DR.A. J SIMONIS WIL GEWOON OT WERELDWIJDE KERK BEHOREN n Toestand Trinidad thans iets rustiger Melkprijs Psychopaat vermoordt man en ontvoert 58-jarige vrouw 0017: de vraagbaak van de PTT. HBS-B KREEG BOEIENDE OPGAVEN VOOR NATUURWETENSCHAPPEN „Ik moet de waarheid spreken" Grote onrust bij achterban" avo-examen pittig maar wel te maken Duits was erg lastig Bij mondeling geen Frans, Duits en scheikunde JO IIJDAG 24 APRIL 1970 PAGINA 7 redacteur geestelijk leven) :N HAAG „Men heeft het pastoraal concilie el eens een stuk verkondiging genoemd. Dat is st, maar ik heb er dan wel de bijbelse verkon- )ing over de wet gemist. Herhaaldelijk klonk in concilieaula te Noordwijkerhout de vraag: wat aet ik mijn kinderen voorhouden? Godsdienst moraal zijn onafscheidelijk met elkaar ver- mden. Daarom vragen wij ook: wat moet ik en en wat laten, en we menen daar tegelijk pelaan en bijbeldeskundige dr. A. J. mis van de Sacramentsparochie te Haag, bekend om zijn vele inter- ties tijdens de laatste zitting van het toraal Concilie, kwam door het Bel- :he dagblad de Gazet van Antwerpen euw in het nieuws. In een interview deze „conservatieve eenzaat van het :ilie" werd dr Simonis kritiek op het toraal Concilie in de mond gelegd, die ;ens hem verkeerd is overgekomen of lk geval onjuist verwoord.'' r. Simonis: „Ik bewonder de moed de bisschoppen om een pastoraal be- 1 te houden, zo kort na het tweede caans Concilie, waar de vraag er r aan het wereldepiscopaat gesteld d. Sommige rapporten vond ik even- ïtig, zoals dat over de verhouding tot joodse volk en over de vrede. De we dialogische gezagsverhouding, die het concilie gegroeid is, juich ik toe, >u ik wensen dat de bisschoppen dui- jker als herders en uiteindelijke ver- ivoordelijken voor de Nederlandse waren opgetreden. Ik heb begrip hun moeilijke situatie, maar nu Den zij eenzijdig samen met het kerk- gesprokenzij hebben zich misschien reinig tegenover de gemeenschap op- eld: je moet als bisschop wel eens zeggen die minder prettig zijn. r de bisschoppen dit wel deden, lielden ze zich van stemming. Ik af wat een stemming dan nog iets godsdienstigs mee. Natuurlijk bedoel ik niet, dat de Kerk opnieuw moet beginnen met van bovenaf te bepalen wat te doen en wat te laten, precies omschreven. Maar wel vind ik dat de Kerk, in gesprek met haar gelovigen, duidelijk stelling dient te nemen. Vergeet niet, dat de bijbel over de wet spreekt als een hulp voor de menselijke vrijheid: een licht voor uw voeten en een zegen". groep is daar vooral schuldig aan: zo'n groep drijft zichzelf naar een mening toe, I Dat is geen bezwaar mits het onderkend wordt, en niet gedaan wordt alsof daar mee alles gezegd is." Dr. Simonis heeft zich nooit als verte genwoordiger van een of andere ge- isoleerde groep zoals „Confrontatie" of „Waarheid en leven" willen opstellen. Hij is bij geen enkele groepering aangesloten „Maar als priester ben ik verplicht de waarheid te spreken. En de waarheid licit in de Kerk. Ik ivil gewoon behoren tol de Rooms-Katholieke Kerk in wereldwijd verband. Misschien komt dit omdat ik in Rome gestudeerd heb en daar het ge weldig gelovig evenement onderging van het tweede Vaticaans concilie. Noord wijkerhout moet zijn beperktheden ken nen. De kardinaal wees er telkens op, maar het kwam, vanwege de groepsdy namiek die in het concilie werkzaam was, te weinig over." voor betekenis heeft in een beraad van gemeenschap en hiërarchie samen." Daartegenover staan dan de kritische no ten van dr. Simonis over representativi teit en competentie van de conciliedeel nemers. Dr. Goddijn, secretaris-generaal van het concilie, had dr. Simonis, die hierover eens vragen stelde, geantwoord: „Het gaat niet zozeer om de kwantiteit maar om de kwaliteit van