Kapers worden wellicht uit Noord-Korea uitgewezen In PvdA tekent zich splitsing af Waanzinnige pleegt viervoudige moord DOLLE MINA'S IN CHAOS BIJEEN D 66 verzandt in oeverloos gepraat „Geweten staat boven paus Feestgangers vergiftigd met lsd Goldmann mag niet naar Nasser toe MAANDAG 6 APRIL 1970 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 THEOLOGENCONGRES PADUA (AFP) Het persoonlijk ge weten is voor de christen het hoogste gezag, boven dat van de paus, wanneer het niet om dogma's gaat. Dit besluit is genomen op het derde moraal-theolo- gisch congres in Padua. Aan dit con gres. dat vier dagen heeft geduurd, is door 300 theologen deelgenomen. Na een levendige discussie sprak een meer derheid zich voor de slotverklaring uit. een toespraak aan het slot van het congres zei de Duitse theoloog Bernard Haring onder meer: „Had Sixtus V ge lijk toen hij de „onoverwinnelijke ar mada", van Philips II zegende voor de nederlaag aan de Engelse kust? Urba- nus VIII toen hij Gallilei veroordeelde? Andere pausen toen zij de' inquisitie, de slavernij en de martelingen rechtvaar digden? Beslist niet. Moet men ook als bindend beschouwen de encycliek „Syllabus" van Pius IX over de „fouten" zijn tijd die, volgens de liberale kardinaal Newman tegen de vrijheid i geweten ingaat? Of ..Humanae Vi- van Paulus VI over de geboortere geling die talrijke katholieken irriteer de?". Pater Haring veroordeelde de conser vatieve theologen die van elke pauselij ke uitspraak een artikel des geloofs willen maken, „terwijl", zo zei hij, „de paus slechts onfeilbaar is op het terrein i het dogma". Japanse Boeing teruggekeerd Grens illegaal overschreden TOKIO De gekaapte Japanse Boeing- 727 is gisterochtend in Tokio terugge keerd met de bemanning en de vrijwil lige gijzelaar, de Japanse onderminister van vervoer Jamamoera, maar zonder de kapers die in Noord-Korea zijn ach tergebleven en over wier lot nog beslist zal worden. Het is niet onmogelijk dat zij zullen worden uitgewezen. Het toestel was dinsdag op een bin nenlandse vlucht gekaapt. De kapers wilden uitwijken naar Noord-Korea. Daarmee begon een van de langste en meest dramatische vliegtuigkapingen uit de geschiedenis. De kapers, leden van de uiterst linkse organisatie „Het Rode Le ger", waren gewapend met samoerai zwaarden, dolken en, naar zij beweerden explosieven. Bij de tussenlanding in de Japanse stad Irazoeke werden twaalf kinderen en elf vrouwen vrijgelaten, waarna het toestel naar Noord-Korea vlooff. Daar schijnt het door luchtafweei - f geschut onder vuur te zijn genomen. De Boeing weekxtoen uit naar Seoel, in Zuid- Korea. Een poging om de kapers te mis leiden dooi het vliegveld Kimpo, bij Seoel, met Noordkoreaanse vlaggen en spandoeken om te toveren in een Noord- i koreaans vliegveld, mislukte. Na de landing, waarbij de gezagvoer der zijn toestel gedeeltelijk uit de baan liet rollen om het vertrek te bemoei- lijken, weigerden de kapers de deuren te i openen. Dagenlang zaten de 99 passa giers en de bemanning in het vliegtuig, terwijl Japanse en Zuidkoreaanse autori teiten met de kapers tot een vergelijk probeerden te komen- Men weigerde het toestel met de passagiers naar Noord- Korea te laten vertrekken, het doel dat de kapers nog steeds niet hadden opge geven. Dezen dreigden het vliegtuig in de lucht te laten vliegen als men zou proberen de passagiers te ontzetten. Donderdag tenslotte stelde de Japanse onderminister van vervoer, Jamamoera, zich als gijzelaar ter beschikking, op welk aanbod de kapers ingingen, op voorwaar de evenwel dat een Japans parlements lid ter plaatse zou bevestigen dat het in derdaad de onderminister was die het vliegtuig