S)e £cicbe(Soti^mit Nóg meer YS-troepen uit Vietnam VOLGEND VOORJAAR IS STERKTE TERUGGEBRACHT TOT 284.000 Prijzen 2,3 pet. gestegen Nixon: optreden tegen toeneming E aanvallen Min. Nelissen denkt niet aan versoepelen van zijn prijsbeleid Brezjnev: nieuw 5-jarenplan op komst Autogasolie 0,3 cent per liter omlaag Wegens doden buurman eist officier t.b.r. Gevecht om Vredestein Hoger bod Goodrich verwacht President is met machtiging in Nederland Arrestant at vork op Kinderen met kinkhoest in W.-Duitsland teruggekeerd PvdA-kamerlid Schuitemaker van plan uit de partij te treden Moskou vraagt hulp van Ford voor bouw vrach twagenfa briek SPOORSLAG '70 GAAT ONS TE SNEL PAPENGRACHT 32 - LEIDEN POSTBUS II, TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank N V., Leiden DIRECTEUR: DRS. J H RL BRADER Hoofdred. F. J. Plug - chefred. H. P. M. Heruer. ADV. (excl. BTW) 23 ct. p. mm. Telefoontjes 12.10. KLACHTEN bezorging tel. 20935 (18.0019.00 uur!. ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. 1.16, p. mnd. 4.95, p. kwart, 14.85, fr. p post 17 75. DINSDAG 21 APRIL 1970 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN IETS ZACHTER Weersverwachting van het KNMI, geldig tot mor genavond: Veel bewolking met af en toe regen of motregen. Matige tot krachtige wind tussen zuidwest en west. Vannacht minder koud, morgen dezelfde tem peraturen als vandaag of iets hogere. 61e jaargang, no. 18.032 SAN CLEMENTE (Reuter) President Nixon heeft plannen bekendgemaakt om in verloop van één jaar nog 150.000 Amerikaanse militairen uit Zuid-Vietnam terug te trekken. Hij zei dit in een rede voor de televisie. De uitvoering van deze plannen zal afhangen van de beoordeling van de situatie op militair en diplomatiek gebied. De president verklaarde dat het aangekondigde pro gram duidelijk risico's met zich meebrengt, ge zien de communistische activiteiten in Laos en Cambodja en de toeneming van de aanvallen van de Vietkong in Zuid-Vietnem, In dit verband her haalde de president eerder geuite waarschu wingen, dat hij „krachtige en doeltreffende maat regelen" zou nemen als de tegenstanders door uitbreiding van hun activiteit de veiligheid van de achterblijvende Amerikaanse troepen in Viet nam tijdens de terugtrekkingsoperatie in gevaar zouden brengen. Rikva Ben Basset, werkzaam op de Israëlische haven Lod, is uitgeroepen tot „Miss Universal Airport 1970". Na oorverkiezingen mochten zestien is]es c i de (Van c i parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Nelissen van Economische Zaken zal voorlopig zün prijsbeleid niet versoepelen. Hjj wil de prijzen stevig in de hand houden, omdat dc factoren die de prijzen opdrijven, nog lang niet verdwenen zijn. Dc minister schrijft dit in een brief aan de Tweede Kamer. In de eerste drie maanden van dit jaar. zo staat in dc brief, zijn dc prijzen voor de gezinsconsumptie met gemiddeld 2.3 procent gestegen. Als de ontwikkeling van het prijspeil niet verandert, zou dat toch nog neerkomen op ongeveer 10 procent hogere prijzen over 1970. Ongeveer de helft van de prijsstijging van 2.3 procent Is veroorzaakt door het duurder worden van agrarische produkten en voedings- en genotmiddelen. Met name de prijzen van aardappelen en groente en fruit hebben veel bijgedragen tot stijging van het algemene prijsniveau. De veilingprijzen, zo legt minister Nelissen in zijn brief uit, zijn namelijk niet gebonden aan de prijzenbeschikkingen en komen tot stand op basis van vraag en aanbod. Wel wordt nauwlettend erop toegezien dat de handel zijn marges niet vergroot. Verder werd in deze produktengroep de koffie tweemaal in prijs verhoogd, vanwege de prijsstijging op de wereldmarkt. Ook de recente prijsstijging van margarine speelde een rol. Bijna een half procent van de 2,3 procent komt voor rekening van duurdere kleding. Gebleken is, dat de zomerkleding gemiddeld duurder is dan de winterkleding afgelopen seizoen was. De overgang op zomerkleding blijkt dit jaar een sterkere prijsstijging teweeg te brengen dan andere jaren. Daarom wordt door de economische controledienst onderzocht of de zomerkleren niet te hoog geprijsd zijn. Ook de medische verzorging, met name in de ziekenhuissector, is