FEIJENOORD WEER „KOPIE VAN MILAAN" Trainer Zientara zag het verkeerde elftal ,,Het moet kunnen Vorm juist op tijd er in gepraat Schalke profiteerde niet van kansen Trainer Zientara: Feijenoord soms te hard Israel: *,Er was één grote man bij: Blaut DONDERDAG 2 APRIL 1970 DE LEIDSE COURAi i Legia Warschau (in wit shirt) hebben er na afloop van het modderballet tegen Feijenoord zelfs een ir. Zij hebben Feijenoord op 00 gehouden en zijn met dat resultaat niet ontevreden. Theo Laseroms (midden) is dat evenmin, al verlaat hij „getekend" het strijdperk. (Van onze speciale verslaggever) WARSCHAU „We hebben twee fouten gemaakt. Op de eerste plaats speelden we in de eerste helft de bal te laag over de grond, en dat is zinloos met zo'n modderpoel waarin het leer steeds blijft steken, en ten tweede werd er te weinig geschoten uit de tweede lijn", zei trainer Ernst Happel, die niettemin tevreden was met het gelijke spel, maar ontevreden over de te geringe schotkracht in de aanval. Happel: „Onze opzet is in elk geval geslaagd. We speelden voorzichtig, we moesten het op 00 zien te houden. Je kunt immers niets riskeren. Alleen jammer dat het in de voorhoede soms niet klopte. Er werd te weinig geschoten. We hebben moge lijkheden gehad, want Legia is niet zo'n ^erke ploeg. Legia is van het kalibei Vorwarts. Ik reken thuis dan ook op een overwinning. Dat moet kunnen. Toch zullen we in Rotterdam voorzichtig moeten zijn, want maakt Legia toevallig het eerste doelpunt, dan zijn we verplicht er twee te maken om de finale te halen. Ook thuis duS niet al te veel risico's nemen, al zal er natuurlijk wel meer aan vallend gespeeld worden". (Van onze speciale verslaggever) WARSCHAU Onder de oliepitjes, die het stadion van Legia een veel te wijdse naam helder hadden moeten verlichten, gleden de laat ste minuten de Poolse legerploeg uit handen. De stormlopen waren zonder succes gebleven en het onherkenbare Feijenoord, dat in de vader landse competitie zozeer naar de grote vorm had lopen zoeken, tikte, bijna hooghartig, de secon den aaneen als een biljarter die de ballen in een trosje aan de band heeft liggen. Over de ver moeide, met modder besmeurde gezichten, trok een glimlach, die later overging in een schater lach toen Legia's trainer Zientara met nauw ver holen teleurstelling meende te moeten opmerken dat een verdedigende ploeg het, zeker op zo'n veld, gemakkelijker heeft dan de aanvallende. Zientara vergat voor het gemak dat Feijenoord de gehele eerste helft volkomen in de hand had gehad en dat zijn equipe na de rust slechts door het tot op de bodem verbruiken van de conditio nele kracht en de Rotterdamse armee enigszins in de greep had kunnen krijgen. Voor Zientara gold slechts het doelpunt dat zou en moest ko men, waardoor hij als enige opdracht gaf: aan vallen tot je erbij neervalt. Van een tactische opzet kon toen voor hem geen sprake meer zijn. Die was voorbehouden aan Ernst Happel. „Ik heb Legia tweemaal zien spelen en het is precies gegaan zoals ik had verwacht. Als je hun mid denveld uitschakelt, is Legia lamgeslagen. En dat hebben we gedaan". Op drie man bouwde Zientara zijn hoop op een gunstig uitgangspunt voor de wedstrijd in Rotterdam; op Bernard Blaut, Brychczy en Dejna. Ze werden alle drie aan banden gelegd. Wim van Hanegem, die zelfs op dit veld weer de ongelooflijkste technische kunstjes uitvoerde en veruit de beste man van de tweëentwintig was, schiep er een genoegen in om de zestigvoudige international Brychczy uit te schakelen; Wim Jansen kleefde aan Dejna