$cft2icLe(Sotv*a/tit antenne Politieke machteloosheid van werkende jeugd Eurovisie- Songfestival in 1971 gaat door Tee Set in nederpop Respectabele Brecht- voorstelling van Theater Kijk- en luisterballet van v. Manen Rendement tv-reclame te laag Landbouw overschotten in Scala VARA grijpt naast voetbal Interessante cijfers in KRO-enquête Europacup volleybalt PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DINSDAG 21 APRIL 1970 Een omstreden herbenoeming (DEGENEN die altijd bezwaar hebben gehad tegen het combineren van veel belangrijke functies in één persoon en vooral tegen zo'n combinatie als op die manier de privaatrechtelijke en publieke sectoren persoonlijke bindingen krijgen, zien hun bewijsmateriaal aangevuld met de deining rond drs. De Pous' herbenoe ming als voorzitter van de Sociaal-Eco nomische Raad- Terzake van deze herbenoeming voor 15 mei in de S.E.R. aangekondigd zou er geen vuiltje aan de lucht zijn, ware het niet dat dis. De Pous intussen als commissaris van Philips en de N.K.F. in opspraak is geraakt. Want bij de fusie plannen van deze grote ondernemingen zouden de fusiegcdragsregels, die de So ciaal-Economische Raad ontworpen heeft niet in acht genomen zijn- In politieke kringen heeft dit hier en daar al be vreemding gewekt, maar het zijn vooral de twee grootste vakcentrales die stellen dat drs. De Pous moet kiezen of delen: het S-E.R.-voorzitterschap of zijn com missariaten in het particuliere bedrijfs- Ook de mededeling van regeringswege (de miniser van Economische Zaken) dat men daar door drs. De Pous was in- eelicht, heeft de herbenoeming bij de S.E.R. tot dusverre niet minder omstre den gemaakt. Verstrengelingen 1I7IJ geloven dat drs- De Pous zelf voor een moeilijke beslissing staat. Bij stemming in de S.E.R- sneuvelen of her benoemd worden met een flinke minder heid tegen, stelt hem bloot aan dezelfde risico's die minister Roolvink met zijn loonwet heeft moeten trotseren. Zich terugtrekken als S.E.R.-voorzitter zal, zelfs als dit gebeurt na volledige ope ning van zaken, de critici met de halve waarheid nooit beletten om te gaan ver kondigen dat drs. De Pous bij de fusie van N.K-F. en Philips ernstige fouten heeft gemaakt- Zich terugtrekken als commissaris lijkt dan een betere oplos- Maar dan zou men onmiddellijk daar na ook een krachtige actie moeten gaan beginnen om meer functies van elkaar te scheiden: het Kamerlidmaatschap en be langrijke commissariaten in het bedrijfs leven bijvoorbeeld, of politieke functies en topfuncties in de vakcentrales en werkgeversorganisaties. Totdusverre heeft Nederland feitelijk alleen in het geval van regeringsposities met een duidelijke erecode gewerkt. Ook bij lagere organen wethouders en ge deputeerden heeft zich een praktijk ontwikkeld waarbij de personen zelf zich meestal keurig gedragen, maar het sys teem tot allerlei ongezonde verstrenge lingen aanleiding heeft gegeven. Boem erang ^^E zijn hel dan ook niet eens met de aanval die het Nederlands Christe lijk Werkgeversverbond gedaan heeft op critici van dsr. De Pous' dubbelrol: „Eerst dringt de publieke opinie aan op een minder eenzijdige samenstelling van ra den van commissarissen en nu procla meert dezelfde publieke opinie een on verenigbaarheid van diverse functies". Zo'n standpunt krijgt zijn strijdkreet: „Ophouden met huichelen" als een boe merang terug. Een minder eenzijdige sa menstelling van commissariaten is moge lijk zonder de spreiding juist toe te pas sen door het aantrekken van personen met belangrijke functies in de publiek rechtelijke sector. En bovendien moet men eerst proberen of men die andere samenstelling kan krijgen door tegelijker tijd het principe van decentralisatie van toepassing te laten zijn- Jammer dat de integere drs. De Pous nu de „kop van