Mogelijkheid tot uiting van hhhmp creativiteit doet jeugd weer de speeltuinen binnenstromen Leidse kabouter: „Geld moet niet belangrijker zijn dan de mensen Comité Noord-Hofland wil praten met gemeentebestuur NZH wijzigt bustarieven „Wij proberen de ouders te animeren om mee te doen" Raadslid vraagt naar toedracht en afwikkeling van de schade Leidse agenda Pastoor M. Out verlaat St. Laurentiusparochie MARKTEN DONDERDAG 16 APRIL 1970 ALLE EDITIES DE LEIDSE COURANT wêbbsbuw vammrxj: LEIDEN „Was de speeltuin vroeger een plaats waar kinderen hnn opgepropte energie kwijt konden, tegen woordig kunnen zij er ook nog hun creatieve talenten bot vieren. Leiden is een van de progressieve steden, die het advies van de Nederlandse Organisatie van Speeltuin Organisaties (NUSO) heeft gevolgd en bijna alle 14 speel tuinen in Leiden hebben jeudleider of -leidster." Aan het woord is de heer van Speeltuinvereniginge ken bij de opleiding, die gediplomeerden opleverde nu een gediplomeerd sp Weber, bestuurslid van de Bond i voor Leiden en nauw betrnk- onlangs weer een groot aantal LEIDEN De NZH heeft toestemming verkregen voor een per 19 april in te voeren tariefswijziging. Deze maatregel is noodzakelijk geworden om gedeeltelijk tegemoet te komen aan de kostenstijgin gen. De prijê van het enkele reis/overatapbil- jet voor volwassenen en kinderen is on veranderd gebleven. De zesrittenkaart gaat tien cent omhoog en wordt nu 2.50. De onpersoonlijke twaalfritten- kaart met een geldigheid van veertien dagen zal voortaan 4,25 kosten. Maandabonnementen voor een lijn of twee lijngedeelten worden met f 2.- ver hoogd en maandabonnementen voor het gehele stadsnet kosten voortaan 21,-. De scholiertwaalfrittenkaart wordt niet verhoogd. Het maandabonnement voor scholieren wordt gebracht op 14.-. Het baaiskiiometertarief voor interlokale lijnen wordt iets gewijzigd. Hierdoor worden relaties tot 20 km soms met vijf cent verhoogd, daarboven kunnen afhan kelijk van de afstand iets hogere prijs verschillen optreden. Voor de onper- soonlijke twaalfrittenkaarten en de maandabonnementen wordt een iets ho gere omrekeningsfactor gehanteerd, waardoor teze categorie van plaatsbe wijzen eweneens in prijs wordt verhoogd. Katholieke Bejaarden- bond geeft toneelavond LEIDEN De a(d Leiden van de Katü. Bond van Bejaarden en gepensioneerden geeft aan leden en donateurs op don derdag 23 april a.s. een toneelavond. De Noordwijkse dames-toneelclub „Rika Hopper" zal opvoeren het. blijspel „De familie Schelvis". Het stuk speelt zich af in Amsterdam omstreeks 1920, in de daan. Muzikale omlijsting: het Rlth- Trio. Aanvang 19.30 uur in het Antonius Clubhuis. 'j-Molenaarsbrug voor het verkeer tijdelijk afgesloten ALPHEN De 's Molenaarsbrug, die laandag bij een aanvaring ernstig werd ontzet, zal volgende week dinsdag, woensdag en dondedag 21, 22 en 23 april olletllg voor het. verkeer te land afge goten zijn. Dan worden nameljjk de re- paratiewerkzaamheden verricht. De Prov. Waterstaat dacht aanvankelijk hiervoor een week nodig te hebben, maar «en hoopt het nu in drie dagen te kun- ien volbrengen. De omlegging van het erkeer zal op verschillende daarvoor in aanmerking komende puntei, ooK. in om liggende gemeenten, aangegeven worden, deelde de politie ons mede. In Valkenburg Oud-Strijders herdenken op Hemelvaartsdag gevallenen van 4 R.L LEIDEN/VALKENBURGOp donder dag 7 mei a.s. (Hemelvaartsdag) houdt de Vereniging van Oud-Strijders van. 4 R.I. in Valkenburg een herdenkings- ianienkomst. voor de gevallenen van voormalig 4 R.I. Het programma luidt als volgt: "00 uur: Vlag in top, daarna halfstok hijsen op de Ere-begraafplaatsen. 