Concrete prognose voor 1970 moeilijk Beatrix en Claus in Kyoto Nederlandse kritiek op Portugal NKF zoekt partner voor staalbedrijf NKV-excuus aan bladen van VNU I Gevangenen in Breda vragen meer rechten Apolloreis „herhaald DS 70 doet in tien gemeenten mee aan raadsverkiezingen Onrust bij verkiezingen in Columbia Ongeluk kosl twee militairen liet leven Weinig bedrijven maken gebruik van lentevakantie Wajang in-t-kuipje. Hou geld over voor terugreis DINSDAG 21 APRIL 1970 DE LEIDSE COURANT JAARVERGADERING SHELL Verbetering van nettoresultaat verivacht DEN HAAG (ANP) In zijn toe spraak tot de jaarvergadering van aan deelhouders der N.V. Koninklijke Ne- derlandsche Petroleum Maatschappij heeft ir. L. E. J. Brouwer, president directeur van de Koninklijke/Shell groep, vandaag verklaard te aarzelen met het geven van een concrete prog nose over de ontwikkeling van het net toresultaat in 1970. Hij zei niet meer dan dat de gioep een verbetering van het nettoresultaat verwacht, maar dat het totale effect van een aantal factoren de voordelen van een eventuele verdere verhoging der bedrijfsefficiency en van de grotere omzetten teniet zou kunnen doen. On der die omstandigheden achtte hij het niet verstandig een meer positieve ver wachting uit te spreken. Ir. Brouwer wees op de te verwach ten gestadige toeneming van de olie- omzet en 'op de aanzienlijk sterkere k. RAAD EUROPA STRAATSBURG (ANP) Dc Neder landse parlementariërs in de raadgevende vergadering van de Raad van Europa hebben te Straatsburg bjj de behandeling van de kwestie van de mensenrechten In Portugal een gezamenlijke verklaring afgelegd, waarin op dat punt kritiek wordt geuit op het regime in Portugal. De socialist, mr. M. van der Stoel, zei namens de delegatie, die ls samengesteld uit leden van de KVP, de ARP, de CHU, de WD en de PvdA, dat er In wezen in Portugal niets is veranderd sedert Sala- zar in september 1968 als premier ls ver vangen door Caetano. De oppositie wordt onderdrukt en aan de bevolking van An gola en Mozambique waar „een wrede oorlog aan de gang is", wordt geen zelf beschikking toegekend. In de verklaring van de Nederlandse delegatie wordt er bij de léden- vdn 1 aVufefre'lbn den in de raadgevende vergadering op aangedron- proberen een einde te* maken groei die de groep voor aardgas en chemische prodükten voorziet. Welke invloed de grotere omzet op de toekom stige winst zal hebben, zal afhankelijk zijn van prijzen en kosten. In Europa schijnt de prijsdaling voor olieproduk- ten, althans voor sommige prodükten, voorlopig lot staan te zijn gekomen, maar toch zijn de huidige lage winst marges daar nog steeds onbevredigend. De olie-industrie in de Verenigde Sta ten heeft eveneens met moeilijkheden te kampen door hogere belastingen in flatoire kostenstijgingen en onzekerheid omtrent de prijsopbouw der prodükten. In alle belangrijke gebieden waar Shellmaalschappijen werkzaam zijn, blijft de inflatie het kostenniveau beïn vloeden. De uitbreiding op velerlei terreinen brengt problemen met zich en als be langrijk probleem noemde ir. Brouwer dat van de milieubescherming. Hij zei evenals in de vergadering van vorig jaar, met nadruk dat in deze hoogst belangrijke zaak het beleid van de groep bepaald positief was, is en blijft, maar dat dat op zichzelf niet voldoende is. Op haar verschillende werkgebieden is de groep van onloochenbare betekenis, maar zij is toch echt bij lange na niet groot genoeg om dit soort problemen geheel op eigen kracht op te lossen. Als men op dit terrein werkelijk voortgang wil maken, heeft men goede wettelijke bepalingen en verstandige internationa le regelingen nodig. lil W - DEN HAAG Het bestuur van dc NKF-Groep N.V. heeft Bisteren tijdens een voorlichtingsbijeenkomst voor dc aandeelhouders meeeeileeld