Ajax speelde te hoog spel Celtic vuurde tweemaal terug in „Battle of Britain" Anderlecht door Bergholtz toch naar eindstrijd Arsenal wilde wèl meegeven, maar niet wijken Fiesta Mïlano Voor E.C. II een finalist en een beslissingsduel Ajax zocht geen excuus Het moet gek lopen als we de Cup niet winnen DONDERDAG 16 APRIL 1970 DE LEtDSE COURANT PAGINA 13 AMSTERDAM Toen 'in 1925 'de buiten spelregel gewijzigd werd om het maken van doelpunten gemakkelijker te maken, had de toenmalige manager van Arsenal, Herbert Chapman, onmiddellijk zijn antwoord klaar. Hij ontwierp het stoppersspilsysteem en daagde vanaf dat ogenblik de aanvallers uit tegen die versterkte defensie dan maar eens te tonen dat het doelpunten maken door die nieuwe buitenspelregeling verge makkelijkt was. De tegenwoordige manager Bertie Mee, reageert ook zo snel. Ajax zou m Amsterdam stormlopen, wist Mee. Ajax „Ajax maakte één grote fout", sprak Bertie mee na afloop in de catacomben van hèt Stadion," ze speelden de .bal steeds veel te hoog en wij waren in de lucht veel beter. Elk kopduel wonnen wij en ik vind toch dat we verdedigend knap gespeeld hebben. Nee, Ajax was niet tegen ons opgewassen". Vanaf het eerste fluitsignaal heeft Ajax zijn dure plicht gedaan: aanvallen. Onophoudelijk werd geduwd tegen de muur die de Engelse verdedigers hadden opgetrok ken voor het doel van Wilson, maar echt gevaarlijk konden de Ajacieden vooralsnog niet worden. Het was teke nend dat de eerste „echte" schietkans die de Amsterdammers kregen pas na twaalf minuten kwam. De kogel van Cruyff werd echter door Simpson ge blokkeerd. Ajax zette door; het resul taat van de aanvalsacties kwam na zeventien minuten. Doelman Wilson kreeg een keihard schot van Piet Kei zer niet onder controle en Gerrie Muh- ren was ter plaatse om het foutje afte- straffen :10; Paniek Dat doelpunt stimuleerde Ajax. De Amsterdammers bleven paniek zaaien in de verdediging van Arsenal. De on rust bij de Engelse verdedigers groeide en de chaos bereikte na een half uur een hoogtepunt toen de Ajacieden bin nen enkele minuten tijd zes hoekschop pen mocht nemen. Toen had Arsenal definitief onder voet gelopen moeten l worden. .Zonder 'overleg Maar Ajax, dat de buitenspelval had opengezet om de meestal via Radford lopende tegenacties op te vangen, speel de meer tegen zichzelf, dan tegen de tegenstander. De Ajacieden speelden (Van onze sportredactie) zou koste wat het koste de „afgang van Londen" uit willen wissen. Mee wist ook dat de Amsterdammers, als ze in hun eigen spel zouden komen, daartoe in staat zouden zijn. Daarom wilde de manager van Arsenal geen enkel risico nemen. Hij gaf zijn aan vallers Radford, Armstrong en George de opdracht om als dat nodig mocht zijn, de verdedigende taak ter hand te nemen. Dat werd nodig toen Ajax na ruim een kwartier de eerste treffer, dank zij Gerrie Muhren, op het scorebord had gehracht (10) en het verschil tot twee doelounten was geredu- Phida Wolff is administrateur van Feijenoord en sinds jaar en dag de „huisdichter" wiens voetbalverzen aller- wege bekend zijn. Heet van de naald vloeiden voor „Het Binnenhof" deze regels uit zijn pen. Een juichkreet davert door het land door deze prachtige prestatie, de voetbalfleur van hand-ty-hand creëerde een manifestatie, die voer voor psychologen is en massavoer voor alle kranten, de Kuipboys ivisten weer van wanten en het resultaat is lang niet mis. Het IJslands Reykjavik is snel van een koude kermis thuisgekomen, in de replay, u weet het wel, werd ook al geen revanche genomen, en toen het bedje was gespreid toen spraken al die rood en witten: nu wordt het toch de hoogste tijd de tweede ronde uit te