Veel belangstelling langs de route voor geie bloemencorso Alphen zorgde voor krachttoer en won met glans monster-Zeskamp BLIJVENDE GROTE AANVOER BLOEMEN Reuk Enschedeër J. Bult Nederlands kampioen overgangsklasse libre MAANDAG 27 APRIL 1970 JE LEIDSE COURAN1 LEIDEN Zesduizend toeschouwers en een kleine zesmiljoen televisie kijkers zijn zaterdagavond getuige geweest van een verrassende krachttoer van de Alphense Zeskampploeg. Wat heel Alphen had ge hoopt, maar niemand in het land had verwacht, gebeurde: de Alphense ploeg onder leiding van de KLM-gezagvoerder A. van Ommen en met Rijnstroom-sportleraar C. Boonstra als coach won de Zeskampfinale met een glansrijke voorsprong op de ploegen van Dronten, Assen, Bolsward, Genemuiden en Hoogland. De feestvreugde kende geen grenzen na afloop van deze schitterende overwinning. Het was overigens wel een spektakel stuk, die finale. Al lang voor het officiële begin zat de grote Groenoordhal vol joelende, schreeuwende, toeterende en sirene-loeiende supporters. Er waren er zelfs by, die kisten met accu's hadden meegesjouwd om de sirenes aan de praat te kunnen houden. Maar terwyl K. en G. in afwachting van de uitzending, een (Advertentie) UI? V slechts enkele centen méér per glas geniet U van een jonge jenever van wereldklasse DE KUYPER EXPORTJENEVER EMM. ROELOFARENDSVEEN ROELOFARENDSVEEN Bloemen zijn zeer prijsgevoelig, en vooral zij, die met dit vak te maken hebben, weten dit. Vrijdag kwam dit weer tot uiting. Voor de fxport is dit toch al niet de meest willige dag, en als dan 's morgens tevens de zon schynt, dan werkt dit er toe bjj dat men blijkbaar met enige angst de bloemen inkoopt. Vooral met name de tulpen lagen op deze dag aanmerkelijk lager in prjjs, maar de dag erna kreeg men reeds weer een behoorlijke prijsverbetering te zien. Behoudens dan deze dag kon men over het prijsverloop wel tevreden zjjn, temeer op sommige dagen zelfs gesproken mocht worden van een vrij stevige prijs. Schooljeugd gaat gevallenen '40 - '45 herdenken LEIDEN De Leidse Stichting „Doo- denherdenking" heeft per rondschrijven aan de scholen bekend gemaakt dat op maandag 4 mei om 11 uur 's morgens voor de schooljeugd in klaaseverband gelegenheid voor een herdenkingsbij eenkomst zal zyn nabij molen De Valk. Hoewel ditmaal de vierde mei in een vakantieperiode valt heeft de Stichting gemeend dit belangrijke onderdeel van de herdenking te moeten handhaven, gelet ooTc op de speciale aandacht die veel onderwijzers aan het onderwerp oorlog en bevrijding hebben besteed bij de nadering van de 2ste viering van de bevrijding. De bloemlegging bij het oorlogsmonu ment aan de Molenwerf zal om half elf beginnen en ongeveer een kwartier du ren. Het Leidsch Politie Muziek Gezel schap zal de muziek verzorgen. Dodenherdenking in de Marekerk LEIDEN De jaarlijkse herdenkings bijeenkomst onder auspiciën van de Stichting „Doodenherdenklng", 's avonds op 4 mei in de Marekerk, zal dit jaar een uitgebreider programma hebben dan anders. De bijeenkomst begint om half acht met een openingswoord van burgemeester Van der Willigen. Na de samenhang, begeleid door organist A. Matrijn, volgt de uitvoering van gedeelten uit het Re quiem van Mozart, onder leiding van Herman Strategier. Medewerkenden hieraan zijn het Ned. Madrigaalkoor, het Leids Toonkunstorkest (directie H. Briër), de solisten Esther Hillinga, so praan, Vera Verzijden, alt, Kees Bor ger, tenor en Huib Schimmel, bariton. Na inachtneming van de twee minuten stilte en het gezamenlijk zingen van het Wilhelmus, draagt de acteur Lo de Hartogh herdenkingspoëzie voor. Hier na wordt het Requiem voortgezet. Om half negen begint men vervolgens aan de Stille Tocht naar het oorlogsmonu ment via de bekende route. VERRASSINGS- TOCHTEN op KONINGINNEDAG BEVRIJDINGSDAG HEMELVAARTSDAG 2e PINKSTERDAfi prijs8.50 KINDEREN (t/m 10 jr.) 6.