Het Rotterdamsch Zeehospitium staat voor de toekomst van minder valide kinderen Albert Roskam bij het LAK MEDISCHE DIENSTEN Middeleeuwse ochtendstond verraste vroege Nieuwkopers NS-Lente- tochten Affiches en objecten bij Walenkamp ZATERDAG 28 MAART 1970 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 KATWIJK AAN ZEE Een klasje is ondergebracht in de personeels- kamer en een aantal leerlingen krijgen onderwijs in een magazijn ruimte. In de gang, op een tafel, krijgt één van kinderen een schone broek aan. De verzorgsters moeten zich behelpen. Op z'n zachtst gezegd is het een toestand, die de toets der kritiek nauwelijks kan doorstaan. En dat in een school voor het buiten gewoon lager onderwijs, waar de leerlingen juist een uitstekend verzorging genieten en ook nodig hebben. „Gelukkig komt hier nu gauw een eind aan. Het kan zó inderdaad niet langer. De oorzaak van het ruimtegebrek komt door het ver anderde karakter van de school. Waren het tot voor enkele jaren terug tuberculeuze patientjes, nu zijn het lichamelijk gebrekkige en soms ook meervoudig gehandicapte kinderen, die hier op school zitten. Dat vereist een geheel andere aanpak en de school - het gebouw als zodanig - is daarop nog niet aangepast. Wij zijn nu met een uitbreiding bezig en als die eenmaal gereed is, zal dat een belangrijke verbetering betekenen," aldus de heer F. W. van den Haspel, hoofdonderwijzer van de b.l.o.-school van het Rotterdamsch Zeehospitium in Katwijk aan Zee. Individuele benadering van de kinderen speeltgroterol Het Zeehospitium werd opgericht in 1908 voor aan tuberculose lijdende kin deren, die in de volksbuurten leefden van Rotterdam. Het was de heer Van den Berg die zich de dodelijke ar moede. aantrok. Deze ware filantroop zorgde er voor dat de kinderen in Kat wijk aan Zee een tehuis kregen, waar zij gedurende enige tijd konden ver blijven en verpleegd konden worden. De opzet van de heer Van den Bergh gelukte en groeide zelfs uit tot de Stichting: Het Rotterdamsch Zee hospitium. Na 1945 liep het aantal lijders aan tuberculose echter terug, zodat bleek dat het Zeehospitium op de duur in deze geen taak meer zou hebben. Van daar dat in 1956 voor het eerst een omschakeling plaats vond: 'een deel van het Rotterdamsch Zeehospitium tverd een revalidatiecentrum. Niet 'al leen voor kinderen, maar ook voor vol wassenen. De Stichting Rotterdamsch Zeehospitium kreeg een geheel ander karakter toen het Rijnlands revalidatie centrum er in opgenomen werd. Naast het sanatorium is er nu het revalidatie centrum en de zgn. longkliniek, waar in asthma-patiënten worden opgeno- ,,Het schoolgebouw dateert uit 1934. De school was betemd voor de t.b.c.-kin deren. Toen het karakter van de in richting veranderde, wijzigde zich ook de taak van de school. Men heeft hier veel te damiken aan mijn voorganger de heer H. v. d. Maaden, die veel deed om de school aan de nieuwe situatie aan te passen," zo zegt de heer Van den Haspel, die nu ruim een jaar hoofd van de school is. In 1941 kwam hij er als onderwijzer. Hij weet nog te vertellen uit de tijd dat de kinderen op bedden in de duinen lagen. Als het ging re genen kwamen huisknechten ze op halen om naar binnen te brengen. „Al direkt ontdekte men destijds dat het onderwijs heel belangrijk was. De medici erkenden de therapeutische wer king er van. Vandaar dat en dat wil ik duideljjk onderstrepen er hier steeds een zeer nauwe samenwerking is tussen de medici de para-medici en de school. In de tijd van de t.b.c.