MUZIEK UIT ZIEL EN HART VERWATERT save our souls rufus harley stan kenton clark terry johan cruyff buck owens ALS DE DOMINEE HET WIST, DRAAIDE HIJ ZICH OM IN ZIJN GRAF BIRD-pruiken vliegen de deur uit doorbreek oesuïï dezelfde thee... mor9eneensa^r - mmtfiip' Er bestaat nog steeds een for se begripsverwarring rond het woord „Soul" en die moeten we nu maar eens een keer uit de weg ruimen. Soul betekent „ziel" en in de muziek „met hart en ziel zingen", maar er komt nog veel meer bij kij ken, zo leert ons de muziekge schiedenis. De oorsprong van de soul ligt dicht bij de wortel van bijna alle huidige muziek soorten: de blues-achtigc songs van de Amerikaanse negers Ook binnen de kerkmuren lie ten de gelovige negers hun muzikale enthousiasme de vrije teugel en zo ontstonden de gospel-songs. Die gospel songs werden gezongen door een voorzanger, die gesteund werd door een koor. dat ge deelten mee-of nazong of een tegenmelodie liet horen. Dat ging zo opzwepend, dat de ge lovigen niet op hun harde kerkbanken konden blijven zitten, mee gingen deinen en kreten van bijval lieten bo- Soulmuziek is eenvoudig de wereldse versie van zo'n op windende kerkdienst. Het gaat niet meer over „God" en het ..geloof' maar over het meisje en over „liefde", de soulzangei en-zangeressen krijgen, vocale hulp van een koortje van meestal drie meisjes en het kerkvolk heeft plaats gemaakl voor een publiek van dansende en klappende jongeren, die op gezweept worden door de pro vocerende kreten als „do you feel it?" en „do you like it?" Jarenlang had echter de Ame rikaanse showbusiness geen boodschap aan deze pure en eerlijke vorm van muziek, omdat het niet soepel en com mercieel. maar stotend en wild klonk. Iets van de mentaliteit van de gospel-soul komt pas naar voren in de jazz van hel begin der jaren vijftig. In ro kerige kelders toonden jazz muzikanten dezelfde bezeten heid en intensiteit, improvi seerden ze ter plekke tot het zweet in dikke druppels "over hun gezichten kroop en het is daarom niet toevallig.dat de jazz-pianist-arrangeur John Lewis het woord „soul" voor het eerst in deze betekenis ge bruikte. Aan het eind van die jaren vijftig kwam in Ameri ka de platenmaatschappij At lantic van de grond, die platen van Ray Charles en de Drif- ters distribueerde. De van de grote Charles bezat in die dagen echt wel „ziel" en ook de prille rhythm and blues- produkten van de Drifters en deCoasters hadden wel iets met „soul' te maken. Ook in de goede oude rock en roll zaten gospel-elementen (Little Richard heeft zelfs een tijdje pure Religieuze liederen opge nomen), maai' het begon pas allemaal menens te worden, toen Atlantic Stax-records in Memphis opkocht. Zo kreeg Otis Redding einde lijk kans op grotere versprei ding en ontstond een lopende bandproduktie van echte soul- schijven met behalve Otis. Aretha Franklin, Sam and Da ve, Eddy Floyd. Carla Thomas en later Arthur Conley. A1 deze beroemdheden werden in de Stax-Volt-studio's begeleid door een orkest, waarin stee vast Booker T. and the Mg's de (blanke) gitarist Steve Cropper en de tenorsaxofonist King Curtis te vinden waren. In de loop van 1966 en 1967 begon de soul populair te wor den en sommigen zoeken de oorzaak daarvan in de op komst van de beat. Soul is de hartekreet van de onderdrukte neger en sprak als zodanig de naar bevrijding zoekende beat- tiener zeer aan. Wilson Pickett kwam met Land of thou sand dances en Mustang Sally. James Brown schreeuwde It's a mans world naar de top en koning Otis Redding zong met Carla Thomas het duetje Tramp. Dominee Franklin zag zijn drie dochters Carolyn. Earma en Aretha, die de mooiste stemmen van zijn kerkkoor hadden, de showwe reld intrekken Aretha werd zelfs de koningin van de soul en brak in ons land door met Respect. In 1967 trokken kolossale soul-shows over de wereld. Overal bonkten de hese stem men van Sam en Dave of Wil son Pickett, maakten de blazers in schitterende glitterpakken losjes afgemeten