AUTO- SLAAP TREIN De folder kan me nog meer vertellen een toeristische topper HOE KOM JE AAN EEN ZEVEN-TIENDE BROK FAMILIELID? TURKIJE toeristisch maatpak met fez ZATERDAG 18 APRIL. 1970 De automobilist, die zich aan de gietijzeren borst der Nederlandse Spoorwegen neervlijt, heeft geen behoefte meer aan wegeninformatie: zijn vakantiebed is immers op een steenworp afstand van zijn huis al gespreid. Dit jaar is het aantal auto's, dat door de speciale slaaptreinen kan worden meegenomen, aan een strikt maximum gebonden. Proefnemingen, die vorig jaar werden genomen met flexibele treinstellen, leidden tot vertragingen en chaos. Toen de Autoslaaptrein tien jaar ge leden geïntroduceerd werd, riepen de toeristische betweters in koor, dat het een doodgeboren spoorwegkind was. De prpzen lagen te hoog vond men en de mogelijke voordelen (een nachtje schudden -in een nauwe treincoupé) wogen daar niet tegen op. De grote ..men" was ook van oordeel, dat de van nature zuinige Nederlander er auto te kopen en hem vervolgens op de trein te zetten. Daar was hü een net even te uitgekookte eigenheimer voor. Een Nederlander keek wel uit. die was wel wijzer. Van die sombere voorspellingen is weinig uitgekomen: de 370 Nederlan ders, die in 1960 met hun wagen tus- sen de rails kropen en lekker lui onderuit naar Frankrijk gleden heb ben in de loop van die tien jaar steeds meer navolgers gekregen: in 1969 lieten 26.500 vakantiegangers de overvolle kruip-door-sluip-door-rou- tes in Europa al mooi links of rechts liggen en reden ze hun 10.000 auto's aan boord van de autoslaaptreinen. Het voornaamste argument voor de ze stap was, dat men tegen de over volle Autobahnen met bijkomende files, verkeersopstoppingen en ket tingbotsingen als tegen een berg op zag. De slogan van de eerste jaren „Verleng uw vakantie met twee da gen" deed daarbij ook nog een rela tief kleine duit in de waarderingszak. km reisduur NAAK FRANKRIJK: Amsterdam-Avignon 1170 16 uür Amsterdam-St Raphael 1452 19 uur Amsterdam-Narbonne 1366 18 uur NAAR ITALIë: Amsterdam-Milaan 1229 18 i Amsterdam-Gcnua 1331 20 i NAAR OOSTENRIJK: Hoek v. Holland-Salzburg 1066 13 1 Hoek v. Holland-VUlach 1282 17 x JOEGO-SLAVIë: Hoek v. Holland-Ljubljana 1358 19 i In 1969 was dc lijn naar Milaan het meest in trek met een totaal van 3000 vervoerde auto's. Daarna volg den Narbonne met 2300, Salzburg- Villach met 1800. Biasca met 1400 en Avignon met 1350. De aanmeldingen voor dit jaar wijzen in de richting van een spectaculaire verschuiving: voor Narbonne zijn reeds twee maal zoveel gegadigden als voor de auto slaaptrein naar Milaan. De reden daarvan is overigens duidelijk: Italië dat jaren lang de grote trekpleister was voor zonzoekers heeft zijn ere plaats al enige jaren geleden moeten afstaan aan Spanje. Volgens toeris tische experts zal deze tendens zich ook in de komende jaren voortzetten. GORDIAANSE KNOOP De autoslaaptreinen voor 1970 zijn samengesteld op basis van een tevo ren bepaald aantal auto's. Vorig jaar heeft men diverse keren Gordiaanse spoorwegknopen moeten ontwarren, omdat men ten gerieve van de va kantiegangers dubbele treingroepen liet rijden. Omdat de Nederlandse Spoorwegen zelf niet over al dit ma teriaal beschikte, huurde men links en rechts in Duitsland en Frankrijk, maar de beslissing over aangevraagd materiaal liet vaak maanden op zich