Jut" aan het worden is; hij zal zich moeten troosten met de ge dachte, dat de perikelen meer draaien om een principe dan om zijn persoon- Al is die ontegenzeggelijk in casu aanleiding tot intenser aandacht voor het principe. Meer onderwijs op televisie DEN HAAG (ANP) De Nederlandse Onderwüs Televisie (NOT) begint bet nieuwe schooljaar met 226 program ma's, 30 meer dan thans. Het aantal scholen, dat een of meer televisietoestel, len bezit, is sinds begin vorig jaar ge stegen van duizend tot thans 2225. De NOT verwacht, dat eind van dit kalen- derjaaar er ongeveer 3000 scholen zullen z\jn, die aan de onderwijstelevisie deel- Tevreden wordt geconstateerd, dal mede op grond van overwegend positieve ad viezen van onderwijsinspecteurs. steedf meer gemeentebesturen er toe over gaan toestellen aan de scholen ter be schikking te stellen. De 226 program ma's worden gevormd door zeventien series voor het basisonderwijs en twin tig series voor hel voortgezet onderwijs Het komende sehooljaaar zullen gedu rende 32 schoolweken op de ochtenden en middagen van alle werkdagen uit zendingen plaats hebben. Elk onder wijstelevisieprogramma wordt twe< keer uitgezonden. De uitbreiding van programma's if vooral ten goede gekomen aan de mid denklassen van het basisonderwijs Voor deze categorie zijn er de nieuwe series: zingen, milieukennis, handenar beid en godsdienstige vorming. Een pri. meur voor de hoogste klassen van hei basisonderwijs is een actualiteiten rubriek, die verdeeld over het hele schooljaar 12 keer op het scherm zal verschijnen- Vier nieuwe programma's over Noord-Amerika vormen de pen dant van de reeds eerder uitgezonden serie over de Sovjet-Unie. De succes volle serie tekenlessen wordt uitgebreid' met nieuwe handenarbeidlessen Niet zonder trots kan de NOT melden dat een van de tekenlessen uit de serie „Kijk. als je tekent zie je meer" be kroond werd met de eerste prijs op hel jaarlijks concours voor educatieve tele visieprogramma's. dat vorig jaar in Japan werd gehouden. (Van i omroepcorrespondent) HILVERSUM De proprammacom- missic van de E-B.U. (European Broad casting Union) beef tüdcns haar verga dering in Helsinki besloten ook het vol gend jaar op 20 maart in Ierland een Eurovisie Songfestival te houden. Des.fryaatf landen, die in Amsterdam aan dit liedjesfestijn hebben deelgeno men, waren in pricipe bereid om in 1971 ook weqjr i?iee te doen. pe Ierste tele visie zal bij de vorbereidingen zich la ten adviseren door de NOS-staf. die door de 86 gedelegeerden alle lof kreeg toegezwaaid voor de uitstekende orga nisatie van het recente festival te Am sterdam. DE KAUKASISCHE KRIJTKRENG Hoofdrollen van Christine Ewert enBernhardDroog auzlkale leiding Ewert. Carol Linssen, Bemhard Boni. Siem Vroom. Mla Goos- Albert Abspoel. Trees inie Langenaker Bertolt Brechts beroemde „Kaukasische KrUtkring", een bewerking van de voor heen nog vermaarder „KrUtkring" van de dichter Klabund, bestaat uit zes episoden, die zes kleine toneelstukken zün, met elk een eigen dramatische kern en een eigen stjjl. Ze hangen wat vorm om die te overwinnen is door Theater betreft, ten dele ook wat inhoud betreft. I gevonden in een vergaande versimpeling nauwelijks samen, maar zün bü elkaar j van de uiterlükheden. Het stuk speelt ecu van de meest heldere en meeslepen- i op een volledig kaal en weinig sugges- de uiteenzettingen, die Brecht heeft gc- j tief belicht toneel, waar praktikabels in geven van zUn visie op mens en maat- steeds andere formaties speelvlakken schappij. Dat de zes episoden wat inhoud en vorm betreft nauwelijks samenhang ver tonen, is natuurlijk niet helemaal waar. Er is immers een duidelijk verhaal, dat verteld wordt: hoe een keukenmeid in het paleis, na onlusten, het keizerlijk kind redt, het opvoedt en na