„regering had gelijk om niet toe te geven in kwestie von spreti 172- Voortgezet onderwijs toont beeld van beginnende chaos 8-Daagse vakanties Nederlander over Guatemala: M. Steeghs: meer aannemer dan zielzorger jTubifex' dood door Rijnvuil VOORZITTER KATHOLIEKE LERAREN: Beurs kon zich optrekken Proces Yau Steenbergen Opiumsmokkel bleek klucht v.a. Roofoverval in Belgi ie Ex-wiel renner wist van niets ZATERDAG 11 APRIL 1970 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Van een onzer verslaggeefsters) ROERMOND „Ik voor mij vind het een moedige daad van de regering van Guatemala, dat ze geweigerd heeft zich nog langer de wet te laten voorschrijven door extremisten en niet bezweken is voor dwang van buitenaf. Ongetwij feld zal de regering van het kleine, economisch teer kwetsbare land van alle kanten benaderd geprest zijn door zogenaamde vriendschappe- ijke regeringen van grotere, economisch machti ger landen. Ik weet natuurlijk niet welke de olkenrechtelijke complicaties zullen zijn, maar !k ben ervan overtuigd dat de Guatemalteekse regering zich heeft laten leiden door een oprech- bekommernis om het welzijn van het eigen d en dat is haar goed recht". n het woord is de heer M. Steeghs in Maas- uel. 38 jaar oud en vier weken geleden uit uatemala teruggekeerd na een verblijf van elf lar in het land, dat door de moord op de Duitse liplomaat graaf Karl von Spreti opnieuw in het reldnieuws is gekomen. De heer Steeghs is het :t eens met degenen die zeggen, dat de rege- ig van Guatemala had moeten toegeven aan de der rebellen om politieke gevangenen vrij te en en een losprijs te betalen, teneinde het en van de Duitse diplomaat te redden. Mendez Montenegro ,In Guatemala zitten zowel linkse als rechtse extremisten die door hun guerilla-activiteiten run invloed op de regering willen doen gelden, „iever nog: ze zouden de regering willen dwin- ;en te vertrekken. Ik geloof dat het door toe te geven aan dwangmiddelen als ontvoeringen en bomaanslagen onmogelijk wordt om te regeren. Zr.lke dwangmaatregelen moeten op een gegeven moment ontkracht worden, gewoon door te wei geren op dergelijke dreigementen in te gaan", z >gt hij. Guatemala heeft voor het eerst sinds mensen- ugenis een democratisch gekozen regering van nemitigd vooruitstrevende signatuur, vervolgt de heer Steeghs. De Partido Revolucionario onder leiding van Julio Cesar Mendez Montenegro staat tussen de uiterst linkse, met de communisten samenwerkende Democracia Christiana en de uiterst rechtse Partido Instituto Democratico. De ze regering is ook de eerste sinds lange tijd die haar tijd normaal uitdient. Ze heeft veel gedaan om het land te ontwikkelen. ..Als men de krachtsinspanning ziet die zo'n in ontwikkeling zijnd land de laatste jaren heeft opgebracht, lean men daar alleen maar bewonde ring voor hebben. Er wordt hard gewerkt aan het onderwijs. Zestig percent van de Guatemal- teken is analfabeet. De laatste vier jaren heeft de regering telkens duizend onderwijzers meer opgeleid en benoemd dan vroeger. Stel u dat voor: vierduizend onderwijzers zijn in korte tijd »r het platteland gestuurd. Er worden scholen gebouwd in een enorm tempo. Er worden wegen aangelegd en allerlei voorzieningen, zoals elek triciteit, tot stand gebracht. Deze regering is begonnen met de bouw van een enorme elektri citeitscentrale, waarover haar voorgangers tien tallen jaren enkel hebben gepraat", aldus de heer Steeghs. Intimidatie De ontwikkeling wordt doorkruist en gedwars- omd door de rebellenorganisatie Fuercas Ar madas Rebeldis, die een stevige steun geniet van Cuba's Fidel Castro. De F.A.R. heeft volgens de heer Steeghs allerminst de sympathie van het merendeel der bevolking. Al vele jaren intimi deert de F.A.R. de mensen. Aanslagen en ontvoe ringen komen vaak voor. Nu er een regering aan het bewind is die duidelijk streft naar de ophef fing van het land uit zijn armoede en eenzijdige produktiie van koffie en bananen heeft een revo lutionaire