— vertrek 9.30 uur Leiden Stadhuisplein, Nwe Beesten markt (omliggende plaatsen volgens afspraak bij aan melding). Nwe Beestenmarkt 19 - Tel. 32700 Tevens bij de reisbureaus Middelhoek - Koornbrugst. 3 \Volter9 - Vismarkt 1 Metaal - Herenstraat 19 ererondje liep en de hal nog verder vulde met geluid gelukte het tenslotte toch de toeterende supporters wat tot bedaren te brengen door een beroep op het ge zonde verstand een beroep overigens, waarvoor enorme versterkers en vele luidsprekers nodig waren. En toen om twintig over acht dan ein delijk de lang verwachte verbinding met Bussum tot stand kwam, was de kaka- fonie van geluiden toch tot redelijke proporties teruggebracht zodat de kij kers nog wat konden verstaan van het commentaar van Barend Barendse (die hoog in de hal in een „geluidsdichte" cel troonde). ENTHOUSIASME Wat daarna gebeurde, heeft heel Ne- darland kunnen zien. Het enthousiasme en het uithoudingsvermogen van de Al phense ploeg zes dames en tien heren en met als „denker" onderhoudsmonteur G. Blaauw kenden geen grenzen. Alle records verpletterend joegen de Alphe- naren, aangemoedigd door een enorm aantal supporters, zichzelf naar de top. In alle onderdelen van deze zware finale blonken de Alphenaren uit. Ze hanteer den de 150 kg. zware „dwarse heipaal" alsof het een panlat was eu de meisjes draafden met hun sulky's over het par cours alsof ze nooit anders hadden ge- Er werd in deze finale meer kracht van de deelnemers gevraagd dan in de vo rige Zeskampen en minder fantasie en vindingrijkheid waardoor deze mon ster-Zeskamp voor de kijkers misschien wat minder aantrekkelijk was dan de voorgaahde maar de Alphense ploeg bewees steeds weer met welkeen over gave er was getraind en met welke inzet van alle krachten aan deze finale werd deelgenomen. Burgemeester Gallas kon zich in de orgie van geluid nauwelijks verstaanbaar ma ken toen hy de overwinningskrans uit reikte en daarna begon het Alphense feest pas. Op 23 mei mag Alphen nog een keer het beste beentje voorzetten in de Groenoordhal. tegen finalist Aalten van 1968. NIEUWE WETERING Aan liet slot van het vier dagen durende biljartfestijn rond het Nederlands kampioenschap biljarten libre overgangsklasse, gespeeld in het Cultureel Centrum te Nieuwe Wetering, werden vele vriendelijke woorden gesproken. Dit geschiedde by de prijsuitreiking en bekendmaking van de Neder landse kampioen allereerst door de heer F. Schimmel namens de Kon. Ned. Biljart bond, vervolgens door Alkemade's burgemeester P. M. F. Smolders namens het gemeentebestuur van Alkemade, aan wie tevens de eer te beurt viel het ere-lint om te hangen bij kampioen J. Bult, alsmede door de voorzitter van het district „Veen en Rijnstreek", de lieer Joh. Bakker, aan wiens district de organisatie van dit kampioenschap was opgedragen. Namens de spelers tenslotte werd een dank woord gesproken door de Groninger J. Bakker. Alles getuigde wel van het feit dat alles perfect was verlopen. Drie biljarters promoveren naar le klasse libre groot Door de heer Schimmel werd deze ge legenheid tevens benut om meer belang- steling te vragen van de overheid voor de sport in het algemeen en voor de Expositie van Expressie 70 ALPHEN Burgemeester inr. R. M. Gallas liet vrijdagavond j.l. zijn verjaar- dagsgasten in de steek om de eerste grote tentoonstelling werk van cur sisten van Expressie '70 in liet His torisch Museum aan de Rijnkade te ko men openen. Expressie '70 wist dit by monde van de heer Ottens zeer te waar deren en bood de burgemeester een mooie plant aan, die was opgemaakt in keramisch werk der Vlist. In zijn