in belangrijke mate debet aan de stijging van het prijsniveau. Het werk van de economische controledienst heeft een nuttig effect, zo schrijft minister Nelissen. In het eerste kwartaal van dit jaar werden 417 processen-verbaal opgemaakt vanwege ongeoorloofde prijsverhogingen. MOSKOU (AFP) In zyn toespraak bü de herdenking van de honderdste ge boortedag van Lenin heeft partijleider Brezjnev vandaag in Moskou de opstel ling van een nieuw economisch vijfjaren plan aangekondigd. „Het centrale comité en de Sovjetrus- sische regering menen dat er reden is voor de opstelling van een nieuwe eco nomische politiek voor de Sovjet-Unie. Wij staan aan de vooravond van het 24ste partijcongres en het opstellen van een nieuw vijfjarenplan. Wij constateren dat de economie van het land een gecompli ceerde zaak is en dat het dirigeren daar van do meest gecompliceerde zaak van alle is". Volgens de Russische leider zijn de eco nomische moeilijkheden in de „eerste plaats een gevolg van fouten bij de plan vorming". De werkwijzen bij het opstel len van plannen dient in de eerste plaats te worden vervolmaakt. Enige tijd deden geruchten de ronde, dat er in partij kringen ontevredenheid heerste over de door Brezjnev en Kosy- gin gevolgde economische politiek. JONGEN GESTIKT IN KAMFERK1ST HAARLEM (A.N.P.) Gisteravond is de 14-jarige George de Wijs uit Haarlem in een kamferkist gestikt. Toen zijn ouders vannacht thuiskwamen misten zij hun zoon. Na doorzoeken van de woning deed de moeder een luchtdichte kamfer kist open. Daarin lag de jongen levenloos. Aangenomen wordt dat hij iin de kist is gestapt en dat deze in het slot is gevallen waardoor de jongen is gestikt. Het „plafond" van de .Amerikaanse troepenmacht in Vietnam zal .tegen volgend voorjaar zijn verlaagd tot 284.000 man. Toen hij in januari 1969 het Witte Huis betrok, was deze sterkte nog 549.500 man. Tot dusver zijn 115.500 man teruggetrokken. Volgens de president is nu mogelijk een terugtrekkingsplan lange termijn vast te stellen, aangezien de „Vietnamisering" zijn verwachtingen van vorige zomer had overtroffen. Nixon sprak er zijn teleurstelling over uit, dat er bij het Vietnamese vredes overleg in Parijs geen vooruitgang is gemaakt sinds hij vier maanden geleden een rede aan de kwestie-Vietnam had gewijd. Volgens hem eisen de communisten nog steeds een eenzijdige en onvoorwaardelijke terugtocht van alle Amerikaanse strijdkrachten. Dit weigerde hij evenwel te aanvaarden. In kringen van het Witte Huis gaf men te kennen, dat de Amerikaanse stafchefs en de bevelhebber van de strijdkrachten in Vietnam, generaal Abrams, niet gelukkig zijn met het nieuwe terugtrekkingsplan van de president. Over de verdere situatie in Zuidoost-Azië zei president Nixon nog, dat hij met belangstelling kennis had genomen van de recente verklaring van de Sovjet ambassadeur bij de V.N., Malik, over mogelijke Russische steun aan het streven naar het houden van een nieuwe Geneefse conferentie. ROTTERDAM (ANP) In het kader van de door het ministerie van Econo mische Zaken vastgestelde prijsstruc tuur voor vloeibare brandstoffen zijn de prijzen van autogasolie aan de pomp vandaag verlaagd met 0,3 cent per liter. De gezamenlijke oliemaatschappijen hebben dit gisteren meegedeeld. BREDA (A.N.P.) De officier van justitie bü de Bredase rechtbank heeft gisteren onvaarwaardelüke terbeschik kingstelling en een jaar gevangenisstraf met aftrek geëist tegen de 59-jarige M. de J., bijgenaamd Paul S., uit het Bra bantse St.-Willebrord. Paul S.. die een woonwagen bewoonde, zou op 26 juli van het vorig jaar zijn 27-jarige dorpsgenoot Bart van G. met een geweer doodgeschoten hebben. Door een al lang bestaande burenruzie waren de mannen, beide niet helemaal normaal, grote vijanden geworden. Toen Van G. op de avond van de zesentwintigste juli de duiven van ver dachte voor de zoveelste maal pestte, kwam deze naar buiten en schoot zijn slachtoffer in de hartstreek. Na recon structie van het gebeurde achtte de officier doodslag bewezen. De uitspraak volgt op 4 mei. (Van t verslaggeve DEN HAAG Tussen Goodyear Tire en Rubber Co en dc Goodrich Tire Com pany, beide Amerikaanse ondernemingen, is een