pasjes naar links en rechts en klonken op de achtergrond de zuivere res- ponde-stemmen van bijvoor beeld de Sweet Inspirations (bij Aretha), de Ikettes en de Raylattes. Maar eind 1967 kwam de gro te schok toen Otis en enkele leden van zijn Bar-key's bij een vliegtuigongeluk om het leven kwamen. Nog even kwam er een opleving. Otis' Sam en Dave MYSTIEKE KLANKEN VAN Vreemde geluiden, indringende muziek, die doen denken aan bovenaardse machten, klanken, die gedachten doen vibreren, ont staan in totaal onbekende sferen: dat is de muziek van Rufus Harley. Een oeroude muziek, omschreven met jazz, niet thuis te brenger, klanken, gerangschikt onder exotische muziek En dat gebeurt allemaal met eveneens bijzonder oude instrumenten- Rufus Harley speelt namelijk doedelzak (en niet alleen de Schotten, die het Instrument verhieven tot nationaal symbool, hebben het alleen recht dat gekke instrument te bespelen). Rufus Harley paste het instrument in de muziek van vandaag. Naast die specifieke zak met pijpen klinken or andere instrumenten, die moeilijk of niet thuis te brengen zijn: de mamalukembia en de Madagascarharp. De mamalukembia is een instrument, ontstaan uit enige puur Afrikaanse muziekdingen: de Sulu Imbiri. de Ghanese Lapren pren swa en de Nigeriaanse Lukembi. Het. heeft een bereik van achtenveertig noten. Ook de doedelzak is een instrument, dat geboren werd vóór Christus Het werd gerangschikt onder de oudst bekende instrumenten. Bij het openbreken van piramides in Egypte en het openen van tombes van farao's werden op doedelzak gelijkende instrumenten gevonden. Ze worden nog steeds gebruikt in India en Afrika Harley gebruikt de doedelzak met drie pijpen (de Schotse heeft er één en de Ierse twee). Hij weet er weg mee. Rufus' erg typische muziek, die, ondanks dat er een doedelzak In het spel Is, fijn aandoet. De doedelzak kan ook anders gebruikt worden als alleen In tamelijk monotone schrille toestanden Speciaal de nummers „King" en „Queens" (de plaat kreeg dr titels van deze nummers mee) (Atlantic SD 1539) vragen om doodse stilte. In de stiltes poneert Rufus Harley zijn ideeën, waarin muziek gaat leven, een eigen leven leidt, en de mens bij de gratie van het geluid .mag meewerken. De God van Rufus is de muziek en hij neemt dat bijzonder serieus, daarvan geven „King" en „Queens" duidelijk blijk. Bijzonder vreemd is hel daarom ook, dat Rijf us een commercieel nummer als „Love is blue" en „Moon river" meeneemt op diezelfde elpee, die verder een van de betere is, die de laatste tijd verschenen zijn. nagelaten opnamen vlogen de winkels uit en Aretha Frank lin en Sam and Dave kregen het hele Amsterdamse Con certgebouw op de knieën. Het was echter gedaan met de hoogtijden. Booker T and the MG's gingen liever de lucra tieve commerciële kant op met Green onions en andere soepe le orgelwerkjes. Aretha kreeg „big piano-lady"-neigingen. Langzamerhand had de com mercie de soul gegrepen en juist voor muziek waarbij het om spontaniteit en emotionali teit recht uit het hart gaat. is dat dodelijk. Soul werd uit sluitend dansmuziek en overal verschenen mensen met gebro ken stemmen, die clichénum mertjes afwerkten. Voor de tieners was het een fijne gele genheid zich in schaars, maar smaakvol ingerichte dansten ten met eindeloze dansvloeren en opgewonden disc-jockey's lichamelijk uit te leien. Alles EN ER IS EEN NIEUW OPWINDEND JAZZTIJDPERK OP KOMST De jazz-groten Stan Kenton en Clark Terry geloven, dal de jonge musici die op de Amerikaanse middelbare scho len en colleges experimenteren met big-band jazz een nieuw opwindend jazz-tijdperk inlui den. Het is fantastisch, zei Terry, vijftien jaar geleden waren er op de scholen zo'n 150 experimentele en andere bands, nu zo'n 21.000. Kenton zei dat vroeger de schoolbands nummers van Woodv Herman, Duke Elling ton, Kenton en andere „grote namen" speelden. Nu spelen zij hun eigen muznk. Zij ont wikkelen een bijzonder talent in het componeren