binnenging. Voor het eerst sinds 80 uur zwaaide vrijdag een deur van het grote vliegtuig open en kwamen de pas sagiers naar buiten. Eerst vijftig, waar na Jamamoera naar binnen ging en ver volgens de rest. Daarna ging de deur weer dicht en steeg de Boeing op met Noord-Korea als bestemming- De autoriteiten van dat land hadden inmiddels toestemming voor een landing in Pjongjang gegeven en toegezegd het vliegtuig met de bemanning, twee piloten en een steward, en de vrijwillige gijze- DS-70 hoopt op aansluiting van Kamerleden (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De nieuwe party DemocratischSocialisten '70 zal in het najaar een congres houden om te praten over een beginsel- en verkiezingsprog- gram voor 1971. Dat heeft de voorzitter van het voorlopige bestuur, drs. A. van SlOQvenberg uit Eindhoven, zaterdag avond meegedeeld. Hü gelooft dat zich dit Jaar al in de PvdA 'n scheiding der geesten zal voltrekken, wanneer open- partij. Drs. Van Sluijvenberg zei dit na een .loten vergadering in Den Dolder, waar >nd 120 uitgestreden leden van de andere sympathisanten bij- i waren gekomen. Zij hebben een voor-' opig bestuur gekozen, bestaande uit legen leden, van wie er zeven uit de P.v.d.A. afkomstig zijn. Naast voorzitter Van Stuijvenberg, wethouder van Eindhoven, maken van iet voorlopige bestuur ondermeer deel uit: mevrouw M. Haagsma-Roorda uit Eindhoven, secretaresse, en A. M. van de Muysenberg uit Gorkum, penningmeester. Op het congres In het najaar zal een definitief bestuur worden gekozen en zal de beleidslijn voor de Tweede- kamerverkiezingen in 1971 worden uit gestippeld. Volgens voorzitter Van Stuijvenberg sullen landelijk vooraanstaande leden van de P.v.d.A. naar D.S. '70 overlopen, als de invloed van Nieuw Links steeds dui delijker wordt Een scheiding der geesten is pas in de jaren 19711975 te verwach ten. Maar het begin ervan zal zich deze al aankondigen, als de invloed van Vieuw Links bij de samenstelling van de kandidatenlijsten voor de verkiezingen >lijkt. De kans is groot dat ook enige (amerleden van de P.v.cLA. zich dan tot D.S. '70 zullen bekeren. Drs. Van Stuijvenberg heeft de hoop dat als D.S. '70 in de Tweede Kamer een >ehoorlijke omvang krijgt de P.v.d.A. vanwege de toenemende verlinksing zo radicaal zal worden dat alleen PSP en CPN met haar willen samenwerken. De middengroepen in de P.v.d.A. zijn volgens iem niet meer in staat om de verlink- ling tegen te gaan. „Daarom zijn wij uit getreden", zei Van Stuijvenberg. De naam van de nieuwe partij is al in SO gemeenten geregistreerd. Maar in hooguit 8 gemeenten zijn de jonge af delingen levenskrachtig genoeg om aan de verkiezingen voor de gemeenteraad deel te nemen. D.S. '70 zal in Leiden. Eindhoven, Gorkum, Zeist en Ermelo eigen lijst uitkomen. Misschien dok in Apeldoorn en Amsterdam. Ver wacht wordt dat D.S. '70 in Eindhoven van de zes zetels van de P.v.d.A. zal veren. Mevrouw S. van Veenendaal- Meggelen zal lid van de Tweede Kamer worden, als dr. J. Tans zich terugtrekt. Algemeen was de vergadering van oor deel dat mevrouw Van Veenendaal de benoeming moet aannemen, ook nu zij geen lid van de P.v.d A. meer is. DS '70 'nu een echte partij geworden, verloochent zijn afkomst niet. Op het eerste landelijke congres verschenen ook daar de broodjes in papier, zoals dat al jaren bij de PvdA het geval is. Voorzitter drs. Van Stuijvenberg en het toekomstig Kamerlid mevrouw Van Veenendaal lieten zich het lunchpakketje in ieder geval goed smaken. Opdracht van hogere macht de buurt. Tot de gendarme zei de da der later dat hij bevel had gekregen van een hogere macht om de vier men sen naaf de andere wereld te helpen. laar