WIJN EN TREIN IN HET LAVAUX HOGE VELUWE gaat nog hoger op ALKMAAR: doe meer met kaas Man en Spaanse ruiter noemen BRABANT ZATERDAG 11 APRIL 1970 Soms houdt de brede gordel van wijnstokken pas op en dan nog met kennelijke tegenzin - muren van de wijndorpen in 't Lavaux, zoals hier in Aigle. St. Saphorin, dat als zwaluwnest tegen de berg hangt boven het el mogelijk: van Freiburg naar Lausanne de tunnel in Chexbres verlaat, dan waant de reiziger zich opeens in een volkomen andere wereld. De gestileerde grimmigheid maakt plaats voor een arcadisch landschap met uitgestrekte wijngaarden, die als een steile waterval naar het Meer van Genéve golven. Vooral in lente en herfst is dit deel van Zwit serland een lijnrechte verruk king. Lavaux is ook nog om een andere reden kostbaar: de grond is schaars en duur en daarom zijn de bewoners zo dicht mogelijk bij elkaar ge kropen om op die manier grond uit te sparen voor de grote kostwinner, zijne majesteit de wijnstok. Dat is ook de reden, waarom de huizen en de win keltjes in de dorpen z(in afge scheept met donkere broddel lappen van de berg, die voort durend in de schaduw liggen. Het gevolg is, dat deze typisch Zwitserse wijndorpen alom ge roemd worden als de meest schilderachtige van Europa. Doordat de huizen dicht tegen elkaar worden gebouwd, ont stonden smalle, donkere stegen, die slechts met pijn en moeite onderbroken worden door een piepklein pleintje met een wa terpomp. Enkele van deze Lavaux- dorpen zijn wereldberoemd ge worden en echt niet alleen door de wijn. Een fraai voor beeld is St. Saphorin, dat als een zwaluwnest tegen de berg hangt en pen buitengewoon schilderachtige kerk heeft met een Romeinse altaarsteen als duidelijk bewijs, dat deze ge benedijde streek at eeuwen ge leden bewoond werd. Een tweede dorp is Rivaz, dat op een rotspunt balanceert als een amazone op een paarderug. Daaromheen tipt een brede gor del van wijnstokken, die zich zelf uitrolt tot aan Epesses, Riez, Grandvaux, Savuit en Lutry en met zichtbare tegenzin pas op houdt in de buitenwijken van de stenen octopus Lausanne Ongeveer veertien kilometer lang zijn de wijnhellingen tus- de twintig boven elkaar, naar de hemel reiken. Speciaal op herfstdagen is het een hemels genot om door zo'n stokoud Lavauxdorp te slen teren. Buiten hangt dan de zoe te, bedwelmende geur van de overrijpe druiuen, binnen de muren van het dorp, dat de allure heeft van een vesting. is de warme stilte heer en meester. Beneden ligt het wa zige meer en aan de overkant gaat de hemel bijna ongemerkt over in de uiitte tanden t>an de Jurabergen. Een begrijpelijke zaak, dat de dolle romanticus, de stille bin nenvetter en de rusteloze rust- zoeker graag alle verre reis doelen inruilen voor een gou den zomer of een herfst ran Lavaux: één van de weinige aardse paradijsjes, die nog Wild op de Hoge Veluwc; makke lijker te bewonderen. De Hoge Veluwe, 5400 hectaren natuurschoon in het hart van Nederland, wordt elk jaar bezocht door zo'n half miljoen Nederlanders en men zou dus geneigd zijn om te denken, dat het een uiterst lucratieve business is. In feite echter komt de Stichting Het Nationale Park de Hoge Veluwe elk jaar. ternauwernood met de hakken over de sloot. Het is een particuliere instelling, die niet mee snoept uit de staatsruif en de inkomsten moeten dus komen uit de entreegelden (70 procent), opbrengst hout (13 procent), verpachting van twee restaurants (6 procent), wildbraad en jachtpacht (7 procent) en dan nog wat pro centen voor verpachting van landbouwgronden en verhuur van huizen. Met deze cijfers voor ogen is het een duidelijke zaak, dat de Hoge Veluwe reikhalzend uitkijkt naar Nederlanders, die de stilte zoeken binnen de omheining van onze nationale oase. Ter stimulering heeft men voor dit jaar een wild- kansel gebouwd met plaats voor vijftig mensen. Ook is er een plaggenhut gebouwd om de bezoekers een beeld te geven van de wijze, waarop de Veluwse keuterboeren zo'n 100 jaar geleden leefden. Meer speciaal voor de jeugd zijn bij de vroegere ingang Oud Reemst een paar speelweiden aangelegd. Een schuilgelegenheid voor bospersoneel kan ook door de passerende wandelaars bezocht worden. Er liggen alle soorten hout. die op de Veluwe voorkomen. Een belangrijke verbetering is het ook. dat de rustgebieden voor het wild (5 procent van het totale