w fligniifjj De poffertjeskraam verdwijnt Lopsenklooster centrum van verzet tegen belastingmaatregelen Leidse agenda Leiderdorpse Bridgeclub Geestelijke illegaliteit vergaderde op 1 april 1475 „Van uitstel komt afstel" DONDERDAG 2 APRIL 1970 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Operatie omschakeling geslaagd Personeelsuitbreiding bij Vereenigde Touwfabriek Orders stromen binnen, zegt directie (Van een onzer verslaggevers) LEIDERDORP De „operatie omscha keling" bij de N.V. Vereenigde Touw- fabrieken te Leiderdorp is geslaagd. Dit zegt de directie van het bedrijf in een vandaag vrijgegeven persbericht. Tot augustus van het vorig jaar fabriceerde de Vereenigde Touwfabrieken o.m. ta pijtsoorten van „harde" vezels. Door de afnemende vraag naar dit produkt werd het bedrijf gereorganiseerd, waarna men zich uitsluitend toelegde op de fabricage van staalkabels, voor alle mogelijke doeleinden. De werkers uit de vezelaf deling werden overgeplaatst naar de staalfabrieken. „En," aldus de directie van de Touwrabrieken in het perscom muniqué, „op een enkele na, die verkoos toch naar ander werk te zoeken, hebben deze mensen zich zeer snel aangepast." In de staalfabriek wordt thans met twee ploegen gedraaid. Met een grotere bezet ting zouden nog meer orders kunnen worden geaccepteerd. Aan de 240 perso neelsleden waarvan er zo'n 200 in de staalsector werkzaam zijn, heeft men echter niet voldoende. Er is nog plaats voor zestig, zeventig mensen. In de al lereerste plaats staalkabeldraaiers en voorts splitsers. De Vereenigde Touw fabrieken levert thans kabels aan be drijven in ca. 70 landen. De orders stromen binnen," aldus de directie. De opgravingen en de kalender ZOETERWOUDE H.R. Talrijke per sonen hebben zich gisteravond uiter mate geïnteresseerd getoond voor de Romeinse opgravingen achter de Hoge Rijndijk. Velen vonden de weg naar de directiekeet, die overigens gewoon gesloten bleef. De eerste dag van april had weer een nieuw aantal slachtoffers gemaakt. Het Zoeterwouds gemeente bestuur echter bleef standvastig en liet zich niet van de wijs brengen, hoewel de waarnemend directeur van Gemeente werken bekende aanvankelijk heel even van de wijs gebracht te zijn geweest. DONDERDAG, 2 APRIL Vroolycke Arke Film: „Tarzan", 10.00- 12.00 uur. Vliegerwedstrijd 14.00-16.00 u. «Ie betse papleren. Herv. Jeugdgebouw Levendaal 101, vervolgcursus EHBO-cursus Peerke Donder, 8 uur. VRIJDAG 3 APRIL Stadsgehoorzaal Installatie B. van Loen, voorzitter Raad van Arbeid. 10.00 Jeugddorp Sport instuif Vroolycke Arke. 9-12.00 uur. Vroolycke Arke Mini Zeskamp. 14.00- 16.00 uur. Stadsgehoorzaal Scholenfeest. 20.00 Nieuw Minerva Jaarvergadering Ver. Koninginnedag 20.00 uur. Bonaventura Scholengem. Opening Bona Fancy Fair. 20.00 uur. ZATERDAG 4 APRIL Vroolycke Arke Poppenkast. 10.00- 12.00 uur. Schouwburg Fabeltjeskrant 14.00 uur en 16.15 uur. Stadsgehoorzaal Tafeltennistoernooi Minnesota. 8.45-18.00 uur. Bonaventura Scholengem. Bona Fan cy Fair. ZONDAG 5 APRIL Bonaventura Scholengem. Bona Fan cy Fair. De uitslag van de Paasdrive bij de Lei derdorpse Bridgeclub is als volgt: Groep Rood: 1 mevr. Hans de Vrind 77, 2 en 3 mej. en hr. A. de Vrind en Bos- v. Leeuwen 56 p; 4 Lenaers-Schutte 51 Groep Rood OW: 1 Van den Kommer sr. en jr. 57; 2 en 3 echtp. Kiel en De Koning 52; 4 Blansjaar-Pul 45 pnt., 5 echtpaar Kruts 34 p. Groep Zwart N.W.: Van der Bijl-Sjjpe- steyn 103, 2 echtp. Van Klaveren 91 p; 3 De Haas-Vrinten 73 p; 4 De Jong-v. Kins 67 p; 5. Loof-P. de Vrind 66 pnt. Groep Zwart OW: mevr. Bijkerk-hr. v.d. Reyden 102; 2 Veldhuyzen-Van Vliet 93 p: 3 echtp. Zwanenburg 78, 4 echtp. Ver duin 67 p; 5 mevr. Van den Kommer- hr. Bik 60. Groep Groen NZ: 1 Danz jr.