Met spoed orde op zaken stellen in het onderwijs Drs. J. Souren: IAN PAISLEY KANDIDAAT VOOR ULSTERS PARLEMENT Grosheide bemiddelt in conflict Caravans en boten verbrand Ota Sik krijgt asiel in Zwitserland Apeldoornse recherche lost 45 inbraken op Q. Paus Paulus: Schrift ^kkoord over Uict enige geloo fsbron terugtrekken troepen Raad Europa veroordeelt Criekenland opnieuw ONDERNEMERS VERBOND In 1971 economisch noodverband nodig Min. Klompé naar Scouting DONDERDAG 16 APRIL 1970 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT „Wij zullen in het onder wijs met spoed orde op zaken moeten stellen, want zetten we de tot nu toe gevolgde werkwijze voort, dan wordt deze een ergernis voor het volk". Aldus gis termiddag drs. C. J M. II. Souren, direc teur-secretaris van de Stichting voor On derzoek van het Onderwijs, in een rede over wetenschap en onderwijsvernieu wing op de jaarvergadering van de Nat. Kath Schoolraad in Utrecht. Volgens drs. Souren zijn de misstan den in het onderwijs niet te wijten aan onwilligheid en demoeratiseringszucht van de leerlingen, maar aan gebrek aan constructieve onderwijspolitiek. Om orde op zaken le stellen zijn er vier dingen nodig (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Het district Bannside van de Noordlerse hoofdstad Belfast kiest morgen een nieuwe volksverte genwoordiger in de plaats van kapitein O'Neill, de gewezen eerste minister, die au lord O'Neill is en dus in het Hoger huis zetelt. Deze tussentijdse verkiezing houdt de aandacht gaande, omdat de uitslag ern stige gevolgen kan hebben voor geheel Ulster. Een van de drie verkiezingskan didaten is namelijk de beruchte mili tante dominee Ian Paisley. Volgens de meeste politieke waarnemers zal hij gekozen worden. Het district Bannside telt ongeveer 11,000 kiezers, onder wie 6000 katholie- iei. die de uitslag sterk kunnen beïn- ifoeden. Volgens sommige waarnemers zullen vele katholieken met opzet 'voor dominee Paisley stemmen. Deze kiezers menen wellicht, dat zijn militante aan wezigheid in het Noordierse parlement de regering van Ulster spoedig zo ern- in verlegenheid zou kunnen bren gen. dat Londen zich uiteindelijk ver plicht zou zien Noord-Ierland zelf rechtstreeks te besturen. Journalistenschool (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Gros heide (Onderwijs) zal het demissionaire curatorium van de School voor de Jour nalistiek vragen zich weer aan te slui ten bij het overleg in een gezamenlijke commissie van onderwijsinspectie, cura toren, docenten en studenten over een nieuw leerplan. Dit overleg was in feite lamgelegd door de eenzijdige beslissing van het curatorium om voor komend studiejaar geen nieuwe leerlingen aan emen. Studenten en docenten zijn daarop zelfstandig doorgegaan met het ontwerpen van een voorlopig leerplan, dat dinsdag aan staatssecretaris Gros heide is aangeboden. Gisteren heeft de onderwijscommissie van de Tweede Kamer met de staatsse cretaris gesproken over onder meer de journalistenschool. Daarbij heeft de staatssecretaris laten weten dat hij het curatorium zal vragen het ontwerp van studenten en docenten met de schoolge meenschap te gaan bespreken. Staatsse cretaris Grosheide heeft verder de Ka mercommissie meegedeeld dat hij stap- zal nemen om de bestuurscrisis aan de school tot een spoedig einde te gelei- AMSTERDAM (ANP) Op de Die- merzeedjjk in Amsterdam-Oost is gister avond een grote botenloods van het watersportbedrijf Oost in vlammen op gegaan. De boten en caravans, die in de loods waren gestald, gingen verloren. De brandweer, die omstreeks half acht werd gealarmeerd, bestreed het vuur met veertien stralen en drie kanonnen van de blusboot Jan van der Heijden. ruim een uur had men dc brand onder controle en was het gevaar voor een nabijgelegen loods en een kantine geweken. In de loods bevonden zich volgens de politie 60 boten en een aantal buiten boordmotoren. De schade wordt ge raamd op een half miljoen gulden. Na* de oorzaak van de brand wordt •m onderzoek ingesteld. wikkelings- en overdrachtswerk ten 1 dienste van de vernieuwing van het onderwijs. Het in leven roepen van het systema tische en permanente opleiding ten behoeve van een onderwijskundig ge schoold kader. Het doen maken van een wetenschap pelijk verantwoorde analyse van de bestaande structuur en functionering van het onderwijsbeleid op basis waar van een