SteCeidéeSotiAci/nt Kapers akkoord met uitwisseling passagiers tegen onderminister JAPANSE BOEING NOG IN ZUID-KOREA Zware straffen voor Griekse beklaagden NACHTELIJKE GEVECHTEN IN NOORDIERSE STAD BELFAST Militairen gaan oefenen tijdens verkiezingen Vliegramp in Marokko: 61 doden Royale sneeuwpret Scheve pruik voor kappers Maarschalk Timosjenko overleden TOON VAN STUDENTEN VERANDERD Katholieken en protestanten contra Britten Uitgeweken voor fazant Boterprijs moet hoger BAL VAN T JAAR* Evert Castelein PAPENGRACHT 32 - LEIDEN POSTBUS 11, TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank N.V., Leiden DIRECTEUR: DRS. J. H. ML BRADER Hoofdred. F. J. Plug - chef red. H. P. M. Heruer, ADV. (excl. BTW) 23 ct. p. mm. Telefoontjes 2.10. KLACHTEN bezorging teL 20935 (18.00—19.00 uur). ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. 1.16, p. mnd. 4.95, p. kwart, 14.85, fr. p. post 17.75. DONDERDAG 2 APRIL 1970 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN natte sneeuw Weersverwachting van het KNMI, geldig tot mor genavond: Opklaringen, afgewisseld door hagel- of sneeuw buien. Tot matig of zwak afnemende noordweste lijke wind. Morgen in de loop van de dag toe nemende bewolking, gevolgd door regen en natte sneeuw. Tot krachtig toenemende en naar zuid west krimpende wind. Vannacht lichte vorst, morgen ongeveer dezelfde temperaturen als van- 61e jaargang, no. 18.016 DEN HAAG (ANP) „Is het waar dat verschillende troepenonderdelen in de eerste week van juni 1970, waarin op 3 juni de gemeenteraadsverkiezingen plaatsvinden, op oefening gaan in de Bondsrepubliek". Dit heeft het PvdA- Kamerlid Wieldraaijer de minister van Defensie gevraagd. Hij vraagt de minister verder bij be nadering aan te geven hoeveel kiesge rechtigde militairen hierbij betrokken zijn en of bij het vaststellen van de da ta voor deze oefeningen wel is overwo gen dat er verkiezingen zullen plaats vinden en dat er militairen zijn, die als kandidaat aan de verkiezingscampagne willen deelnemen. Naar de mening van de heer Wieldraaijer wordt door het la ten samenvallen van oefeningen met de gemeenteraadsverkiezingen aan vele mi litairen bij voorbaat de mogelijkheid ontnomen om persoonlijk het kiesrecht uit te oefenen. Tenslotte wil de heer Wieldraaijer we ten hoe de minister de mogelijkheid tot het bij volmacht stemmen denkt te' rea liseren voor de ongehuwde, inwonende militairen, die hun domicilie in de garnizoensplaatsen hebben. CASABLANCA (DPA) Door het neerstorten van een Marokkaans ver keersvliegtuig ten zuiden van Casablan ca zijn gisteren 61 van de 82 inzittenden om het leven gekomen. De overigen lie pen verwondingen op. Zes van de gewon den zijn er erg aan toe. Zij hebben zwa re brandwonden. Het toestel was een tweemotorig straalvliegtuig van het ty pe caravelle. Onder de doden zijn de Franse gezagvoerder en vier bemannings- Koningin Juliana, die dezer dagen eveneens naar de winter sportplaats Méchèves is ver trokken, vermaakt zich er in de sneeuw met haar dochters Irene en Margriet en hun echtgenoten Carlos-Hugo en Pieter van Vol lenhoven. Beschuldigingen van tirannen werkelijk een eer ATHENE (Reuter/DPA) Een militair gerechtshof in Athene heeft vanmorgen vroeg gevangenisstraffen variërend van 13 maanden tot vijf jaar, benevens zware geldboeten opgelegd aan de vroegere Griekse minister van Industrie Ioannls Zigdis en twee uitgevers en drie journa listen van het liberale oppositieblad Ze waren allen beschuldigd van het publiceren van „valse en alarmerende berichten", naar aanleiding van een ar tikel dat vorige week van de hand van Zigdis in Ethnos verscheen en waarin werd opgeroepen tot het vormen van een regering van nationale eenheid in Grie kenland, zodat de kwestie Cyprus tot een oplossing kan worden gebracht. De 57- jarige Zigdis hoorde vier en een half jaar tegen zich eisen, terwijl de straffen voor de uitgevers en de journalisten varieer den van vijf jaar tot 13 maanden. De veroordeelden die allen hadden gezegd niet schuldig te zijn kregen elk boven dien een boete van ongeveer 17.000 gul den. Kringen rond het blad Ethnos dat DEN HAAG (ANP) De Nederland se kappers hebben gisteren een poging ondernomen om de misvattingen die bestaan op het gebied van