Nederland: niet treuren maar juichen VULTINK OP EENZAME HOOGTE IN KADERSPEL Belgen regeerden ook in de Waalse Pijl Favorieten op Duindigt vergaloppeerden zich G00S VAN ASSELT VERRASTE OP DEGEN Westduitse ploeg zwom Groot-Brittannië voorbij Top ontbrak op Eurovisiestrijd Veel uitvallers in Ronde van Friesland Alleen Jolly Maverick S en Indien wonnen Ferdinandus favoriet in Grote Aprilprijs Gouden spoor voor Vellinga Titel 71/2 al voor laatste ronde zeker Jeugd verdrong routiniers Florissant won in Duitsland NKGB ZOEKT BASIS OM GESPREK MET KNGV TE HEROPENEN Haarlem niet achter beleid SPORTBIJLAGE MAANDAG 20 APRIL 197(1 pUSSUM In het magnifieke 50-meterbad van Bussum heeft West-Duitsland find gemaakt aan de vier jaar durende reeks zegepralen van Groot-Brittannië in de Eurovisiezwemwedstrijden. De ..grasgroene" ploeg van Nederland eindigde als vierde: een resultaat dat te redelijk is om te treuren en te matig om te juichen. Nederland won geen enkele afstand, wel werden Gerda Lassooy. Mia Plantlnga, Marie Jose Janzen en Bob Schoutsen tweede. De 4 200 meter vrijeslagploeg viel met een zesde plaats en een tyd van 8.34.4 geheel uit de toon. Intussen is dit negende Eurovisiefestijn by de diverse zwembonden zo in de smaak gevallen dat. ook indien de televisie zich als sponsor terugtrekt, de voortzetting van het toernooi vrtiwel verzekerd is. Dan gaan we het zelf doen, aldus de vice-voorzitter van de KNZB, Klaas van de Pol. Als de televisie zich terugtrekt wat overigens nog lang niet zeker is, zou Frankryk, dat per traditie weinig presteert by deze wedstrüden, afvallen en zouden we er een achtkamp van kunnen maken. We denken daarbU aan Hongary'e, Oost-Duitsland en zelfs Rusland. Op die manier zou Je werkeiyk de top van het Europese zwemmen by elkaar kunnen brengen. (Die top antibrak in het afgelopen week einde al te vaak. Enerzijds doordat de zes landen de laatste jaren achter zijn ge raakt op Oost-Duitsland, Rusland en op komende landen als Joego-Slavië er Spanje, maar anderzijds ook omdat de weinige zwemmers, die nog op wereld niveau kunnen uitkomen, momenteel ir Amerika trainen. Van hen was alleen de in Long Beach studerende en trainende (of andersom) Gunnar Larsson naar Bussum gekomen. De Zweed overklaste iedereen. Als ge legenheidszwemmer op de 200 meter rug- slag ving hij de eindsprint van Bob Schoutsen op en finishte voor de als favoriet gedoodverfde Nederlander (2.13.3 tegen 2.14.0). Als startzwemmer va: 4 x 200 meter vrije slag, maakte hij met 1.57.1 een sprong naar de wereldklasse (alleen Hans Fassnacht en Leonid Ilitsjev lijn met 1.56.5 en 1.56.9 in Europa ooit sneller geweest) en won hij ook nog de 400 meter vrye slag in 4.11.3. West-Duitsland miste eveneens nogal wat „Amerikagangers", maar de ploeg ving dat knap op. De routiniers (Uta Frommater, Michael Holthaus en Folkert Meeuw) waren even succesvol als de jeugd. De 15-jarige schoolslagzwemmer Walter Kusch (eerste in 2.33.3) en de 400 meterzwemster Uschi Roemer (tweede in 4.47.7). Pijnlijk duidelijk Nederland was het de grote vraag degenen, die zich vorige week by de I nationale winterkampioenschappen plaatsten terecht voor Barcelona zijn ge kwalificeerd. De overgang van 25- naar 50-meterbaan werd in sommige gevallen [pijnlijk duidelijk in de cijfers geregis treerd. Cora Schouten, die de week te- verrassend op 1.01.9 uitkwam (100 :ter vrye slag), reikte niet verder dan in de vrijeslag-estafette zwom 1.05.5. De 4x200-meterploeg heren n tot 8.34.4, een tijd die in het geheel perspectieven biedt. Bob Schoutsen, Plantinga en Elt Drenth daarentegen dicht in de buurt van hun beste