)e laatste uren voor een langdurige bezetting Israël beschuldigd van martelingen Franse gangsters spoorloos, gijzelaars maar veilig Nieuw offensief in Vietnam HULPPLOEGEN IN GEDIZ GEHINDERD DOOR DE REGEN OP 10 MEI 1940 KWAMEN DE DUITSERS (SLOT) Min. Klompé: help water schoonhouden Politie hatl nakijken Soedanese iman gedood Kapt. Medina in staat van beschuldiging voor My Lai Ned. paviljoen in Osaka door prins geopend Ralten tussen de puinhopen )NDERDAG 2 APRIL 1970 DE LEUDSE COURANT de laatste uren vóórdat Néderland lituleerde voor de Duitsers schrijft dr. L. Jong behartigenswaardige dingen. Hij jst er vooral op, dat men vooral achteraf irzichtig moet zijn met beoordelingen over gedragingen van de Nederlandse militairen de oorlogsdagen. Tot slot onderstaand gment over de gebeurtenissen van die »en rond het regeringscentrum Den Haag. de acties, die op de dertiende en veertiende r tegen de restanten van de tweeëntwintigste tlande-Division ingezet werden, kunnen wij zijn. Die restanten hadden zich in hoofdzaak drie punt enverschanst: in Overschie ongeveer drie punten verschanst: in Overschie ongeveer ;eveer driehonderdvijftig. bij het dorp kenburg ongeveer zeshonderd. De groep bij Wassenaarse Slag werd op de twee laatste echtsdagen naar verhouding met rust gelaten; wist aan Nederlandse kant niet precies waar zich bevond en zulks bemoeilijkte het inzetten offensieve acties. De twee andere groepen gen het evenwel vrij zwaar te verduren, ciaal de groep te Overschie, die op de dertiende driemaal toe van Rotterdam uit aangevallen 1, soms met fanatisme, maar helaas steeds slechte coördinatie, zodat de aanvallers per niet veel opschoten. Gevaarlijker zou het de Duitsers kunnen worden indien de eerste ,ie uit de buurt van Delft met kracht naar trschie zou doorstoten. Om drie uur in de ht van 12 op 13 mei werd die aanval ingezet, n vernam de divisiecommandant zowel van de imandant van het eerste legerkorps als van eraal Winkelman, dat hij de actie moest reken en met zijn divisie een deel van het de generaal gelaste pantserafweerfront moest n opbouwen; op dat punt komen wij teryg. De imandant Vesting Holland, generaal Van Andel, rde hier eerst van om twee uur 's middags, igst verontwaardigd was hij en zijn protest succes: generaal Winkelman keurde goed, dat actie tegen de Duitsers te Overschie door een van de Nederlandse troepen hervat werd. die hervatting kwam het op dinsdag 14 mei zonder moeilijkheden. De ondercommandanten het regiment jagers, die hier moesten vallen, bleken namelijk alleen de beschikking lebben over oude stafkaarten waar de autoweg terdam—Den Haag en de nieuwe wijken van irschie nog niet op stonden. Van nog groter was dat bij hun troepen (die gezien den hoe Rotterdam in het begin van de middag gebombardeerd was) in het algemeen de fut was. Velen hielden zich schuil, anderen dwenen in de richting van Delft. Tegen vijf middags kwam, vlak bij Overschie, ook die uwe opmars tot staan. Zo ook bij Valkenburg. 5 pas tegen het einde van de middag van Nederlands geschut in stelling tegen de Duitsers. 