VLIEGKAMP VALKENBURG BASIS VOOR REDDINGEN VAN SCHEPEN EN BURGERS „Keer uw portemonnee om Ontstaan viel in wereldoorlog II LUSTRUM-FANCY-FAIR-BONA Gezellige drukte op Leidse veemarkt ZATERDAG 4 APRIL 1970 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Stevig vastgekabéld tan de helikopter haalt een van de teamleden even natte voeten voor de kust van Katwijk. Opsporings- en reddingsdienst populair gezicht van marine LEIDEN Gisteravond is in het Bona- i nad aangepast door een gehee, Ventura-Lyceum aan de Mariënpoel- straat voor de tiende keer in successie de Bona-Fancy-Fair van start gegaan. In zijn openingstoespraak zei pater Ge- lauff o.f.m., die volgens eigen zeggen een „insider" is, dat de klinkende namen het in tegenstelling tot voorafgaande jaren dit jaar af hadden laten weten. Pater Gelauff zei verder dat de fancy- fair zich aan deze tijd van vernieuwing EEN noodkreet van een schip: de eerste stuur man heeft blindedarmont steking. hij moet zo snel mogelijk in een ziekenhuis worden opgenomen. Een noodkreet van de wal: een twaalfjarig kind is zoekgeraakt in de duinen tussen Noordwijk en Zand- voort. Een noodkreet uit een zie kenhuis: er moet binnen zoveel uur een zending nieren uit' DuliséniK'hfèr zijn. Al die noodkreten, ze zijn voldoende om een op wacht zittend team van esquadron 7 van de koninklijke marine op het vliegkamp Valkenburg in een snelwerkend groepje vliegers en redders te veranderen. Vliegensvlug worden de uitrustingen uit de kast gehaald, wordt een Neptune startklaar gemaakt, ledereen is in rep en roer, de redding kan beginnen. dag bezet. Er staat constant een Neptune (opsporingsvliegtuig, wordt in de oorlogstijd gebruikt voor onder- zeebotenbestrijding) gereed en de bemanning van tien a twaalf man is paraat. Gedurende de daglichturen is er bovendien een helikopter met bemanning beschikbaar." Eén telefoontje van Radio Scheve- ningen is voldoende om het vliegtuig overdag in tien a vijftien minuten en 's nachts binnen een half uur te laten opstijgen. Slecht weer Helikopters gebruiken we by nacht niet omdat je dan byna geen referatiepunten hebt. Een heli kopter is moeilyk boven één punt te houden. „99 pet. van de aktiefe wordt bij slecht weer uitgevoerd. Per geval bekyken we of een helikopter moet worden ingeschakeld bij de aktie. Een heli kopter heeft maar een beperkt aantal vlieguren en als het niet noodzake lijk is. schakelen we hem ook niet in. Een Neptune zoekt het in nood ver kerende schip op. Pas als de juiste positie is bepaald, zetten we heli kopters in. De twee-en-een-half uur die de helikopter aan vlieguren ter beschikking heeft, staan niet toe dat hij die gebruikt aan opsporen." De meeste ongevallen gebeuren in 't water ten noorden van Nederland. Er zijn daar gevaarlijke ondieptes, waar veel schepen vastlopen." Drenkelingen Bij HET ZOEKEN naar drenke lingen houden wij ons aan een beperkte tyd. Op een grafiek rekent de computer voor ons uit hoelang iemand bij die en die temperatuur en omstandigheden maximaal in leven kan biyven. We nemen een ruime marge en hebben we na die tyd nog niemand gevonden, dan moeten we wel stoppen." „We nemen veel risico als het om een mensenleven gaat. Het geeft een mens moed als hij weet dat er naar hem wordt gezocht. Zijn overlevings kansen worden door dat weten gro ter. Als de man is gevonden biyft het vliegtuig boven hem vliegen tot de helikopter is gearriveerd. De dren keling zal dan tot het uiterste vol houden." „Normaal rukken we 3 a 4 keer per maand uit. Als de weersomstandig heden erg slecht zyn, bijvoorbeeld bij mist, wordt dat wel vier keer per week. Zijn de weersomstandigheden zo slecht dat we met veel moeite wél kunnen opstijgen, maar met geen mo gelijkheid meer kunen landen, dan kan de actie niet doorgaan. Een kleine demonstratie om te laten zien h^e hard het team de helikopter rent als er iemand in nood'verkeert. Klein land e zelden op. Nederland is maar zo'n klein land, daar is niet veel op te sporen. Het enige zyn de orgaanvluchten van ziekenhuis naar ziekenhuis en soms het opsporen van kinderen die op een open terrein zyn zoekgeraakt." „Met de andere afdelingen van de OSRD hebben we twee keer per jaar een internationale