Pilgrim Fathersherdenking, dè om Amerikanen naar Leiden te kans halen CIJFERTIPS Voorlopig geen voorstel aan gemeenteraad over Torenflat Noord Hofland V f f-directeur R. A. Dekker vindt Leidse agenda Grootmeesters geven elkaar niets toe op de eerste dag ZATERDAG 18 APRIL 1970 DE LEIDSE COURANT Kopie van Mayflower komt tomende maanden voor de Waag te liggen (Van onze stadsredactie) LEIDEN Van de Mayflower, het vaartuig waarmee de Pilgrim Fa thers in 1720 naar Amerika voeren, wordt in opdracht van de Leidato een kopie gemaakt door het re clamebureau Ziegelaar en Visser. Het schip, 14 meter lang en 11 me ter hoog, is 29 april klaar en zal lot en met 31 augustus liggen in iet water van De Stille Rijn ter loogte van de Waag. Rondom zal ien versiering worden aangebracht, waardoor ook 's avonds het zeil schip er feeëriek bij zal komen te liggen. Op 29 april komen onder andere de lord-mayor van Plymouth, sir C. Creber, en de bekende republikeinse senator Saltonstall uit Massaschusetts naar Leiden om het schip te bewonderen. Zij zullen dezelfde dag ook een krans leg gen bij de plaquette van The Pilgrim Fathers bij de Pieterskerk. The Pilgrimfathersherdenking, die in de komende maanden in Leiden plaats heeft, krijgt overigens in de States meer en meer belangstelling. „Hoeveel Amerikanen precies naar Leiden komen, daar heb ik geen flauw idee van", zegt WV-directeur Dekker, die al maan den bezig is met de voorbereiding van de evenementen, die in het kader van de herdenking zullen plaats hebben. je te zien, waarin de Pilgrim Fathers Sneeuwbaleffect gewoond hebben. Zo reëel ben ik wel. Maar als ze toch naar Europa komen, Wel weet ik, dat er over veertien dagen dan moeten wij er voor zorgen, dat ze en camera-ploeg van een TV-station niet alleen het bekende rijtje van steden uit Californië naar Leiden komt, die als Londen, Amsterdam, Berlijn, Parijs hier shots komt schieten, die in pro- en Athene aandoen, maar dat ze ook jtamma's van een kwartier zullen wor- even aanwippen in Leiden, len uitgezonden. Daar worden meer ian 3 miljoen mensen mee bereikt. De Weing te bieden belangstelling krijgt daardoor, hopen een sneeuwbaleffect. Dat dat in het verleden niet gebeurd is, je meeste Amerikanen herdenken ie- hebben we eigenlijk aan onszelf te wij- „r jaar wel met veel tam tam Thanks- ten. We hebben ze nog nooit iets be- givingday, maar als je het mij vraagt, hooriyk aangeboden. Hotelaccommoda- dan weten de meesten niet, dat de Pil- tie van enige allure ls er niet. Daar grimfathers een tijdje hier in Leiden moet verandering in komen. Misschien hebben gezeten. Nou begrijp ik natuur- gaat dat nu een beetje komen en lijk ook wel. dat die Amerikanen niet wordt de Pilgrim Fathersherdenking in alleen naar Europa komen om het huis- de komende jaren een steeds groter L«k |.LÜJ Belangstelling in de States wordt al groter wordend evenement, dat massa's toe- mee van de Stichting rond- en platbo- rist naar Leiden trekt. Business is ten- demjachten. Voor de boten vertrekken slotete ook business", aldus de VVV- zal er een tocht gaan door de Leidse directeur, die ook al voorbereidingen binnenstad, waaraan ook de Konink- treft voor de boottocht op 1 augustus lijke Marinierskapel meedoet. In kle- van Leiden naar Delfshaven. derdracht zullen de deelnemers de op- Daar dóen onder meer 20 boten aan tocht lopen. Eerste klasse B: Unitas-Roodenburg 3 UVS-Overmaas 1 Tweede klasse A: ODB-Lugdunum Leonidas-Alphen LFC-DHC Derde klasse A: Van Nispen-VEP Teylingen-Spcl. Lisse SJC-GSV Vierde klasse A: Concordia-DOSR Quick Steps-Floreant SJZ-Foreholte Rijpwetering-DOCOS De Ooievaars-Warmunda Vierde klasse B: DSO-ASC Hoek van Holland-WSB Cromvliet-Wassenaar Vierde klasse C: Unio-RKNSV Alphia-Schoonhoven Bei'gambacht-Bodegraven LEIDSE VOETBAL BOND Eerste klasse: St.