FRANSEN EN ENGELSEN MAKEN KENNIS MET BULDER- TAPIJT KRACHT VAN SCHOK GOLF ZEER VAAK VERSCHILLEND LONDEN/DEN HAAG In Amsterdam willen ze van het lesvluchtenprogramma van de K.L.M- af- Want zoals het nu gaat is het te gek aan beide einden van de bulder- baan. In Bergen op Zoom wil men van de vliegbasis Woensdrecht een flinke com merciële luehthaven maken de K.L.M. kan daarbij, met zijn lesvluchtenprogram- een handje helpen. De K.L.M- wil wel, maar Bergen op Zoom (en omgeving) aar zelt. Kopen ze geen knollen r citroenen? Moet dat, zo'n bulderbaan om een echt vliegveld te krijgen? Een ge- luidshinderprobleem waar de bewoners van de Peel, de Noord-Oostpolder, de Moo- kerhei en Texel niet koud of warm van zullen worden. De herrie van bulderbanen is geografisch gezien tenslotte beperkt En als je er toevallig naast woont, nou dan heb je pech gehad. Intussen echter doemt er aan de hori zon een nieuwe geluidsgruwel op die niet beperkt zal blijven tot de streken waarin vliegvelden liggen: de superso- ne knal of, zoals de Engelsen zeggen: The Boom. We kennen hem al, want hoewel het niet mag, knalt ec nu en dan wel eens een Starfighter door de geluidsmuur heen. Hoewel we ons (gelukkig) in toene mende mate zorgen maken over de vergiftiging van ons leefmilieu door de eertijds zo kritiekloos geprezen 1 .triomf der techniek" en wat daar I *llemaal aan -st i6 gaan zitten, I krijgt de „knal" nog niet de aandacht hij verdient.- Dat -wil "zeggen dat ?iet grote publiek er nog altijd koud, onder blijft. Kleine groepjes van voor uitziende geesten echter hebben zich al van dit probleem meester gemaakt. Zij verkondigen barre dingen: bejaar den en hartpatiënten kunnen van schrik sterven. Onze daken zullen in ward geclaimd op dagen dat de vlieg tuigen wegens weersomstandigheden aan de grond gebleven waren! Boven dien nam het aantal claims per vlucht af naarmate het proefprogramma vor derde. Een verschijnsel dat ook hier is opge treden. Een jaar of vijf geleden maakte een team van de Belgische tele visie (Echo) een reportage waaruit je kon opmaken dat nagenoeg alle tuin bouwkassen versplinterden onder het supersone geweld van Starfighters en in Nederland kwam je rond die tijd in de kranten geregeld berichten tegen over de meest merkwaardige vormen van schade door supersone knallen. Tegenwoordig hoor je nog wel de knallen, maar de berichten over scha de worden zeldzaam. Gewenning? Netwerk Dit alles mag wat geruststellend lij ken, maar die knal wordt een pro bleem. Het is een heel verschil of militaire vliegtuigen toevallig of per ongeluk een knal veroorzaken of dat er over de hele wereld een netwerk van luchtwegen gespannen is waar door zich commerciële supersone vliegtuigen een weg banen. Er zijn veel argumenten te vinden om een pleidooi voor nog snellere lucht- verbindingen kracht bij te zetten. Maar de kern van de zaak blijft de vraag of miljoenen mensen op aarde telkens de narigheid van de supersone knallen moeten verdragen opdat een paar honderd passagiers hun bestem mingen een paar uur eerder kunnen bereiken. Om die vraag te beantwoorden moe ten we weten wat precies de narighe den van de supersone knal zijn. Veel weten we er nog niet van. De knallen die de militairen veroorzaken zijn te incidenteel. Proefnemingen boven Amerikaanse steden en de eerder aangehaalde proef boven Bristol wa ren het tegenovergestelde: te opzette lijk, te intensief en ao knallend als het kon. Maar binnen enkele maanden zal zich een gelegenheid voordoen