S)c£cidócSoil^Cltlt The Edwin Hawkins Singers televisie vanavond Gemoedelijke uitvoering van Donna Diana Israëlisch koor Een van de acht in Werd de agent vermoord of Dansen door een jungle SPORT IN HET WEEKEINDE DE LEIDSE COURANT ZATERDAG 11 APRIL. 1970 Reeël programma zal kiezers actief maken r\VER een paar maanden staat de stembus weer klaar. Na het fiasco van de statenverkiezingen verwacht ieder een, dat voor de samenstelling van het gemeentebestuur de keizers wel in grotere getale zullen opkomen. Wat voor ons nog maar een vraag is, wan neer de partijen niet meer werk gaan maken van methoden om de kiezers op reële manier te benaderen. Mensen die bij de Statenverkiezingen verstek lieten gaan in beweging bren gen door het inpompen van revanche gedachten, lijkt ons een weinig zinvolle bezigheid. De enige reële kans is, dat men meer interesse wekt door te wer ken met een verstaanbaar program, door de burgers te confronteren met feiten die ze zelf kunnen waarnemen en door voornemens bekend te maken waarvan een burger die nadenkt, kan begrijpen dat ze uitvoerbaar zijn. Politieke partijen en politici moeten in dit opzicht echt leren een onder scheid te maken tussen het uitvoerige handboekje waarover zij moeten be schikken om terzake van de gemeente politiek volledig beslagen te zijn en de urgenties aan de hand waarvan men de burgers moet laten kiezen. Eigen keuze IN dit verband is het naar onze smaak 1 ook zinloos, om te verkondigen wat men allemaal in de gemeente zou wil len veranderen, wanneer „Den Haag" maar scheutiger werd met het beschik baar stellen van geld. De financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten is een vraagstuk, maar wat klachten ter zake van de geringe financiële armslag van gemeenten betreft, behoeven poli- tieke partijen niet te proberen elkaar vliegen af te vangen. Ook mooie zaken als een beter huis- vestingsbeleid. algemeen welzijnsbeleid, expansief onderwijsbeleid enz. maken j niemand wijzer; om de eenvoudige re- den dat elk zinnig politicus daarvoor is. Wat de kiezers wijzer maakt, is een duidelijke eigen keuze voor de naaste toekomst en dan nog wel een keuze die gericht is op ook financieel te verwe zenlijken taken. Bij de gemeenteraadsverkiezingen moeten partijen de moed hebben oin bijvoorbeeld te verkondigen dat ze be tere verkeersvoorzieningen belangrijk vinden maar. tenzij deze te maken heb ben met het opheffen van levensge vaarlijke situaties, zich moreel en poli tiek gedwongen voelen voorrang te ver lenen aan betere huisvestingsmogelijkhe den voor krepeergevallen en meer kans op een eigen huis voor jonggehuwden; zo dienen ze ook niet ervoor terug te schrikken te proclameren dat een nieuw theater belangrijk is, maar op dit moment de sociale zorg voor beiaarden en het scheppen van recreatiemogelijk heden voor de jeugd veel belangrij ker zijn. Democratisering WERKEN met de leuze ..democrati sering" heeft in hetzelfde verband alleen maar zin, indien concreet wordt aangegeven, hoe gekozen gemeente raadsleden die willen realiseren. Welke maatregelen ze in de gemeentelijke be drijven en bij het onderwijs genomen willen zien; op welke manier ze ko mende jaren voor goede contacten tus sen raad en burgerij zullen zorgen, hoe de burgerij eerder en beter bij de overheidsplanning zal worden betrok- Wanneer dan. uit zulke urgentiepro grams blijkt, in welke mate partijen het eens zijn. beschikt men ook over een belangrijke indicatie voor de wet houdersverkiezingen. Maar belangrij ker is, dat men op die manier de burgers die een paar weken geleden de stembus lieten voor wat ze was, weer actief zal maken. NEDERLAND I VARA: 14.30 uur: Journaal 14.32 uur: VARA-Sporttribunc ChelseaLeeds United 16.50 uur: Bananasplits (4) NOS: 18.45 uur: De Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal VARA: 19.04 uur: Dagje ouder 20.00 i Middenschool O TAATSSECRETARIS Grosheide heeft donderdag in de Tweede Kamer ver klaard niet graag nu de concrete