Nauwelijks ruimte voor hogere overheids uitgaven in 1971 PRESIDENT NEDERLANDSE BANK ONGERUST: Hart ziekte gevolg grote welvaart VS BESTUDEREN HULP CAMBODJA Ontslag voor 700 man Italië overspoeld door stakingsgolf CAO's leiden weer naar inflatie Senaat tegen militaire hulpverlening Chauffeur aanrijdende auto ook overleden VOLGENDE WEEK; Extra-regeling woningbouw noodzakelijk Lentesneeuw in Frankrijk PAPENGRACHT 32 - LEIDEN POSTBUS 11, TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank N.V., Leiden DIRECTEUR: DRS. J. H. RL BRADER Hoofdred. F. J. Plug - chefred. H. P. RL Heruer. ADV. (excL BTW) 23 ct. p. mm. Telefoontjes ƒ2.10. KLACHTEN bezorging teL 20935 (18.00—19.00 uur) ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. 1.16, p. mnd. 4.95, p. kwart, 14.85, fr. p. post 17.75. DINSDAG 28 APRIL 1970 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN TIJDELIJK REGEN tchting van het KNMI, geldig tot n Tijdelijk regen, maar later ook weer opklaringen Matige tot krachtige wind aanvankelijk zuidweste lijk, later ruimend naar noordwest. Minder koude nacht, morgen overdag ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. 61e jaargang, no. 18.038 tiviteit toe met gemiddeld 3 pc' gestadige verbetering van het werk nemersdeel in het nationaal inkomen en een matig beslag urt hoofde van belas ting- en premiedruk deed het reëel be schikbaar looninkomen per werknemer met 2,5 procent, stijgen, ofwel met ruim 80 pet van de stijging van de arbeids- produktiviteit. In de jaren 1964 tot en met 1909 ver dubbelde de toeneming van de arbeids- produktiviteit tot bijna 6 pet. Het waren echter jaren van heftige loon- en prijs bewegingen. Het aandeel van de werk nemers in het nationaal inkomen nam weinig toe. Er was een sterke verzwa ring van de belasting- en premiedruk. Het resultaat va-, dat, slechts rond de helft van de reële produktiV.'.-i-its inging in de vorm van reëel f loon inkomen de werknemers toeviel. Vandaar dan ook dat de Sociaal- Economische Raad voorjaar 1969 een advies uitbracht bedoeld om de exces sieve nominale loon- en prijsontwikke ling terug tc dringen en daardoor een betere reële uitkomst voor de werk nemers in 1970 te bereiken, zo vervolgt dr. Zijlstra zijn analyse. De aanbevolen maatregelen hielden de mogelijkheid in, (Zie verder pap. 7, kolom) (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM Wil de regering volgend jaar meer geld hebben voor de overheidshuishouding, dan staat haar slechts het middel Van verhoging van de loon- en inkomstenbelasting ter beschik king. Dat middel heeft meteen haar beperkingen. De overheid zou dan namelijk niet verder mogen gaan dan een verhoging, die voortvloeit uit de reële progressie in deze belasting. Met andere woorden: de marge voor de stijgng van de overheidsbestedingen ten behoeve van overheidsinvesteringen, overheiidsconsumptie en woningbouw, is zeer beperkt. Dit is de opvatting van de presi dent van de Nederlandse Bank, dr. J. Zijlstra, neergelegd in diens jaarverslag over 1969. Daarin schenkt hij uitvoerig aandacht aan de loon- en prijsontwikkeling en aan de verdeling van het natio naal inkomen. Di-. J. Zijlstra stolt vast, dal in 1969 do vruchten van de toegenomen pioduk- liviteit geheel aan dc werknemers zijn ooi'oi.igegaan. Dit als gevolg van prijs- «tijging na de oorlog werd een derge lijke stijging slechts in 1951 overtroffen van hogere belastingen en van stijging den.' sociale premies. Dr. Zijlstra consta teert dan ook enige zorgelijke ontwikke lingen. De loon- en prijsinflatie. die in 1967 en 1968 leek weg te ebben, her leefde in 1969 met volle kracht. Een prijsinflatie van 7,5 pet, zoals die zich in 1969 voordeed, moet, ook als men de invoering van de BTW als een eenmalige factor ziet, onaanvaardbaar worden ge- acht en hoe dan ook worden terugge drongen. Een loonsomstijging van 10,5 pet, eveneens in 1969, is noch als mede oorzaak van de prijsstijging noch als ondergravingsfactor van de concurrentie positie op langere termijn te tolereren. „Een verdeling van het reële inkomen, waarbij er voor de werknemer, ook bij een bevredigende groei van de arbeids- produktiviteit, vrijwel niets overblijft, is hoezeer men ook vervuld is van de noden van de collectieve sector evenmin aanvaardbaar", aldus dr. Zijl stra. „De inflatiespiraal moet worden doorbroken en de verdeling