beweging geen bestaansreden. „Ik kan niet beoordelen hoe de situatie ligt in andere Midden- en Zuid-Amerikaanse landen, maar voor wat Guatemala betreft geloof ik niet dat een revolutie uitkomst biedt. Ze zou enkel andere l ^windhebbers aan de macht brengen die waar schijnlijk terstond zouden gaan proberen zichzelf te verrijken. Dat ligt daar nu eenmaal zo'n beetje in de traditie. Noord-Amerika is vroeger bevolkt door mensen die van plan waren er te blijven. Ze hebben het land ontwikkeld en de Verenigde Staten zijn de machtigste natie ter wereld ge worden. Zuid- en Midden-Amerika zijn eeuwen lang bevolkt door Spaanse en andere kolonisten, di.- erheen trokken met het doel er zo gauw mogelijk rijk te worden en dan terug te keren naai 't veilige Europa. Die trek hebben heel vaak ook de politieke machthebbers: zo vlug als het kan ervoor zorgen dat je je schaapjes op het droge krijgt. Met de komst der huidige regering is in Guatemala een mentaliteitsverandering inge- De heer Steeghs heeft elf jaar langs als wereld geestelijke sociaal werk verricht in San Juan Ostuncalco. „Ik was er meer architect en aanne mer dan zielzorger", zegt hij. „We hebben eerst gezorgd dat er een ziekenhuis kwam en een school en een kerk. Nu dat klaar is, is de tijd van preken gekomen. De mensen daar zouden moeilijk wennen aan een bouwer die opeens zielzorger wordt. Die taak kan beter een opvol ger op zich nemen". Voor zijn werk werd hij onderscheiden met de orde van Hermano Pedro d San José Bethancourt. bestaande uit een fraaie email-met-gouden broche en een koord an gouddraad met aan de uiteinden een soort zilveren bekertjes. Het is de bedoeling dat dit koord om het middel wordt geknoopt. Of de heer Steeghs dit in zijn nieuwe standplaats Maasbree zal gaan doen valt te betwijfelen. Wat je ook van Guatemala kunt zeggen: onderscheidingen hebben ze er wel. Piet Tummers De heer M. Steeghs: land met sprongen vooruit. (Van onze correspondent) UTRECHT Het zit niet goed met iet levend voer voor de aquaria, de Tubifex. De steeds erger wordende ver giftiging van het Waal- en Rijnwater r geeft de vangers van de kleine rode J wormpjes geen kans meer een mens- i waardig bestaan te leiden. Ie vangers hebben de minister van inomische Zaken nu om schadever goeding gevraagd en om maatregelen oor te zorgen, dat de Rijn zo schoon dt, dat de diertjes zich weer in hun lement kunnen voelen. j De 60 mensen, die in het najaar nog de vangstbedrijfjes werkzaam waren o of reeds brodeloos geworden of •eigen dat te worden. Nederland is niet het e nige land ar de Tubifex gevangen worden. Ook West-Duitsland is dat het geval. De (derlandse vangsten zijn echter over iet algemeen zo groot, dat de import aar Scandinavië en zelfs West-Duits- \nd nagenoeg de grootste verdienste in de vangers uitmaakt. De grote vergiftiging vSn'de Riji t Endosulfan, die vorige zomer ii itsland in het Rijnwater terecht am, heeft volgens de vangers de irmpjes de doodslag gegeven. MOEDELOOS VAN DE VELE CONFLICTEN (Van onze financiële medewerker) AMSTERDAM De beurs heeft deze weck weer niet over nieuws te klagen lehad. Bijna elke dag was het raak: details van het bod van Philips op de Kabelfabricken. het jaarverslag van Hoogovens, de inzinking bij tapijt- iek Desseaux, het onderzoek van de naar de vorming van Europembal- age, de handhaving van het bod op kandelen Thomassen en Drijver, de verlaging van het dividend van HVA en er afronding een stroom van dividend- ■ekendmakingen. Gaan wij af op de indexcijfers van ANP, dan kunnen wij zonder meer eggen, dat de beurs de eerste week an het nieuwe kwartaal goed gestart Zowel bij de groep internationale ondsen, industrie, banken en verzeke- ing als handel trokken de koersen aan, waardoor het algemene indexcijfer boven de 120 kwam. Van een laussestemming was echter bepaald sprake, er waren zelfs hier en verliezen doch de winsten over- [eersten zeer duidelijk. Dit mag echter in een kooplust op een breed ont worden