en arran geren en wat zij spelen is dikwijls fascinerend. Kenton is al meer dan 25 jaar pianist, componist, arrangeur en band leider. Terry heeft gespeeld bij Ellington. Charlie Barnet en Lionel Hampton. De school bands tellen als regel van 10 tot 20 mannelijke en vrouwe lijke musici. Ze spelen heel wat anders dan de rock-mu- en nog wat werd en wordt soul genoemd. En hoewel 'n absolu te afperking van het „soul- gebied" natuurlijk niet be staat. valt toch te constateren, dat het begrip „soul" door de massadistributie aan grote devaluatie onderhevig is. Door die commerciële mani pulaties is het verband tussen soul en de strijd van de Ame rikaanse negers voor gelijke burgerrechten lang niet altijd geloofwaardig meer. James Brown kan dan wel luidkeels zingen Say it loud, I'm black and I'm proud, maar hij is toch in de eerste plaats zaken man (eigenaar van platen maatschappijen, horecabedrij ven enz.) Tegen deze maniei van soul bedrijven hebben Country Joe en de Bonzo Dog Band door middel vah paro dieën geprotesteerd met res pectievelijk Rock and Soul music en Trouser Press Maar ook deze dancing-soul schijnt de laatste tijd terrein te verliezen en kenners voor- PEN VRIENDEN GEVRAAGD Voor jongelui, die behoorlijk met de Engelse taal overweg kunnen en graag met een bui tenlandse. in dit geval Japan se. penvriend of vriendin zou den willen corresponderen, is hel hieronder gepubliceerde briefje beslist interess_nt. Schrijf eens naar P.O. Box 5. Akabane. Tokyo. Japan. We are looking for pen friends on behalf of young people all The aim of International Friendship Club established in 1950 has been to contribute to the peace of the world by increasing knowledge and un derstanding of the customs and way of life of different countries of the world throtfgh correspondence We are not related to any specific political party, ideo logy nor religion. We are proud of our activity as the .most representative correspon dence club of Japan. The World Expo will be held in Japan inviting 77 countries of the world, and we believe this is a good chance to invite voung people of the world to become pen friends of Japane se youth We wish those young people who want to correspond with Japanese youth will .write to us indicat ing their name, address, sex and age. to the following ad dress: P .O Box 5. Akabane. Tokyo. Japan International Friendship Club. Sincerely yours. Yuzo Inoue. President ■■■■■■■■■I spellen dit jaar een geruisloze machtsovername door de ska. oftewel regae oftewel blue beat. Natuurlijk is het niet met de opwinding* tijdens de live optredens van „hart en ziel- artiesten" gedaan. We hoeven alleen maar te denken aan de wervelende shows van Ike en de tijgerachtige Tina Turner die eigenlijk Ann Bullock heet, en de door jenever ge barsten stem van Janis Joplin (blanke soul) zal nog wel een paar jaar blijven klinken. Want perfecte en eerlijke soul is niet aan tijd en mode ge- Ray Charles ..DIT IS MIJN LEVEN" OP DE PLAAT ziek de i de jongeren ..Waarschijnlijk gaan we naai een van de fascinerendste tijd perken toe die de jazz ooi' heeft gekend", zei Kenton Toen het hele elftal van Feijenoord met redelijk succes de eigen roem op de zwarte schijf ging bezingen kon een tegenactie van Ajax niet uit blijven. Het is Johan Cruyff. die het in z'n eentje tegen de Feijenoord-elf opneemt rnet ..Ik, Cruyffie". Het is kennel'jk een handige sportjournalist geweest, die de bandopname Ajacied aan de platenmaat schappij ,,Dureco" ter beschik king heeft gesteld. Het 5 mi nuten en 23 seconden durende praatje van Johan wordt aan gekondigd als ..het levensver haal van Johan Cruuff. Dat is wel 'n beetje te veel gezegd. De sportjournalist heeft het beste van het inter- uieu' beslist voor zijn eigen krant bewaard. De kwaliteit van de opname laat trouwens nogal te wensen over. Dat zouden we best op de koop toe hebben willen nemen als Jo han werkelijk zijn levensver haal verteld- zou hebben. Op de achterkant