mening V+";s aii Zwembad „De Kuil" zaterdag open UW Lopsenklooster centrum van verzet tegen belastingmaatregelen BOUW BINNEN EEN JAAR GEREALISEERD BEWEEGBARE BODEM: VELE MOGELIJKHEDEN Bestuur: deze bestemming geschikter dan skelterbaan AGENDA RIJNSTREEK Verbouwde bank officieel heropend Zang en toneel te Zevenhoven In Alkemade twee auto's ontvreemd Sportbeleid op de helling MARKTEN Geestelijke illegaliteit vergaderde op 1 april 1475 „Van uitstel komt afstel" DONDERDAG 2 APRIL 1970 DE LEIDSE COURANT Zwembad „De Kuil", zoolt het de buitenkant uitziet. "'4-. - BODEGRAVEN Zaterdag zal burgemeester mr. J. J. Croles van Bodegraven het nieuwe overdekte zwembad „De Kuil" officieel openen. De ceremonie vindt plaats middels een druk op de knop, waardoor de beweegbare bodem in het diepe bassin in werking wordt gesteld. Bodegraven behoort tot de eerste gemeenten in de Rijnstreek, die beschikken over een overdekte zweminrichting. In de directe omgeving zijn het tot op heden Leiden, Gouda en Hazerswoude, die een overdekt zwembad hebben. In Alphen a. d. Rijn is er een in aanbouw. De totale bouwkosten van dit object „De Kuil" bedroegen £1.171.000, Het fraaie bassin -n de verlichte awemzaal. Grafiek van Willem Breddels in Hazerswoude DE LEIDEN AAR Willem Breddels exposeert tot 18 april a.s. in het architectenbureau Roelandg en Van Resteren aan de Willem Klooslaan 4 te Hazerswoude-Rijndijk een aantal nieuwe etsen alsmede enkele series zeefdrukken, welke laatste gemaakt zijn naar teksten van Willems vrouw We. waren benieuwd naar dit nieuwe werk van deze nog steeds naar een definitieve vorm zoekende kunste naar. Zo langzamerhand kragen we sterk de indruk, dat hy daaraan toe is, hetgeen we overigens zouden be treuren, omdat hij dan wel heel dicht aan het einde van zijn latijn zou zijn. De motieven en de symbolen gaan door de veelvuldige herhalingen sterk «an spanning en aan verwachting inboeten. Wij beschouwen Breddels nog steeds als een kunstenaar, die meer in z'n mars moet hebben, maar dan komt het er toch wel heel moei lijk bfl hem uit. Dat wil niet zeggen dat hij geen mooie prenten produceert, maar op den duur raakt men daar echt wel op uitgekeken. Nog steeds bewerkt hij de menselijke figuur, soms slechts schematisch aangegeven in weinig variatie. Zijn bladen bouwt hij op uit dikwijls vrij los van elkaar staande segmenten, waardoor ze iets onrus tigs krijgen. Waar de homogeniteit het blad beter is bereikt, maakt Breddels ook zijn beste prenten. Bij de etsen is dat b.v. nr. 2. Met de zeefdrukken Is dat ai niet veel anders. Ook hierin Is hij niet altijd sterk geslaagd, ondanks een aantal goede teksten, die hem tot leiddraad dienden. Toch is ,,In Hol land staat een huis enz." een mooi blad. Goed is ook de serie 22/23 met nogal nostalgische tekst. Dat geldt overigens ook voor de twee andere series (16/18 en 19/21), waar de laatste ons qua compositie het meest kon bekoren. Alles bijeengenomen: geen heftig ontroerende kunst, wel goede (en weinig kostbare) decoratie of cullen de mappen van verzamelaars. De prijzen voor de bladen kunnen zelfs de liefhebbers met een smalle beurs nog wel opbrengen. Te zien maandag t/m vrijdag 9-5 ir, zaterdag 1-5 uur. Zondags ge- Willem Prins Rectificatie KVP ALPHEN A. D. RIJN In onze be richtgeving betreffende de kandidaten- st van de KVP-Alphen a.d. Rijn voor komende gemeenteraadsverkiezingen verzuimden wij in onze editie van zater dag j.l. te vermelden, dat het zittend raadslid J. A. Kemmeren als vijfde kan didaat op deze lijst is geplaatst. ZATERDAG 4 APRIL Bodegraven Gebouw 't Anker, Gaba- gospel" m.m.v. Anneke Slingerland en het BBC-combo. (liederen op evenge- lische basis), 8 uur. Nieuwkoop: H. Hartstichting, Dorpsstr. 