te laten terugkeren nadat de kapers zouden zijn uitgestapt. Noord-Korea liet overigens blijken niet erg gelukkig met het incident te zijn. Het sprak van een „intrige, die de indruk moet wekken dat de Noordkoreanen graag trotzkisten en misdadigers opnemen". Men zou onder zosken wat met de achtergebleven kapers moet gebeuren. Sommigen geloven dat zij over enige tijd zullen worden uitge wezen. omdat Noord-Korea er niets voor zou voelen een tweede Cuba, het wal halla van de vliegtuigkapers, te worden- Drie zichtbaar opgeluchte bemannings leden en een vrolijk lachende Jamamoera stapten zondag in Tokio uit de Boeing. Later op een persconferentie zei de on derminister. dat de Noordkoreanen hen in Pjongjang als illegale reizigers hadden behandeld en dat hun was gezegd dat ze schuldig waren aan illegale grensover schrijding. Het viertal was naar een hotel gebracht, dat ze niet mochten verlaten. Na een kort verblijf daar kregen ze ech ter toestemming met de Boeing te ver trekken. Radio Jjongjang zond een communi qué uit waarin werd gezegd dat „het Ja panse lijntoestel dat op Noordkoreaans gebied was doorgedrongen, Pjongjang had verlaten". SANTA MONICA Zeventien perso nen moesten gisteren van een feestje in een luxe appartement in Santa Mo nica, Californië. overgebracht worden naar een ziekenhuis, nadat een onbe kende L.S.D. door de vis en patat had Een politieman, die kort na midder nacht in het appartement aankwam zei dat sommige gasten luidkeels schreeuw den en dat anderen beweerden dat de muren bewogen. Een man zei dat zijn handen steeds groter werden. Vier van de bijna 200 gasten verkeer den in zeer ernstige conditie. Een 38- jarige man was drie en een half uur na het innemen van het middel in een coma en had veertien uur nadat hij weer was bijgekomen nog steeds last van halucinaties. Zijn toestand is nog steeds zorgwekkend. Onder de overige ernstige zieken bevinden zich drie meis jes van respectievelijk 21, 25 en 29 jaar Wereldevangelie van Billy Graham op tv-grootbeeld HILVERSUM (A.N P.). Ruim drie duizend mensen hebben zondagavond in de Expohal te Hilversum op een 7 b(j 9 meter groot projectiescherm via een gesloten televisiecircuit de eerste evan- gelisatiedienst van de wereldevangelist Billy Graham vanuit de Westfalenhallen in Dortmund gevolgd. Het was de eerste vam adht diensten, die de komende week onder leiding van de Amerikaanse evangelist vanuit Dort mund zullen worden gehouden. In der tien Europese landen is in 35 steden via het gesloten televisiecircuit dit gebeuren in het kader van zijn European Crusade 1970 te volgen. Billy Graham hoopt in die week ruim twee miljoen mensen te bereiken en tot de Heer te brengen. In Hilversum was men over het be zoek aan de Expohal niet ontevreden, al rekent men de komende dagen wel op een grotere belangstelling. Er kunnen in totaal 5600 mensen (tegen betaling van 4,-, waarvan de totale campagne- kosten van bijna drie miljoen gulden moeten worden bestreden) een plaats krijgen. Tegen het eind van de week wordt in Hilversum op een volle zaal gerekend. In Nederland zal de campagne van Billy Graham worden gevolgd door een serie van vier bijbelstudiebijeenkomsten op verschillende plaatsen in ons land. De wereldevangelist Billy Graham staat deze week in Europa een gi gantisch gesloten tv-rfreuit ter be schikking om zijn evangelie te ver kondigen. Eerste congres bijna mislukt ARNHEM De dolle Mina's kennen nu ook een kritische groep binnen de beweging. Deze kritische dames hebben het op het eerste landelyke congres, dat dit weekeinde in Arnhem gehouden werd, de bestuursleden niet eenvoudig gemaakt. Meer nog. de eerste de beste dag van dit