FINALEPLAATS IN HALVE WEDSTRIJD Schrikbeeld van de l yoolse defensie Happel: „In Milaan 50 procent kans' Legia al na drie minuten toe aan nli mentaal wf ÜgÊÊÈÈlji«HgnHNHHÉNr O m r ij a. i. - verval NE c JHB&S Grandioze Coen Moulijn speelde Stachurski letterlijk omver Zientara: ,Door Moulijn verloren DONDERDAG 16 APRIL 1970 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 I "V ''A. 1 3 - ^.,1 - y 1...^;.; Het spel van Wim van Hanegem reikte gisteravond tot grote hoogte zoals met deze fraaie actie nog eens duidelijk 1*' i fli wordt onderstreept (Foto links) Balkunstenaar Coen Moulijn staat weer op het punt de bekende trukendoos met schijnbewegingen te openen. Coen speelde een magistrale partij en was de schrik van de Poolse verdedigers. (Van onze sportredactie) OTTERDAM Het fenomeen van de twee doelpunten, zo mag tot nu toe het optreden van Feijenoord heten, rie teams, de een meer gereputeerd dan de ander, hebben ondervonden welk een kracht Feijenoord in eigen adion kan ontplooien. Twee ervan, A.C. Milan en Vorwarts Berlin koesterden de hoop dat hun kleine )orsprong redelijke perspectieven bood. Tweemaal had Feijenoord niet gescoord in een wedstrijd op vreemde adem. Twee keer ook werd met pure professionele zekerheid gewerkt naar het resultaat dat de volgende eilig stelde. En wederom had Feijenoord in Warschau, voor de derde keer, niet gedoelpunt. De leks werd evenwel voortgezet. En voor de derde keer ook werden twee bressen geslagen in het vijandelijke ilwerk. Een merkwaardige reeks die de eerste keer leidde tot een enorme vreugdeuitbarsting omdat het achtige A.C. Milan was uitgeschakeld, die de tweede maal de aanhang met vrees vervulde omdat het sultaat zo lang op zich liet wachten. Maar gisteravond was er geen twijfel mogelijk. Dit Legia Warschau, de lige van de drie die zonder een voorsprong startte, bezat geen geloof, miste de overtuiging maar vooral de gelijkheden op een gunstiger resultaat. Een doortastender aanval had wellicht nog enig gevaar kunnen tóten, maar de druk van de wetenschap dat Fjeijenoord in de - modderpoel van Warschau al volkomen de itfrijd in handen had gehad, was te veel voor de Poolse formatie die, schuw en onzeker als ze was, ook werd bedolven onder de hartstochtelijke steun van de volle kuip, die al lang voor het begin met dreunende ils die tot ver in het staal en beton van het stadion door drongen, de mannen van coach Zientara naar de j ichtbank voerde. Feijenoord had niet meer dan een halve wedstrijd nodig. Een koelbloedige hoofdknik van im van Hanegem en een schot van Franz Hasil, dat het net achter doelman Grotynski deed schroeien, Iden het vonnis over een ploeg die eigenlijk in de eerste drie kwartier op grotere achterstand gespeeld had moeten worden. lemeten ln cijfers is een score geen om de lauwerkrans reeds it de rust om de schouders te hangen, de zekerheid waarmee Feijenoord tegenstander in die eerste helft zijn had opgelegd, had ook zekerheid >racht in de harten van de tribune- mten, die na de rus-t opvallend stil de li-climax verwerkten. Zo overtuigd Feijenoord van zijn superioriteit het rustig, op sommige momenten te rustig, vrijwel plichtmatig de Iste drie kwartier uitspeelde. En ook i die verslapping in de Rotterdamse ederen kon het murw gespeelde Le- niet profiteren. Het greep zelfs naar •vere middelen, moest aanvallen on- breken met de handen, maar kwam I nauwelijks uit de schulp waarin i gedwongen door hèt grote ge- dat Feijenoord deze avond bezat: Moulijn in een formidabele rval Irme Staohurski. Hij werd de risee i de Poolse ploeg. Elke keer als ulijn hem naderde, sloegen Stachurs- de benen onder het lichaam van- Hij tuimelde keer op keer omver Moulijn met onnavolgbare acties hem glipte. Stachurski kon er peil op trekken aan welke kant zou gebeuren. En als hij meende" recept te hebben gevonden, gaf ulijn oen simpel passje, waardoor ihurski weer in het luchtledige ver- -f. De Poolse verdediger werd er ihopig onder, zoals de gehele equipe blijken van verval toonde toen het -ge doelpunt was gevallen. Opge- voortgestuwd door de massale 'an het zonder mankeren op de le leplaats rekenende publiek joeg 2c enoord meteen Legia naar een ne- ofdknikje overtreding tegen Kindvall had gevolgen, want