lO de rijksoverheid vraagt 9dagen naar LOURDES 't KARREWIEL „TELEFOONTJE" ANWB mobiel kantoor ZATERDAG 2 MEI 1970 DE LEIDSE COURANT ZATERDAG 2 MEI 1970 Vakmanschap is Meesterschap en de Schoonheid van het eigen land. Stelt U zich voor: U vaart van Engeland naar. Zeeland. Het Noorden ligt dan links, zoals op deze kaart. Zeeland, oorspronkelijk een waddenzee, met schorren, achter duinranden ontstaan. Die platen werden door omdijking eilanden, vaak later met elkaar verhonden door dammen en door nieuwe dijken, waardoor soms oude buitendijken binnendijken werden. De eerste dijkenbouwers waren boeren, die met hun schop en kruiwagen, met stenen en met klei, met vlechtsels van wieren en van tenen, met palen en metplanken,probeerden om hun akkers van vette Zeeuwse klei blijvend te ontrukken aan de zee. Het vakmanschap van latere - pro fessionele - dijkenbouwers was mede gebaseerd op hiln ervaring om bt opdringend buitenwater en wateroverlast van binnett uit, bedwingen. Zij rekenden, noch tekenden, maar pasten aard en omvang van de dijken - vaak op gevoel en boerenwijs - b'j plaatselijke grond en watersituaties aan. De zee is slim en soms verraderlijk. Haar spiegel rijst gestaag maar langzaam, waardoor wat altijd hoog genoeg geweest was, plots juist te laag kon blijken. Zij slijpt de bodem weg onder een dijk. Haar over slaande golven vreten - met onvoldoende zorg versterkte - binnenkanten aan. Wanneer een zware storm de zee in het vernielen bijstaat, gaat land verloren en kan een ramp ontstaan, zoals in februari '53, toen men besloot: "en dat nooit weer". Toen kreeg het Delta-plan gestalte, een plan van dijkenbouw op wetenschappelijke grondslag. Geen intuitte meer, geen voelen hoe het wel zal moeten, geen schattingen, slechts strenge- logica, van metingen in zee van golfhoogten, van snelheden en richtingen van stromingen, van zandverplaatsingen door eb en vloed, van plannen en beproeven door middel van maquet tes, waarop 'l geweld der elementeit verkleind geprojecteerd wordt. Met de aldus verworven wijsheid komt dan het eind-ontwerp tot staid. En daarna pas de uitvoering, met alle middelen die de moderne waterbouw ten dieitste staan. Met werkeilanden en werkhavens, met de caissons, enorme kisten van beton, die in het sluitgat worden "afgezonken", nauwkeurig op de centimeter, met kolossale kabelbanen, aan speciaal geconstrueerde torens - de pylonen - opgehangen, zwaar verankerd, dragers van immense stalen bakken, van waaruit een stroom van zware stenen in het dijkgat wordt gestort. En als de caissonschuiven zijn gesloten of als de laatste steen gedropt is in het sluitgat, worden de stenen dijklichamen met asfalt en bitumen afgewerkt. Dan is er weer een dijk of dam vol tooid, die Zeeland voor een nieuwe ramp be hoeden zal. Vakmanschap is Meesterschap. Dat geldt voor oude en moderne dijkenbouwers, de werkers aan .het Delta-plan, dat geldt sinds 1615 voor de brouwers van Grolsch, opvolgers van Peter Cuyper, die in 1676 Gildemeesler werd van de brouwers in Groenlo. Cjrolsch, ambachtelijk gebrouwen bier, met een eigen karakter en een bijzondere smaak en fris heid, bereikt door een volkomen natuurlijk brouw en rijpingsproces, dat bijna vier maanden duurt. ZiCCUWSC bezoekwaardtflheden 'Het is als of in Zeeland de prachtigste gebouwen met een royale hand als flonkerende edelstenen m een wijds landschap zijn gestrooid. Er is zo veel te zien, dat een beknopte opsomming geen zin heeft. In plaats daarvan een handvol wetenswaardigheden: Floris V was de eerste, die de boeren - die dit uit zich zelf niet deden - dwong de dijken te onderhouden. Zonnemaire en Dreischor waren vroeger eilandjes. Ook het land rond Wolphaertsdijk was eens een eiland, tussen de beide Bevelanden in. Eén van de dijken heet nog de Oude Veerdijk. Rond Sluis liggen de Oude Zeedijk en de Zeedijk. Daar liep het "grootscheeps vaarwater", het Zwin, dal vooral Brugge tot een belangrijke handelsstad maakte en dat Cadzand, toen nog een eiland, omspoelde. De Scheelhoek is een goed voorbeeld van landverlies. In tegenstelling tot andere eilanden is Walcheren vroeger in zijn geheel ineens ingedijkt. De huidige West- kappelse Zeewering is ontstaan uit de dijk die in de 15e eeuw werd gebouwd ter dichting van een door de zee in de duinen