23, verkoop naai-, brei- en borduur werkjes Kath. Bejaardenbond, 2-5 uur. Bodegraven Bezichtiging zwembad „De Kuil" van 14.30-18.00 uur. ZONDAG 5 APRIL Nieuwkoop: H. Hartstichting, Dorpsstr. 23, verkoop naai-, brei- en borduur werkjes Kath. Bejaardenbond, 2-5 uur. OUDE WETERING De verbouwde Coöp. Raiffeisenbank is met enig offi cieel vertoon heropend. Hiervoor waren de genodigden in De Woelige Baren bij eengekomen. Met een bus vertrok men van. hier naar het vernieuwde bank gebouw. Door de oud-voorzitter, de heer Enthoven, werd een kunstwerk als sym bool van de bank onthuld. Dit symbool, voorstellend een schip met stuurrad en vlaggen met zeilen, stelt voor de bank als schip, het bestuur als stuurrad. Na rondgang door het moderne bankgebouw, dat nu geheel aan de tijd is aangepast, vertrok men wederom met de bus naar De Woelige Baren, waar met een toast het nieuwe gebouw offi cieel werd geopend. Nadien werd zowel door het Hoofdbestuur als Centraal en Kring Bestuur alsmede door de oud voorzitter, de heer Enthoven, de burge meester van Alkemade, de besturen van de Coöp. Raiffeisenbanken te Roelof- arendsveen en Rijpwetering en het oud bestuurslid de heer P. van Dam en het bestuur van het VW Oude Wetering het woord genomen, vergezeld van felicitaties met enige passende cadeaus het bestuur aangeboden. Na het officiële van deze heropening bleef men nog even gezellig bijeen. ZEVENHOVEN De Chr. Zangvereni ging „Laus Deo" te Zevenhoven zal op zaterdag 4 april a.s. een zang- en toneeluitvoering geven in het gymlokaal aan het Zuideinde. Aanvang van deze avond 7.45 uur. De zaal gaat open om 19.30 uur. Entree ƒ2.- per persoon. Het gemengd koor zal enkele liederen ten ge hore brengen. Dan zal optreden het kin derkoor met 'n aardig repertoire. Na de pauze wordt opgevoerd „Het ning in de lucht", een klucht in drie bedrijven door Bert Peets. Vorig jaar mei ie officieel met de bouw van het bad begonnen, waarvoor tijdene een werkbezoek van de commissaris van de Koningin in de provincie, mr. J. Klaasesz, de eerste grond door hem ia verplaatst. Nog geen jaar later reeds kunnen de bouwers, de firma Versloot uit Bodegraven, het object van de Am- stelveense architecten P. en J. de Qraaf aan de gemeente opleveren. Het stichtingsbestuur, onder voorzitter schap van wethouder H. J. Th. van der Heijden, is bijzonder verheugd over de vlotte bouw van dit bad, waaraan de naam is gegeven van de plaats waar het gebouwd is, namelijk in de vanouds bekende speelplaats „De Kuil" waar een tiental jaren geleden nog een skelter baan werd aangelegd. Het bestuur van het bad is ervan overtuigd, dat met dit overdekte zwembad een betere bestem ming aan dit terrein is gegeven dan in in het verleden met de skelterbaan het geval is geweest. Vries, die geassisteerd wordt door zijn echtgenote, de heer C. Edelman en me vrouw Zuidervliet, die zwemlessen zul len geven. Gezamenlijk heeft men de laatste weken de gehele inrichting (ook de fraaie hal) een goede beurt gegeven, waardoor