Rijvers; „Tegen Ajax moet je brutaler spelen Slappe derby met blanco scorebord EN DAT WAS DAN ADO.... 6 Wj zZ'ti J PIET KEIZER IN GLANSROL Tweemaal een strafschop, elk een punt Deelnemers intertotoreeks Scheidsrechter door bliksem gedood (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Met de op berustende toon uitgesproken woorden: „Met elf doelpunten tegen in zesentwintig wedstrij den moet je toch kampioen kun nen worden", veroordeelde Ernst Happel zonder het ronduit te zeggen de aanval van Feijen oord, die er wederom niet in was geslaagd een doelpunt toe te voegen aan de zestig die in schotvaarriiger tijden zijn ge scoord. Feijenoord bezit in de eredivisie de minst gepasseerde Het moment waarop Franz Hasil zün ploeg voor een treffer behoedde. Venneker (Sparta) heeft van rechts Eddy Treytel heeft de bal finaal gemist en als Hasil niet met een wanhoopstrap redding had gebracht, zou Ri (links) nog veel angstiger hebben gekeken. verdediging, steekt met de zes tig treffers nog ver boven de rest lit staat wèl elf stuks achter p Ajax maar juist in het jtadium dat de competitie wordt leslist, faalt de aanval. Wedstrijden achtereen is er «en doelpunt uitgekomen en toen Sparta gisteren na een opmerkelijk lajppe derby intevreden de cata- imben van het Kasteel opzocht, 'P Feijenoord stil onder de iche. Onweerstaanbaar drong tweede duel met Legia War- au naar voren, waarvan Happel slechts kon verklaren: „We heb- 'n nog tien dagen, we gaan heel ard werken en een oefenwedstrijd >elen tegen een zwakke ploeg. hoop dat de doelpunten dan :omen". De schutters moeten weer het gevoel krijgen dat ze kunnen scoren en daarvoor wordt een slachtoffer gezocht. Dat had eigenlijk Sparta moeten zijn vant er stond voor Feijenoord veel op iet spel. Het ging erom nog enigszins de lansluiting met Ajax te behouden of 'rijwel geheel te moeten afhaken. Het aatste is gebeurd. En dat was niet alleen iet gevolg van de geringe schotvaar- igheid maar ook van het ontbreken van e verbetenheid waarmee Feijenoord nige dagen tevoren Legia had bedwon- Feijenoord gunde zich alle tijd om egen Sparta op het juiste moment, zo iacht men, toe te slaan. Een gehavend ■paria dat Bentzon (gebroken been), d. Horst (geschorst) en Bosveld (ge- ilesseerd) miste. Verwijt Bij Feijenoord lag Van Duivenbode met !riep onder de dekens waardoor Haak P diens plaats kwam en Romeijn zijn ïgen positie innam. Met de- defensie an Happel zich nog wel wat permit- eren. En toch maakte Sparta's interim- rainer Pim Visser zijn mannen na af- pop het verwijt dat zij verzuimd hadden m over rechts te spelen waar volgens iem de meeste kans was geweest om. uccesvol de verdediging van Feijenoord te pakken. Visser had wel het on- [eluk dat daar uitgerekend Venneker tond, een van de zwakkeren in zijn quipe, die ook al. ondanks de invallers, de achterste lijn het sterkste punt ad. Zodoende werd het dus een pogen 'an de aanvalshrries om het sterkste eel van de tegenpartij te slechten. Het 'leef bij pogingen en er kwam geen ijfer op het scorebord. Happel: „We hebben een overwicht ehad en na de rust kansen maar die lissen ze gewoon." Dat had iedereen op sinds lange tijd weer eens volle tri- les bij Sparta met eigen ogen kunnen anschouwen. In de eerste helft kabbelde de strijd, e in vroeger tijden altoos furieus was, ezapig voort. Sparta's aanval bediende ich steeds van het passje-extra dat empoverlies betekent. Slécht één schot reeg Treytel te verwerken, van v. d. 