- patiënten was het zó, dat getracht werd de leerlingen zoveel mogelijk op peil te houden of op te leiden voor een examen. Nu is dat nog zo, maar de De school van het revaiida tie- centrum wordt flink uitgebreid een gymnastieklokaaltje in aanbouw en er komen twee leskamers bij voor individueel onderwijs. Ook de toilet ruimten voor de kinderen wordt aan zienlijk verbeterd. Zij zullen daar ook kunnen worden gewassen. Iets wat nu op de gang gebeurt. Overigens Is dit nog maar een be gin van de uitbreiding. Er zijn aan vragen ingediend voor vier grotere en men wil er graag nog een lokaal bij hebben. Dank zij het geduld van de onderwijs krachten, dank zij de vernuftige In strumenten waar men nu gebruik van kan maken, leren kinderen die zwaar gehandicapt zijn soms zelfs le zen. Gelukkig! Want zo is er ook voor die kinderen nog een beetje toekomst weggelegd. NAGEKOMEN FAMILIEBERICHT aanpak van de leerlingen is totaal ver anderd. Het bezoek aan enkele klassen maakt dat duidelijk. Niet alleen lichamelijk gehandicapte jongens en meisjes, kleu ters soms, zijn toevertrouwd aan de zorgen van kinderverzorgsters en on derwijskrachten. Ook de meervoudig gehandicapte kinderen, die dus ook geestelijk zwak zijn, zijn in de handen van de heer Van den Haspel en zijn staf medewerkers veilig geborgen. „Het is vaak heel moeilijk. Want de individuele benadering speelt een zeer grote rol. Klassikaal onderwijs is vrij- school. Het onderwijs dat wordt ge geven, is veelal door de onderwijskrach ten zelf ontworpen. Boekjes waarin Geometrische vormen 'isite/e beweging m v IN HET TRAPPENHUIS van het Academiegebouw aan het Rapen burg (73) hangen tot 29 april a.s. een aantal merkwaardige tekenin gen van de Leidse rechtenstudent Albert Roskam. Reeds vroeger stelde Roskam werk ten toon in Galerie Walenkamp, maar de thans geëxposeerde bladen tonen een dermatige verfijning, dat we hier wel kunnen spreken van een merkwaardige ontwikkeling. Zijn te keningen hebben, aldus J. Bangs, die de expositie heeft ingeleid, „te maken met de beweging, die bestaat uit de werkelijkheid van het zien. Het zijn geen statische gehelen, men moet er zich visueel doorheen bewe gen". Roskam werkt slechts met eenvou dige geometrische vormen vier kanten en driehoeken in zwart wit. Door het wit of het zwart in aflopende of opgaande reeks te ver kleinen of te vergroten, brengt hij veranderingen aan in de vormen, die de basis van de reeksen uitmaken. Die wisselende relaties binnen de te keningen suggereren een sterk wis selende beweging door het voort schrijden van zwart naar wit of an- Ogenschijnlijk lijkt dit een strakke begrenzing van de mogelijkheden, doch Roskam laat zien hoe variabel die mogelijkheden in wezen zijn. Dit komt mede sterk tot uiting in die bladen, waarin de beperking van het zwart of het wit leidt tot frappante diagonale „schaduwwerking", ook ln die bladen, waarin de lijn en niet donkere vlak overheerst. Het is geen kunst die de kijker di rect op het eerste gezicht zal aan spreken. Men moet het lopende rit me, de