haantijden. Mia Plantinga benaderde :t 1.09.2 het Nederlands record van •oby Buter tot op 0.2 sec. Vlinderslag- Arnold Rood bleef op de wis- ilslagestafette met 59 seconden zelfs on der de limiet, die hij vorige week op handslag miste. Moeilijk Over het algemeen ging de regel op: ie zich in Den Haag ruimschoots kwali ficeerde, kwam ook goed voor de dag in Bussum. Wie in Den Haag tot op de modern van zijn krachtenreservoir moest tasten, viel begrijpelijkerwijs sterk terug. Trainer Nico van Dam zei hier- „Wij hebben de clubtrainers niets te verwijten. Zij hebben hun pupillen op slechts één evenement voorbereid: de na- ionale winterkampioenschappen, waar de imiettyden moesten worden gehaald. Dat hebben ze geweldig gedaan. Maar het is wel moeilijk een ploeg dan opnieuw op te laden, vooral in zo'n kort tijdsbestek." van de 4 x 200-meterploeg. „Een gemid delde van 2.07.0 2.08.0 is natuurlijk niet acceptabel. Er is over de selectie van die ploeg heel wat afgepraat. Toen we de tij den in Den Haag optelden, kwamen we tot 8.08.0. Daarmee zouden we op de Europese ranglijst van het vorige jaar op de vierde of vijfde plaats zijn gekomen. Dat vond de zwembond voldoende voor uitzending. Maar als diezelfde jongens nu 8.34.4 zwemmen, of voor mijn part-15 of 20 seconden sneller, dan hoeven ze voor mij niet. Wij hebben nog altijd de be paling dat de vorm gehandhaafd moet blijven in de periode vóór Barcelona. Ze zullen snel harder moeten gaan." Die mening werd niet gedeeld door de voorzitter van de zwemcommissie, Joop van Duyne: „Het is niet de bedoeling om elke week bij te houden wie zijn vorm handhaaft en wie niet. Voorlopig is er voor Dick Langerhorst, Elt Drenth, Rob Vonk en Henk Mulder niets aan de hand. Maar bij de wedstrijden in de zomer zullen ze wat moeten presteren, anders gaan ze inderdaad niet naar Barcelona." Zege B-ploeg Niet meer dan een derde plaats was weggelegd voor de 4 x 100 meter wisselslag dames. Mia Plantinga is net gearriveerd en Marie José Janzen zweeft in de ruimte om te trachten het beste resultaat te bereiken. Dat was derde achter Groot-Brittanië en West-Duitsland maar voor Zweden en Italië. De Nederlandse B-afvaardiging heeft de zwemlnterland tegen de Belgische A- ploeg die in het 25-meterbad van St. Ni klaas werd gehouden, gewonnen met 104—88. Uitblinkster in de Nederlandse ploeg was rugslagzwemster Coby Buter, die met 1.08.5 ruimschoots beneden de limiet bleef, die zy vorige week in Den Haag niet kon halen en waardoor zij vooralsnog buiten de ploeg voor de Europese kam pioenschappen bleef. Op de eerste dag (zaterdag) kwam de beste Nederlandse prestatie ook op naam Coby Buter, "die als eerste zwemster op de 4 x 100 meter wisselslag een tijd 1.08.9 maakte op de 100 meter rug- slag. Voorts viel op het goede zwemmen Gerard Gielen. Hij kwam op de 200 meter rugslag tot 2.14.1. Voor uitslagen zie resultaten. (Van o e paardesportmedewerker) WASSENAAR De Admiraal Togo- prys, eerste ren van het jaar met een klassieke klank, is volgens ieders voor spelling een overwinning geworden voor de uitstekende Jolly Maverick S. Hy heeft het onder Frans van Deuren kalm aangekeken om Lucky Boy van de kop te halen toen het hem goeddunkte. Abgars Benny Boy kon byblyven en CHARLEROI Eddy Merckx heeft zyn zegereeks voortgezet een eerste plaats in de klassieker „Waalse Pyi", onder- van het Ardennenweekeinde. Hy nam daarmee revanche voor de nederlaag, die hu vrydag leed tegen Roger de Vlae- oinck in LuikBastenakenLuik. Weer hebben de Belgische rijders het koersbeeld bepaald. Na talloze mislukte ontsnap pingspogingen, waarby ook de Nederlanders Jaak