beslis sing te willen nemen, of op korte of lange termijn de middenschool overal ingevoerd moet worden. Wij vinden dit een verstandig geluid; voorlopig moet worden volstaan met het mogelijk maken van experimenten op beperkte schaal en met het scheppen van mogelijkheden om de resultaten van die vorm van onderwijs op objec tieve wijze te kunnen beoordelen. Dit klinkt veel meer verantwoord dan kreten van politici en pedagogen die de suggestie wekken, dat binnen de kortste keer voor de „mammoet" een massagraf moet worden gegraven óm dan systeem ciële consequenties niet bij benadering vastgesteld kunnen worden, maar zelfs niet de didactische resultaten. Ook prof. Van Gelder, op weten schappelijk gebied de profeet van de middenschool, heeft dezer dagen verze kerd dat hij niet denkt aan een mid denschool die van hogerhand overal op gedrongen wordt. De heer Grosheide liet, bij bovenvermelde gelegenheid, weten het niet uitgesloten te achten dat eerlang in Nederland verschillende on derwijsstructuren naast elkaar zullen bestaan. Dat is ook onze visie; wij geloven dat alleen op die manier de democratisering op onderwijsgebied verantwoord door gevoerd gaat worden en elk kind de Ruimte raakt op WE moeten rekening ermee houden, dat de praktijk van de loonontwik keling over 1970 in Nederland anders gaat uitvallen dan de ramingen van de Sociaal-Economische Raad. In plaats van circa vijf, wordt het misschien ruim zeven procent aan gemiddelde loonstijgingen. Het is minister Roolvink, die deze week dit nieuws bekend maakte, maar het schijnt dat zijn mening door velen die het weten kunnen, gedeeld wordt. De eerste conclusie is dan helaas, dat er voor vele zeer gewenste zaken zoals pensioenverbetering, spaarloon, verbete ring van sociale regelingen geen Wanneer breekt de tijd aan. dat men bij de loonpolitiek en dan in het bijzon der de concrete loononderhandelingen aan de mogelijkheid van het opraken van de ruimte vóór andere belangrijke zaken een kans krijgen, serieus denken gaat? Een Weense Donna Diana heeft giste ren In het Congresgebouw veel harten sneller doen kloppen. Het was Katharina Kutcherae die de 17de eeuwse donna zo veel vlees, bloed en temperament mee gaf. dat geen Spaanse prins er tegen be stand zou zijn- Donna Diana, tien jaar geleden een enorm succes voor Ellen Vogel en Ko van Dijk tijdens het Holland Festival, is een van de titels waarmee Agustin Mo- reto zijn comedie sierde. El desdén con el desdén is een neventitel die het thema aangeeft: verachting bestrijdt men met verachting. Want Donna Diana kan haar lijfspreuk: „Alles wat edel is. houdt zich zuiver en vrij" tegenover haar aanbid ders alleen volhouden door hen le over laden met hoon. Dn Cesar evenwel staat al haar filosofie, haar vleierij en haar verleidingskunsten. Donna Diana houdt zo slechts een wapen over tegen Cesars schijnbare minachting: zichzelf gewonnen geven. Het stuk is door het reizende gezel schap van het Wiener Burgtheater in een aangepaste versie gebracht. Donna Diana is niet meer een 17de eeuwse hoofse vrouw die haar troeven uitspeelt, maai een 20ste eeuwse blauwkous met bril er boeken. Ook de kostuums geven de his torie slechts aan, niet wéér. Het gezel schap heeft wel het Spaanse karakter proberen te benaderen met muziek er dans, al kwam het wat Weens-gemoede- lijk over. Datzelfde gold voor een aantal rollen waar Spaans temperament soms al te opvallend ontbrak. Maar Donna Diana zelf kreeg een vlammende uitvoering door Katherina Kutchera. terwijl ook Gustav Fröhlich als de regisseur va intrige applaus van de matig bezette toneelzaal ontlokte P- T. 22.00 uur: Film Hawaii Five-O 22.50 uur: Journaal NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: De Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal NCRV: 19.04 uur: Dombey en Zoon (8-9) 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Film Voor het oog 22.00 uur: Popparlement 22.50 uur: Evangelie 22.55 uur: Journaal De mogelijkheid