om een uit voeriger studie te maken, want dan zullen 1,7 miljoen Engelsen. Welsh men, Schotten en Noordieren leven op een door Concorde 002 uit te rollen knallen-tapijt dat 1500 km lang is en 100 km breed. De testvliegroute voor de Concorde, langs en over de Britse westkust, heeft een golf van protesten gewekt. Maar Anthony Wedgewood ia»r ai»o vakanties Jn St. Davids Met zo'n alert volk als de Britten kunnen zijn, kan het niet anders of we weten binnen een jaar heel wat meer af van wat de gewone man te lijden heeft onder de supersone knal van passagiersvliegtuigen die nu een maal veel groter zijn dan de superso ne militaire vliegtuigen. De grootte van een toestel is mede bepalend voor de intensiteit van de knal. Zoals legio andere factoren: de aërodynamische vorm van het toestel, hoogte, accelera tie, klimatologische en atmosferische omstandigheden etc. etc. Eigen type knal De British Aircraft Corporation zegt dat men nu nog geen stelling hoeft te nemen tegen de Concorde-knal. Elk vliegtuigtype heeft zijn eigen type knal en je moet op zijn minst eerst uitvinden of de knal van de gestroom lijnde Concorde inderdaad onver draaglijk is. De scheppers van de Concorde zeggen nu met de hand op het hart dat de Concorde-knal best zal meevallen. Zo'n verklaring weerhoudt de leden van het groeiende Anti-Concorde Pro ject (voorzitter oud-onderwijzer Ri chard Wiggs) er niet van tegen het supersone verkeersvliegtuig te blijven ageren. De ACP heeft inmiddels zo veel aanhang dat de leden in staat zijn mr. Wiggs voor -ijn activiteiten te betalen, zodat hij zijn onderwij- zersjas aan de kapstok heeft kunnen hangen. De heer Wiggs zegt: „De Concorde- kwestie moet een test-case worden, waarbij de kernvraag moet luiden: moet de technologie ondergeschikt zijn aan het menselijk welzijn of moet de mens, desnoods ten koste van de kwa liteit van zijn bestaan ondergeschikt gemaakt worden aan de technologi sche vooruitgang?". Als het aan mr [jj Wiggs en zijn snel groeiende aanhang ligt, wordt deze zaak over de zilver- glanzende rug van de Concorde uitge vochten en het is duidelijk welk ant woord mr. Wiggs zelf prefereert. Dat mr. Wiggs geen clown is en dat het over een serieuze zaak gaat, wordt tenslotte duidelijk door de uitspraken van tal van deskundigen. In Amerika, waar een supersoon verkeersvliegtuig nog steeds alleen maac in de prenataal stadium verkeert, vreest men de ko mende geluidshinder evenzeer, en Amerikaanse geleerden gaan zelfs al verder: de uitlaatgassen van superso ne vliegtuigen zullen wolken vormen DEN HAAG Wanneer ton vliegtuig sneller dan het gelold vliegt, trekt het een trechter vormige „boeggolf" achter zich aan. Als deze drukgolf tenslot te de aarde raakt, ervaren wfl dit plotseling en snel passeren de drukverschil als een dubbe le knal. Men kan het gedrag van zo'n drukgolf het best ver gelijken met dat van de echte boeggolf van een schip dat door een kanaal vaart. Men ziet dan ook de einden van de boeggolf tegen de oevers klotsen. Daar bij echter moet men wel blij ven bedenken dat de „boeg golf" van het vliegtuig werke lijk trechtervormig is. De kracht van de supersone schokgolf kan zeer verschillend zijn. Tal van factoren waar van er in nevenstaand verhaal enkele zijn genoemd zijn medebepalend. Over de „aanvaardbaarheid" van de knal lopen de meningen /.eer uiteen- Hoewel men met de tot nu beschikbare knal-er varing, nauwelijks kan stellen dat de schokgolf gevaarlijk is, roept de plotselinge en schrik verwekkende