en toen bleek dat Franz Hasii het tegen de sterke Bernard Blaut niet kon bolwerken, werd Wery, fysiek krachtiger, op diens plaats gezet door Happel die daarmee tevens kon bereiken dat hij in de aanval Ruud Geels kon inzetten om te trachten nog florissanter dan met de halve winst het „drijfzand" van Warschau te verlaten. Happel: „Wim van Hanegesm heeft een ontzettende hekel aan een defensieve opdracht maar tegen zo iemand als Brychzcy, de hoop van Zientara, wil hij d'at dan wel doen, en graag zelfs. Van Hanegem was groots". Hij was die man, die Feijenoord het zelf vertrouwen schonk dat de laatste weken ontbrak. Toen Van Hane gem in het prille begin nonchalant de nueester-goocihelaa: tilde hij het mentaal Feijenoord naar de hoogte van Milaan, Ineens was er weer die ijzige rust, die beklemmend werkt op de tegenstander er was weer die superieure, bijna hautaine houding, geschraagd door de wetenschap dat de techniek er is, dat er op het punt van de conditie geen moeilijkheden zijn en dat een Feijenoord in deze vorm zeker niet opzij hoefde te gaan voor Legia Warschau. In de eerste helft was de legerploeg al genekt door de „kopie van Milaan". En toch kregen de duizend fanatieke fans van Feijenoord, die zich tussen de dertigzuidend op de schamele tribunes hadden genesteld, het klamme zweet in de handen toen Legia na de rust over schakelde op alles-of-niets. Zientara: „Ik had mijn spelers In de rust gewoon de opdracht gegeven om te scoren. We voe len ons na dit gelijkspel zeker niet kans loos maar je speelt wat gemakkelijker als je in Rotterdam met een voorsprong het veld in had kunnen gaan". Wa re woorden van de Poolse trainer die Brychozy in de eerste helft jammer lijk had zien missen „ik wilde zo snel schieten dat ik me geen kans gun-- de zuiver aan te leggien" en meer vuur in zijn aanval had willen brengen door erna Pieszko, die maar niet los kon komen van Laseroms, te vervan gen door Malkiewicz, die dan ook één enkele kans kreeg maar door een pijl snelle reactie van Treytel van succes werd afgehouden. Enerverende momen ten voor het doorweekte, kleine legioen dat niettemin hun ploeg steunde tegen de Poolse overmacht, eerst juichend roe pend om Dejna, daarna smekend vragend om de grote actie van de man die steeds weer Wim Jansen bij zich zag opduiken. Incident En toch verdween er iets van de ge- ruststellehde zekerheid in het legioentje toen Legia de muur voor Treytel hoe dan ook wenste te slechten. Er verdween ook iets van de zekerheid bij de bemod- derde Rotterdammers. Feijenoord moest terugwijken en op die momenten, als het gaat spannen voor de ploeg, volgt de laatste tijd een ongecontroleerde reactie. Dat was zo in Oost-Berlijn waar Piet Romeijn „leeggepompt" door Piepen- burg die als zijn directe tegenstander scoorde, zich vergat. Dat was zo in War schau waar Ove Kindvall, ijverig de Pool se verdediging storend, maar geen wer kelijk gevaar stichtend, afreageerde op verdediger Blaut die meteen hulp kreeg van zijn doelman die de-Zweed met een welgerichte stoot tegen de grond kwak te. Het was het enige incident en dat pleit toch weer voor beide ploegen want het ging er niet altijd even vriendelijk aan toe en bovendien was de Italiaan se scheidsrechter Francesco eerst had de UEFA de Brit Howley aangewezen voor het eerste duel en de Italiaan voor het tweede bepaald niet op de hand van Feijenoord. Overwonnen De Rotterdammers noch trainer Zien tara waren bijster te spreken over het optreden van Francesco, maar om ver schillende redenen. Feijenoord omdat het van