pruiken recht te zetten- Ze deden dit op een bijeenkomst van de Takon, de tech nische artistieke kappersorganisatie Nederland, in 't perscentrum Nieuws poort in Den Haag. „De ondeskundig heid van de verkoop heeft ertoe bij gedragen dat veel Nederlandse vrou wen misleid zijn by de aankoop van een pruik", aldus de kappers. Het gaat bij pruiken om drie soorten: die van synthetisch haar, die van Aziatisch haar en die van Europees haar. De eerste twee verschillen nau welijks in prijs, terwijl die prijs slechts de helft is van die van Europees haar. Verder bestaat er verschil in de wijze van verwerking van het materiaal. Er zijn handgeknoopte, machinaal en halfmachinaal geknoopte. Het kwaliteitsverschil komt het meest tot uiting in de prijs. De Takon meent dat de vrouw het meest misleid wordt door de kreet „echt haar", terwijl niet vermeld wordt van welk materiaal die pruik Is gemaakt. De kappers weten intussen uit ervaring dat veel dames van een koude kermis thuiskwamen. Dikwijls kochten ze een pruik met te lang, te kort of te dik haar, of, gezien de bestemming, helemaal de verkeer de pruik. beschouwd wordt als het meest kritische blad ten opzichte van het kolonelsregime zeiden dat de uitspraken onherroepe lijk zullen leiden tot het verdwijnen van het blad enerzijds vanwege de hoge boe tes die zijn opgelegd en anderzijds wege het voor lange tijd niet beschikbaar zijn van de directie. De vrouwen va veroordelden barstten in tranen uit toen zij de vonnissen hoorden, maar de ver oordeelden zelf lachten en schudden han den met vrienden die in het gebouw aan- Oud-minister Zigdis verklaarde giste ren nog tegenover de rechters dat het de eerste keer zou zijn dat een Griekse rechtbank een burger veroordeelde op beschuldiging van anti-nationale propa ganda, omdat hij opriep tot nationale eenheid. Hij zei dat er geen macht in de wereld is die hem zou kunnen beletten zijn mening te geven over de Griekse Steun De laatste Griekse premier voor de militaire machtsovername in 1967, Pana- jotis Kanellopoelos heeft gisteren als ge tuige decharge verklaard dat gebruik geweld oyi de vrijheid te herkrijgen onder bepaalde omstandigheden eervol kan zijn. Hij zei dat onder een bewind, jen vrije meningsuiting van het volk niet toestaat, verzet gerechtvaardigd is. Gisteren kregen de beklaagden ook steun van Gerge Mllonas, minister van Onderwijs onder Kanellopoelos, een man met een grote reputatie om zijn intelli gentie en gematigheid. Milonas die sedert zijn vlucht uit Griekenland in Washing ton in ballingschap leeft, verklaarde in een boodschap aan „de Griekse patriot ten die voor het gerecht staan", dat „de beschuldigingen van de kant van tiran nen werkelijk een eer zijn, die u allen moeten vervullen van trots". Hij ver klaarde dat het Griekse volk een werke lijke democratie zal oprichten die niet langer kolonels zal verwekken. Italiaanse musea dicht door staking FLORENCE (AP) De beroemde musea en gallerijan van Florence en al le musea en archeologische opgravingen op het eiland Sicilië waren gisteren ge sloten als gevolg van een staking van de suppoosten. Duizenden toeristen kwa men tevergeefs bij de Uffizi Gallerij en het Palazzo Pitti in Florence en oude Griekse tempels en andere historische plaatsen op Sicilië. In Florence eindigde de staking om middernacht, maar op Si cilië hebben de vakbonden voor onbe paalde tijd het stakingsparool gegeven. MOSKOU RTR Maarschalk Semjon Timosjenko, een van de vooraanstaande Russische bevelhebbers uit de tweede wereldoorlog, is dinsdag na een langduri ge ziekte op 75-jarige leeftijd overleden. Dit is bericht'door het Russische pers bureau Tass. Maarschalk Timosjenko was van 1925- 1940 volkscommissaris van defensie. In het begin van de oorlog tegen Duitsland voerde hij het opperbevel aan het wes telijk front. In de herfst van 1941 werd hij overgeplaatst naar het zuidwestelij ke front en in 1943 kreeg hij het bevel over het noordwestelijke front. Hij heeft tweemaal de titel „Held van de Sovjet- Unie" ontvangen en vijfmaal de orde van Lenin, de laatste maal in februari van dit jaar ter gelegenheid van zijn 75- ste verjaardag. Semjon Konstantinovitsj Timosjenko heeft in het Rode Leger meegevochten van af het eerste begin. Hij