Voortdurend oefenen noodprocedures redde astronauten het leven Schaduwzijde van de maan Sport en actuele problemen bij examenopgaven mulo APOLL013 TERUG - VERADEMING IN HOUSTON Biggs ontkent meesterbrein bij treinroof HOE VEILIG ZIJN ALLE RISICO'S BIJ ELKAAR? Mavo-examen stuk pittiger dan vorig jaar Volgend jaar één examen voor mulo ZATERDAG 18 APRIL 1970 DE LETDSE COURANT JEN HAAG Er waren nog geen duizend ournalisten aanwezig toen de Apollo-t 3 vorige week zaterdag in een zee van vuur en rook lan- :eerplatform 39 A op Cape Kennedy verliet, oor wat de derde en verreweg ingewikkeldste expeditie naar het maanoppervlak had moeten «orden. Bij de start van de eerste maanlan dingsexpeditie, vorig jaar juli, waren 3600 nieuwsmensen op de lanceerbasis, maar na al die successen was de publieke interesse in maanreizen wat getemperd. Uiteindelijk was de eens onmogelijk lijkende maanlanding op een normale routine aangelegenheid gaan lijken. Verbluffende koelbloedigheid in ruimte en op de grond Tweeëneenhalf dag na de lancering werd de hele wereld plotseling met de neus op de feiten gedrukt. Na een goe de start had de derde trap Saturnusraket de Apollo-lS avond laat op een zogenaamd „vrij- terugkeer traject" richting maan ge zet, 'hetgeen wil zeggen, dat de Apollo in gjeval van nood automatisch via een langgerekte lus langs de achterzijde van de maan naar de aarde zou .te rugkeren en onder de juiste hoek de dampkring weer zou binnendringen. Om echter woendsagochtend een gun stiger positie te verkrijgen bij het bin nengaan van de maanbaan, werd in de nacht van zondag op maandag een wijziging in het oorspronkelijke tra ject aangebracht, waardoor van een vrije terugkeermogelijkheid geen sprake meer was. Dinsdagochtend- vroeg voltrok zich de ramp. Alsof het om een kleinigheid ging kondigde commandant Lovell via de radio aan: „Houston, we hebben een probleem". Door nog onbekende oor zaak vielen in korte tijd alle drie de brandstofcellen in het dienstcomparti- ment van de Apollo uit, waardoor het ruimteschip verstoken raakte van elektrische energie. Er zat niets an ders op dan de maanlanding af te gelasten en te gaan werken aan een so snel mogelijke terugkeer. Op een afstand van 334.000 km van de aarde en een dagreis van de maan verwijderd, waren drie ruimtevaar ders plotseling in levensgevaar komen te verkeren. Reddende maansloep Van een onmiddellijke terugkeer naai de aaide in de letterlijke zin van het woord was toen al geen sprake meer. De Apollo bevond zich reeds in het aantrekkingsveld van de maan en de snelste weg terug naar de aarde was nu om via een lus rond di^ maan de thuisreis te aanvaarden. De extra-moeilijkheid was echter, dat geen „vrij terugkeertraject" meer werd gevolgd, zodat een of meer ra ketmanoeuvres in elk geval noodzake lijk zouden zijn, wilden de astronauten de aarde tenslotte niet voorbij vliegen en in een niet meer te corrigeren ellips tussen aarde en maan een zeke re dood tegemoet gaan. Maar voor het maken van manoeuvres kon de grote boordraket niet meer gebruikt worden omdat deze motor, evenals de rest van de systemen in het moederschip .ver stoken was van elektrische voeding. Om in leven te blijven waren de astronauten Lovell, Swigert en Haise op dat moment reeds volkomen afhan kelijk van het zuurstof- en elektrische systeem van het aan de neus van de Apollo vastgehaakte maanlandings vaartuig en de enige mogelijkheid om hun Leven helemaal in veiligheid te stellen was gelegen in de raketmoto ren van dit toestel. We hebben in de afgelopen week van zeer nabij via radio en televisie kun nen volgen hoe de astronauten