beweging van en in de geo metrische reeksen langzaam op zich laten inwerken. Maar dan wordt het alles bij elkaar sterk boelend. WILLEM PRINS LEIDEN: Leidse huisartsen: tot zat- terdag 10 uur dient men de eigen huis arts te raadplegen. Na zaterdagmiddag 12 uur belle men voor spoedgevallen de dokterstelefoon: 22222. Apotheek: Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502. Vanaf 8.00 uur Tweede Paasdag Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807. ALKEMADE: dkt. Heynen, Noordeinde 106, Roelofarendsveen, telefoon 2329 en dkt. Brinkhorst, Dr. Stapenseastraat 6 tel: 01721-269, Leimuiden. HILLEGOM: dkt. Zimmerman, Hoofd straat 132, tel. 5121; apotheek: zondag: zie Lisse; maandag: zie Sassenheim. KOUDEKERK: arts: zie Hazerswoude; wijkverpleegster: zr. Prins, Kom van Aaiweg 7, Leiderdorp, tel. 01710-24909. LANGERAAR: zie Woubrugge. LEIDERDORP: zondag: dkt. de Brujj- ne, Hoofdstraat S, tel. 22208; maandag: dkt. Kemme, Gansstraat 2. tel. 44898; apotheek: zie Leiden. Apotheek R. van Breest Smallenburg op Tweede Paas dag open; wijkverp.: zie Koudekerk. LEIMUIDEN en RIJNSATERWOUDE zie Alkemade. LISSE: dkt. van Dijk, Achterweg 6, tel. 3134; apotheek: zondag: Lissese Apo theek, Vierkant 223; maandag: zie Sas senheim; wijkverpl.: zr. Ernesta, Schoolstraat 4, tel. 3353 b.g.g. 3305. NIEUWKOOP EN NOORDEN: zon dag: dkt. Bremer, Nieuwkoop, telefoon 01725-1103; maandag: dkt. Essens, te Noorden, tel. 01724-482. NIEUWVEEN: zie Woubrugge. NOORDWIJKERHOUT: dkt. Verdeij- en, Kerkstraat 28, tel. 2285. OEGSTGEEST: zondag: dkt. Reterink, Tex-weeweg 152, tel. 50394; maandag: dkt. v. Walchren, Oranjelaan 29, telef. 52130; wijkverpl.: zr. Warmenhoven, tel. 53448-22222. SASSENHEIM: dkt. De Gi'aaff, Tey- lingerlaan 17, tel. 8479; apotheek: zon dag: zie Lisse; maandag: Sassenheim- .se Apotheek. Muyzext. Hoofdstraat 8. VALKENBURG: zie Katwijk a. d. Rijn. VOORHOUT; dkt. Bots, Aalberselaan 2, tel. 7393; zondag en maandag: dkt. Lempers, Churchill-laan 13, tel. 6140; wijkverpl.: zr. v. Paassen, Herenweg 77, Warmond, tel. 01711-2250. WARMOND: zie Voorhout. ZWAMMERDAM en AARLANDER- VEEN: dkt. Gill, Zwammerdam, telef. 01726-2527. KATWIJK AAN ZEE: dkt. Schonen berg, Voorstraat 131, tel. 2336; Apo theek: Katwijkse Apotheek, Princestr. 3, tel. 2755. KATWIJK A. D. RIJN: dkt. v. Delft, Hoofdstraat 16, Valkenburg, tel. 5366. RIJNSBURG: zie Katwijk a. d. Rijn. BODEGRAVEN: Eerste Paasdag: dkt. V. Cats, Noordstraat, tel. 2030; en zr. Korevaar, Vonklaan 16, tel. 2395; Apo theek: Bodegraven; dierenarts: J. van Paasdag: dkt. E. M. Bol, Wilhelmina- straat, tel. 2113 en zr. Korevaar. Apo theek: Bodegraven. LEIDSCHENDAM: 28 maart: dokter Luswig, Voorburgseweg 4a, tel. 3532; 29 maart: dokter Jerquin, Venestraat 24, tel. 3510; 30 maart: dokter Sacha- rov, Patrijslaan 32, tel. 4445; tandarts, tel. 543035; Apotheek: Lakke, Kon. dusstraat, tel. 3449; ambulance: telef. 8440. VOORSCHOTEN: huisarts: van dag 20.00 uur tot maandag 24.00 dokter A. Tromp, Baron van Ghent- laan 5, tel. 01710-44697; Apotheek Voorschotense Apotheek, Leidseweg 66, tel. 2525; wijkverpleging: Gezond heidscentrum, Wijngaardenlaan 2, tel. 2177; wijkzuster: zuster Zuiddam, tel. 4647. NOORD WIJK: dr. H. Kruyt, Voorstr. 