vinnige strüd ontbrand om het voor het zeggen te hebben in de Neder landse rubberfabriek Vredestein. Zoals gisteren gemeld heeft Goodyear een bod gedaan op alle aandelen en certificaten van aandelen Vredestein ex-dividend 1969 van 380 pet in contanten. Een te genbod van Goodrich, dat reeds een be lang van 21 pet in de bandenfabriek van Vredestein heeft, is op korte terrain te De president van Goodrich, de heer G. Alexander vertoeft sedert het weekeinde in Nederland. Hij is gemachtigd een ho ger bod uit te brengen dan dat van Stichting Maartenswoude De in schrijving op de 9 pot. 30-jarige obligatie lening groot 5 min., uitgegeven tot de koers van 100 pet., ten laste van de stichting Maartenswoude te Drachten kunnen ten volle worden toegewezen, aldus wordt door emittenten meegedeeld. Goodyear- Vredestein, dat al gezegd heeft zich achter het bod van Goodyear te kun nen stellen,heeft nu aangekondigd op nieuw zijn houding te bepalen bij een eventueel tegenbod van Goodrich. In een communiqué heeft het bestuur van Vredestein meegedeeld, dat op 15 april nabeurs een grote beweging in de koers van het aandeel Vredestein werd geconstateerd. Dit was de reden dat aan de Vereeniging voor den Effectenhandel verzocht werd de handel ter beurze stop te zetten. Op 16 april deelde Goodyear mee een bod tc doen op alle aandelen en certificaten van aandelen Vredestein ex- dividend 1969 van 380 pet in contanten. Voor Goodrich was dit een aanleiding om op 19 april een bespreking te arran- bestuur van Vredestein- Dit leidde niet tot een concreet resultaat. De president van Goodrich, de heer Alexander heeft nadien doen weten, dat hij gemachtigd is namens Goodrich een bod voor te be reiden. De Vereeniging voor den Effecten handel heeft intussen meegedeeld dat de opschorting van de notering van de aan delen op naam en eert. van aandelen op naam N.V. Rubberfabriek Vredestein met ingang van vandaag is geëindigd- (Van een onzer verslaggevers) ENKHUIZEN Een arrestant te Enk- j huizen, de27-jarige H. H. uit Maassluis, j heeft in zijn cel te Enkhuizen een vork ingeslikt. De man is naar een ziekenhuis overgebracht, waar hij om de vork weg te halen een maagoperatie moest onder- gaan. Hij behoorde tot een drietal man- nen die onder meer in Enkhuize serie diefstallen hadden gepleegd- HANNOVER (DPA) De Oostduitse autoriteiten hebben gisteren bij de grenspost Marienborn de vijf aan kink hoest lijdende Westduitse kinderen aan de Westduitse autoriteiten overgedragen. De kinderen waren zondag met hun va der in een sportvliegtuig boven Oostduits grondgebied terecht gekomen. Het toe stel, een „Cessna 170" werd gedwongen te landen. De vader en de piloot worden nog ln Oost-Duitsland vastgehouden voor een nader onderzoek. (Van c e parlementaire redactie) Produktie van 15.000 per jaar MOSKOU (AP) De Sovjet-Unie heeft de Ford automobielfabrieken ge vraagd medewerking te verlenen bij de bouw aan een grote vrachtwagenfa briek, aldus heeft Henri Ford II giste ren bekendgemaakt. Ford weigerde tc zeggen welk een bedrag het project zou omvatten, maar zei dat- het eeu volledi ge fabriek zou moeten worden met inbegrip van een gieterü' De produktie zou bestaan uit zware vrachtwagens. De jaarlijkse produktie zou moeten be staan uit 15.000 zware vrachtwagens. Ford zei dat zijn firma belangstelling koesterde voor het project maar dat dit nog eerst zorgvuldig zou moeten wor den bestudeerd. Een van de factoren hierbij was de vraag of de hulp van Ford niet in strijd zou zijn met Ameri kaanse bepalingen op de handel met de Sovjet-Unie. Ford is. in gezelschap van zijn vrouw, dochter en drie functionarissen van het bedrijf op 12 april in Moskou aangeko men. De uitnodiging voor het bezoek was uitgegaan van de Russische staats commissie voor wetenschap en techno logie. Gisteren is Ford ontvangen door premier Kosygin. „Het was een prettig gesprek over algemene zaken", aldus Ford. Ook het project van de vrachtwa genfabriek was aangeroerd en Kosygin bleek goed op de hoogte. Het project bij de Kama-rivier lijkt op dat in Togliatti aan de Wolga waar de Sovjet-Unie in samenwerking met de Fiatfabrieken een grote automobielfabriek bouwt. Ford heeft verleden week