zitten. ceerd. Toen herinnerden Radford, George en Armstrong zich de woorden van hun manager en trokken zich terug in de laatste linie. Het hielp. Ajax kon die versterkte ver dediging niet meer verrassen, omdat de Amsterdammers gisteravond in het Olym pisch Stadion maar één methode wisten om de aanvalsacties uit te voeren. Steeds weer werd de bal hoog voor het doel van Wilson gebracht, die echter ondanks het vooral in de eerste helft soms paniekerige in grijpen van zijn verdedigers, relatief slechts weinig behoefde in te grijpen. „Play it oool" Bertie Mee; In de eerste helft speel den we nog wat nerveus, maar tijdens de rust heb ik tegen ze gezegd dat ze het rustig aan moesten doen. Play it cool „heb ik door de kleedkamer ge schreeuwd". En dat deed Arsenal. Hoe wel Ajax bleef dringen. De Amster dammers speelden hoog spel; Vasovic trok herhaaldelijk mee naar voeren, Hulshoff week niet uit de spits, maar het offensief verzandde in een moede loos pogen. Arsenal bleef overeind in de periode waarin Ajax vorige week in elkaar klapte. De strijd van Ajax werd hopeloos. De stemming in het veld werd er niet beter op. Arsenal wilde desnoods dan nog wel een beetje meegeven, wij ken wilde het niet. In het laatste kwar tier hadden de Engelsen nog fel kunnen uithalen en de finaleplaats nog glorieu zer kunnen maken. Maar nadat Bals een schot van Kelly niet voldoende had kunnen verwerken, vuurde George langs de op de grond liggende doelman naast. En vijf minuten later moest de aanvoerder van Ajax nog eens gestrekt naar de hoek om een schot van Radford uit zijn doel te ranselen. „Bij elke cupwedstrijd ben ik gewend te zeggen dat mijn ploeg in de uitwed strijd de nederlaag zo klein mogelijk moet houden", zei Rinus Michels. „Ajax heeft mijn opdract nu verkeerd begre pen, ze hebben de kleinst mogelijke winst behaald." Johan Cruyff (rechts) was gisteravond in het Olympisch Stadion a Highbury. Niettemin kwam Ajax tegen het professionele Arsenal 1 van het toernooi om de Runners inzienlijk beter op dreef dan vorige week op iet verder dan één treffer, onvoldoende om de finale Up Cup te bereiken. met te weinig intelligentie om het de geroutineerde Engelsen echt moeilijk te maken en „dreunden" door zonder overleg. Bovendien kwam Johan Cruyff niet los van MacLintock, haalde Keizer zijn normale vorm niet en werd Swart duidelijk overtroefd door NcNab. Van Dijk was wel ijverig, maar liep steeds kansloos naar de steeds weer in het strafschopgebied neerdalende bal. En al werd de druk nog zo groot, steeds weer bleven de verdedigers van Arsenal elk kopduel Winnen en stonde?! Graham, Sammels en Armstrong klaar om de verdere transportatie te verzorgen. Heftig kopduel om de bal tussen van links naar rechtsachter Storey, Johan Cruyff, Arsenals aanvoerder Mc- Lintock en Dick van Dijk. hun grote kracht dat ze koel bleven onder ons offensief. Wij kregen geen meter vrijheid. Ik hoopte op oen won der, zelfs in de rust geloofde ik daar nog in maar alles ging door de lucht". Na de rust kon Michels de hoop wel vergeten. Het zo vurig gewenste tweede doelpunt dat de veerkracht bij de Am sterdammers had kunnen vergroten, bleef uit. De verdediging van Arsenal groeide onder de voortdurende druk naar grote hoogte, waardoor Ajax on- de uitreis naar Milaan, dat was voorwaar geen pretje, hoe zou het de jongens daar vergaan, men deed spontaan een schietgebedje voor een beetje gunstig resultaat, en moet ik nog eens memoreren: men speelde goed, stelde een daad waaruit meer goeds kon resulteren. De wedstrijd in de Rottestad heeft heel Milaan totaal ontgoocheld, de beide Wimmen flikten dat, die hebben er twee ingekogeld, en hoe men zwoegde, dit Milaan