wachten. Op die manier wisten rei zigers tot kort voor hun vertrek niet, of ze nu wel of niet op een plaats in een bepaalde autoslaaptrein kon den rekenen. Voor de Duitse trajecten geldt nu een maximum van 70 auto's en voor de Franse routes een maxi mum van 90 auto's. Afgaande op er varingen uit de voorgaande jaren houdt men rekening met een gemid delde bezetting van 2.7 personen per De Consumentenbond, die enkele jaren geleden begon met het kritisch doorlichten van vakantiereizen, heeft in het aprilnummer van zijn maandblad „De Consum- tengids" het Joego-Slavische Dubrovnik en de kust van Montenegro op de pijn bank gelegd. Conclusie: de prijzen in Joego-SIavië liggen lager dan in Nederland, buitenshuis eten is stukken goedkoper, de stranden zijn klein en bestaan vaak uit kiezel. Hoe zuidelijker men komt hoe beter de stranden. Bij vergelijking van de reisaanbiedingen van diverse Nederlandse bureaus blijkt, dat de prijzen voor precies dezelfde hotelkamer in een vjjftiendaags arrangement tot 75 gulden per persoon kunnen variëren. Dit is het gebied, dat door het verspiedersteam van de Consumen tenbond grondig werd doorgelicht.' I Dubrovnik en de kust van Monte negro kwamen er bij dit onderzoek behoudens enkele kritische voet noten bijzonder goed af. VLIEGENSVLUG naar Engeland Meer dan driehonderd hotels in twee honderd Engelse steden en dorpen zullen dit jaar worden ingeschakeld bij de populaire Windsor Tours van de Engelse luchtvaartmaatschappij BEA. Er is al een lang weekend naar Londen voor 229 gulden. Voorts zijn er bus reizen naar kastelen en oude Engelse „inns", speciale vakanties voor sport vissers, ruiters en golfers in alle delen van het Britse eiland. BEA, Leidse- plein 23 in Amsterdam, heeft de Wind- sorgids voor u klaar liggen. ANWB-handboek 1970 Van het tweedelig handboek van de ANWB is zojuist een nieuwe druk verschenen. Dit vademecum, dat alleen voor leden van de ANWB verkrijgbaar is (deel I 3,50, deel II 3,-) bevat een uitgebreide opsomming van geclassifi ceerde hotels in Nederland, een over zicht van de ANWB-instellingen. boot en veerdiensten, een afstandstabel voor binnen- en buitenland, getijtafels, EHBO en bondsinstellingen in het bui tenland, per land gerangschikt. Consumentenbond ging in Joego-SIavië op zoek naar schijn en werkelijkheid Het speurdersteam van de Consumen tenbond vergeleek ter plaatse ook de meegenomen folders met de werkelijk heid. Een voorbeeld: Airtour Holland vergat erop te wijzën, dat hotel Du- bravka aan de markt in Dubrovnik ligt en dat die markt 's morgens dag en dauw al begint met bijbehorend lawaai. Over de afstanden zijn de folders ook niet altijd eenstemmig. Een voorbeeld is hotel Orlando in Srebreno. Yugotours zegt, dat het 9 kilometer van Dubrov nik Ligt, Airtour Holland houdt het op 8 en Ohristoffel op 6. De werkelijke afstand is ruim 8 kilometer. FIT plaatst hotel Plat op 10 kilometer van Dubrov nik, de werkelijke afstand is ruim 12 kilometer. Centouri merkt bij het hotel Stadion op, dat het een eigen zwembad van olympische afmetingen heeft. Dat klopt ook wel, want het hotel is onder de tribunes van het stedelijke zwembad gebouwd. De open bare tennisbanen tussen de hotels Park en Sumratin worden door Airtour Hol land toebedacht aan hotel Park, Parool - Volkskrant geeft ze aan Sumratin. In feite zijn ze noch van de één noch