Tombe in Tweede Kamer omsluit namen van 17.500 omgekomen Nederlanders „IK VIND HET MIN OM DE ELLENDE DIE ANDERE MENSEN IS AANGEDAAN TE VERGETEN" DEN HAAG „Het bruidje stond stil te huili Voor ons was het een triest gezicht, zc in het wit. We durfden niets te zeggen of te vragen. We stonden zelf doodstil te wachten achter dat hui lende vrouwtje. Later hebben we het voorzichtig aan de bruidegom gevraagd. Van dat verhaal zijn we de hele dag kapot geweest". De bodes van de Tweede Kamer, die deze herinnering ophalen, zijn er nog stil van. Het hoofd van de huishoudelijke dienst de heer Netten buigt zich wat vc het kostbare boek met, 17.500 namen: zeven tienduizend vijfhonderd Nederlanders, vechtend omgekomen tijdens de oorlog in Nederland en hel vroegere Nederlands-lndië; koopvaarders, tussen 1940-1945 met hun schip ten onder gegaan op een Nederlanders, Nederlands- Indiërs. Westindiërs, gevallen tijdens het verzet tegen de Duitse en Japanse bezetter. Zeventien duizend vijfhonderd namen, zorgvuldig gepenseeld door de benedictinessen van Oosterhout in een boek, dat lijden en sterven tussen 19401945 verbergt. Naar men zegt hebben deze benedictinessen van Oosterhout in de kapel van hun monasterie gebeden voor iedere gestorvene achter de naam, die zij gekalligrafeerd hadden. Tien jaar lang. onthoofdden. 7.\\ heeTt heelt, vei itfit gekénd.' Mitar nh;' RVfcelma ■leefde staf d«4e og Roerloos De- vla» hangt i-oerloo» gddyapeerd - langs de tombe Een-slip-ervan streelt nd, die er o« tijde Eens lend, het Het dametje kom Diep hulde betoon van wijlen koningin Wilhelmina aan deze 17.500 Nederlanders, Neder lands-Indiërs, West-Indiëra. Bezoekers van de Tweede-Kamer zul len niet nalaten een ogenblik stil te staan bij deze marmeren tombe rechts in de statige hal. Zij bladeren in de twee delen met namei\ die apart op lessenaar ter inzage liggen. Zij,zoeken familieleden, vrienden, bekenden of zo maar namen van bekende Nederlanders. Vierhonderd pagina's vol met mensen van welke afstamming ook, met welk beroep ook, met welk verleden ook namen van mensen, die de strijd om de vrijheid met hun dood wilden betalen. de Java- ls hijzelf, de grens van hebben overschreden. De an wijlen prof. mr. Van Hamel, de bekende rechter, die als parachutist boven Nederland gedropt wei-den en door de Duitsers prompt geplukt van de zachte voorjaars- grond Nog steeds, na 25 jaar, komen er bezoekers, die voor de zoveelste keer de namen spellen van familieleden, vrienden en kennissen. De parlemen tariërs zien het nauwelijks meer. Zij haasten zich met enorme dossiers, met brede aktentassen, met snelle pas, naar de politieke debatten, een verdieping boven de hal met gedenktafel en weg terende vlag. Het politieke leven heeft altijd haast, is altijd nerveus, leeft altijd in een"> En toch blijven voor vele Nederlan ders nog altijd vele vragen onbeant woord hei nationaal-socialisme, het fascisme, Vietnam, Cambodja. Grie kenland, Zuid-Amerika. de atoombom, de vluchtelingen, de martelaren in het jaar des heren 1970, vijf en twintig jaar na de tweede wereldoorlog Waarover de politici van nu op de verdieping boven deze gedenktafel, dagelijks confereren. Ten de Van Hamels boven bezet Ne derland naar beneden sprongen, dach ten zij aan een totaal andere toe- Toen Karei Doorman met zijn man nen in de Javazee naar de diepte zonk droomden hij en zijn mannen van een totaal andere horizon. Toen die 17.500 Nederlanders, die honderdduizenden Joden, die miljoe- Rust rond de 17.500 namen. Gedrukte en geperste herinneringen aan de bezettingstijd DEN HAAG Met de herdenking van de bevrijding in zicht stromen de etalages van de bockhandelaren vol met boeken en geschriften. Herinneringen