jullie geluid." Toch vraagt dr. Simonis zich af of dit wel juist is. Hij heeft zichzelf het odium bezorgd van de enige conservatieve aan wezige in de concilie-aula te zijn. „Maar waar bleven dan de geluiden van andere bezorgde mannen en vrouwen? In de grote lijn van het beraad telden zij niet mee. De emoties en dynamiek van de ADVERTENTIE fiets veilig... op een nieuwe fiets! U kunt «r ook éen winnen. Hoe? Vraag dat aan uw vakman-rijwielhersteller of lees de adVèrtentfe in utf damesblad. moeilijkheden op als men op het eer ste gezicht gedacht had. Toch waren de opgaven moeilijker dan in de voorgaande jaren. De vragen 20 en 21 van deel II waren lang niet een voudig. De verklaring van de woorden „en" in zin 10 en „sa securité" in zin 12 (beide uit tekst zes) vereisten be slist een goed inzicht in het zinsver- f*-' )EN HAAG „Pittig, maar wel te j}e Duitse teksten vond men over het maken, redelijk, op niveau", was bet algemeen goed, maar iets te hoog ge- >ordeel van het merendeel van de grepen voor de havo. De vragen wa- i-Ieraren over het schriftelijk ren bijzonder goed geformuleerd, be- -examen van dit Jaar, dat gister- halve de vragen 6 en 19 van deel II, nlddag afsloot met het tweede deel waar moeilijk uit te komen was, om- handelswetenschappen. Alleen <jat ane vjer de mogelijkheden ele- >uits en het eerste deel van handels- menten bevatten, die niet van toe- retenschappen sprongen eruit. De pagsing zijn. De zevende tekst was vrij )uitse tekst vond men goed maar cryptisch en te veel uit zijn verband geschikt voor het atheneum. Het gelicht, erste deel van handelswetenschappen de gemakkelijke kant en was De opgaven lardoor juist moeilijker. (Met gemak- redelijk te i elijke opgaven loopt men sneller het doorsnede v sloridgheidsfouten te maken), zes opgaven let schriftelijk examen besloeg de gebra (drie), goniometrie (1). analy- akken Nederlands, Frans, Duits, En- tische meetkunde (1) en stereometrie els, handelswetenschappen, wiskun- (1). Voor een gemiddelde havo-leerling scheikunde en natuurkunde, moest dit werk goed te maken zijn. (Van onze onderwijsredactie) voor wiskunde waren temen en een aardige de totale leerstof. De erdeeld Het examen scheikunde was gesplitst in een keuzetoets en vijf gewone op gaven. Bij de keuzetoets vielen de exact geformuleerde vragen op. Voor de vijf opgaven, die zelf uitgewerkt moesten worden, was twee uur tijd aan de krappe kant. De twee onder delen van vraag 3 van opgave b ver eisten veel inzicht in de materie en „echte denkertjes". De twee keuzemogelijkheden van opgaven waren niet van hetzelfde ge- het onderwerp „Peru nu". De halte. Veel leerlingen zullen waar- ictualiteit van de onderwerpen bij het schijnlijk de veel gemakkelijker eerste ixamen en de betrokkenheid op de vragen gekozen hebben. Het uitwer- naatschappij maken de havo tot een ken van opgave e II vroeg veel tijd. eheel nieuw schooltype. Het enige De scheikundeopgaven waren op ni- adeel vond men over het algemeen veau, maar leken moeilijker dan vorig lat de tekst te lang was voor de jaar. estelde tijd van twee uur. Veel leer let mondelinge gedeelte gast ezclfde vakken met daarbij nog bio- ogie, geschiedenis, aardrijkskunde en conomie. Een havo-eindexamenkan- lidaat maakt uit dit pakket van waalf een keuze van zes vakken,, aarbjj Nederlands en een vreemde aal verplicht zjjn gesteld- goede keuze voor de tekstverkla- ngs Nederlands was het artikel van 'erry Versteeg in het dagblad Trouw ipstel waren maatschappelijk gericht, jjat^ Under de kop „naar een betere men- elijke toekomst" stonden in deel a viertal teksten over vrij inge wikkelde problemen, waar de kan- lidaat op in kon haken. Deel b gaf ien opsteltitels, die goed aansloten >ij het niveau van de kandidaten. Engelse