uitein delijk uit hun benarde positie bevrijd raakten. Enkele uren na het uitvallen van de stroom keerden zij terug naar een „vrije terugkeerbaan", door na het passeren van de achterzijde van de maan met een raketstoot de snel heid te verhogen om over de terug weg niet al te lang te hoeven doen. En donderdagochtend vroeg maakten zij het met een derde belangrijke ma noeuvre zeker, dat hun ruimteschip de volgende dag in elk geval onder de juiste hoek de dampkring weer zou binnensnellen. Voor al deze levensbe langrijke manoeuvres maakten ze ge bruik van de daalraket van het lan dingsvaartuig, de motor, die verborgen zittend tussen de vier bij deze vlucht nooit' uitgeklapte landingspoten, er ei genlijk voor bestemd was een veilige landing op het maanoppervlak, don derdagmorgen te waarborgep. Het heeft niet zo mogen zijn. Grote kalmte De behouden landing, gisteravond van de astronauten Lovell, Swigert en Haise, vormde het hoogtepunt van vier dagen vol spanningen, waarin over de gehele wereld al bidstonden warden gehouden voor een veilige te rugkeer. In Amerika werd dinsdagavond, toen in de pers soms nog geschreven werd van een hopeloze situatie, zelfs al een minuut stilte in acht genomen. En inderdaad, van bet ene moment op het andere, werden we deze week geconfronteerd met de mogelijkheid, dat praktisch letterlijk voor onze ogen drie mannen om het leven zouden komen in de ruimte tussen aarde en maan. Niet alleen bestond er voortdu rend angst dat de op het (nood)pro- gramma staande raketmanoeuvres zouden mislukken, maar ook het ver lies van brandstofcellen in het diensl- compartiment en daarmee de overbe lasting van alle apparatuur in het maanlandingsvaartuig, brachten di verse complicaties met zich mee, zoals een hoogoplopend stikstofgehalte in de cabinelucht, een in zijn capaciteiten EXPLOSIE HAD PLAATS OP GUNSTIG TIJDSTIP beperkte boordcomputer, die normaal helemaal is afgesteld op een maanlan ding, een tekort aan drinkwater, bijna niet tc verteren voedsel, gebrek aan slaap, lage temperaturen en slechte radioverbindingen met het controle- centrum. Loveli, Swigert en Haise hebben zich er doorheen geslagen met welhaast bovenmenselijke inspanning en zeker ook wel een dosis geluk, hoewel we op dat laatste beslist niet het accent willen leggen. Wel vragen we ons af, hoe het allemaal was gegaan indien dit ongeluk, waarvan de oorzaak nog onbekend is, had plaatsgehad in de periode dat Lovell en Haise zich op het maanoppervlak hadden bevonden en Swigert helemaal alleen in het moederschip om de maan had ge draaid. Of tijdens de terugreis, die normaal gebruikt wordt zonder het maanlandingsvaartuig. Dan waren Lo vell en zijn metgezellen nooit levend op de aarde teruggekeerd. Of ze wa ren voor goed bij de maan gestrand, of ze waren gestikt bij gebrek aan zuurstof. Wat we dan ook bedoelen met „een gelukkige toevalligheid" is het feit. dat de explosie plaatshad tijdens de heenreis. Voor de rest heeft alles tegengezeten. Het zijn hun kalmte, hun grote erva ring in noodsituaties en de hulp van honderden specialisten in Houston ge weest, die Lovell, Swigert en Haise het leven hebben, gered en het Ameri kaanse ruimtevaartprogramma hebben behoed voor een grote ramp. Terwijl van minuut tot minuut de wereld in angstige spanning wachtte op de ko mende gebeurtenissen, was in de radi- gesprekken tussen de Apollo en Houston niet de geringste mate van opwinding te bespeuren. Rustig lazen collega-astronauten Charles Duke (die vóór de vlucht Mattinglv besmette met rode hond). Vance Brand en .lack Lousma ellenlange controlelijsten voor, die door