-Van Mou- rilc 93; 2 dames v. Gelder-De Jong 85 p; 3 en 4 echtpaar Den Hartog en heren Van den Oever-Pieters 76, 5 echtpaar Danz 70 p; Groep Groen OW: 1 Hoogervorst-van de Vrliet 97; 2 Tijssen-De Winter 92; 3 echtp. Wessels 85; 4 dames v.d. Brink -Latour 76, 5 Karstens jr. en sh. 60. Groep Blauw NZ: 1 Van den Bogaard- Van Ham 97; 2 Karstens-Rebel 86 p; 3 echtp. Middelburg 80 p; 4 mevrouw Schutte-hr. Hendriksen 78 p; 5 echtp. Thesingh 59 p. Groep Blauw OW: 1 Noorman-v. Zonne veld 104, 2 mevr. Paes-hr. Hermans 103, 3 v. Berge Henegouwen-Helversteyn 84, 4 echtp. Swart 65. 5 dames De Haas- Pouw 44 p. Burgerlijke stand VOORSCHOTEN Remco P., zoon v. D. Kipp en P. J. van Ettinger; Arthur, zoon van J. van Es en J. S. H. van der Burg; Mariëlle, dochter van J. J. ten Donkelaar en J. H. C. BoschMaria, d.v. Th. van Leeuwen en B. S. P. Zandvliet; Sander, zoon van J. H. van Veen en M. P. L. Duivenvoorde; Robert A., z.v. J. H. Moonen en Chr. 'L. M. Spanjaard. Ondertrouwd: R. C. A. M. Kuulkers ('5 Gravenh&ge) en A. J. 't Hof; M. L. v. d. Steen (Oud-Bejjerland) en A. van Klaveren. Gehuwd: Jacobus L. A. van Galen en M. A. J. Schoonens. Overleden: Wilhelmus J. C. Vis (69). Bejaarde voetganger door auto aangereden LEIDEN Gistermiddag is op de voet gangersoversteekplaats by de Leider- dorpsebrug een 70-jarige voetganger overreden. De bestuurder van de per sonenauto, een 22-jarige student, reed in een fille richting Zoeterwoude toen de voetganger plotseling de weg over stak. Deze is met een beenbreuk en een hoofdwond in het Academisch Zie kenhuis opgenomen. Kandidaten KVP-Warmond WARMOND Dinsdagavond zyn be kendgemaakt de adviescommissie en de kandidaten van de KVP. Adviescommissie uit het KVPP-bestuur: P. Vergeer, A. C. de Vroomen en J. Ver- sluys. Uit de leden: J. v. Vliet, J. C. Mentink, A. J. v. Leeuwen en mej. Th. Schakenbosch. De kandidaten zijn: Mr. V. C. Groenen dijk, G; J. v. d. Kroft, A. v. Moorsel, Th. de Winter, A. v. Schie, P. v. d. Zon, mevr. M. v. d. Zalm-Langezaal. KATWIJK Een beeld van de internationale zwemwedstrijden tussen Nederland en Zweden die gisteren in het overdekte zwem bad in Katxoijk werden gehouden. Voor het verslag zie elders tn deze krant. Hogere premies op krotontruiming LEIDEN Aan mensen, die een krot ontruimen zal f 1500,worden gegeven als tegemoetkoming in de kosten. Het college van b. en w. stelt dit aan de raad voor. Volgens de oude verordening kregen krotbewoners f750, Ook de premie op het „doorstromen" wensen b. en w. aan te passen. Voor gesteld wordt deze te stellen op f 1250,-. LEIDEN De poffertjeskraam, die jaarlijks gedurende vele maanden op het Stationsplein een stand plaats heeft, staat daar deze maand voor het laatst. In verband met de reconstructie van het Stations plein is voor de kraam daar in de toekomst geen plaats meer. De exploitant van de poffertjeskraam, de heer Beekvelt, heeft de hoop, dat zijn kraam in het vervolg een plaatsje krijgt naast het station. Dat is echter niet waarschijnlijk, want zoals wellicht bekend wordt binnenkort de ruimte tussen NS- station en NZH-station ingenomen door een VW-kantoortje. De linkerzijde van het station wordt gebruikt voor parkeerruimte. ALKEMADE In Nieuwe Wetering is gisteren een personenauto (Fiat) gesto len. Het voertuig stond geparkeerd in de tuin achter het wooniiuis van de eige naar aan de Voorweg. Van de daders is nog niets bekend. Te Roelofarendsveen werd dinsdagoch tend op het terrein van een conserven- fabriek eveneens een auto ontvreemd. De daders werden dezelfde dag nog in Amsterdam aangehouden, daar men het kenteken aan de hoofdstedelijke politie had doorgegeven. Kermisexploitanten willen ook draaien op zondagmiddag in Leidschendam (Van c verslaggevers) LEIDSCHENDAM Namens de Bond van Kermisbedryfhouders heeft de heer W. Klys uit Apeldoorn de gemeente Leidschendam verzocht in het