John Wayne kreeg Oscar pa dertig jaar Roman van de zee S)eÊöidóe0ou^cmt Orkest van Birmingham gast in de Doelenzaal Arsenal-Ajax: ton goedkoper! Radio Nordsee vanavond weer in de ether Wiekslagen zwarte adelaar FILM VAN VANA VONÜ: PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 8 APRIL 1970 Gevraagd: nat temporiseren "V'AMENS de NKV-bedrijfsgioep van het spoorwegpersoneel heeft voorzit ter Schroër een op het eerste gezicht wat merkwaardige alarmkreet laten ho ren: temporiseer bij de Nederlandse Spoorwegen de reorganisatie, die qua efficiency en economisch belang nood zakelijk is. Natuurlijk slaakt de heer Schroër deze kreet niet zonder reden: hij constateert hoe bij de Spoorwegen de op zichzelf wenselijke wijzigingen elkaar zo snel opvolgen, dat het personeel het tempo niet meer bij kan houden en zich ge frustreerd gaat voelen. Daarbij komt nog. volgens de vak bondsbestuurder. dat het personeels bestand te klein is om alles wat de di rectie aan produktieuitbreiding begeert, zonder ernstige spannigen waar te kun nen maken. Vooral in het westen van Ne derland vloeien hieruit allerlei verve lende gevolgen van onderbezetting voort. De heer Schroër hoopt dat de op 23 april bij de Spoorwegen te kiezen onderne mingsraad voor meer „tegendruk" gaat zorgen, maar pleit daarenboven nog voor wat temporisering bij de reorganisatie- en regionale centralisatieplannen. Tussen de regels van zijn pleidooi kan men het advies lezen, dat in het belang van het personeel de Spoorwegendirectie de eerstkomende tijd dan maar een wat groter nadelig saldo op haar dienst voor lief moet nemen. Keerzijde MET de nodige variaties doet het ver- schijnsel, waarvan de heer Schroër gewag maakt, zich bij talrijke reorgani saties in ons bedrijfsleven en maat schappelijk bestel voor. Wanneer firma's fuseren of nauw gaan samenwerken, gaat dit meestal ten ■Mte van de belangen van sommige werknemers. En dan echt niet alleen bij kapitalistisch ingestelde ondernemingen; denk bijvoorbeeld maar aan de ontslagen die gepaard zijn gegaan aan de reorgani satie van de Arbeiderspers, Wanneer pedagogen en politici in Ne derland aandringen op drastische wijzi gingen bij het onderwijs, vertellen zij er maar zelden bij dat wat zij vragen ge paard kan gaan met behoorlijke taakver zwaringen voor een deel van het onder- wij zend personeel, casu quo aan ernstige inkrimping van de werkgelegenheid in bepaalde vaksectoren. Ook buiten het materiële vlak heeft de modernisering en democratisering niet zelden een keerzijde, waaraan soms te gemakkelijk wordt voorbij gegaan. De felste studentenacties bijvoorbeeld bren gen nog al eens onnodige en onverdiende gevoelens van frustatie en. spanning te weeg bij wetenschapsmensen, van wie geen oog hebben voor de maatschappe- eeen oog hebben voor de maatschappe lijke ontwikkeling. Radicaal CAMENV ATTEND zouden we willen opmerken, dat bij vernieuwingen en reorganisaties de voorstanders dikwijls in hun radicalisme geen oog meer hebben voor de gerechtvaardigde belangen'van anderen en zelfs niet voor de humani teit, waarop zij zich bij andere gelegen heden zo laten voorstaan. Wanneer het bedrijfsleven reorgani seert, staan de burgers in grote getale gereed om met stenen te werpen; niet altijd ten onrechte. Maar buiten d^ sec tor van het directe materiële gewin, zet ten dezelfde burgers dan graag oogklep pen op. Behalve wanneer hun eigen