GRAVEND NAAR EEN DUISTER MAANVERLEDEN Zware taak voor Swigert Druk programma Apollo 13 ZATERDAG 11 APRIIi 1970 Zondag 12 april zullen te Moskou kosmonauten, geleerden en politici bijeen komen om te herdenken dat het die dag precies negen jaar geleden zal zijn dat de inmiddels om het leven gekomen Yuri Gagarin de eerste mens in de ruimte werd. Het zal een weinig feestelijke herdenking worden, gezien de onbeduidende successen die de Russen de laatste jaren op het gebied van de bemande ruimte vaart boekten na de zo glansrijke resultaten in het begin der jaren zestig. Overal zitten de projecten voor maanvluchten, ruimtestations en versterkte raketten muurvast. Een voor vorige maand op het programma staande groeps- vlucht met enkele bemande Soyoezcapsules is nog steeds niet begonnen. En over de herdenkingsplechtigheid zal voor de Russen als grootste schaduw vallen het feit dat een dag eerder van Cape Kennedy de derde bemande expeditie naar het maanoppervlak van start zal gaan. Apollo-13-commandant James Lo- vell, 42 jaar oud en vader van een zoon en drie dochters, is de man met de meeste ruimte-ervaring. Tijdens drie vluchten buiten de dampkring schreef hij bijna 24 ruimtedagen op zijn naam. Met de komende vlucht gaat Lovell opnieuw een aantal records opei sen. Met de vlucht van de Apollo- 13 zal hij de eerste mens worden die voor de vierde maal een ruim tereis maakt en die voor de tweede maal met bestemming maan ver trekt. Lovell, die de rang van kapi tein ter zee bij de Amerikaanse marine bezit, werd in 1962 astro naut, waarbij hij deel uitmaakte van een selectie van negen. Tot zijn groep behoorden ook mensen als Borman, Armstrong en Con- Zijn eerste ruimtevlucht maakte Lovell in december 1965 als tweede man aan boord van de Gemini-7. Zijn commandant was Frank Bor man en samen brachten zij 14 dagen door in een baan om de aarde, hetgeen tot nu toe nog steeds een absoluut duurrecord in de bemande ruimtevaart is. In no vember 1966 was Lovell zelf com mandant van de vierdaagse missie van de Gemini-12. Zijn derde ruimtevlucht maakte hij als twee de man aan boord van de Apollo-8. het eerste bemande ruimteschip in de geschiedenis dat een reic, naar de maan maakte zonder dat overi gens een landing op het program ma stond. De vlucht van de Apollo- 8 vond plaats tijdens de Kerstda gen van 1968. Vorige maand reeds kondigde Lo vell aan dat de Apollo-13 zijn laat ste ruimtevlucht zou worden. Hij meent zich te moeten terugtrekken ten gunste van jongere collega's, die nog nooit in de ruimte zijn geweest. „Ik heb mijn deel ruim schoots gehad", waren letterlijk Lovell's woorden. Haise Op het maanoppervlak zal Lovell gezelschap hebben van astronaut Fred Haise, die in 1967 in het ruimtevaardersteam werd opgeno men, maar nog nooit werkelijk de ruimte in is geweest. Wel heeft hij reeds deel uitgemaakt van de re servebemanningen van de Apollo-8 (eerste maanvlucht) en van de Apollo-11 (eerste maanlanding), zo dat hij eigenlijk nauwelijks meer onervaren genoemd kan worden. Haise, die thans 36 jaar oud is, nam in 1952 op 18-jarige leeftijd dienst bij de Amerikaanse marine, waar hij opgeleid werd tot jacht- vlieger. Van 1954 tot 1956 was hij vliegin- structeur bij het korps kwam daarna in dienst bij de luchtmacht en vloog bij dit onder deel ook weer twee jaar als jacht- vlieger. In 1959 werd Haise uitge leend als testpiloot bij de NASA, vloog daarna weer enkele jaren voor de luchtmacht en nam ten slotte