beleefde plotsklaps zware stonden, het had zijn Waterloo gevonden en moest gebogen huiswaarts gaan. Daarna was er in Oost-Berlijn de strijd zo zwaar als nooit tevoren, het ging om te zijn of niet te zijn, met 10 slechts werd er verloren. Doch toen dat Vorwdrts op bezoek de Kuip betrad, werd het geen pretje. Voor Feijenoord was het gesneden koek met 20 gaf men hem van Jetje. De halve eindstrijd was bereikt en aller vreugd klonk onverholen, het is de zwakke die bezwijkt en kracht was nodig bij de Polen, in Warschau, waar geen doelpunt kwam, bleek het bijzonder moeilijk scoren maar nieuwe hoop begon te gloren voor de return in Rotterdam. En zie, daar laaide het vuur weer op van wilskracht met de felste vlammen, hier kwam het Poolse noodlotsuur die het Warschaupact schier deed verlammen, de zege was voor Feijenoord, dat was per slot het triomfale en alom werd het nieuws gehoord: Milaan, het summum, de finale. Er is uitstekend werk gedaan en daarvoor geldt een woord van hulde, straks wacht het weerzien in Milaan mijl Feijenoord zijn plicht vervulde, dit strekt de grote elf tot eer, men speelde stoer en vastberaden en thans geeji nieuwe woorden meer maar voor de allerlaatste keer: op naar Milaan en nieuwe daden. PHIDA WOLFF MILAAN Bergholtz heeft gistera vond in Milaan als invaller hij Ander lecht tegen Internazionale de wedstrijd van zijn leven gespeeld. Met twee gave doelpunten bracht hij zijn club, die na de nederlaag van 10 in de thuiswed strijd algemeen als afgeschreven werd beschouwd, alsnog in de eindstrijd van het toernooi om de Runners Hp Cup. op 29 april in Wenen tegen Arsenal. Anderlecht speelde zonder Jan Mul der, die in verband met een sterfgeval zijn vader overleed dinsdag plotseling naar Winschoten was gereisd. Berg holtz verving hem. Slechts 15.000 toeschouwers woonden' de wedstrijd bij, zo zeker was men van de triomf van Inter. In de tweede minuut sloeg Anderlecht echter al toe. Berholtz bemachtigde een „afzwaaier" van Bertini en rende op het doel van Vieri af. Met een fraai schot scoorde hij: 1—0. Internazionale, dat zonder Facchetti speelde, verkreeg toen een groot over wicht. De pogingen van Mazzola en Corso werden echter koel geweerd dooi de Belgische verdedigers met Heylens aan het hoofd. De Kongolees Kialunda had, na een blessure, pas dinsdag weer wat getraind en was meteen opgesteld voor deze zware wedstrijd. In de laatste minuut van de eerste helft scoorde Rergholtz weer. Inters verdediger Bedin werd na een overtre ding met een vrije trap bestraft en Puis zette de bal laag voor het Italiaanse doel. Met een duik kopte Bergholtz de bal tussen de op de doellijn staande Italiaanse verdedigers door 20. In de tweede helft werd bij Inter de Braziliaan Da Costa Jair na tien minu ten voor Bertini ingezet. De Italianen konden de Belgische massale defensie niet openbreken. In de slotfaze verslap te het tempo en was de wedstrijd nau welijks het aankijken meer waard. Verpletterd Het Westduitse Schalke '04, dat thuis een overwinning van 1—0 had behaald, is in Manchester door de City met 51 verpletterd in de halve finales van de strijd om de Europese beker voor be- kerwinnaars. Deze overwinning brengt Manchester City in de finale, waarin het Gornik Zabrzc of As Roma zal ontmoeten. Schalke was na de eerste veertien J minuten al een geslagen ploeg. De En- gelsen hadden toen tweemaal gescoord. Na acht minuten schoot Mick Doyle raak na een pass van Alan Oakes en zes minuten later voegde Neil Young er een tweede doelpunt aan toe. In de 28e minuut was het weer Young, die Man chester City aan een ruststand van 30 In de tweede helft kwam Schalke wederom onder zware druk ie staan en het