langvoorbereide congres waarop ook het buitenland vertegen woordigd was dreigde al in een chaos ten onder te gaan. Een motie van de kritische groep, die er voor wat sommige bestuursleden aangaat, niet bepaald om loog, kwam echter niet in stemming. Dezelfde bestuursleden wisten de ver gadering toch nog zo goed in toom te houden, dat de motie verdween. De dolle Mina's gaan nu op dezelfde voet verder. Dit eerste congres van de dolle Mina's was oorspronkelijk opgezet als een ludieke aangelegenheid, waarin de ern stige kwesties verpakt zouden worden. De opzet liep echter min of meer uit de hand, omdat een aantal deelneemsters er een harde demonstratie van wilden maken tegen de discriminatie van de vrouw zelfs in de maatschappij van 1970. Deze groep had er zelfs vele nachtelijke uren voor over, om te proberen het congres op zondag een totaal andene in houd te geven. Leidsters wisselden deze tanige disdussieraacht precies als zaterdag ieder moment van stoel, zodat tenslotte niet veel meer overbleef dan een uitspraak, dat de dolle Mina's zich voor de klassestrijd zouden moeten uit spreken. Zelfs ludieke acties werden door deze kritische groep veroordeeld „Ik vind, dat ze hier maar wij fig ver gaderen", verzuchtte zaterdag nog een Amsterdamse studente, die zoals Am sterdammers dit blijkbaar betaamt liever harde acties wilde, dan alleen maar discussiebijeenkomsten, overgoten met wat ludiek spel. De andere groep zag zich vertegenwoordigd in de zoveelste voorzitster van het congres, die even. snel weer verdween onder de kreet: „Je voelt de vijandigheid op je toevloeien". De afdeling Amsterdam, die de aan voerster was van de acties en de kriti sche chaos moest echter zondag het loodije leggen. Men kwam voor zondag in ieder geval tot de overeenstemming, dat een strak programma van actie en een strakke organisatie, zoals Amsterdam wilde, niets is voor de dolle Mina's. Het ludieke moet essentieel blijven voor het streven naar gelijkheid-in-alle-lagen van de maatschappij. Waarbij natuurlijk dui delijk gerichte acties toch niet zullen uit blijven. Conclusies van het congres werden uiteindelijk: dolle Mina wil binnen het raam van de doelstelling actie voeren mede op grond van concrete program mapunten. Acties diie tot bevrijding van de vrouwelijke en mannelijke mens bij kunnen dragen. Om acties te kunnen voe ren zal dolle Mina zich organiseren teneinde tol taakverdeling en coördinatie te komen Lokale afdelingen werden opgericht die onafhankelijk van het centrale beleid kunnen werken. Aan moties ontbrak het niet tijdens dit congres. Evenmin als aan bijvals- telegrammen. Zo was er een van de NVSH, een van de werkgroep voor af schaffing van de apartheid en ook van D '66, de partij die dit weekeinde even eens vergaderde, met nu en dan dezelfde spraakverwarring. opgelucht bij zijn terugkeer in Japan. Hij had zich vrijwillig als gijzelaar ter beschikking gesteld van de kapers Van de Japanse Boeing in ruil voor Willy Brandt in VS aangekomen WASHINGTON (DPA) Bondskan selier Willy Brandt van West-Dultsland is zaterdag voor een verblijf van een week in de VS aangekomen. President Nixon heette hem welkom in een brief, die Brandt werd overhandigd bij een tussenlanding op het vliegveld Andrews bij Washington. Brandt, die voor het eerst als rege ringsleider de VS bezoekt, heeft tegeno ver het Duitse blad „Welt am Sonntag" verklaard, dat hij er in de eerste plaats met de Amerikaanse president over wil spreken, hoe de samenwerking tussen een uitgebreide Europese gemeenschap en de VS verbeterd kan worden. Ook de betrekkingen tussen Oost en West zouden onderwerp van gesprek zijn. De regering in Bonn is volgens de kanse lier van mening, dat eenzijdige vermin dering van de Amerikaanse strijd krachten in Europa zeer ongunstig zou lit Beieren" was een van de honderden dolle Mina's. die dit weekeinde niet zonder veel rumoer, in Arnhem vergaderden. Maar het is nog maar het begin van de strijd. Zij gaan door, al of niet opgejaagd door de kritische Mina's. die ook deze beweging infiltreren. Vermiste tv-ploeg nog in leven VIENTIANE (AP) Een Bclgis^e t.v.