelijke'doelpunten) halver wege de derde speeltijd definitief het water uit moest. Maar actie lokte reactie uit en even later verliet aan Duitse zijde routinier Hermann Haverkamp voor de resterende speeltijd het water-. Climax Zonder deze twee groeide de vierde periode uit tot een ware climax. Twee maal moest Nederland tegen een nume rieke meerderheid optomen. Eerst stuur de de scheidsrechter Mart Bras eruit en een minuut voor tijd Gerrit Wormgoor. Het Nederlands zevental doorstond de beproeving; scoorde bij een uitval door Wouda 65 en hield, op balbezit spelend, de winst stevig vast. „Met natte hielen over de sloot", zoals K-N.Z.B.-voorzitter Van der Krol op merkte. „Een enorme stimulans voor de komende maanden", aldus Harry Vriend. De uitslagen weren Zweden—West-Duit*- 4—2 (1—0, 1—0 0—1. 2—1), doelpunten v« Veer, Hoogveld, Wormgoor. Bras. Wc» Duitsland—Spanje 3—9 (0—j, 1—i, i—o. i—- Spanje—Zweden 3—3 (01, 1 o. 1—i, i— i

Leidse Courant | 1970 | | pagina 11