waren Manchester City's internatio nals Colin Bell en Francis Lee, die de laatste twee doelpunten maakten. Schalkes international Reinhard Libuda smaakte enige seconden voor het einde het genoegen althans de eer van de Westduitsers hoog te houden: 51. Derde duel De tweede wedstrijd tussen Gornik Zabrze en As Konia is gisteravond in Chorzovv na verlenging in 22 geëin digd. In een beslissingswedstrijd op 22 april in Straatsburg moet worden uitge maakt wie in de finale van het toernooi om de Europa Cup II komt. Na dc reglementaire speeltijcj was de stand 11, dezelfde score als in de eerste wedstrijd. De regel, dat doelpun ten in een uitwedstrijd dubbel tellen, geldt niet voor extra-speeltijd. Bij de rust' had As Roma de leiding door Capello, die in de tiende minuut een strafschop benutte. Pas in de laatste minuut kwamen de Polen op gelijke hoogte door een strafschop van Lubans- ki. Ruim honderdduizend toeschouwers zagen een enerverende verlenging. Iq de 93e minuut bracht Lubanski zijn ploeg dicht bij de overwinning maar vlak voor het eindsignaal zorgde Karo- sa ervoor dat Roma in een beslissings wedstrijd nog een kans kreeft (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Ajax zocht geen excuus voor de uitschakeling voor dc finale van het toernooi om de Runners Up Cup. De spelers had den bewondering voor de wijze waarop Arsenal verdedigd had. „Arsenal heeft ons vorige week aanvallend verrast", zei Sjaak Swart, „nu was de verdediging in topvorm. Ik had echter wel meer verwacht. Een achterstand is voor Ajax nooit hopeloos, nu bleek hij „Iedereen geloofde er nog in", mijmerde Van Dijk. „We waren het veld ingegaan om met 30 te winnen. Als we met de rust maar met 20 voor hadden gestaan, dan hadden we het beslist gered". Aanvoerder Gert Bals had weinig waardering voor de Oostenrijkse scheidsrechter Schiller: „In Lon den kregen we een strafschop tegen, hier werd ons er een ont houden. Cruyff werd in de eerste helft in hel strafschopgebied bij zijn benen gepakt door Wilson. Dat was een geheide strafschop". Scheidsrechter Schiller was het daar niet mee eens. De Oosten rijker vond overigens dat hij een gemakkelijke wedstrijd had gehad. ..In Oostenrijk praten de spelers logal veel. De spelers van Ajax en Arsenal hebben hun mond bij na niet opengedaan. Ajax was overigens de betere ploeg". Rinus Gosens verlaat SVV (Van onze sportredactie) ALMELO. Met ingang van 1 juni is de huidige trainer van S.V.V. uit Schiedam, de heer R. Gosens benoemd tot trainer t an Heracles. Hij volgt Evert Teunis- sen op, die overgaat naar F.S.C. Turkije in eindronde ISTANBUL In de voorronde van het UEFA-jeugdtoernooi heeft het Turkse elftal met 10 gewonnen van Griekenland en zich gekwalificeerd voor de eindronde. (Van onze sportredactie) GLASGOW. Eén ding bleek uit alles na afloop van het gigan tische voetbalgevecht tussen Celtic Glasgow en Leeds United over duidelijk: de spelers van Celtic, dat zich voor de finale van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen plaatste door Leeds ook voor de tweede keer te verslaan, zijn blij dat de laatste barrière op weg naar de Europa Cup door Feijenoord zal worden gevormd. „Ik geloof, dat we ons geen betere tegenstander hadden kunnen wensen", zei Bobby Murdoch, wiens doelpunt Celtic gisteren de zege (2I) bracht. „Het zal al heel gek moeten lopen als we de Europa Cup niet voor de tweede keer winnen". „Ik ken Feijenoord niet", aldus de aanvoerder van Celtic Billy McNeill, „Het moet een goede ploeg zijn, maar ik sla onze kansen toch hoger aan. We zullen in ieder geval proberen er straks in Milaan een mooie finale van te maken". Aan Celtic zal het niet liggen. De Schotse