toegeschreven maar wel uitgezochte belangstelling, die in •n dunne markt viel en die daardoor at koersstijgingen opriep. Onder de ividendbëkendmakingen zalen nogal handhavingen, iietgcen soms een errassing was (zoals bij Rijn-Schelde) is als een teleurstelling werkte '.oals bij Cindu Key). Maar een sterke ileurstelling om niet te zeggen een koude douche was het tussen- ijdse bericht van tapijtfabriek Des dat de eerste helft van 1969-1970 linder goed was geweest dan aanvan- 'extiel Eind vorig jaar had het bestuur nog omzetstijging van 25 procent voor- d, waarbij rekening werd gehouden een zich uitbreidende markt. In 'erkelijkhcid heeft de binnenlandse raag naar vloerbedekking een daling 8 pet. laten zien. De concurrentiever- oudingen zijn verscherpt en is er vraag goedkopere artikelen ontstaan ten van dc duurdere kwaliteiten. Bij 'esseaux komt dat neer op een 50 'ocent lagere concernwinst en de mo- dijkheid da', hel dividend t.z.t. van procent op 20 procent gebracht zal loeten worden. Dit bericht werkte in tapijthoek op de beurs als een bom. koersen duikelden naar beneden iet dinsdag als een dieptepunt en enig herstel: VAN WEEK TOT WEEK voor de dag. De netto winst is in 1969 met 17 procent geslegen en de omzet met 23 procent. Voor het lopende jaar wordt een omzetstijging van 25 procent 1 venvacht als gevolg van grotere pro- duktie en verkopen, van een verschui-1 ving naar winstgevender produkten en de forse prijsstijging op de staal- voor de ogen van verbaasde Am sterdammers door de hoofdstad ge huppeld. Het was allemaal bij ge legenheid van een tentoonstelling over folklore in het instituut voor nijverheid en handel. Er was een goedgeefse vrouw, die het dier een mals hapje aanbood: een groene haring. ge) op de aandelen van Thomassen en Drijver. Velen gingen daarop verkopen - en de koers zakte dinsdag tot f 140.10 »rkt- De directie rekent dan o°ik op j tegen fl 43,70 de dag er voor. Donder- ogn loco g werd bekend dat het Amerikaanse ncern zijn bod gestand deed (het had •erigens al bijna 88 pet van alle aan delen) waarop de koers die dag aantrok wij de vorige week op wezen, is er wal rust gekomen. De Engelse hotelgroep die enige hotels van magnaat Caransa heeft gekocht, blijkt thans ook zijn andere hotels te willen hebben. Maai de beurs zag er tot donderdag geen reden in om hierdoor Krasnapolsky en Parkhotel opnieuw hoger te waarderen. Eerstgenoemde bleef op ."80 staan en laatstgenoemde bleef in de buurt van de f57,Allesn 1'Europe kon 3C punten aantrekken tot 330 In feite gaat het hier om fusiege ruchten. die de koers zo sterk kunnen beïnvloeden. Maar wij hadden op de beurs meer kandidaten. Holec was er een. Deze week trok de koers van 149'/s naar 165 op donderdag, doch op die koers kwamen er geen kopers. Beter deed Vredestein het: van 185 naar 216. Kijken wij echter naar Tilburgse Wa terleiding, dan blijkt de hoogste koers van 305 al weer ver verlaten te zijn want donderdag werd het 210 Daaren tegen viel Nierstrass deze week op met een koei-sverbetering van 91 tot 115 Hoogovens kwam met mooie cijfers duidelijk winststijging. Over 1969 krijgen aandeelhouders onveranderd 20 procent maar als extra f 2.in gratis aandelen uit de agioreserve (10 pro- centl. Het is geen «onder dat de koers j bieden! donderdag was opgelopen tot fll5,P" tegen f 113,20 vorige week. Eind janua was het nog f 101, (ADVERTENTIE) Als wij ter afsluiting de koerslijst nog even doornemen, dan zien wij in de uitgevershoek een daling van f 10,- bij Elsevier maar een verbetering van f 16.. (80 punten) bij VNU. die de laat ste tijd met wat nieuwe activiteiten I centratïe van de blikindustrie in Euro- I Hollandse Melksuiker (van donderdag I pa onder Amerikaanse leiding. In feite j tot donderdag 40 tot 255) en Gelder- i kwam dat er op neer dat zij bezwaar land Tielens f 14,- 56 punten). Het hadden tegen het bod van Continental zijn wat klonten uit de pap maar zij Can (onder de naam van Europemballa- I zijn toch