verdedigde samen met Stalin en Vorosjilov de stad Tsaritsin (het latere Stalingrad) tegen het Witte Leger Het hoogtepunt in zijn carrière bereikte hij vlak voor de twee de wereldoorlog. Hij werd maarschalk van de Sovjet-Unie en door het 18e par tijcongres verkozen tot lid van het Cen trale Comité. Enige tijd later werd hij volkscommissaris van defensie als op volger van maarschalk Vorosjilov, die vice-premier werd. Minister Klompé naar Indonesië (Van o e pari. red.) DEN HAAG Minister dr. M. Klom pé van C.R.M. heeft een uitnodi ging aanvaard van de Indonesische mi nister Tambunan om een bezoek te bren gen aan Indonesië. Het bezoek, dat het karakter zal dragen van een werkbe zoek, is vastgesteld voor de tweede helft van juni. Minister Tambunan is minister Sociale Zaken, en behandelt onder meer de zaken betreffende de Ambonnezen, die wat betreft Nederland onder het de partement C.R.M. vallen. SEOEL (AFP, DPA, AP) De kapers van de Japanse Boeing 727, die sedert dinsdag op de luchthaven Kimpo van de Zuidkoreaanse hoofd stad Seoel staat, hebben vanmiddag oorgesteld de passagiers uit te wis selen tegen de Japanse onderminister van Vervoer Yamamoera, en het socialistische parlementslid Abe. Het toestel, dat vannacht naar de rolbaan werd gesleept, is vanmorgen naar een parkeerplaats achter een hangar ge trokken op voorstel van de gezag voerder die het niet raadzaam achtte dat het toestel te lang op zijn lan dingsgestel bleef staan. Of dit mede van invloed is geweest op de houding van de vijftien kapers, is niet direct te zeggen. Maar wel is duidelijk dat de psychologische oorlogvoering tus sen de kapers en de autoriteiten in Seoel zijn vrucht begint af te werpen. De ongeveer honderd passagiers en bemanningsleden zitten nog steeds vastgebonden aan hun stoelen in het toestel, maar zy schijnen het goed te maken. Vanmorgen is opnieuw een voedselvoorraad in het vliegtuig afge leverd, omdat het ernaar uitzag, dat de inzittenden een derde nacht in het toestel zouden moeten doorbrengen. Rond het middaguur veranderde echter deze si- De Japanse ambassadeur in Seoel, Kanayama, die vanmorgen via de radio telefoon een onderhoud met de kapers heeft gehad, meende al enige verande ring in hun houding te kunnen be speuren. Nadat de kapers aanvankelijk hadden verklaard, dat alle passagiers en bemanningsleden met hen mee moesten vliegen naar Pjongjang, de hoofdstad van Noord-Korea, begonnen ze tegen het middaguur te vragen: „Kunnen we werkelijk wegvliegen, als we de passa giers laten gaan?" Kanayama bespeurde een heel verschillende toon in de ge sprekken van gisteren en vandaag. De kapers vroegen vanmorgen ook om waar borgen voor hun veiligheid, nadat ze de passagiers zouden hebben losgelaten. De Japanse minister van Verkeer, die vanmorgen in Seoel is aangekomen, her- Op de traditionele grapdag 1 april wordt traditioneel de Prix de Joke uitgereikt in de vorm van de bronzen Loeris. Dit jaar werden onderscheiden Willy Waldtfi en Piet Muyselaar als blijk van waardering voor de humor in hun gehele oeuvre. haalde vanmorgen, dat Zuid-Korea en Japan het toestel niet laten vertrekken voordat alle passagiers in veiligheid zijn. Identiteit De leider van de kapers heeft in middels zijn identiteit onthuld. Hij zegt Takamoro Tamiya te heten, zevenen twintig jaar oud, en afgestudeerd aan de universiteit van Osaka. Hij zou een van de voornaamste leiders zijn van de uiterst-linkse organisatie „Het Rode Leger" en wordt al sinds vorig jaar november door de Japanse politie ge zocht. Het Rode Leger is een afdeling van Zengakoeren, de grootste linkse studentenorganisatie in Japan. Zij zijn van plan een wereldrevolutie op touw te zetten en liggen met andere militante organisaties overhoop over het al dan niet gebruik van wapens voor dit doel. Bij een overval door de politie waren kortgeleden drieënvijftig leiders van het Rode Leger gevangen genomen. BELFAST (AFP-Reuter) De Noord- Ierse hoofdstad Belfast en met name de wfjken by Springfield Road en White- rock Road zijn in de afgelopen nacht weer het toneel geworden van hevige ge vechten tussen katholieken en protestan ten enerzijds en demonstranten en Brit se soldaten anderzijds. Tijdens de hef tige botsingen zijn weer vele schoten