vervolg kermisvermakelijkheden in deze plaats op zondag na 13.00 uur toe te staan. Sinds vele jaren mogen alle soorten van vermaak op zondag in Leidschendam plaats vinden, schryft de Bond van Ker- misbedryfhouders, alleen voor kermis wordt een uitzondering gemaakt. „Dat is voor onze bedrijven een nadelige situatie. Het kermisbedrijf in Nederland bereikt in de zomermaanden een omzet van tientallen miljoenen guldens en is daarom voor de nationale economie van grote betekenis. Bovendien is het aan trekken van publiek uit de omgeving belangrijk voor de plaatselijke midden stand en de horecabedrijven," aldus de heer Klys.. De brief is tevens gestuurd naar alle fracties in de Leidschendamse gemeen teraad, die om steun worden gevraagd. De bond wil desnoods nog een veer laten en op 't kermisterrein van vijf tot zeven uur 's middags geen muziek ten gehore brengen of microfoons gebruiken, als in de nabijheid van het pretpark een kerk dienst wordt gehouden. Auto-wij centrum De heer W. M. van Rooijen constateerde een week geleden in een ingezonden stuk naar aanleiding van de behandeling van de Noord-Zuid-verbinding in de raads vergadering van 23 maart, dat „de Raad in meerderheid", inclusief de P.v.d.A.- fractie, een unieke kans voorbij heeft laten gaan enig perspectief te bieden op een autovrij centrum." De heer Van Rooijen slaakt ditmaal op niets steunen de kreten. Hij is té voorbarig en ge draagt zich als de vader, die zich zorgen maakt over het gebit van zijn kind. dat in 1970 het levenslicht aanschouwde. Het Wegenschema 1961 heeft de basis gelegd voor o.a. de N.Z.-verbinding; stukje bij beetje is sindsdien aan de realisering van de in het schema aan geduide projecten gewerkt. In 't zicht van het gereedkomen van de nieuwe vaarroute is thans de meergenoemde wegverbinding (inclusief nieuwe Pauw- brug) aan de orde gesteld, waarvan het huidige tracé zelfs verbeterd is. In -het voorwoord tot het eigenlijke (driedelige) voorstel van b. en w. wordt herhaaldelijk gewezen op de betekenis van deze nieu we verbinding vanwege de „belangrijke ontlasting van de binnenstad, de bevor dering van het doorgaande verkeer, dat in het centrum geen bestemming heeft, vlottere verkeersafwikkeling tijdens de spitsuren, verbetering van het leefkli maat in de binnenstad en een te ver wachten gunstige invloed op de ont wikkeling van het openbaar vervoer, door een sterk verminderd verkeersaan bod op de z.g. markt- en Breestraat- route". Het auto-vrij maken vad het centrum is in Leiden een kwestie van verkeers- en parkeermaatregelen, die on getwijfeld nog zullen volgen. De PvdA-fractie is voor een auto-yrij maken van een deel van de city, aan vankelijk enkele straten en later wel licht een groter gebied. Het „centrum" van de heer Van Rooijen is op dit mo ment te onnauwkeurig, aangezien de fractie geen holle woorden sprak toen zij pleitte voor de meervoudige functie van het centrum. M. VAN AKEN Minder kerkbezoek Ik ben Rooms Katholiek. Evenals vele andere katholieken die lk ken ben ik zeer verontrust over de gang van zaken in de kerk. Zondags zyn er steeds meer plaatsen onbezet. De reden van deze afwezigheid ligt mijn inziens in het feit dat de mensen steeds minder vertrou wen krijgen in de priesters. Vele mensen worden diep teleurgesteld door de zwak ke houding van de priesters. Ook aller lei groeperingen van voornamelijk jon geren wekken grote teleurstelling op. Aan mensen die hun leven lang gelovig zijn geweest wordt niet meer de gelegen heid gegeven om hun geloof op de ma nier die ze altijd gedaan hebben te be lijden. Op de radio en op de televisie en Grafiek van Willem Breddels in Hazerswoude DE LEIDENAAR WUlem Breddels exposeert tot 18 april a.s. in het architectenbureau Roelands en Van Kesteren aan de Willem Klooslaan 4 te