mening was dat de Italiaan meer toeliet van de Polen, en Zientara, de spreekbuis van het elftal omdat hij vond dat Francesco te weinig voor „het veel te harde spel van Feijenoord had geflo- en en best hardere maatregelen had mo gen nemen". Allemaal feiten die erop wijzen dat Zientara zijn teleurstelling niet voor zich kon houden en evenmin erg zeker is van zijn ploeg die in Rot terdam voor een vrijwel onmogelijke taak staat als Feijenoord de vorm van Warschau kan behouden of weer te voor schijn kan roepen. Een vorm die pre cies op het juiste moment terugkeerde, terug werd gepraat door Happel die er weer in is geslaagd zijn ploeg zodanig te inspireren dat er een optreden, zeker in de eerste helft, uitkwam dat iden tiek was aan de wedstrijd in Milaan en het tweede duel in Rotterdam. De men tale inzinking, waarover Happel meer tobde dan hij openlijk wenste toe te ge ven, bleek niet door te werken in de Europa Cupstrijd, maar was Briljant De dag voor het duel nog verklaarde Zientara dat hij Happel bij zijn „spion- nagebezoek" niet het echte Legia had getoond. „Dan zouden we niet gelijkge speeld hebben maar gewonnen". Hij had de notities van zijn assistent en de films van Feijenoord bestudeerd en meende De Pool Zmyewski ligt (tussen de benen van Israel) in het drassige strafschopgebied van Feijenoord en smeekt de scheidsrechter als het ware om een strafschop. De Italiaan Francescon ging evenwel niet op de smeekbede in en liet doorspelen, ofschoon de schrik Laseroms rechtsnog van het gezicht valt af te lezen. dat hij een zuiver oordeel over Happels equipe had kunnen vormen: „Ze hebben me niet geïmponeerd. „Zientara moet tot zijn ontsteltenis hebben bemerkt dat zijn ploeg een geheel ander Feijenoord in de modderpoel ontmoette. En hij had nog wel het voordeel dat hij zo diep in GUUS HAAK Bevredigende rentree in het „echte" Europa-Cupvoetbal. zijn hart had gewenst: een slecht be speelbaar veld „want in de winter is er bij' ons nooit een sprietje gras te ont dekken en dus voelen wij ons daarop zeker". Zientara moet met verbazing hebben gekeken naar het briljante spel van Van Hanegem, maar de wederom on blusbare inzet van Wim Jansen, naar het zekere en knappe spel van Guus Haak die zich dan wel permitteerde de gevaarlijke Gadocha wat te veel vrij heid te gunnen maar altijd op rugdek king kon rekenen van Laseroms en Is rael als hij zelf niet meer tijdig ter plaatse kon zijn, en dat gebeurde niet zo vaak. Maar vooral moet het de Pool se coach pijn hebben gedaan dat zijn steunpilaren op het middenveld niet de munitie konden aandragen waaraan zijn aanval zo dringend behoefte had. Happel nogmaals: „Elke ploeg heeft zijn sterke kant en als je die verlamt, kom je so wie so op voordeel. De Po len hebben bij ons weinig sterke kan ten kunnen ontdekken. Van de film te gen Vorwarts in Berlijn kon Zientara niet wijzer worden en van die tegen MW ook al niet. Toen zijn assistent terug kwam, had hij een slechte wedstrijd te gen Go Ahead gezien. Maar wij wisten in elk geval waar de kracht van Legia schuilt". Gegund Dat heeft Legia dan ook wél onder vonden. Zoals Feijenoord heeft gevoeld dat Legia een bijzonder stugge defensie bezit, sterk in de lucht en radicaal in grijpend. Dat er welgeteld slechts één kans kwam voor Wery is niet eens om over in de put te zitten. In het Europa Cuptoernooi werd doelman Grotynski slechts driemaal gepasseerd en dat nog in uitwedstrijden. Op eigen veld bleef Grotynski ongeslagen. Dat record werd niet gebroken. Het is hem gegund. Want er komt voor