meer aangepaste beleids- structuur wordt ontworpen. Het creëren van een voorlichtings apparaat ter verbetering van de rela tie tussen het onderwijs en onze sa menleving. De voorzitter van de Ned. Kah. School raad, dr. J. Selman. meende dat „de toe nemende onzekerheid de religieuze moti vatie van ons onderwijs begint aan te tasten. De vroeger zo belangrijke gods dienstlessen op katholieke scholen zijn ontaard in vrijblijvende discussies over toestanden in Kerk en maatschappij". Hij hoopte dat er snel meer zekerheid komt in verband met de taak en toekomst v de katholieke scholen op dit gebied. CHINA—RUSLAND BERN (Reuter-AFP) De Zwitserse regering heeft woensdag politiek asiel verleend aan professor Ota Sik, voor malig vice-premier van de Tsjecho- Slowaakse regering in de liberalisatie periode van Alexander Dubcek. Ota Sik, die wordt beschouwd als de vader van de economische hervorming in die tijd, arriveerde in oktober 1968 in Zwitser land, waar hij enkele maanden later om politiek asiel verzocht Het nieuwe bewind in Tsjecho-Slowakije ontnam hem twee maanden geleden het staats burgerschap. In de Japanse hoofdstad Tokio speelden een aantal kleuters voor ouders en onderwijzers in een massaconcert. Ongeveer 2000 Japanse en buitenlandse in Japan wonende kinderen werkten aan dit concert mee, dat jaarlijks plaatsvindt. (ADVERTENTIE) BUIT TWEE TON APELDOORN (ANP) De Apel doornse recherche heeft in samenwer king met collega's uit verschillende an dere steden en met de rijkspolitie ruim 45 inbraken kunnen oplossen. Het diep gaande onderzoek, dat vele maanden in beslag nam, leverde in totaal 20 arres taties op van wat de politie noemt onderwereldfigurenDe totale waarde van de buit, die de inbrekers binnen haalden, wordt geschat op twee ton. Bij de vele inbraken werden vernielingen aangericht voor eveneens twee ton. De zoetmaker zonder bijsmaak zonder nasmaak R. Fack benoemd bij Ver. Naties DEN HAAG (ANP) De heer R. Fack is met ingang van 1 mei benoemd tot hoofd van de Nederlandse perma nente vertegenwoordiging bij de Ver enigde Naties. De heer Fack heeft de laatste tijd met de rang van ambassa deur de Nederlandse delegatie geleid voor het ambtelijk overleg met West- Duitsland en Denemarken over de ver deling van het continentale plat van de Noordzee. VERMOEDEN IN BRUSSEL Postduiven helpen bankrovers (Van onze correspondent) BRUSSEL Politiemensen in Brus sel en Torhout onderzoeken de mo gelijkheid dat bankrovers in Brussel gebruik maken van postduiven, na dat een duivenmelker in Torhout een verdwaalde duif heeft gevonden, die aan haar pootje een briefje droeg, geschreven door dezelfde man, die ook een briefje naliet in een wagen, die werd gestolen om een -bankroof in Brussel te plegen. De tekst op het briefje luidde: „Brussel Terminus auto-strada, bank overval Zorro". Ook het briefje in de wagen, waarin de bankrover de eigenaar zijn verontschuldigingen aanbood voor het lenen van het voertuig, was ondertekend met de Gisteren werd de eigenaar van de postduif in Brussel langdurig door de politie ondervraagd. Hij kon be wijzen dat hij met de bankoverval len (dit jaar al meer dan twintig) persoonlijk niets te maken had, maar de politie acht het niet uitge sloten dat iemand in zijn buurt of familie wel samenwerkt met de ro- De politie neemt aan dat de duiven worden losgelaten door een man die het terrein rond de banken gaat verkennen, om op die manier de andere bendeleden op de hoogte te stellen. Telefoon zou voor deze heren wel eens te gevaarlijk kunnen zijn, omdat het in België een publiek geheim is, dat de politie telefoons afluistert, zeker die van mensen die verdacht worden van een of andere misdaad. Gewetensvrijheid onder de wet VATIKAANSTAD (KNP) Ilct ker kelijk leergezag als garantie voor een rechtzinnig geloof was het middelpunt de toespraak, die paus Paulus gis- i in de gebruikelijke woensdagau diëntie heeft gehouden. In zijn rede kritiseerde dc paus de protestantse leer de ..sola scriplura" (H. Schrift enige i van het geloof, zonder de tradi- Deae leer, die aan iedereen het vrije onderzoek en de uitleg van de bijbel heeft toegestaan, is aldus de paus de oorzaak van de scheiding der chris tenen in allerlei groeperingen en vormt aldus een sprekend bewijs van schen ding van de geloofseenheid. De paus wees erop, dat Christus geen abstracte godsdienst heeft gesticht, een soort