Fryters Eddy Beugels berokken waren, sloeg Eddy Merckx zes kilometer voor Marchinclle toe. Alleen zijn landgenoot George Pintens, talentvol maar nog te onervaren, kon zijn wiel houden. Drie kilometer duurde de «gelijk strijd. Toen moest Pintens lossen. In de slotfaze reed Kerkex nog een voorsprong van liefst 53 seconden bijeen Va ruim een minuut volgde Eric de Vlaeminck, die zyn andgenoten Rosiers, Van Rijckeghem en Verbeeck achter ,;ch liet. Jan Krekels, die in LuikBastenakenLuik als .vas geëindigd was met een zevende plaats weer de >®te Nederlander. 5e uitslag was: 1. Merckx (Belg.) 225 km in 5 uur en 49 ninuten; 2. Pintens (Belg.) op .53 sec.; 3. Eric de Vlaeminck I.) op 1.06; 4. Rosiers (Belg.) op 1.18; 5. Van Rijckeghem J) z.t.; 6. Verbeeck (Belg.) z.t.7. Krekels (Ned.) z.t.; 8. Uonsere (Belg.) z.t.; 9. Diereckx (Belg.) z.t.; 10. Poulidor (Fr.) L|-I 11. Van Impe (Belg.) z.t.; 12. Schepers (Ned.) z.t.; 13. 'ianen (Ned.) z.t.; 14. Bellone (Fr.) z.t; 15. Roger de Vlae- ninck (Belg.) z.t.; 16. Karstens (Ned.) z.t.; 23. Beugels (Ned.) JP 2.33; 26. Den Hartog Ned.) z.t.; 28. Dolman (Ned.| z.t.; 43. 'teevens (Ned.) op 3.27; 44 Zoetemelk (Ned) z.t.; 45. Rent meester (Ned.) z.t.; 48. H. Jansen (Ned.) op 3.55; 50. Wouters Wed.) op 7.40. Ronde van Friesland Een vry strakke wind heeft in de zevende klassieker van 'e KNWU, de Ronde van Friesland, een ware slachting ver oorzaakt onder de byna tweehonderd amateurs, die zaterdag morgen in Leeuwarden van start waren gegaan. Bovendien een groot aantal uit door valpartyen. Na een half uur koers tegen de felle wind in, was al gi'ote schifting tot standgekomen. Bij het passeren Franeker was een kopgroep gevormd van vijftig ren waaruit geleidelijk de minder sterken moesten lossen. Vlak voor Heerenveen, ongeveeir op de helft van het traject, kwam de strijdlustige Frits Schür in samenwerking met Ben Janbroers na een vergeefse poging van Jan Bakker, tot ?en niet te stuiten demarrage, die tenslotte leidde tot eer kopgroep van negen renners. Tussen Heerenveen en Drach ten kwamen ook Popke Oosterhof, Louis Westrus, Klaas Balk en Martin van Hoogstraten nog by de groep. In hoog tempo liepen deze dertien renners steeds verder het verbrokkelde peleton weg. In Buitenpost bedroeg de voorsprong al meer dan vyf minuten. Nadat Bruessing een poging om alleen weg te komen had opgegeven en ook Frits Schür en Ab Kuyper geen kans hadden gekregen er tussenuit te trekken, kwam het by Murmerwoude toch tot een ont knoping toen Jules Bruessing fel demarreerde. De attente Frits Schür was snel bij hem en ook Bennie Kuiper, Ab Kuyper en Louis Westrus voltooiden de sprong, zodat bij de grens van Leeuwarden vijf renners zich gereedmaakten voor de eindsprint. Eer. kilometer voor de finish sprong Louis Westrus weg en zegevierde met een kleine voorsprong. De uitslag was: 1. Louis Westrus (Amsterdam) 171 km in 4.31.57; 2. Adrie Duyker (Beverwyk) 4.32.01; 3. Bennie Kuiper (Denekamp) z.t.; 4. Jules Bruessing (Bovenkerk) z.t.; 5. Frits Schür (Hoogezand) z.t.; 6. Pojke Gosterhof (Eelde) 4.32.26; 7. Klaas Balk (Badhoevedorp) 4.33.09; 8. Peter van Straalen .Heerhugowaard) z.t.; 9. Rink Cornelissen (Amster dam) z.t.; 10. Jan Bakker (Zaandam) z.t. Loir en Cher De Fransman Alain Nogues heeft de amateurwielerronde van Loir en Cher gewonnen. De beste Nederlander was Pierre Kelleners, die als zevende eindigde. Eindklassement: 1. Nogues (Fr.) 14.43.27; 2. Hanusik (Pol.) op 1.24; 3. Danguillaume (Fr.) op 1.43; 4. Van Marke (Belg.) op 1.45; 5. Lechattellier (Fr.) *>p 2.00; 7. Keileners (Ned.) op 2.33; 8. Prinsen (Ned.) op 2.35; 14. Koeken (Ned.) op 