-Bernardus-Stompw. Boys Altior-Randstad Sport Tweede klasse: Unitas-Meerburg Wet. Boys-WOA Aanrijding met flinke schade ZOETERWOUDE Een Oegstgeestse automobilist die gistermiddag, komend vanuit Leiden, met zijn voertuig met aanhanger wat erg royaal de bocht Mie- ning-Noordbuurtseweg nam, kwam daarbij in botsing met een tegenligger. Deze auto, bestuurd door een inwoner van Naaldwijk, moest vrijwel total-loss worden weggesleept. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. SJZ TEGEN FOREHOLTE ZOETERWOUDE Voor de thuiswed strijd van SJZ tegen Foreholte, tegen welke klub destijds in Voorhout in de laatste minuten een verrassend gelijk spel uit het vuur werd gesleept, zijn de volgende spelers aangewezen: T. Vu rens, L. Bosman, Jac. Olsthoorn, L. v. d. Ham, Tlx. van Klink, G. v. d. Geest, Jac. van Slingerland, P. Beereboom, L. van Veen, Jac. Wortman, N. v. d. Krogt en J. Koek. Scheidsrechter G. de Caluwe. Aanvang 14.30 uur. C. N. Boot eerste op PvdA-lijst LEIDERDORP De kandidatenlijst van de P.v.d.A. die in de komende ver kiezingen zal samenwerken met de Ac tiegroep, waarby ook de PSP en de PPR zich hebben aangesloten, is door de leden als volgt samengesteld: 1 C. N. Boot; 2 E. Drenth; 3 G. W. v. d. Nat-Brust; 4 M. v. d. Molen-van Ros sen: 5 J. Bakker; 6 W. van Dijk-Krot; 7 M. H. Boot-Nanning; 8 C. B. M. Goe- man-Italiaander; 9 H. Romunde; 10 J. N. v. d. Molen: 11 W. A. Wamsteeker; 12 J. J. Beentjes: 13 M. Dekkinga; 14 mej. P. E. J. M. Kellenaers; 15 D. A. de Water; 16 W. H. C. ten Hoorn; 17 C. van Kleef; 18 M. E. de Gruyter-Burger- jon; 19 P. J. A. M. Kunst; 20 H. A. van Kesteren. Het bestuur had wethouder J. Nievaart niet geadviseerd voor een verkiesbare plaats, omdat men de fractie wilde ver nieuwen. Voordat de ledenvergadering zich over dit advies kon uitspreken trok de heer Nievaart zich terug. VERKIEZINGEN De voorzitter van het centraal stembu reau voor de verkiezing van de leden van de Raad der gem. Leiden brengt ter openbare kennis, dat door de Kiesraad te 's-Gravenhage op 8 april 1970 afwijzend is beschikt op het ingestelde beroep door leden van het „Komitee Woningnood" te Leiden, tegen het besluit van bedoeld centraal stembureau van 11 maart 1970 tot registratie in het register, bedoeld in artikel G 3, eerste lid, der Kieswet van de naam „Politieke Partij Woningnood en het bestreden besluit mitsdien moet worden gehandhaafd. Leiden, 18 april 1970. De voorzitter van het centraal stembu reau voornoemd, Van der Willigen. Uitvaart W. v. d. Salm Afscheid van man met grote sociale bewogenheid ZOETERWOUDE Onder dezelfde gro te belangstelling, die ook reeds in de voorafgaande dagen was getoond, heeft gistermorgen de begrafenis plaats jehad van de heer W. M. v. d. Salm, die in zijn leven vele functies bekleedde in 't Zoc tenvoudse maatschappelijke leven. De Requiemmis werd opgedragen door de weleerw. heer J. Ammerlaan, neef van de overledene, met assistentie van pater M. v. Eyk. Onder de kerkgangers waren o.m. bur gemeester J. A. Detmers en wethouder J. J. Bosman. In zijn uitvaartsrede ge waagde pater Van Eijk van de grote sociale bewogenheid van de