be staat dat het program ma van Nederland tussen 19.55 en 20.30 uur zal worden onder broken voor een recht- I streekse uitzending van de lancering van de Apollo-13. In dat geval I komt het journaal te j vervallen, terwijl de I programma's van de 1 NCRV tien minuten later zullen beginnen dan aangekondigd is. Edwin Hawkins Singers Het totdusver vrijwel onbekende koor „Rinat" uit Israel, dat door zijn optreden in Amsterdam en Den Haag op slag de Nederlandse harten gewonnen heeft, zal een onderdeel vormen in de show „Eén van de acht". Het komt dan in de plaats van de aangekondigde zanger Vico Torriani, die wegens ziekte niet kan optreden. Onze eigen muziekrecensent en eveneens zijn collega's van andere bladen, ïoemden het koor om zijn techniek en discipline. Dirigent Bertini schijnt een fabelachtige greep op zijn mensen te hebben en dat kwam vooral uit in die passages waar .mezzo voce" aangegeven staat. Men zingt van alles: volks liederen, geestelijke liederen maar ook de profane klassieken. Tijdens de bovengenoemde concerten waren er kleine solistische intermezzi waarvan we hopen, dat die bij dit t.v.-optreden niet zullen uitvallen. NEDERLAND I. 20.20 uur. ANTENNE ANTENNE ANTENNE ANTENNE Marga Minco's spel „De hutkoffer" be wees gisteravond hoe het idee vair de AVRO Drama Workshop in de praktijk wellicht het beste zou kunnen functio neren. Het is immers bijzonder leuk als zo'n onderneming beginnende auteurs in staat stelt met stevige bege leiding te komen tot een min of meer aanvaardbaar t.v.-spel, maar de t.v. is veel meer gediend als mensen, die be wezen hebben literair begaafd te zijn, ertoe overgehaald kunnen worden om t.v.-dramatisch werk te leveren. Marga Minco heeft eigen literaire be gaafdheid bewezen. Het was interes sant om te zien dat zij heel ver kwam bij het toepassen van dde begaafdheid voor t.v.-dramaifciek. „De hutkoffer" was doodgewoon een goed t.v.-spel. Geen meesterwerk, maar een stuk met een goede dialoog, met een handeling zonder „dode plekken", met een licht- absurde situatie, die zich toch in wer kelijkheid denken laat. Tot nog toe, geloven wij, de grootste meevaller in deze AVRO-reeks. Ze werd goed gerealiseerd door Heieen van Meurs. Marielle Violet zette de verknipte hoofdpersoon knap neer, Ina v. d. Molen en Wim van den Heuvel leverden goed tegenspel. De AVRO had meer goed in petto: Wel vaardigheden, aantrekkelijke ru briek over economische zaken, ditmaal met o.m. het bewijs dat initiatiefrijke grote ondernemingen heel groot kun nen worden, maar dat hetzelfde ook weggelegd kan zijn voor een man met Voorts: Vandaag of morgen, extra- sterke aflevering over medische zaken, waarbij het verheugend was te consta teren dat topmensen uit de Neder landse medische wereld bereid waren om hun visie te geven op futurologische beschouwingen. Bij de KRO zagen we, met veel plezier, een extra-dartele aflevering van 't Schaep met de 5 pooten. De situa ties waren gekker dan ooit, de kwali teit was ongewijzigd. In twee korte gastrollen Caro (draagster van „de" ring) van Eyck en Fons Rademakers. De weelde kan kennelijk niet op bij deze ongelooflijk succesvolle KRO- Vg. De filmmaatschappij Universal produ ceert, zoals men weet. speciale films voor TV-vertoning. Vandaag draait de N.C.R.V. er weer zo één die getiteld is ..Voor het oog van de wereld". Veel kijkers zijn gesteld op een echte „speelfilm" waarin een verhaal zit en de gebeurtenissen naar een pointe voeren. De rolprent waarin Burt Ives de hoofdrol heeft behoort tot dit gen re. Tijdens onlusten aan een Staats universiteit wordt een politieagent ge dood. Eén van de studentenleiders wordt gearresteerd, hij wordt er van verdacht het slachtoffer doodgeslagen en daarna van het dak af gegooid te hebben. De pointe komt daar na te liggen op de „trial" de berechting van het misdrijf of het vermeende mis drijf, een aangelegenheid die in de literatuur en de dramatiek van An gelsaksische origine altijd veel