dat er on derhandelingen gaande zijn met een staalbedrijf om dit bcdrüf te interesse ren voor financiële deelneming in NKF- Staal N.V. te Alblasscrdam. Dit om dc labiliteit en de werkgelegenheid NKF-aandelen heeft uitgebracht. Van de zijde van Philips werd nog eens be vestigd dat als voor NKF-Staal zich de mogelijkheid zou voordoen een fusie aan te gaan met een ander bedrijf, een der gelijke ontwikkeling door Philips niet tegengehouden zou worden. Nadere me dedelingen over de onderhandelingen over NKF-Staal konden niet worden ge bet bedrijf in Alblasscrdam I De voorlichtingsbijeenkomst werd ge houden om de aandeelhouders in te lichten over hel bod dat Philips op de Het lijkt op een grimmige bokspartij maar in feite is dit een vriendelijk gesprek tussen minister Luns en zijn Westduitse collega Scheel (rechts). Staatssecretaris De Koster midden luistert toe. Dit is de grootste hydraulische laadschop ter wereld. Hij is te zien op de jaarmarkt van Hannover. Het motorvermogen is 420 pk; de snij-* breedte ran de laadschop is drie meter; goed voor een hap van zes tot acht kubieke meter. (Van i i onzer verslaggevers) lw vtapenlevera nties a®n Portugal-, HOUSTON (Reuter) In gebouw nummer vier van het centrum voor bemande ruimtevoertuigen in Houston doorleven Jim Lovel Fred Haise en Jack Swigert hun heroïsch gevecht in de ruimte opnieuw. Zij zijn daar gister morgen mee begonnen ten behoeve van deskundigen die zo precies mogelijk willen weten wat zich met de Apollo-13 en zijn bemanning heeft afgespeeld. Tot 29 april moeten de drie ruimtevaarders, wier woorden op de band worden opge nomen, hun ervaringen op de mislukte vlucht naar de maan stap voor stap vertellen. Er zuilen geen Apolloviiuchten onder nomen worden voor men precies heeft achterhaald wat zich tijdens de reis naar de maan heeft afgespeeld. Voorzitter: Acties buiten parlement zijn ondemocratisch BREDA In een brief aan minister Polak van Justitie hebben de bewoners van de gevangenis in Breda gevraagd om meer rechten. De „Koepel", zoals de Bre dase strafgvangenis voor zwaar gestraf ten heet, moet onder meer toegankelijk worden voor vertegenwoordigers van de pers. Zij willen ook dat de censuur op hun brieven afgeschaft wordt en dat de verzoeken die zij tot het ministerie rich ten, sneller beantwoordt worden. De betaling, die zij krijgen voor hun arbeid, vinden zij beneden alle peil. „Wij kunnen niet eens in onze eigen behoefte voorzien. Elke dag, die wij werken voor zo weinig, hebben wij het gevoel dat we bestolen worden". Op het ministerie was de brief nog niet binnengekomen. Men wilde er dan ook nog niet op reageren- BOTOGA (AFP, Reuter) De Colum- biaanese regering heeft besloten in het gehele land de staat van beleg af te kondigen: dit in verband met dc politieke spanning als gevolg van de zondag ge- I houden presidentsverkiezingen. Dit is maandagavond in Botoga van welinge lichte züde vernomen. Drie doden door sneeuwlawine ALPNACHSTAD (Reuter) In de buurt van Alpnachstad, bij Luzern, heeft een sneeuwlawine arbeiders ver rast, die bezig waren aan een kabel spoorweg. Drie arbeiders, twee Zwitsers en een Spanjaard, zijn om het leven gekomen; een vierde wordt vermist. Twee Spaanse arbeiders werden gered. Zij konden uit de sneeuwmassa's be vrijd worden. UTRECHT (A.N.P.) - Naar aanleiding i van een t.o.n.-onderzoek naar het lees- bereiik van tjjdschriften zijn de laatste j tijd wat moeilijkheden ontstaan, Zoals gemeld heeft het NKV-orgaan „Ruim I zicht" de gepubliceerde cijfers, vooral met betrekking tot het leesbereik van de damesbladen van dc VNU (Verenigde I Nederlandse Uitgeverijen) geflatteerd genoemd. Vanmorgen vond de behandeling van een kort geding plaats dat door de VNU aangespannen was legen de NKV. „Hel was geenszins de bedoeling van het NKV om te suggeren dat het t.o.n.