knalvorm waarin hU optreedt, bij tal van des kundigen bezorgde vragen op. pel. Genieën worden niet meer in de kerkelijke ban gejaagd. Maar de on heilsprofeten zijn gebleven. Ze ston den op toen de eerste trein ging rij den. toen de gebroeders Wright hun ..vliegende krat" een paar minuten in de lucht hielden en nog geen 20 jaar geleden dachten koele, bekwame pilo ten dat het doorbreken van de ge luidsbarrière gelijk stond met het loodrecht aanvliegen op de harde aardkorst. Het supersone vliegtuig is een reali teit. Het is de consequentie van de krabbels die de vijftiende eeuwer Leo nard Da Vinei op papier zette, van de dodelijke zweefvlucht van Otto Li- liënthal, van de ballöhavontüren van Montgolfier, van de luchtsprongen van de gebroeders Wright ën van' de uit vinding van de straalmotor. Evenmin als destijds de trein en de stoommachine, zal het supersone pas sagiersvliegtuig tegengehouden kun- HET GEDONDER BEGINT storten. Historische gebouwen zijn ze ker reddeloos. Onze kinderen worden neurotici en wij zelf worden dat in wat heviger mate dan we het al zijn. Patiënten zullen sterven op de opera tietafels omdat de messen van schrik kende chirurgen uitschieten. Hoogst waarschijnlijk, bijna zeker (maar net niet helemaal zeker) is dit alles baar lijke nonsens. Tot nu toe heeft men bij de meest intensieve proeven met supersone knallen niet méér weten te bereiken dan wat gebroken glas en hier en daar een stuk afgebrokkeld stucwerk. In 1967 was de Britse stad Bristol het toneel van zo'n wrede hap pening. Supersone Lightning-jacht- vliegtuigen werkten een heel knallen- repertoire af boven de hoofden van de Bristolse proefkonijnen. Schadeclaims van de kant van de bevolking bereikten een gemiddelde van zo'n vierduizend gulden per vlucht. Maar een hoop van die schade Benn, de minister van technologie die het plan in het Lagerhuis moest ver dedigen, en de betrokken vliegtuigfa briek British' Aircraft Corporation (BAC) zeggen dat het niet anders kan wegens een combinatie van technische en veiligheidsredenen. De meeste test vluchten vinden trouwens plaats bo ven open zee, maar vijftig supersone vluchten zullen met een maximale frequentie van drie per week moe ten worden uitgevoerd in de gewraak te corridor langs de westkust. Prestigeknallen Zo druk als de Britten zich maken over deze zaak, zo kalm blijven de Fransen er onder. Een deel van Frankrijk heeft zijn eerste knalerva ring al achter de rug. In dit geval van Concorde 001. (Zoals men weet is de Concorde een Brits-Frans project. In beide landen beschikt men over een prototype waarmee thans intensieve en tot nu toe zeer succesvolle testpro gramma's worden afgewerkt). Voor Frankrijk is de Concorde een natio naal prestigeproject. Veel meer dan voor de Britten die herhaaldelijk ge probeerd hebben er onderuit te ko men, niet in de laatste plaats wegens de gigantische kosten. De Concorde heeft tot nu toe al zo'n 8,5 miljard gekost Wie zich evenmin druk maken zijn de Russen, boven wier hoofden de als twee druppels water op de Concorde lijkende Tupolev-144 wordt getest. Trouwens; al zouden die Russen zich druk maken, wie zou er van horen? De kwestie is dat het probleem van de milieuverontreiniging (en geluidshin der draagt daartoe bij) een zorg is die eigenlijk hoort bij het post-industriële tijdperk. Het zijn dus slechts de meest progressieve industriële samenlevin gen die zich (nu al) druk maken over dit in de post-industriële sfeer thuis horende probleem. Tot deze