Op 10 mei 1940 kwamen de Duitsers.. animo van hernieuwing celibaatsgelofte rij prettiger en veiliger op een nieuwe fiets! Scotland Yard kamt heel Londen uit voor treinrover Biggs Overval op kantoor PTT mislukt Nieuwe zegels Kwestie Jeruzalem niet zo moeilijk" oh, wat leuk Moord op 12-jarig meisje opgelost VRIJDAG 27 MAART 1970 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 (ADVERTENTIE) Kort nadat de eerste Duitse troepen in deze streken tot aktie overgegaan waren drong de paniek snel door bij de burgerij. „De vijfde colonne" kreeg ieder in zijn macht. Oorzaak was onder meer het vinden van bepaalde instrukties in een Duits vliegtuig, dat op 10 mei boven Den Haag getroffen werd en neerstortte. Dr. L. de Jong schrijft hierover: Vrees voor Vijfde colonne' Die tiende mei werd even na half zes boven Den Haag een Duits transporttoestel door granaten van een batterij luchtafweergeschut getroffen. Het verloor een vleugel en stortte brandend neer in een straat van het Bezuidenhoutkwartier, vlak bij het Centraal Luchtwachtbureau. De brandweer bluste het vuur, personeel van het Luchtwachtbureau ging in de esten van het toestel op onderzoek en trof er een leren tas in aan, een soort militaire kaartentas, in zich allerlei Duitse documenten bevonden. Die tas werd eerst doorgegeven aan de commandant luchtverdediging, generaal Best, vermoedelijk om kwart voor zes. De generaal constateerde, dat zich bij de stukken een Duits aanvalsbevel met betrekking tot Den Haag bevond een stuk dat in strijd met de geldende orders het vliegtuig meegenomen was. Generaal Best s zich van de betekenis van de vondst terdege bewust. Spoedig werden de stukken naar de sectie inlichtingen (GS III) van het Algemeen Hoofdkwartier doorgegeven. Het belangrijkste document, dat erbij was. was het ongedateerde aanvalsbevel voor een van de bataljons die tot de 22ste Luftlande-Division behoorden een bataljon dat op het vliegveld Ockenburgh moest landen. Blijkens dit bevel had het als eerste taak, het vliegveld te veroveren en, verdediging, allerlei punten in de omgeving bezetten, maar, zo heette het: .,Met de overige, sterk mogelijke, op dag-A gelande strijdkrachten houdt het zich gereed om op bevel de divisie van het zuidwesten uit op te rukken het regeringscentrum". Hoe dat geschieden moest, was duidelijk: er bevond zich in de tas lijst van garagebedrijven in de buurt van Ockenburgh: daar moest men blijkbaar auto's •orderen (of waren die garagehouders soms •ijfde colonnisten?). Ook de route naar het regeringscentrum was aangegeven; een aparte schets toonde een route, die bij Ockenburgh begon en bij het paleis Noordeinde eindigde. Kennelijk was het de Duitse opzet, koningin Wilhelmina, zo mogelijk de gehele koninklijke familie, gevangen te nemen. Weer een ander stuk, de „Algemene bevelen voor de aanval", gedateerd 3 mei 1940, luidde onder punt zes: een legitimatie volgens Onderstaand model. Hun moet door de troep elke verlangde steun worden verleend. Nauwkeurige voorlichting hierover is noodzakelijk". Het model voor dit speciale identiteitsbewijs ontbrak, maar het sprak vanzelf dal. ook zonder dat identiteitsbewijs, dit punt uit het betrokken document door de officieren van GS III als onweerlegbaar bewijs gezien werd dat zich in Den Haag op het moment van de Duitse aanval reeds een, van geheimzinnige „speciale taken" voorziene, uit Rijksduitsers (Deutsche Zivilpersonen) bestaande vijfde colonne bevond. Generaal Winkelman werd ingelicht en nu gebleken was dat de Duitsers het op het „regeringscentrum" gemunt hadden, gaf hij (zoals wij al weergaven) de commandant van de Vesting Holland, generaal Van Andel, opdracht, tot elke prijs te verhinderen, dat Den Haag in 's vijands handen zou vallen. In hoeverre was nu die uit Rijksduitsers bestaande vijfde colonne realiteit? Wij herinneren eraan, dat het, zoals wij in ons vorig deel beschreven, dé Duitse opzet was