-onderzoek niet objectief is geweest". Dat zal staan in een verklaring die opgenomen is m „Ruim zicht", van het NKV-orgaan dat de gewraakte passage niet als verdacht making aan hel adres van de VNU moet worden opgevat :kc- daan. Tijdens de bijeenkomst gisteren bleek verder dat de meeste aandeelhouders zich konden verenigen met het bod van Philips. Ook werd gesproken over de positie van SER-voorzilter en NKF- commissaris drs. J. W. de Pous, die op het ogenblik in opdracht van de rege ring in Suriname verblijft. Enkele aan wezige aandeelhouders spraken er hun teleurstelling over uit dat de heer De Pous niet aanwezig kon zijn. In vér band met de kritiek van de zijde van de vakbonden op de houding van de SER-voorzitter tijdens de onderhande lingen werd door het NKF-bestuur mee gedeeld daj drs. De Pons, toen hij door het bestuur van Philips werd benaderd, slechts verwezen heeft naar de raad van bestuur van de NKF-Groep. Zelf heeft hij zich volledig afwezig gehou den van de fusiebésprekingen. (Van onze parlementaire redactie) ROTTERDAM De voorzitter van de nieuwe partij DS '70 drs. A. van Stuyvenberg, acht buitenparlementaire acties „ondemocratisch". De volksverte genwoordiging hoort zo goed op de hoogte te zijn, dat zulke acties niet nodig zijn. Die acties leiden veelal tot onevenredigheid, omdat fanatieke min derheden alleen maar hun eigen straat je overzien, aldus drs. Van Stuyvenberg. Hij zei dit op een bijeenkomst te Rot terdam, waar DS '70 de kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen presenteerde. Ilij deelde mee dat zijn partij van voornamelijk oud-leden van de P.v.d.A., in tien gemeenten aan de plaatselijke verkiezingen zal deelnemen, namelijk in Amsterdam, Rotterdam, Capelle aan de IJssel, Vlaardingen, Eindhoven, Leiden, Leiderdorp, Ermelo, Gorkum en Zeist. De voorzitter van DS '70 noemde het moeilijk prognoses te geven van de uitslag der raadsverkiezingen. Maar hij acht liet mogelijk dal in plaatsen waar DS '70 al enige tijd actief is, een kwart tol eenderde van de P.v.d.A.-aanhang wordt weggehaald. Bij de Tweede-Kamerverkiezing van volgend jaar is het niet onmogelijk dat De repetities van van de passiespelen in Oberammer- gau, die over drie weken beginnen, zijn. als gevolg van de lange winter, eerst nu begonnen. Een van de scenes: Christus met het kruis. HIM AL A JA-EXPEDITIE Nederlanders mogen andere berg beklimmen KATMANDOE (Reuter) De regering van Nepal heeft de Nederlandse Hima- laja-e.xpeditie van dr. Noordijk toestem ming gegeven voor de beklimming van de noordoostelijke Himalsjoelitop. nadat een bestijging van de naburige Dakoera op verzet van dorpelingen was gestuit. De expeditie was tegengehouden door be woners van het dorp Sartja, die niet wil den dat hun „heilige berg" werd ge schonden en zeiden dat daar alleen maar onheil uit kon voortvloeien. De Himal- sjoeli is 6400 meter hoog en nog nooit bedwongen. vijf tot zeven Kamerzetels worden ver kregen. Blij was de heer Van Stuyven berg met de waarderende woorden van KVP-fractievoorzitter Schmelzer: „Wij willen met iedereen samenwerken, als een redelijk deel van onze verlangens zou worden geraliseerd". Ook samenwerking met de VVD wordt bij voorbaat niet uitgesloten, maar de kans daarop wordt niet groot geacht. In ieder geval is het Kabinet- De Jong voor DS '70 onaanvaardbaar, omdat het een slecht financieel-econo- misch beleid en een zwak midden- standsbeleid voert. Dit Kabinet heeft geen oog voor de benarde financiële positie van de gemeenten, zei Van Stuyvenberg, die wethouder van Eind- Tweede op de Rotterdamse kandida tenlijst is L. den Adel, van 1950 af gemeenteraadslid voor de P.v.d.A. Vrij dag heeft hij voor deze partij bedankt, nadat hem duidelijk