oefening. Een keer op papier en een keer echt, een „life exercise". Verder werken we alleen samen bij echte reddingsacties. Voor al met het Duitse OSRD-station heb ben we nogal eens wat te maken omdat dit gebied vlak naast het onze ligt. Dat overlapt elkaar wel eens." „Bij reddingsacties is er altijd een arts cf een ziekenverpleger aan boord. Meestal gaan we naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden ornaat daar een landingsplaats is. Trouwens, veel ziekenhuizen houden tegenwoor dig rekening met het aanvoeren van patiënten per helikopter. Het is het ziekenvervoermiddel van de toe komst." Aan de kabel 11TIJ ZIJN geen redders, wjj re gistreren alleen maar." Om een beetje de sfeer van een reddings- vlucht te proeven maakten wy een oefentocht met een helikopter mee. Het was stil weer met weinig wind- Een in onze ogen volmaakte vlucht, waaraan de spanning die er is als het om mensenlevens gaat, slechts ontbrak. Met een koptelefoon op, waardoor we allerlei onbegrijpelijke taal hoor den (het enige woord dat ik herken de was Pedro", de naam die de helikopters tijdens OSRD-acties dra gen) zaten we in de Agusta Bell 227. Ondertussen demonstreerden de me- cano-man en een van de andere be manningsleden hoe drenkelingen per hijsinstallatie omhoog worden ge haald. Alleen, samen met een red der of per brancard. Dingen die opzet van de fancy-fair. Het ls voor het eerst uit de hoek gehaald en staat nu op de lange zij op een geheel nieuwe stellage. Evenals voorafgaande jaren bevat dit reuzenrad weer vele fan tastische prijzen zoals radiobouwdozen, diplomatenkoffers en dekens. Ook de andere stands zijn geheel ver nieuwd, terwijl er een geheel nieuwe attractie is in de vorm van een maan stand. waar men met behulp van een magneet een kwartje moet proberen te gooien op één van de vele fraaie prijzen. Tot slot sprak pater Gelauff nog over de melaatsen van Sao Isabelle en Lima, voor wie de opbrengst dit Jaar bestemd ls. Hierbij bracht hij in herinnering, wat het wel is, als een mens gezond ls. Daarom, zei hij. wilde hij deze lustrum- fancy-fair openen onder het motto KU- PO, d.w.z. keer uw portemonnee om, echt helemaal om, in het besef dat door uw gave het geluk anderen misschien meer mag toelachen. Vervolgens begon het reuzenrad, ook dit jaar weer gedreven door de heren Visser en Castelein, weer te draaien, hierby ge- asslsteerd door Rle Kareman. Onder een gezellige drukte verwisselden spoedig vele prijzen van eigenaar. Als u in het weekend even de tijd heeft, moet u deze fancy-fair eens gaan De- zoeken. Zaterdag en zondag is de fancy- fair geopend 's middags van 2-5 uur en 's avond van 7-11 uur. Maak dan onder het motto Kupo van deze fancy- fair, gedreven door jongens van het Bo na, die er dit jaar meer werk van heb ben gemaakt dan ooit tevoren, een echte lustrum-fancy-fair. ADVERTENTIE Th. J. van der Heijden DOOR DE VELE VAKANTIEGANGERS LEIDEN Het was gisteren een druk ke markt, vooral veroorzaakt door de paasvakantie der scholieren, veel kin deren waren alleen, sommige met ders. Op de oude veemarkt was er in de vakantie veel jeugd, maar gisteren bleek duidelijk dat ze de Groenoordhal ook in Katwijk of Noordwijk kunnen vinden. Vooral de biggen en de hadden gezien tijdens een demon- I geiten trokken veel belangstelling. Wat rtratie, maakten we nu zelf mee. de markthandel betreft moet worden I vastgesteld dat het te koude voorjaar Natuurlijk werden we zelf ook aan aanvoeren, vooral op de afdeling run de kabel geknoopt en in een weiland I deren en dan met name het gebruiksvee gezet. Vice versa, we hoefden niet nog erg beperkt is. Ook van het groen terug te lopen. De Pedro had minder Worden van de welden is nog geen spra- dan tien minuten nodig om van Val- ^et Al het vee staat nog op stal en van te vliegen. Bij grote veranderingen die zich altyd in Katwijk haal- j het voorjaar afspelen is ook nog geen de hijs-j sprake. Het ls te hopen dat de vveers- te laten omstandigheden snel veranderen, dit kenburg af boven 5 de deiningmeter de één van de redders kabel even natte voeten i- GEBRUIKSVEE Toch was de handel in gebruiksvee rus tig pryshoudend. Vare koeien redeiyk, het algemeen genomen neemt men enige risico in de