85, tel. 2030; wijkverpleging: Gemeen schappelijk v/ijkgebouw, Van Pan- huysstraat (Wit-Gele Kruis tel. 2338); Groene Kruis tel. 2907); Apotheken: 1, tel. 2487 (zaterdag van 8-18 uur en zondagen van 12-13 en van 17-18 uur Paasdag: de artsen J. Romer, Lange Kex-kdam 56, tel. 2501 en M. H. van Tolingen, tel. 8303, Tweede Paasdag: E. M. N. Oosterbaan, Prinses Marie- laan 14a, tel. 3056 en W. de Jong, Wit- tenburgei'weg 188, tel. 9124; Apotheek- dienst; Wassenaarse Apoth., Schouw- weg 32, tel. 2402; Storingsdienst gas, water en elektriciteit: tel. 2248. HAZERSWOUDE: Eerste Paasdag: j dkt. A. J. Bosch, Dorpsstraat 74, Ha- zei-swoude-dorp, tel. 01728-281 Tweede Paasdag: dkt. J. C. A. Sprangers, Bus ken Huetstraat 22, Hazerswoude-Rijn- dijk, tel. 01714-2344; wijkverpleging beide Paasdag zr. R. Prins, Kom van Aaiweg 7, Leiderdorp, tel. 01710-24909. BOSKOOP: Eerste Paasdag: P. J. de Wilde, Rozenlaan 1, tel. 2740; Tweede Paasdag: P. J. Bom, Burg. Colijnstr. 60, tel. 2136; wijkverpleging: beide da gen: zr. A. Beks, Overslag, tel. 2141; Apotheek; na 13 uur zaterdag 28-3: 29 maart; gesloten. Voor spoedrecepten apotheek: van Doorn, Pr. Bernhard- laan 3, Waddinxveen, tel. 01828-4162, maandag (Tweede Paasdag) geopend voor spoedrecepten: van 12-13 en van 17-18 uur. WOUBRUGGE: dkt. J. Nooter, telef. 01729-104; zuster A. Eys, Nieuwveen, tel. 01723-144. ALPHEN: zondag 28 maart dkt. L. Boss, Stationsstraat 5, tel. 2472; zon dag Eerste Paasdag dkt. M. van der Steen, Wilhelminalaan 66, tel. 2738; maandag Tweede Paasdag: dr. P. Ste- houwer, A. van Burenlaan 5, telefoon 2170; 28-30 maart tandarts J. v. Wer- meskerken, Javastraat 4, alleen voor spoedgevallen van 12-12.30 uur. Apo- 28-30 maart Wit-Gele en Groene Kr.: zuster Boin, Roerdompstraat 34, telef. 3540. wel uitgesloten." Het is een kwestie van veel geduld en vooral moet er een enorme dosis liefde voor het kind aan wezig zijn. Anders zouden de onder wijskrachten voor deze enorme opgave ongetwijfeld niet zijn berekend. Er is veel geëxperimenteerd op de Eigen leraren ontworpen onderwijs experimenten richtlijnen zijn aangegeven bestaan een voudig niet. Dat zou een onmogelijke taak zijn, omdat haast iedere leerling een eigen benadering nodig heeft. Ge lukkig heeft de techniek ook hier z'n diensten bewezen. Vernuftige instru menten staan ten dienste van het on derwijspersoneel. Dank zij de technische hulpmiddelen leren de kinderen de taal te gebruiken en leren zjj eenvoudig lezen. Zij leren zich te verplaatsen. Zij maken kennis met de ruimte, wat voor velen toen zij voor het eerst op de school kwamen, gewoon een onbekend begrip was. „Alleen al het verplaatsen van de kin deren van de inrichting naar de school, blijkt al een geweldige therapie te zijni," zo zegt de heer Van den Haspel. „Zij krijgen ruimte- en tijdbegrip." De patiënten die in het revalidatie centrum zijn opgenomen krijgen te ma ken met de fysische therapie, de ar- beidstherapie en de school. Er is ook een vlinderbad voor de lichamelijke revalidatie. In twee klassen staat een soort groot bed. Er liggen kinderen op die rollen en kruipen. Eén ding valt op: zij kun nen er zo af tuimelen. „Wij laten ze rustig gaan, waant ook dé&r leren ze van. Zoudt U een lichamelijk en/of geestelijk gehandicapt kind laten val len? Nee natuurlijk. En toch is dat