De vrije blije kinderwereld van luchtig katoen Scotland Yardsgrijze vos', Tommy Butler overleden SOVJETOVERMACHT VAN AANVALSWAPENS .vs Hardnekkige jager op treinrovers Laird waarschuwt: nemen risico s om SALT-gesprek Laatste van Stuyvesants overleden administratievelinge boekhouder I AKRON Leiden, Rapenburg 47 Flinke slagershalfwas WERKSTERS 30 woorden slechts ƒ2.10 V DE LE3DSE COURANT DINSDAG 21 APRIL 1970 (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Tommy Butler, één van de beroemdste detectives van Scotland Yard, is gisteren gestorven in een Londens ziekenhuis. H\j was 57 jaar en leed aan kanker. Op Scotland Yard noemde men Tommy Butler de grootste detective van de wereld. Hü is vooral bekend wegens zgn aandeel in de jacht op de grote treinrovers, die in augustus 1963 2.250.000 pond ontvreemdden uit de posttrein Glasgow-Londcn. Butler, die het tot hoofdinspecteur ge bracht had weigerde met pensioen le gaan vooraleer hij treinrover Bruce Rey nolds in hechtenis genomen had. Hij doorzocht heel Europa en een deel van ^frika en kreeg Reynolds uiteindelijk in november 1968 te pakken in de Engelse badplaats Torquay de gevangenis van Birmingham, weid door hoofdinspecteur Butler opnieuw bij de lurven gevat in Canada en ge vankelijk naar Engeland teruggebracht. De enige treinrover, die Butler niet opnieuw te pakken kreeg, was Ronald Biggs. In juli 1965 ontsnapte hij uit een Londense gevangenis. Biggs' verhaal over de grote treinroof wordt nu ge publiceerd door de Londense Sun. Deze krant beweert, dat op elke pagina van het manuscript een vingerafdruk en de handtekening van Biggs prijken. De Sun betaalde 20.000 pond voor dit verhaal. Andere Londense kranten vin den dat een schandaal, maar Rupert Murdoch, de Australische eigenaar van de Sun, zegt dat het geen immorele primeur is. vooral omdat het honora rium niet Biggs, niet zijn vrouw, maar wel hun kinderen ten goede komt. Mevrouw Biggs en de kinderen wonen in Australië. Kort geleden werd ver ondersteld, dat Ronald Biggs terug gekeerd was naar Engeland maar dit gerucht wordt nu tegengesproken. Tommy Butler, de man die de trein rovers voortdurend op de hielen zat, had 34 jaar dienst bij de politie. Hij rookte noch dronk en was vrijgezel. De gangster vreesden Butler en noemden hem ..de grijze vos". Toch werd hij in de onderwereld ook gerespecteerd. Een Londense gangster zei: ..Butler was keihard, maar fair. Hij was steeds een I hebben opgebouwd aan die van de Ame- I rikaanse Minuteman. Ongeveer 220 enorme SS-9 projectielen i j zijn operationeel in de Sovjet-Unie en zestig zijn in aanbouw. Aangezien de Verenigde Staten geen soortgelijk pro- 1 gramma hebben, heeft de Sovjet-Unie op dit gebied een monopolie. De Sovjet-Unie i kan volgens Laird in 19~4-'75 de 656 ra ketten van de Amerikaanse Polaris- j onderzeeboten evenaren of overtreffen. Optreden tegen Nederlanders in Z.-Afrika JOHANNESBURG (AFP De Ne derlandse theoloog prof. dr. J. Vcrkuyl heeft volgens het Zuidafrikaanse blad „Sunday Times" bij de afsluiting van een bezoek aan Zuid-Afrika verklaard, dat hij door de autoriteiten nauwlettend In het oog is gehouden. Prof. Verkuyl, een bekend tegenstan der van de apartheid, zei dat het me rendeel van de mensen die hij in Zuid- Afrika had gesproken, later ondervraagd was door de geheime politie. Hetzelfde blad beschuldigde ook impli ciet de geheime politie ervan, de samen stelling van een gefilmd verslag over het bezoek van prof. Verkuyl en de verkie zingsstrijd in Zuid-Afrika door een repor- tageploeg van de NCRV te hebben ver hinderd. Onbekende „bezoekers" waren de hotelkamers van de Nederlanders bin nengedrongen en hadden films en ge luidsbanden ter waarde van bijna 35.000 gulden gestolen of onbruikbaar gemaakt. De voorlichtingsraad van de Zuid afrikaanse ambassade in Den Haag heeft ontkend dat de NCRV-reportageploeg in zijn werkzaamheden belemmerd is. Sahara is ooit Zuidpool geweest NEW YORK (A.P.). Volgens weten schapsmensen uit elf verschillende lan den staat vast dal de zuidpool van 450 miljoen jaar geleden thans in de Sahara ligt; het resultaat van bet van elkaar wegdrijven van de continenten. De Amerikaanse geoloog dr. Rhodes Fairbridge heeft dit in een verslag aan de jaarvergadering van het Amerikaans ALLAMUCHY (AP) Peter R. Stuy- vesant, de laatste rechtstreekse manne lijke afstammeling van de Nederlandse gouverneur van New York, is in Bos ton overleden. Stuyvesant is 34 jaar geworden. Hij woonde in Allamuchy in New Jersey en stierf na een langdurige ziekte in het Peter Bent Brighamziekenhuis in Bos ton. Hij stamde af van Peter Stuyve sant, in de zeventiende eeuw gouverneur