het zaterdagmorgen, als de genodigden het bad betreden, overal tot in de puntjes zal blinken en glanzen. De cassières, de dames H. van Soesten C. Tuis, lieten zich daar dezer dagen al evenmin onbe tuigd en schepten er een waar genoegen in het bad een prachtig aanzien te ge- Rest nog te vèrmelden, dat dank zij spe ciaal daarvoor aanwezig materiaal het bad ook bezocht kan worden door inva liden en minder validen. Zaterdagmiddag van 2.30 uur tot 6 uur bestaat er gelegenheid voor het publiek het bad te bezichtigen. Diep bassin Het zwembad heeft een diep bassin, groot 25 bij lk meter, waarin officiële waterpolowedstrijden gespeeld kunnen worden. In dit bassin is een beweegbare bodem waardoor het gehele bad tot een diepte van twee meter gebracht kan worden en voor de helft aflopend ge steld kan worden van 60 cm tot twee meter. Er is voorts aan de westzijde nog een overdekt instructiebad, groot 12,50 bij 6 meter met een diepte van 45 cm tot één meter. Er is gezorgd voor een ruime parkeerplaats van 50 bij 30 meter, waar plaats is voor ruim 60 personenauto's. Een bijzonderheid is nog, dat ook te gelijkertijd het reeds bestaande buiten bad verwarmd wordt rnet dezelfde in stallaties van de „overdekte". Langs een der lange zijden van het bassin bevindt zich een verhoogde gale rij, die als tribune dienst kan doen. Zwemles ALKEMADE In Nieuwe Wetering ls gisteren een personenauto (Fiat) gesto len. Het voertuig stond geparkeerd in de tuin achter het woonhuis van de eige naar aan de Voorweg. Van de daders is nog niets bekend. Te Roelofarendsveen werd dinsdagoch tend op het terrein van een conserven- fabriek eveneens een auto ontvreemd. De daders werden dezelfde dag nog in Amsterdam aangehouden, daar mer kenteken aan de hoofdstedelijke politie had doorgegeven. ROELOFARENDSVEEN, opbrengst vastenactie De opbrengst van de vas tenactie in de parochie St. Petrus Ban den bedroeg ruim 4.700.-. LANGERAAR, 1 april 1970. In het vorige week verschenen kontakt- orgaan van de Nieuwveense s.v. Nlco- laas Boys deed de plaatsvervangend voorzitter van deze vereniging 'n doekje open over de toestand van de diverse omstandigheden, waaronder in Nieuw veen sport moet worden bedreven. Er zijn in deze gemeente S sportverenigin gen, die alle te kampen hebben met moeilijkheden t»ij de uitoefening van hun sport. Het woord ontspanning als ex ponent van de sportbeoefening is hier al lang niet meer op zijn plaats. Elke keer weer met moeilijkheden te kar.i- pen krijgen legt een depressieve druk op ieder die met deze moeilijkheden te maken krijgt. Laten we eens enkele situaties onder de loep nemen. Hierbij moet ik voorop stellen. dat ik mij niet kant tegen de leiding van de diverse sportverenigin gen en hen ook niet wil aanvallen met subversieve kritieken, maar dat ik hier zal trachten de realiteit weer te geven, zoals die op dit moment is. Laten we beginnen met de voetbalver eniging Nicolaas Boys: Het terrein waarop de wekelijkse voet balwedstrijden moeten worden gespeeld is de naam voetbalveld niet meer waar dig. En met het oog op het groeiend aantal leden vraagt men zich bezorgd af, waar het in de toekomst naar toe moet. Goed. het zal opgeknapt worden, maar voor hoelang is het dan weer be speelbaar. Zijn de bestede kosten wel lonend? Dat dacht ik niet. Men kan wel aan het opknappen blijven. Ja, maar zegt men dan, in 1980 