oppervlak) niet meei in de stilste gedeelten van het immense park liggen. Dit vergemakkelijkt het waarnemen van het wild. Voor de vorsers is er dan nog een rimboepad, dat door de meest ongerepte delen van het natuurreservaat leidt. Alkmaarse kaasmarkt, middelpunt van grandioze stedelijke happening. Twentse Rijwielvierdaagse 1970 Voor de 21e keer wordt er in Twente een rijwielvierdaagse gehouden: dit jaar van 4 tot en met 7 augustus. De start is in Almelo en de dagelijkse routes zijn ongeveer 65 kilometer lang. De kosten bedragen voor per sonen boven 15 jaar zes gulden, voor jongeren vierguldenvijftig. Voor re serveringen van uw overnachtingen kan via de VVV gebruik gemaakt worden van de hotels en pensions en de camping im Almelo. Leden van de NJHC kunnen overnachten in de jeugdherberg te Nijverdal. Voelt u er voor? VVV. Almelo. Oude Markt 18 vertelt u er meer over. Alkni inds ristische victorie al mensenheugenis over de gekromde ruggen der kaasdragers bevecht, is via een onderzoek tot de ondekking gekomen, dal de 20.000 bezoekers, die elke week de nepmarkt bezoeken, na veertig mi nuten alweer de benen nemen. Dit uiteraard tol onstuitbaar verdriet van de plaatselijke midden stand De grenadine verkopers, croquetten- bakkers, patat-met-en- zonder slijters, de kaas uit het vuistje propagan disten, de recht op en neer versierders en al die andere Noordhollandsc eigenheimers zouden enorm graag ook wat in de dikke vakanliemelk te brokkelen hebben. Om dal te bereiken is het be sluit genomen om van de Alkmaarse kaasmarkt één grandioze stedelijke happening te maken. Op de beroemde kaasvrijda gen (vraag een Ameri kaan maar gerust, wat een Nederlander op tirij- iag doet: tien tegen één. dat u. dan te horen krijgt: „dan gaat ie naar de kaasmarkt in Alkmaar" Maar dit terzijde) op de vrijdagen dus wordt de stad herschapen in een klotsende binnenzee vol krainen, stands en stal letjes. Op elke hoek van elke straat zullen de pot senmakers en fliereflui ters klaar staan om de vluchtende meute van twintigduizend, die den ken. dat ze het alweer gezien hebben, op te van gen en duchtig in te peperen met de Drikus- man, het oh zo geraffi neerde kaaskegelcn, Jan Klaassen en Katrijn, Rad i'au Avontuur en al die andere vrijetijdsklussen. ouders de taaie uren reeds doodden. Alkmaar hoopt op die manier de loeristen wat langer bin nen de gemeentegrenzen te kunnen houden (i»i stilte mikt men op een bezoekerstotaal van 20.000en tevens een bij drage te leveren tot de actieve recreatie. Het is namelijk de bedoeling om de toeristen bij elke ge beurtenis in de Alkmoar- se straten daadwerkelijk te betrekken. Mijn hemel, wat je niet allemaal met kaas kunt doen. Met H0YER snel het kanaal over Er zijn vele zeewegen, die naar En geland leiden, maar de snelste is on betwist de dienst, die Hoverlloyd sinds vorig jaar onderhoudt tussen Calais en Dover. In het eerste be- drijfsseizoen gingen meer dan een kwart miljoen passagiers en 35.000 auto's met deze maatschappij in zee en dit jaar streeft men naar een half miljoen passagiers en 50.000 Het gedifferentieerde tarievensysteem blijft ook dit jaar gehandhaafd: dit betekent dus, dat men ook in 1970 belangrijke reducties krijgt, als men in de stille uren reist. Uit een markt onderzoek, dat de maatschappij liet houden, is duidelijk gebleken, dat deze tarievenpolitiek een belangrijk pluspunt is voor hen. die in gezins verband reizen en dat is uitgerekend de snelst groeiende sector van de vakantiemarkt. Alle* tarieven voor passagiers zonder eigen vervoer zijn gestandaardiseerd op het goedkope tarief voor de stille uren, namelijk 23 gulden enkele reis, onverschillig dus op welk uur men vertrekt. Voor hen, die een korte kennismaking met de supersnelle Hovervaartuiigen wil len, is er een nieuw minitripretour- biljet van 36 gulden, dat drie dagen geldig is. Een dagretour kost 27 gul den. Een groot aantal doorverbindin gen per bus. die Londen verhindert met Calais, Oostende en Parijs biedt de laagste tarieven van stad tot stad. die ooit door een vervoermaat schappij berekend zijn. Het basis tweedeklas tarief Londen-Parijs en kele reis is vier Engelse ponden met nog een reductie van tien shillings voor kinderen en studenten. VAKANTIE v..r lichamelijk gehandicapten De Stichting Recreatie Gehandicapten (SRG) heeft voor 1970 speciale reizen voor