RUUD GEELS TEGEN LEGIA IN AANVAL OF ALS VERDEDIGER? Ajax uit en in bekerstrijd Ans van Gerwen beste turnster Laat ze van mijn opstelling ook maar hoofdpijn krijgen Fadrhonc bondscoach Z-Ajax 2-1 Schrijvers redde Twente GVAV won agressief PSV won na strafschoppen AG0VV tegen DWS geen kans Vreugde bij Elinkwijk VEEL JEUGDIG TALENT IN KNGV COURANT (Van onze sportredactie) ROTTERDAM De ochtend na de eerste april, toen Feijenoords voor zitter Guus Couwenberg pas enige uren in bed lag na de reis uit Warschau, rinkelde de telefoon. Het was negen uur. Slaperig pakte hij de telefoon op en aan de andere kant vroeg een heer met een opgewekte stem of hij zes kaarten kon bestellen voor de finale in Milaan op 6 mei. De heer Couwenberg heeft, tegen zijn gewoonte in, enige niet vriende lijke woorden gezegd en is weer gaan slapen. Maar het tekent wel de I stemming in Rotterdam waar eenieder er heilig van overtuigd is dat I Feijenoord woensdagavond na het tweede duel met Legia Warschau I finalist voor het Europa Cuptoernooi is. Dat legt echter ook weer een I zware druk op de ploeg, die vrijdagavond in een oefenpartijtje tegen de I tweede klas zaterdagploeg Zwart Wit '28, waarmee Feijenoord uiterst vriendschappelijke banden onderhoudt, toch niet draaide zoals trainer I Happel had gehoopt. Er werden wel vier doelpunten gescoord maar dat was te weinig. En er openbaarden zich enige minder aangename feiten. I Coen Moulijn speelde niet wegens een hardnekkige blessure aan een I grote teen; Theo Laseroms ging eruit omdat hij last van zijn lies kreeg en de vuurmonden van de aanvallers stonden veelal verkeerd gericht. Niettemin was Happel verre van een I treurig gestemd man. Feijenoord 1 speelt voor de Europa Cup nu een- maal geheel anders dan in de com- 1 petitie en zeker anders dan in een 1 «fenwedstrijd waarin de tegenstan- der zich defensief zo sterk verzette r dal het moeilijk was om tot een schot I te komen. De gewoonte om eerst vlak I voor het grote duel de samenstelling de ploeg openbaar te maken, I wilde Happel handhaven. Maar dit- 1 maal ook omdat hij het zelf nog niet I helemaal weet. Peinzend zei hij..Ik 1 denk wel dat ik Ruud Geels erin zet". I De vraag „in de aanval of als verde diger" bleef onbeantwoord. Spuitje Ernst Happel weet het nog niet. Coen Moulijn heeft al geruime tijd last van een "grote teen. Daarvoor kreeg hij voor een wedstrijd een spuitje maar dan kwamen de pareltjes op zijn voor hoofd. Moulijn kan er niet tegen. Daarom heeft Happel clubarts Abar- banel verzocht ditmaal het spuitje ruim voor de wedstrijd tegen Legia. zo'n drie uur tevoren, te geven. Hij kan dan beoordelen hoe Moulijn rea geert. Voor alle zekerheid zette hij tegen Zwart Wit '28 Ruud Geels op de linksbuitenplaats waar hij na een kwartier verdween omdat hij met zijn „zwakke linkerbeen" niet kan schie ten en de bal steeds eerst voor zijn rechtervoet moest leggen. Hij wissel de met Henk Wery. Dat ging beter en Geels knalde er een in, nadien nog Hasil, Kindvall en nogmaals Hasil uit een strafschop. Vier doelpunten tegen een stug verdedigende zaterdagploeg met een uitnemende doelman, Reits- ma, die eens de kleuren van Feije noord droeg. Happel had gehoopt op een lading treffers. Hij kon alleen de voldoening hebben dat Franz Hasil vanuit de tweede lijn schoot wat hij kon en wanneer hij maar kon. Dof knalden z'n schoten in de holle Kuip, die