komen er nieuwe velden in Nieuwveen. Wat zeg gen we dan? In 1980? Dat is toch veel te laat. Op het huidige veld kon onmo gelijk gevoetbald worden tot 1980. Laat de belachelijkheid van deze belofte eens goed doordringen tot degenen die dit bestemmingsplan 1980 hebben gelan ceerd. Maar, waar blijven we als alleenstaande vereniging als er een beroep moet wor den gedaan op de plaatselijke overheid. Met de individuele verenigingsbelangen wordt veel te weinig rekening gehouden. Neen, als we dan kijken naar de sport- akkomodaties in de omliggende gemeen ten, dan moet Nieuwveen zich toch wel schamen. Diep schamen over het peil van de recreatie in deze gemeente. Om nog even op dat voetbalveld terug te komen: er moet wekelijks getraind worden op een vlakte, die meer over eenkomst vertoont met een gedeelte van het maanoppervlak, zoals de astronau ten dat moeten hebben ervaren. Het eer ste veld is bijna hetzelfde lot beschoren als er niet gauw wat gedaan wordt. Weinig gras. veel kuilen en nog meer bulten. Het vertoont overeenstemming met het Legia Warschau-terrein, zoals we dat afgelopen woensdag op de tele visie hebben kunnen zien. De „sloot" langs het veld kunnen we beter aandui den met de benaming van open riool. Zij verspreidt een minder welriekende lucht. Ook by de andere sportverenigingen klachten. De gymanstiekvereniging be oefent haar sport in een te lage zaal. Officiële wedstrijden mogen hier niet worden uitgevoerd. Ook hier is dus be hoefte aan een beter» accommodatie. De derde vereniging is de plaatselijke vol leybalclub, die bij het spelen van haar wedstrijden steeds afhankelijk is van de goedheid van andeitn, met het risico, dat zü op een gegeven ogenblik een andere zaal moet *>ekea en natuurlijk niet zal vinden. Naar aanleiding van hst bovenstaande is het plan gelanceerd een Sportraad te formeren uit de besturen van deze 3 verenigingen, teneinde een sterkere stem te hebben bij eventuele besprekin gen, die moeten worden gevoerd om uit de huidige impasse ts geraken. Deze sportraad zou dan mosten bereiken, dat er ln Nieuwveen een sporthal gebouwd moet worden tot meerdere eer en glorie van deze 3 verenigingen. Goed. zij zou den er alle drie gebruik van kunnen maken om te trainen of om wedstrijden te spelen. Maar hierdoor wordt nog geen oplossing gevonden voor de voetbalvel- Daarom zou ik het volgende willen voorstellen: Er zijn in de omgeving nog enkele voet balclubs die plannen hebben voor nieu we voetbalvelden. Dit zijn met name TAW uit Ter Aar en ook in Zevenho ven wordt gesproken over nieuwe vel den binnen een termijn van enkele ja ren terwijl het Langeraarse Altior bin nen enkele Jaren ook te klein behuisd zal zijn. Waar sta ik nu voor? Ik zou de diverse besturen van deze verenigingen en de s.v. Nicolaas Boys willen voorstellen met elkaar in kontakt te treden om zo een besluit te nemen omtrent: 1. Iedere vereniging nieuwe velden lo zUn eigen gemeente, onafhankelijk van anderen. 