be langen in het geding komen. Een helemaal nieuw verschijnsel is dit niet. Afgestudeerden handelden en dachten ook vroeger, zelfs een paar jaar nadat ze de studentenwereld verlaten hadden, bij herhaling heel anders dan in de tijd toen ze zelf de rol van oppositie speelden; een voorwerker en een perso neelschef leren in een minimum van tijd de zaken heel anders te zien dan de ..ge wone" werknemers in wier geleden ze eenmaal hebben gestaan en mede kriti- De voornaamste oorzaak van dit alles? Naar onze smaak de neiging om onder het mom van maatschappelijk belang te vechten voor iets wat men in de eerste plaats-voor het eigen prestige of mate rieel gewin begeert. Dit gevoegd bij de te sterke accenten, die we in onze tijd vaak op efficiency, produktiviteit en per soonlijke con ten tering leggen, maakt dat te gemakkelijk besloten wordt niet de weg van de temporisering te kiezen, maar radicaal te streven r.aar het volle En dan vergeten we weer met zijn al len, dat de tijd waarin iedereen alleen maar voor zichzelf probeerde te zorgen en naar eigen inzichten placht te hande len, onze wereld zo veel misère heeft gebracht. Louis Fremaux motorisch gericht orkestleider AH „sakenwaarnemer" voor het in .Amerika rondreizende Rotterdams Phil- harmonlsch Orkest concerteerde dinsdag bi de Doelensaal het City of Birming ham Symphony Orchestra. Het orkest dat In *tfn gonden Jubileumjaar het werd ln 1920 definitief opgericht onder leiding staat van de Franse diri gent Louis Frémaux.. Het orkest uit Birmingham sir Adrian Boult is rijn meeet bekende leidsman geweest heeft de omvang van een groot symfonie-orkest met op merkelijk veel dames in zijn gelederen (van viool via contrabas tot slagwerk) en zo te zien weinig met Europeanen. Het is een ensemble met kwaliteiten, maar ook met tekortkomingen; de klank van de blazers is met hélder, de strijkers klinken vooral in open opmaten dikwijls heterogeen. Deze lacunes op het gebied van de klankvorming kunnen een gevolg zijn van de directietrant van Louis Frémaux; hü is ln zijn dirigeren uiterlijk sterk motorisch ingesteld; de rechterhand geeft onvermoeid en stuwend het ritme aan en als de assistentie van de linker hand Ingeroepen wordt, ls het meestal om een climax op te bonwen. niet om de klank te nuanceren. Zodoende miste de als openingsnum mer gebrachte Rossim-ouverture „La gazza ladra" raffinement. Zodoende kwamen later Roussel en César Franck in lyriek te kort. Maar waai* Frémaux wél naar hartelust rijn voorkeur kon uitleven, dat was de ééndelige (maar toch drieledige) symfonie van Richard Rodney Bennett, die dirt werk twee jaar gëleden voor de New York PhdUharmonia van Bernstein componeerde. Volgens de programtoeliichtiing behoort Bennett in Engeland tot de „nouvelle vague", maar wat klankvondsten betreft zullen Peter Schat en Jan van Vlijmen hem wél liever bij „de oude doos" rang- scshikken. Want qua harmonie gaat Bennett niet veel verder dan het punt waar bijvoorbeeld Roussel eindigde. Ritmisch is het een leuk werk met uit gebreide mogelijkheden voor het slag werk. De inzet van Frémaux cn orkest leek ons hier het meest geslaagd van de avond. Franck - Roussel Om zijn eigen afkomst niet te ver loochenen wijdde Frémaux vijftig pro cent van zijn program aan de gallische muze: de tweede suite van Roussel bij het ballet ,3acchus en Ariadne" en de symfonie van César Franck. Zou Frémaux geiVeten