hoop op wat meer zon groei. Gereserveerd bleef men echter wel. Alles werd wel verkocht en naar wy vernamen in tegenstelling met Den Bosch waar geen vraag genoeg was t.a.v. het aanbod. Notering: Melk- en kalfkoeien van ƒ975 tot 1350 en 1650. Vare koeien van 700 tot 1000 en 1450. Enkele beste kwaliteiten boven notering. zien hoe het allemaal ging. Op de niet alleen voor wat betreft het ge- foto's kunt u het veel beter zien. j bruiksvee maar ook de lammetjes m I groeien niet zodat ook de aanvoer van Toen we de oranje overalls hadden i ,je z g zuiglammeren voor de slacht uitgetrokken, wisten we zeker dat we (export) uitbiyft. op de Pluto's (Neptunes) en Pedro's kunnen rekenen als we ooit zelf nog De aanvoer van biggen en lammeren lag eens in een hopeloos lijkende toestand in zee komen te liggen. In vredestijd is de OSRD, de Opspo rings- en Reddingsdienst, een van de onderdelen van de marine waar de gemiddelde burger zeer positief te genover staat. Men kan wél begrijpen dat een nieuw soort opsporingsvlieg tuig voor reddingsdoeleinden wordt aangeschaft. Dat er echter een bom menwerper wordt gekocht van onze goede belastingcenten, wekt bij vele burgers wel enige wrevel op. De man op vliegkamp Valkenburg, die ons veel kan vertellen over de OSRD, is luitenant ter zee le klasse, W. van der Heide, hoofd van de afd. operaties, die tevens is belast met de OSRD-vluchten. In de briefing-room, de kamer waarin de vliegers hun in structies plegen te ontvangen, geeft hy een kleine lezing over de OSRD. „De OSRD is ontstaan in de tweede wereldoorlog, toen men neergeschoten vliegers uit zee moest oppikken. Na de oorlog is de dienst uitgebreid tot hulp bieden by burgerongevallen. Daartoe wordt ook de burgerseheep- vaart gerekend." „De OSRD is een internationale or ganisatie. De Europese landen zyn verdeeld in verschillende gebieden. In aamenwerking met de andere vlieg velden opereert iedere afdeling zo veel mogeiyk in eigen gebied, wy mjn verantwoordeiyk voor het gebied rond Nederland." Ons coördinatiecentrum is 24 uur per JONGVEE De handel in jongvee zoals pinken en graskalveren was hoe kan het ook an ders rustig en stug. Notering: Pinken van 500 tot 600 en 800; Graskalveren van 400 tot 600. SLACHTVEE - RUNDEREN De aan voer op deze afdeling was vergeleken aan die van de voorgaande weken be perkt. Algemeen dacht men dat de om zetten van de slageryen gedurende de Paasdagen niet zo groot zou zyn ge weest. Maar de ruim 200 aangevoerde dieren werden goed tot vlot en pryshou dend verkocht, deze afdeling was spoe dig geruimd. Notering per kg geslacht gewicht: Vette koeien le en 2e soorten van 4,30 tot 4,90 en 5,20. Extra kwaliteite^ boven notering tot plm. 5,50. Vette koeien 3e soorten van 3,75 tot 4,10. Worst koeien van 3.60 tot 3,75. Slachtstie- reu van 4,75 tot ƒ5,—. Enkele iets ho ger. VETTE KALVEREN Weinig aanvoer maar een goede handel en hoge pryzen. Notering: per kg levend gewicht: van 3,90 tot 4,10 en 4,25. Nuka's per stuk van 100 tot 150. WOLVEE Een grote aanvoer zowel van schapen als van lammeren. De han del van vette schapen en vette lam meren was rustig en minder vlot. Voor wat de lammetjes betreft is het nog te koud om vlot zaken te doen. Notering: Vette schapen van ƒ130 tot 140 en 145. Vette lammeren van ƒ145 tot ƒ165 en ƒ190; Fokschapen met 1 lam van ƒ175 tot 200. Fokschapen met 2 lammeren van 250 tot 290. VARKENS Beurshandel: De indruk dat de slachtvarkens nog steeds niet op de hoogste pryzen staan wint veld, er is nog steeds een goede vraag en het aanbod ls hiervoor te gering. Dit heeft ook gevolgen in de handel van biggen en lichte varkens ondanks het goede aanbod, voor wat betreft het aantal werd alles vlot verkocht. Notering: Pryzen per kg gewicht: Lich te slachtvarkens van plm. 2,78 tot 2,80. Lichte slachtzeugen van plm. ƒ2,20 tot ƒ2,30. Per stuk: Drachtige zeugen van ƒ550 tot ƒ650 en 675. Schrammen van 125 tot 135 en 145. Biggen van 105 tot 110 en 115. GEITEN In deze afdeling een groot aanbod en toch een goede handel met hogere pryzen, zelfs tot 115. Notering: van ƒ30 tot ƒ65 en 85 tot 115. Al met al, afgezien van het koude voorjaar een goede markt I I 1

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3