tekst beantwoordde aan i'^raklw ™T^timen' De opgaven voor natuurkunde waren aan de pittige kant. Wel bewezen ze richting ingeslagen wordt met meer vragen naar inzicht dan naar feitenkennis. De actualiteit van de Apollo 13 was ongewild in op gave 5d betrokken, waar een bereke- i moest worden van de driemaal zo klein geworden snelheid van een kunstmaan, die met een niet nader geïdentificeerd voorwerp ideale examentekst. gevarieerde teksten en de vra- Het eerste deel van handelsweten- :en mochten er zijn, maar waren goed schappen leek te gemakkelijk. Op maken. Wel had men de indruk dat gave I gaf theoretische vragen die nen bij het beantwoorden van de best te maken waren. Handelsrekenen ekst veel parate woordkennis nodig kwam in de tweede serie vragen ter iad. Kandidaten die veel gelezen had- sprake. Vraag zeven van dit deel "en, waren beslist in het voordeel. De een rendementsberekening was niet ragen 9 en 20 van deel II leverden mis. De derde opgave stelde boek- "roblemen op. Over de juiste ant- houdkundige problemen aan de orde: oorden uit het multiple-choise sys- Het gistermiddag gemaakte tweede eem valt te twisten. deel van handelswetenschappen was let beantwoorden van de vragen bij moeilijker maar van een redelijk ni- le Franse teksten leverde minder veau. De wetenschapsman Simonis, die de vragen welke zich aandienen liever rustig overweegt en uitbalanceert dan zich er emotioneel op te werpen, vraagt zich dan ook af, welke competentie het Pastoraal Concilie had om beslissingen te nemen over kwesties die zo gecompliceerd en verstrekkend in hun gevolgen zijn, zoals intercommunie en celibaat. Neem de kwestie van de open communie. De Russisch-orthodoxe vader Ozolin heeft met zoveel woorden gezegd dat, als het concilie zich voor verdere open com munie zou uitspreken, de deur voor de orthodoxie gesloten zou worden. Dit be tekent dat je zo'n 150 miljoen christenen uitsluit van de contacten. En als een stoomwals is de geëmotioneerde groep van Noordwijkerhout eroverheen ge gaan, misschien niet beseffend welke de consequenties van het besluit waren voor de verhouding tto de oosterse Kerken.Het eigene van de groepsdynamiek is ook, dat je al doende de achterban al degenen die je vertegenwoordigt in je emotie dreigt te vergeten. En juist in die achterban zit de verontruste, de mens die temidden van een kakoronie van menin gen en ideeën niet meer weet, welke richting hij moet kiezen. Dit^aat toch DESKUNDIGEN Ook dr. Simonis zou voor een open beraad kiezen om meningen te peilen en steeds meer mensen aan het denken te brengen. Maar voor het uiteindelijke advies zou hij toch liever een beraad in rustiggelovige en studieuze sfeer kie zen, De deelnemers daaraan, onder wie ook leken, zouden een grote mate van deskundigheid moeten bezitten, moeten weten waarover zij het hebben. Hij hoopt, dat het komende permanente nationale pastorale beraad dit karakter zal dragen. In zoverre is hij er nog wel gelukkig mee, dat Noordwijkerhout weinig concreets heeft opgeleverd: het is blijven steken in ontwerprapporten en duizenden amende menten, die niet verder in nieuwe defi nitieve rapporten verwerkt zullen wor- VS-ruimtevaart krijgt 3,6 mld WASHINGTON (Rtr) Het Ameri kaanse Huls van Afgevaardigden heeft donderdag zijn toestemming gegeven om in het begrotingsjaar dat op 1 juli begint, 3,6 miljard dollar uit te geven voor de ruimtevaart. Dit bedrag waarover het bureau vooi lucht- en ruimtevaart (NASA) zal kun nen beschikken, ligt 268 miljoen dollar boven de som die de regering had gevraagd. Het voorstel werd met 229 tegen 105 stemmen aanvaard. Ruim miljard dollar is bestemd om in k&der van het Apolloprogram in vier jaar tijd nog zeven landingen op de maan uit te voeren. Hiervoor stelde het Huis 130 miljoen dollar meer beschik baar dan de regering nad gevraagd. Het wetsontwerp gaat nu naar de Se- PORT OF SPAIN (AP - Reuter) De toestand in Port of Spain is, zo meent men in Washington, sedert gisteren wat rustiger geworden. Muitende soldaten die een militair kampement bezet houden hebben zes gijzelaars, vijf vrouwelijke kantoorbedienden en commandant Chris topher vrijgelaten. Ze houden nog enkele officieren vast. De politie in Trinidad heeft gosteren de .