hebben dat de vaste „bespeler" van de Doelenzaal, Jean Fournet, een vermaard Rousselvertol'ker is? Zo ja, dan begrijpen we zijn keuze wel. Want de vergelijking viel duidelijk in het nadeel van de te onstuimig en te weinig soepel spelende musici van het Birminghamse orkest uit. César Franck ging beter, maar zoals reeds gezegd de dynamiek kreeg bij Frémaux te veel. de lyriek te weinig. Pas in het laatste deel voelden we ons echt in Franoks dreven thuis. G. v- LOUIS FRéMAUX Krün Giczen en Hannes Postma zullen hun werken tentoonstellen in Galerie Nouvelles Images (Westeinde 22, Den Haag) van 10 t.m. 30 april. Beide kunstenaars hebben al een reeks van buitenlandse exposities op him naam „Jood ln Nederland", Marga Kerklaana documentaire over de assimilatie van de Nederlandse joden, die gisteren door de KRO werd uitgezonden, vonden we een erg goed programma. Dit niet het minst omdat de samenstelster zich strak aan haar stor hield en nuchter, zonder sentimentaliteit, de feiten op tafel legde. Die nuchterheid zal met name ook joodse kijkers deugd heben gedaan. Sinds de afschuwelijke nazimisdaad tijdens de laatste oorlog zijn we ge wend geraakt de joden met een zekere meewarigheid te benaderen. Een der woordvoerders in het programma sprak van het gevoel een „marmotje met een lam pootje" te zijn. Meewarigheid is niet altijd een deugd De documentaire schetste hort histori sche feiten, liet zien dat vóór 1940 de assimilatie al zo ver gevorderd was dat ze volledig dreigde te gaan worden, en toonde de huidige stand van zaken in meningen van gezaghebbende woord voerders. De conclusie luidde ongeveer: echte toekomst voor de joden ortho dox of ongelovig Ujkt uitsluitend te liggen in Israël. Daarbuiten zal de as similatie zich zo snel voortzetten, dat het diaspora-jodendom tot verdwijnen gedoemd lijkt. Het was een feiten-, dus woorden- zware, documentaire. Dooi de knappe montage en ook door het inlassen van bijvoorbeeld dat charmante naspelen van het Mozesverhaal op een joods schooltje, heeft ze ons toch hevig ge boeid. De KRO gaf in Verslag op dinsdag amateur-cineasten weer ruim baan; ze maakten geen ernstige brokken dit maal. Vele brokken werden gemaakt in De wrekers, maar die zijn in deze plezierige KRO-aankoop altijdvan luchtig gehalte. AVRO's Televizier bracht goede achter- grondfeiten terzake de moord op de Duitse ambassadeur in Guatemala. Voor het overige kwamen gekochte en eigen zaken aan de orde. de laatste categorie in de oppervlakkige benadering die het AVRO-magazine kenmerkt. Televizier liet overigens zien hoe men een sex- film (Allemaal naar bed) met nagenoeg „kuise" beelden kan behandelen. Voor sommige kijkers op dit late uur wel licht een teleurstelling! Vg. (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De NOS-televisie zendt hedenavond van 19.29 tot 21.15 uur zo als bekend via Nederland 1 een recht streekse reportage uit van de voetbal wedstrijd ArsenalAjax. Het betreft hier de eerste wedstrijd in de halve finale van het toernooi om de Jaar- beurss tedei ibekeidiie in Londen wordt gespeeld. Deze t.v.