'een. En Van Be veren behoefde ook niet neer dan een keer gevaar te keren. Bij en vrije trap die Kindvall precies in 'et hoekje prikte waar Van Beveren et en hoekschop van maakte. (ADVERT F. NT IE) ■IrUÜÉU] ■iBdiouffeurl grote 1970 keuze Er kwam vlak na de rust een opleving bij Feijenoord, die resulteerde in een geraffineerde pass van Hasil naar Kind vall die echter zo veel tijd nodig had om zijn schietbeen te „stellen" dat zijn vrije positie al weer teniet was gedaan, en een zeer fraaie inzet van Van Hane- gem weer knap spelend die Van Beveren keerde. De opdracht van Happel om vooral te schieten, werd naar ver mogen uitgevoerd. En dat vermogen bleefiri «iet toereikend. Een geweldige kans voor Wery, zeer z_wak,,bracht niet meer op dan een -vpurpijl in de tribu nes, een schot vari Hasil vërwérkle Van Beveren met een sprong naar de uiterste hoek en tegen het eind ving hij een schot van (weer) Hasil op de vuisten. Hasil, die zich kort tevoren grote ver diensten had verworven door de bal uit eigen doel te schoppen toen Treytel fi naal had misgegrepen op een voorzet van Venneker. Dat was dan ook het enige dat Sparta kon bereiken in die tweede helft. Nochtans wax-en de elf van de rechter- Maasoever als ploeg niet minder dan Feijenoord, dat aanvallend vergeefs zocht naar de stelling van waaruit de treffer kon worden gelanceerd. Het moet langzamerhand een obsessie worden om niet te kunnen scoren. Dat blijkt ook uit de geïrriteerde houding, die dan omslaat in acties de niet mogen voorkomen. Wery demonstreerde een botte houding wóarvan' de fysiek zwakke, maar ge- tructe, Kristensen het slachtoffer werd. Hij hinkte nog maar wat mee. Romeijn zwiepte Visser over de zijlijn. En toen scheidsrechter Boogarts, goed leidend, het eindsignaal liet klinken, lag de Pool Kowalik op het middenveld. Hij was ge troffen door de elleboog van Haak. Later kwam hij met een bepleisterd linkeroog uit de kleedkamer. De mededeling dat Ajax had gewon nen en dus vier punten voorsprong had genomen, kreeg van Happel dit com mentaar: „We hebben het kampioenschap niet afgeschreven. Dat doe je toch nooit?" Maar hij wilde wel de compe titie nadrukkelijk scheiden van het toer nooi om de Europa Cup. „Dit resultaat hééft niets met Legia te maken Dat komt over tien dagen aan de orde." Waarmee hij toch enigszins toegaf dat, zeker op dit moment, de Cup prelaveert. Want diep in zijn hart zal Happel er ook van overtuig-cl zijn dat de titel vrijwel onbereikbaar is ge worden. (Van AMSTERDAM Achteraf bezien was FC Twente voor Ajax een simpele opgave. De verwachting, dat de (zeker na de resultaten van gisteren) toekomstige landskam pioen het wel eens moeilijk zou kunnen krijgen tegen vooral de laatste weken weer sterk spelende FC Twente bleek ongegrond. Ajax won met 30, een resultaat, dat het klasseverschil juist weergeeft. Het leek er we! een half uur dat FC Twente voor een verrassing zou gaan zorgen, maar toen haalde Ajax ineens uit. Twee doel punten binnen vier minuten, beide het resultaat van resoluut afstraffen van fouten in de defensie, maakten FC Twente een geslagen ploeg. Tot het moment, waarop het eerste doelpunt viel. hadden de Ensehedeërs zich sportredactie knap verweerd en was de wedstrijd interessant. Door sterk te vertragen had de ploeg van Kees Rijvers het ritme uit het spel van Ajax kunnen halen. De Amster