progres- sief-industriële naties mogen Frank rijk en de Sovjet Unie hoe tech- nisch-geavanceerd ze ook zijn zich niét rekenen. We moeten dus de komende maanden naar die 1,7 miljoen Britten kijken en luisteren. Want die zijn niet van plan hun menselijk welzijn ondergeschikt te maken aan de technologische gran deur van hun eiland-natie of aan de winst- en verliesrekening van de BAC. Dat bleek wel uit de opwinding die een maand geleden ontstond toen de testroute langs de westkust bekend werd gemaakt. De BBC kwam zend tijd tekort en alle kranten van de Times tot en met de Manchester Evening News wijdden lijvige en van-dik-hout-zaagt-men-planken- commentaren aan de zaak. De man in de straat droeg zoals Engelsen ei gen is zijn steentje bij. Tussen alle technische, deskundige en pseudo-des- kundige prietpraat ontbrak zelfs in de Times het tot meer menselijke schaal teruggebrachte detail niet, zo als het bange verhaal van de mensen van 't stadje St Davids op 't westelij ke puntje van Pembrokeshire die vreesden dat hun 800 jaar oude ka thedraal het supersone geweld niet zou overleven. Voor de BBC was dit aanleiding een deskundige te vragen of de kathedraal nog overlevingskan sen had. De goede man antwoordde dat de kathedraal meer lijdt van de trillingen die door het normale weg verkeer worden veroorzaakt, dan door de Concorde-knallen. Waarop mijn gastheer bij wie ik toen toeval li" lo geerde, in schaterlachen uitbarstte en onmiddellijk zijn lijfblad opbelde om te zeggen dat de BBC-deskundige raaskalde omdat langs de kathedraal van St. Davids per dag hoogstens vijf of zes auto's reden. En hij kon het weten want hij bracht toevallig elk in de stratosfeer (die zichzelf veel langzamer reinigt dan de atmosfeeri waardoor de zon bepaalde stroken van de aarde moeilijker kan bereiken. Of: de uitlaatgassen zullen in de stra tosfeer de daar aanwezige ozon een noodzakelijk filter tegen ultra-violette zonnestraling versneld afbreken waardoor in de meest intensief bevlo gen routes „gaten" in de stratosfeer zullen ontstaan. De onder die stroken gelegen landstreken zullen levenloos worden als gevolg van de ultra-violet te zonnestraling. Ter geruststelling dient erbij gezegd te worden dat ver reweg de meeste geleerden, de Ameri kaanse federale meteorologen voorop, dergelijke ideeën bestrijden. Onheilsprofeten Elke stap voorwaarts die de weten schap maakte heeft altijd al de on heilsprofeten doen ontwaken. Uitvin ders komen niet meer op de brandsta- nen worden. In Parijs vergaderden kortgeleden deskundigen uit heel West-Europa over het komende ge luidshinder probleem. De experts waarbij ook Nederlandse kwamen vrijwel unaniem tot de conclusie dat vliegen met supersone vliegtuigen bo ven bewoonde gebieden in elk geval „onaanvaardbaar" is. Zoals bekend huldigt ook het ministerie van Ver keer en Waterstaat dit standpunt. Maar om een verbod van supersone vluchten boven ons land zinvol te maken, moet er samengewerkt wor den met andere landen. En zelfs de experts in Parijs konden niet tot een unanieme aanbeveling komen voor hun verschillende regeringen De vraag blijft: moeten we echt zo snel? En zo ja, wat zijn we bereid daarvoor te betalen? 0 É*ÉéJ „Sorry"! (Rigby in The Sun van 19 februari). De Britten nemen de overlast van de knal niet zo gemoedelijk o& De Concorde in een karakteristieke» houding tijdens het opstijgen: de neus naar beneden gericht, codat de bemanning de grond blijft zien.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9