RADENKOYIC DE JONG de koning der doelverdedigers rijdt rallye der verschrikkingen Van Londen naar Mexico: 25.000 km ZATERDAG 18 APRIL 1970 (Van sportredactie) MüNCHEN In 1958 stapte Petar Radenkovic, toen 23, in Belgrado in de trein op weg naar een onzekere toekomst in West-Duitsland. HU droeg een versleten broek en een handkoffertje met wat toilet artikelen. Op het perron stonden twee oudjes met tranen in hun ogen hem na te wuiven. Het waren zjjn grootouders, die hem hadden opge voed toen zijn vader en moeder kort voor het uitbreken van de tweede wereldoorlog naar Amerika uitweken en de kleine Petar achterlieten. De oudjes hadden zich het eten uit de mond gespaard om Petar een goede opvoeding te geven. Ze hadden hem naar het gymnasium gestuurd en Petar had zelfs een paar jaar op de univer siteit van Belgrado kunstgeschiedenis en Duits gestudeerd. Maar z(jn grote liefde was voetballen. En als doelman genoot hü toen al in Joego-Slavië een zekere faam. Drie keer had hij het doel van het nationale elftal verdedigd. Maar het was armoe troef. Van applaus kun je immers niet eten. Dus stapte Petar in de trein op weg naar het „Wirtschafswunder" waar een goede doelman wellicht met een beter gevulde portemonnee door het leven kon stappen. In de trein beving hem een gevoel van onzekerheid. Niemand wist dat hy komen zou, niemand had gezegd dat hij een proeftraining zou kunnen maken. König", waarvan een kwartmiljoen exemplaren werden verkocht. Hij ging in zaken en had ook daar succes. Hoewel hij al 35 is, dacht niemand aan zijn afscheid. Totdat Radenkovic een paar weken geleden onverwacht aan kondigde, dat hij aan het eind van dit seizoen zal stoppen. En men vroeg zich af wat de achtergronden van dit be sluit wel konden zijn. „Der Radi" ver dedigde zijn doel immers nog altijd zonder dat een spoortje van sleet merk- Twee redenen Bij een confrontatie blijkt Radenkovic een vriendelijk en bedachtzaam man te zijn. Hij doet niet idioot zoals sommige kranten hem weieens hebben afgeschil derd, hij is niet arrogant. Tien jaar topvoetbal en een gewonnen fortuin hebben kennelijk weinig invloed op hem gehad. Radenkovic blijkt een ge voelig man. Zijn bruine ogen lachen bijna voortdurend. Alleen als zijn aan staande afscheid ter sprake komt wijkt de glimlach. Waarom verlaat hij voor tijdig zijn doel? De vorm is er nog altijd. Onlangs in de wedstrijd tegen Hertha BSC stopte hij zelfs nog twee strafschoppen. Ra denkovic zegt: „Ik zou best nog twee jaar mee kunnen. Lichamelijk, wel te verstaan. Maar er zijn twee redenen waarom ik stop. Ten eerste krijg ik een zeldzaam goede kans in het zakenleven. Ik word alleenvertegenwoordiger voor West-Duitsland van een Zwitserse tex tielfirma en dat is een geweldige baan. Ten tweede ben ik doodmoe van het Radenkovic reisde door naar Nürnberg waar een landgenoot in een fabriek werkte. Het was daar dat hij de eerste poging deed in contact te komen met het Westduitse voetbal. In die dagen was de Oostenrijker Franz Winter (58) oefenmeester van FC Nürnberg. Winter vertelt: „Op een dag tijdens» mijn training kwam een wat slungel achtige jongen naar me toe en hij stelde zich voor als Petar Radenkovic, doelman van het Joego-Slavische elf tal. Ik zei: zo. dus jij kunt goed keepen. Hij knikte heftig: ja. Nou was ik wel te vinden voor een lolletje dat mijn spelers wat afleiding bezorgde. Dus zei ik tegen mijn spelers: jongens, we