noch tans was gevuld met tienduizend enthousiasten die waar maakten wat langzamerhand in Rotterdam een ge vleugeld gezegde gaat worden: „Feije noord is geen voetbalclub, het is een Conditie Happel: ,„Ik had gedacht en gehoopt dat Zwart Wit ons lekker zou laten spelen. Maar die jongens wilden ge woon niet met grote cijfers verliezen. En je kunt van Feijenoord ook niet verlangen dat het er fel tegenaan gaat. Het ging in eerste instantie om de conditie te peilen en op niveau te houden. Ten tweede ging het om ons te laten schieten maar die knapen verzetten zich zo fanatiek dat er slechts vier uitkwamen. Ze hebben het goed gedaan, Zwart Wit." De spelers liepen de Feijenoorders con stant voor de voeten waardoor de bijna-finalist, zoals Rotterdam al ze ker weet, moest schuiven en passen en meten om te trachten een opening te forceren. Kracht In elk geval toch een goede oefening voor woensdag want de defensie van Legia zal zeer zeker evenmin openin gen vrijwillig offreren. Over zijn eigen verdediging kon Happel moei lijk oordelen want die had vrijwel een vrije avond. Lajseroms ging eruit omdat hij last kreegdvan een liesbles sure die er niet ernétig uitziet. Israël speelde een halve wedstrijd „want die heeft het eigenlijk helemaal niet nodig", aldus Happel. Franz Hasil, door Happel verweten dat hij te wei nig schiet en te veel mist, knalde zo dra hij een gaatje zag en legde zo enorm veel kracht in zijn schoten dat Reitsma de strafschop bijna keer- de maar de bal zijn armen over de doelliji drukte. Kindvall schoot een maal raak, vuurde bovendien op de paal en op de lat en was zeer actief. Er werd getracht uit een voorzet de bal voor de voeten van de meer naar achteren staande schutter te koppen maar dat lukte niet best. Van de op zet om „doelpunten te proeven" kwam Ruud Geels (rechts) van wie trainer Ernst Happel zegt: „Ik denk wel dat ik hem erin zet", verkeert, evenals zijn trainer, nog in onzekerheid of hu woensdagavond als (hopelijk) maker van doelpunten zal fungeren of moet trachten de aanvallers van Legia Warschau van dit streven af te houden. niet zo veel terecht maar er werd in elk geval heftig geschoten, al was de richting dikwijls zoek. En zonder schieten komen er nooit doelpunten. Hoofdpijn Intussen kan Ernst Happel niet anders doen dan afwachten. Moulijn blijft ditmaal het vraagteken hoewel hij, in dien enigszins mogelijk, wordt opge steld. Geels dan reehterverdediger? Of Guus Haak? Happel: Ik weet het nog njet- Ik zeg het trouwens toch pas eén kwartier voor dë wedstrijd. Laten de Polen van de opstelling ook maar hoofdpijn krijgen." Feijenoord trainde vanochtend nog, ging daarna de film bekijken van de eerste wedstrijd in de halve finales tussen Leeds United en Celtic en ver trok in de middag naar het KNVB- centrum in Zeist voor de „mentale warming up". (Van onze sportredactie) DEN HAAG Dr. Frantisek Fadrhonc is zaterdag door het bestuur van de KNVB benoemd tot opvolger van bondscoach George Kcssler die per 1 juni in dienst treedt van de Rotterdam se eredivisieclub Sparta. Dr. Fadrhonc (55) zal aan het eind van dit seizoen Go Ahead ver laten. Hij trainde acht jaar dc ploeg uit De venter. Daarvoor had hy zes jaar Sport club Enschede en zeven jaar Willem II onder zijn hoede. De werkzaamheden die Kessler uitvoerde, zullen worden ge splitst. Dr. Fadrhonc krjjgt de leiding over de vertegenwoordigende elftallen en Siem Plooyer zal worden belast met de leiding van de opleidingscursussen. (Zie verder volgende pagina) SP0RTT0T0 Juist ingevuld ziet het formulier er als volgt uit: 1 2 3 A.Z. '67Ajax IX A.G.O.V.V.D.W.SX Go AheadF.C. Twente X1 A.D.O.