in 1964 ontslag uit de militai re dienst om zich geheel te wijden apn experimenteel vliegwerk, het geen hij ook weer deed in dienst van de NASA. Haise heeft thans een vliegerva- ring van bijna 6.000 uur. Evenals Lovell is hij gehuwd. Hij heeft twee zoons en een dochter. Swigert De derde man in de Apollo 13 is de 38-jarige vrijgezel John L. Swigert, die start met een extra-handicap. Niet omdat hij de eerste Amerikaanse vrijgezel is, die aan een ruimtevlucht deelneemt, maar omdat hij pas op het laatste moment de taak kreeg Ken Mattingly te vervangen, die het gevaar loopt binnen enkele dagen met rode hond op bed te liggen. Swigert behaalde achtereenvolgens verschillende universitaire graden: eerst in de mechanica in Colorado, daarna in de ruimtewetenschap aan het Rensselaer Polytechnisch Insti tuut, en tenslotte handelsweten schappen in Hartford. Hij diende bij de Amerikaanse luchtmacht van 1953 tot 1956 en voerde in die jaren vluchten uit boven Japan en Korea. Daarna werd hij burgertestpiloot, om in 1966 bij de NASA in dienst te treden. Hij ontving in dat jaar een onder scheiding voor zijn deelname bij een demonstratie, waarbij een landings systeem voor ruimtevoertuigen en astronauten op aarde werd getest. Zaterdagavond, om 20.13 uur Nederlandse tijd, zal de Apollo-13, met aan boord de astronauten James Lovell, Swigert en Fred Haise, van start gaan. Lovell zal daarbij als eerste mens voor de vierde maal de ruimte ingaan. Haise, die met Lovell volgende week de maan zal betreden, en Swigert krijgen in de Apollo-13 hun „ruimtedoop". Na een reis van 77 uur en 25 minuten zal het ruimteschip woensdagochtend vroeg, om 1.38 onze tijd, op 115 kilometer hoogte achter aan langs vliegen en daar moet Swigert een remmanoeuvre van de grote boordraket, de Apollo in een langgerekte el lipsbaan om onze heelalbuur brengen. Precies 16 minuten later moet op de voorzijde van de maan de laatste trap van de Saturnus-lan- ceerraket neerstorten. Dit cilindervormige ge vaarte zal zaterdagavond de Apollo vanuit een aardbaan in de richting van de maan stoten en vervolgens door de astronauten worden losgegooid. Met behulp van afstandbe- sturing hoopt te vluchtleiding te Houston de rakettrap zodanig te geleiden dat hij woens dagmorgen met een snelheid van 6.000 kilo- I meter per uur op de maan te pletter zal I slaan, ongeveer 200 kilometer ten westen van de plek waar in november 1969 de astronau- 1Conrad en Bean met de Apollo-12 land- I den. Doel van deze kosmische schrootdepone- I ring is het creëren van een kunstmatige "wanbeving, die geregistreerd moet worden door de seismograaf welke Conrad en Bfean op de maan achter lieten. Nadat de Apollo nog diezelfde woensdagoch tend zal zijn afgedaald naar een baan waarin het ruimteschip op slechts 13 kilometer hoogte over het landingsgebied bij de krater Fra Mauro zal scheren en na een rustperiode van acht a negen uur, zullen Lovell en Haise woensdagavond in het maanlandingsvaartuig overstappen en beginnen aan hun solo vlucht. Swigert moet daarna met het moederschip alleen terugkeren naar een 110 kilometer boven het maanoppervlak gelegen cirkel- Odyssey en Aquarius Tijdens de faze dat het moderschip en het maanlandingsvaartuig gescheiden van elkaar opereren, zal Swigert de radioroepnaam „Odyssey" krijgen en het landingsscheepje met Lovell en Haise „Aquarius". Donderdagmorgen, om vijf minuten vóór vier, moeten Lovell en Haise een zachte landing uitvoeren in het