14 mei een nieuwe, stevige aanval in voorbereiding; hij werd niet meer ingezet. Wel was op 13 mei de beschieting van het dorp hervat. Voor de ongeveer driehonderd Nederlandse krijgsgevangenen en voor de burgerij werd het een onhoudbare toestand. De krijgsgevangenen, in een garage samengeperst, moesten zelf zien hoe ze aan eten kwamen; soms mochten een paar man fourageren. „Hebben enige weckflessen met ingemaakte groenten gevonden", schreef één hunner op de dertiende. „De andijvie is, geloof ik, bedorven. Maar als je honger hebt, eet je alles, zelfs halfverrotte peen! Kippen worden geslacht. Een lammetje loopt rond, die zal ook wel gevild worden. Geloof dat artillerie weet dgt we hier liggen, want alles om ons heen wordt platgeschoten. Boerderijen zien we door de raampjes van de garage afbranden. Duitse soldaten gaan broederlijk met ons om Dinsdag 14 mei. Leef nog steeds en ben gezond. doch wederom slecht geslapen Ik bemachtig een sigaar en een stukje kip Hoera, om negen uur krijgen we brood. Het is wel niet veelmaar het stilt de honger enigszins. Twee uur: één fles inmaaksnijbonen delen onder vijfentwintig man! We maken ruzie om het nat. Hoe lang nog?" Die laatste vraag stelden zich met name ook de mannelijke inwoners van Valkenburg, die eveneens door de Duitsers gevangen werden gehouden. Zij die ouder waren dan vijfenzestig en alle vrouwen en kinderen kregen evenwel dinsdagmorgen verlof naar Katwijk te trekken. „Ouden van dagen, die moeilijk lopen konden, zag men op handkarren zitten, één zat er zelfs in een kinderwagen". De ,.ai*mzalige stoet" werd door misverstanden van Nederlandse kant nog beschoten ook ja de vluchtelingen werden aanvankelijk door Nederlandse troepen met de bajonet tot halverwege Valkenburg teruggedreven voor ze zich dan toch naar Katwijk mochten begeven. Evacuatie van gewonden werd door de commandant van het eerste legerkorps niet j toegestaan: eerst moest, zei hij, de Duitse I bezetting van Valkenburg capituleren. Dat j weigerde zij. Op 14 mei tekende generaal Winkelman tenslotte de capitulatie. Hi.i wilde militairen en burgers niet langer blootstellen aan de overmacht van de Duitsers, die oprukten in het laatste deel van de j vesting Holland. Maar ook is het waar wat dr. L. de Jong schrijft: j „Naar verhouding had vooral de tweeëntwintigste Luftlande-Division. welker landing bij Den Haag op 10 mei goeddeels mislukt was. zeer zware verliezen geleden. Daar kwam nog bij, dat de transporttoestellen, die de Luftlande-Division en de zevende Flieger-Division vervoerden, voor het grootste deel door instructeurs uit de scholen voor vliegtuigcommandanten van de Luftwaffe bestuurd werden. Die instructeurs waren niet gemakkelijk te vervangen; de transporttoestellen evenmin. De archieven van de onderdelen van de Luftwaffe zijn bij de Duitse capitulatie in 1945 verbrand, maar uit de studies, die Duitse officieren geschreven hebben, alsmede uit de nauwkeurige onderzoekingen van de sectie luchtmachthistorie van de staf van de Koninklijke Luchtmacht is gebleken, dat de Duitsers minstens een derde van alle toestellen, die zij tegen Nederland inzetten (jagers, bommenwerpers, transporttoestellen) verloren hebben. Voorts hebben de Duitsers zelf erkend, dat hun verlies aan transporttoestellen in elk geval boven de helft lag; mét het verlies aan elitetroepen en geschoolde instructeurs vormde zulks voor hen een schadepost die enkele jaren lang merkbaar bleef". En dr. L. de Jong besluit ergens in zijn boek het trieste beeld van 10 .tot 14 mei 1940 als volgt: „Evenals vrijdag de tiende was dinsdag de veertiende mei een stralende lentedag. De zon kwam in het westen van het land aan een nagenoeg wolkeloze hemel te staan; het werd haast zomers warm. In de oude stadskernen van de Hollandse en Westfriese steden, in Delft, Gouda en Leiden, in Amsterdam en Haarlem, in Alkmaar en Hoorn, speelden zonnevlekjes, door wiegelend water weerkaatst, op gevels van huizen, die. toen Rembrandt en Vermeer er langs