—Haarlem X| P.S.V.—Telstar Xl de GraafsschapElinkwijk Xj HeraclesFortuna VIX VitesseVeendam X CambuurVolendam X Roda J.C.LimburgiaXI DrenteHeerenveen XJ WageningenR.B.CX N.O.A.D.V.V.VX De cijfers van de sporttoto van het afgelopen weekeinde, nummer 36, zijn: Aantal deelnemers: 756.405; inleg; f 1.639.254.-; beschikbaar voor de prijzen: 737.664,-. De eerste en de derde prijs zijn elk groot; 221.299 gulden, de tweede en de extra-prijs zijn 147.532 gulden. Bij het kantoor van de sporttoto in Den Haag hadden zich gisteravond vier deelnemers aangemeld met dertien uitslagen juist voorspeld. (ADVERTENTIE) auio's zonder chauffeur! o.a. CAPRI en VOLVO (Van o e sportredactie) N HAAG Eindelijk begint de jd om de KNVB-beker een beetje ir" te krijgen. Dank zij AZ'67 dat een daverende sensatie zorgde Ajax met een nederlaag van 21 Amsterdam te sturen. De Amster- ners kunnen schermen met het iis dat ze de wedstrijd tegen Arse- log in de benen hadden, maar dat akte de prestatie er niet minder om. nederlaag van Ajax betekende ech- geen uitschakeling, want toen van zeven verliezers de achtste ploeg de kwartfinales moest worden geloot kwam Ajax uit de beker. verrassing zorgde ook GVAV. Groningers ontwikkelen zich zo igzamerhand tot echte „cupfighters". ijenoord werd al door GVAV uitge- ïakeld en gisteren was het de beurt MW, dat met een nederlaag van -0 kon vertrekken. Wat GVAV in de npetitie niet lukt, lukt wel in de terstrijd. Bij de ploegen die zijn rgedronge.i tot de laatste acht is geen tele club uit de tweede divisie ver- [enwoordigd, één Elinkwijk uit eerste divisie en zeven uit de ere- «Ken AZ'67 lieeft Ajax zeer voor- Ohtig gespeeld. De gedachte van Ajax met de minst mogelijke moeite een fcrwinning te behalen, heeft een avc- fhts resultaat gehad, want AZ'67 "afte het lakonieke optreden uitste- nd af. Vooral in de eerste twintig nuten was de thuisclub veel sterker, ax liep een achterstand op doordal kkcr een fraaie combinatie tussen Dc en Liberda afrondde (10). was kort daarop bepaald niet on- tuinlijk bij een keiharde kopbal van edenburg die tegen de lat ketste, n Bals even later kansloos was zag de bal uit een vrije trap van Liber- van de paal terug komen. Ook een van Vredenburg. die soms langs wvic liep alsof die er niet stond, had beter lot verdiend, een ongevaarlijk lijkende aanval akte Cruyff gelijk. Hij nam de bal een voorzet van Rijnders ineens op schoen en de uitstekende doelman >ys was kansloos. In de tweede helft het tempo aanzienlijk lager. Ajax ;nS aan en speelde met die aanvallen '67 in de kaart. De goed op dreef 'de Vredenburg schoot hard op doel. "r Bals de bal losliet en Dekker op ter plaatse was om de bal voor de keer in het doel van Ajax te atsen (21). Daarna heeft Ajax ver- tse moeite gedaan de score te ver eren. AZ verdedigde knap onder "ng van aanvoerder Van Veen en Vooys weerde harde inzetten van Cruyff en Hulshoff in grootse stijl af. Scoreverloop; 5 Dekker 10, 26 Cruyff 11, 61 Dekker 21. Scheidsrechter Schalks. Toeschouwers: 16.000. Tien strafschoppen na twee uur voet bal, beslisten over 't lot van Go Ahead. Bij strafschopperf is niet zelden