dammers waren over links, waar een weergaloos knap spelende Piet Keizer met zijn directe tegenstander Epi Drost deed wat hij wilde, wel enige malen dicht in de buurt van doelman Schrijvers gekomen, maar echt gevaarlijk konden zij, vooral door het sterke ingrijpen van De Vries niet worden. FC Twente leek te slagen in de opzet de stand tot aan de rust dubbelblank te houden toen Drost het gevaar van een door Cruyff en Keizer genomen hoekschop te laat onderkende. Cruyff kon de bal met een tikje van Keizer ontvangen met een effectvolle voorzet ongehinderd in de doelmond plaatsen, waar Swart met een kopbal voor de afwerking zorgde: (10). Dat gebeurde tien minuten vóór de rust en vier minuten later werd ook het tweede Amsterdamse doelpunt uit een „korte corner" geboren. Swart tikte de bal naar Keizer, die met een hoge voorzet Cruyff bereikte, die zich gemakkelijk van Drost ontdeed en een pass gaf naar de inmid dels ter hoogte van de sti-afschopstip ge arriveerde Keizer, die geen moment weifelde en onmiddellijk inschoot (20). Van dat moment af was de wedstrijd niet meer interessant. Het was duidelijk, dat het geconcentreerd en in persoonlijke duels uiterst professioneel (lees keihard) spelende Ajax met Keizer en de mid denvelders Rijnders en Mühren als beste spelers aan deze voorsprong niet meer zou laten tornen. Wakker geschud Kees Rijvers probeerde in de tweede helft wel de aantfal krachtiger te maken door éérst Van der Vall te vervangen door Streuer en vervolgens Blotenberg de plaats van de wel actieve maar weinig succesvolle Nagy te laten innemen, maar veel succes had hij daarmee niet. Ge vaarlijk werden de Ensehedeërs pas een kwartier vóór het einde toen de nuttig spelende Achterberg van grote afstand keihard in schoot en Bals een hoekschop (Van onze sportredactie) DEN HAAG De klap van de twee nederlagen is te groot ge weest. ADO staat „droog". De elf van trainer Jezek komen nog maar moeizaam aan scoren toe. En het enige doelpunt waarmee ADO gisteren het gelijke spel (11) tegen Telstar veilig stel de ging genuid in de nevelen van 't mysterie. Want speelde Hans Zwaan, de centrale verdediger van Telstar, de bal nu wél of niét met de hand toen hij ver in de eerste helft een ongevaarlijk uitziende situatie, samen met André, wilde oplossen? Scheidsrechter Boosten was na de wed strijd zeer beslist: „Ik heb het duidelijk gezien. Hij wilde de bal koppen en toen kwam het knuistje erbij". Maar Dick Advocaat, na wiens inzet Zwaan „hands" zou hebben gemaakt, was even gedeci- deei-d' „Het was geen sti-afschop, hij kopte die bal gc-woon." Het handgebaar in de richting van de witte stip maakte van de heer Boosten een omsti-eden fi guur op het terrein in het Zuiderpark. Hij werd fel belaagd door de hogelijk verontwaai-digde Velsenaars die hem drie minuten lang tot andere gedachten pro beerden te brengen. Maar Boosten hield voet bij stuk, ook toen Telstartrainer Jan Rab („die bal werd. gekopt, dat zag iedei-een, behalve de soheidsi-echter") het veld opkwam om de argumenten van zijn spelers te ondersteunen, ook toen de spelers van Telstar weigerden het straf schopgebied te verlaten. Eén minuut „Toen heb ik tegen de aanvoerder ge zegd, dat ze nog één minuut de tijd kre gen, anders zou ik de wedsti-ijd staken". Zover kwam het niet. Aad Mansveld mocht het oordeel vellen, nadat hij eerst de aanvoerder van Telstar, Van Egmond, opzij had moeten trekken. Mansveld