van het reële nationale inkomen moet met hand having van het externe evenwicht wor den veranderd. Dit is een eerste opgave voor het beleid in de komende jaren". Langzaam is beter Op het eerste gezicht lijken dit twee tegenstrijdige beleidsdoeleinden, want een terugdringen van de nominale loon ontwikkeling wordt dikwijls gezien als zijnde ten nadele van het aandeel van de werknemers in het nationale inkomen. Volgens dr. Zijlstra is dit slechts schijn. De ervaring leert, dat inflatie een duur zame wijziging van de inkomensverde- ling ten gunste van de werknemers MUTATIES IN EGYPTISCHE LEIDING CAIRO (AFP) Drie jaar na de juni-oorlog heeft president Nasser het kennelijk nuttig geoordeeld om de op bouw van het staatsapparaat en de partij te herzien, en een reeks instellin gen in het leven te roepen ter onder steuning van de Egyptische acties in de komende faze in het conflict, zo menen waarnemers in Caïro. De figuren die bij de recente muta ties op het politieke toneel zijn versche nen, staan zowel bekend om hun kun digheid als om hun onwrikbare loyali teit aan president Nasser. Zo is Sayed Zayed, gouverneur van Caïro en voor malig legerofficier, benoemd tot vice- president van de Arabische socialisti sche unie, de enige partij in Egypte. De hoofdredacteur van het invloedrij ke dagblad Al Achram, Mohammed Hassanein Heykal, is benoemd tot mi nister van Voorlichting en de ambassa deur in Parijs Hafez Ismail zal de leiding op zich nemen van de inlichtin gendienst. Waarnemers concluderen uit deze veranderingen dat president Nasser grote waarde hecht aan drie aspecten: voorlichting, buitenlandse zaken en piotnatie. Deze herwaardering valt men met een militaire escalatie, die zeker ook een opvoering van de Israëli tische vijandelijkheden tot gevolg zal j. hebben. De Nederlandse valschermspringer Van der Velde maakte enige be nauwde momenten mee, toen bij een sprong teii noorden van Kopenhagen zijn hoofdparachute niet werkte. Daarna probeerde hij zijn reserve valscherm en ook dat ontvouwde zich niet hélemaal. Fladderend kwam hij haar beneden en maakte een harde landing. Toch kon hij zijn avontuur zonder letsel navertellen. Op de foto Van der Velde, die hoofdschuddend zijn gescheurde parachute bekf/kt. De eerste Nederlandse Hartwagen is kortgeleden in Utrecht in gebruik genomen. Deze door de Nederlandse Hartstichting gefinancierde cardu- lance kan nu snelle hulp brengen bij hartinfarctpatiënten. De hartrenwagen is onder meer uitgerust met een defibrillator, die een hartstilstand kan opheffen en een cardiograaf om cardiogrammen mee te maken. Stichting bindt strijd aan tegen nieuwe volksvijand (Va. - verslaggever) j van de bevolking. Nauw verband met liet optreden van hart- en vaatziek- i ten houden voeding, roken, te wei nig lichaamsbeweging, gespannenheid (stress), luchtvervuiling en ongetwij feld ook aanleg I Bij de bestrijding heeft de Neder- landse hartstichting een aantal pun- I ten voor ogen. waarop zij zich con centreert Snelle hulp kan kostbare levens reddert. De meeste sterfgeval len bij hartinfacten komen voor in het eerste uui van de aanval, j Om op korte termijn zoveel mogelijk WASHINGTON - PNOM PENH (Reu ter - A.P.). De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, William Rogers, heeft bekendgemaakt dat Cambodja aan Amerika voor een zeer groot bedrag aan militaire hulp heeft gevraagd. Minister Rogers zei dit in een besloten bijeen komst van de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen. De senatoren hebben zich vrijwel en bloc tegen mili taire hulpverlening uitgesproken. Volgens senator Fulbright, voorzitter van de commissie, ging het om een be drag van honderden miljoenen dollar, „voldoende voor de uitrusting van een zeer groot leger". De kwestie wordt in liet Witte Huis nog bestudeerd. Perschef Ziegler heeft verklaard nog niet te kun nen zeggen wanneer het besluit over het al dan niet zenden van wapens of advi seurs door Nixon zal worden genomen. Rogers heeft voor de senaatscommissie verklaard dat de regering ook zonder machtiging van het congres de hulp aan Cambodja kan uitbreiden, als hiermee de veiligheid van de Amerikaanse hoe pen in Vietnam is gediend. Fulbright heeft evenwel de indruk dat de regering niet al te bezorgd is over de communis tische troepen die momenteel Cambodja binnentrekken. In Laos