ruwe, heuvelachtige hoog land, iets ten noordoosten van de krater Fra Mauro. Na de geslaagde landingen van de Apollo-11 en -12 in de betrekkelijk vlakke Zee der Stilte en de Zee der Stormen, heeft de NASA nu durven besluiten tot een bezoek aan het selenologisch veel aantrekkelijker hoogland, daarbij voor een veilige landing echter wel meer risico's aanvaardend. Het gebied bij Fra Mauro is bedekt met afzettingsgesteenten uit de oudste perioden van de maangeschiedenis. Men verwacht dat de astronauten monsters van gesteenten mee naar de aarde zullen terug brengen die mil jarden jaren geleden nog tientallen kilome- JAMES LOVELL ters onder het maanoppervlak verborgen la gen en daaruit door een neerstortende me teoor of komeet werden losgeslagen. Maanwandeling Ruim vier uur na de op zichzelf zeer lastige landing, zal Lovell om 8.13 uur donderdag morgen „Aquarius" verlaten. Ongeveer tien minuten later zal Hai9e hem volgen. Een van hun eerste taken zal dan zijn een kleutentele visiecamera te installeren en zoda nig op te stellen dat we op aarde al hun werkzaamheden kunnen gade slaan. Ter her- 'kennmg zal Lovell op een arm en een FRED HAISE beenstuk van zijn ruimtepak een rode band dragen, die voor de zwart-witkijkers als grijs tussen overwegend wit te onderscheiden zul len zijn. Na het ook nog opstellen van een televisie- zendantenne, het bijeen rapen van een aantal grondmonsters en het fotograferen van de omgeving, zullen beide mannen om kwart over negen uit het vrachtruim van „Aqua rius" het ALSEP-pakket, met daarin 5 meet- tinstrumenten, verwijderen. Met dit pakket zullen ze zich begeven naar een plek onge veer 150 meter ten noordwesten van het landingsvaartuig, waar ze de* instrumenten in het volgende anderhalf uur zullen opstellen. Dit tweede maanwaarnemingsstation (de Apollo-12-astronauten hadden ook een ALSEP mee) zal uit de volgende instrumenten be staan: 1) een seismograaf, 2) een gasdetector, 3) een maanstofdetector, 4) een meter voor elektrisCh geladen deeltjes en 5) een warmte- uitwisselingsméter. Dit laatste experiment heeft tot doel de warmtc-uitwisseling die plaats vindt tassen het binnenste en de oppervlaktelaag van de maan, te meten. Daartoe moet Haise de maan, te meten. Daarote moet Haise met een speciale drilboor twee, drie meter lange, holle buizen de maanbodem indrijven en in elk daar van dan vervolgens 'n thermisch element plaat sen. Beide elemnten moeten, evenals de ande re vier meetinstrumenten, verbonden worden met een radiozender, die de verzamelde gege vens ongeveer een jaar lang naar de aarde zal seinen. Gedurende die tijd zal de elektri sche energie geleverd worden door een nucle aire krachtbron. Met dezelfde drilboor zal Haise daarna in een tweeëneenhalve meter lange buis een maan- monster trachten te verkrijgen dat de geleer den inzicht moet geven in hoe de oppervlak telaag bij Fra Mauro er in doorsnee uitziet. JOHN SWIGERT ons opnieuw onchristelijk tijdstip: tussen drie en vier uur. Het uitstapje zal duren tot uiterlijk acht uur die morgen en dus variëren van 240 tot 300 minuten. Ditmaal staat een langere wandeling op het programma, een die moet voeren in noordoos telijke richting, waar op de top van een heuvel, de in Houston al veel besproken „Kegelkrater" ligt. Toen deze 300 meter brede en 50 meter diepe krater in de prehistorie van de maan werd gevormd, werden de di verse afzettingslagen als grote en kleine steenklompen naar buiten geworpen. Aan de