2. Een voorstel in te dienen voor een gezamenlijk sportcomplex. Deze laatste oplossing lijkt mij ideaal voor deze verenigingen. Natuurlijk, er zullen bezwaren zijn, en ik weet dat die er nu ook al zijn. maar die zullen over wonnen moeten worden. Maar de voor delen zullen ruimschoots opwegen tegen de nadelen. Dat zal een ieder wel dui delijk zijn. Kijken we alleen maar om ons heen: in elke gemeente waar nieuwe voetbalterreinneu worden aangelegd worden deze velden bespeeld door 2, 3, 4 of zelfB meer verenigingen. Sportpar ken waar b.v. 6 verenigingen zijn onder gebracht zijn in Amsterdam geen uit zondering. Maar ook in kleinere ge meenten zoals Bodegraven, Reeuwijk, Waddinxveen en Gouda zien we dat ver schillende verenigingen op een sport complex spelen. En daar zullen we in de toekomst toch naar toe moeten! Het is de enige manier voor een vereniging om het hoofd enigszins boven water te houden. Een ideale plaats voor een dergelijk sportcomplex lijkt mij een centraal punt voor bovengenoemde gemeenten, t.w. bij het nieuw te openen zwembad De Aar- weide ln Ter Aar. Ik hoop, dat hieromtrent door velen even positief zal worden gedacht als door mij. We moeten toch op de een of andere manier zien te voorkomen dat de sport in deze streek geheel ln het slop raakt. PETER UYTTEWAAL, Geerweg 36. Langeraar. ROELOFARENDSVEEN, 31 mrt, Bloe men Am. Anjers 21-35; Rozen Gar» nette en Carol 16-23, Zorina 20-24; Car!« 49-59: Baccara 34-51; Bridal Pink 25; Spanish Sun 14-18; Qoral Princess 19- 23; Nordia 18-28; Sonora 27-29 p. st Da 2,20; Freesia 50-2,35; Anemonen 60- 80; Chrysanten-jaarrond 1,50-3,15; Iris sen 1,35-2,15; Narcissen-glas 70-1,40; Narcissen van buiten 32 43; Tulpen Aladdin 2,45-2.85; Gudoshnick, London, Pink Supreme, Lustige Witwe, Apel doorn, Paris, Prominence, Mirjoram, Ro se Copland, Bellona, Parade 1,30-1,85; Couleure Cardinal, Paul Richter, Olaf, Eddy, Consenant 1,05-1,35; Cassini, Charles, Aureola, Preludium, v. d. Eer den, Volendam, Gen. de Wet, Robinea, China Pink 1,20-1,60, Karei Doorman. Elmus, Lefebers Favorite 1,90-2,05; Dubbele tulpen 80-1,30 per bos JTéN APRIL schijnt historisch on losmakelijk verbonden te zijn met de inname van Den Briel in 1572. Bijna honderd jaar eerder, op 1 april 1475, vond in het toenma lige Leidse Lopsenklooster een geestelijke vergadering plaats, die op hertog Karei de Stoute een even vervelende indruk moet heb ben gemaakt als de Brielse val in de ogen van Philips II. Oorzaak en gevolg van die Leidse bijeenkomst zijn onderwerp van deze bijdrage. Wat was het geval? Karei de Stoute was in 1743 naar Trier gereisd in de hoop door keizer Frederik m uitgeroe pen te worden tot koning van Bourgon- dië. De kans daarop leel: inderdaad erg groot, maar toen de gevoerde onder handelingen afsprongen op de weigering van Karei om zijn dochter Maria te la ten trouwen met Frederiks zoon Maxi- miliaan, liet de keizer het onverwacht afweten. Karei, die in zijn eer minstens enigszins aangetast was, probeerde zijn gebied zoveel mogelijk uit te breiden om de koningstitel alsnog te kunnen be machtigen. Iedere aanleiding daartoe was hem meer dan welkom. Innemen kost geld Robert, zoon van hertog Lodewijk van Beieren, was door paus Sixtus IV be noemd tot aartsbisschop van Keulen, maar spoedig kreeg deze hoogwaardige excellentie ruzie met kapittel en stad, omdat men hem weigerde te erkennen en Herman van Hessen als bisschop be vestigd wilde zien. Herman zag de bul naderen en trok zich binnen Neuss te rug. Robert vroeg de hulp van Karei de Stoute en deze trok in 1474 met een le ger van 18.000 man ten strijde. Het in nemen van de vesting vroeg echter meer tijd dan Karei had voorzien en mede daardoor had zijn schatkist drin gend behoefte aan nieuwe inkomsten. „Een geestelijk