«Black Power"-leider Geddes Gran ger gearresteerd. Sedert de regering van Trinidad en Tobago dinsdag de noodtoe stand afkondigde, is Granger onvindbaar geweeri. Hij is onder gewapend escorte naar de hoofdstad Port of Spain gebracht. Granger is hoofd van het nationale comité van de Black Power. Hij werd met twee andere mensen aangetroffen in een restaurant in Couva- Volgens onoffi ciële cijfers zijn tot dusver 44 Black Poweraanhangers gearresteerd. Boven dien zijn nog vijf soldaten gearresteerd nadat de muitende troepen die de zqde van Black Power hadden gekozen, een militair kamp in de buitenwijken van Port of Spain in brand hadden getroken. Volgens niet-officiële berichten breidt de regering een amnestie voor om een einde te maken aan de muiterij In het leger. De afgelopen nacht zijn de Black- Poweraanhangers opnieuw de straat op gegaan, ondanks het uitgaansverbod dat op het eiland van kracht is. Een con fectiefabriek brandde tijdens de nacht af. De politie heeft melding gemaakt van 26 aanslagen met Molotovcocktails. In Post of Spain werden af en toe schoten gehoord, maar voor zover bekend zijn er geen slachtoffers gevallen. (Vervolg van de voorpagina) Er is intussen een klein Lichtpuntje voor de melkveehouders, ten koste edh- ter van de Nederlandse consument. De prijs van consumptiemelk, die on langs door minister Nelissen van Econo mische Zaken met één cent verhoogd ls, ligt, volgens onder meer het Produkt- schap voor Zuivel, nog te laag om de kosten behoorlijk te kunnen dekken. Minister Lardinois laat een onderzoek Instellen of dit inderdaad zo is. Zo ja, dan is de kans zeer groot, dat minister Nelissen de consumptiemelk opnieuw één cent duurder maakt. Hij kan dit echter ook zoeken in een grotere vrijheid om de prijs van de melkprodoikten aan te passen. Op dez.e manier hoopt de minister van Landbouw ook de fabrieks prijs van de melk, die de boeren ontvan gen, minstens gelijk te houden, wellidit iets op te trekken. Intussen blijft de dreiging van een nieuwe actie van de ontevreden boeren boven Den Haag hangen. Een actie, die harder zal zijn, dan de ludieke pogingen van de boeren om ir. P. Lardinois onder lege portemonnees te begraven. Zoals onlangs op het departement gebeurde toen duizenden boeren htm lege buidels opstuurden naar Den Haag. Het Parijse modehuis Stefanie Gutman presenteerde dezer dagen de collectie voor de komende winter. Op deze foto een ontwerp in jersey, genaamd „Arsène". Het bestaat uit een pofbroek met kniestukken en een bijpassende jumper met elleboog- stukken. Het Nederlands katholicisme lijkt op een voetbalmatch, waarin de één wil voetballen maar de ander honkballen en weer een ander handballen. Het gevaar bestaat dat na een tijdje gezegd wordt: gaan jullie daar handballen en jullie daar honkballen. Je ziet die sektevorming als gebeuren bijvoorbeeld in de liturgie. Voor mij staat de eenheid voorop, ook al ontkent ik de veelvormigheid daarbinnen geenszins." Dr. Simonis denkt dat de geestelijke niet voldoende als een noodsituatie er- armoede waarin Nederland verkeert nog varen wordt. „Godsdienst en moraal ho ren bij elkaar. Waarschijnlijk moet het morele verwordingsproces helaas nog verder gaan, maar dan zal zich zeker een rest van biddend gelovige mensen