-reportage is niet zo kostbaar als wij abusievelijk vorige week meld den. De kosten der uitzending bedra gen n.1. niet anderhalve, maar een halve ton. We stellen er prijs op dit berioht te reotificeren, aangezien anders de clubbesturen in de vertekling zullen geraken om nog hogere uitzendrechten van de NOS te vragen. ZURICH (AP) De directeuren van de piratenzender Radio Nordsee Interna tional hebben bekendgemaakt dat de zender woensdagavond weer in de lucht komt op een nieuwe golflengte in de middengolf. Eerdere uitzendingen van de piraten zender hebben m Engeland protesten uitgelokt omdat zij de Britse scheep vaartstations stoorden. Daarop heett Nordsee verleden maand haar uitzendingen op die golflengte ge- Er zijn interessante mensen op de we reld. Mensen die heel wat avonturen achter de rug hebben. Maar slechts weinigen van hen kunnen er boeiend over vertellen. Hubert F. Julian, die bekend staat als „de zwarte adelaar", hij is 73 jaar, wapenhandelaar, show man, avonturier etc., kan dat wel. KRO- man Henk Neuman, die ons helaas ver laten gaat, heeft hem zo ver weten te krijgen dat hij in een apart program ma zal optreden. En nu maar afwach ten wat hij ons te vertellen heeft ook buiten de wapenhandel om. wat voor velen van ons geen uiterst zindelijk be drijf is. Misschien horen we iets over zijn ervariijgen als piloot die zijn vlieg brevet haalde als., eerste neger! Hij is ook militair gouverneur van keizer Haile Selassie geweest en werd ver liefd op diens dochter, hij had een vernuft plan uitgedacht om Mussoli ni uit de weg te ruimen en tijdens de politionele actie in het voormalig Nederlands-Indië heeft hij 'n rol ge- Bovendien bracht hij miljoenen dollars bijeen om Tsjombe vrij te kopen. Maar misschien brengt hij dingen te berde waarvan niemand weet dat hij ze uit gehaald heeft. Nederland II 21.15 uur. Nationaal programma op koninginnedag (Van on/.e omroepcorrespondent) HILVERSUM Het nationaal pro gramma, dat op Koninginnedag (don derdag 30 april a.s.) gedurende de ge hele dag rechtstreeks dooi de NOS- radiio via Hilversum 1 wordt uitgezon den uit de gemeente Laren (N.-H.) zal worden gepresenteerd door Joost de Draaier, Wiliem Duys en Pim Jacobs. Het programma zal onder meer bestaan uit het optreden van een groot aantai bekende Nederlandse artiesten in vier verschillende zalen te Laren. Ook dit keer zal aan het Koninginne dagprogramma weer een nationaal straatmuzikantenlestival worden ver bonden, dat wordt georganiseerd door de NOS. Deelnemers aan dat festival worden die dag in Laren verwacht, waar zij voor de NOS-radio zullen op treden en waar tussen de uitzendingen door ruime gelegenheid bestaat om te „mansen" (collecteren). Deelneming staat in principe open voor elke Neder landse straatartiest. Opgaven en inlich tingen zijn bij de NOS-radio, Postbus 10, Hilversum, te verkrijgen. Het straatmuzikantenlestival zal des avonds worden besloten met een groot concert door de deelnemende straat artiesten, dat wordt gehouden in de Singerconcertzaal te Laren. Op dit con cert zullen ook enkele buitenlandse straatmuzikanten optreden onder wie de bekende Londense ex-straatzanger Don Partridge. Zowel de NOS-radio als -televisie zullen een deel van het concert rechtstreeks uitzenden. Maggie Smith zorgde voor de grote verrassing HOLLYWOOD. John Wayne heeft geheel volgens de verwach tingen de Academy Award voor de beste mannelijke hoofdrol in de wacht gesleept. Weliswaar had hij flinke concurrentie in de „Midnight cowboys" Jon Voight en Dustin Hoffman met als ook niet kansloze outsiders Peter OToole (Goodbye mr. Chips) en Richard Burton (Anne of the thousand days) maar het senti ment overwon. Want iedereen .wist, dat de Oscar niet. zo