3.45; 22. Spetgens (Ned.) op 8.22. Ronde van Eibar De Spanjaard Louis Pedro Santamaria heeft de Ronde van Eibar gewonnen. De vijfde en laatste ronde van dezeweg wedstrijd in Noord-Spanje, een rit over 182 km van San Se- bastiaan naar Eibar, werd gewonnen door Jezus Aranzabal. In de laatste etappe, die drie cols telde, staakte Jan Jansen werd op niet zo grote achterstand twee de voor Lucky Boy en ver voor de En gelse nieuweling Fair Prince. Indien wor genoeg want de rest presteerde niet veel. Ingrid Hanover was in de volgende koers eveneens voor het eerst dit jaar favoriet. Maar Wagenaar was bij de start wat overhaast en galop volgde. Toen was en bleef Harley D aan kop. Ingrid kwam terug, maar kon tenslotte de twee de plaats ook niqj behouden. Onverwacht Hoot Song was in zyn koers weliswaar als eerste over de eindstreep, maar hi; toen al uitgeschakeld en streekge noot Farah Belwin kreeg onverwacht de Ook favoriet Felix kon er in zijn koers niet bijkomen. Dave Fez zette er gemakkelyk zijn eerste koers van jaar. Hy had aan een km-tijd van 1.32.2 start af zo'n straf tempo in, dat Felix ondanks alle pogingen niet verder kwam dan de derde plaats achter de toch sterke Stella Cora kwam. (Voor uitslagen koersen zie RESUL TATEN). (Van o s paardesportmedewerker) HILVERSUM In het sportpark in Hilversum wordt morgenavond de Grote Aprilprys verreden. Hiervoor komt Fer dinandus uit het noorden en met zyn eerste startnummer is hy in staat Fla mingo Six, die 25, en Anton, die 50 meter voor moet geven, te bedwingen. Outsider is hier Faith Hollandia, mis schien zijn ook Christiaan de Wet en Eduard H paarden die dicht by de kop kunnen komen. Het programma begint om half zeven. Hat luidt: Mustangprijs (2400 m, autostart, met trio): History Jewel - Henri van Wendy - Grappenmaker. Pandaprijs (2000 m, autostart): Higgins - Handy Mac - Go my Dear. Okapiprijs (2000 m, autostart, met trio): Gelukskind - Hernanda Leron - Gonny Princess. Outsider: Hilma. Zebra prijs (2020 m, eerste afd.)Helene Hanover - Donar - Scotch - Double's Zoon. Outsider: Don Faune. Grote Aprilprijs (2400 m): Ferdinandus R - Flamingo Six - Anton. Outsider: Faith Hollandia. Poemaprijs (1600 m, autostart, voor leerlingen, met trio): Stal Funtushoeve (Goldfinger en Guy Hanover II) - Gravin Rita W - Gloria. Outsider: Gieteling S. Zebraprijs (tweede afd.): Edelscott Six - Geus Akerendam - Exclusief du Com- Rinocerosprijs (2020 m, met trio): Hin- ley MacK - Gay Areta - Fair Lady. Out sider: Hortence. Moeflon prijs (2020 m): Interest - Ina - Ideal Buitenzorg. HOENSBROEK. Het Is dit seizoei een eentonige geschiedenis geworden L de vaderlandse biljartwereld. Want even als eerder in de kaders 47/1 en 47/2 wa de 32-jarige Hans Vultink in het kasteel van Hoensbroek, voor de laatste ronde begon, al zeker van de titel in het 71/2. Vultink, die nationaal gezien op een zame hoogte staat, voltooide zyn trilogie door zaterdagavond de Limburgse troef Jean Bessems terug te wyzen, terwyi daarnaast Van Leur door de het toernooi sterk beëindigende Louis Ryvers werd uitgeschakeld „Het is beter voor de zenuwen", schertste Vultink toen hij zekerheid had gekregen. Uit dde woorden sprak nog de hoop op de laatste dag de bestaande records in het 71/2 van Schol te en Wij nen te kunnen overnemen. Maar zo hoog kon de ongetrainde Vultink niet rijken Lesje Hij was overigens dicht bij het algemeen-gemiddelderecord van Wijnen (40,38) toen hij zaterdagmiddag in grandioze partij (na twee poedels, 6 van 126, 99 en 75) de tegenvallende Van Nynatten in vijf beurten 'n lesje leerde: 30058. Het moyenne van Vultink steeg daardoor