van New York, dat toen nog Nieuw Am sterdam heette. geofysisch genootschap meegedeeld. De geleerden zijn tot deze conclusie ge komen op een expeditie naar het zuid oosten van Algerije, die zij in januari hebben ondernomen. Onder het hete zand van de woestijn heeft men in de rotsgrond groeven van honderden kilometers lengte aangetrof fen, die het gevolg zijn van gletsjer- verschuivingen die zich alleen maar onder een polaire ijskap kunnen voor doen. Men gelooft dat de pool in een tijdsbestek van 450 miljoen jaar een reis van 11.200 kilometer heeft kunnen maken, omdat de aardkorst voortdurend in beweging is. De continenten op aarde kunnen, net als ijsbergen, wegdrijven- „Deze risico's zijn alleen aanvaard baar" aldus Laird, „wanneer de Verenig de Staten doorga dn met het voorgenomen programma ten aanzien van meerkoppige projectielen en de dit jaar aanbevolen uitbreiding van het ,,Safeguard"-anti- raketsysteem. De regering-Nixon is be reid over ieder wapenstelsel van de Ver enigde Staten te onderhandelen". Volgens Laird onderneemt de Sovjet unie sedert 1965 een grootscheepse po ging verandering te brengen in het machtsevenwicht. De Sovjet-Unie heeft meer dan 800 intercontinentale raketten cn zou in twee jaar de duizend kunnen overschrijden. Zo zou de Sovjet-Unie bin nen twee jaar een gelijkwaardige sterkte „Men neemt aan dat ongeveer 64 ra- ketafweerinstallaties rond Moskou ope rationeel zijn, met verfijnde radarinstal laties die eventueel naderende raketten vroeg kunnen opsporen. Daarentegen zullen ln de Verenigde Staten de eerste twee ABM-installaties niet voor 1974-'75 operationeel zijr De Sovjet-Unie heeft in vijf jaar van 1965 tot 1970 haar arsenaal van lanceerlnstallaties van nucleaire aanvals wapens ruimschoots verdriedubbeld var 500 tot circa 1700, (beide getallen zijr inclusief 200 zware bommenwerpers). Ir dezelfde periode, aldus Laird, heeft dc Sovjet-Unie het totaal megatonnage var haar offensieve nucleaire sterkte vervier voudigd. De Verenigde Staten hebben In die tijdsduur hun bereikte niveau van 1.71C lanceerinrichtingen van strategische of fensieve projectielen niet verhoogd. Amerika heeft zijn 780 zware bommen werpers ln deze periode met ruim 200 verminderd. Het totale megatonnage van de Verenigde Staten is in die vijf jaar met meer dan 40 pet gereduceerd, aldus minister Laird. AKRON reclame marketing nv zoekt Een meisje van tenminste negentien jaar met 'n beetje kantnorervaring. Bij een jong reclamebureau kan ze afwisselend werk doen in een ontspannen sfeer. Ze moet werkelijk goed kunnen typen en omgaan met 'n paar mensen die gelukkig ook maar mensen zijn. Schrijf of bel: S. P, Strijk. Vandaag nog. En vindt dat zo'n man na een ruime inwerkperiode de verantwoordelijkheid moet krijgen over de totale boekhouding. Dat bent u. Militaire dienstplicht vervuld. Ongeveer 23 jaar. Ervaring met boekhouden. Of diploma. U werkt op een klein bureau. Prettige omgeving. Over het salaris worden we het eens. Verder geen ge Schrijf of bel nu: S. P. Strijk. postbus 430 I reclam» marketing n* telefoon (01710) 2 00 41 gevraagd (3e jaar leerlingstelsel). Voor goede kracht erg veel toekomst. SLAGERIJ v. d. ZALM KEMPENAERSTRAAT - LANGE VOORT - OEGSTGEEST - Tel. na 7 uur 50107. BEJAARDENCENTRUM Huize Groenhoven Lelden, Witte Rozenstr. 21 voor hele of halve dagen Soil, bij de Directrice, Witte Rozenstraat 21 Leiden, inl. 01710-33693. 4% B.T.W. exclusief De havenwerker koerst op een goede toekomst. Neem zelf het roer In handen^^k Treedt In dlenat bij de S.H.B. 40 urlge werkweek 18 verlofdagen met toeslag. Een modem pereoneelbeleld. Regelmaat In dag avond/nacht dienst. Start, één Jaar vakopleiding Ook alleen dagdienst ia mogelijk, tegen normaal loon. De S.H.B. daar kun je mee in zee! De leeftijdsgrenzen zijn 18 tot ongeveer 40 Jaar. Voor dagpendelaare Is er vervoer van en naar de woonplaats. Voor weekpendelaara uit het Noorden en Oosten des lands geldt een leeftijd van 21 tot 40 Jaar. ZIJ worden ge huisvest in ons moderne woonoord Tussenhaven te Amsterdam. Solliciteren: Maandag t/m Donderdag van 10-11 uur. Of even een briefkaartje, of een telefoontje om inlichtingen. Een voorlichtingsavond van 7-8 uur wordt gehouden op: donderdag 23 april 1970 ln café rest. Eigenzorg, Stationsweg 29 te Leiden. Zorg dat u er om 7 uur bent, dan hoort u alles. van links naar rechts: Zonnig zomerjurkje in "spaanse" stijl, met lakceintuur. 116-146 22,75-24,75 Speciaal voor tieners: Pakje in battle dress style. Fantasie dessin. 152-167 39,75 Sportief kleuterrokje in overgooier stijl. 92-110 12,75 Bijpassend fantasiebloesje. 92-110 7,95

Leidse Courant | 1970 | | pagina 6