Wij werken wel mee aan aubade, maar onder protest Jacques van Ruiten en Kees Vesseur willen met Herman van Ruiten weer naar de ereklasse De Treffers toont weinig interesse voor haar centrum Het Tatrai Kwartet hoogtepunt in seizoen ZATERDAG 11 APRIL 1970 DE LEIDSE COURANT ROELOF ARENDSVEEN Hoewel het tafeltennisseizoen 1969-'70 nog niet geheel achter de rug is, kan nu al gesteld worden dat De Treffers een heel vreemde periode achter zich heeft liggen. Aan de ene kant was daar de ingebruikneming van het veelgeprezen tafeltenniscentrum (bondscoach Dusan Tigerman, byvoor- l»eeld, zei ervan: „Een unieke gelegenheid voor De Treffers om aan de top te komen"), maar aan de andere kant waren daar de geringe interesse om van het gebouw gebruik te maken en een logisch gevolg hiervan de zeer matige prestaties. Wat is daar de reden van? Treffers' voorzitter Herman Klein (27): „Ik hoef mezelf maar na te gaan om te weten hoe dit komt. Spelers, die altyd aktief waren, gingen zich vorig jaar ijverig met de bouw bezighouden. Toen op een gegeven moment het centrum in gebruik werd gesteld, was er niet al te veel animo om meteen weer fanatiek te gaan «pelen. Men was het een beetje zat. Dit is ook de reden dat er dit seizoen geen Anjer-toernooi plaatsvindt. Het is de bedoeling dat we nu nog even vlug de wedstryden om de Oud-Voorzitters-Cup afwerken en daarna, eind maart, nog de kampioenschappen van Alkemade en dan is het fini. Dan blyft de zaal alleen nog niaar een paar keer in de week geopend. Voornamelijk om de jeugd bezig te houden." De matige belangstelling onder De Tref fers' leden leidde weliswaar niet tot de gradaties, maar wel zijn er enorm veel moeilijkheden geweest met teams, die óf onvolledig óf helemaal niet opkwa men. Ook waren er keuringsproblemen. Herman Klein: „Dat is allemaal een logisch gevolg van de bouw. Het accent lag, ook in het bestuur, bij het gebouw. Er zijn andere zaken door verwaarloosd. Ik heb er evenwel vertrouwen in dat alles het volgend seizoen veel soepeler gaat lopen. We zijn dan een beetje in gewerkt. Meer voor de taken, die nu allemaal nog vreemd waren, berekend. Voor het schoonhouden van het club- Jacques van Ruiten gebouw ia al een goede regeling ge troffen. Alleen het barbeheer: daar zit ten we nog mee in onze maag. We over wegen om een AOW'er, zo'n 65+er aan te trekken. Vergeet niet: de bar is ont zaglijk belangrijk. Daar moeten we zo veel mogelijk zien uit te halen. Momen teel hebben we immers nog een tekort van drie- tot negenduizend gulden. Hoe veel het precies is, hangt nog af van gemeente en provincie." Sportief beroerd Wanneer het met een vereniging spor tief beroerd gaat, dan kijkt „Jan Pu bliek" uiteraard altyd het eerst naar het staaidaardteam. En dat eerste team van De Treffers nu heeft het in derdaad slecht gedaan. De (nog maar zeer weinige) trouwe supporters kunnen zich de tijd niet heugen, dat Roelof- arendsveens trots zó matig voor de dag kwam: De Treffers 1 slaagde er nota bene niet eens in om zich in de promo- tiegroepen van de hoofdklasse te spe len. Een pleister op de wonde was dan nog wel, dat in de degradatie-afdeling niets werd verloren. Verklaart dienstplichtig militair num mer 481126536 Kees Vesseur (21): „Ik vind het persoonlijk niet zo vreemd, dat we de promotiegroepen niet haalden. Jacques en ik konden enkele malen niet meedoen en van Bert Akerboom konden We vanwege zijn werk ook niet op aan. En wat scheelde het eigenlijk op het eind van die eerste helft Toch maar een paar punten? Normaal waren we in de promotiecompetitie gekomen, al moet ik wel toegeven dat we in de vorm van het afgelopen