SteftakideGouAci/itt Noodtoestand op Trinidad door agitatie Black Power DEEL VS-MARINE IN STAAT ALARM Akkoord bij klein-metaal over scholingsfondsen Apolloreizigers: Wij gaan Vietnamezen als levend schild in Cambodja gebruikt -r Vrees voor CAO-gesprek nu op gang Wie ontvoerde kabouter Van Duyn? uitbreiding de Caraïben over heel Geen schrik onmiddellijk na explosie Doodstraf voor hippie aanbevolen Onderwijzer bij botsing gedood Hartstikke leuk..^ Evert Castelein Pastrana president Columbia 'APENGRACHT 32 - LEIDEN 'OSTBUS 11, TELEFOON 20935 REDACTIE 0015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 rIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank N.V., Leiden URECTEUR: DRS. J. H. M. BRADER Hoofdred. J. Plug - chefred. H. P. M. Heruer. ADV. occL BTW) 23 ct. p. mm. Telefoontjes 2.10. LACHTEN bezorging tel. 20935 (18.00—19.00 uur). BONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. 1.16, mnd. 4.95, p. kwart. 14.85, fr. p. post 17.75. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 22 APRIL 1970 *'^EL WIND Weersverwachting' van het KNMI, geldig tot mor genavond: In het algemeen veel bewolking met af en toe regen of motregen. Matige tot krachtige, aan de kust harde zuidwestelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 61e jaargang, no. 18.033 'ORT OF SPAIN (Reuter, AP). Gevreesd wordt dat de huidige span- lingen op Trinidad en het zustereiland Tobago zullen overslaan naar het ;ehele Caraïbisch gebied. De Caraïbische groep van de Amerikaanse marine staat van alarm gebracht. Deze groep bestaat uit zes schepen, waar- mder de helikoptercarrier Guadalcanal. De Black Powerbeweging van ip Brown is momenteel zeer actief op Trinidad. Militante aanhangers van Black Power leverden gisteren hevige gevechten met de politie in Port if Spain. Er zijn twee doden gevallen en zeventien gewonden. Veertien Hack Powerleden zijn gearresteerd evenals de leider van de vakbond van iliearbeiders, YVeekes. DEN HAAG (ANP) Onderhandc- lingsdelegaties van werkgevers- en werk nemersorganisaties in de metaalnijver heid hebben overeenstemming bereikt over de stichting van een fonds, waaruit de werkgevers- en werknemersorganisa ties bijdragen zullen ontvangen voor scholing en vormingswerkzaamheden. Vit ditfonds zal eveneens het sociaal over leg van de vakraad worden gefinancierd. De ondernemers zullen jaarlijks 0,2 pro cent van de loonsom aan het fonds af- De verdeling van de in het fonds ge storte bijdragen zal geschieden op 45-45- 10-basis voor respectievelijk werkgevers organisaties en werknemersorganisaties, die dit zullen gebruiken voor scholing en vorming, en voor bestrijding van de kos ten van het sociaal overleg. De verdeling komt in percentages neer op 0,09 voor werkgevers- en werknemersorganisaties elk. Onmiddellijk na het akkoord zijn de onderhandelingen begonnen over de C.A.O- voor 130.000 werknemers in de klein-metaal. Deze C.A.O. moet op 1 juli ingaan. De onderhandelingen waren op 14 no vember afgebroken. Het breekpunt was toen dat de federatie geen medewerking wilde verlenen aan het voorstel van de werknemers om de werkgevers te ver plichten per jaar per werknemer 10 af te dragen aan een fonds voor scholings- en vormingsactiviteiten van de werkne mers. De werknemersorganisaties namen daarna contact op met afzonderlijke on dernemingen en een aantal daarvan ging akkoord met de voorwaarden van de werknemers. Deze kwestie liep zelfs uit tot een kort geding in Den Haag van een onderneming in Hoorn na een staking aldaar. De rechtbankpresident oordeelde dat ae staking onrechtmatig was, omdat niet voldoende overleg was gepleegd. Hij was anderzijds van oordeel dat er, indien goed overleg niets uithaalde, wel gestaakt zou mogen worden. Op basis van deze uitspraak voerden de onderhandelingsdelegaties op 26 febru ari een oriënterende bespreking over de mogelijkheden van collectieve arbeids contracten voor 1970 en 1971. Er waren na die datum nog drie van deze bespi-e- kingen nodig voordat gisteren een op lossing werd bereikt. DEN HAAG (ANP) Het Tweede- Kamerlid