deed wat van hem werd verwacht en schoot ADO onberispelijk naar een vooroprong (1—0) Dat was de enige opwinding die de genduizend op de tribunes in de eerste helft werd gegund, want daarvoor waren ADO noch Telstar bij machte geweest de harten sneller te doen kloppen. ADO niet omdat het de acties te gehaast en te on nauwkeurig uitvoerde, Telstar niet om dat spits Dik Beek wel zeer agressief was, maar het in zijn eentje ook niet kon, al had zijn provocerend optreden wel tot gevolg dat de nervositeit bij de verdedi gers van ADO werd verhoogd. En ADO Nerveus Mansveld, anders betrouwbaar sluit stuk van de Haagse elf, tastte enige ma len fors mis. Hij mocht van geluk spre ken dat na zo'n misser de opgekomen rechterverdedi ger van Telstar, De Vries, niet zuiverder richtte en het uitgestoken been van Ton Thie erger voorkwam. Beek bleef „storen" en voortdurend vrije trappen tegen zich ver-zamelen. Boosten: „Hij irriteerde me in het begin wel, maar na de rust heb ik gezegd dat het afgelo pen moest zijn en toen werd hij rustiger". Maar toen Piet de Zoete zich na een incident met die speler ging toeleggen op de bewaking van Beek. kreeg hij nog maar wenig kansen. ADO viel wel aan. maar de nervositeit overheerste ook de aenvalsacties, éie daardoor nauwelijks enig gevaar inhielden. Jezek: „Ik begrijp niet dat voetballers zo nerveus kunnen zijn. Tegen Ajax en Feijenoord spelen ze rustig, maar als het niet lukt, zijn ze blind van nervositeit". Ook nadat Mans veld de strafschop had benut bleven de acties te ongecontroleerd. Verkeerde hoek Voor het grootste gevaar voor doelman v. d. Meeren zorgde Zwaan die een on gelukkige wedstrijd speelde. Vlak voor de rust stuitte de bal van zijn voet (na een voorzet van Harry Vos) op de boven kant van de lal en huppelde vervolgens achter het doel. Na de rust toen Louis de Puyt zich veelvuldig op links ging bewe gen en Niels Holmström in de spits kwam, zocht Telstar wraak. De Velse naars begonnen op te dringen, maar dat sorteerde aanvankelijk geen effect. In tussen werd bij ADO Holmström vervan gen door Kor-evaar. Maar Telstar bleef aanvallen. Het resultaat van de pogingen kwam in de twintigste minuut. Weer wees Boosten naar de elfmeterstip, nadat Aad Mansveld de bal met de hand had weggewerkt. Bond nam de strafschop en ondanks alle aanwijzingen van zijn me despelers ging Thie naar de verkeerde hoek (11). Tegen de paal Dat was voor Telstar het sein om het massaal te proberen en ADO kwam goed weg toen Theunissen na een hoekschop van weer Bond keihard tegen de paal schoot. Daarom mocht ADO de han den nog dientknijpen. Daarom was ook Jezek niet ontevieden: ,,Ik moet wel te vreden zijn met het gelijke spel. want als dat schot van Theunissen er nog in gaat En Telstar-trainer Rab: „Ik ben niet on tevreden maar de factor geluk hebben we wel gemist1'. Nico de Groot, de speaker van ADO, bracht de wrevel van de toeschouwers treffend onder woorden. „En dat was dan ADO. En nu de uitslagen van de wed strijden in de eredivisie." moest weggeven. Het leek alsof Ajax door deze kogel werd wakker geschud, want de Amsterdammers verlegden het accent onmiddellijk weer naar de aanval en twee minuten later werd het 30. Fraai combinerend „sneden" Swart en Rijnders door de na de rust overigens sterk spelende defensie van FC Twente. Rijnders gaf precies op tijd een voorzet naar de door Dro9t weer eens vrijgelaten Keizer, die