ge vallen. tcrwyl de Britse militairen van traangas gebruik hebben gemaakt. Rond drie uur vannacht was weer een tiental barricades opgericht. Een woordvoerder van de Britse militairen, die onmiddel lijk van uitgebreide versterkingen wer den voorzien, noemde de situatie erg De schermutselingen, die gisteravond zijn begonnen, zijn de ernstigste, die Bel fast sinds maanden gekend heeft. Er zijn verschillende schoten gelost, waar schijnlijk met karabijnen, maar het is niet bekend of daardoor gewonden zijn gevallen. Het was de eerste keer sinds 12 oktober van het vorig jaar (toen bij een fel vuurgevecht drie doden vielen en een vijftigtal gewonden), dat bij een botsing tussen protestanten en katholie ken weer gebruik werd gemaakt van wapens. De vorige nacht reeds is de wijk van Springfield Road het toneel geweest van incidenten, waarbij onder de Britse mili tairen bijna 25 gewonden vielen. Enkele honderden katholieke demonstranten re ageerden toen hun woede af door het gooien van stenen en allerlei andere projectielen. De gebeurtenissen van vannacht zijn ongeveer op dezelfde wijze begonnen. Een 400-tal jonge katholieken zijn op militaire voertuigen geklommen, die door de straten patrouilleerden. Even later zijn een even groot aantal protestanten een tegendemonstratie begonnen, waarbij botsingen niet konden uitblijven. Van beide kanten prefereerden de demon stranten het middel tot het afzonderlijk opereren van kleine groepjes, waardoor het voor de militairen uiterst moeilijk was een einde aan de gevechten te maken. BENTHUIZEN. Doordat de twintig jarige G. Mulder uit Boskoop gister middag met zijn auto op de Bleiswjjkse- weg in Benthuizen voor een plotseling de weg overstekende fazant wildé uit wijken, raakte hij de macht over het stuur kwijt en botste met onverminderde snelheid tegen een langs de weg staande boom. Hij werd hierbij op slag gedood- Zijn naast hem zittende vader werd ernstig gewond en na te zijn verboóden naar het St.-Jozefpaviljoen te Gouda overgdbradht. Van de auto bleef niet veel meer over dan een hoop verwrongen metaal. Vader en zoon Mulder waren op weg naar hun woonplaats Boskoop. Landbouwschap in gesprek met minister Lardinois (Van een onzer, verslaggevers) DEN HAAG De boterprijs gaat omhoog, wanneer het Landbouwschap over eenstemming weet te bereiken met minister Lardinois over verschillende prijzen voor de landbouwprodukten. Het is echter de vraag of deze overeenstemming Nederland is namelijk gebonden aan tal van E.E.G.-beslissingen over de richtprijs voor melk, prijsregelingen voor vlees en dergelijke. Het Landbouwschap echter, opkomend voor de belangen van de producenten, is bezorgd over de financiële situatie in de landbouw. Dit is ook tot uitdrukking gekomen bij de „lege beurzen"-actie van vorige week, toen de minister van Landbouw bedolven werd onder duizenden lege portemonnees. En Picasso dan LONDEN (AP) Pablo Picasso is gisteren Beatle John Lennon te hulp gekomen in een proces. Het was aan gespannen tegen de London Art Gal lery dat erothische litho's en etsen van Lennon heeft tentoongesteld. Volgens de politie waren acht van de werken obsceen. Eugene Schuster, de directeur van de gallerij, verwierp de beschuldiging. Zijn verdediger David Napley bracht inspecteur Frederick Luff, de recher cheur die de werken in het museum in beslag had genomen, in verwarring door hen reprodukties te tonen van het werk van Picasso dat deze maand in het ge subsidieerde instituut voor moderne kunst wordt tentoongesteld. Terwijl hij een afbeelding van een Pi casso voor de inspecteur hield vroeg Napley: „u beschouwt dit niet als ob sceen?" De inspecteur antwoordde met nee, maar toen Napley Luff de gehele catalogus van de 375 tekeningen van Pi casso toonde, gaf de inspecteur toe dat deze niet veel verschilden van het werk van Lennon. De zaak werd door de magistraat ver daagd tot 27 apriL (ADVERTENTIE) WIJ ZETTEN U AF waar u wilt in elke vakantiebestemming. Reisbureau Beuk, Nwe. Beestenmarkt 19 Leiden Telefoon 32700 (ADVERTENTIE) Zondag 8-12 uur Stadsgehoorzaal 4 zalen 3 Beat Bands Steengoed dansorkest Dans- en muziekshow Speciaal carnavalsorkest Kaarten 5.50 - (32% belasting!)

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1