het herstel van de vroegere orde voor de rechter komt, omdat de echte moeder het weer opeist. De rechter, een slimme volks figuur, wijst door de proef met de krijt- kring de keukenmeid aan als de wer kelijke moeder, omdat zij de meeste liefde voor het kind heeft. De zes episoden zijn echter om allerlei redenen nauwelijks onder één noemer onder te brengen. Het eerste toneelstuk, een proloog, die naar mijn idee onder geen voorwaarde uit het stuk kan worden weggelaten, is een beeld van een twist van twee groepen boeren om een bepaald stuk grond. Dan volgt als een vertelling bij de feestelijkheden, omdat er overeenstemming bereikt wordt, de geschiedenis van de krijtkring. De eerste scene daarvan is een soort marionetten spel, een chinoiserie, waarin een beeld van machthebbers gegeven wordt; dan volgt in een strikt „epische" theaterstijl, op geabstraheerde wijze de tocht van Grusche; dan is er een gedeelte, dat in drie episoden uiteenvalt, waarin de ver dere lotgevallen van dit keukenmeisje getoond worden: realisme, Russische kluchtigheid en Japans theater. Door de mengeling van stylen en door de merkwaardige bouw van het stuk (na dc pauze begint Brecht weer voor aan, bjj hét begin van de onlusten In het laud, cm een heel ander verhaal Toneelgroep Theater bracht de U v ar tf l'tan, dat er uiteindelijk toch alle* mcc van doen heeft), door deze i het eerst m Den Haag. waar de Konink i de uitvoerders veel I lijke Schauwburg gelukkig heel vol bieden, waardoor allerlei mogelükheden ontstaan. De eigen geaardheid van elke scene is op die manier heel juist vorm gegeven. In veel opzichten Is deze „Kaukasi sche Krijtkring" door de regie van Elise Hoomans een bij vlagen zeer overtuigen de en over het geheel zeer acceptabele voorsteling geworden. Theater kan het stuk niet geheel juist en ideaal bezetten, maar dat is ook een bijna onmogelijke zaak. gezien het personeel dat Brecht de planken opstuurt. De oplossing om Carol Limssen in zijn functie als vóór- zanger, vertellier, wal kleine rollen te laten doen. voldeed niet, mede door de inconsequentie, waarmee het gedaan Zwakke plekken in de voorstelling zijn de meest muzikale gedeelten. Verder zijn enkele scenes, met name die na de pauze erg onhelder op het toneel gezet, zodat sommige episoden rond rechlej Azdak volkomen onduidelijk blijven. Bemhard Droog kan dan op heel boeiende wijze heel ijverig in de weer zijn. op deze manier komt zijn in aanleg toch heel zuivere en vakkundige Azdak niet helemaal van de grond. In de grotere rollen waren verder Christine Ewert cn Carol Linssen te zien, zü in een Gruschevertolking. waar in de getraptheid en de horigheid mis schien wat te weinig gestalte kregen, maar toch heel ontroerend en zuiver, zodat de rol in zün geheel toch de ver eiste werking had. Carol Linssen span de zich uitermate in als voorzanger, maar kon niet overtuigen. Verschillende Nederlandse popgroepen doen het zo goed in Amerika, dat het tijd werd, dat ook de Nederlandse tv er eens iets aan ging doen. Dat gaat nu vanavond gebeuren in het pro gramma Nederpop, dat twee Neder landse groepen op het scherm brengt t.w. de Delftse Tee Set en de Zaanse George Baker Selection. Shocking Blue had eigenlijk niet op het appèl mogen ontbreken en ook niet The Golden Earring, maar deze beide groepen hebben het zo druk, dat zij geen tijd voor Bussum konden vrij maken. Volgende keer beier. Tee Set speelt in Nederpop '70 o.m. Ma belle amie. Finally in love again, Charmaine en If you do believe in love. The George Baker Selection houdt het o.m. op Little green bag, Dear Ann en Have another drink. Dinsdag AVRO, Ned. I, 19.30 uur. bU«l h*t s mociIUIfce4cii. Ecn van de mogelükheden i Het a l respectabele prestatie. In Hans van Manens nieuwste ballet Situation vervagen de