hem nog een uit wedstrijd GELSENKIRCHEN Schalke '04 moet de traditie van de Duitse verenigingen in het Europese cupvoetbal voortzetten. De zevenvoudige Duitse kampioen won op het niet geheel uitverkochte eigen veld (32.000 toeschouwers) in de eerste wedstrijd voor de halve finales van de Europa Cup II verdiend met 10 van Manchester City. Het enige doelpunt werd door Reinhard Libuda in de 77ste minuut gescoord. De energieke Duitse verdediging handhaafde daarmee voor de vierde achtereen volgende maal de nul in de thuiswedstrijden voor de beker. Manchester City handhaafde reputatie Het was een tamelijk teleurstellende zaak voor de Duitsers dat het grote veld- overwicht slechts in één doelpunt werd uitgedrukt. Het is de vraag of die marge Legia had meer verwacht dan 00. Legiatrainer Edmund Zien tara: „Ik had gehoopt op een kleine overwinning, 10 bijvoor beeld. We kwamen niet in ons beste spel, omdat Feijenoord zo hard speelde, wel eens te hard. Lazeroms vond ik ruw spelen. Wat me opgevallen is bij Feije noord, is de geweldige conditie en de snelheid waarover de ploeg be schikt. Dat is formidabel. Het is voor mij de sterkste ploeg, die we tot nu toe ontmoet hebben. Sterspelers zijn Van. Hanegem en verdediger Israel. Magnifiek, wat die twee presteerden. Ik heb na de rust Pieszko vervangen door Malkienicz, omdat hij niet voldeed. Het gebeurt wel meer dat ik hem uit het elftal haal, dus dat was niets bijzonders. We hebben in die tweede helft wel meer geris keerd. Dat moest, want ik wilde een doelpunt. Jammer, dat het niet is gelukt .Toch heeft Legia zeker nog kansen, in Rotterdam fifty- fifty om de finale te halen. Daar zullen we laten zien dat het ook anders kan." bij de returnwedstrijd op 15 april groot genoeg is voor het bereiken van de fina le op 29 april in Wenen. Pechvogel Dat Schalke 04 niet met een wat ge ruster hart de tweede wedstrijd tegemoet kan zien, ligt vooral aan spitsspeler Pohl- schmidt, die de pechvogel van de avond werd en een reeks doelrijpe kansen on benut liet. De Britten handhaafden hun reputatie van een geroutineerde vechtlustige ploeg, die in geen enkele faze van de strijd toevlucht zocht in uitsluitend ver dedigen. De gevaarlijkste aanvaller van de Britse bekerhouder international Lee, kreeg in de achtste en negende minuut twee kansen de score te openen, voordat Schalke alle remmen losgooide. De rechtsbuiten van het Duitse elftal Rein- hold Libuda werd steeds meer in het spel betrokken en hij bracht met lange, slim me solo's de tegenstanders in verwarring. Het was dan ook volledig verdiend dat juist hij het beslissende doelpunt maak te. In de 78ste minuut omspeelde hij in een lange solo Pardoe en Doyle en liet ook de uitstekende doelman Coarigan met een schot van acht meter afstand kansloos (10). De op 15 apriil in Manchester te spelen return wedstrijd tussen Manchester City en Schalke '04 zal worden geleid door Lau wam Ravens. Als grensrechters zijn aamgewezen de Hagenaar Leo vam der Kroft en J. Vervoort (Berkel en Roden rijs). RomaGoraïk AS Roma en Gornik Zabrze speelden in hun eerste ontmoeting vo<fr de halve finale van de Europese beker voor beker winnaars in Rome gelijk. De eindstand was 11. Bij rust leidde Gornik met 10. Banas scoorde voor Gornik in de 23ste minuut en Salvari maakte in de 53ste minuut de gelijkmaker, voor 80.000 toe schouwers. Bundesligia De uitslagen van de gisteravond ge speelde Inhaalwedstrijden van de Bun- desliga zijn: FC KaiserlauternHam burger SV 11; Werder BremenHan nover '96 10; Hertha BSC BerlinRot