hebben hier een doelman van klasse. We zullen hem eens op de proef stellen. En tegen Radenkovic: ga maar in het doel staan. Hij trok bedaard zijn jasje uit en ik sprak met de spelers af zo hard mogelijk te schieten. Maar het lachen verging ons spoedig, hij hield de meeste ballen op fameuze wijze". „De spelers zeiden: trainer, die moeten we nemen, dat is een goeie. Dat vond ik zelf ook. En 's avonds stapte ik het bestuur om te vragen of Radenko vic een contract kon krijgen. Maar het vervelende was dat ik bij "mijn komst in Nürnberg met het bestuur contractueel had afgesDroken geen enkele aankoop te doen en alleen met eigen kweek te werken. Toch pleitte ik voor Radenkovic die grote indruk op mij gemaakt had. Ik zei: heren, hij kost slechts 3000 Mark, dat geld is toch nooit weggegooid. Miinchen 1860 neemt aan eind van seizoen afscheid van Radi Maar de heren hielden het .been stijf en ik moest hem laten gaan. Radenkovic was inmiddels één seizoen door de Joego-Slavische voetbalbond geschorst, omdat hij op illegale wijze het land verlaten had. Maar na dat jaar kreeg hij bij Wormatia in Worms toch een conti actjc". „Die Joego-Slaaf" Winter vervolgt: „Op een dag ontmoet te ik Max Merkel die juist trainer van Müuchen 18fi0 was geworden. Hü vroeg aan mij: Franz, ik zoek een goe de doelman, weet jij niemand? Ik her innerde me Radenkovic en adviseerde hem: die Jocgo-Slaaf van Wormatia moet je nemen. Dat heeft hü toen ook En vanaf dat moment begon de droom- carrière van de doelman, wiens popu lariteit ongekende vormen aannam en die nu. twaalf jaar nadat hij in Bel grado zo arm als een kerkrat op de trein stapte, miljonair is. Het werd een carrière "waarvan honderdduizenden jongens dromen. Radenkovic bouwde dag en nacht aan een image die hem tenslotte ook in de showbusiness bracht. Nog vers in het geheugen ligt zijn grammofoonplaat „Bin i Radi, bin i Petar Radenkovic: „Ik ben doodmoe van het voetbal. Tien jaar lang heb ik vrijwel geen dag vakantie gehad. Stel je dat eens 1 oktober begin ik in mijn nieuwe func tie. Ik wil wel bekennen dat ik met pijn in het hart afscheid neem. Maar het is immers in het leven zeldzaam als men alles tegelijk kan hebben. Dat bestaat niet. Dus ik heb mezelf erop voorbereid voortaan als toeschouwer het voetbal te volgen. Misschien dat ik nog zo nu en dan in een am&teurclubje voor mijn plezier onder de lat ga staan. Maar meer kan ik echt niet meer op brengen". In mei eindigt dus het voetballeven van een doelman die in West-Duitsland, maar ook in andere landen zo populair werd, dat zelfs een Uwe Seeler er ja loers op kon zijn. Hoe kwam „der Radi" zo ver. Was het alleen zijn feeling om ballen uit het doel te houden, of was er meer voor nodig? Wat denkt hij er zelf Radenkovic geeft een ongewoon nuch tere uitleg. „Ten eerste ben ik gewoon een betrouwbare keeper. Ten tweede voelde ik het publiek als geen ander aan. Als een wedstrijd oervervelend was. keek ik naar de tribunes. Dan zag ik de mensen geeuwen en voor tijdig naar huis gaan. Als ik*daar niet snel iets aan doe. komen ze niet meer, dacht ik dan. Bij de eerste de beste bal die ik kreeg verliet ik vervolgens m'ijn doel, omspeelde een aantal spelers en ging mee ten aanval met onze voor hoede. Opeens was het ingedutte pu bliek klaar wakker. Er ontstond opwin ding. Ze juichten en joelden, er was weer spanning en sensatie. Dat vonden de mensen fijn en ook dat heeft