overledene waardoor hij veel werk heeft verricht voor de Charitas. Zijn breed inzicht kwam ook op vele andere terreinen tot uiting. Na de H. Mis begeleidde 'n acht tal vertegenwoordigers van verschillen de organisaties de baar naar de laatste rustplaats op het kerkhof achter de kerk. Een lokaal meer bij Aloysiusschool ZOETERWOUDE De ruimtenood waarin de Zoeterwoudse scholen verke ren, en die zich bij de gestage uitbrei ding steeds meer zal doen gelden, wordt voor de Aloysiusschool, die hier 't mees te mee te kampen heeft, enigszins ver licht. Door Jarino uit Roden is in enkele da gen naast het gymnastiekgebouw een houten noodlokaal gebouwd. Reeds vol gende week. zal hierin de vijfde klas van de heer A. A. Edelaar worden on dergebracht. Daardoor zal er ruimte vrij komen voor de grote eerste «las waar van een gedeelte van de leerlingen nu les krygt in de spreekkamer. Morgen volledig tennisprogram LEIDEN Morgen gaat de jaarlijkse lawntenniscompetitie weer van start. Dit jaar mogen voor het eerst ook ten- nisleraren aan deze vaderlandse compe titie meedoen. Begon Roomburg reeds vorige week de competitie tegen Popeye, deze week starten alle clubs. In de eer ste klasse heeft Noordwyk het met haar tegenstander aardig geschoten en lyken de kansen op een nieutv kampioenschap niet ongunstig. Roomburg zal morgen tegen GLTB I moeten bewyzen, dat het één van de betere teams in deze klasse is. Over de overige teams valt voor het ogenblik nog niet veel te zeggen, al lijken de kansen op succes aanwezig, daar de krachtsverhoudingen elkaar dit jaar niet veel ontlopen. ROOMBURG (le klasse) Met hetzelfde team als vorige week zal Roomburg morgen trachten de punten bijeen te slaan. Was dat vorige week tegen het sterke Popeye bijzonder moei lijk, deze week zullen de pupillen van v. Aelst het gemakkelyker krijgen. GLTB is een sterke vereniging, maar moet voor Roomburg toch niet al te veel problemen opleveren. Al met al ver wachten wij dan ook een ruime zege (7-4) voor Roomburg. Het tweede team van Roomburg, dat evenals het derde team in de tweede klasse uitkomt, gaat op bezoek bij Park Marlot, terwijl het derde naar Racketeers gaat. FORESCATE (overgangsklasse A) Forescate zal het dit jaar moeten stel len zonder Hans Keizer, maar een ver sterking is hier zeker de terugkeer van het echtpaar Rik MeyerAnnie Meyer- Den Eisen in het eerste team. Gertie Doorenbos, Bram Madera en Jos Swart complementeren als vanouds het team. Forescate moet zijn eerste wedstrijd uit spelen en gaat zyn geluk beproeven bij Thor Rood-Wit n, wat enkele sterke spelers in zyn gelederen heeft. Toch ach ten wy Forescate in staat enkele winst puntjes weg te slepen en wij geloven dan ook in een nipte overwinning voor de Voorschotenaren. B. en w. gaan eerst praten met Wijkcomité VOORSCHOTEN Burgemees ter en wethouders van Voorschoten hebben er voorlopig vanaf gezien de gemeenteraad een voorstel te doen tot het verkopen van bouw grond in het plan Noord Hofland, benodigd voor de stichting van het winkelcentrum met 300 etagewonin gen. Deze mededeling doet het college van b. en w. in antwoord op vragen, gesteld door het raadslid dr. P. S. Pels, naar aanleiding van de ongerustheid onder de bewoners van Noord Hofland omtrent de voorgenomen bouw van een torenflat. B en w. stellen dat de bebouwing van Noord Hofland door het ontbreken van een goedgekeurd uitbreidingsplan alleen te verwezeniyken is door middel van artikel 19 van de wet op de ruimtelijke