liepen, nog het gehele stadsbeeld bepaald hadden. Zwartbont vee lag in met bloemen bespikkelde weiden te herkauwen of stond aan de rand van sloten en vaarten in de schaduw van uitbottende bomen. Maar: „De koningin zat in Londen. Ook het kabinet was vertrokken. De strijd liep ten einde. Hoeveel dagen, hoeveel Tel-Aviv: n iet-gestaafde beiveringen LONDEN (Reuter) Israël wordt be schuldigd van het martelen van .Arabi sche gevangenen, in een verslag dat is gepuliceerd door „Amnesty Internatio nal", een internationale vereniging tot hulpverlening aan politieke gevangenen. Arabieren hadden aan vertegenwoordi gers van Amnesty International in het Midden-Oosten verteld dat zij met elek trische stroom waren gekweld, waren ge slagen en met brandende sigaretten be werkt tijdens verhoren. Amnesty Inter national wil dat een internationale com missie een onderzoek instelt. Zij zegt de mededelingen van de Arabieren te kun nen steunen met foto's en medische verklaringen. Het Israëlische ministerie van Buiten landse Zaken heeft verklaard verbaasd te zijn over het rapport van Amnesty In ternational. Volgens een woordvoerder van dit ministerie zijn de beschuldigin gen aan het adres van Israël die in dat rapport zijn vervat, „gebaseerd op niet- onderzochte beweringen". De Israëli sche regering, zei hij, heeft zich bereid verklaard mee te werken aan een onder zoek van zulke klachten. Al degenen in vijandelijke staten, die in Israël een klaoht willen indienen, kunnen dat doen. Zij krijgen de vereiste vergunningen, hun veiligheid wordt gewaarborgd en zij kun nen over een advocaat beschikken. De Israëlische ambassade in Londen zegt met „Amnesty International'' over de beschuldigingen te hebben gesproken en dat deze vereniging te kwader trouw heeft gehandeld door het rapport te pu bliceren. Toen een jaar geleden, aldus de ambas sade. dezelfde klachten werden geuit., anoniem en zonder exacte bijzonderheden heeft de regering al een onderzoek inge steld en toegezegd dit oóderzoek voort te zetten als voldoende gegevens konden worden verschaft. Driemaal zelfverbranding in Frankrijk PARIJS (DPA) wellicht zouden nog j mannen en verstrijken vóór, mét de Wehrmacht. de sinistere zelfverbranding Gestapo haar intocht zou doen?" Uit: „Mei 1940" van dr. L. de Jong. derde deel van „Het koninkrijk der Nederlanden in de tweede wereldoorlog (Staatsuitgeverij). - In Frankrijk hebben sen vrouw zich door n het leven beroofd, park in Nice overgoot een 30-jari- ge man uit Dahomey, Gregoire Monhak, zich met benzine en stak daarna zijn kle ding aan. Enige uren tevoren had in het 40 km. verder gelegen Grasse de 36-jari- ge Georges Bianco hetzelfde gedaan. In een Parijse buitenwijk koos de 29- jarige Vietnamese Thi Tran TVan, moe der van twee kinderen, uit zwaarmoedig heid de dood in de vlammen. GUATEMALA Ontvoerders eisen vrijlating guerrilla's IUATEMALA (AFP-RTR) De voerden van de Westdultse ambas- eur in Guatemale Karl von Spreti ben vandaag van de Guatemalleek- -egering geëist dat in ruil voor de >assadeur alle gevangen guerrilla - Jders sullen worden vrijgelaten. Dit It in een offcieel communiqué van regeringsvoorlichtingsdienst in Gua- sla-stad. Het gaat om 14 tot 17 guer- wtrijders. die deels hebben meege- n vorige ontvoeringen. oals bekend werd de ambassadeur in ïacht van dinsdag op woensdag door groep gewapende lieden ontvoerd, hij in zijn wagen naar huis wilde ;n. Later is hij er nog in geslaagd 'n mhamdig geschreven kaart te ver en waarin hij meldde dat hij in goe- [ezondheid verkeerde, ater