grenzen tussen dans en mime, tussen kijken en luisteren, tussen muziek en geluid en tussen fatsoen en onfatsoen steeds meer. Een kamer van 8x6x4, zo klinisch als een abattoir. De deur wordt door het tiental dansers en danseressen die naam zegt niet veel meer nu eens hard dicht gesmeten, dan weer zachtjes gesloten. Beleefdheid jegens de meisjes ls er niet meer bij. Ze krijgen die deur bijna tegen hun neus, worden met de haren over de vloer gesleept, maar als de collectieve emoties te hoog dreigen op te lopen, ebt alle beweging weer terug in de bc-dding onder de douche maakt. Die douche hoort j men dan ook, afgewisseld met vol- en I leeglopende badkuipen, veel geknal van schiètgeweren, straalmotoren en wat de geluidsjagers niet allemaal hebben ver zameld. Niet steeds beulen zich alle uit- i voerenden tegelijk in die kamer af De situatie biedt ook plaats aan kleinere groepjes, aan twee meisjes, aan wier afkomst uit Lesbos men zou kunnen gaan geloven, en aan een tweetal jongens, waarvan er één zo „modern" is, dat hij bij de ander een bepaalde rits opentrekt, die ieder weldenkend mens en plein publique gesloten zou houden, Werd het inderdaad niet hoog tijd, dat de leiding van het Ned. Danstheater zich eens op een nieuwe koers bezon? Met Nederlands en met dans heeft dit nieuwe en misschien laatste? werk van Hans van Manen vrijwel niets tc maken. Met theater wel, maar dan van een allooi, j waarvoor men geen gemeenschapsgeld pleegt te spenderen. D-y AMSTERDAM (ANP) „De televisie moge dan een indringend medium zün, anderzüds blijkt zowel het percentage ingeschakelde toestellen als hel ge middeld aantal personen per inge schakeld toestel terug tc lopen, terwül bovendien de gewenning aan t.v.-re- clame bü de küker een rol speelt. Een zekere teleurstelling bü de adverteer ders over het rendement van de tele visiereclame is zich in 1970 dan ook gaan aftekenen, tol uiting komend in een ongewoon lage belangstelling voor vrijvallende rcclamczcndlüd". Dit schrijft de bond van adverteerders in zijn jaarverslag over 1969. Bij het huidige toestelbezit van 3.3 miljoen en het voor 1970 geldende basistarief van 14.14 gulden per 1000 ingeschakelde toestellen, stellen adverteerders in het medium televisie prijs op een onver sneden aanbod, d.w.z. van blokken van maximaal drie minuten. Er ls onder de huidige omstandigheden ook geen sprake van, dat men in grote lagen van het adverterend bedrijfsleven be reid zou zijn een hoger tarief te gaan betalen. De bond blijft er op attent, dat in het toewijzingsbeleid afgestapt wordt van de koppeling van het eerste en tweede net. van de koppelverkoop van het „stille seizoen" en het hoogseizoen, als mede van de verplichting om voor een jaar vooruit definitief te boeken. De verplichting tot vooruitbetaling legt op de adverteerders een te zware last. Wat de radioreclame betreft vindt men ook niet evenals bij de televisiereclame een concentratie rond de nieuwsbulle tins. Tegenover het grote voordeel van de piek in de luisterdichtheid staat het nadeel dal nieuws en reclame sterk contrasteren en daardoor de kijker luisteraar onaangenaam treffen. Ge zien de vluchtigheid van de radio reclame betreurt de bond het. dat bij de drie Hilversumse zenders meer spots achter elkaar worden uitgezonden Het streven van de bond blijft gericht op een vervlechting van reclamespots in programma's met lichte muziek. Naast de drie Hilversumse zenders kunnen de adverteerders voor radio reclame terecht bij radio-Veronica en radio-Luxemburg. Vooral radio-Vero- nica hcefl een aanzienlijk bereik en is volgens de bond voor adverteerders dan ook een aantrekkelijk medium. (Van onze omroepcorrespondent HILVERSUM In het NOS-televisie- programma „Scala" zal vanavond en ook in latere uitzendingen aandacht worden