Lovell steeds werden herhaald, terwijl hij de uit te voeren handelingen verrichte. In een vluchtnabootser werken de Apollo-14 astronauten Shepard, Roosa en Mitchell nieuwe procedures uit, waarvan de resultaten aan Lovell werden meegedeeld. Het leek allemaal dagelijkse routine. En eigenlijk was dat ook niet zo verwonderlijk. Bijna een jaar lang bereidt een Apollobe- manning zich normaal voor op een komende maanvlucht en in die periode besteedt ze meer dan de helft van de trainingstijd aan het beoefenen'van de meest onmogelijke noodprocedures. Wat de afgelopen week in werkelijk heid moest worden gedaan, hadden Lovell, Swigert en Haise al tientallen keren geoefend in vluchtnabootsers. Er is geen moment geweest waarop ze niet precies wisten wat ze deden. Want ook al leek de bemande ruimte vaart tot dinsdag op een alledaagse zaak, waarbij niets meer mis kon gaan, de astronauten en hun instruc teurs wisten wel beter. Jarenlang heeft het erop geleken alsof het steeds maar weer beoefenen van noodproce dures een verspilling van kostbare tijd was. Na het jongste gebeuren is die tijd dubbel en dwars terugbetaald. Het eindresultaat mag dan wezen dat een maanexpeditie ter waarde van ruim een miljard gulden „naar de maan" is, belangrijker is nog altijd, dat geen mens er het leven bij heeft gelaten. Toekomst Het is op dit moment nog moeilijk te voorspellen, welke invloed de mislukte Dit is een ongelooflijke toevalstreffer. Een technicus van het ruimtevaart centrum Houston fotografeerde met een 16 inch telescoop en een 10 inch tele visiecamera het moment waarop de explosie in hel dienstcompartimcnl van de Apollo-13 plaatshad. Apollo-13 reis zal hebben op het ver dere verloop van het bemande maan- programma. Eerst zal een antwoord gevonden moeten worden op de vraag wat de oorzaak van de bijna rampza lige gebeurtenissen is geweest. Eerder zal er geen astronaut meer van Cape Kennedy vertrekken. Wordt het ver antwoordelijke defect echter spoedig gevonden dan blijft het mogelijk, dat de voor oktober van dit jaar op het programma staande Apollo-14-lance- ring normaal zal doorgaan. De Apollo-15 .en -16 volgen dan In 1971 de apollo-17 in 1972 en de Apol- lo-18 en 19 in 1974. Er is echter één groot voorbehoud. Dezelfde mensen die enkele maanden geleden tot stand brachten dat de Apollo-20 uit het programma werd geschrapt, trachten thans hetzelfde te doen met de laatste twee maanlandingen. Slagen zij daar inderdaad in (en na de mislukking van de Apollo-13 hebben zij helaas sterke politieke argumenten in han den) dan zal het totaal aan maanlan dingen. vooropgesteld dat de resteren de vluchten wel allemaal slagen, op zes terecht komen, in plaats van de tien waarop de NASA nog geen half jaar geleden rekende. Daarover zal men zich in Houston vandaag nog wel niet al te bezorgd maken. Ondanks de in alle openheid toegegeven mislukking is er voldoende rede tot feestvieren. Het zal een feest zijn ter ere van James Lovell. de gezagvoerder die het op zijn laatste reis niet gegund was op de maan te landen, van John Swigert, die als invaller voor Mattingly wel een beter ruimtedebuut had verdiend en van Fred Haise, die voorlopig nog niet uil de zenuwen is met een in juli te verwachten gezinsuitbreiding. Gerard J. Plukkel Het begon allemaal zo goed: de Apollo-13 verief zich zaterdagavond feilloos de lucht in, op weg naar de 01710- en iren JT 36 (ADVERTENTIE) B G levert gegarandeerd roestvrije hekwerken door geheel Nederland tegen de scherpste prijzen. LONDEN (Rtr) Ronald Biggs, de nan die nog steeds door Scotland fard gezocht wordt in verband met de irote treinroof