Hazerswoude-Rijndyk een aantal nieuwe etsen alsmede enkele series zeefdrukken, welke laatste gemaakt zijn naar teksten van Willems vrouw We waren benieuwd naar dit nieuwe werk van deze nog steeds naar een definitieve vorm zoekende kunste naar. Zo langzamerhand krjjgen we sterk de indruk, dat h(j daaraan toe is, hetgeen we overigens zouden be treuren, omdat hij dan wel heel dicht aan het einde van zijn latijn zou z(jn. De motieven en de symbolen gaan door de veelvuldige herhalingen sterk aan spanning en aan verwachting inboeten. Wij beschouwen Breddels nog steeds als een kunstenaar, die meer in z'n mars moet hebben, maar dan komt het er toch wel heel moei lijk bij hem uit. Dat wil niet zeggen dat hij geen mooie prenten produceert, maar op den duur raakt men daar echt wel op uitgekeken. Nog steeds bewerkt hij de menselijke figuur, soms slechts schematisch aangegeven in weinig variatie. Zijn bladen bouwt hy op uit dikwijls vrij los van elkaar staande segmenten, waardoor ze iets onrus tigs krijgen. Waar de homogeniteit van het blad beter is bereikt, maakt Breddels ook zijn beste prenten. B(j de etsen ia dat b.v. nr. 2. Met de zeefdrukken is dat al niet .veel anders. Ook hierin is hij niet altijd sterk geslaagd, ondanks een aantal goede teksten, die hem tot leiddraad dienden. Toch is „In Hol land staat een huis enz." een mooi blad. Goed is ook de serie 22/23 met een nogal nostalgische tekst. Dat geldt overigens ook voor de twee andere series (16/18 en 19/21), waar- wan de laatste ons qua compositie het meest kon bekoren. Alles bijeengenomen: geen heftig ontroerende kunst, wel goede en weinig kostbare) decoratie of cullen van de mappen van verzamelaars. De prijzen voor de bladen kunnen zelfs de liefhebbers met een smalle beurs nog wel opbrengen. Te zien maandag t/m vrijdag 9-5 uur, zaterdag 1-5 uur. Zondags ge sloten. Willem Prins in de pers wordt wel veel aandacht be steed aan allerlei opstandige bewegingen, maar er wordt geen aandacht geschon ken aan de zogenaamde conservatieven. Het is tegenwoordig gewoonte, om alles wat in God gelooft vierkant uit te lachen. In deze zogenaamd democratische we reld wordt het niet aan een toch altijd nog grote groep gelovigen gegund om op hun eigen manier te geloven. Aan al die jongeren groeperingen wordt toch ook de gelegenheid gegeven! wy, de zogenaamde conservatieven, wor den steeds meer geïsoleerd. Waar ziet men nog priesters met een wit boordje? Waarom durven de priesters er niet voor uit te komen d&t ze priester zijn Waar om begint men te tornen aan een prin cipiële voorwaarde voor het priester zijn als het celibaat? Waarom zijn er geen vertegenwoordigers van dié katholieken die nog wél aan het gezag van de Paus geloven? Zo zijn er nog vele vragen en is het dan te begrijpen, dat veel gelovi gen moedeloos worden en het nut van het naar de kerk gaan ook niet meer zien? DIT is mijn inziens de oorzaak van de steeds meer teruglopende bezoekers aan tallen van de Heilige Missen. C. D. te Leiden éN APRIL schijnt historisch on losmakelijk verbonden te zijn met de inname van Den Briel in 1572. Bijna honderd jaar eerder, op 1 april 1475, vond in het toenma lige Leidse Lopsenklooster een geestelijke vergadering plaats, die op hertog Karei de Stoute een even vervelende indruk moet heb ben gemaakt als de Brielse val in de ogen van Philips II. Oorzaak en gevolg van die Leidse bijeenkomst zijn onderwerp van deze bijdrage. Wat was het geval? Karei de Stoute was in 1743 naar Trier gereisd in de hoop door keizer Frederik III uitgeroe pen te worden tot koning van Bourgon- dië. De kans daarop leek inderdaad erg groot, maar toen de gevoerde onder handelingen afsprongen op de weigering van Karei om zjjn dochter Maria te la ten trouwen met Frederiks zoon Maxi- miliaan, liet de keizer