MONUMENT VAN SOCIALE VOORMAN JACOB VAN MARKEN ,DE FABRIEK VOOR ALLEN, ALLEN VOOR DE FABRIEK" ZATERDAG 11 APRIL 1970 Jacob Cornells van Marken was de eerste technoloog die aan de Delftse polytechnische school (later technische hogeschool) afstudeerde. Op aanraden van een commis saris van een broodfabriek ondernam de 23-jarige Van Marken een studiereis naar Wenen, ter bestudering van de vinding van een Weens procédé voor de bereiding van gist- Bij terugkomst in Nederland stond zijn plan vast: een Nederlandse gistfabriek stichten. De onbemid delde prodikantszoon uit Dordrecht beschikte zelf niet over de nodige gelden om een dergelijke fabriek te be ginnen, maar vertrouwend op zijn bekwaamheden durf de hij het aan met een klein beginkapitaal van 150.000 (mede verschaft door de invloedrijke relaties van zijn vader) de onderneming op te zetten. Dat was nog maar het begin. In 1884 kwam daarbij de Nederlandse Olie- fabriek (tegenwoordig Galvé), één jaar later richtte hij de Lijm- en Gelatinefabriek op en in 1891 begon hij nog eens aan een eigen drukkerij. Zijn energie, noch zijn organisatievermogen bleken met het stichten van deze vier bedrijven geblust. Want niet alleen de fabrieken trokken hem aan, ook de mensen, die bij hem werkten hadden zijn aandacht. Zijn speciale aandacht. Daaruit vloeiden voort allerlei sociale voor zieningen voor zijn personeel, die hij allen bij naam ken de en met wie hij, gestoken in Dlauw werkpak, vaak in de fabriek samenwerkte. Omwille van het contact met zijn personeel stichtte hij een personeelsorgaan, de nu nog bestaande Fabrieksbode, waarvoor hij honderden hoofdartikelen schreef, waarin hij op vaderlijke toon zijn mensen op de hoogte hield van de stand van zaken in de fabriek, nieuwe voorzieningen inleidde, eigen be levenissen verhaalde. Nog was dit alles voor Van Marken niet genoeg. Rond zijn fabriekscomplexen liet hij efen woonwijk bouwen, het Agnctapark, waarin zijn mensen een behoorlijke huisvesting vonden. Toen hij in 1906, op 60-jarige leeftijd, overleed liet hij niet alleen een enorm fabriekscomplex achter, sociale regelingen en woningen voor het perso neel, maar ook het besef in geheel Nederland dat, wat hij gedaan had, goed was gedaan. Parlementariërs hadden zich intussen reeds gezet aan de studie van zijn ideeën en plannen. Zijn naam is een begrip geworden; een begrip, dat ondeelbaar is ver bonden aan tal van sociale voorzieningen in Nederland. De vooruitstrevende Jacob Cornelis van Marken zou zich in zijn graf hebben omgedraaid als hij had kunnen lezen wat de drie vakbonden enkele jaren geleden schreven toen er onrust onder het personeel uitbrak als gevolg van enkele arbeidsvoorwaarden. Schreven de drie vakbonden toen: „De Kon. Ned. Gist en Spiritusfabriek, in het verleden onder Van Marken één van de meest vooruitstrevende Nederlandse indus triële ondernemingen, is beslist niet meer het sociale paradijs van voorheen- Bij velen buiten de kring van de onderneming leeft dit denkbeeld nog dank zij de door allerlei publikaties hardnekkig in leven gehouden Van Marken-mythe. Er zijn nu ondernemingen waar alles veel beter is geregeld". De schepping van Jacob Cornelis van Kampen heeft zich de afgelopen eeuw ontwikkeld tot een moderne, veel zijdige onderneming met ruim 4.000 werknemers, waar van 2.300 in Delft. Van deze 4.000 is ruim 10% werk zaam in de research en dank zij intensieve research en een marktgericht beleid zijn aan de oude. maar zeer levenskrachtige produktiestam gist en