15 uur: Kranslegging bij het ere-graf op de algemene begraafplaats. Sir Winston Churchill-laan (vroeger Klei weg) te Rijswijk (Z.H.). Daarna vlag In top. 10.00 uur: Herdenkingssamenkomst in de Herv. Kerk te Valkenburg. In deze samenkomst hopen voor te gaan de Hoofd-legeraalmoezenier dr. P. C. M J. Vriens en ds. D. Veldkamp van 's-Gravenahge. 10.40 uur: Aanbieding, daarna bezichti ging van het gedenkraam. 11.15 uur: Vertrek van de Hervormde Kerk te Valkenburg naar de kantine van het marine-vliegkamp. 11.30 uur: Ontvangst en bijeenkomst in de kantine. Gezamenlijke broodmaal tijd. Toespraak door de voorziler, re serve-kapitein M. Vlug. 13.00 uur: Vertrek van het vliegkamp naar Valkenburg. Bij aankomst in de Marlnus Poststraat stellen de deelne mers zich op in défilé-vorm. De volg orde van de stoet is: M.L.D.-kapel - Bestuur en genodigden - Familieleden van de gevallenen - Oud-Strijders van voormalig 4 R.I. - overige deelnemers. 13.15 uur: Van hier wordt gezamenlijk afgemarcheerd naar de Erebegraaf plaats. Toespraak door burgemeester N. v. 't Wout. van Valkenburg. 13.30 uur: Kranslegging door de voor zitter. reserve-kapitein M. Vlug. Daar na vlag in top. - Koraaltnuziek. - Dé filé langs de graven. - Einde herden king. Na de herdenking ontvangst door het gemeentebestur van Valken burg In het Dorpshuis aan de Kerk- weg. Tevens is er dan nog gelegen heid om het gedenkraam te bezichti gen. I kamperen eu volksdansen. De handenarbeid was speciaal gericht op het overbrengen van kennis aan kinde- I ren in clubverband. I Over de deelnemers I meestal ouders van de kinderen, zegt de heer Weber: ,,Wij proberen kinderen I meer te binden aan de speeltuin en I hierdoor de ouders te animeren De cursus, over elf donderdagen ver deeld, omvatte een uitgebreid lespro- gramma van werken met gips en hout r, u et ivtttc!/-» i lot het discussiëren over de gedachten Enkele jaren geleden heeft de NUSO (eén overkoepelend orgaan tactpunt tussen Speeltuinverenigingen het Ministerie van Cultuur, Recreatie die zich in die kleine kinderhoofdjes afspelen. Na het behalen van het diploma zijn het Maatschappelijk werk) in een rondschrij- dan de gediplomeerden, die naast het ven de Bond van Speeltuinverenigingen normale toezicht van de meestal ge- voor Leiden laten weten dat gegadig- pensioneerde opzichters, als geleid spel den ingeschreven konden worden voor beoefenaars worden aangesteld, een van de 4 cursussen die de NUSO 1 Daar de geleidelijke achteruitgang van ging organiseren. Wilde men deze cur- het bezoekersaantal in de speeltuinen f Naast de nieuwe creatieve bezigheden au, volgen dan moeat men lid zijn van volgen» de voorzitter, van de dtverae ,,„k „„g plaal» voer apel. een apeeltulnvereniglng. verenigingen het gevolg waa van het Deze vier rurauaaen omvatten achter- ontbreken van intereaeante bezigheden - eenvolgena: handenarbeid, aport en apel. teerd het werken met papier, hout en wergjng me« ue Leldae Jeugdactie, die' gips als de oplossing gekozen, ter behartiging van de belangen van de Resultaten