BEVRIJDING Voor het eerst werd weer het Wilhelmus gezongen; we stikten haast in onze emoties *jAxi£RDAG 2 MEI 1970 DE LEID SE COURANT PAGINA 7 I Begeleid door een ordonnans Van de B.S. (op motor fie het Levendaal. adese legeronderdeel Lei Op de foto linke: Bombardement van het St. Willibrord College te Katwijk aan den Rijn. Deze gebouwen waren bezet door de Duitse Arbeidsdienst. Door juiste inlichtingen wisten de Engelsen dit precies te vinden. De foto toont wat er overbleef van de kapel van het ,JIeerenschoól". OP 5 MEI 1945 scheen voor het eerst sinds vijf onnoemelijk lang durende jaren de zon weer over een geheel bevrijd Nederland. De avond tevoren waren we al de straat opgerend, nadat de ver boden zender het verlossende nieuws had verspreid. Het was acht uur geweest, maar bijna niemand had enig idee van een bestaande spertijd. Op sommige centrale punten in de dorpen en steden kwam men uitgelaten bij elkaar, werd voor het eerst weer in de open lucht het Wilhelmus gezongen, werden de eerste rondedansen uitgevoerd. We stikten haast in onze emoties. Totdat in de verte een pistoolschot klonk. De Duitsers kwamen er aan met getrokken wapens. „Los, los, sonst wird geschossen schreeuwden ze, omdat niemand na achten op straat mocht komen. We waren nog niet vrij; we voelden het nauwelijks als een domper op de feestvreugde die niet binnenskamers kon blijvenmaar we wisten ook niet hóé gauw we naar huis konden rennen; „laten we het die laatste avond nou niet op het nippertje bederven". Even later zaten we weer bij het carbidlampje en stond er iets te walmen op het noodkacheltje. Eerst nog een sneedje Zweeds brood en dan naar bed, waar we nauwelijks konden slapen: morgen schijnt de zon pas goed, mprgen is alles anders, dan schreeuwen we ons schor. Morgen breekt een nieuwe tijd aan Deze nieuwe tijd is nu 25 jaar gevorderd. Ondanks verwachtingen heeft zij ons veel teleurstellingen bezorgd. Het blijft zinvol, ons vandaag te bezinnen op wat op 5 mei 1945 achter ons lag en wat er toen aan verwachtingen in ons geboren werd. Het is om eventuele herhalingen van dood en ellende te voorkomen Uit de archieven van de fotoarafen Van der Horst - Leiden en Kruyt - Katwijk kregen wij een aantal waardevolle- opnamen ter Publicatie De oorlog is voorbij. Niet alleen deze met oranje en vlaggetje, voor glimlachende Duitser, die op de ochtend van Bex>rijdingsdng nog zxra wacht stond voor de ingang van het bunkercomplex bij het Ridderpark t Dit plaatje van een massale maaltijd in de Leidse Stadsgehoorzaal maakt nog in onze dagen veel enthousiasme los. „Het was geweldig, die enorme maaltijden", hoorden wij van een nu in leeftijd gevorderde maag-getuige". Deze kreet slaat op de periodieke voedselmaaltjjden, de eg. Habo-malen, die tijdens de hongerwinter 19Jih-'iS gehouden werden in het Sint Liduinahuis aan de Zoeterwoudse singel en i» de Stads gehoorzaal. In de gehoorzaal bv. vulden elke keer vele hon derden jeugdigen, die aan ondervoeding leden, de banken langs de rijen tafels. Een interkerkelijk comité met name de heer Zandbergen en ds. Kuilman droeg er zorg voor,, dat de door de honger geteisterde jeugd een enkele keer eens goed van eten werd voorzien. Ondanks aïle narigheid werd de grootste zorg aan deze maaltijden het voorgerecht was steeds vla) besteed: tafels en podium werden fleurig versierd en soms zorgde een koortje voor de tafelmusiek. Eet waren lichamelijke en mentale opkikkertjes m die bange dagen

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7