uit- kristalliiseren, die de diepere zin van de godsdienst opnieuw tot leven brengen. Waarbij je moet bidden dat je bij die reeks mag blijven horen." (Van onze oorrespondent L. Kleijn) PARIJS Andermaal staan de Franse kranten vol over een ontvoering. Ditmaal niet van een kind maar van een sociaal werkster van 58 jaar, meegenomen door een 25-jarige man. die niet helemaal goed bjj zijn hoofd is en een andere patiënt met een mes heeft doodgestoken. De sociale werkster is mevrouw Perrin, de echtgenote van een bekende advocaat in Dijon. Zij is belast met de reclassering van oud-gevangenen en met het toezicht op lieden, die als genezen uit psychiatrische inrichtingen zijn ontslagen. In de buurt van haar woning had zij onderdak verschaft aan een zekere Jocelyn, van wie naar het scheen wel wat te maken was. Jocelyn was In de plaats gekomen van een andere zenuwpatiënt, Baudoin, een jongeman van vijfentwintig jaar, die onder leiding van mevrouw Perrin bezig was met een technische studie en herhaalde malen bij het echtpaar Perrin op bezoek kwam als hij in de knoei zat meFhet oplossen van rekenkundige problemen. Maar Baudoin i had kortgeleden een zenuwcrisis gekregen en mevrouw Perrin had het raadzaam gevonden hem tijdelijk te doen opnemen In een psychiatrische inrichting in het oosten van Frankrijk. Toen hij daar als genezen ontslagen was, moest Baudoin tegen het echtpaar Perrin wraakgevoelens hebben gekregen. Hij klopte gisteravond aan bij de deur van Jocelyn. Van aanvankelijk een normaal gesprek werd het een twistgesprek, waarna Jocelyn met de handen voor de buik de woning van het echtpaar binnenkwam, waar zijn laatste woorden waren: „Hij wilde ons allemaal vermoorden". Achter de stervende Jocelyn kwam de volkomen uit het lood geslagen Baudoin de kamer van het echtpaar binnen. In de ene hand het mes en in de andere een revolver. Hij mikte op de advocaat, maar het schot ging niet af. Daarop maakte hij zich meester van mevrouw Perrin, bedreigde haar met mes en revolver en dwong haar plaats te nemen in een gereedstaande auto. Hij reed met haar weg, nagestaard door de advocaat, die niet had dun/en ingrijpen uit vrees voor het leven van zijn Op alle wegen in de buurt van Dijon zoekt de politie naar Bsudoin, die gesignaleerd staat als een hoogst gevaarlijk individu. (ADVERTENTIE) 'M'n briefkaart heb ik verknoeid, kan ik het geld van de postzegel terugkrijgen?' 'Ik heb een verkeerd bedrag gegireerd, wat moet ik doen?' Bel 0017 en al vraagt u honderduit en belt u uit Roodeschool: het kost u geen cent. U krijgt informatie over alles wat Post, Postgiro en Rijkspostspaarbank aangaat. En als u 't schriftelijk wilt doen? Het adres is 'Klantenservice Posterijen, Antwoordnummer 001T en een postzegel hoeft er niet op. Dus hebt u een vraag, bel of schrijf vraagbaak 0017. (Van onze onderwij sredactie) DEN 11AAG Ook voor hbs-B zit het schriftelUk gedeelte van het eindexamen 1970 erop. De bijna 9800 kandidaten nog altijd de grootste groep onder de gegadigden voor een VW'O-diploma maakten gistermiddag hun laatste opgaven en hoorden daarna, wat hen door loting op het mondeling eindexamen bespaard zal blijven. Scheikunde, Duits en Frans zijn dit jaar uitgeloot, zodat de B-kandidaten zich nu mogen gaan voor bereiden op een mondeling examen in Nederlands. Engels, biologie, wiskunde en natuurkunde; bij de laatste twee vakken dan nog de kanttekening, dat wie voor zijn schriftelijk werk een 7 of meer heeft geboekt, vrijstelling van „mondeling" kan krijgen. Bij de hbs-B'ers draait het schriftelijk examen niet in de laatste plaats om natuurkunde «n scheikunde; vaak betekenen die onderdelen twee maal drie uur werken aan pittige opgaven. Dit jaar liepen de meningen over het scheikundewerk nogal