maakte de politie in Guatemala- 1 bekend dat drie gewapende jonge- gepoogd hebben de Guatemalteekse si-colakoning Robert Castello te ont ren. Castello zou in het centrum van itad gedwongen zijn geweest uit zijn ;en te stappen. Daarna begon hij ech- om hulp te schreeuwen en rende weg. drie jongelui stapten daarop weer in eigen auto en vluchtten de stad uit. (Van onze parlementaire redactie) UTRECHÏ Minister Klompé (CRM) heeft de huisvrouwen opgeroepen minder wasmiddelen te gebruiken en niet al te gemakkelijk naar de spuit bussen met insekticide te grijpen. In wasmiddelen zitten stoffen die via het afvalwater onze wateren blijvend vervuilen, omdat ze biologisch niet afbreekbaar zijn, aldus de minister. De vrouw bepaalt volgens minister Klompé voor een belangrijk deel het consumptiepatroon. Daardoor kan zij indirect invloed uitoefenen op de produktie van goederen die door gebruik het milieubederf bevorderen. Vrouwen moeten minder wasmiddelen gebruiken Minister Klompé opende vandaag Utrecht de. kadercursus voor over milieuverontreiniging, een activiteit in het kader van het Europees natuur beschermingsjaar. Volgens de bewinds vrouwe is de mens een heilloze weg in geslagen wat betreft zijn omgang met zijn milieu, welke weg tot een catastrofe zal kunnen leiden als niet op korte termijn doeltreffend wordt gehandeld. Met nadruk protesteerde minister Klompé tegen de voorstelling van zaken dat de overheid de eigenzinnige onaan tastbare grootmacht is die het op het welzijn van de burger gemunt heeft, en j die het land met beton en staal wil over dekken. In het totale overheidsbeleid neemt de bevordering van het menselijk welzijn, waaronder de zorg voor natuur en landschap, terecht een zeer belang rijke plaats in, aldus dr. Klompé. De minister vindt dat de individuele burgers de zorg voor het milieu te veel afschuiven op de overheid, onder het motto „wat kan ik er aan doen". Het is al te eenvoudig om „de" Industrie of „de" overheid de schuld te geven. Het kan niet genoeg gezegd worden dat de individuele mens een belangrijk aandeel heeft in het ontstaan van de huidige noodsituatie in de milieuhygiëne, zo stelde minister Klompé bij haar oproep aan de huisvrou- (Van onze correspondent) 'ARIJS Het drama -of, wil men, de mis in het hotel Versailles te Ville- nchc aan dc Rivièra is afgelopen. De tste twee gijzelaars zijn vrijgelaten cn keren in goede gezondheid, maar de tie heetf de vier boeven voor het na- ten. Want die zijn weg en spoorloos onbekende richting verdwenen. laatste bedrijf heeft zich als volgt •cld: Tot laat in de avond is in het verlicht door schijnwerpers van de onderhandeld over een compromis, ij de politie alles moest doen om vergieten te voorkomen. Dat maak- positie van de vier gangsters vrij Wij laten de Duitse toerist vrij, houden de Parijse gijzelaar, de heer gnon. In deauto die de politie ons beschikking moet stellen nemen wij heer Lespagnon en een commissaris politie mee om te voorkomen dat er eg op ons wordt geschoten. Wij hen op een bepaalde plaats vrij laten en bovendien moeien twee motor rijders van de politie ons vooruitrijden, die wij de te volgen route zullen opgeven. Van de politie was dat teveel gevraagd, j Voor de vier boeven zou dat een al te I eervolle aftocht zijn geweest. Men werd het dus tegen middernacht eens over een compromis. De Duitse gijzelaar, een man van 73 jaar met een hartaandoening, zou worden vrijgelaten. De vier zouden het grootste deel van hun wapens in het hotel achterlaten en de Parijzenaar Lespagnon zou in