eigenlijk fout. Als ze eenmaal van dat bed zijn gevallen, weten ze wat dat is en zullen ze beter uitkijken. Ook dat bed heeft z'n nut afl bewezen." Tijdens het gesprek met de heer Van den Haspel liepen kinderen zijn kamer in en uit. De eerste reactie van de buitenstaan der. de leek, is dat er een boel ellen de is. Toch moet alles niet te somber worden ingezien. Want één ding staat toch ook vast: de kinderen die hier verblijven zijn zondermeer vrolijk; zij kennen geen zorgen. Het zijn gezelli ge kinderen, die alleen misschien aanhankelijker zijn en meer liefde nodig hebben dan hun niet-gehandi- capte leeftijdgenootjes. De leeftijd van de kinderen die op de school zitten varieert van ongeveer 3 tot 17 jaar. Alle afdelingen hebben elkaar nodig en werken daarom nauw samen. Het revalidatiecentrum neemt de patiënten op. Er verblijven babies, kleuters, kinderen en volwas senen in het centrum. Op school zijn de kinderen geen patiënt, maar leer ling. De heer Van den Haspel: „Wij hebben hier drie afdelingen. Allereerst de af deling voor de zéér jeugdigen. Dan is er de kernafdeling voor de jongens en meisjes van 7 tot ongeveer 17 jaar. Als het nodig is kan de leeftijdsgrens vei-lengd worden. Wij hebben dus wel eens leerlingen die ouder dan 17 jaar zijn. Tenslotte is er de afdeling voor de meervoudig gehandicapten; kin deren, die niet alleen lichamelijk, maar ook geestelijk zijn gehandicapt. W(j beschikken ovet moderne onder- denvijsappax-atuur en geven zeer indi vidueel aangepast onderwijs. Het on derwijspersoneel wordt geassisteerd door kinderverzorgsters. Ongeveer honderd leerlingen bezoe ken de school, waaronder ook exter ne leerlingen. In de eerste plaats is het Zeehospi tium gericht op de handicap. De be doeling is niet dat de kinderen er hun leven lang slijten. De arts maakt uit waxmeer zij klaar z|jn. Er zijn hier nog wel enige paviljoens waar pati ënten worden verzorgd, die niet naar huis kunnen". Er wordt mooi werk verricht binnen het Zeehospitium als zodanig, maar het ruimtegebrek is hopeloos; maar daar komt nu een einde aan. Er is Plotseling is van ons heengegaan nog voorzien van het H. Sacrament der Stervenden, mijn lieve man, en onze vader, opa en overgrootvader PETRUS BERG echtgenoot van Margarets Berg-Van Velzen ln de leeftijd van 89 Jaar. Zoeterwoude, 27 maart 1970 Huize Emma us, Bennebroekweg 1 Namens de familie: M. Berg-Van Velzen kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen. De overledene is opgebaard ln de rouwkapel van huize Emmaua (bezoekuren vrij). Na de avond 2e Paasdag om half acht avond mis in de parochiekerk van St. Johannes Onthoofding, Zuidbuurt- seweg, tot intentie van de over ledene daarna gelegenheid tot con doleren in de kerk. De H. uitvaart dienst zal gehouden worden op dinsdag 31 maart om 10 uur in de parochiekerk van St. Johannes Onthoofding aan de Zuidbuxirtse- weg, waarna de begrafenis op het kerkhof aldaar. TER AAR De heer D. C. van Har ten, Geerweg, Ter Aar bracht gisteren de eerste radijs van dit seizoen aan de groetenveiling, die de prijs van 51 cent per bos opbracht, betaald door groenten- handel Cor Bos. Advertentie) 'n Dagje feestelijk voorjaar vieren. Naar de Efteling of Zuid- Limburg/Aken, naar Den Haag/Scheveningen of Amsterdam/Schiphol, naar