uiteen: „Vrij normaal", zei de een; „Je moest er behoorlijk bij nadenken"; een ander: „Het werk ging in een richting die al jaren merkbaar is: met niet te veel feitenkennis en niet te veel rekenwerk aardige scheikundige problemen oplossen. Onderdeel A handelde over chemische binding en eigenschappen van stoffen; B ging onder meer over redox en analyse; C bevatte organische problemen. Twee apaiie opgaven waren weer opgenomen voor de leex-lingen die speciale aan dacht besteed hadden aan structuur en eigen schappen. Afdeling D stelde twee vraagstukken aan de orde; het eerste van het type dat in de meeste klassen gebruikelijk is, de tweede opgave was lastiger, mede doordat het hier erop aan kwam gegevens en vragen goed te lezen. Het naluurkundewerk was dit jaar boeiend en origineel. Vijf vraagstukken kregen de kandidaten op te lossen. Eerste vraagstuk: trillende veren en torsieslingers. Inzicht in de mechanica was hier wel vereist en ook moesten de leerlingen handig- lxeid tonen om fysische grootheden nauwkeurig te definiëren. In het tweede vraagstuk werd gewerkt met meters, waarbij moest worden vast gesteld of ze al dan niet een uitslag vertoonden. F.n dan was men er nog niet, wamt er diende ook nog uitgemaakt te worden of de uitslag tijdelijk of blijvend was. Vraag 3 behandelde de warmteleer. Er werd een grafiek gegeven, waaruit van een stof verschil lende warmtegrootheden konden worden afgeleid. Het vierde probleem ging over inductie, een in de natuurkunde zo belangrijk gebeuren omdat op dit verschijnsel zoveel natuurkundige processen in het dagelijks leven gebaseerd zijn. In de vijfde vraag moest de beweging van protonen worden na gegaan. Eersit in een versnellend veld, daarna in een afbuigend. Alles hij elkaar een keur van opgaven met grote variatie, waarmee de kan didaten hun kracht op het gebied van de natuur kunde uitstekend hebben kunnen meten. Voor wiskunde kregen de hbs-kandidaten dezelfde opgaven voorgelegd als de gymnasias ten B; daarover hebben we vorige week reeds een eerste indruk weergegeven. Talen Nederlandse tekstbehandeling uitgezonderd, waren ook dit jaar de andere taalopgaven voor hbs-B weer gelijk aan een deel van het „taalwerk" voor hbs-A Bedoelde Nederlandse tekstbehandeling kwam hierop neer. dat de kandidaten in ongeveer vierhonderd woorden de inleiding op wijlen prof. Boks boek over „Cybernetica" mo?st samenvatten. Deze tekstsamenvatting moest geschieden aan d» hand van een tekst die een beter geheel vormde dan de professorale rede die vorige week de gymnasiasten te verduwen kregen. De onderwerpen aan de hand waarvan gister middag een Nederlands opstel moest worden geschreven, waren ook voor de hbs goeddeels In de actualiteit gezocht. Van de moderne talen bracht ditmaal Duits de meeste valstrikken. Het was een artikel uit de Frankfurter Allgemeine over „Der numerus clausus". Bekijk bijvoorbeeld de volgende pittige uitdrukkingen: „Enteprechende Ansatzpunkte" j „Nicht die Fe9tstellnmg des numerur clausus ruft Entrustung hervor, sondem (tie Ursachen, die ihn ausgelost haben". De opgave Frans, een fragment uit het boek van Otto van Habsburg „Bientót ï'an 2000" liep vlotter. Sommige uitdrukkingen kunnen niettemin nog wel eens rode strepen hebben uitgelokt Uit „The listener 1969" van Cecil King was het Engelse vertaalstuk genomen. Een fragment uit de geschiedenis van de krant; goed begrijpelijk en gevarieerd, We zijn overigens wel benieuwd of iedereen het zinnetje „Serial stories were popular" goed vertaald heeft. Wie niet aan de context denkt denkt bij „aerial" wellicht aan een verkeerd begrip. Vandaag was de allerlaatste dag van de schrif telijke examens; hbs-A gaat dan op naar zija

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7