in 1963, heeft een ver lag van zijn rol in dit misdrijf ge- chreven. Het Britse blad „The Sun" zal let publiceren. Volgens een woordvoerder van „The un" ontkent Biggs in zijn verslag dat ïn „meesterbrein" de plannen voor de oof heeft opgesteld. Biggs zou zich op iel ogenblik in Engeland verborgen louden. Zijn kameraden zitten allen in le gevangenis. (Van onze wetenschappen ij ke medewerker Anthony Tucker) Wat zal de NASA nu gaan doen? Ruimtefunctionarissen hebben het deze week te druk gehad met het opstellen van procedures om de bemanning van Apollo-13 veilig terug te brengen, om ook maar aan de toekomst te kunnen denken. Feit blijft dat door bet ontsnappen van de voor de Apollo zo vitale zuurstof heel de opgeblazen Amerikaanse bemande ruimtevaart als een luchtbel uiteenspatte. Als men nog had kunnen bewijzen dat een meteoriet de mislukking veroorzaakt bad, en dat was een kans van 1 op een miljoen, dan had het er voor NASA niet zwart maar grijs uitgezien. N AS A-deskundigen, altijd voorzichtig en slim in het ontrafelen van problemen to de ruimte, zullen ditmaal wel super voorzichtig moeten zijn. Apollocomman- clant Jim Lovell rapporteerde dinsdag dat hij een „spijker" zag op de panelen voor de brandstofcellen, enige tijd voor de rampzalige knal. Er werd weinig aan dacht aan geschonken, maar het kon van grote betelcenjs zijn het eerste teken namelijk dat 'n stoot zuurstof onder hoge druk in de brandstofcellen terecht was gekomen. Dit kon gebeuren, als het systeem van drukvermindermg in de zuurstoftanks buiten werking was getre- Het gevolg van een voortdurende stoot levert schade op in de mate die zich nu heeft voorgedaan. En in dit geval zoy het liele systeem opnieuw getest en waar- schijnijlk opnieuw uitgetekend moeten worden. Men kan wel raden hoe lang dit zou kunnen duren Het zou zeker kunnen leiden tot een langdurig uitstel van de volgende twee of drie Apollovluchten. Maar de technische problemen zijn «slechts een onderdeel van het grote ge heel. De mislukking van Apollo-13 heeft onder de aandacht gebracht welke risico's in het gokspel van de NASA genomen worden en ook de doelstellingen waar voor men deze risico's neemt. Om rede nen van kosten en van tijd is het immers erg onpraktisch een reddingssysteem te bedenken voor mensen bij ol op de maan. De NASA heeft altijd gezegd dat zij een technische veiligheid wil bereiken van 99,99 procent; met andere woorden, er zou slechts een kans van een op tien duizend bestaan voor een fataal ongeluk. Toch is de grens tussen een hele en een halve ramp evengoed een kwestie van puur geluk als van zorgvuldig uitgedach- FLORA-NOVA - 1970 UNIEKE SHOW VAN BLOEIENDE BOOMKWEKER IJ - PRODUKTEN van 17 t.e.m. 26 april a.s. in Boskoop. Geopend op werkdagen van 10.0022.00 uur en op zondagen van 12.0022.00 uur. Voorlichting aan tuinliefhebbers. Gelegenheid tot kopen en meenemen. Per „West Nederland" goedkopere, gecombineerde bus-toegangskaarten. te dubbele of driedubbele systemen aan boord van het ruimteschip. Alle systemen in een fragiel ruimte schip zijn in feite kwetsbaar en geen en kele ontwerper kan rekening houden met alle mogelijke toevalligheden. Omdat de berekende waarschijnlijkheid laag is, is een botsing met een meteoriet als een aanvaardbaar risico in de planning uit geschakeld. Omdat de kansen op een breuk in de brandcellen laag is, is ook dit als een aanvaardbaar risico uitge schakeld. Maar toch, als al die aanvaard bare risico's tezamen worden genomen, plus het te calculeren aantal onvoorziene gebeurtenissen, wie kan dan in feite een veiligheid van 99,99 procent claimen? De lijst