de ge lukkigste in het voordeel, maar na af loop van de oostelijke topper bezorgde de klasse van doelman Piet Schrijvers de Twentse club een plaats in de kwart finales. Drie strafschoppen (van Fer nandez, Schneider en Van Zoghei) wer den bekwaam door hem gestopt. Alleen de schoten van Van Tilburg en Somer verdwenen achter hem. Voor Twente schoten Pirard, Van der Vall en De Vries raak, Drost vuurde te hoog en Van Zoghei stopte het schot van Nagy. FC Twente was aanvallend iets gevaar lijker. Maar Nico van Zoghei voorkwam dat Twente zijn plaats bij de laatste acht eerder verdiende. Na ongeveer twintig minuten raakten de spelers ge- irriteerd omdat doelpunten uitbleven. Een onbeheerste trap van Gerrie de Goede tegen doelman Schrijvers maak te de stemming binnen de lijnen ge laden. Na rust ging het wat soepeler en dat kwam ook het spelpeil ten goede De onrust ontstond nu op de tribunes en na tien minuten moest aanvoerder Somer. op last van de scheidsrechter, het publiek verzoeken geen lege bier flesjes meer op het veld te gooien. FC Twente behield het initiatief tot Go Ahead vlak voor tijd Van der Ley mee naar voren stuurde. Kort na het begin van de verlenging maakte War- nas een klein foutje bij het plaatsen van de buitenspelval. Nagy kon onge hinderd op Van Zoghei aflopen, maar de doelman redde knap. Scheidsrechter: Pijper. Toeschouwers 20.000. Hoewel PSV van vrijdag tot zondag in een trainingskamp had vertoefd, speelde het toch een bijzonder slechte eerste helft, ook al kon het veel meer aanvallen dan het defensief ingestelde Telstar. Na rust speelde PSV beter, maar doelpunten bleven uit. Het eerste doelpunt viel pas in de vierde minuut van de verlenging, Mares was de ma ker (10). Telstar schakelde noodge dwongen over op een aanvallend spel- patroon en zes minuten voor tijd kop te André uit een voorzet van de op vallend goed spelende Theunissen de gelijkmaker in, 1—1. In de laatste mi nuut schoot Clement, ingevallen voor Stanic nog rakelings langs het doel van Doesburg. Scoreverloop: 94. Mares 10, 114. An dré 11. Scheidsrechter Dorpmans. Toeschouwers 10.000. 'V De negende van de tien strafschoppen na de verlenging heeft PSV succes ge bracht. Dc bal werd door Kemper in geschoten en daarmee distancieërdc PSV zich definitief van Telstar, dal van zijn vier voorafgaande strafschop pen er slechts één had gebruikt, tegen de thuisclub drie, uit vyf. Dank zij twee voortreffelijke doelpun ten van Jensen heeft GVAV zich ge plaatst by de laatste acht van het toer nooi om de KNVB-beker. Ruim 3000 toeschouwers zagen in Groningen een vermoeid MVV, dc trip door Engeland en Schotland met drie wedstrijden zat de Maastrichtenaren duidelijk in de be nen, kansloos verliezen van een aggres- sief GVAV. Het veldoverwicht van de Groningers was zo groot dat tot ieders verbazing pas drie minuten voor rust de ope ningstreffer kwam. Jensen speelde zich handig vrij op de rand van het straf schopgebied en scoorde met een kei hard schot in de uiterste hoek. Ook na de rust was GVAV het meest in de aan- val. Wel moest een offensief van MVV eerst worden gepareerd, maar daarna was er voor de Groningers geen enkele moeilijkheid meer. Toch duurde het tot de voorlaatste minuut eer Jensen de overwinning absoluut veilig stelde. Scoreverloop: 42. en 89. Jensen 10, 20. Scheidsrechter Vervoort. Toe schouwers 3000. AGOW heeft geprobeerd zijn