mevr. mr. Singer-Dekker (PvdA) heeft minister Polak van Justi tie gevraagd een onderzoek in te stellen naar de omstandigheden waaronder het Amsterdamse gemeenteraadslid, kabou ter Roel van Dtiyn zou zijn ontvoerd. Mevr. Singer-Dekker wil de schuldi- ge(n) strafrechtelijk vervolgd zien in- dipn de feiten daartoe aanleiding ge- Op Trinidad en Tobago is d< r.uoci- oestand uitgeroepen. Alle betogingen ijn verboden. De Black Power en haar lanhang stoorden zich daar niet aan. Een voedende menigte trok plunderend en 'emielend door Port of Spain. Inderhaast verden militairen de stad binnengebracht im de politiemacht te versterken. Hier en laar in de stad laaiden branden op. Met raangas en knuppels probeerde de politie tie orde te herstellen, maar het oproer iloeg over naar andere delen van de itad. Later werd gemeld dat men de oestand in de hand had. De situatie in 'ort of Spain roept herinneringen op aan de gebeurtenissen in Willemstad vorig laar. Voorzover bekend was de Black Power daar niet rechtstreeks bij betrok ken. Wel probeerde Black Powerleider Kap Brown toen naar Curagao te komen, aar hij kwam niet verder dan Aruba. Black Power is al sedert februari op Trinidad actief. Zij eist het aftreden van de regering van dr. Eric Williams, meer economische macht voor het zwarte be volkingsdeel en een oplossing van het werkloosheidsvraagstuk. De actie van Black Power is vooral gericht tegen de toeristenindustrie, waarin de zwarte be volking als schoenpoetsers, kamerperso- neel en pakjesdragers uitsluit end. een on dergeschikte rol speelt. Het afkondigen van de noodtoestand heeft in andere Caraïbische landen tot felle protesten geleid. Trinidad is het zuidelijkste van de Westindische eilanden. Er zijn een mil joen inwoners; Tobago telt 33.000 be woners. Ongeveer veertig procent bestaat uit afstammelingen van negerslaven, vijf endertig procent uit Indiërs; de rest zijn Arabieren, Chinezen en mensen van EUropese afkomst. Tot dusverre hebben zich tussen de wrschillende groepen geen Dit „Groene Monster" is de blikvanger van de vijfentwintigste Huishoudbeurs, die in Amsterdam wordt gehouden. Gisteren werd met deze supersnelle wagen een demon stratie gegeven op Ypenburg. De wagen, die is uitgevist met een F-lU7-Slarfightermotor, kan een snelheid van ruim duizend kilometer per uur halen. Gisteren ging het, gezien de relatief korte afstand van de baan, niet harder dan honderd kilometer. In het najaar zal op de zontvlakte van Utah getracht worden het snelheidsrecord te verbeteren. waarbij de -wagen tevlens de geluids barrière zal doorbreken. NAVO observeert Sovjetvloot LONDEN (Reuter) Vier Britse oor logsschepen hebben dinsdagavond koers gezet naar het noorden van de Atlanti sche Oceaan om de grootste concentra tie tot dusver van Russische schepen tussen Schotland en Noorwegen te Schaduwen. Een woordvoerder van het hoofd kwartier van de NAVO in Schotland heeft gezegd dat de Russen zeven krui sers, acht torpedobootjagers met geleide projectielen, veertien conventionele tor pedobootjagers, twee landingsschepen en twaalf hulpvaartuigen hebben sa mengetrokken. De NAVO-woordvoerder zei nog dat de Britse marine openlijk toegeeft, dat haar oologsschepen en vliegtuigen ditmaal de Russen zullen observeren, in plaats van zelf geobser- eerd te worden. De Amsterdamse beeldhouwer Jutte overal goed-voor is natuurlijk ook te vinden, voor de gemeenteraad. Hij heeft zelfs zijn zoontje kandidaat gesteld voor de „Delta Sociale Dynastie", die zich wil inzetten voor 't kinderstemrecht Zoon Isa Jutte denkt waarschijnlijk voorlopig liever aan plezier maken. Vader denkt er trouwens ook zo over. SAANG (Reuter) Negentig Vietna- i mese gijzelaars, onder wie kinderen en I oude mensen, hebben moeten dienen als J een levend scherm voor de Cambodjaan- i se troepen die een aanval deden op de enige dagen geleden door de Vietkong bezette plaats Saang, dertig kilometer ten zuiden van Pnom Penh. Naar schat ting z(jn dertig van hen om het leven gekomen. Do gijzelaars waren met vrachtauto's uit dorpen aan de Mekong naar