na tuurlijk tot mijn populariteit bijge dragen". „Maar er was meer. Een firma be steedde anderhalf miljoen gulden aan reclame door in grote advertenties mijn gezicht bij haar produkten af te beel den. En dan was er natuurlijk de show business. Ik heb als quizmaster gefun geerd, ik speel piano en viool. En ik heb gezongen voor de televisie. Ik werd zo bekend dat ik overal in Duitsland op straat herkend werd". Heeft Radenkovic nooit heimwee naar zijn vaderland gehad? „Nee", luidt het antwoord, „ik wipte regelmatig even over, hoewel ik er geen familie meer heb. Mijn ouders leven nog steeds in Amerika en ik ben van hen vervreemd. En München is een heerlijke stad, een tweede Parijs Er wonen veel kunste naars en voorname mensen. Men heeft alles in die stad. Voor de rest van Duitsland voel ik niets, maar München is geweldig. Er is een goed nachtleven, er zijn goede restaurants. De Italianen hebben er goede muziek gebracht. Het is een stad die buiten Parijs zijn weer ga niet vindt". Geen recept Hoe is Radenkovic erin geslaagd met beide benen op de grond te blijven? Als men uit het niets tot iets komt, valt dat wel eens moeilijk. Radenkovic: „Ik ben natuurlijk trots op hetgeen ik bereikt heb, maar om jezelf te blijven, daarvoor is geen recept. Ieder straalt zijn eigen persoonlijkheid uit. Ik heb een tijdje in de wolken geleefd, maar ik was spoedig weer od de aarde terug. Natuurlijk is dë verleiding groot. De drank, de vrouwen. Je kent dat. Ik ben in mijn dromen wel eens fout geweest, maar als ik wakker werd nooit. Na tuurlijk heb ik ook mijn fouten. Gok ken bijvoorbeeld. Ik ga weieens naar een speelbank. Daar heb ik weieens 2000 Mark gewonnen, maar er ook op een avond 3500 verloren". Radenkovic is getrouwd en heeft een dochtertje, Petra van vier. Hij rijdt een Mercedes 280 SL met veel extra's. Kostprijs. 32.000 DM. Hij is gelovig, orthodox En hij bewoont een groot landhuis in een villawijk van München, zeven km buiten het centrum. Tegen Ajux Vooi het Westduitse voetbal heeft hij echter niet zoveel bewondering. „Ze spelen allemaal volgens een sjabloon. En de training is veel te hard. Ze trai nen hier zo hard dat ze zaterdags soms niet meer kunnen. Ik vind dat een ernstige fout. Deze krachttraining houdt geen enkele speler op den duur vol". Zien we hem voor zijn afscheid nog in Nederland? Radenkovic: „Die kans is groot, waarschijnlijk op 2 mei in Am sterdam. Vasovic van Ajax heeft me een brief geschreven waarin hij mij ge vraagd heeft het doel te verdedigen in een wedstrijd van het Joego-Slavische elftal samengesteld uit spelers die in het buitenland vertoeven, tegen Ajax. De opbrengst is voor Banja Luka waar een aardbeving is geweest. Ik heb al geantwoord dat ik graag kom". Twee maanden nog en dan neemt de voetbalwereld afscheid van een ge denkwaardige figuur. Een doelman die qua stijl en temperament zijn gelijke niet heeft en zijn afscheid valt op een tijdstip dat de fenomenale reflexen in het doel een stadion nog tot laaiend enthousiasme brengen. Vaak heeft hij in een overmoedige bui gezegd: „Ik ben de beste doelman van de wereld". Dat valt moeilijk te bewijzen. Maar „der Radi" laat in elk geval wel de herinnering na aan een man die in zijn soort 'uniek was. „Voetbal betekende voor mij een onge looflijk offer. De trainingen, oefenkam pen, de reizen, de wedstrijden. Jaar in. jaar uit. De meeste voetballers krijgen aan het eind van