aan de tfjd van bezetting en bevrijding. Het steeds meer gebralkte procédé van facsimile-uitgaven verovert de markt van herdenklngsgeschrlften. Enerzijds omdat het procédé vrö goedkoop en eenvoudig is en anderzijds omdat het de authenticiteit het meest benadert- Zo is men in staat gehele jaargangen van illegale bladen opnieuw uit te geven. Pers en propaganda 1940-'45 Een van de meest geslaagde pogingen om iets van de bezettingstijd te doen herleven, is die van de uitgeverij Joachimsthal N.V. te Amsterdam. In een documentatiemap ..Pers cn Propaganda 19401945" heeft de uitgever herdrukken op origineel formaat van dagbladen als De Telegraaf, Volk en Vaderland, De Tijd, alsmede een groot aantal afdrukken van brochures, geschriften. Duits propagandamateriaal en andere interessante publikaties verzameld. Er is geen enkel woord commentaar aan deze uitgave toegevoegd. De stukken spreken voor zichzelf. Het is werkelijk verbijsterend te lezen hoe een blad als De Telegraaf zichzelz èn de strijd om de vrijheid kon vergeten. Het had zich volledig en totaal onderworpen aan de nationaal-socialistische propaganda en zich laten inschakelen in het gehele systeem van het nazisme. Trouwens, ooft andere bladen deden er niet voor onder. Vrij Nederland Het Wereldvenster te Baarn heeft een voortreffelijke uitgave van het ondergrondse VrU Nederland het licht gegeven. De belangrijkste nummers en bladzijden van het illegale verzetsblad uit de jaren 19401945 zijn eveneens via het procédé van facsimile vermenigvuldigd. De huidige redactie van Vrij Nederland is verantwoordelijk voor de keuze, terwijl mr. A. H. van Namen een woord ten geleide schreef en Ludia E. Winkel een inleiding maakte. Bij het doorbladeren en doorlezen van deze uitgave krijgt men diep respect voor Ie journalisten en amateur-publicisten, die onder moeilijke omstandigheden dit produkt op de ondergrondse markt brachten. Naarmate de bezetting langer duurde, de situatie moeilijker en zwaarder werd, werd het blad beter. De keuze biedt een voortreffelijk overzicht van het werk, dat deze journalisten moesten verrichten Men leest hoe langzamerhand het karakter van het blad zich wijzigt. Aanvankelijk doortrokken van een protestants-christelijke geest, maar later toch meer zich bewegend in een socialistische richting. Zoals bekend, werd tussentijds Trouw opgericht na een conflict in de V.N.-gelederen. Opmerkelijk is het hoe men in oorlogstijd; juist in dit Vrij Nederland beschouwingen aantreft over,de toekomstige structuur van de samenleving, ongetwijfeld artikelen van Henk van Randwijk. Handje Plait Een merkwaardige, maar tegelijkertijd toch ook héél bijzondere uitgave Is de heruitgave van Handje Plak. een curieus boekje, dat in februari 1945 werd gedrukt en dat geschreven was door Leonhard Huizinga en getekend door Alfred Mazure. Een soort cynisch vervolgverhaal op een rede van Seyss Inquart. Elke zinsnede van die rede van deze rijkscommissaris voor de bezette Nederlandse gebieden, werd vergezeld door een spotdicht en een spottekening. Ad. M. C. Stok te Den Haag verzorgde een heruitgave, die bepaald amusant is om te lezen. Pure spot, hoon, belachelijkheid van de rijkscommissaris en zijn redevoering. Nederlanders in bezet gebied By Elsevier verscheen „Nederlanders in bezet gebied", met een voorwoord van prof. dr. J. Presser, waarin hij het nut van de geschiedenis en dus het nut. van herdenken kernachtig uiteenzet. Het boek zelf, in vijftien hoofdstukken verdeeld, biedt een veelheid aan foto's en documenten, die een voortreffelijke indruk geven van vijf jaar oorlog. Vooral de in kleuren uitgevoerde affiches van Duits propagandamateriaal roepen weer helemaal