Saang gevoerd. Met doodsangst in hun ogen stonden zij even later onder een witte vlag op de weg, die langs de frontlijn van de Cambodjancn loopt. Waarschijnlijk dertig doden Even later braken hevige gevechten uit tussen Vietkongstrijders en Cambod jaanse troepen. Tien buitenlandse jour nalisten die de groep gijzelaars vergezel den konden ternauwernood aan de dood ontsnappen door onder langs de oever van de Bassacrivier weg te kruipen. i Na het vuurgevecht verklaarde de Cambodjaanse generaal Sosthene Nandez: „De actie was een succes. Wij weten nu I tenminste waar de Vietkong zit". De stad Saang is echter nog stevig in handen j van de guerillamacht. l Een AFP-correspondent meldde, dat hij talrijke Vietnamezen bloedend op de weg had zien liggen.' Zelf had hij in zijn au/to een gewonde naar een ziekenhuis in de hoofdstad Pnom Penh' gebracht. Eer der had een22-jarige jongeman uiit de groep Vietnamezen verteld dat hij seminarist was. en dat ook de -andere leden van de groep katholieken waren, gearresteerd in vier gemeenten in de nabijheid van Pnom Penh. HOUSTON (A.F.P. - Reuter - A.P.). De commandant van de Apollo-13, James Lovell, heeft op een persconferentie in Houston verteld, dat toen de bemanning de luide knal hoorde, men aanvankelijk niet bezorgd was. Eerder had Haise een ventiel opengedraaid, wat ook met een knal gepaard ging. Toen men daarna de bewuste knal hoorde, had men gedacht dat het weer zoiets zou zjjn. Spoedig bleek de ernst van de toestand: er was een zuurstoftank ontploft. I De moeilijkheid, aldus Lovell, was te weten te komen of de positie van het ruimteschip en de hoek dde de Apollo met de aarde maakte wel of niet ge corrigeerd moesten worden en of men zich nog steeds in de baan naar de maan bevond. Men moest deze baan blijven volgen om weer naar de aarde terug te kunnen keren. Er moesten twee moei lijke manoeuvres worden'Uitgevoerd om in de „vrije baan" tereaht te komen, die de bemanning zo spoedig mogelijk naai de aarde moest terug brengen. Lovell bracht hulde aan de tedhnici in het controlecentrum in Houston, die ervoor hadden gezorgd dat de drie astronauten veilig op de aarde waren teruggekeerd. James Lovell legde er de nadruk op, dat hij en Fred Haise en John Swigert gedurende de gehele gevaarlijke tocht van de Apollo een goed team hadden gevormd. ..Wij zijn niet bijgelovig en Verduistering van paspoorten leidt tot veroordeling glazenwasser AMSTERDAM (A.N.P.) De officier van justitie bij de Amsterdamse recht bank heeft gisteren drie maanden ge- vangenisstraf met aftrek geëist tegen een 39-jarige in West-eBrlijn wonende Nederlander. De man, glazenwasser van beroep, zou zich schuldig gemaakt hebben aan het uitlokken van verduistering van I paspoorten. Deze waren bestemd voor mensensmokkel nit OostrEuropa. De man gal wel toe meegeholpen te hebben aan mensensmokkel, maar hij 1 zou niei aangezet hebben tot verduiste ring. Hij is is Oost-Du inland in 1968 al veroordeeld tot tweeëneenhalf jaar ge vangenisstraf, omdat een smokkel affaire daar stuk liep. De bezitter- van de paspoorten waren twee Amsterdamse meisjes en een kok, eveneens uit de hoofdstad. Alle drie de zaken gingen mis. Eén der meisjes werd in Polen veroordeeld tot een jaar gevan genisstraf, beide anderen tot acht maan den. Daar de zaak al da/teert van 1966 eiste de officier een naar verhouding vrij milde straf. „Bovendien heeft hij al een aanzienlijke straf moeten uitzitten", zei hij. Wel geloofde hij, dat de glazen wasser meer met de zaak te maken had, dan hij wü doen voorkomen. I De uitspraak volgt op 28-april* vinden dat het cijfer dertien een goed cijfer is", aldus Lovell. Bij het afwerpen van het kreupele dienstcompartiment, voordat het ruimte schip in de dampkring kon terugkeren, had Lovell tot zijn grote verbazing ge zien dat een heel buitenpaneel van het dienstgedeelte was afgeslagen en dat hu naar binnen kon kijken. Kort voor de terugk eerman oeuvre was het in het commandoschip, dat alls slaap- ruimte dienst had gedaan, geen al te schone boel meer. Het was er ongeveer 3 graden (Celsius). Op de wanden stond vocht en de ramen waren nat. Het was er niet fris en onaangenaam koud. -Alle drie de ruimtevaarders verklaar den nog steeds bereid te zijn naar de maan te gaan, als him een reis werd aangeboden. LOS ANGELES (Reuter). Een jury in Los Angeles heeft de dood in de gas kamer aanbevolen voor de als „hippie" betitelde Robert Beausoleil. die ervan wordt beschuldigd dat h(j vorig jaar juli de 34-jarige musicus Gary Hinman heeft doodgemarteld. Gisteren na drie jaar kolonelsbewind heeft een aantal Nederlanders en Grieken gedemonstreerd in het centrum van Amsterdam tegen de junta fct Griekenland. Dit gebeurde na een bijeenkomst in de Westerkerk. Beausoleil (22) staat als eerste terecht van de „Mansonfamilie", die verantwoor delijk wordt gesteld voor een reeks van acht moorden, waaronder die op de filmster Sharon Tate, de vrouw van regisseur Polanski. Zes leden van de groep, onder wie Charles Manson zelf, zijn in afwachting van htm proces. De politie is nog op zoek naar een zevende man, die volgens haar betrokken was bij de moord op Hinman. Beausoleil was op 7 augustus gearresteerd, toen hij in Hinmans auto reed. Hij had geen aan deel in de rituele moorden in Polanki's woning, die de avond daarop plaats- LEIDSCHENDAM (A.N.P.) Gisteren is onder de gemeente Leidischendam op de rijksweg 4, waar werkzaamheden worden verricht en waar het verkeer over een rijbaan wordt geleid, de 35- jarige onderwijzer J. van Harten uit Alphen aan den Rijn, frontaal in botsing gekomen met een tegenligger. Hij was op slag dood. In Bodegraven verongelukte gister middag het 7-jarig zoontje van de familie Groot. Het kiind liep een bal achterna die op straat gerold was. Een juist aan komende auto kon de jongen niet meer ontwijken. Hij werd geschept en in de Goudse Vaart geslingerd. De bestuurder sprong de jongen na en wast hem op het droge te brengen. Bij aankomst in het JosephpaviOijoen im Gouda was het slachtoffertje echter al overleden. De 37-jarige chauffeur van een vracht auto met oplegger, die vanochtend tegen zes uur door onbekende oorzaak van de rijksweg UtrechtArnhem is gestort en naast de spoorlijn terecht kwam, is na aankomst in een Utrechts ziekenhuis overleden. De bijrijder M. Claascn uit Delft liep een lichte hersenschudding op- Het ongeluk gebeurde ter hoogte van het viaduct in de Mereveldsweg- De vrachtauto raakte van de weg en stortte beneden. De politie vermoedt dat de chauffeur door slaap overmand was. Uit je mini in bikini Reisbureau BEUK Nwe Beestenmarkt 19. Leiden, tel. 32700 (ADVERTENTIE) zijn de Dansavonden bij E.C. Leiden Leiden BOGOTA (A.F-P. - Reuter). De 47-jarige conservatieve advocaat Misael Pastrana Borrero is officieel tot presi dent van Columbia gekozen. HU zal zijn ambt op 7 augustus aanvaarden. Dit is gisteravond in Bogota meegedeeld. Toen de uitslagen van 910 van de 920 kieskringen bekend waren, dit is 98 pet van het aantal uitgebrachte stemmen, bleek, dat Pastrana 49.982 stemmen méér had dan de 70-jarige ex-generaal Gus tavo Rojas Pinilla, die van 1953-'57 het land als dictator heeft geregeerd. President Carlos Lleras heeft voor het gehele land de staat vain beleg afgekon digd. In de hoofdstad en andere grote steden is een uitgaansverbod van kracht. De radiostations staan onder censuur. Ds president heeft deze maatregelen ge nomen omdat er aanwijzingen voor een staatsgreep waren. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Dezer dagen is het eerste nummer uitgekomen van „We derzijds" een nieuw informatieblad vooc allen, die op een speciale wijze betrok ken zijn bij het katholieke leven in Zuid-Holland. De verzorging van de in houd van het blad is toevertrouwd aan een redactieteam o.l.v. de perschef van het bisdom. De behoefte aan het uitge ven van een dergelijk blad ontstond, nadat enkele maanden geleden de uit gaven van „Onderweg", het weekblad het bisdom behalve in de deke naten Westland en Delft moest wor den gestaakt. Het nieuwe informatie blad verschijnt tweemaal per maand.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1