bleven dan ook niet uit. De jonggt,e jeugd een speciale sectie speel- jeugd stroomde binnen, blijkt t wippen tuinwerk in het leven heeft geroepen, en schommelen graag tijdelijk te willen ^en zou icunnen zeggen dat in deze en verruilen voor het leveren van eigen jn komende jaren, het speeltuinwezen werkstukken. Twee dagen in de week is zich jn een experimenteel stadium be- ij knutselmiddag in de clubhui- Vjn^t Chloorgasongcval SLF LEIDEN Hel raadslid J. van Bna- rrn (hoc.) vraagt het college van b. en w. een duidelijk en volledig inzicht te geven In de oorzaak, de toedracht en de gevolgen van het bedrijfsongeval, dat zich dinsdag Jl. in de Stedelijke Fabrie ken van Ga* en Electrlciteit heeft voor gedaan. De heer Van Baaren wil met name we ten hoe de gezondheidstoestand is van de mensen, die in aanraking kwamen met het chloorgas, dat uit een lekkend» cylinder stroomde en zich in hel Aca demisch Ziekenhuis onder behandeling moesten stellen. Houden zij er geen na delige gevolgen van over; is er aanlei ding de bestaande velllgheilsmaatrege- len te verbeteren: moeten er extra-maat regelen worden overwogen voor de men sen. die binnen een bepaalde 3traal rond de SFL wonen en hebben omwonenden persoonlijke of bedrijfsschade geleden door het uitstromen van het chloorgas?, zo vraagt het raadslid. De heer Van Baa ren wenst eventueel ook een overzicht te krijgen van de omvang van de schade aan personen en bedrijven en te verne- tot welke Instantie men zich kan wenden om voor een schade-vergoeding in aanmerking te komen. SLACHTOFFER AUTOBOTSING OVERLEDEN zen waarbij de kinderen tegen een kleine vergoeding hun werkstukken i naar huis kunnen torsen. Allereerst is geprobeerd een aantal open speeltuinen, dus zonder toezicht, in het stadsbeeld in te passen, maar dit bleek al snel een gedeeltelijke mislukking te worden daar het zonder toezicht spelen meestal vernieling van het materiaal tot ir» ra"---?"*3 Ï£*ÏÏSS: ei tt te Alphen a. d. Rjjn overleden. ALPHEN De Sl-jarige marine-offi cier T. J. van Scheggen uit Amsterdam, I die met zijn auto vorige week op de CAfJCi lilici i icci Herenweg tegen een vrachtauto botste, De heer Van Scheggen bekwam een zeer zware bekkenfractuur en ook inwendig letsel. Hoewel aanvankelijk geen levens gevaar aanwezig was, Is de ontwikke ling van dien aard geweest, dat gisteren de dood intrad. zegt de heer Weber. In de zomermaanden ben organiseert de commissie voor Vakantie- zicht bezigheden 3 bioscoopdagen en 3 theater- wil men ook het speeltuin gedeeltelijk middagen. De speeltuinen zelf organi- gaan vervangen. De kans is groot dat geren hiernaast tevens nog een eigen in de toekomst een universitair geschool- programma. Dit alles gebeurt in samen- de als consulent voor het speeltuinwezen geplaatst wordt. Kinderen willen schommelen en wippen graag verruilen voor het leveren van werkstukken Grote deelname aan Noorwijkse paardepuzzelrit NOORDWIJK De paardesport gaat een steeds grotere plaats innemen in de recreatieve genoegens, die Noordwyk ook buiten het. seizoen biedt. Dit bleek I uit de zeer grote belangstelling voor de j jaarljjkse puzzelrlt, vanuit rest. De Duin rand, georganiseerd onder auspiciën van het bekende Noordwijkse manégebedrijf Meenwenoord. Niet minder dan 72 da- mes en heren namen er aan deel. Het fraaie parcours voerde de equipes (elk