zijn eigen wagen het viertal wegrijden, richting Nice. Dat gebeurde. De politie trok zich terug, de auto reed voor en de vier reden in snelle vaart weg met de heer Lespag non aan het stuur. De klok stond toen op half twee midden in de nacht. Onderweg veranderden de vier gangsters van rich ting en sloegen de weg in naar Marseille. Tegen het aanbreken van de dag werd mevrouw Lespagnon door haar man op gebeld, die verzekerde dat hij zich in goede gezondheid bevond, en dat hij weer onderweg was naar Villefranche, De vier boeven had hij ergens onderweg achtergelaten. Dank zij het moedige optreden van de heer Lespagnon is het avontuur dat 20 uur geduurd heeft, goed afgelopen. De jacht op het viertal kan thans beginnen, ofschoon de politie niet goed weet. waar zij zal moeten zoeken. NAM boort gas bij Ameland (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Nederlandse Aard olie Mtf heeft by een proefboring even ten noorden van Ameland aardgas aange- I troffen. Of het om een redelijke hoeveel- heid gas gaat, groot genoeg om te exploi- j teren, kan nog niet gezegd worden. De j N.A-M- spreekt over „gasindicaties". Op de oost- en de westpunt van Ame- j land was al eerder bij proefboringen gas aangetroffen. De N.A.M. houdt er reke ning mee dat onder Ameland inderdaad een aardgasbel zit. Het kan echter nog wel maanden duren voordat er zeker heid over winningsmogelijkheden is. Waarschijnlijk zal op nog meer plaat sen geboord moeten worden voorddt vol doende gegevens beschikbaar zijn. De jongste succesrijke boring was gesitueerd in lokatie nes noord 1, deze plaats ligt binnen de territoriale wateren, en valt daarom evenals de Waddenzee onder de i landconcessie Noord-Friesland, zo deelde i een woordvoerder van de N A M- mee. SAIGON (AFP) Na zeven m den betrekkelijke rust waarin zij zich logistiek hebben kunnen voorbereiden, zijn de Vietkong- en Noordvietnamese troepen gisteren op uitgebreide schaal in actie gekomen, en in de hoofdkwartie ren van de Amerikanen en Zuidvlet- namezen was men er in de avond niet zeker van of het om een korte opflik kering van de gevechtsactiviteit gaat of om een groot algemeen offensief. Toen in de avond de gegevens va troepen te velde binnen waren, bleek dat de tegenstander 255 besohietingen infanterieaanvallen had uitgevoerd op steden, militaire installaties en Zuid- vietnamese en Amerikaanse kampemen ten. Woordvoerders beperken zich het ogenblik tot opmerkingen als „een aanzienlijke verhoging van de militaire activiteit op initiatief van de vijand in het gehele gebied". Uit de verliezen die de Amerikanen bij de jongste aanvallen hebben geleden, maken militaire waarnemers op dat zij zijn verrast. Zevenendertig doden 140 gewbnden in enkele uren. Volgens Amerikaanse opgaven verlpor de tegen stander- 504 man aan doden. De hoofdstad Saigon werd gespaard, maar- de luchtmachtbasis Bien Hoa, waar- het hoofdkwartier van het derde tacti sche gebied is gevestigd, kwam onder zwaar raketvuur te liggen. In totaal werden twintig steden, een .tiental Ame rikaanse of Zuidvietnamese hoofdkwar tieren en vier luchtmachtbases bescho ten. Braziliaanse zwarte lijst met 140 namen SAO PAULO (AP) De Braziliaanse politieke politie heeft bevel gegeven 140 mensen, die van ondermijnende activi teiten worden verdacht, in preventieve hechtenis te nemen. Bij hen bevinden zich negen journalisten, acht r.