elk seizoen vakantie. Maar München speelde in de vakantie periode altijd veel vriendschappelijke wedstrijden en de club hoefde nergens te komen als Radenkovic er niet bij was. Dat was de voorwaarde. Met Ra denkovic of helemaal niet. Dus ging ik overal 'mee. Non-stop voetballen was dat. En langzaam groeide er bij mij een weerstand. Ik ben nu moe, erg moe. Ik heb niet veel aan mijn leven gehad, ik wil wat meer gaan genieten. Af en toe kon ik wel een paar dagen op vakantie- gaan in Montenegro aan de kust dicht bij de Albanese grens. Daar is het erg rustig. Maar het waren altijd maar een paar dagen. En dan begon het jachten weer". „Nog een paar weken en dan is het voorbij, dan neem ik eerst vier maan den vakaptie. Heerlijk lijkt me dat. En „Maar het lachen verging ons spoedig, hij hield de meeste ballen op fameuze wijze Bob dc Jong gaat morgen het avontuur tegemoet. Met de Belgische rijder Chris Tuer- linx vormt de 27-jarige Rijs- wijker één van de twee Ne derlandse equipes die deelne men aan de zwaarste rallye die sinds de laatste decennia werd georganiseerd: de Londen- Mexico Rallye, uitgeschreven door een Engels dagblad ter gelegenheid van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal in Mexico. Die „World Cup Rallye 1970", zoals hij daarom wordt genoemd, zal de Nederlands-Belgische combi natie in hun Alfa ~Romeo 1600 Giulia Super vanaf de start bü het Wcmblcystadion in Londen waar Engeland vier jaar geleden wereldkampioen voetbal werd voeren door West- en Oost-Europa en door de landen van Zuid-Amerika. De finish by het Aztekenstadion in Mexico City, waar de finale van het wereldkampi- oenschapstoernooi wordt ge speeld, moet op 27 mei worden bereikt. Dat traject is zó lang meer dan 25.000 kilometer en vooralsnog zó onover zichtelijk. dat niemand, zelfs dc organisatie, het kan over zien. „Ik ben deze week nog in Londen geweest", zegt Bob dc Jong. de dag voordat hij vertrekt, „en ik kreeg het idee dat de rallye nog als los zand aan elkaar hangt. Er werden een paar routewijzigingen op gegeven, maar daarbij werd verteld dat we pas vlak voor de start de definitieve wijzi gingen zullen horen". Het startschot zal desondanks onherroepelijk morgen vallen. Dan storten Bob de Jong en Chris Tuerlinx zich met 105 andere equipes (waaronder de Nederlanders Rob Janssen en 19APRIL-27MEI AUTORALLV OMDEWERELD BEKER ^MEXICO aanl<omsf27(nei ATLANTISCHE OCEAAN Bob de Jong. die met de Belg Chris Tuerlinx een van de twee Nederlandse equipes vormt die deelnemen aan de zwaarste rallye sinds vele jaren: de World Cup Rallye 1970. Jaap Dik in een Datsun 1600 sss, waarmee de Fin Rauno Alltonen in de Britse Rac-rallye heeft gereden, cn ene meneer Leenders, woon achtig in Thailand die met een Toyota Corella ten strijde trekt) zich in het ongewisse, ondanks htm ervaring in ral- lyes. „Want", zegt Bob de Jong „er zijn rijders geweest die daar al eens een rallye hebben gereden, een paar maanden later nog eens teruggingen en toen merkten dat 40 procent van de aanduidingen was ver anderd. De wegen in Zuid- Amerika zijn zeer slecht. De ene dag ligt er een stuk weg, dat er de andere dag niet meer is". Daarom voorspellen de fabriekrijders die in de ge legenheid waren het traject in Zuid-Amerika te verkennen dat niet meer dan een handvol equipes de finish zal bereiken. Bob de Jong, in het dagelijks I leven accountant „Mijn J baas betaalt mij door maar j het