bestaande uit een dame en een heer) door de duinen en over het strand. Voor de puzzelaars te paard waren tal van voetangels en klemmen op de route verborgen, waaronder schijncontroles. ingewikkelde opdrachten, die in feite veel simpeler waren dan zij leken, of waarbij het op vindingrijkheid en com binatievermogen aankwam. Vooral het goed lezen van de opdracht bleek zeer belangrijk te zijn. In een gezellige sfeer werd 's avonds in „De Duinrand" de uitslag bekend ge- maakt. De jurv, bestaande uit de heren j P. Tonaon. S. Bral N. Maauwan- marRl man van de honderd mensen op het verzoek in. De marktkooplieden lieten al het geld bestempelen dat ze binnen kregen. Je kunt goed merken hoe be langrijk geld is. De mensen durfden het soms niet los te laten uit angst dat ze het niet terug zouden krijgen. Maar het gaat ons er alleen om te Subsidie omhoog Ook de jaarlijkse subsidie van 1200 gul den per vereniging, aldus de heer Weber, zal beduidend de hoogte in moeten als men beziet dat naast het betalen van de toezichthouders, de gediplomeerden pro deo werken en bij een aantal speeltuinen de complete afrasteringen vervangen dienen te worden. Misschien verschijnen binnenkort een aaiital afgevaardigden van de jeugd om na een protestdemon stratie op drie-wielers hun petitie, zo juist onder toezicht van de spelleider vervaardigd, op 't stadhuis aan te bieden. Over het hoogbouwproject en winkelcentrum VOORSCHOTEN In verband met het onbehagen dat is ontslaan onder bewoners van de wijk Noord-Hofland te Voorschoten, die een ééngezinsl bezitten, na het bekend worden van de plannen om aan de Jan Evertscnla Admiraal de Ruyterslngel te komen tot de realisatie van een gecombint project winkelcentrum -j- hoogbouw is met spoed In het leven geroepen het Con Noord-Hofland. Het comité bestaat uit tien leden, waarvan twee dames, correspondentie-adres van het comité is de heer A. M. Sonneveld, Baron Ghentlaan 23, Voorschoten (voorzitter). EHBO ploegen van rayon Leiden in EMM- veilinghallen ROELOFARENDSVEEN Het rayon Lelden van de E.H.B.O. organiseert, nu men aan het einde van het oefen-en win terseizoen is gekomen, - een grote ge zamenlijke oefenavond. Deze wordt ge houden op vrijdag 17 april des avonds te 19.30 uur in de hallen van de bloemen veiling E.M.M.-Roelofarendsveen aan de Sotaweg. Hieraan zal door een groot aan tal ploegen worden deelgenomen. Een groot aantal natuurecht geschminkte slachtoffers zal eerste hulp verkrijgen van de deelnemende ploegen, waarna dp jury het resultaat met haar oordeel zal honoreren. E.H.B.O. leden, maar ook an dere belangstellenden, zijn van harte wel kom. ZOETERWOUDE Inwoners van Zoeterwoude, let op. U weet wel: het -I Parochiehuis aan de Scbenkelweg. De jj datum 25 april, zaterdagavond. Morgen avond kunt U er alles over lezen. (Van een onzer verslaggeversvan deze aktie, de tweede van de Leidse Oranjcvrystaat. Marie-Anne Iloogerdyk I DONDERDAG 16 APRIL LEIDEN „Geld ls een afgod geworden, daar moeten we vanaf als we deze en George Selsveld („ach, namen zijn helemaal niet belangrijk, het gaat om de Schouwburg International Folkloris- maatschappü een beetje beter willen maken." Twee van de kabouters, die gisteren kabouterakties") vinden dat de Leidse burgers erg positief reageerden op het tisch Danstheater; aanvang 20.00 uur. Alternatief plan moet alle partijen