opgang heeft gemaakt. Men is er tuk op de spanning van het rechtsgeding. De re gie heeft Richard A. Colla. Nederland II 20.20 uur. Praise ye the Lord NEDERLAND I KRO-RKK: 11.00-12.00 uur: Eucharistieviering NOS: 15.00 uur: Journaal 15.02 uur: Weekjoumaal Vei'keersinformatie 15.25 uur: Skippy 15.50 uur: De verrekijker 16.00 uur: Hart- en vaatziekten (4) 16.15-17.00 uur: Sport De „Ephesian Church of God in Christ" van Oakland in de Ver. Staten moest vertegenwoordigd worden op een jeugdcongres in Washington. Maar het koor van de kerk was nogal zwak en daarom besloot Edwin Hawkins samen met miss Betty Watson een nieuw kooi; te vormen van veertig leden. Dat was in 1967. Het koor zong in Washington en haalde er een tweede prijs en toen kwamen meteen de uitnodigingen voor een aantal concerten in de omgeving van San Francisco en deelname aan een herdenkingsprogramma voor wijlen ds. Martin Luther King op de televisie. Aldra werd er een plaat gemaakt en men vond 't beter om de naam te ver anderen: „Northern Californian State Youth Choir" zal voortaan The Edwin Hawkins Singers heten. En duizenden mensen zullen luisteren naar „Let us go into the house of te Lord" vooral door die éne single „Oh happy day". Maar het wil wat zeggen dat onder zoveel gospelsingers dit koor zo'n enorm suc ces heeft gemaaktde trip naar Europa, het optreden in het Amsterdamse Gran- Gala du Disque waar om twee uur in de nacht vijftienhonderd mensen mee zongen ..Praise ye the Lord" en Het koor zal zijn beste hymnes zingen in 't Avro-programma van morgen - NOT-NOS: 10.45 uur: Walter en Connie (les) 11.10 uur: Notre ville (les) 11.35-12.00 Het a i de •echter (documentaire) NOS: 18.45 uur: De Fabeltjeskrant 18.55 uur- Journaal VARA: 19.04 uur: Coronation Street 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Achter het 18.55 uur: De Fabeltjeskrant CVK-IKOR-RKK: 19.05 uur: Dichter bij God AVRO: 19.30 uur: High Chaparral 20.20 uur: Hier Parijs 20.30 uur: Journaal 20.35 uur: The Edwin Hawkins Singers 21.50 uur: Programma zonder titel 22.25 uur: Ballet Jungle 22.50 uur: Journaal 20.50 uur: Ironside 21.40 uur: Europa in 22.15 uur: Het mannetjesdier (eenakter) 22.40 uur: Journaal TELE AC: 22.45-23.15 uur: Methodiek van de burgerschapvorming NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: De Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal NEDERLAND II NOS: 18.55 uur: De Fabeltjeskrant 19.00 uur: Journaal 19.05 uur: De Vrijbuiters (2) 19.30 uur: Studio Sport 20.15 uur: Panoramiek 20.40 uur: Spel Wet-strijd 21.10 uur: Studio Sport 21.35 uur: Zienswijze 22.25 uur: Journaal 19.04 uur: Scala NCRV: 19.30 uur: Scheepsjongens van Bontekoe 19.39 De waaier van Sevilla (7) 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Tweekamp 20.50 uur: Astrud Gilberto 21.15 uur: Hier en nu 21.40 uur: Dombev en zoon (10-11) I 22.30 uur: Psalter 22.40 uur: Journaal „Elk mens leeft in een ander klimaat van de jungle die deze mensenwereld is", zo luidt een van de pessimistische uitspraken van de schrijfster Anna Blaman. Maar dat soort pessimisme zal nog wel enige tijd opgeld doen in literatuur, beeldende kunsten en dans. Rudi van Dantzig. de choreograaf van het Nationale Ballet peurde er in 1961 zijn inspiratie uit om zijn tweede ballet te maken dat hij dan ook „Jungle" noemde. De dansfiguren worden er in uitgevoerd op elektroni sche muziek van Henk Badings die niet voor dit ballet geschreven was maar de tropische en exotische sfeer trok van Dantzig zo aan dat hij dit dé muziek voor zijn plan vond. Het was zijn bedoeling om „alle kleine mense lijke gevoelens naar voren te brengen, zoals jaloezie, angst, verlangen en strijd met hun verschillende karakte ristieken", zoals hij zelf zei. Wanneer deze gemoedsbewegingen werkelijk in het dansspel te onderkennen.zijn dan is de choreograaf en zijn de executan ten natuurlijk geslaagd. Jungle heeft negen jaar op het repertoire van het Nationale Ballet gestaan en dat bete kent wel wat. De hoofdrollen werden door dezelfde mensen gedanst als morgen bij de première: Maria Kop pers en Silvester Campbell. Nederland I, 22.55 uur. HILVERSUM muziek, achtergronden Stereo: Metropole-ork ziek. 21.30 Oorlog, hoorspel. Jazzensemble. 