een bezoek gebracht aan de fabriek en is een van de weinige buitenlanders die hiertoe is uitgenodigd. De vrachtwagenfabriek aan de Kama zal in 1974 moeten zijn voltooid. De voorbereiding van de bouw is reeds begonnen. In regeringskringen in Washington is verklaard dat wellicht bilaterale be sprekingen tussen Washington en Mos kou nodig zijn vóór Ford verlof zal krijgen materialen en de technische ken nis naar de Sovjet-Unie uit te voeren. DEN HAAG Een aantal Twecde- Iiamerledcn van de P.v.d.A kykt met grote bezorgdheid uit naar de vaststelling van de kandidatenlüsten voor de verkie zingen in 1971 De vrees is, te zullen worden weggewerkt om plaats tc maken voor kandidaten die de steun van Nieuw Links hebben Deze verwachting leeft onder meer bij bet Tweede-Kamerlid W. J. Schuitema ker. De kans is groot dat hij zeer spoedig 3ls lid van de P-v.d.A. zal bedanken. „Het ligt eraan, of er een ingreep komt die de democratische spelregels in de partij herstellen. .Lis het verstand terug komt bij de leiding van de partij, is er nog hoop", verklaarde hij. In ieder geval mag departij niet onder de minderheid Nieuw Links doorgaan". De heer Schuitemaker is tegenstander van het PAK (Progressief Akkoord), om dat als de P.v.d.A. hierin zou opgaan, zij haar eigen gezicht zou verliezen, „Mijn positie in de Kamerfractie is natuurlijk niet gemakkelijk, maar de persoonlijke omgang vormt geen probleem". (ADVERTENTIE) Binnen een maand nadat de actie '70-twee gemeentepanden in Amsterdam had gekraaktom daarmee de aandacht te vestigen op de nog talrijke onbewoonde panden in de hoofdstad, heeft actieleider Joop Peters gisteren officieel de sleutel in handen gekregen van een voormalig bedrijfspand aan het Singel, dat de gemeente heeft verhuurd aan de vereniging „Hulp voor Ónbehuisden", die het op haar beurt heeft onderverhuurd aan Actie '70. Deze heeft aan dertig mensen kamers verhuurd (voor huren van tien tot dertig gulden per kamer). De nieuwe bewoners zijn meteen begonnen met het'.leef baar maken va «'het pand. Schaap met vijf poten REISBUREAU BEUK Nwe. BEESTENMARKT 19 Prol. Ghr. V<t\ orrd ersbond Open brief aan NS-af delingen (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De Protcsunts-C'hrisle- iijke Vervoerdersbond (P.C.V.B.) heeft zich gistermiddag met een open brief tot dc directie van de Nederlandse Spoorwegen gericht, waarin gezegd wordt, dal de druk die het vernieu wingsplan Spoorslag '70 op het perso neel legt te groot geworden is. Van nacht en vanmorgen is deze open brief aan alle bedrijfsafdelingen van N.S. verspreid, zodat alle personeelsleden er kennis van kunnen nemen. De heer G. Klomp van de P.C.V.B. zei ons vanmorgen: „Het is toch eigenlijk nog al gek met al dat nieuwe.1 Laat N.S. eerst maar eens zorgen dat er voldoende personeel is om al die nieu wigheden op te kunnen vangen. Het gaat met name om Spoorslag '70, waar bij we echter uitdrukkelijk hebben ge zegd. dat wc niet van plan zijn om '70" te laten mislukken. Ik TELEFOON 32700 ben daarom niet erg gelukkig als deze open brief een actie daartegen zou willen noemen, omdat dat beslist onze bedoeling niet is geweest. Wat er nu verder gaat gebeuren is moeilijk te zeggen. Ik neem aan, dat er geen directe actie uit voortkomt. We zouden het werkelijk betreuren als het met de N.S. die toch wat meer image krijgt, hierdoor fout zou gaan. Aan de andere kant hebben we tegen de direc tie gezegd: akkoord, maar dan moet er wel wat gebeuren op het gebied van de personeelsvoorziening. Zoals het nu gaat worden er gewoon teveel eisen aan het personeel gesteld en de zaak loopt warm. Er moet meer personeel komen en daarnaast moet men het per soneel dat er is meer laten inspelen op de vernieuwingen. Men wordt moedeloos van de vele orders die men van dag tot dag krijgt. Het personeel zei tot nog toe altijd: Weer wat nieuws, we zullen het wel weer proberen, maar er zijn er nu maar al te veel die zeggen: Nou ja het zal mijn tijd wel duren." N.S. heeft de reorganisatie van Spoorslag '70. te snel willen invoeren, met te weinig personeel. Men heeft zo een te zware druk gelegd op chefs van bedrijfsafdelingen.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1