school voor godsdienstig denken, hij heeft een gemeenschap van apostelen als leraren opdracht gegeven zijn boodschap te verbreiden en zo het begin te vormen van een gemeenschap gelovigen. Onder de katholieken zelf is op het ogenblik het gevaar groot, dat zij hun gehoorzaamheid jegens het leergezag opzeggen en zich minder ge legen laten liggen aan de dogmatische verplichtingen, zoals die door het leer gezag theologisch worden voorgehou- „Als verontschuldiging voert men dan de gewetensvrijheid aan", aldus de paus verder. „Natuurlijk, de Kerk erkent de gewetensvrijheid ook, maar slechts in zoverre deze betrekking heeft op een zedelijk oordeel over bepaalde, direct te voltrekken handelingen. De gewetens vrijheid kan zich echter niet onttrekken aan een hogere regel van algemene aard, namelijk de wet. Het geweten alleen is niet genoeg om te oordelen over de werkelijkheid der zaken of over de moraliteit van handelen". Vals bomalarm in Franse assemblee PARIJS (AFP) De vergadering van de Franse nationale vergadering is van middag voor twintig minuten geschorst in verband met een vals bomalarm. „Met het oog op een gebeurtenis buiten mijn invloed, schors ik de vergadering voor twintig minuten", aldus de voorzit ter, waarna de parlementariërs werd verzocht de zaal te verlaten. Bikinis mogen in Spanje MADRID (AP) Het Spaanse opper ste gerechtshof heeft bepaald, dat biki ni's de moraal niet aantasten. Een boete, die was geëist tegen de directeur van een Spaans tijdschrift, is ingetrokken. Dit blad. El Pito uit Barcelona, had op 20 maart 1968 een aantal foto's gepubli ceerd van dames in bikini. De plaatselij ke directeur van voorlichting en toeris me had toen geklaagd, dat die foto's immoreel waren en de directeur van het blad, Alejandro Grau, een boete opge legd van 17.500 pesetas (2500 dollars). Grau had hiertegen geprotesteerd en in hoogste instantie is dan nu bepaad dat de boete niet doorgaat, omdat bikini's al gemeen worden gebruikt op stranden en getoond in films en kranten. Een paar jaar geleden waren bikini's nog taboe in Spanje en liep de draagster kans op last met de politie. LONDEN (AP) Uit te Londen aan gekomen berichten kan worden gecon cludeerd dat de Sovjet-Unie een Chi nees voorstel heeft aangenomen om de troepen wederzijds 45 km terug te trekken uit de omstreden grensgebie- Maar het is ook duidelijk uit die berichten dat de Sovjet-Unie zich ver zet tegen twee voorstellen van Peking. Een ervan is dat men de toestand bij die grenzen moet „bevriezen" in af wachting van het bereiken van een uiteindelijke oplossing, en het andere zou zijn dat er een Sovjet-Chinese com missie moet worden gevormd om nu, en dan- voor goed, precies vast te stellen hoe de ruim 6400 kilometer lange grens tussen de twee landen loopt. STRAATSBURG Voor de tweede maal heeft de ministerraad van de Raad van Europa in Straatsburg een scherpe veroordeling uitgesproken aan het adres van de Griekse kolonels, die op 21 april 1967 door een staatsgreep aan de macht z(jn gekomen. Met 15 van de 17 stemmen heeft de ministerraad aan de Griekse regering de eis gesteld dat aan alle martelingen folteringen en kwellingen van gevange nen onmiddellijk een eind zal worden gemaakt, dat gevangenen die om admini stratieve redenen gearresteerd zijn ter stond in vrijheid zullen worden gesteld, dat de fundamentele vrijheden opnieuw zullen gelden en dat binnen de kortst mogelijke tijd algemene en vrije verkie zingen moeten worden gehouden. Tevens heeft de ministerraad besloten dat een rapport van 1400 pagina's van de commissie voor de rechten van de mens over martelingen in Griekenland in zijn geheel zal worden gepubliceerd. Dit jaar meer inflatie dan nagestreefd De bekende Franse -actrice Michèle Morgan zit tegenwoordig ook in de haute oouture. Onlangs presenteerde xij haar eerste collectie in Parijs. Op de foto Michël» Morgan self in een mammontel'van dark-saga marterbont (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het jaar 1970 zal volgens het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) meer inflatoir blijven dan een jaar geleden werd na gestreefd. Via een bijzonder advies van de Sociaal-Economische Raad (S.E ft vroeg men toen zowel van de overheid als van de vakbeweging en de werkge vers een aantal offers om te bereiken, dat de contractloonstijging niet boven de 5 proeent zou uitkomen, dat