aanzien lijk hoger geklasseerde tegenstander DWS met combinatiespel te weerstaan. Daardoor kreeg DWS alle gelegenheid om te voetballen en bij vlagen deden de Amsterdammers dat ook zeer goed. Toch kwam DWS vrij goedkoop aan de doelpunten. Na twee minuten scoorde Seemann, die een vrije kans kreeg omdat de bijzonder zwak leidende scheidsrechter Korver niet voor buiten spel floot. Het tweede doelpunt van de Amsterdammers kwam tot stand na 'n vrije trap die om onduidelijke redenen op de rand van het strafschopgebied werd toegewezen. Nuninga richtte te gen de paal en Seemann kon vervol gens zonder moeite de teruggekomen bal in het doel plaatsen. (2—0). AGOW verzette zich in de eerste helft goed, maar speelde in de tweede perio de veel te slordig. Toen na een voor zet van Seemann de gehele Apeldoorn- se defensie verwachtte dat de bal uit zou gaan kreeg Nuninga een niet te missen kans en dat betekende 30. Fiechter redde de eer voor de thuis club uit een strafschop waarna Bachof- ner de eindstand na een fraaie solo op 41 bepaalde. Flinkevleugel van DWS kreeg een officiële waarschuwing we gens een ongepaste opmerking tegen een AGOW'er. Scoreverloop: 2. Seemann 01, 23. See mann 02, 54. Nuninga 0—3, 60. Fiech ter (strafschop) 13, 72. Bachofner 14. Toeschouwers 2500. Scheidsrech- De Utrechter Van Tamelen. in de rust aangewezen als vervanger van Verkaik. was in Doetincheni goud waard voor Elinkwijk. Niet alleen legde hy in de tweede helft dc gevaarlijke Iliddink volledig aan banden, hij scoorde boven dien het winnende doelpunt. Grote vreugde heerste na afloop in de kleedkamer van Elinkwijk, maar niet zozeer vanwege de winst op de Graaf schap, als wel door de onverwachte nederlaag van Volendam bij Cambuur. Aanvallend bleef Elinkwijk ver bene den de maat. Dat de Utrechtse aanval niet in zijn normale ritme kon komen, was voor een belangrijk deel te dan ken aan amateurinternational Van Lon den, die schutter Groenendijk een figu rantenrol opdrong. In de eerste helft speelde de strijd zich grotendeels af op het middenveld. Het duel werd pas interessant toen Van Londen na rust, nadat doelman Leli- veld de bal uit een vrije schop van Hiddink niet onder controle had kun nen krijgen, De Graafschap een voor sprong gaf (10). Drie minuten later kwam Elinkwijk, via Nieuwhoff, weer naast de Gelderse ploeg (11). Elink wijk nam het initiatief over en kort voor tijd was doelman Hentenaar kans loos bij een harde schuiver van Van Tamelen (21). Scoreverloop: 70. Van Londen 10, '74. Nieuwhoff 11, 84. Van Tamelen 12. Scheidsrechter Wellinga. Toe schouwers 5500. AMSTERDAM Ans van Gerwen, vorige week na de halve finales in Heemskerk al vrijwel zeker van de nationale turntitel, heeft er gisteren tijdens de eind strijd in Amsterdam geen twijfel over laten bestaan dat zij momenteel Nederlands beste turnster is. Aanvanke lijk had zij het nogal te kwaad met haar zenuwen maar toen zij in haar tweede paardsprong tot 9.20 punten was gekomen en ook haar brugoefening redelijk slaagde Ans van Gerwen veroverde in de goed bezette Apollohal liefst vijf gouden me dailles. Voor de eerste maal in de ge schiedenis van het Nederlandse dames- turnen, had liet Kon. Ned. Gymnastiek Verbond, dat hiermee de internationale gewoonte volgde, ook voor de vier onder delen een kampioensmedaille ter beschik king gesteld. Behalve de individuele titel veroverde Ans van