wel illustratief. NAARDEN (ANP) „Ons voortgezet onderwijs vertoont de cultuurcrisis van heden weerspiegelend, het beeld van een beginnende chaos. De verwarrende en in gewikkelde regels voor subsidie en ar beidsvoorwaarden. de volslagen onzeker heid omtrent de komende structuur van het voortgezet onderwijs, de aanmoedi ging van buiten de scholen tot provoca ties en conflicten, de loodzware druk die een onrijpe democratie op de school leiding legt, hebben bij zeer velen die het onderwijs jarenlang met idealisme, toewijding en verantwoordelijkheidsge voel dienden, een diepe moedeloosheid veroorzaakt", aldus vanmorgen de voor zitter van de vereniging van katholieke leraren „Slnt-Bonaventura", drs. H. L. C. Michielsen .op de algemene vergade ring van de vereniging in Naarden. Steeds meer schoolleiders informeren bij ons naar de rechtspositionele gevol- hen van hun pensioen scheiden, enkele gen als ze hun ambt voortijdig neerleg hen van hu npensioen scheidt, enkele scholen merken dat jonge leraren weg- solliciteren naar het oosten en het noor den van het land, naar rustiger en be woonbare streken", aldus de heer Mi chielsen. De voorzitter ontvouwde in zijn jaar rede enkele denkbeelden over een demo cratischer constructie van de schoolbe sturen. Het dagelijks bestuur hiervan zou volgens hem kunnen bestaan uit en kele deskundigen, een jurist, een eco noom, een financieel expert, aangevuld met een delegatie van ouders van de schoolkinderen. Dit college zou de ver antwoordelijkheid voor het externe be leid kunnen dragen Het interne bestuur, dat momenteel geheel gedelegeerd is aan de staf. kan volgons de heer Michielsen dan een de- j mocratischer en collegialer karakter krij- gen als een schoolparlement wordt opge richt dat uit staf, leerlingen en niet- onderwijzend personeel bestaat en dat adviezen uitbrengt over alle zaken die het interne schoolleven betreffen. Een j schoolraad of „bestuursraad bestaande I uit alle zes geledingen ,zou dan het aan vullende instituut kunnen zijn, om een -extern- en een intern beleid te coördi- •n in een overkoepelend lichaam. ADVERTENTIE Vies Vel u wemeer kan oorzaak zijn van maagstoornis vakantiegangers DEN HAAG (ANP) Baden en zwemmen in het verontreinigde water van het Veluwemeer heeft wellicht me de een rol gespeeld bij het optreden van maag. en darmstoornissen bij men sen die vorig jaar hun vakantie bij het meer hebben doorgebracht. Dit hebben de ministers van Verkeer en Water staat, Cultuur. Recreatie en Maatschap pelijk Werk cn van Sociale Zaken mee gedeeld in antwoord op vragen van enkele Kamerleden. Dc zuiveringsin stallatie in Harderwijk wordt op het ogenblik verbeterd om de waterveront reiniging beter te kunnen bestrijden. Volledig' verzorgd met vele excursies. Keuze uit 11 verschillende reizen in binnen -en buitenland. Al Êmm 9 Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. LUIK (ANP) In Luik zijn gister middag twee banklopcrs van de Bank van Brussel ,die 2.100.000 frank in biljetten bij zich hadden, overvallen. Zij waren op weg naar het postgebouw. di. do. f 100 f 76 f 80.50 f 378 f 325 f 355,— f 183 f 155 f 155,— Het verlies van Desseaux bedroeg de Tste twee dagen f24,oftewel 120 unten. Bij Bergoss was dat 63 punten, ater kwam men tot bezinning, maar zal nog wel enige weken duren oordat duidelijk is wat de beurs er nu ïecies van denkt. Ha de hausse in de hotelsector, waar Gratis reizen twee dagen in mei op uw 6Ür kaart Wanneer? Kies uit 12 dagen in mei 2. 5. 