uit de door Israel omen vrije trap zeilde de bal naar doelpaal, waar Wim van Ilanegem a verdediger, maar ook over Grotynski heen, feilloos inkop- Een bijna nonchalant gescoord doel- een simpel maar geraffineerd fdknikje. al wist het legioen dat Feije- d zou regeren. En de Rotterdamse tatie regeerde ook. De reactie van werd snel gesmoord. Slechts een grepen Laseroms en de als een spelende' Israel borst vooruit, d omhoog mis, maar Zmyewski onstreerde het weggeëbde geloof zijn ploeg door slap in te koppen. toe slechts kon Legia onder de lende greep van een bijna hautain end Feijenoord uitkomen. De zucht treffers was niet gestild bij de g die de finale binnen handbereik En juist op dat moment miste Ove vall het duwtje dat hij zo bar heeft. Uit zijn omhaal stuitte de op de lat. Hij kon nóg zo ijverig hij mocht nog zo „storend" werken aanval, weer zocht hij vruchteloos zijn schot. bluffend uit de tweede lijn komen, van Franz Hasil, wie meermalen was verweten dat hij schroomde om te vuren. Franz Hasil had het in zijn oren geknoopt. Met een grandioos schot be sliste hü het duel. Doelman Grotyski zette zijn vuist nog wel tegen de bal, maar zijn pols sloeg finaal om onder de kracht van het schot. Een verbluffend staaltje baltechniek van Coen "Moulijn was eraan vooraf gegaan. Weer was Stachurski ter aarde gestort bij de razendsnelle bewegingen van Moulijn, die Kindvall bereikte waarna een voorzet op maat volgde, die Hasil honoreerde. Er hoefde eigenlijk geen tweede helft meer te volgen. Het legioen had Legia volkomen ineen storten. De defensie was van onzeker heid vervallen tot paniek, en die verde diging was toch het sterkste deel van de Poolse ploeg. En de aanvallen waren zo aarzelend en simpel van opzet, dat er zelfs aan de zijde van de zwak spelende Van Duivenbode aan andere kant verre overtroffen door vrijwel foutloos spelende Haak j gevaar dreigde. Opgeschreven Niemand waagde zich aan het per soonlijke duel en slechts Stachurski, op zoek naar wraak voor zijn constante nederlagen tegen Moulijn, durfde te schieten, van ver dan altijd nog. Het bloedloze Legia rilde onder de Rotter damse dwang. Het stelde zich zonder overtuiging teweer en gaf kansen weg, maar Wery, de zwakste man in Happels formatie, faalde vlak voor doel en een „gemene" boogbal van Van Hanegem zeilde net over de lat. Van Hanegem, geschaduwd door, en al enige malen in de clinch met, Dejna, liet zich verleiden tot een ongeoorloofde daad in de ogen van scheidsrechter Howley. Hij liep Dejna met trappende bewegingen ach terna en werd opgeschreven. Gelaten toonde hij de „tien" op zijn shirt. Met zijn provocerend spel, dat irritant werkt op welke tegenstander dan ook Ove Kindvall wil koppen, maar krijgt een zetje in de rug, waardoor hij uit balans raakt. maar hóe nuttig en kundig is het - had hij een slechte aantekening, geen officiële waarschuwing, opgelopen. Met Wim Jansen, die enige tijd nodig had om te .groeien" had hij het middenveld, (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Geen van vreugde opgewonden Ernst Hap pel. Het leek of het voor hem een normaile zaak was, dat Feijenoord had gewonnen. „Natuurlijk, het is een geweldige prestatie, maar ik had niet anders verwacht. Na de 00 in Warschau móést Feijen oord wel winnen. Tegen AC Milan en Vorwarts begonnen we slechter en toch kwamen we verder. Onver wacht kwam deze zege dus voor mij bepaald niet", aldus Happel, die handenschuddend zijn spelers complimenteerde, speciaal Coen Moulijn. Happel: „Coen is de ster van Rotter dam, dat is bekend. Voor eigen publiek is hij niet te stuiten als hij zijn dag heeft. Bovendien heeft die back stom gevoetbald. Het mag toch niet voorko men. dat hij er steeds zo gemakkelijk buitenom draait". Vol lof was Happel ook over Wim van Hanegem. Dit Hegia speelde niet slecht. Maar wat wil je, als je al zo vroeg achter komt te s Dan moet een elftal van wereldklasse zijn om dat te kunnen opvangen. Dat doelpunt van Hasil was een juweeltje. Iedereen denkt dat alleen Kindvall doelpunten kan maken, maar nu is het waarop Hasil de rol van „de grote zwoeger" knap vervulde, geheel onder controle. Daar al werd de aanval Legia alle kracht ontnomen. Alleen een misgreep kon de Polen verder laten doordringen. En