Weiss Oberhausen 10. (Van onze speciale verslaggever) WARSCHAU De sfeer in de kleedkamer van Feijenoord was er een, zoals die in de dagen rondom Kerstmis pleegt te heersen: een van welbehagen. Zelfs trainer Ernst Happel, nooit gul met woor den van lof, deelde in de algemene vreugde en roemde een van zijn moegestreden spelers. Happel noemde één uitblinker: „Wim van Hanegem was gran dioos. Hij was de spielmacher, zoals Blaut bij Legia." Bernard Blaut werd overigens door alle Feijenoorders geroemd. Rinus Israel: „Legia Warschau is me als geheel tegengevallen. Het speelt primitief voetbal. Er was echter één grote man bij, Blaut, die geweldig speelde. Hij bleef steeds komen, stuwde goed en was voor onze verdediging het gevaarlijkst. Brychczy en Dejna zijn me tegengevallen. Moeilijk heb ik het alleen in de tweede helft gehad. Toen gingen ze er iets fel ler tegenaan. Voor de rust had ik weinig gevaarlijk werk op te knap pen. Het grootste probleem was het zware veld. Volgens mij was dat voor Feijenoord echter een voor deel. Een verdedigende ploeg kan de zaken dan beter overzien." Last van het zware veld hadden alle spelers van Feijenoord gehad. Theo Lazeroms: „De bal kreeg je gewoon niet weg als je een pass over de grond gaf. In het begin vooral was dat wennen. De eerste tien minuten verliep de samen werking niet erg best tusseri mij en Theo van Duivenbode. Later ging gelukkig alles goed." Bijzonder hard De Polen klaagden dat Feijenoord en vooral Lazeroms bijzon der hard gespeeld had, soms zelfs te hard. Lazeroms: „Je zit in de halve fi nales en dan gaat het natuurlijk hard tegen hard. Wat dacht je van Leeds en Celtic. Dat zijn ook geen lekkere jongens. Als we de finale halen, zal het nog wel har der gaan. Dit is nu eenmaal ons speltype en dat hoort bij Europa- Cupvoetbal." Wim Jansen was dik tevreden. „Happel had opdracht gegeven, vooral het overwicht op het mid denveld te behouden, te vertra gen en proberen tot aanvallen te komen. Het was wel zwaar door het slechte terrein, maar het is toch gelukt." Kindvall: „Ik ben niet tevreden over mijn spel, maar dit waren geen omstandigheden voor nor maal voetbal. Ik denk dat we in Rotterdam nog een klasse beter zullen spelen." Eddy Treytel: „Vooral voor de doelen was het veld slecht Je zak te tot je enkels in de modder. Ik heb twee keer geprobeerd na een buitenspelsituatie de bal over de grond buiten het strafschopgebied te krijgen, maar het ging gewoon niet. De bal bleef steken in de modder. De scheidsrechter dacht dat ik tijd wilde rekken, maar dat was niet zo." Geen scJiorsing Franz Hasll voelde zich minder prettig. Happel had hem in de tweede helft vervangen door Ruud Geels. Happel: „Hasil verloor voor de rust alle kopduels van Bernard Blaut. Daarom heb ik Wery, die beter tegen hem opkon, tegenover Blaut gezet en Geels op de rechts buitenplaats." Hasil: „Jammer, het ging niet, maar ik hoop er in de thuiswedstrijd weer bij te zijn." Eén Feijenoorder en één Legia- speler kwamen in het boekje te staan van scheidsrechter Frances co: Kindvall en doelman Grotyns ki. Francesco: „Ik heb ze wel op geschreven. maar dat was meer een veiligheidsmaatregel. Ik wilde de wedstrijd niet uit de hand la ten lopen. Ik zal de namen echter niet doorgeven aan de UEFA, zodat er geen schorsing te verwachten is. Het was een hard duel, maar fair. Ik heb het niet moeilijk ge had. De beste speler bij Feijenoord was Van Hanegem, die ongeloof lijk veel werk verzette. Bij Legia vond ik Brychczy de beste man."

Leidse Courant | 1970 | | pagina 11