geschonken aan de problemen van de landbouwoverschotten in de E.E.G. NOS, Ned. II 19.04 uur. (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM In tegenstelling tot wat wij eerder meldden zal niet de VARA, maar de NOS-televisie woensdagavond 29 april a.s. de replay om de Engelse voetbalbeker tussen Leeds United en Chelsea rechtstreeks uitzenden. Boven dien geeft de NOS een beeldsamenval- ling van de voor Nederlandse kijkers iets minder interessante finale om de Europa-Cup 2 in Wenen tussen Man chester United en Roma. De VARA. die wel de eerste wedstrijd uitzond, grijpt er nu dus naast. Huisartsen niet gelukkig met aankondiging cursus op tv HILVERSUM (A.N.P.). Teleac heeft gisteravond de eerste televisie-afleve ring van de cursus „Nascholing huis artsen" uitgezonden. Het programma werd in tegenstelling lot dc aan van- kclüke wens van de huisartsen, die zich al met een nascholingscursus via dc televisie hebben kunnen verenigen normaal aangekondigd. Het bestuur van dc NOS heeft al enige tijd geleden laten weten, niet te kunnen ingaan op een verzoek om het programma niet te publiceren. Dr. L. v. d. Drift, directeur van dc Kon. Ned. Mij. tot Bevordering van de Geneeskunst, zei in zijn inleiding op de nascholingscursus, dat het gevaar van een dergelijke cursus via een open medium is, dat leken door de presen tatie van de leerstof allerlei ziekte symptomen bij zichzelf menen te kun nen gaan ontdekken, terwijl men vol gens dr. v. d. Drift wellicht tevens de neiging krijgt om de hulsarts de vol gende morgen op zijn spreekuur te gaan overhoren. „Dat alles zou ertoe kunnen leiden, dat de relatie tussen de arts en de patiënt wordt verstoord. Aan het eind van de eerste cursus zullen we ons alvorens aan een ver volgcursus te beginnen moeten af vragen, wat het effect van de kennis overdracht is geweest en welke neven werking de cursus heeft teweegge bracht in de verhouding arts-patiënt", aldus dr. v. d. Drift. t.\. terugblik VARA's Achter het Nieuws was giste ren geheel gewijd aan het bombarde ment van Rotterdam in 1940. Men had er generaal Kurt Student voor naar ons land gehaald, de man die direct verantwoordelük was voor dat bom bardement. Hans Jacobs interviewde hem Hü deed dat nogal stupide. Dit niet alleen door vragen te stellen die kant noch wal raakten, maar ook door regelrecht onbeschoft te zijn in die vragen. Jacobs houdt niet van Student en de hemel weet dat dit zijn goed recht is. Maar een rubriek als Achter het Nieuws is er om nieuws- achtergronden te geven, niet om een oorlogsfeit van dertig jaar geleden uit te gaan vechten. We stellen ons voor dat als hoofdredac teur Wigbold dit gesprek gevoerd zou hebben er iets veel beters uit de bus gekomen was. Dan zouden er correcte vragen gesteld zün die nieuwswaardige achtergronden zouden hebben opge leverd. De toon zou hoffclük geweest zün. Wellicht zou Student er minder onbeschadigd afgekomen zün als thans het geval was, maar hü zou zich niet over ecn gebrek aan „fair play" hebben kunnen beklagen. Nico Knapper tekende voor de repor tage rond (de laatste?) Fiesta Gjtana. Kostelijk idee om er een „collage"'van te maken van optreden voor publiek en zonder toneelenscenering en -kostumering ten -huize vah impre- sario Da Silva. Knapper liet ermee zien dat het echte dansvuur niet afhan kelijk is van schijnwerpers en Bühne bij deze mensen. Met de laatste aflevering van Het mannetjesdier namen we afscheid van een korte Britse t.v.-serie. die in zün bezetting enorm hoge ogen gooide. Bij de NCRV zagen we een stuk van het afscheid van „Gevraagd", welgeslaagde serie waarbij in dit wei-ingestudeerde afscheid niets aan het toeval gelaten. Hier cn Nu berichtte vanuit Zuid-Afrika, land waar een domme politie buitenlandse t.v.