tot 39,47 en wanneer hy vooi de beide resterende partijen niet meei dan in totaal dertien beurten zou ge bruiken, zou hij Wijnen alsnog over troeven. Maar de tien beurten, die Vul tink -odig had om Bessens later op de dag te verslaan (300186) waren te grote hap uit de recordkoek. Hy moest gisteren Van Leur in de slotpartij in drie beurten bedwingen en dat was een te moeilijke opgave. De kampioen won ii twaalf beurten (300200) en eindigde daarmee ongeslagen met het verdienste lijke gemiddelde van 35.00 Revanche Vultink, die vier weken geleden met een teleurstellende vierde plaats he' Europees kampioenschap 47/1 in Duis burg besloot, krijgt in begin juni in San Sebastian bij het Europees kampioen schap 47/2 nog een kans zich inter- AMSTERDAM De Rotterdammer Cees Vellinga heeft gisteren in de Am sterdamse manege met zijn paard Don Vasco de nationale dressuurwedstrijd om de wisselprijs de gouden spoor ge- Vellinga kwam tot een totaal van 7,9 punten. Hij had ook al in 1968 gezege vierd. Als tweede van de acht deelne mende combinaties eindigde Erica den Boesterd met Veltro, die 6.5 punten behaalde. Derde werd John Schwaab met Maharadscha (6,4 pnt.). De wed strijd werd gereden volgens categorie III, vrije proef. PSV clubkampioen jeugdturnen DELFZIJL PSV (Eindhoven) en Vlugheid en Kracht (Uden) zyn gisteren in de Olympiahal in Delfzyi Nederlands clubkampioen turnen by respectieveiyk de junioren en de jongens geworden. PSV verzamelde 100,45 punten, Vlug heid en Kracht kwam op een totaal van 150,60 punten. „„..toren: 1. PSV (Eind! 2. St.-Martinus (Volendai (Haarlem) 94.50. nationaal te revandheren. Het zal niet gemakkelijk zijn, want tot de deelnemers in Spanje behoren ook de Belgen Schrau- wen en Ceulemans, de Fransman Dufe- telle, de Spanjaard Galvez en hoogst waarschijnlijk de Westduitser Müller- Een zeer sterk gezelschap Vandaar dat Vultinik in Hoensbroek verzuchtte: „Ik hoop maar dat ik mij vrij kan maken voor het Nederlandse kampioenschap neo-kader 47/2 (van 2124 mei in Waal wijk). Dat zou een prachtige training voor Spanje zijn". Nerveus Als tweede eindigde Jean Bessems, wiens talent onmiskeenbaar aanwezig is. Maar evenals Rini van Bradht in het driebanden, moet Bessems nog vertrouwd raken met de gedachte dat ook hij kam pioen kan worden. Dat was zeker op „eigen terrein" een moeilyke zaak. Bes sems werd omringd door ongetwijfeld goedwillende, maar de proporties uit het oog verliezende supporters, die hem doodnerveurs maakten. Bessems legde de basis voor zyn zilve ren medaille zaterdagmiddag in de partij tegen Van Leur, die in veertien beurten met een bittere waarheid werd gecon fronteerd. Hij werd later ook verslagen door Ryvers, die schitterde met een serie van 164 (30066). Rijvers, die van het begin af ver beneden de degradatie- grens van 12,00 had gespeeld, hand haafde zich dank zij dit bijzonder ver dienstelijk resultaat. Ook Beekman, Van Nijnatten en Sundquest bleven ruim boven de grens. Alleen debutant Bert van der Wal, die echt nog niet aan de hoogste klasse toe is, bleef ver beneden de maat. Uitslagen Sundquest 30 27 100 77,11 Van der Wal 168 10 60 1. Hans vultink (Groenlo) 14 pnt., 248 (hoog ste serie), 35.00 alg. gem.); 2. Jean Bessems (Cadler en Keer) 10 14» 21.38; 3. Lambert van Leur (Oss) 8 160 23.32; 4. Flip Beekman (Am- (Schiedam) 6 145 13.28 7. Louis Rijvers venzande) 6 164 12.92; r (Hattem) 0 57 7.30. AMSTERDAM Het schermtoernooi om de nationale titel op degen heeft gis teren in de sporthal aan het Gelderland- plein in Amsterdam een verrassende kampioen opgeleverd. De in Nyverdal ge legerde militair Goos van Asselt