opnieuw niet de moeite nam de bal eerst te stoppen en met een droge knal Schrijvers voor de derde keer het nakijken gaf. FC Twente kon zich daarna alleen nog maar beijveren voor een draaglijk resul taat, maar verder dan een magnifiek schot van Ten Donkelaar tegen de lat kwamen de Ensehedeërs niet Onnodig Men kan FC Twente het verwijt maken dat het niet brutaal genoeg heeft ge speeld. Het maakte de in uitwedstrijden welhaast traditionele fout de tegenstan der te veel te laten komen. Kees Rijvers gaf dat na afloop ruiterlijk toe. „We zijn", erkende hij. „inderdaad niet brutaal genoeg. Een ploeg als Ajax moet je niet de kans geven te spelen. Ajax gaf ons die kans ook niet. Het zou allemaal nog niet zo erg zijn geweest als Epi Drost beter „ingesteld" was geweest. Alle gevaar kwam van zijn kant. In de eerste helft van het seizoen waren er geen pro blemen met hem maar de laatste weken Deze doelman is niet in staking. HQ ligt er wel bü of h(j wil zeggen: voor mg kunnen jullie wat. Dat was ook zo want dit is de eerste maal dat Schrijvers door Ajax „plat" werd ge maakt. Hij kan alleen ietwat ver wijtend kijken naar de man die deze treffer liet noteren: Sjaak Swart. Pal daarop kon Schrijvers nog eens zo kjiken: naar Piet Keizer. En na de rust voor de derde keer: weer naar Keizer. De advertentie op de achter grond slaat nergens op. Schrijvers mocht zün doel niet meer muurplaten dichtspijkeren. speelt hij ver beneden zijn kunnen. Pas nadat ik hem in de rust onder handen had genomen, ging het wat beter, maar hij is bij lange niet meer de man, die zich in het Nederlands elftal speelde. Ik ver wijt hem. dat er voor ons onnodig proble men zijn ontstaan". Geen problemen Rinus Michels was in een beste stem ming, vooral toen uit Rotterdam het bericht was gekomen, dat Sparta aan Feijenoord een punt had verdiend. Michels: „Het ging gemakkelijker dan we hadden verwacht. FC Twente viel me, eerlijk gezegd, tegen". „Problemen waren er niet voor ons". DEN HAAG FC Twente. Sparla. Ado en MVV zullen deze zomer Neder land vertegenwoordigen in de intertoto- competitie. Eerder was al besloten dat 1g de competitiestand van 5 april beslissend 1 zou zijn voor deelneming. Gezien de rangschikking in de eredivisie zouden Ajax. Feücnoord. PSV en FC Twente voor deelneming in aanmerking komen. De eerste drie clubs hadden echter geen belangstelling voor het toernooi. SIENA De Italiaanse scheidsrech ter Carlo Angeletti is gisteren toen hij dc voetbalwedstrijd SinalungaDico- mano voor de eerste klasse van de Italiaanse-competitie voor amateurs leidde door de bliksem gedood. Ondanks een hevige donderbui liet de 38-jarige arbiter de ontmoeting begin nen. Vier minuten later werd hij door- de bliksem getroffen. Angeletti was,op slag dood. Een speler van Dicomano die vlak naast hem stond liep brandwonden en een shock op. Als dr. W'im van zyil (van de NSF) dit plaatje ziet. zal hü ongetwüfeld uitroepen: goed zo. trimmen maar. H(j hoort de spelers van Telstar dan niet brommen erger zelfs want zü *ijn bezig de ijverig dravende scheidsrechter Boosten ervan te overtuigen dat er geen sprake is van een handsgeval waarvoor de recht spreker een strafschop op zün plaats achte. Het viel achteraf allemaal nogal mee want de heer Boosten kende Telstar ook een strafschop toe en toen waren de partüen weer gelijk en was Telstar tevreden.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 11