bevredigen Het doel van het comité is antwoord te krijgen op de kernvraag: is de bouw van genoemd project een vaststaand feit, dat ondanks de scherpe tegenkanting zal worden uitgevoerd m de huidige op- baar via telefoonnummer 01710-31210. zet of met geringe wijzigingen of bestaat de mogelijkheid dat het plan wordt ver- Het streven van het Comité Noord-Hof land is met het college van b. en w. en de betrokken deskundigen rond tafel te gaan zitten om te trachten tot een alternatief plan te komen, dat alle par tijen kan bevredigen. Het comité wenst nadrukkelijk te stellen, dat zij uiteraard niet aan de noodzaak om in Noord- Hofland te komen tot een winkelcen trum voorbijgaat, maar dat zij zich niet kan neerleggen bij een opzet, die ten koste gaat van een bepaalde groep in Noord-Hofland. Het comité is bereik- Barel oord, kenden de prijzen als volgt toe: le prijs equipe mevr. Zomer (Noordwfl- kerhout) en de heer Lamblnon (Am sterdam); 2e prijs mevr. De Roo (Voor burg) en de heer De Jong (Leiden): 3e prijs mej. M. Boon (Leiden) en de heer Jansen (Den Haag); 4e prijs mevr. Bol (Rotterdam) en de heer Keizer (Lei den); 5e prijs mej. A. Roskam (Noord- wijk) en de heer Margadant (Amster dam); 6e prijs mevr. P. Slingerland (Noordwijk) en de heer L. v. d. Kloet (Den Haag). De heer Tonaon reikte de prijzen uit. waarna men zich aan het diner schaar de en later op de avond luisterde naar een gezellig paardepraatje, waarbij een in het najaar te houden cross-country werd aangekondigd. Nieuwe nerkkring in bejaardencentrum op de markt geld stonden te stempelen, vertellen over het doel en de achtergronden verzoek om hun bankbiljetten te laten bestempelen. Burgerij geen bezwaar tegen bestempelen bankbiljetten Op het postkantoor hebben we ook gestempeld. Daar was een vrouwtje die net haar bijstandgeld ging halen, 260 gulden per maand. Daar moet ze met haar invalide zoon van leven. Ze woont In een krot, haar zoon moet kruipend naar de w.e., die buiten is. Als het regent moet hij door de modder. De vrouw had geen hoop op een beter huis. dat kon ze van die paar centen niet betalen. Ze heeft wèl haar geld laten bestempelen. Kijk, znlke gevalei Belangrijk Geld -IS belangrijk, maar het moet niet zo zijn dat het belangrijker is dan men sen. Met deze aktie willen we daar tegenin gaan. Donderdag a.s. a fsclx'idsrecept ie OORSCHOTEN Pastoor van de St.-Laurentiusparochie le Voor schoten vertrekt 24 april naar het be jaardencentrum „Simeon en Anna" waar hy tot pastor benoemd is. Voor zijn ver trek zal er op donderdag 23 april een afscheidsreceptie zijn in liet Bondsge- houw naast de kerk, 's avonds om 19.30 Pastoor Out is op 3 juni 1939 lol pries ter gewijd. Jarenlang heeft hij zielzorg beoefend in Amsterdam, Beverwijk en Rotterdam. In 1960 werd hij benoemd tot pastoor te Oud-Beijerland. Op 4 okto ber 1963 kwam hij naar Voorschoten en werd door de deken, kanunnik W. Ha ring, geïnstalleerd tot pastoor van de St.