-ploeg van vier man, die op 25 maairt in het noorden van Laos is verdwenen, zou in leven zijn na ontsnapt te zijn aan een per vergissing uitgevoerde mitraU- leuraanval van een Laotiaans vliegtuig, zo is in Vientiane meegedeeld. In het bericht, dat van de Laotlaanse inlichtingendienst afkomstig d-S, wordt ge. zegd dat het viertal dn gezelschap van een compagnie communistische Pathet Lao optrekt naar Moeong Soul aan de westelijke rand van de Vlakte der Krui ken, 185 km ten noorden van Vientiane. Voortaan slechts één vergunning in detailhandel j (Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG De regering zal bin nenkort een wetsontwerp bij de Kamer indienen, dat orde moet gaan scheppen in de chaos van vergunningen die on dernemers in de detailhandel nodig heb ben. Op het ogenblik bestaan er 41 ver- *chillende vergunningen. omdat de mees te detailhandelaren zich in meer dan f*n bepaalde branche begeven, hadden ïij ook meerdere vergunningen nodig, «aarbij telkens aan speciale eisen van vakbekwaamheid voor een bepaalde branche moest worden voldaan. nieuwe vestigingswet wil al deze verschillende vestigingsvergunningen vervangen door één vestigingsregeling voor de hele detailhandel. De minister- is het eens geworden over tet ontwerp van de nieuwe wet die de vestigingswet bedrijven 1954 moet gaan vervangen. De detaillist zal dan zijn assortiment kunnen uitbreiden zonder rich steeds weer opnieuw in vergun ningsprocedures te hoeven begeven. (Van onze correspondent L. Kleijn) Het gehucht Flouriques in het depar tement van dc Aveyron bestaat prak tisch niet meer, want de laatste vier inwoners zyn door een waanzinnige doodgeschoten. De dader is een man van 51 jaar, die een paar Jaar gele den het gehucht heeft verlaten. Hij had zich in C'olmar gevestigd na enige lijd in een psychiatrische inrichting te heb ben doorgeebracht. Vrijdagavond stapte hij uit de trein in Severac zonder bagage, maar met een oud jachtgeweer over zijn schouder. Hij kocht patronen en ging te voet naar zijn dorp, een afstand van 15 kilometer, 's Nachts sliep hij in een schuur. Zater dagmorgen bij het aanbreken van de dageraad klopte hij aan bij de boerde rij van zijn oom en tante en schoot eerst de 61 haa 67 dood. Vervolgens begaf hij zich naar een andere bqerderij waar de eige naar op het geluid van de schoten was komen toelopen. De dader zag hem ach ter een muur vandaan komen en schoot tweemaal. De boer werd dodelijk getrof fen. Tenslotte ging hij naar de laatste boerderij en schoot de 89-jarige boe rin dood Na deze vier moorden gooide hij zijn geweer langs de kant van de weg en kwam zijn halfbroer tegen „Ik heb zo pas", zei hij „een afschuwelijke slacht partij aangericht. Breng mij maar naar de gendarmerie". De halfbroer schonk daar geen aandacht" aan, geloofde het niet en liep door naar een kermis in Congres vraagt duidelijke taal ROTTERDAM Op het program- congres van D '66 van vrydagavond tot zondagavond in Rotterdam gehouden. Is veel kritiek geleverd op de gang van zaken binnen de eigen party. In woord en geschrift werd het „oeverloze ge praat" gehekeld. „We zeuren over pun ten en komma's, bcdryven woordwegery en vangen elkaar vliegen af", zo luidde de kritiek. Ook over het onvoldoende