seizoen kansloos waren geweest voor promotie naar de ereklas. Volgend jaar gaan we wél regelmatig spelen, dat is nu al zeker." Het afgelopen seizoen was dus, sportief gezien, 'n mislukking voor het vroegere „Volendam van de tafeltenniswereld". De vooruitzichten zijn echter niet veront rustend. Herman Klein: „Begin volgend seizoen, september wellicht, organiseren we misschien weer een Anjer-toernooi. Ik verwacht dat er dan weer veel meer enthousiasme onder de leden s." Er is ook reden tot optimisme wat betreft het hoofdklasseteam, want de regelma tige training van Herman en Jacques van Ruiten (25) ondanks de weinige vrije tijd die beiden hebben in verband met hun aandeel in de conservenfabriek én de plotselinge vormverbetering van Kees Vesseur mondden vorige week tij dens de Haagse kampioenschappen uit in titel-grossering: Kees Vesseur won sensationeel de hoofdklasse, Jacques van Ruiten werd tweede en Herman Ruiten schreef de titel in de overgangsklasse op zijn naam. Al relativeert Jacques van Ruiten: „De tegenstand was niet al te groot," toch blijft het een prestatie van formaat, twee teamgenoten in de hoofd klasse-finale. Een nóg groter verrassing was evenwel, dat niet Jacques van Rui ten, die geweldig in vorm was, maar Kees Vesseur de erepalm bemachtigde. Grinnikt Kees Vesseur: „Ik had de dag ervoor een uur tegen Jacques staan trai nen. Toen voelde ik al dat het lekker ging, dat de vorm er was. En toen ik zondags Jan Duyndam en Ted van der Ploeg had verslagen, toen wist ik dat ik Jacques kon pakken." Een hoofdschud dende Jacques van Ruiten: „Ik kreeg soms huizenhoge ballen. Maar lk kon geen punten maken. Ik trapte doodeen voudig weer in de val. Je denkt: ach, dat win Je onder de tien, maar oh, wat viel dat tegen. Kees vocht zich kapot." De zege van Salamanders-speler Herman van Ruiten (20), die weer dolgraag bij De Treffers wil komen, kwam mnder onverwacht. Van hem is bekend, dat hij een der allerbeste overgangsklassers is. Drie jaar terug, bijvoorbeeld, had hij dezelfde titel ook al eens behaald. Hij Twee nieuwe topspelers voor De Tref fers: Herman van Ruiten en verloofde Veronique v. d. Laan. bewees dit seizoen zijn klasse door clubkampioen van De Treffers te worden. (Ter verduidelijking: het is in tafeltennisland mogelijk lid te zijn van twee clubs). Of hij daarin nu ook zou slagen, is hoogst twijfelachtig. Op de „Haagse" ging hij er in de hoofdklasse kansloos af tegen Kees Vesseur en op de training blijkt hij de laatste tijd steeds de mindere van Jacques van Ruiten. Enige combinatie oen willen Kee3 Vesseur en Jacques van Ruiten met Herman van Ruiten in één team spelen. Verklapt Jacques van Ruiten: „De enige combina tie voor mij. Wanneer Herman terug komt en hij komt niet in het eerste, dan speel ik niet." Met die terugkeer van Herman van Ruiten wordt een ander probleem in de wereld geroepen: wan neer hij hoofdklasse gaat spelen bij De Treffers, dan moet aan het Hoagse De Salamanders vierhonderd piek worden betaald. Vorig jaar heeft De Terffers tweehonderd voor hem gevangen. Die zijn toen gereserveerd voor zijn even tuele terugkomst. De overige tweehon derd gulden zal De Treffers moeten bij passen. Tenminste: dat vinden de beide broers. Jacques: „Herman heeft zyn nut voor de vereniging wel bewezen. Denk alleen, maar aan de oud-papier-actie, waarvoor hij zich bijzonder inspant. Nee, dat geld is geen enkel probleem." Voor Herman Klein ligt de zaak echter niet zo simpel. „Dat zal de club moeten beslissen," zegt hij voorzichtig. „En of Herman, als hij komt, meten in het eerste wordt gezet, is nog lang niet ze ker. Voor mij