alcohol en kele tientallen loten ontsproten; nieuwe produkten van een drietal takken: antibiotica, enzympreparaten en ver edeling van produkten ten behoeve van derden. DELFT De herdenking van 100 jaar Koninklijke Nederlandsche Gist- en Spiritusfabriek is niet los te maken van een herdenking van de grondlegger van dit concern, Jacob Cornelis van Marken, niet alleen een groot industrieel, die ook aan de wieg heeft gestaan van enkele andere bedrijven, maar ook een groot sociaal voelend man. Hij pionierde met eigen sociale voorzieningen, voor die tijd revolutionaire voorzieningen, zoals pensioenvoorziening, winstdeling, aandeel van de werknemers in het kapitaal van de onderneming door certificaatbezit, een eigen ziekte verzekering voor het personeel, een ondernemings kern (de latere ondernemingsraad), een eigen bedrijfsschool, de uitgave van een personeelsorgaan, en ga zo maar voort. Allemaal voorzieningen die eerst vele jaren later gemeengoed werden in het hele land. Zijn spreuk was honderd jaar geleden reeds „De fabriek voor allen, allen voor de fabriek". Vaak heeft men het hoofd geschud over deze revolutionaire industrieel, als hij weer met nieuwe voorzieningen kwam aandragen; menigmaal sloeg de ondernemers uit die dagen de schrik in de benen als zij hoorden van een verdere vervolmaking van dat „sociale paradijs" in Delft De honderjarige heeft ook zijn vleugels uitgeslagen in het buitenland. Zo werd in 1897 een vestiging in België geopend, welk bedrijf in 1963 van de grond af opnieuw werd opgezet en grotendeels geautomatiseerd, waardoor het een van de modernste gistfabneagebedrijven ter we reld is geworden. In 1926 werd een fabriek geopend in Monheim (West-Duitsland), in 1931 en 1960 in Portugal, in 1958 in Ipswich en tenslotte in 1953 in Angola. Zoals reeds is gebleken geeft de naam Gist- en Spiritus fabriek slechts zeer onvolledig het huidige produktie- programma weer, al staat de gistproduktie van de be drijven van de Gistfabriek in binnen- en buitenland aan de top van de gistwereldranglijst- Met name de laatste 25 jaar heeft de Gistfabriek in binnen- en buitenland een grote naam verworven als producent van antibiotica, zo als penicilline De „ontdekking" van penicilline in Delft berust eigenlUk op een (ocval, op de omstandigheid, dat tijdens de Duitse bezetting een aantal deskundigen van dc Gistfabriek klandestien naar de B.B.C. luisterde en hoorde (in 1943) dat Churchill snel hersteld was van een in Cairo opge lopen longontsteking, dank zij het nieuwe wondermiddel penicilline De Delftse deskundigen kenden de voorgeschiedenis van penicilline (ontdekt door de Engelse arts-bacterioloog Fleming in 1929), maar zij wisten niet, dat men in Enge land en Amerika het onderzoek weer had opgenomen, in 1939, om te bereiken de stof in een houdbare vorm uit de vloeistof vrij te maken. Dat juist de oorlog dit verdere onderzoek stimuleerde, kwam omdat men wist dat door penicilline ontelbare gewonden van de dood gered zouden kunnen worden door het voorkomen en genezen van infecties. Dat men in het buitenland echter al zover was. was niet bekend bij de Gistfabriekers. Die gingen in het diepste geheim verder werken aan het preparaat, op het punt waar Fleming in 1929 was gestopt. Na de oorlog zou blijken, dat wat Engelse en Ameri kaanse geleerden met miljoenensubsidies hadden ont wikkeld, de Gistfabriekers met schamele hulpmiddelen eveneens hadden bereikt. In 1943 was men zo ver. De bedrijfsarts van de Gist fabriek had zoveel