was geworden dat hij op een niet-verkiesbare plaats was gezet. IIOKN (ANP) Op het kruispunt van de Rijksweg F-9 en de Rijksweg Venlo— Maaseyck nabij Hom zijn gisteravond tegen acht uur twee militairen dodelijk verongelukt. Een Belgische vrachtwagen niet oplegger uit de richting Venlo ver leende de jeep, waarin de beide omge komenen zaten, geen voorrang. De jeep werd enkele meters meegesleurd. Hierbij ontplofte een jerrycan met benzine, die de jeep in lichtelaaie zette. De mannen kwamen in de vlammen om. De chauf feur van de Belgische vrachtauto moest worden overgebracht naar een zieken huis. De militairen, beiden gelegerd in Amersfoort, waren een 39-jarige gehuw de korporaal en een 20-jarige dienst plichtige soldaat. De heer en mevrouw A. Lam-Zelden- rijk uit Nigtevecht-Vreeland zijn gister avond bij een verkeersongeval in Loenen om het leven gekomen. Het echtpaar reed in de richting Loe nen toen bij de kruising van de \veg HaarlemHilversum de heer Lam geen voorrang verleende aan een vrachtwa gen met oplegger uit Eindhoven. Zij hadden vijf kinderen, waarvan de jong ste twee maanden oud Is. Toen ruim 90 .irocent var was geteld, had Pastrana Borrero, de kandidaat van het aan de macht zijnde nationale front, een kleine vooi sprong op de 70-jarige dictator Gustavo Rojas Pinillas. Volgens de officiële cijfers be droeg de voorsprong 4.589 stemmen. Militaire politie betrok, met de bajo net op het geweer, posities in de hoofd stad Botoga, toen ongeveer 5.000 aan hangers van Rojas Pinillas door de stra ten trokken onder het roepen van de kreet „revolutie". Later begonnen de aanhangers van i generaal Rojas Pinillas vernielingen aan I te richten, in het centrum van de hoofd stad. Zij gooiden ruiten in en plunderden winkels. De politie kwam daarop in actie met traangasbommen. Pseudo-overval op ABN in Amsterdam AMSTERDAM (A.N.P.). De Amster damse politie heeft gisteren een groep demonstranten tegen de donorlanden conferentie in Rotterdam aangehouden nadat drie van hen omstreeks half één op het bijkantoor van de Algemene Bank Nederland aan de hoofdstedelijke Vijzel gracht paniek hadden gezaaid door een gewapende overval in scene te zetten. Een en ander vormde een actie van de Indonesiögroep Amsterdam, die meent dat de „ontwikkelingshulp" van de donorlanden niet aan het Indonesische volk maar aan de concerns in het Westen, waaronder de Algemene Bank Nederland, ten goede komt. Terwijl voor het A.B.N.-kantoor werd gedemonstreerd stapten drie leden van de groep met nylonkousen over hel hoofd naar binnen, duwden een „oliènl", die voor de balie stond een speelgoed pistool in de rug en dreven hem in een hoek. Hier ontstond een gevecht, dat volgens de politie eveneens gefingeerd was. Geconstateerd werd, dat de „be dreigde" oliènl later bezig was pamflet ten uit te delen. UTRECHT (ANP). De „lentcvakantie'' die mogelijk wordt door opnemen van vier snipperdagen cn die dan elf dagen kan duren door het gunstig vallen van dc feestdagen is niet erg in trek. Er is een steekproef gehouden naar het aantal bedrijven dat in begin mei geheel or gedeeltelijk sluit. Van de twintig geënquêteerde bedrijven maken er maar vijf gebruik van deze maatregel. De bijna 90.000 werknemers van Philips krijgen wel vrij. Alleen een paar technische afdelingen blijven draaien. Het VMF-concern gaat ook dicht. Alleen Stork-Amster dam en het hoofdkantoor van VMF blijven open. Fokker op Schiphol, waar 3500 mensen werken, gaat vanaf vier mei dicht. Ook bij de scheeoswerf De Schelde krijgen de werknemers vrij. Bij Vei'olme wordt echter doorgewerkt. Bij Unileve,- in Nederland gaan enkele produktiebedrijven een gedeelte van de lentevakantie dicht. De produktieschema's van de bedrijven zullen van de sluiting echter geen ver traging ondervinden. Bij bedrijven, waar normaal wordt doorgewerkt is hel natuurlijk wel moeelii!