-me door materiaal onbruikbaar te maken. Precies de methode die ertoe leiden kan dat het laatste greintje sympathie van buitenlandse waarnemers verspeeld wordt. De reportage viel uiteraard in Vorster- mineur uit. Dat zou waarschijnlijk toch al het geval zijn geweest, de Vorsteriaanse poldtiemethoden gaven er extra-aanleiding toe. 10.45 uur: Verkennen en ontde ken,14 11.10 uur: Verl zer, 5 11.35 uur: Biologie, 11 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal AVRO: 19.04 uur: Tobben voor Tokio 19.30 uur: Nederpop '70 NEDERLAND I NOT-NOS: 10.45 uur: Vormen zien, 4 11.10 uur: Voortgezet onderwijs, 3 11.35 uur: Walter en Connie, 17 AVRO: 17.00 uur: Vogelland 17.10 uur: De raket van Bommelenburg NOS: 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: Scala 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Peyton Place 21.05 uur. Europacup volleybal AMVJ-Burevestnyk 21.35 uur: Tclevizier 22.45 uur: Journaal NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal IKOR: 19.30 uur: Kenmerk 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Pol. partij GPV the i 20.30 Singing 22.10 uur: Socutera 22.25 uur: Studio Sport 22.50 uur: Eigentijds 23.40 uur: Joumaal NEDERLAND NOS: 9 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: Scala KRO: 19.30 uur: Verslag op dinsdag 20.00 u Journ al 20.20 uur: Werkende j gd '70 21.10 uur: De wrekers 22.00 uur: David Frost 22.50 uur: Teleac: 22.55 uur: Ruimtelijke ordening, I AVRO: 9 19.04 uur: Het wonder der natuur 19.30 uur: Info 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Jonge mensen op weg naar het concertpodium 21.00 uur: Cornel is Vreeswijk, troubadour 21.40 uur: Spreekuur 22.10 uur: Bond zonder Naam 22.20 uur: Journaal TELEAC: 22.25 uur: Vamos a ver, 12 23.05 uur: Kosmovisie, 1 Voor de kinc folklore. 16.30 (Van onze omroepcorrespondent HILVERSUM In de documentaire voor de K.R.O.-televisie vanavond on der de titel „Werkende jeugd "70", komt interessant cijfermateriaal los, dat de KRO vergaarde bij het onder zoek naar de leef- en denkwijze van deze categorie jongeren. Onder werkende jeugd worden ver staan jongens en meisjes van 14 tot en met 17 jaar. die in het arbeidspro ces zijn opgenomen en geen dagonder wijs meer volgen. Dat zijn er 330,000 of wel 37 procent van alle jongens en meisjes tussen 14 en 18 jaar. Werkende jongeren treft men relatief vaak aan in geïndustrialiseerde platte landsgemeenten. Van hen werkt 44 procent op fabrieken o f ateliers. 50 procent in winkels, kantoor of huis houding en 6 procent in de bouw. Als deze jeugd mocht stemmen dan zou 52 procent op dezelfde partij stemmen als hun ouders, maar 30 prooent weet het niet. Naarmate de jongeren zich meer links opstellen zijn ze ook strijdvaardiger. Ongeveer 19 procent zou bij een stemming voor D'66 kiezen. De meesten zijn echter weinig in politiek geïnteresseerd. De werkende jeugd geeft blijk van een zekere politieke machteloosheid 60 procent vindt, dat regering en parle ment zich maar weinig om hen be kommeren. Wat de belangstelling voor de gods dienst betreft zegt 67 procent gods dienstig te zijn, van wie 34 procent katholiek. 21 procent hervormd, 10 procent gereformeerd en 30 procent is niet godsdienstig. Deze jeugd leest niet. vaak de krant en vrijwel nooit een opinieblad, maar ook van het eigen bedrijf weet men weinig af. Een kwart weet niet eens of er in het bedrijf een ondernemings raad is en maar 13 proci..: is lid van een vakbond, hoewel driekwart van hen niet weet hoe de voorzitter heel. In de vrije tijd doet 43 procent het liefst aan sport, 34 procent aan lezen of bioscoopbezoek, 28 procent aan dansen, 27 procent knutselt graag en 25 procent volgt tv en radio. In het weekeinde gaat 70 procent naar café of bioscoop, maar vooral graag dan- 90 procent wist geen antwoord op