ordening, waarbij b. en w. de vrijheid wordt gegeven om voor het gebied, waar voor een voorbereidingsbesluit geldt, vrijstelling te verlenen van de voorschrif ten. Door het ontbreken van juiste ge gevens omtrent het tracé van Rijksweg 11, welke door Noord Hofland voert, is alleen bebouwing mogelijk door middel van artikel 19. In totaal zijn 781 wo ningen met gebruik van dit artikel reeds gebouwd. Tydens de hearing zijn bezwaren van bewoners gehoord. Thans is een wijk comité gevormd en b. en w. willen eerst nader overleg met dit wykcomité al vorens de raad de beslissing te geven over deze grondverkoop voor 't winkel centrum. ZATERDAG 18 APRIL Groenoordhal Klassementsproeven van de autorally Scheveningen-Luxem- burg-Scheveningen; aanvang 18.00 uur. Schouwburg Gezelschap Johan Kaart met „Potasch en Perlemoer"; aanvang 20.00 uur. Antoniusclubhuis Toneelavond t.g.v. 50-jarig bestaan Groen Wit; met bal na; aanvang 20.00 uur. ZONDAG 19 APRIL Groenoordhal Stockcarraces; aanvang 14.00 uur. Kermis blijft op zondag gesloten •VOORSCHOTEN De Bond van Ker- misbedryfhouders (BOVAK) heeft het verzoek gericht tot b. en w. om in Voor schoten de kermisinrichtingen ook op zondag geopend te mogen houden. De burgemeester kan ontheffing verlenen van liet verbod kermis te houden op zon dag of daarmee gelyk te stellen dagen, doch burgemeester De Kool is niet voor nemens hierin verandering aan te bren gen. De kermis van 30 april t/m 5 mei is daarom zondags gesloten, zo wordt aan de gemeenteraad medegedeeld. Een twaalftal bewoners van de Treub- straat en Oranjeboomstraat heeft be zwaar tegen de plaats van de kermis tijdens de a.s. feestdagen en zich ge richt tot b. en w. om te trachten een andere plaats voor de Voorschotense vermakelijkheden te krijgen. De vermakelijkheden kunnen dit jaar niet gehouden worden op het MOC-ter- rein en b. en w. achten de bezwaren van de bewoners ongegrond, te meer day het „lunapark" slechts een besfcheidtm onderdeel zal zyn van de totale feeste- lijkheden. LEIDSE HOUT (overgangsklasse B) Ook de Leidse Hout moet het dit jaar zonder één van zijn vroegere topspelers doen. De in de competitie altijd weinig succesvolle Frank de Haas is van het strijdtoneel verdwenen. Hiervoor in de plaats komt dubbelspelspecialist Frank Bonte, die nu naast de dubbels dus ook gaat singelen. Max Harteloh is ook dit jaar weer van de partij, evenals Co v. Berghe-Henegouwen, die ook dit jaar weer goed moet zyn voor heel wat pun ten. Evenals Forescate, gaat ook de Leidse Hout zondag naar Thor Rood-Wit in Den Haag. Een gelijkspel ïykt hier zeker niet tot de onmogelijkheden te behoren. ZOETERWOUDE Dinsdag wacht de leden van het katholiek Vrouwengilde een bijzondere avond. De heer M. C. Verhoeven uit Oegstgeest zal dan alles komen vertellen over sieraden, goud, zilver, diamanten etc. Als men een oud en/of waardevol sieraad heeft kan men het meebrengen en er zich over laten voorlichten. Ophalen grof huisvuil MAANDAG 20 APRIL Buurt 17: Hoge Morsweg en de woonschepen, Morslaan, Dr. Lelylaan, Granaathof, Diamantlaan, Onexhof, Amethisthof, Smaragdlaan, Robijnstr., Parelstraat, Topaaslaan, Aquamarijn- straat. Bothastraat, Herman Costerstr., Morskade, Rijnhofweg, Agaatlaan, Saf fierstraat, Turkoislaan, Berylstraat. Buurt 19: Lage Morsweg, P. C. Hooft- laan. Vondellaan, Van Baerlestraat, Ja cob Catslaan, Gerard Brandstr., Coorn- hertstraat, Const. Huygenslaan, Brede- rostraat, Spieghelstraat, Roemer