van ongelukken met de Apollo-13 en de vroegere vluchten geeft een heel wat lager veiligheidscijfer te zien. Andere koers Misschien dat deze uitkomst, evenals het bereiken van het vooropgestelde doel van de NASA liet bereiken van de maan president Nixon ertoe heeft ge bracht het programma van de bemande vluchten te vertragen. Andere redenen, als de economie en druk van de zijde der wetenschapsmensen die meer tijd eisen om hun experimenten voor te bereiden, hebben kennelijk minder invloed op het Witte Huis, dan de mogelijkheid van prestigeverlies m de ruimte. De afgelopen drie jaar was het volkomen duidelijk dat de race naar de maan een zaak was van éèn land. 'Rusland heeft regelmatig ge zegd dat Amerika onaanvaardbare risi co's nam alleen om snelle vorderingen te maken. Een dergelijke sneltreinvaart is allang verdwenen uit de Russische ruimtepro gramma's, en het is mogelijk dat de crisis met de Apoilo-13 tot hetzelfde besluit leidt. Niemand lean volhouden dat de we tenschappelijke doelen op de maan van dringende aard zijn. De snelheid om meer te weten te komen over de structuur van de maan en andere planeten is onverge lijkbaar met de vooruitgang van het menselijk welzijn Met een reeds ont nuchterde president, de NASA somber gestemd, en zwaardrukkende binnen- en buitenlandse problemen, zouden de pre sident en zijn ruimte-adviseurs deze ge legenheid goed kunnen aangrijpen het hele Apolloproiect in de mottenballen stoppen. Dit hoeft nog niet te betekenen dat er geen bemande vluchten meer zullen plaats vinden. Het programma van de NASA is ail snel naar verschillende systemen aan het zoeken voor langdurige vluchten rond de aarde! voor de ontwik keling van ruimtestations en voor relatief goedkope pendelsystemen. Dit is de weg die de Sovjet-Unie is ingeslagen, en velen zijn van mening dat deze ontwikkeling de maanvluchten vooraf had moeten gaan. Misschien is er een ramp voor no dig om de NASA andere wegen te doen inslaan. Al zou dit het laatste moeten zijn dat nodig is. Fred Haise stapt hier als eerste in de rubberboot. Een kikvorsman biedt intussen John Swigert de helpende hand en James Lovell wacht in de cabine rustig zijn beurt af na de voor de astronauten zo succesvol verlopen landing. (Radiografische telefoto). (Van onze onderwijsredactie) De kandidaten voor het diploma m.u.lo.-A van christelijk en openbaar u.I-o. hebben sportonderwerpen en actue le problemen in hun examenopgaven aan getroffen. Ze konden uit tien onderwer pen kiezen voor de stelopdracht. „Ons team werd kampioen" en „De voorberei ding was leuker dan het feest" waren de favoriete onderwerpen. Slechts enkelen waagden zich aan het actuele onderwerp „Kleine middenstanders komen in moei lijkheden". De tekstopgave voor Neder lands ging uit van een krachtig stuk pro za van W. F. Hermans: „De laatste resten tropisch Nederland". De zestien vragen over de problemen van Curacao zullen de examinandi niet voor grote proble men hebben gesteld. De Franse tekst „L'homme aux doigls d'or" (geen familie van Goldfinger) was een pittige opgave, die de leerlingen moeilijk vonden. Voor het „Motivez votre réponse" in de opdrachten stelde hoge eisen aan het actief taalgebruik. De meetkundevraagstukken bestonden uit een analyse en constructie, een vraag stuk over de cirkel en een vraagstuk over driehoek en vierhoek. Vele kandidaten zullen dit werk met de nodige inspanning, mar toch met plezier hebben gemaakt. De leerlingen die de handelsvakken ge kozen hadden hielden zich de eerste dag bezig met de kostprijsberekening van een eethoek, bankkrediet, de goederenhandel in vreemd geld en