zingen Leo Bal en het Ajaxlegioen ..Johan Cruyff. ga niet weg!" Met de strekking van dit supporters lied kunnen we het gemakke lijk uijfelen echt of ,,het grc •eld" i als hei Ajaxlegioen wordt genoemd, wel voldoende Ajaxharten zal breken. Voor ons neutrale toe schouwers heeft Feijenoord de platenwedstrijd in zijn voor deel beslist. EN ANDERE C W GROOTHEDEN IN AMSTERDAM Voor de Country en Wes- ternliefhebbers is er bijzondei goed nieuws. Niet alleen treedt op 25 april in het Con certgebouw te Amsterdam de C'apitol Country Package op. op het Capitollabel verscheen ook zeer onlangs een serie var -zes platen „The Stars ol Country music" met bijna al le grootheden in de Country- sfeer. Eigentijdse muziek (vooral op de zesde plaat) van eigentijdse in hun genre knappe vertolkers. Je moet er van houden, het Buck Owen* renland, de stadjes van „Cow boy's, goktenten, knokpartijen, drankfestijnen, rodeo's" enz. Mochten deze zaken aan het verdwijnen zijn. de Countrv- /.angers en '-zangeressen, hou den de folklore in ere. Grote namen onder andere van Buck Owens en zijn Buckaroos op -Ike plaat minstens één keer Verder, Glen Cambell, Merle "Haggard. Wanda Jackson (een Amerikaanse „Zangeres Zon der Naam"), Wynn Stewart Buddy Wayne, Sonny James Billy Joe Spears, Ferlir Husky, Tex Ritter. Bobbit Gentry (natuurlijk met haai wereldberoemde „Ode to Billi Joe"), Jean Shepard, de Cha poral Brothers. Charlie Louvii en nog een boel anderen Vooi mij is het zesde album hei best, vooral het nummer „Gal veston" van Glen Cambell doet het opperbest en het „I take a lot of pride in what I am' van. natuurlijk Merle Hag gard. Natuurlijk is het recht- door-zeewerk van Buck Owens ook «ven niet t« ver- maden. Het komt voor dat uitvindingen gedaan worden met edelaardiger bedoelingen, dan hun toepassing zou doen geloven. Wie de rokjes tot duizelingwekkende hoogte zag optrekken en dientengevolge méér been en meer kous bewonderde dan ooit fatsoenlijk is gevonden, zal raar opkijken als hij hoort dat een dominee de basis heeft gelegd voor de kousenindustrie, die bi? de minimode zo buitengewoon veel belang had! Als hij het wist, draaide hjj zich om in zijn graf. En h\j zou nog een poosje kunnen doorwentelen, want van de zomer zullen er massa's blijven zweren bij de korte rok en hun benen flatteren met modern breisel. dat heel fijn kan zijn, met een strooimotief versierd, of grover om onder een voorjaarstailleurtje te dragen. William Lee. die in de zestiende eeuw dominee was in het Engelse graafschap Nottinghamshire had een technische knobbel, die hem aan het denken zette over een breimachine. Nog pas honderd jaar voor zijn tijd kwamen gebreide kousen in zwang. Tevoren kende men alleen maar kousen, die uit stukken stof waren gesneden en daarna in elkaar gezet. De gebreide kousen waren bijzonder duur. omdat ze slechts met de hand gemaakt konden worden Het brein van de dominee bracht negen verschillende breimachines uit. Hij bouwde ze allemaal en demonstreerde ze aan het hof in de hoop er patent op te krijgen. Hij kreeg het patent niet. Boze tongen beweerden dat het populair maken van gebreide kousen, een vervagen van de standen zou veroorzaken. Dit standsbewustzijn maakte de dominee des duivels en hij stak met zijn negen machines over naar Frankrijk in de hoop daar wél koninklijke bescherming te krijgen. Maar het Franse hof was al niet toeschietelijker. Lee stierf in 1610 te Parijs, zonder ooit succes geproefd te hebben. Dominees broer, die hem naar Parijs had vergezeld, was veel meer op de wereld ingesteld. Hij keerde naar Engeland terug met de acht rondbreimaehines, die waren overgebleven en hij begon er in Londen een zaakje mee. Zonder patent. Maar met succes. Na vijftig jaar waren er in Londen vijfhonderd machines in werking. Maar deze expansie hebben alleen de nazaten van de Lees beleefd. Dm te laten zien, dat heus niet allen de minirok laten zakken, nedt Diors boutique kousen en panty's die het hele