-k. gees telijken. vijf doktoren, een rechter, een vroegere onderofficier van de Braziliaan se luchtmacht, en verscheidene advoca ten, ingenieurs, professoren, studenten en ex-priesters. Zij worden allen be schuldigd leden te zijn van de „nationale bevrijdingsactie" (ALN), die volgens de politie een mantelorganisatie van de Braziliaanse communistische partij is. Preventieve hechtenis betekent dat ieder op de lijst, die reeds in de gevan genis is, daar zal moeten blijven tot zijn proces. Het is niet bekend hoeveel van de 140 rich reeds in hechten» bevinden. Gezin verdrinkt na aanvaring (Van een onzer verslaggevers) BREDA Vier personen uit een ge zin worden vermist na een aanvaring op de Westerschelde van twee Belgische schepen. Door nog onbekende reden bots ten de „Sabre 2" en het binnenschip „Al fred Petra" op elkaar. De Alfred Petra zonk vrijwel onmiddellijk naar de diep te, die ter plaatse ongeveer 10 meter be draagt. De binnenschipper, die met zijn zoontje wilde overspringen, gleed uit en n de golven. Hij kon niet Zijn \touw. die wel kon n met haar dochtertje als 2de wilde springen, kon evenmin worden be reikt. De rijkspolitie te Wemeldinge die naar de vermisten speurt, heeft aange spoeld kinderspeelgoed en deklast aan getroffen, vermoedelijk afkomstig van 't gezonken schip. Een matroos en de Ne derlandse loods konden worden gered, doordat zij snel wisten over te stappen. verdween CAIRO AFP Iman el Hai Abdel Rahman el Mahdi, de leider van de Ansarsekte die tegen de Soedanese re gering in opstand was gekomen, is in de nacht van dinsdag op woensdag ge dood toen hij trachtte de grens met Ethiopië over te steken, zo heeft ra dio Omdoerman meegedeeld. Het eiland Aba in de Nijl, waar de Imam zetelde, was dinsdag door Soedanese regerings troepen bezet. De Imam is in 1918 ge boren en in Egypte opgeleid. Hij zei onder de Arvsari 3 miljoen volgelingen te hebben. IADVERTENTIE Hoe is die Italiano nou? 't is een babbelaar een sabbelaar een züigertje een bijtertje een zoetertje een zoutertje een zachtertje een knappertje een suikertje een dropje Italiano is dus èlles? Ja, 't is een lekkertje! de candy drop WASHINGTON (Rtr.) Het Ameri kaanse leger heeft kapitein Ernest L. Medina officieel In staat van beschuldi ging gesteld als voornaamste verant woordelijke voor alle moorden die zün compagnie in maart 1968 in het Viet namese dorp My Lai soa hebben ge- De kapitein wordt er niel. van beschul digd de burgers persoonlijk ter dood te hebben gebracht, maar hij i6 volgens een verklaring van het leger als com pagniescommandant verantwoordelijk voor de door zijn eenheid gepleegde misdrijven. Eerder was Medina beschuldigd van moord in eigen persoon op minstens 4 mensen. Ook loopt tegen hem de beschul diging, dat hij van de moorden had ge weten. en zijn meerderen daarvan niet op de hoogte had gesteld. Deze twea aanklachten heeft hij tegengesproken. Militaire autoriteiten in Fort McPher- son in Georgia zullen het krijgsrechtelijk equivalent van een „grand-jury"-onder- zoek uitvoeren naar de beschuldigingen. Zij moeten beslissen of de zaak van Medina voor de rechter zal komen. Pas dan zal het precieze aantal door Ame rikanen in My Lai vermoorde burgers worden gepubliceerd, aldus het Pentagon. In totaal zijn nu 25 soldaten en officie ren in verband met de massale slachting aangeklaagd. OSAKA (ANP) Gistermorgen heeft j prins Bernhard officieel het Nederlandse I paviljoen op de wereldtentoonstelling in Osaka geopend. Voor deze gelegenheid was 1 april uitgeroepen tot Nederlandse dag, waarvoor ook mr. Cals, commissari-n generaal van de Nederlandse expositie aanwezig was. Tijdens de officiële plech tigheid in de grote feestzaal werd