Geluk is niet voor geld te koop. Het Effect Plan is dan ook geen kwestie van geluk. i W atervoorziening geen probleem Rapport over zeewater nonsens Oud-kanselier H. Bruenitag overleden Buitenlanders wilden NKF Effect Plan Kamervragen over school journalistiek Dochter van Umberto II getrouwd Geen verdere terugtrekking VS-troepen? Honderden sexwinkels in Nederland WOENSDAG 1 APRIL 1970 DE LEIDSE COURANT PAGINA I Moeilijkheden niet overdrijven AMSTERDAM (ANP) Afgaande op de mededelingen van de deskundigen schijnt er voorlopig nog genoeg water op de wereld te zijn. Volgens professor ir. A. Volker uit Delft zijn er nog enorme wezig. Zij moeten wel geboord worden met een beter weten schappelijk fundament van de water kringloop". (ADVERTENTIE) ARTS GG EN GD (Van een onzer verslaggevers) De gemeente Den Haag vindt het rapport van de Belgische Consumenten bond over het zeewater van onder jneer Scheveningen, tendentieus. In dat rapport werd vorige week gesteld d»t het water van Scheveningen en Vlissingen gevaar lijk was om te zwemmen. Men sprak zelfs van een groot gevaar voor de volks gezondheid. Volgens het rapport zouden deze padplaatsen zelfs gesloten moeten worden. De afdeling economische zaken van de gemeente Den Haag is momenteel bezig met het natrekken van bepaalde cijfers en feiten van het rapport. Een arts van de G.G. en G.D. noemde het rapport Men zei dat in Scheveningen sinds 1964 wekelijks op acht verschillende plaatsen ten noorden en ten zuiden van de rioolleidingen metingen worden ge houden. In 1967 werd een rioolpersleiding aangelegd, waardoor het coligetal (dit is een bepaalde eenheid van bacteriën) gemiddeld zeven maal lager werd dan vóór 1967. Omtrent het huidige coli getal wilde men echter geen inlichtingen geven, ondanks het feit dat men bij de G.G. en G.D. over uitgebreide grafieken en statistieken over de toestand van het zeewater beschikt. In het rapport van de Belgische Consumentenbond zegt men in Scheveningen het coligetal gesteld te hebben op 2000 per 100 milliliter. Op niet-besmet zeewater zou op iedere honderd milliliter slechts het coligetal 50 toepasbaar zijn. Hierop wilde de ge meente Den Haag geen antwoord geven. Wel liet men doorschemeren, dat wel licht in een later stadium hierover be kendheid zal worden gegeven. Intussen is de Nederlandse Consumen tenbond ook in touw gekomen. Een ver gelijkend onderzoek met betrekking tot het water staat op stapel. Niet uitge sloten werd, dat men van de zomer hierover cijfers gaat publiceren. BONN (DPA) De vroegere Duitse rijkskanselier Heinrich Bruening is op 84- jarige leeftijd in de Verenigde Staten overleden, zo is in Bonn bekendgemaakt. De centrum-politicus Bruening was van 1930 tot 1932 hoofd van de rijksregering in Berlijn. Heinrich Bruening werd ,,de laatste kanselier van de Weimarrepubliek" ge noemd, hoewel na hem nog Franz von Pa pen en Kurt von Schleicher dit ambt be kleedden, alvorens de macht overging naar de nationaal-socialisten. De voorzit ter van de centrumfractie had op 29 maart 1930, na de val van Hermann Mueller een burgerlijk midden-kabinet gevormd, maar probeerde vergeefs via noodverordeningen de economische en fi nanciële crisis in Duitsland te overwin nen. Op 30 mei 1932 werd hij door rijks president Hindenburg ontslagen „hon derd meter voor de eindstreep", zoals Bruening zei. In het begin van dat jaar telde Duitsland zes miljoen werklozen, de nazi's kregen steeds meer aanhang. Te gen Bruening intrigeerde ook de „Reichs- wehr" onder generaal Von Schleicher, en tenslotte hadden de Duits-nationalen zich van hem afgekeerd. In 1934, 'n jaar na de ontbinding van de centrum-partij, emigreerde Bruening naar de Verenigde Staten, waar hij aan universiteiten ging doceren, maar zich van politieke uitspra ken onthield. In 1951 aanvaardde hij een hoogleraarschap voor politieke weten schappen aan de universiteit van Keulen, maar vier jaar later keerde hij naar Amerika terug. voorzitter van de biologische raad