zyn er naast hem nóg twee kandidaten: oJs van der Veer en Hans van der Zwet." Deze redenering is echter niet helemaal reëel. Herman van Ruiten heeft in de competitie beter gespeeld dan Van der Veer en Van der Zwet en door zijn triomfen op de club kampioenschappen van de „Haagse" heeft zij overduidelijk zijn kandidatuur gesteld. Voeg hierbij dan nog het feit dat zowel acques van Ruiten als Kees Vesseur alleen met Herman van Ruiten willen spelen en de opstelling lijkt geen probleem meer.J Herman van Ruiten: „We gaan dan een serieuze poging doen de ereklas te bereiken. We gaan min stens twee keer in de week trainen, dus wie weet." Jacques nog: „Met een twee de plaats ben ik ook dik tevreden. Het enige wat ik verder nog belangrijk vind is dat de sfeer terugkomt. Ik denk vaak met weemoed terug aan die goeie ouwe Pancratiuszaal. TED VAN DER MEER MET EEN ZEKERE gespannen ver wachting heeft men kunnen uitzien naar het optreden te Lelden van het beroem de Tatrai Kwartet. Welnu, die verwach ting is overtroffen: het is een volslagen verrassing geworden. De Leidse Kunst kring „voor Allen" komt naar my'n gevoelen de eer toe. te hebben ge zorgd voor misschien wel hét hoogt e- pimt in het Leidse muziekseizoen, dat nu ten einde loopt, zeker in de „afde ling" kamermuziek. Het heeft weinig zin om de prestaties van dit viertal. Vilmos Tatrai, viool, Istvan Vérkonyi. tweede viool. György Konrad, altviool, en Ede Banda, cello, uitputtend in een kritische beschouwing te beschrijven. De manier waarop dit Kwartet de mu zikale zinnen van de toehoorders (vreemd eigenlijk, dat deze superieure kunstvorm slechts zo betrekkelijk wei nigen bereikt) heeft gestreeld en de harten in de lift mee omhoog genomen tart elke beschrijving. Hier is sprake van stuk voor stuk vir tuoze solisten, in de kunts gerijpte strij kers. die tot de meest verfijnde en vol komen profilering van hun vertolking in staat zijn. Hun werkwijze heeft iets behoedzaams, waardoor het ensemble- spel de zachte glans van een doorzich tige artisticiteit krijgt. Wat evenwel voorzichtigheid lijkt is in wezen groot muzikaal vakmanschap. Dat klonk di rect al in het meesterlijk klankidioom van Beethovens Kwartet in D Gr. terts op. 18 no. 3. waarmee het vijfde concert van de Kunstkring in de Stadsgehoor zaal gisteravond opende. EEN GEHEEL ANDER karakter droeg de uitvoering van het toppunt in het programma: de Trio Serenade van de-Hongaar Zoltan Kodély. De drie vio len klonken hier feller, de snaren den ruiger gestreken, maar de tonen bleven niettemin van fluweel en o zc zuiver. Een ongelooflijk mooi Trio, gran dioos Hongaars en helemaal „van het land". In het Lento ma non troppo be wonderde lk de altviolist het meest In zijn sterke Inzet. Zelden zongen violen zo mooi en hoorde men het kwinkeleren in een wonderlijke avondstemming met diep en ook lichte kleuren. Als 'n czar das (de tweede viool was van een klas- uit. Fonkelende romantiek in Mendelssohn® Strijkkwartet no. 4 in e kl. op. 44 no. 2. Ook nu weer volmaakt afgewogen stem men, die tot een perfecte viereenheid werden. Er was geen kritische speld tussen te krijgen. Met name het speelse en blije Scherzo kreeg bewonderenswaar dig vorm. De concertgangers, nog hele maal onder de indruk van zoveel schoons en zulk een collectief kunstenaarschap, kreeg als toegift een kwartetdeel van Haydn te genieten. TON PIETERS. MrnuaaB kuis mtïïB Twee doden bij autobotsing NOORDWIJKERHOI'T Op de voor- rangskrulslng by de Ruigen Hoek ln de provinciale weg Noord wljk-Haarlem heeft zich gistermiddag om half drie *n zwaar ongeluk voorgedaan. Een DAF- vrachtuagen, die met