Van de ander. Van datzelfde hotel Sumratin zegt Sporthuis Centrum dat hel even buiten de oude stad Dubrovnik ligt en per bus binnen enkele minuten bereik baar is. Die afstand bedraagt in wer kelijkheid ruim 3 kilometer en die paar minuten zullen in de praktijk dus wel het er wel over eens, dat dit deel van Joego-SIavië als toeristengebied volop de moeite waard is. In het overzicht, dat uitmunt door volledigheid, is onder opgenomen een staatje met de De kust van Montenegro, die zijn bijnaam „de zwarte" met evenveel eer draagt als Willem van Hanegem zijn „kromme" is geknipt voor de verleidelijke folders der reisbureaus. •huurprijzen van auto's er mogelijkheden. Van alle bezochte hotels zijn foto's bijgeplaatst. Ook worden de Nederlandse reisorganisaties vermeld, die een bepaald hotel in hun aanbiedingen hebben opgenomen. Op die manier is het eenvoudig om prijs verschillen te constateren. De Consu mentenbond op zijn beurt geeft bij elk hotel een eigen waardebepaling. Yugotours plaatst in zijn reisfolder een foto van hotel International met het daarbij behorende zwembad en een gedeelte van hotel Slavija. Het onder schrift luidt: hotel Slavija. In feite heeft dit hotel echter geen zwembad- Over hotel Igalo zegt de N.R.V.„Het Joego-Slavische strand heeft nu een maal minder zand dan ons eigen strand. Kijkt men nu ter plaatse, dan ontdekt men, dat het enige zand bij hotel Igalo kunstmatig is aangebracht in betonnen plateaus. Schoon heidsf outjes De Consumentenbond houdt het- op „sehoonheidsfouten" begaan in het enthousiasme om dc aantrekkelijk heden van Dubrovnik en Montenegro aan te prijzen. De onderzoekers zijn Dubrovnik, het uit zijn krachten gegroeide Volendam van Joego-SIavië. wordt elk jaar door honderdduizenden toeristen bezocht. En terechl, want deze stokoude havenstad heeft een uitmonstering, die de kleine sehoonheidsfouten in de folders moeiteloos verdoezelen. Ook Turkije heeft de aanval op de Nederlandse toeristenmarkt nu ingezet: de minaretten van Istanboel, de zee van Marmara, de enige echte Darda- nellen en de wondervallci van Göremc. waar dc eerste christenen hun kerken bouwden tussen de lome lavendel, ze liggen opeens onder handbereik van de verwende welvaartstrekker. Vijf tien jaar geleden was hü nog bar te vreden met een driedaags busreisje naar Valkenburg (afhalen en thuis brengen bij de prüs inbegrepen), daar na verlegde hü zün grens welgemoed naar de Ardennen en het graf van Wil- librordus in Echternach: hü blies eens flink in de bus en verbraste honderd gulden onder de Eifeltoren, hü werd door buurtbewoners gesignaleerd op de Drachenfels en enkele jaren later zwierf hü door Italië naar het enige echte Gardamcer, waar hü spontaan besloot zün nog resterende vakanties op te souperen. Wist hü toen immers veel van al die loonrondes. de vakantie toeslagen. de waardevaste premies en de zeeën van vrjje tijd, waar hü nog Nou reken er op, dat hij er inmiddels achter is. Hij heeft al in Spanje gefla neerd en is toen verkast naar Tunesië, waarvan hij terugkeerde met exact dezelfde bruine bast. die hij in de hete zomer van 1935 op de Veluwe had geproduceerd. En van Grieken land hoef je hem ook al niks meer te vertellen. Om dan nog maar te zwij gen van Noorwegen. Engeland en Frankrijk Allemaal ouwe koek voor meneer Goed voor de dienstmeid, maar hij zoekt wat anders. En daar