landskampioen, in 1967 al eens winnaar van Europa's meest be geerde voetbaltrofee, speelt het voetbal zoals het gespeeld moet worden. Aan vallen is onder alle omstandigheden het parool van Celtic. Dat bleek gisteravond in het grootste voetbalstadion van Europa, het met 134.000 toeschouwers geheel gevulde Hampden Park, dat een prachtig decor vormde voor een wedstrijd, die van de eerste lot de laatste minuut boeide. Celtic heeft vanaf de aftrap aanvallend gespeeld. De voorsprong van 10. die 't 14 dagen geleden tegen Leeds in de le wedstrijd nam, was voor de Schotten geen reden eerst de kat uit de boom te kijken tegen Leeds, dat ondanks de achterstand licht favoriet was voor deze return. Celtic, dat in de eerste minuten enkele keren dicht bij een doelpunt kwam doelman Sprake van Leeds trad uiterst onzeker op leek na een kwartier slachtoffer te worden van zijn aanvalsdrift, omdat toen Billy Bremner. de Schotse aanvalsleider van Leeds, bij één van de schaarse Engelse uitvallen van zeker 30 meter een schot waagde, dat tot verbijstering van alle Celticsup- porters doel trof (10). Geen effect De gelijkmaker van Bremner de totaalscore werd door zijn treffer 1—1 had niet het effect, dat Leeds ervan verwachtte. Celtic raakte er namelijk niet door uit zijn evenwicht. En het duurde dan ook slechts kort voordat de „Hampden Roar" weer opklonk met het doel het zelfvertrouwen van Leeds te ondermijnen. De geweldige aanhang an Celtic Feijenoord mag blij zijn dat de finale in Milaan en niet in Glasgow zal worden gespeeld had succes, want Leeds ging niet door. Het trok zich angstvallig terug na de won derbaarlijke treffer van Bremner gescoord met een schitterende schot probeerde met uitvallen opnieuw tot succes te komen. Diet uitvallen werden echter alle in de kiem gesmoord. Celtic deelde de lakens uit, maar het kwam voorlopig toch niet aan een doelpunt toe, al bleken zelfs twee verdedigers van Leeds Hunter en Cooper niet in staat de kwikzilverige Schotse rechts buiten Jimmy Johnstone af te stop pen. Ongrijpbaar Johnstone, bekend als „de vlo was ongrijpbaar. Hij stelde de dikwijls ver oprukkende Gemmell vijf minuten voor rust in staat zo hard in te schieten, dat Sprake de bal slechts gedeeltelijk kon stoppen en Cooper zijn doelman op de doellijn te hulp moest komen. Drie mi nuten eerder had Madelev hetzelfde moeten doen bij een inzet van de links buiten van Celtic. Lennox De gelijkmaker van Celtic liet echter lot twee minuten na de pauze op zich wachten. Toen speelde Johnstone de bal uit een hoekschop op rechts naar Auld. die onmiddellijk doorspeelde naar Hug hes, wiens kopbal onbereikbaar voor Sprake doeltrof. (1—1). Ommekeer De supporterschare van Celtic voerde overeind. Dit was het doelpunt waarop zij gedurende de gehele eerste helft tevergeefs hadden gewacht. Dit was de treffer, die de ommekeer teweeg kon en moest brengen. Hughes, dit seizoen door een blessure lange tijd op non-actief, maar gisteren weer gevaarlijk als in het seizoen toen Celtic als eerste niet Zuideurpese ploeg de Europa Cup veroverde, werd uit tienduizenden kelen toegezongen. Hampden, een voctbalarena waarin de Schotten zich het meest op hun gemak voelen, trilde letterlijk op zijn grondvesten. Het oorverdovende gejuich was nog niet verstorfid, toen Hughes opnieuw aanstalten maakte te scoren. Met een wanhoopssprong kon Sprake een doelpunt voorkomen, maar hij raakte wel zodanig geblesseerd, dat hij per brancard naar de kleedkamer moest worden gebracht. David Harvev nam zijn plaats in, en voordat hij besefte wat het betekent tegen Celtic in Glas gow te spelen was de jeugdige Harvey al een geslagen man. Johnstone flitste op rechts langs