functioneren van een behoorlyk secre- riaat en over de slechte organisatie van het congres werden bytende opmerkingen gemaakt. Oud-voorzi/trter Van Lookeren Cam pagne was een van de ondertekenaars van een pamflet, waarin onder meer werd gezegd: „Wij zijn een kleine groep tariaatberoepsoongressisten, die hel vak jargon verstaan. Wij ademen amende menten. We zeuren de kiezers suf en kijken naar de winst die beneden ver wachting bleef. Wy zijn bedroefd. Sud der maar rustig door, het gaat allemaal vanzelf. Wellicht blijken we een koekoeksjong in het politieke Leven. Wel licht Is D '66 binnen afzienbare tijd verdwenen". De ondertekenaars van het pamflet zeggen verder de plechtstatigheid beu te zijn en moe te zijn geworden van hel praten om-hel-praten, van het pietepeu terige amenderen. Ook mondeling kwam diverse keren kritiek op de slechte organisatie en op de „stapels en stapels papieren waaraan we niks hebben om duidelijk te zijn". En toen fractievoor zitter Van Mierlo discussieerde over het beleidsplan, kreeg hij te horen dat er gauw een einde moest komen aan het n iebes-wel les"-spellet j e. Op het programcongres werd onder meer gesproken over het buitenlands beleid, over de defensie, de gemeente- j politiek, de .democratisering van het bedrijfsleven, de milieubeheer sing en de bevolkingspolitiek. De onderwerpen ontketenden een vloedgolf van amende menten en moties. Aan het beleidsplan werd een vrijblijvende discussie gewijd. D»t beleidsplan zal niet voor het najaar klaar kunnen zijn. Op een congres in december zal het behandeld kunnen wor den. Op het congres van december moet li tevens een antwoord gegeven worden op de vraag of D '66 volgend jaar even tueel regeringsverantwoordelijkheid wil dragen, onder welke voorwaarden dat zou moeten gebeuren en met wie D '66 eventueel een regeringssamenwerking zou willen aangaan. Enerzijds werd ge zegd dat alleen in de oppositie het standpunt van D '66 zo duidelijk moge lijk kan zijn, anderzijds werd erop aan gedrongen zo gauw mogelijk aan een kabinet deel te nemen, zonodig met de grote confessionele partijen Voorzitter Beekmans moest tenslotte beloven „binnen enkele weken met een duidelijk stuk te komen, waarin D '66 zijn standpunt bepaalit over zaken als: welvaart en welzijn, een roehbvaardiger verdeling van de welvaart, de leefbaar heid van ons land, de vrede en vrijheid in de wereld Verwijzend naar de uitspraak van mr. H. van Mierlo dat hij voor samenwerking mét de P.v.d.A. zou kiezen ,,als hij met de pistool op de borst zou worden ge dwongen", werd er in een motie op aan gedrongen zich dan liever voor „zelf moord" uit te spreken. Zowel een keuze voor de verouderde WD als voor de ver ouderde P v.d.A. is ongewenst, aldius het congres. Op verzoek van het hoöfd- bestuur werd deze motie ingetrokken. TEL-AVIV (Reuter) De Israëlische regering heeft dr Nahum Goldmann, voorzitter van het joodse wereldcongres toestemming geweigerd om naar Cairo te reizen voor besprekingen met pre sident Nasser over het conflict in het Midden-Oosten. Dit beeft een regerings woordvoerder in Tel-Aviv vanavond meegedeeld nadat de Franse radio mel ding had gemaakt van een uitnodiging van Nasser aan Goldmann De correspondent van de Franse ra dio in Tel-Aviv had gemeld dat enkele ministers, onder wie minister van De fensie Mosje Dajan. voorstanders waren van een reis van Goldmann naar Cairo maar dat anderen,, onder wie premier Golda Meir, er tegen waren. Goldmann zelf zegt geen uitnodiging te hebben ontvangen, hoewel hij toegeeft dat er een initiatief is geweest voor een ont» moeting tussen hem en president Nat*

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5