doel heiligt geestelijke middelen", moet Karei gedacht hebben en daarom vaardigde hij op 10 juli 1474 het bevel uit, dat alle geestelijken en geestelijke instellingen netto-inkoms ten van drie jaar als belasting moesten betalen van alle erf. en leengoederen, die zij in de afgelopen zestig jaar had den verkregen. Het ligt voor de hand, dat dit bevel nogal stof deed opwaaien. De geestelijke „illegaliteit" werd spoedig vanuit Bra bant georganiseerd, want zoiets was „nye en ghehoert", zoals een priorin uit Dordrecht scheef. Op 22 oktober 1474 kreeg Pierre de pins opdracht om in onze streek de belastin gen te gaan innen. Als commissarissen voor de taxatie werden nog aangesteld de president van het Hollandse Hof. mr. Jan van Halewijn en raadsheer Gerrit van Assendelft, later met Amthonie Ha- neron, mr. Jan de Leeuw en Jan van Boschuysen als collegae aangevuld, om van „all® gheestelycke cloosteren, Ab ten, Abdissen, Proosten, Dekenen. Ca- pitteleD, prioren, priorissen, kereken, capellen, gasthuysen, godshuysen ende andere gheestelycke personen" te ver melden wat er na aftrek van lasten en met inachtneming van eventuele privili- leges voor belastingaanslag in aanmer king zou kunnen komen. De Hollandse geestelijkheid moest 15.370 hollandse ponden .opbrengen, in welk bedrag de 96 kloosters het groot ste aandeel hadden, namelijk ruim 6.729 pond. Om een paar posten nader te noemen: de heffing voor het Lopsen klooster bedroeg 297 pond, terwijl het Delftse Barbaraklooster liefst 835 pond moest neertellen; gemiddeld betaalden de kerken 8 pond, maar bij het kapit. tel van de Leidse Hooglandse kerk dien de men een belastingbiljet in van 137 Het „verzet" was begrijpelijk. Als regel weigerde men ook een duidelijke bezits- opgave te doen en om van vele losse handen één vuist te maken, kwam de hollandse geestelijkheid van alle rang op 5 februari 1475 voor de eerste keer bijeen in het al genoemde Augustijner Lopsenklooster. Men besloot eenparig, de belasting niet te betalen, niet in de aanslag te berusten en vier gevolmach tigden te benoemen, die als kopmannen moesten fungeren. D® eerste Leidse vergadering had di rect resultaat. Op 18 februari probeerde en der gaarders eerst in Leiden, later ln Delft, door geweld het verzet te bre ken. De clerus protesteerde in Meche- len en Rome en de commissaris keerde onverrichte zake terug. Zeeland en Brabant waren intussen door de knieën gegaan, dus kon men in Holland een moeilijke periode tegemoet zien. Onderling beraad leverde weinig resultaat op, zodat de hertog zijn grof geschut ln de strijd bracht door mr. Anthonie Haneron uit Brugge naar Hol land te laten gaan. Het was vergeefse moeite, want de gemaande partij hield bij hoog en iaag vol. dat ze juridisch niet tot betalen verplicht konden wor- ln september trad de al verwachte har de hand in werking. Te beginnen met het klooster Nieulicht in Westerblokker tastte men goederen eu personen aan. f.t'l'SKS .V I.KVpJ Gijzeling Hoewel er pauselijke interventie kwam moest men uiteindelijk om een lang verhaal korter te maken ook hier door de knieën. Na een genegeerde dagvaart naar Woerden kwam de Alva van Karei de Stoute, mr. Jan de Leeuw, in november 1475 in Holland aan. Zijn komst naar Leiden op 19 november was ondermeer voor de prior van het Lopsenklooster aanleiding genoeg om elders zijn rust te gaan zoeken. Burgemeesteren