peen geladen was, botste op dit kruispunt op een ^olkswagenpersonenauto. Van de vier inzittenden van de perso nenauto werden de 76-jarige bestuurder A. v. R. en de 78-jarige mevr. J. S. G. Verbeek, beiden afkomstig uit Den Haag, op slag gedood. Twee andere inzittenden, een 75-jarige dame en haar 10-jarig kleindochtertje, beiden wonende in Duitsland, werden zwaar gewond naar het St. Ellsabeth- ziekenhuis in Leiden vervoerd. De per sonenauto werd in de flank gegrepen toen de wagen komende uit de richting Langevelderslag, na eerst te hebben gestopt, plotseling het voorrangskruis punt overstak. De zware vrachtauto, komeiïde uit de richting De Zilk en be stuurd door de 26-jarige V. uit St. Maartensdijk, zag de personenauto vlak voor zich het kruispunt oprijden. Uit wijken was niet meer mogelijk. De rijkspolitie roept getuigen op zich in verbinding te stellen met: tel. 02520 —7070 Of" 02533—2262. ONDERWIJZEND PERSONEEL MARIASCHOOL EN ST. JEROENSCHOOL IN NOÖRDWIJK-BINNEN Vergrijsd bestuur Oranjevereniging wil elk jaar in slipjas en hoge hoed op eretribune drie liedjes aanboren „Er is helemaal geen reden voor deze veronderstelling", aldus een jonge onderwijzer, blijkbaar de redacteur van het schoolblad. „Dokter Kruyt (de voorzitter van de Oranjevereniging - red.) heeft ons blad niet goed gelezen. Vol- I gens de krant heeft hij verklaard I dat slechts een deputatie van onze school zal worden afgevaardigd en dat niet bekend is hoe groot die deputatie zal zijn; maar in het stukje staat het heel anders". We citeren het korte bericht uit het hooi blad: „Zoals u weet hebben de kinderen in de week van 4 t/m 8 mei vry van school. Op 5 mei worden de kinderen 'Aan klas 1 t/m 4 op school verwacht om iu optocht naar het Noordwijk- lerrein te gaan, waar een aubade ge houden wordt. De kinderen van klas 5 en 6 mogen ook mee, mts zjj leuk verkleed zyn. De optocht en aubade staan onder leiding van het personeel van de school. Na de aubade neemt 't Oranje- comité de leiding op zich. Dit betekent dat alle kinderen vry zijn en kiinnen hijken naar een band. die een voor stelling geeft. Als er ouders zyn, die het niet verantwoord vinden hun kin deren alléén naar huis te laten gaan, moeten zy zelf hun kinderen komen Vorig jaar brief De Jeroenschool en de Mariaschool ne men dus wel degelijk deel aan de aubade, zij het onder protest van het onderwij zend personeel. Aan de verwikkelingen die nu in Noordwijk zijn gerezen, zijn al heel wait vergaderingen voorafgegaan. Vorig jaar stuurden de beide scholen al een brief naar de Oranjevereniging met de mededeling dat ze nu wel eens wat anders wilden op koninginnedag dan die traditionele aubade. Ze waren het zo langzamerhand beu geworden om met de hele school door de Noordwijkse straten te sjouwen op weg naar het sportterrein, daar de kinderen drie liedjes te laten zingen voor het in slipjas en hoge hoed gestoken bestuur van de oranjevereni ging en dan weer af te nokken; de kin deren met in de hand een zakje kleverige snoepjes. Ieder jaar een puinhoop De beide scholen weigerden op die ma nier het oranjefeest te vieren. „Het werd langzamerhand een belachelyke verto ning," aldus de heer Wintels. „Het werd ieder jaar weer een puinhoop. Het liep steeds uit de hand met de kinderen," aldus versohillende reacties van de on derwijzers. Hoofdonderwijzer Wintels: „We wilden wel eens een andere opzet met kinder spelen of een sportdag en met dans- groepjes. Je moet zo'n feest aantrekke lijker en zinvoller maken voor kinderen." Op die brief naar de Oranjevereniging kwam geen antwoord. Wel een telefoni sche reactie van burgemeester