toespraak onderstreepte mr. Gal las nog eens het belang van deze akti- viteiten en de mogelijkheden, die er op deze manier voor veel mensen geopend worden. Het resultaat van de eerste cursusperi ode geeft reden tot optimisme; er is in het Museum zeker wa te zien, dat de moeite waard is. Mr. Gallas liet in dit verband de docenten niet onvermeld: mevrouw Fredy Wolf en de heren Peter de Bey en Hs Runhaer. De tentoonstelling is tot en met vrijdag a.s. geopend en voor iedereen gratis toegankelijk. Het ls vooral te hopen, dat de expositie bezocht wordt door mensen, die ot nu toe nie over de drem- ptl durfden te komen, maar wel belang stelling voor b.v. tekenen en schilderen hebben. Expressie '70 is er echt voor iedereen, aldus een zegsman van de Stichting. Leidse agenda WOENSDAG 29 APRIL VoorschotenKasteel Duivenvoorde recital Toos Onderdenwijngaard, 19.30. VRIJDAG 1 MEI Old Dutch: Contactavond reisgezelschap Eurvo. Voorschoten: Kasteel Duivenvoorde: recital Toos Onderdenwijngaard, 19.30. biljartsport in het bijzonder, om des noods met een financiële bijdrage steun te verlenen in de grote kosten welke aan de organisatie van kampioenschap pen e.d. zijn verbonden. Voorts stelde hjj vast, dat er bij deze kampioenschap pen prestaties waren geleverd die ho ger waren dan men van deze klas had mogen verwachten. ONDERSCHEIDINGEN Kampiooen J- Bult verkreeg voor zijn prestatie tevens nog een ere-beker, een medaille voor de hoogste serie, een me daille voor de korste party (2 beurten), waarna aan alle deelnemers een her inneringsbeker en vaantje werd uitge reikt, terwijl de leden van het arbiters corps uit De Bollenstreek V.A.B. even eens een herinneringsvaantje in ont vangst mochten nemen. Over het verloop van de wedstrijden nog het volgende. Uit het algemeen ge middelde van kampioen J. Bult met 74.10 is wel gebleken dat deze een klas se apart vormde. Toch moest hij een maal zijn tegenstander feliciteren, n.l. de Helmondenaar J. v. d. Reek, die in drie beurten met o.a. een serie van 281 zijn partij tegen Bult uitmaakte en zyn tegenstander op 42 liet staan. Echter in de slotpartij bewees Bult zijn klasse. Op dat moment stond de Hagenaar J. Bankras met 12 pnt. ongeslagen aan de leiding, gevolgd door Bult met 10 p. In zijn eerste beurt kwam Bult slechts tot één carambole, en Bankras na zijn 2e beurt op 52 caramboles. Maar toen Bult voor zijn 2e beurt achter de tafel kwam, bleek hij in het zijn vingers te hebben. Met geraffineerd haarfijn spel bouwde hij langs de korte en lange band zijn serie op, met soms een trekstoot voor het verkrijgen van de goede posi tie. Eerst op 317 kwam hy in moeilijk heden toen de ballen „vast" lagen het geen de acquitte stoot betekende, maar daarna waren er geen problemen meer en met vaste hand beëindigde hij onder daverend applaus zijn grandioze serie van 449, waarmede hij zich de Neder landse kampioen mocht noemen. Met hem promoveerden naar de le klas se groot biljart vanwege het algemeen moyenne boven 40 Bankras uit Den Haag en v. d. Reek uit Helmond. UITSLAGEN 5e ronde: L. Pijnenburg 450, 9, 50.—, 284; J. Bakker 342, 9, 38,—, 149; G. Jansen 450, 15, 30,—, 120: W. Kuijpers 251, 15, 16,73, 72; J. Bult 450, 5, 90,—, 287: J. v. d. Sterren 139, 5, 27,80, 76; J. C. Ban kras 450, 7, 64,28, 251; J. v. d. Reek 288, 7, 41,14, 204. 6e ronde: L. Pijnenburg 450. 12. 37,50, 216; G. Jansen 400, 12, 33,33 172; J. Bac ker 450, 11. 40,90, 170; W. Kuijpers 110. 11, 10—, 40; J. v. d. Reek 450, 3, 150,—. 281; J. Bult 68, 14, 4,85, 23; J. Bankras 450, 14, 32,14, 261; J. v. d. Sterren 68, 14, 4,85, 23. 7e ronde: J. Bakker 450, 7. 64,28. 270: G. Jansen 198, 7. 28,28. 126: L. Pijnen burg 450 19. 23,68, 138; W. Kuijpbrs 237. 19, 12,47, 56; J. v. d. Reek 450, 11. 