moet niet te vaak gebeu ren" kan zich al een beeld vormen van de toestand van de wegen in Zuid-Amerika. De Belg De Stapelaere, die in I Zuid-Amerika reed, hield hem schriftelijk van zijn ervarin- gen op de hoogte. Hij schreef: I „sla maar een kruis als je Santiago bereikt, want ik denk dat er niet meer dan tien equipes overblijven". Al leen in Zuid-Amerika al kreeg hij honderd lekke banden van de cactuspunten en scherpe stenen die op de weg lagen. Boe zwaar het zal worden, bewijzen ook andere inlichtin gen. De Jong: „Van één auto merk zijn tijdens de verken ning vier wagens total loss gereden, van een ander, op tweederde van de route, al twee". Toch stelde Alfa Romeo een wagen ter beschikking „om eens te kijken hoever een auto komt die als breekbaar bekend staat". Modder Maar wel een wagen waaraan alle mogelijke voorzieningen zijn getroffen, een speciaal luchtveersysteem en een extra- koeling, noodzakelijk voor de hoge temperaturen die in Zuid-Amerika plegen te heer sen. De equipe De Jong en Tuerlinx neemt ook allerlei gereedschap mee zelfs een draagbare lasapparatuur, om op alles voorbereid te zijn, zuurstofmaskers en stofbrillen. „De wegen zijn daar zeer stof fig. De Stapelaere schreef dat ze per dag twintig jerrycans water in de auto leeggooiden om cr dan de modder uit te kunnen scheppen. Dat is de methode tegen het iele stof'. De r'allye is een kostbare zaak „ik schat dat het 80.000 tot 100.000 gulden gaat kosten: daarbij zijn dan wel de auto en de preparatie begrepen" maar er zijn voldoende spon sors gevonden. Na de start in Londen wordt koers gezet naar Boedapest. Vandaar naar Lissabon om scheep te gaan naar Rio de Niet te halen „De aanvangssnelheid in Euro pa is gemiddeld 90-100 kilo meter per uur, daarna 60-70 km en tijdens de klassements proeven 80 km. Dat is niet te halen. Er rijden dan ook veel fabriekswagens mee om alleen Lissabon te halen. Voor de pu bliciteit". Want ook in Europa wachten moeilijkheden. „Tij dens de training waren we in Hongarije. Daar liet de politic ons stoppen en moesten we onze paspoorten inleveren. We hadden te hard gereden. Als je daar met 40 km door een stad gaat, is dat te hard. Zon der pas werden we naar ons hotel gestuurd. Maar we had den helemaal geen hotel. Toen heb ik alle mogelijke moeite gedaan om die paspoorten te rug te krijgen. Ik kon wel tweemaal een mitrailleur in mijn buik geduwd krijgen maar dc paspoorten kreeg ik neit. Dat lukte pas bij de achtste instantie". Slalom I In Zuid-Amerika voert de I route door Brazilië, Uruguay, I Argentinië. Chili, Peru en Co lumbia naar Mexico. Over die route doen de wildste geruch ten de ronde. „Het schijnt dat we in Zuid-Amerika een soort slalom zullen moeten rij den om Indianen heen. Die schijnen zo vaak door drugs en alcohol verdoofd te zijn, dat ze rustig op de weg gaan zitten. Men heeft ons ook ver teld dat vrachtwagens daar 's nachts met gedoofde lichten midden op de weg staan. Hoe het dan met het passeren moet. zien we nog wel. In bepaalde landen moet je daar met binnen verlichting rijden, omdat de politie anders auto matisch het vuur kan openen. De organisatoren hebben ons aangeraden: Rijd door, anders zien we jullie niet meer te rug". En dat zullen De Jong en Tuer linx zeker doen. „We gaan ervan uit dat we geen enkel resultaat kunnen behalen". „We willen de rallye alleen uitrijden". PAUL DE TOMB3

Leidse Courant | 1970 | | pagina 17