er kwam een misgreep, waaruit de enige werke lijke kans voor Legia ontstond. Treytel tastte volkomen naast de bal, 1 Bernard Blaut zelfs hij kwam niet boven de middelmaat uit faalde schoot over. Er was. om het populair zeggen, geen lol meer aan. Er was geen enkele twijfel meer aan de zege Feijenoord, die toch nog hoger had kunnen en moeten uitvallen, maar Grotynski verrichtte nog een save op een enorm schot van, weer, Hasil. Het zeker van zichzelf, en overtuigd van de onmacht van Legia, zijnde Feijenoord freewheelde rustig naar het einde, dat velen niet meer meemaakten Zij had den het al gezien. En goed gezien, want Legia heeft geen moment de indruk kunnen wekken enige serieuze kans te hebben op een finaleplaats. Die was na drie minuten gereserveerd voor Feije noord, na Ajax in het vorige seizoen de tweede Nederlandse ploeg die tot de top van het Europese voetbal is doorge drongen. Niet, minder Zelfverzekerd, zoals zijn ploeg had gespeeld zonder evenwel voor een „hete strijd" te kunnen zorgen want daarvoor werd Legia te snel omver gekegeld herhaalde Happel nog ëëns wat hij aan het begin van de merk waardige reeks van twèe doelpunten" had gezegd: „We kunnen het niet min der doen dan Ajax". Voetbalmimnend Nederland: hoopt zelfs op meer, nu de weg naar het San Sirostadion is gebaand. Vrije schop van Rinus Israel en Wim van Hanegem „vliegt" omhoog: zijn onhoudbare kopbal brengt Feijenoord reeds in de vierde minuut op 10. tegendeel bewezen. We hebben meer mensen, die kunnen scoren. Kindvall is me beslist meegevallen. Met wat geluk zou hij ook hebben gescoord". Of de overwinning niet nog groter had moeten uitvallen? Happel: „We hebben voorzichtig gespeeld. Die 20 was genoeg. Daarom konden we het rustig aan doen. We hebben ook de competitie nog. Er komen nog twee belangrijke duels, tegen N.E.C. en Ajax, die we beslist moeten winnen als we nog een kans op het kampioenschap willen behouden. Daarom heb ik in de rust opdracht gegei^n het rustiger aan te doen. Een kwestie van vooruit kijken En als die twee wedstrijden niet wor den gewonnen? „Dan gaan we ons al leen nog maar op de Europa Cupfinale concentreren. We hebben zeker ook kans. Ik geef Feijenoord vijftig procent kans in Milaan. Dat we tegen Celtic moeten uitkomen, was te voorzien. Als Celtic uit wint met I0 kan het met 134.000 fanatieke Schotten achter zich in Glasgow niet verliezen. Bang voor Celtic ben ik niet. We hebben ons al met Celtic beziggehouden tijdens de voorbereidingen". Theo Laseroms: „Ik ben blij dat het Celtic is geworden. Dat team krijgt het moeilijk tegen ons. Met intelligent spel kan Celtic verslagen worden. Die Schotten spelen veel met lange trappen en de aanvallen stranden steeds in de trechter. Ik ken Celtic en het spel van de Schotten ligt ons wel. Met de over winning op Legia ben ik dik tevreden. Er hadden wat meer doelpunten moeten vallen, maar Happel vond 2—0 ge noeg". Guus Haak: „Ik heb een gemakkelij ke wedstrijd gespeeld. We mochten niet tot het uiterste gaan en dat was tac tisch goed gezien van Happel". Franz Hasil: „Ik heb dinsdagochtend enige uren getraind. Alleen maar schie ten. Steeds maar die hoge ballen op mijn schoen en de linker hoek in de gaten houden. Het lukte en toen ik die kans kreeg, wist ik dat het raak zou zijn. De wedstrijd is me enorm meege vallen. Vooral na dat snelle openings doelpunt konden we vrijuit gaan spe len". Theo van Duivenbode: „In de eerste dertig minuten voor de rust overspeel den we Legia. We hebben alles te danken aan Happel, die ons de juiste mentaliteit heeft bezorgd voor dit du el". Coen Moulijn was de gelukkigste in de kleedkamer. „Wat ben ik blij, dat het zo goed liep. Dan gaat er wel wat in je om. Ik kon er weer buitenom langs bij mijn tegenstander en dat zal vele mensen verrast hebben". Edmund Zientara de trainer van Le gia was daardoor het meest verrast. „Door Moulijn vooral hebben we verlo ren", zei hij in de Poolse kleedkamer, waar een downstemming heerste. „Moulijn was niet te houden. Hij ontre gelde onze defensie. Ik kon niet anders doen dan aanvallend spelen. Dat was enige kans. We hebben verdiend verloren en ik wens Feijenoord veel :s toe in Milaan. Het is een ware finalist".

Leidse Courant | 1970 | | pagina 11