van de koninklijke akademie van weten schappen, die dezer dagen een congres van biologen over milieuverontreini ging in Amsterdam leidt. Volgens pro fessor Quispel moet men de ernst van deze problemen niet overdrijven. Men moet. aldus professor Quispel voorzichtig zijn met de problemenstel- lingen rond de milieuverontreiniging. „Wordt deze ernstiger voorgesteld dan zij in werkelijkheid is, dan zou dit wel eens ongezonde gevolgen kunnen hebben voor de geestelijke volksgezondheid". Geldt voor de watervoorziening, dat deze nog niet tot problemen leidt, anders ligt het met de waterverontreiniging. „Want", rldus professor dr. F. H. Schmidt uit de Bilt", er zijn al aanwij zingen dat hier en daar het water door de luchtverontreiniging vervuilt" VOLGENS ir. PHILIPS: EINDHOVEN (ANP) „Philips zal zich beslist niet in de zware elektrotech nische industrie storten na de fusie met de Ned. Kabelfabrieken en de overne ming van 35 procent van 't aandelenk. - pitaal van Feiten en Guilleaume te Keu len". Dit heeft de president van de raad van bestuur van 't Philipsconcem, Ir. F. J. Philips gisteren verklaard. Over de gang van zaken rond het bod op de N.K.F. zei ir. Philips dat de ge dachten over een fusie met de N.K.F. pas een maand oud zijn. „Door de lage beurskoers van de N.K.F. waren de aan delen aantrekkelijk geworden voor bui tenlandse bedrijven. Vooral van Engel se en Amerikaanse zijde bestond belang stelling voor Ned. Kabel". Ik ben daar om contact opgenomen met drs. De Pous die de S.E.R.-regels correct wilde uit voeren. Wij hebben toen besprekingen gevoerd met enkele eommissarissn van de NKF Wij hadden geen haast en wilden pas later met de directie van de N.K.F. gaan praten. Maar de sterke koersstij ging voor Ned. Kabel op de beurs was aanleiding de besprekingen met de di rectie te bespoedigen. Bij dit gesprek was de heer De Pous niet aanwezig. Om dat de beursnotering slechts twee dagen kon worden opgeschort proesten wij in die twee dagen een beslissing nemen. De grote omzet op de beurs wekte wantrou wen", aldus de heer Philips. Over de staalfabriek van de N.K.F. in Alblasser- dam zei ir. Philips: „wij hebben weinig verstand van staal en zullen een ontwik keling naar aansluiting van deze fabriek bij een ander staalbedrijf niet tegengaan. Tenslotte zei hij te vermoeden dat de N.K.F. ook contact heeft gehad met Hoogovens. Melkbezorging om de andere dag APELDOORN Met ingang van resp. 6 en 13 april zal in een aantal wijken van 's-Hertogenbosch en Apeldoorn een gerichte proef worden genomen met melkbezorging om de andere dag. Het experiment zal zich uitstrekken over een periode van circa 5 tot 6 maanden. Het gaat hier om een initiatief van de Vereniging van Coöperatieve Melkinrich tingen, die hiermee in eerste instantie beoogt een oplossing te vinden voor de problemen, die voortvloeien uit de dage lijkse melkbezorging. Van de uitslag zal afhangen of ook in andere steden tot be zorging om de andere dag zal worden overgegaan. (ADVERTENTIE) Geldelijk voordeel kan een kwestie van geluk zijn. Het vervelende is alleen dat het geluk de meeste mensen zo zelden toelacht. Misschien kunt U in geldelijke zaken daarom beter gevolg geven aan het advies van deskundigen. Zoals de beleggings specialisten van de AMRO-Bank en die van Pierson.Heldring Pierson. Wanneer kunt U op hen rekenen? Als U deelneemt aan het Effect Plan. U stort dan telkens een bepaald bedrag (minimaal f 500,- perjaarJ.Enlldoetdat gedurende 10,15 of 20 jaar. Volgens een vast plan dus. Uw geld wordt dan op een uitgekiende manier belegd door specialisten die het Amro-Pierson Fund beheren Zodat U,als het Plan is voltooid.er hoogst waarschijnlijk aan zienlijk betervan bent geworden. Het aardige van het Effect Plan is bovendien.dat het altijd wordt voltooid, omdat het is geconstrueerd als een levens verzekering. Als U b.v. niet meer zou kunnen betalen omdat U invalide bent geworden.dan nemen twee grote verzekeringconcerns (de Eerste Nederlandsche