de prins eerst toegesproken door de Japanse regeringscommissaris voor de Expo, Toroe Hagoeiwara. De prins antwoordde daarop in een Engele toespraak en bracht de al zo lang bestaande banden tussen Japan en Nederland in herinnering. Het 1* immers 370 jaar geleden dat het Neder landse schip „De Liefde" als eerste het anker liet vallen voor de kust van Kioesjoe. Hiermee ontstond een unieke relatie tussen beide landen. Ook haalde de prins het motto van de wereldtentoonstelling aan: „Vooruitgang en harmpnie voor de menseid". „Ik hoop", zo besloot de prins zijn toe spraak, „dat de harmonie tussen de aan de tentoonstelling deelnemende landen mag worden bereikt, die essentieel is voor de wereldvrede. Vervolgens bracht de prins een bezoek aan het Nederlandse paviljoen. Dit heeft een vrij grote populariteit onder de bezoekers. Uit een enquête bleek Neder land zelfs vóór Rusland en de Verenigde Staten te komen. Er waren gisteren ook enkele officiële Nederlandse delegaties aanwezig. Eén uit Amsterdam onder leiding van burge meester Samkalden en een Rotterdamse onder leiding van wethouder Jettinghof heeft men gestreken I de buurt GEDIZ (AP) De leden der hulp ploegen die doorgaan met het zoeken slachtoffers die onder dc puinhopen Gediz en andere steden begraven liggen, gaan eindeloos door met hun taak. Tot hun vijanden behoren de regen en het ongedierte, dat op de rijke en onver wachte buit is afgekomen. Het wemelt er van ratten, kakkerlakken en ander gebroed. Het officiële dodental bedraagt thans 1080, maar volgens de minister van Hulsvesting, Nakipoglu, zal dit getal ver moedelijk stijgen. ti te letten op rovers. Zo groep zigeuners die neer bij een vernield dorp in i Gediz -bevel gegeven verderop te gaan. In eenitent in Gediz. heeft de directeur van een leenbank in de buurt een kan toor ingericht. Er staat geen brandkast. De directeur zit achter zijn tafel met om de heup een grote revolver. Alles wat hij ontvangt verdwijnt secuur in zijn zakken- Tot nu toe zijn in en bij Gediz 10.000 tenten gearriveerd en in gebruik genomen, maar er zijn er meer nodig, zeker nog 8000. De Turkse pers heeft geëist dat de regering plannen moet gaan maken voor een grondig heropbouwprogramma, waar bij rekening moet worden gehouden met de komst van nieuwe aardschokken. „Japan heeft het probleem opgelost", schrijft een blad, „waarom kunnen wij dat niet?". MINISTER KLOMPé: Vrouw beïnvloedt produktie milieubedervende goederen UTRECHT (ANP) De vrouw bepaalt voor een belangrijk deel het consumptie patroon. Hierdoor kan zij indirect invloed uitoefenen op het al dan niet produce ren van goederen, die door het gebruik het milieu bederven".. Dit zei minister Klompé van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk vanmorgen in Utrecht, waar zij een kadercursus vooi vro over milieuverontreiniging opende. Als voorbeelden van milieubederven de goederen, noemde de minister was middelen, waarin stoffen zijn verwerkt, die onze wateren via de afval lozing blijven verontreinigen, omdat ze biolo gisch niet afgebroken kunnen worden, en de „veelal al te gemakkelijk gehanteer de" spuitbussen met insectenbestrijdinga- middelen. De minister stelde nadrukkelijk, dat de individuele mens enerzijds een belang rijk aandeel heeft in het ontstaan van de huidige noodsituatie, terwijl hij het anderzijds in zijn macht heeft, deze si tuatie in positieve zin te beïnvloeden. „Het is al te eenvoudig om „de" industrie of „de" overheid de schuld te geven".

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7