die sfeer van Goebbelsachtige leugenachtigheid op. In de serie herdenkingsboeken zeker een exemplaar, dat men graag zal willen bezitten. Een paar minuten is het stil Onder auspiciën van het Nationaal Comité 25 jaar Bevrijding verscheen bij Samsom in Alphen aan den Rijn de vijftiende druk van het boekje van Pierre Janssen „Een paar minuten ia het stil". Herinnering aan vijf jaar oorlog, meeslepend ea ontroerend, meer dan informatief. Jetje van Radio Oranje Bij de N.V. Bovema grammofoonplatenfabriek is een langspeelplaat verschenen van „Jetje van radio Oranje". Wie zal ooit de liedjes van radio Oranje vergeten, liedjes die de mensen opvrolijkten, een tikkeltje optimisme verschaften. Bovema heeft er goed aan gedaan temidden van de reeks van' platenboeken en herdenkingsgeschriften juist een van de meest elementaire vormen van verzet, althans hulp bij het op peil houden van een soort eigen identiteit nu op de plaat te zetten. Niet te geloven „Natuurlijk is het heel wat prettiger de gelukkige dingen te onthouden, maar ik vind het min om de ellend'e die andere mensen is aangedaan te vergeten". Het is een van de meest treffende zinnetjes, die wij in de hele lange reeks van bezettings- en oorlogslectuur de laatste maanden hebben gelezen. Met dit ene zinnetje schetst een jongen van vijftien jaar, in het voorwoord bij het boekje „Niet t« geloven" van Lize Stilma (uitgeverij Helmond) precies de hele betekenis van de viering van bevrijding en herdenking van de bezetting. Het is in feite een formidabele terechtwijzing aan al die wereldwijze hemelbestormers en wereldverbeteraars, die het niet nodig vinden te herdenken of, even maar, stil te staan bij wat er gebeurde, een kwart eeuw geleden. Die vijftienjarige jongen Freek Duveen heeft beter dan talrijké anderen begrepen wat de zin van herdenken en doordenken van de bezetting betekent. De gehavenden In opdracht van de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers hebben Anton van Velsen. Theo de Mooy en Pierre Huyskens het boek „De Gehavenden" samengesteld. In het boek zijn twaalf slachtoffers van de tweede wereldoorlog aan het woord gelaten. Het zijn hun levensverhalen geworden, die zonder opsmuk hun leven sinds 10 mei 1940 weergeven. De samenstellers hadden veel meer materiaal van veel meer mensen. De selectie, die zij gemaakt hebben, geeft een aantal verhalen, die zij representatief vonden voor de meeste slachtoffers, niet alleen militairen, maar ook hun vrouwen. Wel zijn namen en situaties veranderd omdat velen anoniem wilden blijven. Het zijn niet de sterke verhalen, maar een weerspiegeling van enorme moeilijkheden, die deze mensen hebben moeten overwinnen, als zij daartoe in staat waren. Typerend is de uitspraak van één van hen: „Leg me maar aan de rand van de stoep, dan kunnen de honden me weg slepen". De Fuik Een ander boekje, dat de strijd tegen de bezetter weergeeft, heet „De Fuik". Een betere titel is nauwelijks denkbaar voor hen, die tijdens hun ondergronds* strijd tegen de bezetter tenslotte toch in de fuik van de vijand terechtkwamen. Het door Rink van der Velde in het Fries geschreven boek, nadien vertaald in het Nederlands, brengt een eresaluut aan iedere Nederlander, die ten koste van dikwijls zelfs zijn vrijheid of zijn leven onderduikers heeft verborgen en voortgeholpen („Wereldbibliotheek"). WIJ waren er ook bij Dan tenslotte het boek „WO waren er eok bfj" van Gertie Evenhuiz, datjuM in deze dagen een herdruk gekregen heeft, is alleen maar een bewijs, dat jong Nederland want daarvoor is dit in 1964 bekroonde boek geschreven wil weten wat er tussen 1940—1943 in dit land is gebeurd.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 19