en t Nationale-Nederlanden) Uw betalingen voor hun rekening. Uw Plan gaat normaal door. En mocht U tijdens de looptijd van het Plan overlijden.dan ontvangen Uw nabestaanden de uitkering. Direct. Het Effect Plan is dus een com binatie van beleggen en verzekeren, waaraan tevens belangrijke fiscale voordelen zijn verbonden. En wij menen dat mensen, die iets meer van hun geld willen maken, maar daarnaast toch zekerheid wensen, prijs stellen op een duidelijke uitleg. - Dat kan in een kwartier - Op onze kantoren En in een gesprek met Uw eigen verzekeringsadviseur. U kunt daarbij rekenen op meer wijsheid dan geluk. In het Effect Planwerken samen: de Amsterdam-Rotterdam Bank; Pierson, Heldring Pierson (die het Amro-Pierson Fund beheren); Nationale-Nederlanden; de Eerste Nederlandsche; En hopelijk U. Russische spion in Brussel aangehouden Nog geen staking DEN HAAG (ANP) De Tweede- Kamerleden Aarden (groep Aarden), Van der Lek (P.S.P.) en Masman (P.v.d.A.) hebben staatssecretaris Grosheide vragen gesteld over de beslissing van het Cura torium van de School voor de Journalis tiek, om geen nieuwe eerstejaarsstuden ten toe te laten. De Kamerleden vragen de staats secretaris van Onderwijs en Weten schappen of het curatorium daarover overleg met hem heeft gepleegd. Ook vragen zij zijn oordeel over een „beslis sing met een dergelijke draagwijdte" zonder tevoren docenten en studenten te raadplegen. In een telegram heeft het dagelijks bestuur van D '66 er bovendien bij het curatorium op aangedrongen terug le komen op haar besluit. De school was gisteren in een alge mene schoolvergadering bijeen om de algemene gedragslijn ten aanzien van dit besluit en de consequenties daarvan te bespreken. Hierbij waren de rijksinspec teur voor sociaal beroepsonderwijs, twee van de curatoren en de 3 bovengenoemde Kamerleden aanwezig. Na uren discussiëren werd besloten dat de commissie die zich bezig houdt met het opstellen van het nieuwe leerplan zich zou terugtrekken. Doorslaggevend tot dit besluit was uiteindelijk de mening van de stafdocent Piet van de Ende, die wees op de ongelijke positie in de com missie. De curatoren hebben wel beslis singsmacht, maar de docenten niet. De curatoren wordt in een besluit van de algemene schoolvergadering gevraagd maandag de herroeping van het besluit bekend te willen maken. In afwachting van het standpunt van het curatorium' heeft men besloten een voorstel tot schoolstaking aan te houden. Eerste boring naar zouten DEN HAAG Shell Delfstoffen Ne derland NV zal naar verwachting over ongeveer twee weken met haar eerste exploitatieboring naar kalium- en mag- nesiumzouten beginnen op een lokatie in Sexbierum, gemeente Barradeel, in West-Friesland. Het doel van de boring is na te gaan of de indampingszouten in economisch winbare hoeveelheden aanwezig zijn en verder om de in het laboratorium ont wikkelde oplostechniek aan de praktijk te toetsen. Op de schoolvergadering van de School voor de Journalistiek zaten curatoren en docenten naast elkaar. Links curator prof. dr. G. Kuypers en rechts docent rechten drs. H. van Run. SPORTTOTO DEN HAAG. Vanmorgen waren bij het bureau van de Sporttotalisator in Den Haag tien meldingen binnengekomen van deelnemers met een foutloze kolom. De tussenstand is verder: 92 meldingen van twaalf, 729 meldingen van elf en 691 meldingen voor de extra-prije. CUIDAD JUAREZ (AP) Vandaag trouwt in de Mexicaanse stad Ciudad Juaris de jongste dochter van ex-koning Umberto II van Italië, prinses Maria Iris- tina Beatrice Isabel Eugenia van Savoye. De 27-jarige prinses huwt de Argentijn se consul in Genève, dr. Luis Reyna Dil- Het huwelijk zal worden gesloten in 'n hotel te Ciudad Juarez. Prinses Maria is geboren te Rome, maar zij is Belgische van nationaliteit. Haar vader, Umberto, was slechts korte tijd koning van Italië, en wel tegen het eind van de tweede we reldoorlog. WASHINGTON (RTR) Het Witte Huis heeft een bericht van de „Washing ton Post" „speculatief" genoemd, vol