is bekend geworden dat het afgezette Cambodjaanse staatshoofd, prins Norodom Sihanoek, gisteren aan wezig is geweest op een conferentie met leiders van de Noordvietnamezen, de Pathet Lao en de Viebkong, ergens aan de gemeenschappelijke grens van China, Laos en Vietnam. De bedoeling zou zijn te komen tot een gezamenlijk commando in de strijd tegen de Verenigde Staten en de regeringen van Zuid-Vietnam, Cambodja en Laos. ONGELUK IN NAALDWIJK (Van e r verslaggevers) NAALDWIJK Het aantal doden als gevolg van het ernstige verkeerson geluk zondagmiddag op de rijksweg Den Haag-Vlaardingen onder Naald wijk is opgelopen tot ze9. In het Holy- ziekenhuis te Vlaardingen is gistermor gen omstreeks elf uur de eenentwintig jarige O. Bonte uit Vlaardingen bezwe ken aan zijn zware verwondingen. Hij was de bestuurder van de auto die vermoedelijk het ongeluk veroorzaakte waardoor in eerste instantie vijf perso nen het leven verloren. Onder de slacht offers bevond zich ook de verloofde van de nu overleden chauffeur. Momen teel worden nog twee personen in het Holyziekenhuis verpleegd, onder wie een vrouw die in verwachting ia. Zij zijn er ernstig aan toe. DEN HAAG De Nederlandse Hart- 1 hulp te biel i h< *t r lichting is de week begonni een actie die ten doel heeft de ..moor denaar" in de welvaartslanden bet hartinfact met alle middelen te ver drijven. Daarvoor is veel geld nodig. De Nederlandse Hartstichting hoopt 10 miljoen gulden te verkrijgen door middel van een grote nationale col lecte en op vele andere wijzen. De omvang van hart- en vaatziekten is in de welvaartslanden de meest voorkomende doodsoorzaak, en neemt in omvang nog steeds toe. Het aantal sterfgevallen overtreft die als gevolg van verkeersongevallen en de ziekte breidt zich uit naar steeds jongere leeftijden. Een van de taken die de Nederlandse Hartstichting zich gesteld heeft, is de omvang van de hart- en vaatziekten te verkleinen en zo mo gelijk geheel te doen verdwijnen. De stichting heeft daartoe een ambi tieus programma ontworpen. Hart- en vaatziekten zijn sterk toegenomen in een periode dat de reumatische hart afwijkingen een ziekte, die juist weer in de ontwikkelingslanden veel voorkomt in onze streken aan het verminderen zijn. De ziekten komen vrijwel gelijkelijk voor in alle lagen i speciale ambulance. (cardufftficeï, ontworpen om de patiënt reeds thuis of onderweg naar het ziekenhuis te kunnen be handelen. In Utrecht en in Nijmegen zijn reeds dergelijke cardulances in bedrijf. Een derde punt is om in de ziekenhuizen speciale afdelingen in te richten, waar de opgenomen hart patiënt 24 uur lang onder voortdu rende observatie staat. Een vierde punt: vroegtijdige diagnoses zijn van zeer groot belang. Vooral bij jonge kinderen wier levens gered kunnen worden door vroegtijdig en snel chi rurgisch irt te grijpen. Ten vijfde: intensief onderzoek naar steeds nieu were behandelingsmethoden is van het grootste belang. Tenslotte is de revalidatie van de hartpatiënt een zaak die de levenskansen aanmerke lijk vergroot. Gebleken is dat „ge trainde" hartpatiënten minder kans hebben op de volgende aanval en zou die toch optreden, betere overlevings kansen hebben. En waar de Neder landse Hartstichting uiteindelijk van droomt is: de stichting van een groot nationaal hartinstituut. Momenteel experimenteert men met een bevol kingsonderzoek, zoals men dat voor de tbc kent. Bij haardenfabriek BERGEN OP ZOOM (A.N.P.). De vertegenwoordigers van de werknemers organisaties die vanochtend In Tilburg een bespreking met de directie van de haardenfabriek N.V. Verenigde Bedrij ven Beckers, Becking en Bongers hebben bijgewoond, hebben daar. tot hun ver ontwaardiging, vernomen dat met onmid dellijke ingang 693 personeelsleden van deze N.V. ontslag zullen krijgen. Het betreft hier 500 personeelsleden in Ber gen op Zoom en 193 personeelsleden in UJfT. ROME (AP) Italië wordt dinsdag daags voor de Europa Cupfinale tossen Celtic en Fejjenoord in Milaan over spoeld door een voorjaarsstakingsgolf, die doet denken aan de stakingen van de afgelopen „bete herfst". Dinsdag wordt algemeen gestaakt in de provincies Puglia en de Abruzzen, woensdag zijn Rome en omgeving aan de beurt, en donderdag volgen Milaan, Ve netië en Palermo. Dinsdagavond begint een 24-uursstaking van het spoorweg personeel in het land. De arbeiders in