actuele vragen uit de wereld van de pop. en bcatmuziek. Van hen gaal 26 procent der jongens vaak met meisjes uit, terwijl 33 procent der mc: ;es vaak het gezelschap van jongens zoekt. Meisjes gaan iets meer uit, maar zijn veel strenger als het gaat om voorechtelijk geslachtsverkeer. Bij de jongens heeft 20 procent bezwaren tegen geslachtsgemeenschap voor het huwelijk en bij de meisjes 47 pro- Drie kwart van de werkende jongens en meisjes is voor een verbod van verdovende middelen. Van de jongens rookt 67 procent graag en 63 procent van de meisjes. De helft zegt alcohol te drinken en tweederde drinkt Gemiddeld hebben werkende jongeren f 15,zakgeld per week. Van hen spaart 83 procent, en maar 17 procent niet. Ze geven p«» aft anderhalf miljoen gulden aan darken, 1 miljoen aan kleding, 600.000 gulden aan ro ken. 350.000 aan brommers, en 350.000 gld. wordt gespaard. Voor make-up en cosmetica wordt 230.000 gulden per week uitgegeven, aan snoep en patat 85.000 gulden, zomede 180.000 gulden aan grammofoonplaten, 43.000 gulden aan cursussen en 130.000 gulden ian diversen. De werkende jeugd besteedt per week gemiddeld vier en een half miljoen gulden De scholen met de starre leerpro gramma's waar je toch niets aan hebt, zijn bij hen de boosdoener. Ze geven er snel de brui aan, vooral als het niet zo goed gaat. Circa 31 procent heeft iets van middelbaar onderwijs gehad, maar meer dan de helft van die 31 procent heeft de school niet afge maakt. 70 procent van hen volgt geen en kele vorm van onderwijs, noch in de werkuren (bedrijfsschool of vormings klas) noch in de avonduren. De wer kende jeugd voelt de noodzaak van verder onderwijs wel, maar ze wordt afgeschrikt door het straffe school systeem. „Dan maar liever werken, dan verdien je nog wat". De verdiensten en zelfs de aard van het werk zijn minder belangrijk dan het gevoel gewaar deerd te worden. 80 procent vindt een fijne baan in een goede sfeer het belangrijkste. Aan het slot van deze K.R.O.-docu- mentaire wordt geconstateerd, dat verandering van het schoolsysteem 'n eerste vereiste is met daaraan gekop peld de verlenging van de leerplicht Voor een goed functioneren van de democratie is vorming van de wer kende jeugd een harde noodzaak. Dinsdag KRO Ned. II 20.20 uur. In tegenstelling tot hetgeen in de omroepbladen staat vermeld brengt de AVRO -tv. vanavond niet een afleve ring van de Tom Jones Show. maar de directe reportage van de Europa Cup-wedstrijd volleyball tussen de Nederlandse kampioen A M. V. J. en de houder van de Russische landstitel Burevestnyk. De wedstrijd, die in de Apollo-Hal in Amsterdam om 20.15 uur begint, geldt als eerste treffer in het kader van de kwartfinales om de Europa Cup 1969-1970. De commenta tor is Ruud ter Weijden. De regie heeft Bob Bremer. Dinsdag AVRO Ned. I 21.05 uur. DE WREKERS In dc aflevering „Dromen zijn geen bedrog" van de televisie-serie „De Wrekers" worden Tara King en John Steed geconfronteerd met een aantal merkwaardige moordzaken Een aan tal mensen die allen bij dezelfde or ganisatie werken, worden vermoord. Hel spoor leidt naar een psychiater, die een speciale methode heeft ont wikkeld om mensen in zijn macht te krijgen en op die manier de moorden heeft laten plegen. Omdat Steed de plannen van deze psychiater door kruist, probeért hij ook Steed uit de weg te ruimen. Dat schijnt aardig te lukken ware het niet dat Tara King zo tijdig op het slagveld arriveert. Dinsdag KRO Ned. II 21.10 uur. DAVID FROST In de Davi 1 Frost-Show zijn ook dit maal weer enkele Amerikaanse ar tiesten vertegenwoordigd. Dit zijn o.a. Lou Rawls en Gene Pitney. David Frost wordt geassisteerd dooi zijn vaste team medewerkers: Ronnie. Corbett, Ronnie Barker en Josephine Tewson.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2