gens hetwelk de Amerikaanse legerlei ders een verdere terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Vietnam een half jaar wilde uitstellen. Onder een spervuur van vragen wilde de tweede woordvoerder van het Witte Huis, Ge rald Warren, het bericht niet tegenspre ken, maar hij zei: „Ik verzoek u met klem niet te speculeren. De president zal een besluit nemen over het niveau van de strijdkrachten en als dat geno men is zal hij het bekendmaken". Volgens kringen rond het ministerie van Defensie in Washington zou uitstel niet in verband staan met de ontwikke lingen in Cambodja en Laos, maar zou de opperbevelhebber in Vietnam gene raal Abrams een pauze willen en zou chef van de legerstaf generaal Westmo reland voor een verdere terugtrekking zelfs een half jaar uitstel willen. De Amerikaanse troepen zouden hun „pa cificatieprogramma" in dichtbevolkte ge bieden als Danang in het noorden van Zuid-Vietnam kunnen voltooien. (Van o e correspondent) BRUSSEL Een Russische ingenieur, die op een bijzondere stuntelige manier probeerde te spioneren is door de Bel gische veiligheidsdienst ingerekend, ter wijl hij in een restaurant trachtte een gesprek over de nieuwe Mirage-vlieg- tuigen af te luisteren. De man, Boris Savitsj (36) werd in Brussel opgesloten Waarschijnlijk zal hij aan de Sovjet-U nie worden uitgeleverd. Hij is de derde Oosteuropese spion, die in Brussel werd aangehouden sinds daar het hoofdkwar tier van Shape is gevestigd. Boris Savitsj arriveerde bijna gelijktij dig met Shape in Brussel: hij kwam er in oktober 1967 aan, om vrachtwagens te verkopen in dienst van de Russische firma Scaldia-Volga, die in België haar Westeuropese hoofdkwartier heeft. De man interesseerde zich duidelijk minder voor auto's dan voor militaire informaties, zodat hij reeds na enkele maanden de aandacht trok van de Bel gische veiligheidsdiensten. (ADVERTENTIE) B G levert gegarandeerd roestvrije hekwerkendoor geheel Nederland tegen .de scherpste prijzen. MINISTER POLAK i DEN HAAG (ANP) Alhoewel het juiste aantal verkoopplaatsen waar druk werkjes op seksueel en op de grens van pornografie liggend gebied niet kan wor den gegeven, kan dit voor wat ons land betreft worden geschat op enkele hon- Minister mr C.H.F. Polak van Justi tie heeft dit geantwoord op de schrif telijke vragen van het Tweede-Kamerlid Abma (SGP), die de regering had ge vraagd of hier sprake is van doelbewus te ondermijning van de geestelijke volks gezondheid van ons volk. Voor zover de genoemde drukwerken liggen op of beneden de grens van het geen de strafwet noemt geschriften die aanstotelijk zijn voor de eerbaarheid, moet de overheid zich onthouden van ingrijpen en vertrouwen op de zelfre gulerende krachten die er voldoende in de bevolking leven om zelf een stand punt te behalen tegenover deze geschrif ten, aldus minister Polak. De overheid treedt echter wel op in gevallen waarin duidelijk de gfenzen van het strafba re zijn overschreden. Minister Polak en de ministers van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk en van Buiten landse Zaken hebben geen aanwijzing dat hier van doelbewuste activiteit spra ke is. Zij 2ouden dan ook niet weten op welke wijze een onderzoek hiernaar zou moeten worden ingesteld. Zij zijn derhalve niet voornemens daartoe op dracht te verlenen. De heer Abma had gevraagd invloeden van buiten onze landsgrenzen in het onderzoek te betrek- Partij heroïne in beslag genomen NEW YORK (RTR) De politie heeft gisteren in een hotelkamer in Manhat tan zuivere heroïne ter waarde van 30 miljoen dollar in beslag genomen. Er zijn twee Argentijnse zakenlieden aan gehouden, die ervan worden verdacht de partij naar Amerika te hebben gesmok keld. Vermengd met suiker en andere stoffen zou er een gebruiksklare hoevel- heid van 270 kilo zijn ontstaan, die vol gens de politie voldoende zou zijn ge weest om elke verslaafde in New York een dag te bevredigen.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5