bleef in de finale van zes schermers ongeslagen. Nadat hij vier partyen had gewonnen, as hij reeds zeker van de titel In zijn laatste partij tegen 'de onttroonde kam pioen Max Dwinger van Entre Nous uit Amsterdam raakte Van Asselt met 41 achter. Toch behaalde hij nog de zege na enige knappq gevechtsgangen (54). Door dit resultaat moest Dwinger zich met de derde plaats tevreden stellen. Goos van Asselt viel in dit toernooi, dat volgens het nieuwe indexsysteem werd gehouden, op door zyn aggressieve scher- Het was opvallend dat enige gerouti neerde schermers, zoals Ties Feith, Frans Mosman. Ferry Godhelp en floretkam pioen Rini Engelbracht verdrongen wer den door de jeugd. Van de laatste cate gorie wist de 17-jarige, in Rotterdam wonende, Belg Jean Pierre Vandervoodt als tweede in de finale te eindigen met drie winstpartijen. Achter Max Dwinger legde voorts de 19-jarige Rutger Borst uit Delft met twee gewonnen partijen beslag op de zeer verdienstelijke vierde De eindstand was: 1. Goor van Asselt (KOS, Nijverdal) 5 gewonnen partijen; 2. Jean Pierre Vandervoodt (zaal Vander voodt, Rotterdam) 3; 3. Max Dwinger (Entre Nous, Amsterdam) 2 gewonnen 19 f ontvangen treffers; 4. Rutger Borst (zaal I Vandervoodt, Rotterdam) 220; 5. Jack Ivan der Ven (Rapier, Tilburg) 2—21; 6. Peter van Nieuwenhuizen (zaal Adam Bela, Utrecht) 1. Gewichthefrecords BERTRIX De Belgische gewichl- heffer Serge Reding heeft zaterdag in Bertrix het wereldrecord drukken in de superzwaargewichtklasse met één kilo gram verbeterd en gebracht op 215 kilogram Het oude record stond sinds 18 maart van dit jaar op naam van de Rus Stanislav Batisjev. De Zweedse ge wichthef fer Hans Bettembourg heeft in Falun (Zweden) het wereldrecord druk ken in de zwaarmiddengewichtklasse, dat reeds op zijn naam stond, met anderhalve kilo verbeterd en gebracht op 174,5 kilo. Later bracht hij ook het wereldrecord stoten op zijn naam. Hij maakte het van 221,5 (van de Rus Alek- sejev) naar 222 kg. MöNCHEN-GLADBACH De zes- rige Nederlandse draver Florissant, ge reden door Bertus Leeuwenkamp, heeft gisteren uit een veld van zestien paar den de grote prijs van Mönchen-Glad- bach gewonnen. Florissant won daarmee een prijs van 15.000 Duitse marken. De kilometertijd op de race over 2100 m was 1 minuut en 21 seconden. Florissant versloeg de Duitse favorieten Claudia II, Jubilaer en Simmerl. Rugbyteam uitgeschakeld CASABLANCA In de voorrondes voor de Europese beker voor landen teams rugby heeft Marokko gisteren in Casablanca Nederland met 23—8 ver slagen. De ruststand was 11—3. Marokko dat reeds van Portugal won is winnaar geworden in poule b en heeft zich geplaatst voor de tweede ronde. (Van onze sportredactie) DEN BOSCH Ongetwyfeld hebben velen met spanning de jaarvergadering gevolgd van de Nederlandse Katho lieke Gymnastiek Bond, die zaterdag in Den Bosch werd gehouden. De ont wikkelingen van de laatste tyd wezen op verzet in de NKGB nadat de bond in juni 1969 het drie-fasenvoorstel van het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond had verworpen en de algemene verga dering van het KNGV in november vorig jaar daarover zyn teleurstelling had uitgesproken. Voorzitter v. Gooi belichtte scherp het standpunt van de NKGB maar er bleek toch dat nauwe re samenwerking met het KNGV geen utopie behoeft te zyn. Voorzitter A. M. A. van Gooi richtte een by zonder woord van welkom tot de delegatie van het KNGV, bestaande uit de heren De Jong, voorzitter, De Wolff en Singer. Bij het behandelen van de interne or ganisatie werd bepaald, dat bij het van kracht worden van nieuwe statuten en huishoudelijke