Vis- scherstraat, Tesselschadestraat, Leegh- waterstraat. Storm Buysingstraat, Ca- landstraat. Leemanstraat, Dijkstraat, Stuwstraat. Sluisstraat, Duikerstraat. Damlaan, Haagsestraatweg, Conradstr. Eerste zetten ambtsdragers niet beslissend B. EN W. ZOETERWOUDE: Geen geld voor toetreding tot „Rijnakkoord" ZOETERWOUDE In de raadsverga dering van donderdag komt de zaak van het al of niet aansluiten bij de streek- muziekschool Rijnakkoordte Leider dorp voor de derde achtereenvolgende keer aan de orde. Onder verwijzing van de reeds eerder aan de raad uitgebrach te pre-adviezen delen b. en w. tot spijt mede, dat zij, gezien de financiële om standigheden ivaarin de gemeente zich bevindtook thans geen vrijheid kan vinden te adviseren om tot de streek- muziekschool toe te treden. Met de commissie voor de financiën is het college van mening dat niet direct is aan te wyzen, welke belastingen die nen te worden verhoogd om aan dek kingsmiddelen voor genoemd doel te komen. Daar de belastingdruk in de gemeente Zoeterwoude in vergelyking tot die van andere gemeente op een vrij hoog peil ligt, acht men het niet verantwoord om in dit verband tot belastingverhoging van welke aard ook, over te gaan. MEDISCHE DIENSTEN LEIDEN Tot zaterdag 10 uur dient men de eigen huisarts te raadplegen. Na zaterdagmiddag 12 uur belle men voor spoedgevallen de dokterstelefoon 22222. Apotheek: van 17 april tot en met donderdag 23 april 1970: geopend voor Spoedeisende gevallen: Apotheek Tot Hulp der Mensheid, Hooigracht 48, tel. 21060. OEGSTGEEST dkt Roelants, Frans Halslaan 10, tel. 53747. Wykverpleging zr. v. d. Kley, tel. 33773, b.g.g. 22222. VOORSCHOTEN dkt. J. E. James, Leidseweg 51, tel. 2520. Apotheek: Tot Hulp der Mensheid, Hooigracht 48, Lel den, tel. 01710-21060. Wijkverpleging: Gezondheidscentrum, Wijngaardenlaan 2, tel. 2177. LEIDERDORP arts: Hennink, Mau- ritssingel 166, tel. 33686. Wijkverpleging: zie Koudekerk. De zaterdag-, zondag, avond- en nacht dienst van apotheek R. v. Breest Smal- lenburg te Leiderdorp wordt waargeno men door Apotheek Tot Hulp der Mens heid, Hooigracht 48, Leiden, tel. 21060. Rijnlands Lyceum veranderd in Schaak- Walhalla OEGSTGEEST Indrukwekkend zyn de vier scbaakfénonienen, P.otwinnik, Larsen, Spasski en Donner in de aula van het Rynlands Lyceum, waar iedere voetstap op het opneembare tapyt zorg vuldig werd gezet, van start gegaan. Staatssecretaris De Koster deed de openingszet in het duel Spasski-Larsen, Oegstgeests burgemeester Van Eysinga deed hetzelfde in de partij Botwinnlk- Donner. Het was een oord van rust, het eldorado van de grootmeesters. In deze sfeer scheen Bent Larsen zich het best thuis te voelen. Hij offreerde wereldkampioen Boris Spasskii in ieder geval al vrij snel een aanval met dame en loper, die echter op niets zo uuitlopen. Spasski poneerde de aanval, al was hy het toch, die later in de partij remise voorstelde. Het werd genegeerd door de Deen, die zijn prestatie van „Belgrado" (toen hy tydens de tweekamp Rusland- Rest van de Wereld Spasski op 1%-1% hield) minstens wilde evenaren. Op het andere bord opende Jan Hein Donner zeer agressief. Tergend lang zaam zou hy teruggedrongen worden, zonder dat de „grijze leeuw" Botwinnik Donner onder de voet wist te lopen. De schaakvierkamp, met haar eigen, welhaast eerbiedwaardige sfeer, trok door de landing van de astronautten, die ten aanschouwe van de TV-kijkers de oceaan indoken, nog niet al te veel publiek. Het peil van de wedstrijden