gaat hij dan. Op naar de welgevormde buikdanseres, de bran dende kandij-ogen achter witte slui ers, de heupwiegende haremdames en de zwetsende kaliefs op hun praalbed. Hij heeft er alles over gelezen in De Duizend-en-één racht, die hij met het oog op zijn leerplichtige kinderen tus sen een werkje van De Sade cn Fanny Hill in zijn geldkist bewaart Hem hoef je niks meer te vertellen. Zwoele praal Of misschien toch wel. want de heer D. L. Broeder heeft inmiddels uitvoe rig door Turkije getuft en is tot de betreurenswaardige ontdekking geko- dat Turkije zijn zwoele praal grotendeels naar de vuilnisbak heeft verwezen en hard op weg is om even fraaie als saaie, westers georiënteerde welvaartsstaat te worden. Dat is dan het werk geweest an de legendari sche Atatürk, die niks zag in het rode fezje van de mannen en de harembroe ken van moeder. Hij zette de verroes te staatsmachine gelijk in de hoogste versnelling en stoomde recht op een stralende toekomst af. Het gevolg van zijn dadendrang is geweest, dat Tur kije niet langer een hete, vergeten zandbak ia een verre oosterse uithoek is. Wie nu door de uitgestrektheid van Thracië en Anatolië dwaalt vindt des ondanks toch nog een fascinerend Istanboel is ook anno 1970 nog steeds een praalzieke oosterse metro pool, die grossiert in monumenten. Een van de fraaiste staaltjes daarvan is de Hagia Sophiamoskee in het hurl van de stad. brok aarde, dat een geheel andere make-up heeft dan h-> n 'k .c vaderland. Laat dan de fez en de harems verdwenen zijn. het parfum van het oosterse hangt wel degelijk in de nauwe stegen van Istanboel Izmir en Ankara. Wat de toerist nog meer kan verwachten, wordt haarfijn dooi bereisde Broeder uit de oosterse doe ken gedaan in zijn boek, „Toerist in Turkije", dat voortreffelijk is uitgege ven door Ons Huis in Utrecht Hij vertelt over hotels en restaurants (geen prijzen, die moet de lezer zelf maar achterhalen bij de Nederlands Turkse Vereniging. Prinses Beatrix- laan 7 in Den Haag), over typisch Turkse gerechten als de yalanci en dc kadin gobegi. een mierzoet uitsmij- tertje, dat als „vrouwennavel" op de spijskaart staat. Over het verkeer deelt hij mee, dat vliegen bijna zo goedkoop is als een busreisje in Ne derland; daarnaast beschikt het land over een spoorwegnet van 8000 kilo meter, maar de treinen nemen alle tijd en boemelen op hunelfender- tigst door het land, dat van oost naar west 1600 kilometer en van noord naar zuid 650 kilometer meet. Daar van is Thracië voornamelijk een step- penland, terwijl Anatolië een verbijs terende verzameling halfwoestijnen. bergketens en zout- en zoetwaterme- Broeder geeft in zijn boek veel infor maties en behandelt Turkije met de grondigheid van een aardrijkskunde leraar. Dat hij zich daarbij van tijd tot tijd ook bedient van melige mop pen uit de leerkrachtentrommel zij hem in hemelsnaam dan maar van harte vergeven. KNIP UIT EN BEWAAR Dè vakantie nadert. Een zeer grote stroom Nederlanders gaat zijn weg weer zoeken via Duitsland. Het kaartje geeft nuttige informatie welke steden een stadswegenwacht bezitten. De tele foonnummers van de stadswegenwacht van de ADAC slaan in de telefoon boeken onder „Stadtpannendienst". De ADAC is de Duitse automobielclub. Op de belangrijke Duitse autowegen is er wegen wach thulp. w.ir CGAAR NAAR DUITS! AMD

Leidse Courant | 1970 | | pagina 15