-Laurentiusparochie. Hierb'ij sprak deken de woorden: „Wees echt geluk kig net uw nieuwe pastoor, maar zorg er voor dat hij echt priester kan zijn." Pastoor Out heeft in Voorschoten op I zondag 7 juni 1964 zijn zilveren pries- I terfeest gevierd, waarbij rector J. C. M. I Hamers van „Huize Bijdorp" de feest- i predikatie hield. Pastoor Out heeft op I eigen verzoek om gezondheidsredenen de j stap genomen Voorschoten te verlaten. De taak in het bejaardencentrum zal zijn i n O i &ezondheid ten goede komen. Op de afscheidsreceptie in hel Bonds- gebouvv zal het jongerenkoor Mère de MSV houdt strandloop wezig zijn. Ongetwijfeld zullen jvigy als vele parochianen afscheid komen r Allemansdimst in Cultureel Centrum VOORSCHOTEN De Raad van Sa menwerkende Kerken te Voorschoten zal op dinsdag 21 april een samenkomst organiseren voor de bejaarden en de langdurig zieken van alle gezindten van Voorschoten en omgeving. Deze zogenaamde „Allemansdienst" wordt thans voor de vierde maal gehou den ln het Cultureel Centrum te Voor schoten en vangt aan om 16.00 tra» MSV" op liet Noo prestatie-strandloop over de afstanden 4 8 kilni Men wil graag een stevige financiële ondergrond kweken voor 't jeugdwerk dat men al ter hand heeft genomen en dat nog moet worden uitgebreid. Over de inschrijvingskosten en de adressen, waar men zich kan aannieldien. komen nog nadere berichten. De strandloop be gint om 12 uur. De deelnemers ontvan gen na afloop een fraai herinnerings vaantje. Mén start ter hoogte van de Vuurtoren. Jongeren tot 14 jaar kun nen deelnemen op het parcours van 4 km, do anderen kunnen een prestatie Leldee kabouter» ln actie op de woensdagse markt. Vele burger» lieten hun leveren op da 8 km. Speeltuin Bomeostraat Wijkhearing voor De Kooi van de PvdA, spreekster o.a. mevr. Kerllng; aanvang 20.00 uur. VRIJDAG 17 APRIL Zendingsschool, Leidsestraatweg 11 Receptie LCKV; aanvang 19.00 uur. Rynland» Lyceum LSG-schaakvier- kamp; aanvang 16.00 uur. ZATERDAG 18 APRIL Groenoordhal Klassementsproeven van de autorally Scheveningen-Luxem- burg-Scheveningen; aanvang 18.00 uur. Schouwburg Gezelschap Johan Kaart met „Potnach en Perlemoer"aanvang 20.00 uur. Schouwburg - Uitvoering van Scapino Ballet; aanvang 14.30 uur. Het Witte Huls, Oegsgeest Receptie Oegstgeester Gymnastiek- en Atletiek vereniging OGAV; aanvang 15.30 uur. De Vrolijke Arcke Film over Robin Hood: aanvang 10.00 uur. Antoniusclubhiiis Toneelavond t.g.r. 50-jarig bestaan Groen Wit; met bal na; aanvang 20.00 uur. UTRECHT, 16 april. Vee Totale aanvoer 5553 (weekaanvoer 6662): runderen 1581; vette kalveren 1; giaskalveren 291: nuchtere kalöve- ren 1754; schapen 505: lammeren 144; varkens 360 boven 100 kg; idem 5 be neden 100 kg: biggen 883; bokken, gei- een 15; melk- kalfkoeien 1250-1500; 1 kalfvaarzen 1050-1225; vare koeien 925- j 1025; pinken 625-875; stieren 850-1500; graskalveren 425-650; nuchtere kalve ren 30-70; fokkalveren 110-285; scha pen 95-150; lammeren 125-210: drach tige varkens 600-750; lopers 120-150; biggen 105-112; bokken, geiten 4-66; vette koeien 4.70-4.95 -e kwal.; idem 4.45-4.65 2e kwal.; idem 3.95-4.20 3e kwal.; vette kalveren 4.05-4,25 le kw.: idem 3.75-3.95 2e kwal.; idem 3.60-3.75 3e kwal.; nuchtere kalveren 1.30-1.70; zware vette varkens 2.62-2.66: zouters 2.65-2.70; alachtzeugen 2.25-2.30; jonge slachtzeugen 2.30-2.35; melk-, kalfkoe ien matig, ruim prijsh.; vette koeien traag, even lager; vare koeien rustig, niet geheel prljsh.; vette kalveren leven, hoger; graskalveren redelijk, prijsh.: nuchtere kalveren rustig prijsh.: fok kalveren Idem; schapen willig, niet ge heel pry ah., lammeren idem: varken» flauw, niet pryah.i biggen flauw niet pryah.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5