advies was een „noodverband" om ruimte en tijd te winnen voor het bedenken van meer permanentemaatregelen. Het ziet er naar uit. aldus het V.N.O.. dl' nu weer een noodverband voor 1971 moet worden aangelegd. Het V.N.O. zegt dit in zijn jaarvei - slag, dat vandaag is verschenen. Het meent, dat als men het tijdelijk pro gramma voor 1971 klaar heeft, met voortvarendheid moet worden gewerkt aan een programma op middellange termijn voor het geheel van de collec tieve voorzieningen. Dat zijn de beste dingen van de overheden en de sociale verzekeringssector, waarbij vooral een antwoord moet worden gevonden op de vraag, hoe de particuliere sector zou kunnen worden gebracht zich de daarbij behorende beperkingen te laten welgevallen. De moeilijkheid is namelijk, aldus het V.N.O., dat de Nederlanders niet bereid zijn de relatief grote stijging van mid delen, nodig om in de collectieve be hoeften te voorzien, te aanvaarden. De ze mentale instelling heeft tot gevolg, dat men hogere directe belastingen, ho gere sociale premies en prijsverhoging als gevolg van stijging der indirecte belastingen, allemaal aanslagen op de directe bestedingsmogelijkheden, me teen probeert af te wentelen via com penserende loopeisen. Voortgaan op deze weg, aldus het verbond, leidt tol voortdurende en zich versnellende inflatie tot groot nadeel van hen. die dit niet kunnen afwente len en van de concurrentiepositie van het bedrijfsleven en tot aantasting van het rendement op het in het be drijfsleven geïnvesteerde vermogen. De wal zal dan het schip wel weer keren via deflatie en werkloosheid, maar ook dat verlangt niemand. Daarom is het geboden, aldus het V.N.O., te zoeken naar een methode, die zulk een „an- tuurlijke sanering" voorkomt. Vóór de zomer Het „noodverband" voor 1971 zal vol gens het verbond nog voor de zomer van 1970 moeten worden ontworpen. Vóór de vakanties moet aan de hand van een kritisch bekeken overheidsbud get en van een inzicht in de ruk der sociale verzekeringen voor 1971 moeten warden nagegaan hoe een totaal beleid (ADVERTENTIE) NEEMT VAKER ZWAARDEMAKER zonder kleurstof en conserveermiddel kan worden ontworpen, dat de genoem de afwentelingstendenties in toom houdt. Er is niet veel tijd meer beschik baar voor een waarlijk open discussie over deze zakeh. zo verzucht het V.N.O In het hoofdsUik over het loonbeleid geeft het V.N.O. uiting aan zijn be zorgdheid over de voortdurende stijging van de loonkosten in ons land. Niet al leen stegen de lonen sterker dan in alle andere landen, maar bovendien stegen ze sterker' dan de produktiviteit en die produktiviteit nam weer minder sterk toe dan in de meeste andere Westeuro- pese landen. De hoop wordt uitgespro ken. dat N.K.V. en N.V.V. in het loono- verleg zullen terugkeren, opdat volgens het V.N.O. Voor een daadwerkelijke bestrijding van de inflatie een geza menlijk gedragen verantwoordelijkheid onmisbaar is. In Wenen nemen op het ogenblik zo'n tweeduizend kinderen deel aan een experiment van de internationaal bekende voedseldeskundige professor dr. Halden. Het bleek namelijk, dat de meeste schoolkinderen een onbe vredigende gezondheidstoestand had den. Dit werd geweten aan ver keerde voeding. Nu krijgen de kin deren iedere morgen op school een testontbijt. (Van e r verslaggevers] DEN HAAG Het zestigjarig be staan van Scouting in Nederland zal op zaterdag 25 april worden 'ingeluid met een nationale bijeenkomst In de Nico- laaskerk in Odijk, gemeente Bunnik. Over het onderwerp „Algemeen jeugd beleid en scouting" zullen achtereenvol gens het woord voeren de minister voor Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk, dr. Marga Klompé. en prof. dr. .1. Ruim vierhonderd jeugdige leidsters en leiders van de scoutingbeweging uit alle delen van het land zijn uitgenodigd om deze bijeenkomst bij te wonen. Tij dens deze bijeenkomst zullen er vragen kunnen worden gesteld en kan men met de Inleiders in debat gaan. De voorzitter van scouting-Nederland, ir. F. F. Venstra, zal deze bijeenkomst leiden. Vragen en discussiepunten kunnen ook vanuit de scoutinggroepen worden inge zonden. Deze bijeenkomst van de jubilerende scoutingsbeweging zal op 30 april wor den gevolgd door een nationale presen tatie op het grasveld van paleis Soest, dijk bij gelegenheid van de verjaardag van konin»m Juliana.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9