-. dat de werknemers individueel de vrije dagen opnemen. Bij de steekproef bleek echter, dat er van deze regeling niet veel gébruik gemaakt wordt. De bouwvakkers zullen geen grotere stroom vakantiegangers worden. Bij de meeste bedrijven gaat het werk normaal door. Dat is mede een gevolg van het feit dat de bedrijven van de winter al hebben moeten sluiten vanwege de vorst Bedrijfsreuzen als Hoog ovens. Akzo en DAF sluiten evenmin. Bij de Heineken 'Amstelbrouwerij is geen massale uittocht te verwachten, omdat de maand mei één van de topmaanden is. Dan moet de voorraad voor de zomermaanden klaarkomen. De Nedei'landse Spoorwegen leggen in de lentevakantie geen aparte treinen in. Wel is het mogelijk, dat zonodig de normale treinen versterkt worden. (ADVERTENTIE) toCO -X kennismaking Wajang blijft ook gewoon verkrijgbaar in het bekende gouden pakje. Altijd smeerbaar, ook zo uit de koelkast. Sixpence blijft voorlopig LONDEN (Reuter) De Britse rege ring heeft moeten buigen voor de druk van de bevolking, de beroemde „sixpen ce" na de invoering^'an het -decimale muntstelsel voorlopig niet te vernieti gen. Deze beslissing volgt op een lande lijk protest tegen dit muntje, dat in Groot-Brittannië bekend is als de „tan ner", een geldstuk is dat de meeste Britten gebruiken voor de telefooncel len, grijpaulomaten, kaartjesautomaten voor de ondergrondse en veel alledaag se zaken. De minister van financiën. Roy Jenkins, heeft meegedeeld, dat de „tanner" zeker twee jaar zal worden gehandhaafd na de invoering volgend jaar van het decirqale muntstelsel. CELTICFANS GEWAARSCHUWD 5? :eld voor de terugreis uit s Iran 1c. „Als u in Milaan blijft lar) Geen lnilp le verwachten van ambassade LONDEN (AP) De voetbal liefhebbers die met hart en ziel de voetbalclub uit Glas gow „Celtic" steunen, heb- Het ministerie is echter nog niet talen. Hun paspoorten werden gingen. Anderen in beslag genomen totdat hel hun kaarten voo geld was terugbetaald .en 23 rei hen hebben het paspoort de >rdt dat tussen d> 30.000 Celticfans nog steeds niet terug. naar Milaan zullen gaan i de wedstrijd CelticFeijen- oord bij te v Die avond waren in Lissabon overal dronken Sommigen waren gewoor /rolijk; anderen zaten hulpe niet vergeten wat er in 1967 loos op de stoep. Een ambas wing van het Britse minis- in Lissabon gebeurde, toen sadefunctionaris terie van Buitenlandse Zaken Celtic daar de Europa Cup toen: „Iedere keer dat ik te horen gekregen: naar Milaan gaat v< finale van dc Europese op 6 mei, geef dan n ieer om naar huis te gaan De fans uit Glasgow zijn de Britse ambassade leen- soort apart. Velen hadden niet rugreis betalen". Lissabon /erkochten de terug- bleven in Lissabon om .'erwinning te vieren, ■n functionaris van het inisterie verklaarde: „Mis schotten. schien winnen zij nu niet maar dan willen de fans hun verdriet verdrinken, maar „wat er ook gebeurt; wij wil- verzuchtte len dat zij weten dat zij niet op de deur van het Britse consulaat kunnen kloppen, om gratis naar huis te komen. Zij moeten hoe dan ook hun te- Prinses Beatrix en prins Claus bezochten dezer dagen de Japanse stad Kyoto. Ze lieten zich niet door de regen afschrikken om enige porseleinwinkels te bekijken. Krd. Willebrands bij begrafenis Alexius VATICAANSTAD (AP) Bij de begrafenis van de patriach van de Rus- sisch-Orthodoxe Kerk, Alexius, is paus Paulus vertegenwoordigd door kardinaal Willebrands, hoofd van het Vaticaanse secretariaat voor Christelijke Eenheid. Vergezeld van mgr. John Long, het Amerikaanse hoofd van de Oosterse afdeling van het secretariaat is kardinaal Willebrands gisteren per vliegtuig naar Moskou vertrokken.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5