de bierbrouwerijen staken al 10 dagen. Zij zijn van plan tot donderdag thuis te blijven. Het niet- Kreisky kondigt hervormingen aan WENEN (DPA) Een „groot hervor mingsprogram" heeft de nieuwe Oos tenrijkse kanselier dr. Bruno Kreisky voor het parlement aangekondigd in de eerste regeringsverklaring van zijn so cialistisch minderheidskabinet. Als zwaartepunten noemde Kreisky een moderne strafwetgeving, modernisering van de perswet, hervorming van het kiesrecht en een drastische democrati sering van de onderwijsstructuur. Ver tegenwoordigers van de jeugd zal een grote mate van medezeggenschap wor den geboden, aldus Kreisky, wiens toe spraak herhaaldelijk door de oppositie met uitroepen en hoongelach werd on derbroken. Diepvriesvoedsel voldoet aan eisen DEN HAAG (ANP( De kwaliteit van diepvriesvoedsel voldoet in het al gemeen aan de eisen die uit een oog punt van volksgezondheid moeten wor den gesteld, aldus heeft minister Rool- vink van Sociale Zaken en Volksge zondheid in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid mevrouw G. Brautigam (PvdA) verklaard. Het komt echter vrij regelmatig voor dat kleine partijen ondeugdelijke waren worden afgekeurd en uit de handel moeten worden genomen. Mede, omdat het ge bruik van diepvriesvoedsel hand over hand toeneemt, en het bewijs van on deugdelijkheid moeilijk is te leveren, wordt tans in Europees verband een algemene standaard voor diepgevroren levensmiddelen en diverse specifieke standaards voor erwten, aardbeien, spi nazie *o visfilets opgesteld. docerende personeel van de Italiaanse universiteiten staakt sinds maandag en zal ook pas donderdag weer aan het werk gaan. Woensdag zal het programma van de radio en televisie ernstig beknot moeten worden, want het omroeppersoneel in Rome is voornemens mee te doen met de algemene staking. Ook het personeel van de PTT in Rome en omgeving werkt woensdag niet Het slechte nieuws voor de Romeinen wat betreft de stakingen was wel de aankondiging dat van 2 tot 5 mei geen huisvuil zal worden opgehaald. Het wordt de derde staking van de vuilnis mannen binnen een maand. De stakers willen door hun acties de regering dwingen de prijsstijgingen in bedwang te houden. Dc voornaamste eisen van de stakers zijn: beteugeling van de prijzen, meer goedkope huur woningen en lagere belastingen voor de arbeidersklasse. Daarnaast wordt in veel gevallen gestaakt voor hogere lonen en betere arbeidsvoorwaarden. ADVERTENTIE morgen Wereldmissiedag van de kinderen Dit revolutionaire bouwwerk is school in Londen. In september sal het gebouw, dat van het* veel glas voorzien la, tn gebruik worden genomen. Ook het dak is van glas en binnen de school is alles eveneens doorzichtig, zodat de kinderen kunnen zien wat er in het gebouw gaande is. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid Andriessen (KVP) heeft minister Schut (Volkshuisvesting) gevraagd of er niet nog meer maatregelen mogelijk *ijn om het voorgenomen bouwprogramma voor 1970 alsnog te realiseren. Hij wijst op de aanvullende maatregelen die dc mi nister al genomen heeft om de gesubsi dieerde bouw uit te breiden, de aanvra gen om bonwsubsidie vlotter af te han delen en de bouwtijd te verkorten, en wil van de bewindsman weten of er al iets te zeggen valt over de uitwerking van deze maatregelen. De heer Andriessen wil verder van minister Schut vernemen of uitgaan de van het aantal subsidieaanvragen het programma voor de gesubsidieerde bouw voor dit jaar ook tijdig in uitvoe ring kan komen. Verder vraagt het KVP-Kamer 1 id wat de gevolgen voor de bouwproduktie zijn van het slechte weet- van de afgelopen maanden. De heer Andriessen vraagt de bewindsman bovendien om een uitvoerig overzicht van de woningbouw gedurende het eer ste kwartaal van dit jaar, zowel met cijfers van de bouwproduktie als met het aantal bouwvergunningen en toe kenningen van subsidie, die door het ministerie zijn afgegeven. PARIJS (A.P.). Ook in Frankrijk is het een lente die naar betere tijden doet verlangen. In het gebied van Limo ges heeft het vandaag drie uur fors gesneeuwd en de temperatuur was er tegen het vriespunt. De sneeuw ver dween evenwel gauw zodat grote ver keersproblemen zich niet hebben voorge daan. Hier en daar zag men boomgaarden staan met de bloesems dik onder de

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1