Gerwen ook de eerste plaatsten op de vier afzonderlijke onder delen. Het KNGV kan zich gelukkig prij zen dat het momenteel over bijzonder veel jeugdig talent beschikt. Dat bleek niet alleen in de damesfinale waarin Ans Moen-Heerschop, de kampioene van vorig jaar, zich als enige van de deel neemsters uit. 1969 had geplaatst maar ook in de titelstrijd bij de meisjes. Sterke jeugd Bij de jeugd ging de titel naar Willy de Groote van Tios uit Erika. Deze zes tienjarige turnde ir. de middaguren even als de nummers twee (Ikina Morsch) en drie (Ineke Willemsen) van de jeugd wedstrijd, mee bij de dames. Willy de Groote scoorde een totaal van 36,85 pun ten, waarmee zij naast Ans van Gerwen, Ans Moen en Stientje de Goede, op alle onderdelen ruim boven de negen kwam. Voor Ikina Morsch (13) en Ineke Wil- lemsen (12) was de strijd bij de dames nog te zwaar, maar gezi enhun jeugdige leeftijd kan men van dit tweetal in de toekomst nog heel wat verwachten. Caius Jianu, de nieuwe Roemeense bondscoach van het KNGV. zal uit het materiaal dat bij de dames voorhanden is, met Joop Wickel, ongetwijfeld een sterke ploeg kunnen formeren voor de wereldkampioenschappen, die in het na jaar in Ljubljana worden gehouden. Knie verdraaid De finale leverde voor Marian van Zet ten een bittere teleurstelling op. De turn ster uit Zoetermeer, na de halve eind strijd op de eerste plaats, moest na het paardspringen en de brug de strijd sta ken omdat zij bij de brugoefening haar knie verdraaide. Gezien haar totalen op deze onderdelen, resp. 9.35 en 9.25, had zij die derde plaats waarschijnlijk kunnen vasthouden Het brons ging nu naar Ans Moen, ai*, tiaar kansen op prolongatie van de titel in Heemskerk al verspeeld viel alle nervositeit van haar af. De 19-jarige Eindho- vense ging onbevangen te werk op de laatste onder delen, de evenwichtsbalk en de vrije oefening. Zowel voor haar presentatie op de evenwichtbalk, waarin zij een handstand bijzonder fraaie uitdrukte, als voor de Kür op muziek uit Anatevka, kreeg Ans van Gerwen van de jury de hoogste waardering, die gisteren werd gegeven: 9.50 punten. had door missers op de balk en de brug- De Hilversumse turnde in Amsterdam een voortreffelijke wedstrijd, ook op de twee onderdelen die haar een week ge leden de das haddén omgedaan. Met haar totaal van 37,70 punten kwam zij zelfs een half punt hoger uit dan de nie kampioene Ans van Gerwen maar zij bij het paardspringen en de brug door wedstrijdzenuwen ook duidelijk onder har maximale kunnen gebleven. Ondanks haar voortreffelijke totaal kon Ans Moen de jeugdkampioene van 1969. Cora Stins, toch niet van de twee de plaats verdringen. Daarvoor was Cora Stins ln de halve eindstrijd ook te ver van haar weggelopen. De kleine Friezin Stientje de Goede, sinds ruim twee jaar een vast lid van de keurploeg, toonde met een vierde plaats aan dat zij op nieuw vooruit is gegaan. Over de toe komst behoeft het KNGV zich dan ook bepaald geen zorgen te maken. Daarvoor staat het niveau van de titelstrijd borg. De uitslag is: 1. Ans van Gerwen (PSV. pnt.; 2. Cora Stins (Hercu- oude) 100.80 3. Ans 98.50: 4. Stientje d« w.85; 5. Marian Kaf- (Kralingen. Rotterdam) 94.90 6. Marian eugel (Donnr, Den Haag) M.00; 7. Tera in (HBS, Wageningen 81,70; 8. Marian Hten (Pro Patria. Zoetermeer( wegens SPORTBIJLAGE DE LEIDSE

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9