40.90. 117; J. v. d. Sterren 302, 11. 27.45. 221: J. Bult 450, 2, 225,—, 449: J. Bankras 52. 2 26,—, 43. Totaalstand: 1. en Ned. kampioen J. Bult. Enschede 12 pnt. 2742, 37, 74,10, 440; 2. J. Bankras, Den Haag 12 pnt. 2752. 60, 45,86, 261; 3. J. v. d. Reek. Helmond 10 pnt. 2707, 59,45. 88. 377; 4. J. Bakker. Groningen 6 pnt. 2322, 64. 36,28. 270; o. L. Pijnenburg, Oss 6 pnt. 1783, 66, 27,01. 284; 6. J. v. d. Sterren, Mill 6 pnt. 20,77, 79, 26,29, 260; 7. G. Jansen, Veldhoven 4 pnt. 1907, 74, 25,77, 192; 8. W. Knijpers. Lieshout 0 pnt. 1505, 93, 16,18, 179. Grote verschillen in grafisch werk van Frans de Jong IN HET GEBOUW van het architec tenbureau Roelands en Van Kes- teren aan de Willem Klooslaan 4 te Hazerswoude-Rijndijk exposeert tot en met 9 mei a.s. de graficus Frans de Jong een aantal grafische bladen van nogal wisselend gehalte. Er zijn een aantal zeer goede prenten bij, maar daarnaast zijn ei ook, die aan huisvlijt doen denken; prenten, die 't als werk van een reclametekenaar goed zouden doen. maar aan artis ticiteit te kort schieten. Dat wil niet zeggen, dat een reclametekenaar (wij vermoeden dat De Jong dat is) geen artistiek verantwoorde produkten zou kunnen voortbrengen, maar in deze collectie moeten we toch wel grote verschillen constateren. Zo is het ook met een aantal bladen, waarmee De Jong op de protesterend-vermanende toer gaat. Aardig gevonden, maar met kunstzinnige grafiek hebben ze niets van doen. WELLICHT ligt het aan een min der selectief vermogen te weinig zelfkritiek, dat er zulke prenten bij zijn, want De Jong heeft toch echt wel wat in zijn grafische mars. En dan willen we graag wijzen op een prent als „Bladeren." die zeer fijn is genuanceerd; op „Machine, die grijze verf maakt" of op „Braaf Amster dam," een zeer decoratieve prent. Deze laatste in wat al te sterke te genstelling met het blad „Torens van Amsterdam", aardige huisvlijt, sa mengesteld uit allerlei letter- en cij- ferfragmenten, vignetten en derge lijke drukkerszaken. „Brouwersgracht" is naar onze smaak het mooiste blad uit de collectie, vooral door de opbouw met de fraaie spiegeling-suggestie in het donker blauw van het grachtwater. „Bijna ballet" en „Mannetje-Vrouwtje" zijn eveneens 't aanzien waard. Hoe voorts met eenvoudige middelen een groot aantal naturel-afdrukken van tand- wieltjes over en rond een gestileerde krukas een mooie compositie ge vormd kan worden bewijst een prent als „Masjien". MOOI STRAK VAN compositie is „Tclevisiestad", eveneens aan trekkelijk is „Cirkus". En zo zijn er nog wel andere prenten, die in een open techniek van druk met losse blokken toch een verantwoorde en boeiende compositie opleveren. Maar zoals gezegd wanneer by de inrichting van deze tentoonstelling meer selectief te werk zou zijn ge gaan, zou ze als geheel sterk aan waarde hebben gewonnen. De expositie is vrij te bezoeken op werkdagen van 9.00 tot 18.00 uur, 's zaterdags van 13.00 tot 17.00 uur. WILLEM PRINS 1SITAIR UNIVERSITAIR NIEUWS LEIDEN Aan de universiteit zijn ge slaagd voor doet. ex. Ned. Recht F. L. M. M. de Gou (Venlo); doet. ex. Fis caal recht J. M. van Kempen (Leidschen- dam); kand. ex. Slavische taal- en let terkunde H. M. E. Starreveld- van Niel (Scheveningen). LEIDEN In het Groot Auditorium van de Leidse Universiteit heeft vandaag prof. dr. J. Lochner het ambt van hoog leraar in de Spaanse taal- en letterkunde aanvaard met een oratie, getiteld „Het groene labyrinth". Hij besprak hierin de hedendaagse litteratuur in Latijns Ame rika, waarbij hij in het bijzonder inging op het werk van de Peruaan Mario Var gas Llosa. OEGSTGEEST Aan de vrije uni versiteit te Amsterdam is geslaagd voor het doctoraal examen wiskunde J. Draaisma uit