voet van de kegelvormige heuvel, waaraan de krater op de top zijn naam te danken heeft, liggen de grondmonsters uit het nog vrij duistere maanverleden dus als het ware voor het oprapen. Ongeveer 1.300 meter zullen Lovell en Haise moeten afleggen om de voet van de heuvel te bereiken. Tijdens de wandeling zullen ze weer zorgvuldige selecties maangrond verza melen en indien de helling van de heuvel niet te steil is, zullen ze zelfs trachten tot aan de rand van „Kegelkrater" te klimmen, vanwaar ze een schitterend uitzicht over de omgeving moeten hebben. Alles bij elkaar hopen ze vrijdagochtend zo'n kleine drie kilometer al speurend en fotogra ferend af te leggen, hoewel optimisten te Houston het niet voor onmogelijk houden dat de twee mannen in staat zullen zijn een wandeling van vier vijf kilometer te ma- Een van de grote primeurs bij beide maan- wandelingen zal het feit zijn dat de astronau ten niet alleen de beschikking zullen hebben over fotocamera's, doch tevens de eersten zullen zijn die gaan filmen, waartoe Lovell een Maurer-16 mm.-camera bij zich zal dra gen. Tweede beving Als Lovell en Haise vrijdagmorgen rond acht uur in „Aquarius" zullen zijn teruggekeerd, is de tijd gekomen om aan de terugkeer te denken. Na het afwerken van een lange controlelijst, zal gestart worden om 13.22 uur, na een verblijf op de maan van 33 uur en 27 minuten, twee uur langer dan het landings vaartuig van de Apollo-12 op de maan Dan kan de jacht beginnen op het moeder schip „Odyssey", waarin Swigert nog steeds om de maan draait. De koppeling van „Aqua rius" en „Auriga", gevolgd door de terugkeer van Lovell en Haise naar het bemanningver- blijf in het moederschip, zal om vijf uur vrijdagmiddag plaatsvinden. Daarna zal het landingsscheepje losgegooid en met behulp van afstandbesturing omlaag ge bracht worden, zodat het tegen kwart over negen vrijdagavond zal neerstorten 68 kilo meter ten westen van de plek waar Lovell en Haise enkele uren eerder nog rustig rond wandelden. Ditmaal zal de inslag en de daar uit voorvloeiende maanbeving geregistreerd kunnen worden door twee seismografen, die van de Apollo-12 en de kersverse van de Apollo-13. Terug op aarde Zaterdagavond om 19.42. na in 90 uur de maan 46 maal omcirkeld te hebben, zal de Apollo-13 de maanbaan én de maan vaarwel zeggen om de terugreis naar moeder aarde te aanvaarden. De landing in de Stille Oceaan zal plaatsvinden op dinsdag 21 april, 's avonds om 21.16 uur Nederlandse tijd na een reis van tien dagen, één uur en drie minuten. GERARD J. PLUKKEL Extra uur Hoewel volgens de planning de eerste maan wandeling vier uur zal duren, mag venvacht worden dat tegen tien uur 's morgens door „Houston Control" besloten zal worden er vijf uur van te maken, vooropgesteld natuurlijk dat de zuurstofvoorraad in de rugpakketten van de astronauten daarvoor nog toereikend is en Lovell en Haise niet al te vermoeid De resterende twee uur (Van 11 tot 1) wil men de astronauten dan laten besteden aan een wandeling naar de 100 meter brede Sterkra ter", 750 meter ten noordwesten van „Aqua rius" gelegen, waarbij ze onderweg allerlei grondmonsters kunnen verzamelen. Uiterlijk rond een uur moeten ze in de cabine van het landingsvaartuig terugkeren na eerst nog een vaantje van aluminiumfolie in het direkte zonlicht te hebben opgesteld. Dit dunne vel letje metaal zal pas de volgende dag weer worden opgehaald om mee terug genomen te worden naar de aarde ten behoeve' van het