22.30 Nieuws. 2* gen. 22.45 Stereo: Hoe later licht muziekprogramma. 23.: lide nieuwtjes. 23.55-24.1 BELGIE 324 m (Nederlai HILVERSUM I VARA: 8.00 Nieuws. 8.13 Weer of geen weer: gevarieerd programma. (9.00 Sport- mededelingen). 9.45 Uitzending Humanistisch Verbond. IKOR: 10.00 Kinderdienst. 10.30 Hervormde kerkdienst. 11.30 Vraag en ant woord. 11.40 De Open Deur. AVRO: 12.00 Muzikaal Onthaal: bonte muzikale show. 13.00 Nieuws. 13.10 De toestand in de wereld, lezing. 13.19 Radiojournaal. 13.34 Radar: ra- dioperodiek. 14.05 Stereo: Metropole- orkest: amusementsmuziek. NOS: 14.30 Langs de Lichte orkestmuziek met zangsolist. 17.50 Nieuws. NOS: 18.05 Mededelingen. 18.10 Langs de lijn: sportreportages en -beschou wingen. VARA: 181|^30zStereoLichte gram- mentalre over Nieuw Zeeland. VPRO: 19,30 Nieuws. 19.35 L'Arte dell' Arco: oude ka mermuziek met toelichting. 20.00 VPRO-zon- dag. met berichten over congressen. AVRO: 20.30 Stereo: In de kaart gespeeld: verzoek- 16.15 Ethiek t 17.00 Gereformeerde kerkdienst (vrijge maakt.) 18.00 Convent: wekelijks halfuur over en uit de kerk. IKOR: 18.30 Zingt het voorbedachte lied: de kerkkorendag las mo- 19.30IC Stereo: Klassiel platenprogra delijke op zondag^ U.00 Nieuws. 11.02 Muziek licht gevarieerd plat HILVERSUM II federlandse t ten Revue. NOS: 14.00 Nieuws. 14.02 Rc Ankara Madrid: programma voi gastarbeiders. 15.00 Nieuws. 15.02 Ral ïeugd. 13.25 ijming. muzikale lezing. 13.' e pianomuziek (gr). 14.] ld: poëzieprogi (Van a e omroepcorrespondent) HILVERSUM Het sportprogramma van de NOS-televisie „Studio Sporl" dat zondagavond van 19.30 tot 20.15 uur en van 21.10 tot 21.35 uur via Nederland II zal worden uitgezonden bevat onder andere de volgende on derwerpen. De wielerwegwedstrijd Parijs-Roubaix, het nationaalkam- pioenschap badminton in Rotterdam, de UN-Stadionloop in Utrecht, de natio nale wintel-kampioenschappen zwem men in Den Haag. de ronde van Noord-Holland (wielrennen), het Ne derlands kampioenschap turnen voor dames in Amsterdam en de basket- ballwedstrijd Bona StarsBlue Stars In het radio-programma ..Langs de lijn" dat zondagmiddag 12 april van 14.30 tot 17.00 uur en van 18.10 tot 18.30 uur via Hilversum I zal worden uitgezonden, komen flitsen voor van voetbalwedstrijden, zomede de volgen de onderwerpen: nationale winter kampioenschappen zwemmen in Den Haag, kampioenschap badminton Rot terdam, kampioenschap keurturnen voor dames in Amsterdam, de hockey wedstrijd HHIJCHattum. de loting in Eindhoven voor de volgende ronde van het toernooi om de KNVB-beker zomede een overzicht van handbal, korfbal en paardenkoersen. (gr.). NOS: 10.15 De 1 :o: Seml-klassieke radio. 14.30 Stereo: Oude kamermuziek 15.00 Gereformeerde mlddagdienst. 15.30 Zoeklicht op Nederland, infor over Drente, afgewisseld met muziek. posl. Af; NCRV: 17.31 ?rs. 17.45 Voor de jeugd. HILVERSUM III NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Fit: licht platen- 10.03 Popstation. 14.03 Holster: pop- en countrymuzlek. (15.00 Nieuws). 16.00 Nieuws. 16.03 lORRRrrr popmagazine. 17.00 Nieuws. 17.02-18.00 Draal- lijofdraailk: verzoekplatenprogramma. BELGIE 324 m. (NEDERLANDS) 12.00 Nieuws. 12.03 Gevarieerde muziek. (12.08-12.15 Landbouwkroniek. 12.40-12.48 Weerbericht, mededelingen en SOS-berich- 'ds Per® schippers). 12.55 1 trbericht. dag- N?euwf.nn.03 Voor de iprogramma. 11.54 Bericht SUS-aktie. 11.55 Mededelingen. NCRV^nuiO Los-Vas overzicht. 13.00 Niet klapper en beursberichten. 13.20 Tafelm Nieuws. 15.03 Schoolradio. 16.00 Nieuws. ]6.o: Beursberichten. 16.09 Voor de zieken. 17.01 Nieuws, weerbericht en mededelingen. 17.1! Blues, negrospirituals en gospelsongs.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2