zeer voor zijn rol in ..True grit" was. dan wel voor de dertig jaar waar in Wayne steeds tot de sterren behoorde, die het meeste geld in het laatje brachten. Sedert. John Fords „Stagecoach", waarin hij de rol van Ringo Kid vervulde, kreeg de thans 62-jarige acteur vrijwel steeds „top billing", Als compensatie werd „Midnight cow boy" uitgeroepen tot de beste film van 19139 en kreeg John Sohlesinger de Oscar voor de beste regie. Costa Ga- vras" „Z". die zowel als beste film als voor de regie op de nominatie voor een Oscar stond, werd nu uitgeroepen tot beste niet-Engels sprekende film- De grote verrassing van de avond was wel de Oscar, die de Engelse actrice Maggie Smith veroverde voor de beste vrouwelijke hoofdrol in „The prime of miss Jean Brodie" Judy Garlands dochter Liza Minelli („Pookie") en Henry Fonda's dochter Jane l„Ttoey shoot horses, don't they?") leken de grote favorieten, maai- Maggie Smith werd triomfator met haai vertolking van een gefrustreerde Schotse kost- ••ahoolonderwijzeres. De film werd destijds uitverkoren voor de Royal Performance in Londen, maar haalde in Den Haag slechts één week Byoul De beste actrice op het tweede plan was Goldae Hawn voor haar rol van Toni in „Cactus flower". De beste acteur van het tweede plan was Gig Young voor zijn rol in „They shoot horses, don't they?". Veteraan John Wayne kreeg een dave rende ovatie van het publiek in de grote zaal van muziekcentrum. Sinds lang wordt hij beschouwd als de grot» held van de filmindustrie. Wayne zei, na zijn parijs in ontvangst genomen hebben, met tranen in de ogen, dat hij zeer dankbaar was. Voor Maggie Smith «eelt was de Oscar ook een grote ver gassing. Zij was niet eens aanwezig bij de uitreiking. Burt BaCharach was een dubbele win naar. De jonge componist kreeg een Oscar voor de originele muziek bij „Butdh Cassidy and the Sundance Kid" «n een andere voor- het filmliedje Raindrops keep fallin' on my head", waarbij Had David de tekst heeft ge schreven- Qary Grant en George Jessel kregen hijzonder populaire extra-Oscars. Frank Sinatra zei, dat Grant „een briljant acteur" was, ook al had hij in zün lange carrière nog nooit een Oscar ge wonnen. Hij kieeg een staande ovatie. De 72 jaar oude Jessel kreeg een extra- Oscar (de Jean Hensholt Humanitarian Award voor toegewijdiheid aan prijzens waardige zaken) voor zijn werk ten behoeve van soldaten in een periode, die loopt van de eerste wereldoorlog tot aan Vietnam. Zijn prijs werd hem uitgereikt door een vorige winnaar. Bob Hope. Er waren dit jaar geen films, die uit zonderlijk veel Oscars kregen. „Butch Cassidy and the Sundance Kid" kreeg «aog de meeste: vier, met inbegrip van Baaharachs muziek. William Goldman* oorspronkelijk scenario en de cinema tografie van Conrad Hall. Midnight cowboy" en „Hello Dollly" kregen elk drie Oscars. De beste korte documen taire was „Tsjedho-Slowakije 1968". En dat was het dan weer voor deze keer. Hollywood kan weer een beetje tot rust komen. NEDERLAND I •18.45 uur: De fabeltjeskrant 18.55 nur: Journaal CVK/IKOR/RKK 19.04 uur: Kenmerk NOS 19.29 uur: Reportage eerste helft ArsenalAjax. 20.15 uur: Zendtijd politieke partijen 20.25 uur: Reportage tweede helft ArsenalAjax voortgezet onderwijs 11.10 uur: Notre ville (les) 11.35-12.00 uur: De laatste bus (les) 14.00 uur: Kijk als je tekent zie je meer 14.25-14.50 uur: Iet wiet wijt de wereld (les) NOS: 18.45 uur: De fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal VPRO: 19.04 uur: Waar zijn de negers van vroeger? 