lag er niet lager door. Het Rynlands Lyceum, dat met zijn schaakcafé de schakers iets ongekends heeft te bieden getuigde op vele plaat sen van het treffen. Lodewijk Prins, C. v. d. Berg en Jongsma analyseerden de partijen en een gesloten TV-circuit zorgde er voor da't iedereen het verloop van de partijen kon volgena. Ook God fried Bomans, die het ene kwartier veel belangstelling aan de dag legde voor de grootmeesters, het andere de vernieuw de, theoretische kennis aan de praktijk toetste. De eerste ronde heeft uiteindelijk geen winstpartijen gebracht. Zowel het duel Larsen-Spasski als de ontmoeting Bot- winnik-Donner eindigden in remise. Burgemeester Van Eysinga opent voor Botwinnik de partij tegeg Donner. Geen openingszet naar winst, zoals later zou blijken, want de partij eindigde in remise. Wit B. Larsen (Den.) 1. b2b3 2. lel—b2 3. c2c4 4. e2e3 5. c4 x d5 7. ddlc2 8. pgl—f3 e7e5 pb8c6 pg8—f6 d7d5 pf6 x d5 lf8—d6 O—O dd8—«7 9. pblc3 10. dc2 x c3 11. lfl—b5 12. Ib5x c6 13. pf3e5 14. b3b4 15. a3 x b4 16. tal—a4 17. 0—0 18. e3 x f4 19. b4b5 20. ta4 x a8-f 21. dc3—b3+ 22. db3 x b5 23. h2h3 24. db5 x e8 25. pe5—f7 26. pf7 x d6 27. tfl—al 28. kgl—hb 29. tal—a5 30. h3h4 31. kh2g3 31. ta5b5 33. tb5b6 34- lb2c3 PCf7—f5 e5e4 b7 x c6 c6ëc5 c5 x b4 lc8b7 f5—f4 tf8 x f4 a6 x b5 lb7 x a8 kg8h8 tf4—f8 de7—e8 tf8 x e8 lch8g8 c7xd6 la8—b7 kg8—f7 g7—g6 kg7e6 te8—a8 lb7c6 ke6d5 Rijnstreek West benoenide eerste ere-voorzitter LEIDEN - „Mij passen by het afscheid j ^Van, Rijnstreek als voorzitter alleen woorden van dank- We* onder le d.ng van de nieuwe voor baarheid." Deze woorden sprak de schei- ZI?*J m, zal s a^" de bestaande ont- dende algeemen voorzitter van de Ver- ^kelmg te bestendigen eniging voor Bedryfsvoorlichting Ryn- De heer J- van der Ende, door de be streek West, de heer P. C. Paardekooper.f'nutsleden tot opvolgend voorzit er ge- op de jaariykse bestuursvergadering, die kozen: dankte de, heHerf Paardekooper deze week in Nieuw Minerva werd ge- vo°r h,et fe\e W«J. dat «ff* 20 hnnHen Jaar als bestuurslid en sedert 13 jaar als voorzitter voor de vereniging heeft „Mijn dank," aldus de heer Paardekoo per, „gaat in de eerste plaats uit naar het Dagelyks Bestuur, waar ik altyd goede weerklank en steun voor het werk van de vereniging heb gevonden. Voorts wil ik hierin betrekken de bedryfsvoor- lichters van het Rijkslandbouwconsulent- schap Gouda, die altijd spontaan en voor honderd procent in de activiteiten van Rynstreek West hebben meegewerkt". Voorts stemde het de heer Paardekooper tot tevredenheid, dat Rynstreek West, opgericht in 1936, daarmede niet alleen de eerste vereniging voor bedryfsvoor lichting is geworden maar ook steeds een toonaangevende rol op dit gebied heeft gespeeld. De heer Paardekooper gedaan. „Het bestuur van Rijnsrteek West," aldus de heer Van der Ende, „meent haar erkentelykheid en waar dering voor uw werk het best tot uit drukking te kunnen brengen door u te verzoeken het Ere-Voorzitterschap van Rijnstreek West te willen aanvaarden." Als stoffeiyke biyk van dank bood de vereniging tevens een rookfauteuil aan. Hierna brachten zowel de heer C. J. van der Laan namens de bedryfvoorlichters van het Consulentschap als de heer W. van den Akker, die, zelfs van zeer verre was gekomen om dit afscheid bij te wo nen, hun dank aan en waardering voor de scheidende voorzitter onder woorden, die door hem op hoge prys werden ge steld.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3