Bonnlke, bij wie het bestuur blijkbaar zijn nood had geklaagd. „Die smeekte of we dat jaar nog mee wilden doen, omdat de Oranjevereniging net 60 jaar bestond. Dait hebben we toen nog maar gedaan," aldus de heer Wintels. Wat Oranjevereniging zegt is pertinent onjuist (Door Pieter Bückmann NOORDWIJK „Het is pertinent onjuist dat onze scholen niet mee willen werken aan de traditionele aubade op Koninginnedag. Wat de Oranjevereniging beweert is onjuist", aldus de heer J. Wintels, hoofd van de r.k. jongensschool, St. Jeroenschool, in Noordwijk-Binnen. Hij deelde ons dit gistermiddag in de middagpauze mee In een van de schoollokalen, waar bijna alle onderwijzers en onderwijzeressen van zijn school en de r.k. meisjesschool, de Mariaschool, aanwezig waren. Zij nemen unaniem stelling tegen de scherpe kritiek van de Oranjevereniging in Noordwijk-Binnen, woensdagavond geuit op de ledenvergade ring in „De Beurs", als zouden zij weigeren aan die aubade mee te werken. Dit bericht meldden wij don derdag in onze Bollenstreekeditie. dat wy ons buiten de Noordwijkse ge meenschap plaatsen en dat de kinderen daarvan de dupe worden. Maar op dait terrein raken we de kin deren kwjjt. Dan moeten ze op eigen ge legenheid terug keren en dat is voor sommigen levensgevaarlijk; daar kunnen wij geen verantwoording voor nemen." „Collega's bq de Christus Koningschool in Noordwijk aan Zee denken er net zo over," aldus een van de onderwijzers. Kinderen in de klas„Juffrouw, laten we gaan demonstreren, laten we met spandoeken naar 't gemeentebuis gaan" Weer zelfde programma „We kregen de toezegging dat er tijdig over deze kwestie vergaderd zou wor den. Maar toen het oranjecomité vorig jaar november bijeenkwam en het pro gramma bekend maakte, bleek dit al vast te staan. Omdat dit jaar de bevrij ding van 25 jaar geleden herdacht wordt, vond men dat de aubade en optocht nog maar gehandhaafd moesten blijven. Daar er anders twee feesten (koninginnedag en 5 mei) achter elkaar zouden komen, werd besloten alles op 5 mei te \ieren. Nu krijg je weer zo'n onhoudbare si tuatie." „Nu wordt er gesuggereerd dat wy te gen het koningshuis zijn. dat is beslist niet waar. Als ze met een behoorlijk programma komen, wil iedereen graag mee doen." aldus een andere onderwijzer. Een onderwyzeres: „Nu halen ze weer een showband en ballonen er bij. Dat hebben we al enkele jaren geleden ge had. Dat was in 1965. Het werd toen een complete chaos. En daarvoor moeten we met die kinderen helemaal in het gelid naar het sportveld sjouwen en langs het comité op de eretribune paraderen." Op andere scholen heerst zelfde mening Vera ntn oordelijkbeid „Wij hebben wel de verantwoordelijkheid voor de kinderen op de route naar het terrein, maar dat kan onmogelyk op het sportterrein, daar berust de verantwoor ding bij het oranjecomité. Wij zijn niet in staat ze b(j elkaar te houden tussen de ongeveer 2000 kinderen van alle Noordwijkse lagere scholen. Daarom heb ben we de ouders via ons schoolblad in gelicht. Die bijeenkomst op dat terrein moet aantrekelyk zjjn voor de kinderen, niet voor de oranjevereniging," aldus de heer Winters. „We wilden de kinderen feest laten vie ren op de speelterreinen van de scholen, maar dat mocht niet. Nu wordt beweerd Al 25 jaar ongewijzigd Een wat oudere onderwyzeres: „Boven- cliein is 5 mei voor ons een vrye dag en dan wordt er zomaar over je beslist." De heer Wintels: „Daar houden we niet meer van. dat ons dingen door buiten staanders worden opgedragen." De heer Van Wijk, die al 20 jaar aan de St. Jeroenschool verbonden is zegt: „Al die jaren dat ik hier ben is het program