geslagen gat. De lichtbaak van nu staat op de toren van de toen "i kerk. Het strand van WestkappeJle ontstond na het sluiten in 1945 van het in 1944 in de dijk gebombardeerde gat. Dank zij de natuurlijke houdbaarheid van Grolsch, kan het kunstmatig houdbaar maken achterwege blijven, waardoor alle goede eigenschappen van dit bier worden behoudenu. Grolsch bier, vers bier, en m pijpjes. bierkenners vragen Wilt U een reproductie van deze kaart, perfect gedrukt op luxe-verjjé-papier? Doe dan in een enveloppe een briefje met Uw naam en adres, en denaam van de kaart:IVestkapelle". Voeg daarbij 5stukken van Grolsch-etiketlen, waarop de G van Grolsch voorkomt. Van het etiketje van een beugelf es kunt U de G zo afscheuren; van een pijpje (waarin precies hetzelfde verse Grolsch) zult U het etiket eerst moeien afweken. Bent U geen Grolschdrinker. en niet van plan dal Ie worden, voeg dan in plaats van stukjes etiket - voor een waarde van f. 125 aan geldige niet-opgeplahc postzegels toe. Plak de enveloppe dicht, frankeer met een postzegel van een kwartje en adresseer aan Grolsch, Postbus 55, Enschede. De kaart wordt U dan in een kartonnen kokertje franco thuis gestuurd. Deze is even groot als de echte tekening 25,5 X 402 cm.). Bj het bekjken van de details lewjst een vergrootglas goede diensten^. voor het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening t.b.v. de Rijksgebouwendienst, districtsbureaus Amsterdam, Leiden, Schiedam, Utrecht, Wageningen en de regionale directie 's-Gravenhage e.o. bouwkundigen Taak: voorbereiden en doen uitvoeren van bouwkundige werken t.b.v. de huisvesting van rijksdiensten; maken van rapporten, begrotingen, bestekken, alsmede van bestek- en detailtekeningen. Vereist: bouwkundige opleiding b.v.k. diploma HTS-bouwkunde. Standplaats Amsterdam, 's-Gravenhage, Leiden, Schiedam, Utrecht en Wageningen. Salaris, afhankelijk van leeftijd, opleiding en ervaring, max. f1577,- per maand. Promotiemogelijkheid in de dienst aanwezig. Schriftelijke sollicitaties onder vacaturenummer 9-0891/1161 zenden aan de Rijks Psychologisch# Dienst, Prins Mauritslaan 1, 's-Gravenhage. AOW-premie voor Rijksrekening. De salarissen zijn exclusief 6% vakantie- Limburgse bedevaart naar Lourdes 15/-23 JUNI 1U19SEPT Inl. en gratis brochure verkrijgbaar bij: Breedestr. 13, Maastricht, tel. 04400-15715 Contactadres: mevr. De Bruijn-Ehrenburg, Mesdagstr. 16, Den Haag, tel. 070-246845 HOTEL-RESTAURANT Steenstraat 55 Leiden Oad-Hollandse zaal voor Uw receptie en/of diner. - Op aanvraag zenden wij U gaarne onze suggesties voor Uw Huweltjksdlner. Tafelreservering: tel. 01710-22509 of 31851 PLAATST U OOK EENS EEN 2e REKTIFIKATIE Gemeente Voorhout Toepassing artikel 20 van de wederopbouwwet. Burgemeester en wethouders van Voorhout maken bekend dat zij voornemens zijn om in afwijking van het bestemmingsplan „Plan Dorp" met toepassing van artikel 20 van de wederopbouwwet vergunning te verlenen aan: A. J. A. Uljee te Voorhout voor het bouwen van 4 woningen aam de Margrietstraat naast het per ceel Margrietstraat 31; B. J. L. Uljee te Voorhout voor de bouw van een woonhuis aan de Dinsdagse Wetering naast het perceel Dinsdagse Wetering 12. De plannen liggen vanaf 27 april 1970 gedurende 10 dagen op het burea/u van gemeentewerken, Heren straat 75 ter inzage. De eigenaren van de aangrenzende en nabijgelegen gronden kunnen gedurende bovengenoemde termijn eventuele bezwaren tegen de voorgenomen beslissing bij het gemeentebestuur schriftelijk indienen. Voorhout, 2 mei 1970. Burgemeester en wethouders voornoemd: G. A. STOLWIJK, burgemeester, J. W. v. <L AARDWEG, secretaris. werkt mee aan het slagen van uw vakantie! Uw vakantie nadert - u begint al plannen te maken! Daarom komt de ANWB juist nü naar u toe met een rijdend Inlichtingenkantoor. Om u te helpee met de voorbereiding van uw vakantie in binnen- of bui tenland. Met kaarten en gidsen, met documenten, met de verlenging van uw kampkaart, kortom met alle service, die de ANWB u kan bieden. Komt u eens langsu bent van harte welkom Noteer waar en wanneer het ANWB mobiel kantoor tot uw dienst staat. I I In Leiden op de Lammermarkt, i ejke maandag en donderdag van 10 tot 4 uur, j behalve Hemelvaartsdag en 2e Pinksterdag

Leidse Courant | 1970 | | pagina 20