gehandicapten samengesteld. In Nederland zijn er twee zevendaagse trips naar Bergen (200 gulden p.p.), naar Oisterwi.ik (225 gulden p.p.), en naar Doorn (200 gulden p.p.). Ook kan men op het ms „Victoria Regia" zeven dagen over Rijn en Moezel varen. De reissom bedraagt 275 gulden. In Italië zijn Rimini en Ceriale gekozen, veer tiendaagse vliegreis 625 gld. p.p. De ze prijzen gelden alleen voor leden van de Stichting, die 10 gulden per jaar be talen, als ze lid zijn van één van de in- validenbonden NKIB en AIB en 25 gulden, als ze geen lid zijn. Inlichtin gen bij de SRG. Zwarteweg 22 in Den HINDEL00PEN (I) Ilindeloopen, Frieslands elfde stad, krijgt een sportieve face-lifting, waarvan de eerste resultaten dit sei zoen reeds zichtbaar zullen zijn. In grote lijnen omvat het plan de mo dernisering en uitbreiding van de be staande jachthaven, de aanleg van een sauna, een benzine- en dieselsta tion cn een wasserette. Voorts zul len in de toekomst worden gereali seerd een restaurant, met bar en uit zicht over de zee. een zwembad, een kindercrèche, een winkel en bunga lows. Een belangrijk onderdeel van het plan. dat tien hectaren omvat, is ook de winlcrberging, die even eens in fazen tot stand komt. In de jachthaven Hindeloopen kunnen in eerste instantie ruim honderd sche pen liggen. HINDELOOPEN (II) Op dc werf van Jachthaven Hindeloo pen is een begin gemaakt met de pro- duktie van een toerzeilscbip de Lun- stroo. Het wordt gebouwd voor gezinnen met maximaal drie kinderen. In het ontwerp is gestreefd naar veel ruimte om zo goed mogelijk aan de recreatieve doeleinden te kunnen be antwoorden. Het schip krijgt 'n totaal zeiloppervlak aan dc wind van 46.4 vierkante meter. Het prototype, dat in de loop van volgend jaar klaar komt. zal in de verhuur gaan. „Piaffe", pas op de plaats, tijdens de traditionele zondagsvoorstellingen in De Spaanse Rijschool, dat unieke instituut uil een eigenlijk voltooid verleden tijd. geeft dit jaar weer in de Wiener Hofburg de traditione le zondagsvoorstellingen van 1 maart tot 19 juli. van 4 tot 11 oktober er van 8 november tot 13 december, telkens 10.45 tot 12.15 uur vendien wordt e pinkstermaandag ee Bo- travnnrstclling gegeven. De training is tot 22 juli. alsmede van 23 septem ber tot 17 oktober cn van 10 november tot 23 de cember op werkdagen (behalve maandag) van 10 tot 12. Deze training is ook voor publiek toe gankelijk. Ook in Salz- burg-Hellbrunn zal de Spaanse Rijschool dit jaar in verband met de Salz- burger Festivals voor stellingen geven en wel van 28 juli tot 7 augus tus. in het bijzonder: EEN BIJZONDER FIJNE GIDS Dc Provinciale VVV Noord-Brabant in Breda (één van de beste, daar zijn de kenners het al lang over eens) heeft 'n kostelijke gids samengesteld die in dc brij van folders moeiteloos boven komt drijven. ..Brabant in 't bijzonder" geeft een totaal overzicht van dit brok^rovin- claal natuurschoon, dat naast uitge strekte bossen, ook moeras- en polder land. 'düihen.' \Vdèste zaAd^tt^ffiivin- gen en eindeloze heidevlakten uit voorraad kan leveren. Met kleuren foto's en 'n snel geschreven portret wordt informatie gegeven over Bergen op Zoom en West-Brabant, Breda en de Baronie, Tilburg en Midden- Brabant, Den Bosch en de Meierij, Eindhoven en 't Kempenland, Hel mond en Peelland en Noordoost- Brabant. Daarnaast zijn er tips voor dagtochten in Brabant, uitge kiende kant-en-klaar aanbiedingen voor een korter of langer verblijf in Brabant en een kaart van Bra bant. In Brabant kunt u paardrijden in West-Brabant, zeilen in de Bies- bosch (170 gulden per week in het voor- en naseizoen, 190 in het hoog seizoen). een weekend doorbrengen in Breda (al vanaf f 43,25), een rit ma ken langs de werkplaatsen van Bra bantse handwerkslieden en in groeps verband deelnemen aan de VVV-toer, een zwerftocht van 75 kilometer door het onbekende Brabant. Als u dit jaar nog de kant van Brabant op gaat, moet u echt even deze kostelijke gids aanvragen bij de Provinciale VVV- Noord-Brabant, Willemstraat 17 in Breda. U kunt ook even bellen 01600—32150 Een „hertesprong" bij een dressuur- proef aan de teugel, zoals men die puntgaaf kan zien van de Spaanse Rijschool in Wiener Hofburg. Met voor- en achterbenen van de grond lijkt het paard een fractie van een seconde te zweven.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 15