ma praktisch ongewijzigd uitgevoerd, maar ieder jaar worden er weer veel woorden over vuil gemaakt en leder jaar weer vallen bijna allescholen over dit programma. Een oudere onderwyzeres, al 25 jaar in Noordwyk van de partij, onderstreept dit nog eens. Schoolkinderen in opstel: Meneer Kruyt heep zeker het schoolblad niet gelezen Ik hoef niet meer van die aanelkaargeplakte snoepjes Dwangmaatregel De heer Winters: „Vijf jaar geleden werd er door enkele schoolhoofden voorge steld de ochtend van Koninginnedag als verplichte schooldag vast te stellen. Daar voor werd het personeel wel gedwongen te komen. Ze waren anders bang dat sommige onderwijzers niet in de stoet mee wilden lopen. Ik kan u wel zeggen dat dat voorstel niet van onze scholen gekomen is. Voor ons is Koninginnedag nooit een vrye dag geweest. Maar daar gaat het ons ook niet zozeer om." En over het weigeren van medewerking: „Er doen bij ons zestien klassen, in to taal ongeveer 250 jongens en 350 meisjes mee aan de aubade. Maar ons protest tegen deze optocht blyft. Wij zijn ge zwicht voor de meerderheid van de Noordwijkse scholen. Op die avond gin gen diverse schoolhoofden met het pro gramma van de oranjevereniging ak koord, terwijl ik wist, dat ze niet de mening van de meerderheid van hun onderwijzers weergaven," aldus de heer Wintels. Langs andere wegen De oranjevereniging heeft over deze kwestie kontakt opgenomen met de In specteur van hét lager onderwijs. De heer Wintels: ,„De inspecteur heeft over deze zaak niets te vertellen. Die heeft na tuurlijk gezegd: „Zoek het zelf maar uit". „Het schoolbestuur Is ook bena derd," zegt een onderwijzeres, „maar die kunnen er ook niets aan doen. Nu wor den de ouders benaderd." Naast algemene verontwaardiging heeft er ook vroiykheid by de ruim twintig onderwijzeressen en onderwyzers, voor het merendeel nog vry Jong, over de starre houding en angstvallige pogingen van het vergrysde bestuur van de oranje vereniging voor die jaariyke show (Je Reacties van kinderen „De kinderen van myn klas willen er ook niet meer naar toe," zegt een juf frouw, die de scepter over de zesde zwaait. Ik heb het ze gevraagd, er ble ken er maar vier voor te zijn. Nu de reacties van de kinderen aan bod komen, komt schoolhoofd Wintels met opstellen van zyn kinderen in de zesde klas op de proppen. Dat heeft hy ken- neiyk voor het laatste bewaard. Gistere morgen, de dag na het artikel in onze krant, heeft hy de kinderen een opstel over deze zaak laten maken. „Ik be handel de krant heel vaak in de klas," zegt hy. „Dat heb ik vanmorgen ook ge daan. Ik heb ze gewoon verteld hoe de vork in de steel zat. Daarna heb ik ge zegd dat ze in het opstel hun eigen mening weer moesten geven. Daarom hoefden ze er ook hun naam niet boven te zetten." Het bleek dat het merendeel van de kinderen tegen optocht en auba des is. De Wintels doet een greep uit de opstellen. „Meneer Kruyt heeft zeker het school- hlad niet gelezen", schryft een van de kinderen. „Hjj heeft het glad mis, wjj vinden er niks meer aan." Een ander over de jaarlykse kleverige tractatle. „Als je twee snoepjes hebt gegeten kan je Je wel gaan wassen". Nummer drie» „Ik hoef niet meer van die aanelkaarge plakte snoepjes te hebben". Een ander kind: „wy voelen het elk jaar weer als een plicht". En de kinde ren ln een van de klassen: „Juffrouw, laten we gaan demonstreren; laten we met spandoeken naar het gemeentehuls gaan". Wel, over de herdenking van het 61-Ja- rlge bestaan van de oranjevereniging van Noordwyk-Blnnen zal het laatste woord nog wel niet gesproken zyn.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3