het onverwacht afweten. Karei, die in zijn eer minstens enigszins aangetast was, probeerde zijn gebied zoveel mogelijk uit te breiden om de koningstitel alsnog te kunnen be machtigen. Iedere aanleiding daartoe was hem meer dan welkom. Innemen kost geld Robert, zoon van hertog Lodewyk van Beieren, was door paus Sixtus IV be noemd tot aartsbisschop van Keulen, maar spoedig kreeg deze hoogwaardige excellentie ruzie met kapittel en stad, omdat men hem weigerde te erkennen en Herman van Hessen als bisschop be vestigd wilde zien. Herman zag de bui naderen en trok zich binnen Neuss te rug. Robert vroeg de hulp van Karei de Stoute en deze trok in 1474 met een le ger van 18.000 man ten strijde. Het in nemen van de vesting vroeg echtei meer tijd dan Karei had voorzien er. mede daardoor had zijn schatkist drin gend behoefte aan nieuwe inkom "ei „Een geestelijk doel heiligt ^"•ctelijk' middelen", moet Karei gedacnt hebben en daarom vaardigde hij op 10 juli 1474 het bevel uit, dat alle geestelijken en geestelijke instellingen netto-inkoms ten van drie jaar als belasting moesten betalen van alle erf- en leengoederen, die zij in de afgelopen zestig jaar had den verkregen. Het ligt voor de hand, dat dit bevel nogal stof deed opwaaien. De geestelijke „illegaliteit" werd spoedig vanuit Bra bant georganiseerd, want zoiets was „nye en ghehoert", zoals een priorin uit Dordrecht scheef. Op 22 oktober 1474 kreeg Pierre de Bins opdracht om in onze streek de belastin gen te gaan innen. Als commissarissen voor de taxatie werden nog aangesteld de president van het Hollandse Hof, mr. Jan van Halewyn en raadsheer Gerrit van Assendelft, later met Anthonie Ha- neron, mr. Jan de Leeuw en Jan van Boschuysen als collegae aangevuld, om van „allo gheestelycke cloosteren, Ab ten, Abdissen, Proosten, Dekenen, Ca- pittelen, prioren, priorissen, kercken, capellen, gasthuysen, godshuysen ende andere gheestelycke personen" te ver melden wat er na aftrek van lasten en net inachtneming van eventuele privili- eges voor belastingaanslag in aanmer king zou kunnen komen. De Hollandse geestelijkheid moest 15.370 hollandse ponden opbrengen, in velk bedrag de 96 kloosters het groot te aandeel hadden, namelijk ruim 6.729 iond. Om een paar posten nader te .oemen: de heffing voor het Lopsen- ooster bedroeg 297 pond, terwijl het elf^e Barbaraklooster liefst 835 pond moes* neerttllen; gemiddeld betaalden de kerken 8 pond, maar bij het kapit. tel van de Leidse Hooglandse kerk dien de men een belastingbiljet in van 137 Het „verzet" was begrijpelijk. Als regel weigerde men ook een duidelijke bezits- opgave te doen en om van vele losse handen één vuist te maken, kwam de hollandse geestelijkheid van alle rang op 5 februari 1475 voor de eerste keer bijeen in het al genoemde Augustijner Lopsenklooster. Men besloot eenparig, de belasting niet te betalen, niet in de aanslag te berusten en vier gevolmach tigden te benoemen, die als kopmannen moesten fungeren. De eerste Leidse vergadering had di rect resultaat. Op 18 februari probeerde en der gaarders eerst in Leiden, later in Delft, door geweld het verzet te bre ken. De clerus protesteerde in Meche- len en Rome en de commissaris keerde onverrichte zake terug. Zeeland en Brabant waren intussen door de knieën gegaan, dus kon men in Holland een moeilijke periode tegemoet zien. Onderling beraad leverde weinig resultaat op, zodat de hertog zijn grof geschut in de strijd bracht door mr. Anthonie Haneron uit Brugge naar Hol land te laten gaan. Het was vergeefse moeite, want de gemaande party hield bij hoog en laag vol, dat ze juridisch niet tot betalen verplicht konden wor- In september trad de al verwachte har de hand in werking. Te beginnen met het klooster Nieulicht in Westerblokker tastte men goederen en personen