ontvin- Al op 22 augustus had men in Leiden lat enweten, dat de woede van de hertog de grens had bereikt en dat de gijzeling van de kerkmeesters niet van grond ontbloot was. De stedelijke overheid had een proces aanhangig gemaakt in Mechelen, omdat men meende op grond van oude privileges voor de kerken en het Catharinagasthuis aan de Breestraat vrijstelling tot betaling kon krijgen. Hoewel bijvoorbeeld voor de Haagse hof kapel die vrijstelling erg snel w&s gege ven, werd het Leidse beroep verworpen. te staan, sloot men het klooster van de buitenwereld af en moest de overste onder dwang de lijst afstaan. De heren geestelijken wisten gedaan te krijgen, dat een uitstel tot vastenavond werd verleend, maar zij moesten dat betalen met de gijzeling van vflf priesters. Intussen kon men toch maar weer vrij ademhalen tot februari/maart 1476. In de week van 6 tot 13 maart verscheen 'n nieuwe commissaris, mr. Jan v. Bosch uysen, die tegen 't einde van die maand Delfland onder de knie had, maar geen enkele voet aan de grond kreeg ln on der meer Lelden, zijn geboortestad. Steeds weer reisden kerkmeesters uit Leiden naar Den Haag, waar ze direct gegijzeld werden om door de stadspen sionaris keer op keer weer vrijgepraat te worden. kloosters een akkoord met Boschuysen waarbij ze beloofden de belasting in 2 termijnen te voldoen, met 29 september en Kerstmis als vervaldagen. Lijdelijk verzet bleef ook toen nog mo gelijk. Aangezien op de eerste verval dag verschillende kloosters nog niet hadden betaald, vroeg de stad Lelden klementie tot 20 november, op welke dag Floris Heerman, de armmeester van het Jerusalemshof op de tegen woordige Kaiserstraat, de paters van het Dominicanessenklooster (het tegen woordige Groot-Auditorium van de Uni versiteit) en de prior van het klooster Roomburg van Lelden naar Den Haag trokken om te gaan betalen én. om uitstel te vragen voor het Jerusalems hof. Akkoord gen de nieuwe commissaris en ontdek ten spoedig, dat men met stroop meer vliegen vangt dan met azijn „Des ghin- gen sy met hem (ver)teeren om mlt hem duechtelick te spreken" dat hy eerst elders zou toeslaan om dan pas in Lel den zijn plichten te komen vervullen. Die opzet gelukte en op 20 november trok hy naar Delft om het Aagten- klooster aan te pakken. Toen de overste daar weigerde uit eigen beweging de inventaris van de kloostergoederen af De zaak was nu zolang gerekt en daardoor op de spits gedreven, dat op 24 juli het eerste deel betaald zou moe ten worden, verhoogd met 15 pet. boete- geld. Opnieuw wist men het ln Leiden zo te versieren, dat er uitstel van be taling werd verleend tot 10 augustus. Op die datum liet Boschuysen de koelen van het klooster Lopseo ln het openbaar verkopen en ln Leiderdorp de toegangs poort forceren van het klooster Enge- lcndaal om daar enige goederen in be slag te nemen. Toen schrok men terug voor het dreigende geweld en aioten de [)E BESLOMMERINGEN van het Kerstfeest vertraagden de 2e betaling en al degenen, die toen niet op tijd betaalden, hadden een onverwachte meevaller. Karei stierf immers op 5 januari 1477 en de dood van de man, die (zoals Olivier de la Marche getuigde) „de grote fout maakte, dat hij teveel onder nam" ontsloeg de plichtigen van hun betaling. Inderdaad: van uitstel kan afstel komen. Jan Doove

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5