vertrouwen in het nieuwe middel, dat hij, na overleg met de Koninklijke Maatschappij tot Be vordering van de Geneeskunst, besloot het toe te passen op een jong patiëntje, dat een ernstige infectie had op gelopen Het patiëntje, dat eigenlijk al was opgegeven, herstelde volledig. Na de oorlog kwam de produkiie van penicilline eerst goed op gang. Nu i« dit wondermiddel wel het beiang- De grondlegger van de Koninklijke Ned. Gist en Spiritusfabriek J. C. van Marken. rijkste, maar niet het enige antibioticum dat- de Gist fabriek produceert. Welhaast voor de hand lag, dat er ook een middel zou komen, dat bacteriën kan aanpak ken die ongevoelig zijn voor penicilline. Dat de Kon. Ned. Gist- en Spiritusfabriek de c tiestrijd met onder andere grote Amerikaanse heeft weten vol te houden, ja zelfs op bepaalde terrei nen voorbij te streven is niet op de laatste plaats te dan ken aan de grote waarde die men steeds gehecht heeft aan research. Van Marken zelf heeft daar altijd sterk de 'nadruk op gelegd. Hij beschikte over een eigen labo ratorium, waarin hij mét behulp van een van de perso neelsleden uit de fabriek vaak urenlang, tot diep ln de nacht, zat te experimenteren. Sinds enkele jaren gaat de Gistfabriek nu samen met de N V. Koninklijke Pharmaceutische Fabrieken v/h Broca des Stheeman en Pharmacia te Amsterdam, onder de naam Gist-Brocades N.V. Organisatorisch is er in dit jubileumjaar een belangrijke reorganisatie voltooid, door de verdeling van het concern op grond van de mar ketinggedachte in 3 groepen: gist en spiritus, farma- oeutische en industriële produkten. De resultaten van deze reorganisatie beginnen zich ook af te tekenen op het fabriekscomplex, waar langzaam maar zeker oude ge bouwen door nieuwe, moderne worden vervangen- De komende drie jaar zal er voor nieuwbouw een slordige 75 miljoen gulden worden geïnvesteerd. Het levens werk van de 23-jarige Jacob Cornelis van Marken gaat vol goede moed aan de tweede eeuw beginnen, een tijd perk waarin nog vele belangrijke wetenschappelijke en technische ontwikkelingen te zien zullen zijn. Het is niet zonder reden, dat de Kon. Ned. Gist- en Spiritusfabriek op het programma voor het eeuwfeest een tentoonstelling „Microkosmos" heeft staan, en een inleiding door prof. drs. W. Berends, hoogleraar in de biochemi en biofysica aan de technische hogeschool over de betekenis van de biochemi nu en in de toekomst. Een toekomst waarin de 100-jarige Gistfabriek opnieuw een belangrijke rol gaat spelen. Dat alles zou onmogelijk zijn geweest zonder het in- zJcht, de bekwaamheden en het doorzettingsvermogen van die Delftse technoloog J. C. van Marken. Hij heel in zijn leven felle tegenstanders gekend, die zijn socia' en industriële doelstellingen en activiteiten soms op nl ontziende en zijn persoon kwetsende wijze hebben streden en verdacht gemaakt; tegenstanders die hoog laag op de maatschappelijke ladder stonden. Maa heeft desondanks volgehouden. Van Marken heeft in zijn leven ook waardering ondervonden, hetgeen onder meer tot uitdrukking kwam in de toekenning van Nederlandse, Belgischel en Franse onderscheidingen. Hij heeft ook de vol doening gesmaakt te beleven dat enkele van zijrj ideeën werden overgenomen. HAN HEEZIU: De heer J. C. van Marken in zijn werkkamer. Juist voor de viering van het honderd jarig bestaan is het gebouw van de technische dienst gereedgekomen. In het gebouw zal de expositie Microkosmos worden ingericht.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 14