j S' MKHrtXYM I Gijzeling Hoewel er pauselijke interventie kwam moest men uiteindelijk om een lang verhaal korter te maken ook hier door de knieën. Na een genegeerde dagvaart naar Woerden kwam de Alva van Karei de Stoute, mr. Jan de Leeuw, in november 1475 in Holland aan. Zijn komst naar Leiden op 19 november was ondermeer voor de prior van het Lopsenklooster aanleiding genoeg om elders zijn rust te gaan zoeken. Burgemeesteren ontvin- Al op 22 augustus had men in Leiden lat enweten, dat de woede van de hertog de grens had bereikt en dat de gijzeling van de kerkmeesters niet van grond ontbloot was. De stedelijke overheid had een proces aanhangig gemaakt in Mechelen, omdat men meende op grond van oude privileges voor de kerken en het Catharinagasthuis aan de Breestraat vrijstelling tot betaling kon krijgen. Hoewel bijvoorbeeld voor de Haagse hof kapel die vrijstelling erg snel was gege ven, werd het Leidse beroep verworpen. te staan, sloot men het klooster van de buitenwereld af en moest de overste onder dwang de lijst afstaan. De heren geestelijken wisten gedaan te krijgen, dat een uitstel tot vastenavond werd verleend, maar zij moesten dat betalen met de gijzeling van vijf priesters. Intussen kon men toch maar weer vrij ademhalen tot februari/maart 1476. In de week van 6 tot 13 maart verscheen 'n nieuwe commissaris, mr. Jan v. Bosch uysen, die tegen 't einde van die maand Delfland onder de knie had, maar geen enkele voet aan de grond kreeg in on der meer Leiden, zijn geboortestad. Steeds weer reisden kerkmeesters uit Leiden naar Den Haag, waar ze direct gegijzeld werden om door de stadspen sionaris keer op "keer weer vrijgepraat te worden. kloosters een akkoord met Boschuysen waarbij ze beloofden de belasting in 2 termijnen te voldoen, met 29 september en Kerstmis als vervaldagen. Lijdelijk verzet bleef ook toen nog mo gelijk. Aangezien op de 'eerste verval dag verschillende kloosters nog niet hadden betaald, vroeg de stad Leiden klementie tot 20 november, op welke dag Floris Heerman, de armmeester van het Jerusalemshof op de tegen woordige Kaiserstraat, de paters van het Dominicanessenklooster (het tegen woordige Groot-Auditorium van de Uni versiteit) en de prior van het klooster KoomDurg van Leiden naar Den Haag trokken om te gaan betalen én. om uitstel te vragen voor het Jerusalems hof. gen de nieuwe commissaris en ontdek ten spoedig, dat men met stroop meer vliegen vangt dan met azijn „Des ghin- gen sy met hem (ver)teeren om mit Hem duechtelick te spreken" dat hy eerst elders zou toeslaan om dan pas in Lei den zyn plichten te komen vervullen. Die opzet gelukte en op 20 november trok hy naar Delft om het Aagten klooster aan te pakken. Toen de overste daar weigerde uit eigen beweging de inventaris van de kloostergoederen af Akkoord De zaak was nu zolang gerekt en daardoor op de spits gedreven, dat op 24 Juli het eerste deel betaald zou moe ten worden, verhoogd met 15 pet. boete- geld. Opnieuw wist men het in Leiden zo te versieren, dat er uitstel van be taling werd verleend tot 10 augustus. Op die datum liet Boschuysen de koeien van het klooster Lopsen in het openbaar verkopen en in Leiderdorp de toegangs poort forceren van het klooster Enge- lendaal om daar enige goederen in be slag te nemen. Toen schrok men terug voor het dreigende geweld en sloten de [)E BESLOMMERINGEN van het Kerstfeest vertraagden de 2e betaling en al degenen, die toen niet op tijd betaalden, hadden een onverwachte meevaller. Karei stierf immers op 5 januari 1477 en de dood van de man, die (zoals Olivier de la Marche getuigde) „de grote fout maakte, dat hij teveel onder nam" ontsloeg de plichtigen van hun betaling. Inderdaad: van uitstel kan afstel komen. Jan Doove

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3