reglementen de NKGB een andere organisatorische opzet zal krijgen. Er zal een provinciale indeling komen en ook de subsidie zal per pro vincie geregld worden. Voorts zal per 1 juni een che' de bureau in dienst treden, voor wt.ice functie de huidige secretaris, de heer P. J. Straub, is aangezocht Monopolie Over de samenwerking met de andere gymnastiekorganisaties zei de heer Van Gooi: „Is het verwonderlijk dat wij, en misschien later ook het KNCGV, ernaar streven dat onze ver- tegenwoordigende teams aan wedstrij den deelnemen. Als wij dit verzoek doen, blijkt het KNGV, gesteund door het Nederlands Olympisch Comité, een monopoliepositie in te nemen. Alleen als wij lid van het KNGV worden be staat de mogelijkheid. Welnu, dat noe men wy discriminatie en dat hoort in ons democratisch land niet thuis. Door contact te houden en daarvoor doen wij telkens pogingen hopen wij toch tot een verdere samenwerking te komen. Daarby hechten wij veel waar- samenwerking tussen de Briefwisseling Omtrent de jongste ontwikkelingen kon de heer Van Gooi meedelen, dat onlangs een brief naar het bestuur van het KNGV was gezonden, waarin o.m. is gesteld: „Het enige waarom het ons gaat, is een samenwerking in weder zijdse vrijheid en gelijkheid en onder ling respect voov elkaar, en dit het liefst op zo breed mogelyke nationale basis''. Het KNGV heeft hierop inmiddels ge antwoord dat het slechts perspectief ziet in een nieuw gesprek over de vorm van een verdere samenwerking als de KNGB bereid is mee te denken in de richting van een fusie. Het KNGV houdt vast aan het voor stel tot fusie. Dit standpunt werd door de heer De Jong op deze vergadering nog eens onder streept. Hierna was er voor de ge delegeerden gelegnheid tot discussie. Duidelijk kwam naar voren dat het beleid van het bestuur, in het afge lopen jaar gevoerd, de volledige in stemming had van de vergadering, met uitzondering van het district Haarlem. Wel werd van verschillende zyden erop aangedrongen om de be sprekingen met het KNGV zo spoedig mogelijk te heropenen en te komen met een plan dat kan dienen als basis voor verdere besprekingen. Geen steun Een motie van de heer Heynen (Haar lem) om het drie-fasenplan van het KNGV nogmaals in studie te nemen en als gespreksbasis met 't NKGV te hanteren en eveneens om vóór 1 oktober uitvoering van een nader overeen te komen eerste fase ter hand te nemen, vond bij deze vergadering geen enkele steun. Wel sprak de ver gadering zich uit voor een voorstel van het hoofdbestuur, luidende: een plan uitwerken ter verdere bespreking met het KNGV; in de uitwerking van dit voorstel niet alle' hoofdbestuurs leden betrekken; in dit contact ook blijven betrekken het KNCGV en de Ned. Culturele Sportbond; hangende de verdere besprekingen met het KNGV, de NCS en het KNCGV blyven voortgaan met een of andere samen werkingsvorm; in de loop van dit jaar met een voorstel komen. De verwachting is gerechtvaardigd, dat de NKGB binnen niet al te lange tijd zal komen met een voorstel dat kan dienen als basis voor verdere besprekingen, teneinde te komen tot nauwere samenwerking met het KNGV. De resterende agendapunten werden vlot afgewerkt. De aftredende be stuursleden, de heren Van Gooi (voor zitter), Van den Heuvel (penning meester), Sanders en Schoffelmeyer werden herkozen. De secretaris van de bondstechnische commissie, de heer Musters, werd op eigen verzoek van deze functie ontheven en benoemd tot gewoon lid. In zyn plaats werd be noemd de heer L. Audenaerde uit Goirle. Mejuffrouw Van Gessel uit Breda werd in de BTC herkozen.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 11