de Keukenhof. Alle informaties in de NS-reiskrant op de stations. NIEUWKOOP - Wie gister morgen zo omstreeks zeven uur zich door het centrum van Nieuwkoop op weg be gaf naar zijn werk, zal zich bij het passeren van het raadhuisplein en het aloude regthuyswel even de ogen hebben uitgekeken. De middeleeuwen leken te ruggekeerd! Niemand minder dan de uit het televisiespel zo bekende Floris vergezeld van Sindala deleeuwse kleding gestoken ruiters galloppeerden enkele malen door de Dorpstraat langs het Regthuys waar een aantal jonkvrouwen en knapen met de heer Van Nieuwkoop het gezelschap nawuifden na deze eerst te hebben begroet. Het deed allemaal wat vreemd en onwennig aan en velen vroegen zich af wat dit alles wel voor zin had. Het betrof in feite niets l enkele eveneens ln mld- anders dan het maken een aantal opnamen voor het blad TELE VIZIER in verband met de televisie opnamen die er op 5 mei in Nieuwkoop worden gemaakt als het folkloristische spel „Floris" in het centrum van Nieuwkoop wordt opge- Vandaar deze demonstratie en de fotografen die het gebeuren vereeuwigden. Natuurlijk liep dit alles nog al wat uit en zo kon pas omstreeks acht uur de eer ste opnamen worden ge maakt. Nog voor die tQd liep de „Heer van Nieuw koop" geheel ontdaan door Nleuwkoops straten rond. angstig aan een der verslag gevers vragende of deze zo vriendelijk wilde zijn hem met het vast maken van behulpzaam te zijn. Natuur lijk gedroeg deze verslag gever zich eveneens als een heer en wist hfl de Heer van Nieuwkoop even later keurig aangekleed bij het bordes af te leveren. In Galerie Walenkamp aan de Nleuw- steeg exposeert tot 10 april de Leidenaar Hans Kretzschmar („De Waard is beter waard") een aantal affiches en een drietal merkwaardige objecten. De laatste zijn klaarblijkelijk min of meer bedoeld als uitingen van pro test tegen wereldcalamiteiten als de oorlog in Vietnam b.v. Een der ob jecten bestaat uit een Amerikaanse vlag met in het centi-um daarvan en kele gebroken crucifix-beeldjes op 'n hoop geworpen en op de breukvlak ken flink voorzien van bloedrode verf. De bedoeling van deze uiting van z.g. objectkunst laat aldus voor duidelijk heid niets te raden over. Een ander, minder cru maar niette min even veelzeggend, zij het met een andere „boodschap", is 't beeldje van de gekruiste Christus in een traliënkastje zoals men dat wel ziet in wegkapelletjes in katholieke stre ken. Het kastje is bevestigd op een zwart fond, waarop ook weer fel rode strepen als afdrxiipend bloed. Dit object is weliswaar minder schok kend, doch niettemin zeer indringend. Door het minder lugubere van de voorstelling, waarin „de schok" naar onze mening minder sterk op het ge voel van de kijker inwerkt, spreekt De geëxposeerde affiches herinneren door opzet en kwaliteit teveel aan het werk van anderen om nog sterk te kunnen boelen. Niettegenstaande dat kan de perspectivische werking, onder meer door herhaling van ln vierkanten gevatte cirkels naar het midden, wel worden gewaardeerd. Tenslotte kan men zo men dat wenst bij Walenkamp nog kennis nemen van object-artprenten en zeef drukken, die niet zijn opgehangen, maar Ben Walenkamp graag aan de belangstellende bezoeker zal tonen. WPr.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3