been opeisen. Ragfijne dunne met een strooimotief van ruitjes dit hier spartelend bewijzen: ik worstel en blijf boven; grover handgebreide voor haar die de dans van de maxirok ontspringt dragen Diors mannequins deze kousen ook midirokken). .Heur haar", het sieraad van de rouw, moet buitengewoon zeldzaam zijn, anders zou de pruik „die er uit liet alsof hij geen pruik is", mmogelijk zó populair kunnen ■oorden. Een bekwame kapper uit een orovinciestad verkoopt er zo'n vijftig oer week, waarvan het grootste deel van synthetisch haar is gemaakt. De fabrikant van de Birdpruiken uitsluitend synthetischhaalt alleen in ons land een maandomzet van één miljoen gulden. Curvy Bird, een kwiek kortharig Carmenpruikje in vijftien kleuren 59,-) is sedert een goed jaar hier in Nederland neergestreken op meer dan honderdduizend hoofdjes (en enkele hoofden, want ze staan een jongeman lang niet gek). Het model wordt eerstdaags aangevuld met vijf gloednieuwe: korte ponypruik, iets langere pagepruik, halflange naar buiten gekrulde, schouderlange en tot op de rug lange pruik, elk in minstens twaalf kleuren (variërend in prijs van 59.- tot I 79,-). De totale collectie bestaat uit tweeëntachtig stuks en het komt de fabrikant niet onmogelijk voor, dat een vrouw ze allemaal zou willen hebben om tweeëntachtig keet anders te kunnen zijn. Dit lijkt een grapje. Maar géén grapje is het. dat zij een plank in haar kast gaat reserveren voor „enkele" pruikjes. Op de komende Internationale Huishoudbeurs wordt de nieuwe Carmencollectie gelanceerd. Daarna zullen ze te krijgen zijn in alle Bijenkorven (waar speciale Carmen- boetieks worden ingericht met ad viserende meisjes in donkerrode uniformen!), bij Gerzon in Amster dam, maar voorts ook bij parfume rieën. drogisten en kappers door het he1 land. Deze pruiken worden geipaakt in de Carmennederzetting te Hongkong en de lage lonen aldaar stellen ons in staat de hand te leggen op zo'n goed produkt voor zo weinig geld. nr VAfl drink 't Si a« "fcen 9e*°ndër' Het synthetisch haar is géén nylon, maar een zeer natuurgetrouw on brandbaar draad, dat uitgevonden werd door een Japanse poppen- fabrikant, die van mening was dat de kindertjes gemakkelijker met het poppehaar moesten kunnen manipu leren. De haren worden geknoopt op dat elk haar een „Dreamy Bird" is de langste pruik dubbele lengte heeft en geknoopt wordt in het midden. Bij het bor stelen met grof getande metaler borstel (nóóit met een' synthetisch» borstel, want dat maakt het haar statisch) kan het haar uitgetrokken worden. De pruik sluit om het hoofd met een stretch onder- net, dal bovendien voldoende venti leert. Dit wil niet zeggen, dat men Jag en nacht een pruik kan dragen sonder het eigen haar te verstikken, maar wel dat „vaak" dragen geenl pnkel bezwaar oplevert. Het grot»! voordeel van deze pruiken boven du van echt haa. ligt natuurlijk prijs. Bij die prijs moet men berekenen, dat deze kapsels gemodelleerd zijn, zelf mogen ge wassen worden in koud shampoosopj» en op kamertemperatuur (niet onder de droogkap) In een half uur drooj zijn. Chignons en toupets haar worden niet voorgemodelleerd maar op het hoofd geknipt, de kapper gewassen en in model ge bracht Men moet de twee produkten ccW en onecht, evenmin vergelijken briljant en bergkristal. Wie geen geli over heeft voor briljant kan ziel buitengewoon flatleus tooien bergkristallen en zonder spijt r poosje de witte sieraden vergeten voor smaragdgroene! Met het komende badseizoen in hd vooruitzicht blijkt de pruik nieuwe taak beschoren: zó water met piekhaar uipperskopje! Wie de Huishoudbeurs bezoekt, niet aan de Carmenstand ontkomen, want de aantrekkingskracht i netisch. Wij hebben een vporproefj' jehad en stelden vast, dat negen de tien vrouwen branden van v langen pruiken te passen. Als er is voorgegaan blijft de rest n achter: „Jofel, geinig, beeldig, idioot" en „Wat ga jij erop vooruit", van de lucht. h*

Leidse Courant | 1970 | | pagina 10