9.12.13, 20,21, 23, 26, 27, 28 of 30 mei. Hoe? Door uw kaart aan het loket te laten afstempelen. Ie Klasse tegen bijbetaling. Strooibiljet aan het loket. ^-w voordelig v uit met NS (Van onze correspondent) j BRUSSEL Oud-wereldkampioen I wielrennen Rik van Steenbergen cn nog twaalf mannen stonden gisteren vooor dc rechtbank van Njjhoék terecht omdat zij hadden geprobeerd tien kilo ruwe opium te verkopen. VV'at een spannend proces had kunnen worden, veranderde in een klucht, toen bleek dat de dertien mannen met tien kilo opium bjj wijze van spreken dc ronde van België hadden kun- i nen rijden, zonder ook maar een gram ervan te kunnen verkopen. Toen zü uit eindelijk een „koper" hadden gevonden was die man een verklikker van de poli tie. die hen prompt in een val lokte. j De opium, zonder verdere bewerking ongeschikt voor consumptie, kwam in België dank zij het smokkeltalent van een Turkse gastarbeider. De man trachtte het vrachtje te verkopen aan een ambte naar die hij had leren kennen op een werkbeurs. Via allerlei vrienden van vrienden kwam men tenslotte terecht met het vrachtje gevaarlijke drugs bij de eni ge echte zware jongen uit het gezelschap: Van Osselaer. Van Osselaer beloofde het spul te verkopen, maar toen hij het ging afhalen, zette hij een overval in elkaar, waardoor de oorspronkelijke kopers hun waar kwijt raakten zonder er ook maar een cent voor te krijgen. Gangster Van Osselaer had er echter geen geluk mee: ook hij kon geen koper vinden, en ten slotte werd hij bang, met die vracht die nu al maanden in zijn huis lag. dat hij aan zijn vriend Van Steenbergen vroeg om het spul voor hem te bewaren Van Steenbergen nam het pak aan, legde het in zijn wagen, zonder te weten wat er Weken later vond Van Osselaer toch een koper: een verklikker van de politie. Constant Hendrieus van Steenbergen, renen ier. zoals de ex-wielrenner voor de rechtbank officieel werd genoemd, bracht het goedje met zijn wagen naar de rendez-vous plaats. De polilieverklikker die ter zitting niet werd geïdentificeerd ging heel zijn verhaal vertellen bij zijn vriendjes op het gerechtshof, en daarmee was de klucht gedaan. De rechtbank van Nijhoek zal volgen de week zien wat voor straf de bende amateurs hebben verdiend. Het traditionele Gala de 1'Union des artistes" in Parijs vindt volgende week vrijdag plaats in het wintercircus. Talrijke groten uit de artiestenwereld nemen aan het gala deel, onder wie filmster Jacques Fabbri en ztf" vrouw Claudine Colas, die hier een nummer acrobatiek repeteren. Het geld bevond zich in een aktentas, die met een stalen ketting aan de j linkerpols van een der banklopers was i bevestigd. De aktentas was voorzien j van een speciale veiligheidsuitrusting. I die een rookbom in de aktentas tot ontploffing brengt op het ogenblik dat 1 de ketting wordt verbroken. Vervolgens ontstaat een roodachtige rook en een rood vocht verspreidt zich over de in houd van de tas. De overvallers kwa- men met een auto en stopten bij de banklopers. Een man met een revolver sprong" er uit, een tweede man bleef J aan het stuur. De man met de revolver 1 schoot eerst tweemaal in de grond en daarna de ketting van de aktentas door. Hi j bemachtigde de tas en de overvallers reden weg. Hun auto is later teruggevonden. Brandt: NAVO stevige basis WASHINGTON (DPA) De W'est- duitse bondskanselier Willy Brandt heeft de NAVO een „stevige basis" voor een vermindering van de internationale spanningen en voor een duurzame re geling van de vrede in Europa ge- In een antwoordtoespraak op dc be groeting door president Nixon voor het Witte Huis omschreef Brandt de onder werpen van de Duits-Amerikaanse be sprekingen met erop te wijzen, dat het noodzakelijk is het Atlantische bondge nootschap als instrument voor het ver zekeren van de vrede te handhaven, de betrekkingen tussen de Europese Econo mische Gemeenschap en de Verenigde Staten in het stadium van uitbreding van de E.E.G. een constructieve inhoud te geven en de inspanningen van Bonn en Washington om de betrekkingen tus sen Oost en West te verbeteren, goed op elkaar af te stemmen. De bondskanse lier zag in zijn bezoek aan Washington een bekrachtiging van de nauwe Duits- Amerikaanse samenwerking. Brandt 1 legde er de nadruk op. dat het zo moet blijven dat op E.E.G. enkele andere plaats de verbondenheid tussen Ameri ka en Duitsland zich zo sterk manifes- i teert als in Berlijn.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7