een aantal kleinere vraagstukken over verschillende onder werpen uit het onderdeel bedrijfsrekenen. Bij Duits voerde „Störche im Dorf" de leeringen naar het Brabantse dorpje Hank, waar na jaren en na „dramatische verwikkelingen" een ooievaarspaar neer. strijkt op de door mijnheer pastoor ont worpen lorenconstructie. In een twintig tal vragen werden de kandidaten getest op tekstbegrip. De leerlingen bleken niet veel moeite met deze opdracht le hebben- „A rescue in the jungle" was de En gelse tekst, waarin een fotograaf van wilde dieren vertelt over de wonderlijke redding van een gazellejong. De vragen en opdrachten noopten dc kandidaten tol aandachtig lezen en herlezen van dc Algebra A bestond uit een achttal vraagstukken, die bij een goede voorbe reiding en de nodige accuratesse lot een goed resultaat konden leiden Voor de handelskandidaten werd het examen afgesloten met een drietal opga van voor boekhouden een kolommen- balans, een kas-gidoboek en een op gave over de debiteuren- en crediteuren administratie van de firma Pletersen. De inventarisatie van de goederenvoorraad was niet voor alle kandidaten een door zichtige administratieve handeling. De betaalcheque vormde een nieuw element in de opgaven. Het geheel der opgaven vormde gen flink stuk werk voor de m.u.l.o.-abiturlënten. DEN HAAG -Voor cle tweede maal op enigszins brede schaal hebben leer lingen van mavo III en mavo IV-scho- Ien een schriftelijk mavo-examen af gelegd. Vorig jaar leverde dit toch nog wel „experimenteerexamen" betrekke lijk veel geslaagden op. Of het er wal mee te maken heeft weten we niet, maar wel dit: het was een redelijk examen, doch duidelijk pittiger dan vo rig jaar. Het examen is dinsdag begon nen en gisteren afgesloten, in afwach ting van het mondelinge gedeelte. De eersle examendag was voor Ne derlands I, Handel I en Engels, afhan kelijk van de gekozen vakken dus voor een aantal kandidaten drie vakken op een dag. Woensdag kwamen wiskunde I en handel II aan de beurt. De donderdag was voor Nederlands II (opstel), Frans en natuurkunde en de laatste dag voor Duits en wiskunde II. De Nederlandse tekstverklaring was van goed gehalte, genoeg voor een be hoorlijke prestatie. Het opstel, eventueel te vervangen door het schrijven van een brief, gaf dank zij de gekozen on derwerpen gelegenheid voor een pretti ge opdracht; „als je nu een disc-jockey was", „Inspraak" en andere. Voor het mavo IV-examen was de tekst van flink gehalte; ook het opstel gaf aan trekkelijke mogelijkheden. De opgaven Frans gaven redelijk werk, wel met de niet onverwachte kleine lastigheidjes. Het Engels was weer redelijk maar het Duits was bepaald zwaar met een nogal zwevende tekst waar de kandidaten weinig houvast aan hadden. Bij het vak natuurkunde (alleen mavo IV) een pro bleempje door een fout in de opgaven. Massa ep gewicht van eenzelfde wiel waren gelijk. Niettemin kan geen leer ling hier te veel moeite mee gehad hebben; slechts een van de twee gege vens was nodig. De vakken handel wa ren niet te gemakkelijk, maar er waren ook zaken bij die voor de kandidaten eten en drinken zijn. Bij wiskunde was een punt in een opgave gemakkelijk te lezen als een maalteken; dat was zon der tijdige waarschuwing wel reden voor handen in het haai-. (Van onze onderwijsredacie) DEN HAAG Het is niet onmogelijk dat R.K., P.-Chr.- en Openbaar mulo in 1970 een gezanmeljjk examen organise ren. Als dit voornemen slaagt, eindigen de organiserende examenverenigingen op dezelfde wijze als zij voor meer dan 50 jaar zijn gestart: met één examen.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5