Oegstgeest. Voor vitkele soorten tulpen werd zelfs nog tof rond 2.00 per bos betaald. Bij de narcissen is nog steeds sprake van een grote aanvoer, zij het dat het „geel" nu verdrongen wordt door de „redcup" met Buxton als de belangrijkste. Het prijsje van 20 tot 30 ct per bos mag alleszins redelijk genoemd worden. Free sla's worden blijvend goed betaald, dit niettegenstaande hiervan toch een ruim aanbod is. Wel wordt de kwaliteit over- j wegend iets lichter met veel „haakjes", maar daarnaast ziet men een uitgebreid assortiment baarbij voor de beste kwa liteit van 1.70 tot 2.60 per bos werd betaald. Van belang in aanvoer mogen nu eveneens de anemonen genoemd wor den, temeer daar men hiervoor van exportzijde een goede belangstelling heeft. De beste partyen kwamen tot 1.00 per bos. Verhoudingsgewijs blijft men dan voor een bos Irissen met 1.15 j tot 1.70 maar een matige prijs betalen, dit in tegenstelling tot de Lathyrus wel- j I ke bij ruimer aanbod nog in prijs aan trok en tot 2.30 per bos noteerde De groep diversen werd uitgebreid met Duizendschoon, Ixia's, Violieren. Lelies, alsmede met Colvilleis Floriade, welke i laatste tot ruim 4.00 per bos werd be- j taald. Van jaarrondchysanten is er een I meer gevarieerd en ruimer aanbod met' als best betaalde Spider tot ruim 3.50 per bos. Bij de anjers komt slechts lang zaam enige uitbreiding in de aanvoer. De prijs van 20 tot 35 ct. per stuk mag vrij stabiel genoemd worden. Het assor timent rozen is weer met enkele nieuwe soorten uitgebreid. Bij- een vry grote aanvoer, met Zorina, Garnette en Carol als de meest belangrijkste, mocht een lichte prijsstijging geconstateerd wor den. En nu maar afwachten hoe het zal gaan in de week voorafgaande aan Moederdag. Niettegenstaande er drie feestdagen vallen in deze periode, is het dan in de bloemisterijsector extra hard werken geblazen. Kleurenvariatie groter maar kenners vinden afwerking met hyacinten fijner BOLLENSTREEK Het bloembollencorso-comité slaakte zaterdag een zucht van verlichting dat men het toch zonder uitstel tot een geslaagd corso wist te brengen. Toen zaterdagmorgen de grote hallen van de Hobaho in Lisse leeggereden werden, was tevens de spanning ge broken. Om ruim 10 uur zette de karavaan zich op de Haarlemse vlassaulaan in beweging met veel lieftallige meisjes als „bemanning" >m door Haarlems straten de weg naar Sassenheim te kiezen. Ondanks le donkere lucht bleef het droog. Daaraan is het te danken dat de >elangstellirig voor dit corso nog groter was dan vorig jaar. n Haarlem stonden duizenden langs de doch het ls nagenoeg de gehele duur oute geschaard om gratis een schouw- pel te bewonderen waaraan met zóveel nergie en taaie moed was gewerkt. Iet tijdschema werd minutieus gehand- Het laafd. Jammer, dat hier en daar langs dat de route droog gebleven c voor het welslagen van het corso van groot belang. zelf oogstte aller bewondering nog wat van wist te maken. i weg enkele autobussen het uitzicht wel was het geel der narcissen de bewoners beletten, iets wat heersend, maar daarnaast deed het don- uimschoots gelegenheid tot parkeren hyacinten opgebouwd. Ondanks de fel- jg In betere opstelling voor de lere kleuren van de meeste wagen, v den deze wagens met de kleuren ,,in oude stijl" die fijner uitkwamen toch hoger beloond dan die met narcissen- nzittenden dan nu het geval Jreigende luchten pakten zich af :oe boven het corso samen en het v< jaarszonnetje had veel moeite om af bekleding, en toe ook maar éven een warme gloed Het 23e corso „Lenteparade" heeft een aan het corso te geven. Het was wel einde gebracht aan weken vol span- wat winderig, vooral in de morgenuren, nlng bij de organisatoren.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3