21.15 uur: Stichting Socutera 21.20 uur: Hoofdfilm „Oproer de Defiant" 22.55 uur: Toonbeeld 23.25 uur: Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 uur: De fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal KRO 19.04 uur: Mik 19.20 uur: Wereld op wielen 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Schrijvers en politiek 21.20 uur: Dagboek van een oproerkraaier (3) 22.po uur: Schrijvers en politiek (vervolg) 22.30 uur: Journaal TELE AC: 22.35 uur: Bij leven en welzijn NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: De fabeltjeskrant 20-00 uur: Journaal •20.20 uur: Bonanza 21.15 uur: De zwarte adelaar 21.40 uur: Zelf doen 22.20 uur: Pastorale concilie 22 50 uur: Jourdaal TELEAC 22.50—23.30 uur: Spaans voor beginners (les 10). 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: Scala 19.30 uur: Van gewest tot gewest 20.00 uur: Journaal TROS: 20.20 uur: De dief vanWashington 21.10 uur: Nina Simone 22.00 uur: Vrouwen alleen CVK-IKOR: 22.20 uur: Tot onze diep>e droefheid 22.50 uur: Journaal Met de film „Oproer op de Defiant" (1962) zitten we midden in de Napoleon tische tijd. De H.M.S. „Defiant", onder bevel van kapitein Crawford, wordt nas Corsica gezonden om er de Britse vloot te versterken. Maar eenmaal daar aangekomen blijkt de vloot reeds vertrokken te zijn. Vele avonturen wachten dit trotse schip van de Britse marine nog. Voor het zover is echter gaat regisseur Lewis Gilbert uitvoerig in op de zo verschillende karakters van kapitein Crawford en diens rechterhand de sadis tische Scott Pagett.. Crawford ziet ronselen als eer gekant tegen lijfstraffen. Pagett is een sadist, die de bemanning en ook Crawford eventueel v De karakters zijn wel erg zwart-wit getekend ei Guinness en Dirk Bogarde kunnen niet verhinderen, dat het eerste deel van de film een beetje al te mooi of al te slecht is om waar te schijnen. Ook te romantisch om historisch te kunnen overtuigen. De film komt eigenlijk pas in het tweede deel tot leven als de situatie zich tijdens enkele spectaculaire zeeslagen toespitst als Pagett het commando van de gewonde Crawford wil overnemen. Een verzorgd produkt, dat lijdt onder een te lange aanloop met twee clichéfiguren, die voor de doorgewinterde filmkijker niets nieuws te bieden hebben. (Nederland I - 21.20 uur) i noodzakelijk kwaad maar is er alleen maar op uit is om ia diens zoon te breken. 3 zelfs de talenten van Alec HILVERSUM II 7.16 Stereo: Badinerie: klassieke i <7.30 Nieuws; 7.32 Aktualitelten7.50 Over weging; 00-8.10 Nieuws.). 8.30 Nieuws. 8.32 Voor de huisvrouw. N dat kind?, pedagogisch* Muziek uit de Barok (opn.j. KRO: Nieuws. 11.03 Voor de zieken. 11.54 Berlch SUS-Aktie. 11.55 Mededelingen. NCRV: 12.01 324 m. (NEDERLAND^) :erberlcht, mededelingen ei; SOS-berichten voor schippers.) 12.55 Buiten lands persoverzicht. 13.00 Nieuws, weerbe richt, mededelingen, dagklappcr en SOS- berichten voor schippers. 13.20 Tafelmuzlek. 14.00 Nieuws. 14.03 Symfoniemuziek. (15.00 Nieuws). 16.00 Nieuws. (Tussen 16.00 en 17.00 Wielrennen: flitsen uit Ronde van Belg it1). 16.03 Beursberichten. 16.09 Grammofoonmu- zlek. 16.15 Programma voor oudere luiste raars. 17.00 Nieuws, weerbericht en medede lingen. 17.15 Jazzkroniek.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2