Cooper en speelde de bal precies op tijd af naar de goed meegekomen verdediger Murdoch, die vanaf de rand van het strafschopgebied CelticLeeds United: een magnifieke combinatie tussen de opgerukte Murdoch en „Vliegende Vlo" Jimmy Johnstone mondde uit in een daverend schot van Murdoch, waar tegen doelman Sprake van Leeds United niets kon uitrichten. Celtics winnende treffer is een feit. Geveld Het Hampden Park stond op zijn kojv De Happening na het eerste doelpunt was niets vergeleken bij de gebeurte nissen na de tweede treffer. De 134.000 op de tribunes het grootste aantal dat ooit bij een Europa Cupduel werd geregistreerd wisten, dat de beslis sing was gevallen. Leeds United was geveld. In de 61-ste wedstrijd in dit voor hen loodzware seizoen, bleek het moreel van de Engelsen niet bestand tegen een dergelijke klap. Celtic speel de tot het eindsignaal van de goed leidende Duitse scheidsrechter Schulen- bürg als in een roes. Terwijl Leeds, mede als gevolg van vermoeidheid bij lange na het niveau van de meer dan voortreffelijke eerste helft niet meer kon bereiken, deed Celtic wat het wil de. Alleen doelpunten kwamen er niet meer. Leeds, in de slotfaze met Bates als invaller voor zijn Schotse rechtsbui ten Lorimer, hield de schade beperkt dank zij doelman Harvey, die bij scho ten van Lennox en Hughes bewees niet minder te zijn d«n Sprake. „Dit Celtic moet de Europa Cup kunnen winnen", zei Billy Bremner. „Van deze ploeg verliezen is geen schande. Wij moeten ons nu voorbereiden op de herhaling van de Engelse Cupfinal. Misschien kunnen we daarmee het seizoen toch nog goedmaken". j Feest Don Revie. de manager van Leeds, j dat dit seizoen gokte op de Engelse titel, de Europa Cup en de Engelse beker en nu alleen het laatste d"oel nog kan realiseren, zei de eerste vijf minu ten na de rust te hebben gefeest. „Toen", aldus Revie, „moest Celtic iets doen, wilde het ons op de knieën krij gen". Welnu Celtic deed iets. Meer dan Leeds lief was. En 129.000 Schotten de overige toeschouwers kwamen uit Leeds beloonden er hun favorieten in ruime mate voor. Tijdens de ereron- de na afloop, door sommige spelers van Celtic gemaakt in shirts van hun tegen standers klonken oorverdovende toejui chingen. „What a grand night for Scotland zei een onzer Schotse collega's aan het einde van deze ..Battle of Britain". EUROPESE ZWEMRECORDS NOWOSIBIRSK Tijdens de drie daagse zwemwedstrijd tussen de lan denploegen van Rusland en Oost-Duits- land, zijn twee Europese records verbe terd. De Oostduilse dames wisselslagploeg, bestaande uit Barbara Hofmeister, Han- nelore Putz, Helga Lindner en Gabriele Wetzko verbeterde het reeds op naam van Oost-Duitséand staande record met niet minder dan 4,6 seconden; nieuw record 4.30.2. Voorts vestigde de Rus Vladimir Kravtsjenko met 2 min 13.0 sec. een Europees record op de 200 meter wis selslag. Het oude record was met 2.13.5 in handen van de Oostduitsers Frank Wiegand (sinds 1967) en Roland Mat- thes (sinds vorig jaar). Deze negende wedstrijd tussen beide landen eindigde voor het eerst in een overwinning voor Oost-Duitsland: 181- 163. Jan Janssen derde MUNQUIA De Fransman Berland heeft de eerste etappe van de Ronde van Eibar gewonnen. Hij versloeg de Spanjaard Lopez Carril in de sprint. Jan Janssen werd derde. Klassement: 1. Berland (Fr.) 5 uur 50 min.; 2. Lopcz Carril (Sp.) zelfde tijd; 3. Perurena (Sp.), Echeverria (Sp.), Santa- marina (Sp.) en Janssen (Ned.) allen 5.50.18 Competitie in buitenland strijden gespeeld: Manchester United—Sheffield 2—2; Southampton—Derby County 1 Albion 32; Sunder- eerste divisie Sedan M en M pnt.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 13