onderzoek naar de in zonnewind aanwezige edelgassen, dat onder leiding staat van de Zwitserse geleerde dr. Joannes Geiss. Lange wandeling Wie meent dat astronaut John Swi gert het tijdens de vlucht van de Apollo-13, en met name in de 41 uur dat Lovell en Haise op stap lijn met het landingsvaartuig, ge makkelijk zal hebben komt bedrogen uit. Het is zelfs de vraag of Swi- in de periode dat Lovell en Haise zich op het maanoppervlak bevinden de tijd zal hebben voldoen- de te slapen en te eten, laat staan dat hij ook nog over zijn eenzaam heid zal treuren. Swigert is al. de man die tijdens de tiendaagse vlucht verantwoorde lijk zal zijn voor de besturing van het Apollovaartuig Zodra het ruimteschip zaterdagavond in een haan om de aarde is gekomen, zal hij met Lovell van plaats wisselen i in de meest linker stoel in de eockpit plaatsnemen waar zich al- 'e besturingsorganen van de Apol lo bevinden. Swigert moet het landingsvaartuig aan de neus van het bemanningver- blijf vastmaken, hij moet de koers correcties uitvoeren, ervoor zorgen dat de remmanoeuvre om in 'n baan om de maan te komen correct ver loopt en vervolgens het landings vaartuig naar de lage ellipsbaan brengen. Zodra Lovell en Haise hem hebben verlaten, zal Swigert helemaal alleen moeten terugkeren naar de 110 kilometer hoge cirkelbaan. En ook al het navigatiewerk op de heen weg, tijdens de 90 u. durende vlucht om de maan en tijdens de terug reis komt voor rekening van deze 34-jarige marine-officier. Naast het onderzoek van de maan bodem. kent deze vlucht echter ook nog een aantal fotografische expe rimenten. zoals het verkennen van toekomstige landingsgebieden, het op de gevoelige plaat vastleggen van allerlei lichtverschijnselen in de ruimte en het nauwkeurig in kaart brengen van topografische herkenningspunten op de maan. En ook dit fotografenwerk zal tot Swi gert omvangrijke taak behoren. Tijdens de vierde omwenteling om de maan zal het gebied in de buurt van de krater Censorinus (doel van de Apollo-15) worden verkend. Donderdagochtend, nadat hij eerst naar de cirkelbaan is terugge keerd, zal Swigert het baanvlak wijzigen om de volgende dag op nieuw Censorinus te kunnen verken- Zaterdagochtend, wanneer hij in middels alweer gezelschap van zijn twee collega's heeft gekregen, zal Swigert het baanvlak opnieuw wijzigen, ditmaal ten behoeve van een fotografische verkenning van Davey Ril en de krater Descartes. Ook in de buurt van deze plaatsen zullen in de toekomst mogelijk Apol- lo-bcmanningen een landing gaan Voor zijn werk zal Swigert de be schikking hebben over twee Has- sel blad-fotocamera's, een Maurer- fiimcamera en een Hycon, die op het eerste gezicht niets meer weg heeft van een fotografisch apparaat. Dit. gevaarte is 70 centimeter lang en heeft een breedte en hoogte van 30 centimeter. De camera moet be vestigd worden in de raam sponning van het toegangsluik van de Apol lo en heeft de eigenschap tijdens het maken van foto's te compense ren voor de snelheid waarmee het ruimteschip zich boven het maan oppervlak beweegt. Op de te maken foto's moeten voor werpen op het maanoppervlak met een doorsnede van één tot acht me ter nog te onderscheiden zijn. Fred Haise boort met een bijzondere boor tot drie meter diep in een kunstmatige maanbodem. Daarmee kan tevens op verschillende diepten de temperatuur worden gemeten. De proeven zijn volgende week van groot belang.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 13