om met de Fallscljirmjager, die op Ypenburg en Ockenburgh zouden landen, een soort ovèi-val uil 1e voeren op de koningin, minister-president De Geer,, minister Dijxhoorn, generaal Winkelman, het Algemeen Hoofdkwartier en enkele andere belangrijke militaire bureaus. Daarbij moest de Abwchr voor agenten zorgen, die als gids zouden optreden. Dat die gidsagenten zich inderdaad op 10 mei in Den Haag bevonden hebben, staat niet onomstotelijk vast: het is wel plausibel. Daarenboven diende onmiddellijk een militaire arrestatieploeg, de Einsalzgruppe Feldmann, in Uw té oude karretje kost u regelmatig téveel geld! Via Spanje en Australië naar Engeland terug? Bcznidem 11, De li Haag AFLEVERING III actie te treden teneinde van Ypenburg uit allen op te pakken, die. volgens de Duitse gegevens, betrokken waren bij het werk van de Nederlandse, Engelse en Franse inlichtingendienst. Ook die Einsatzgruppe Feldmann had helpers nodig, vooral in een later stadium. Er was in het algemeen van Duitse kant voorzien dat nogal wat in Den Haag wonende of verblijvende Duitsers bij het overbrengen van berichten en het inleveren van arrestanten Duitse linies zouden moeten passeren Enkelen van die Duitsers waren wellicht op die tiende mei al in het bezit van het aparte identiteitsbewijs: die documenten waren evenwel niet speciaal voor de actie in Den Haag vervaardigd, maar droegen een algemeen karakter. Ze waren al gedrukt in 1939 1) en vermoedelijk ook al tijdens de Duitse veldtocht in Polen gebruikt. Dat die identiteitsbewijzen in het algemeen vóór het begin van enig Duits offensief aan de betrokkenen verstrekt werden, is niet waarschijnlijk: dat zou veel te riskant zijn. Regel was, schijnt hét, dat stafofficieren van Duitse eenheden ze meenamen en ze, na het begin van de gevechtshandelingen, naar behoefte uitreikten aan Duitse burgers met wie de troep in contact kwam. De inlichtingenofficier (Ic) van Graf von Sponeck, commandant van de tweeëntwintigste Luftlande-Division, had 'n heel schrift bijgehouden tot 200 doorgenummerd, waarin aangetekend was. dat hij op 6 mei negentien identiteitsbewijzen aan de Einsatzgruppe Feldmann meegegeven had en zeventig aan de Fallschrimjager. die de overval moesten uitvoeren. Hij had er meer. Het exemplaar, dal op 12 mei op het lijk van een Duitser op het vliegveld Ockenburgh gevonden wérd (op die tweede vondst van belangrijke Duitse stukken komen wij in een volgend hoofdstuk terug), droeg het nummer 206. Een van de Duitse officieren die op Ockenburgh landde (hoogstwaarschijnlijk de bedoelde inlichtingen officier), had in totaal „260 legitimatiebewijzen voor het passeren van de Duitse linies" bij zich; deze werden op Ockenburgh „op 10 mei 1940 door een voltreffer vernietigd". Onze conclusie luidt, dat zich mogelijk in Den Haag op 10 mei 1940 een beperkt aantal Duitse burgers bevonden heeft aan wie tevoren taken toebedeeld waren, die zij bij een Duitse aanval op Den Haag moesten uitvoeren; voor dat aantal geeft het cijfer „206" op het gevonden identiteitsbewijs geen aanwijzing; of enkele van die Duitse burgers feitelijke steun verleend hebben bij de spoedig mislukkende pogingen van de Duitse troepen om. van Ypenburg en Ockenburgh uit. Den Haag binnen te dringen, is geheel onzeker. De militaire rapporten maken slechts melding van één. bovendien nog onopgehelderd geval: een man „van een fors postuur", die in de buurt van Ockenburgh van een erker uit „met een revolver of pistool" twee óf drie schoten loste op de Nederlandse troepen. „Voor we echter konden terugschieten, was hij verdwenen en in het huis was niemand meer te vinden". 2). Mogelijk is ook, dat sommigen (maar dan dehkt men toch eerder aan Nederlanders dan aan Duitsers) tevoren opdracht ontvangen hadden, in geval van een Duits offensief verwai-rende en demoraliserende geruchten te verspreiden: be wijzen hebben wij daar niet voor en het feit, dat er al op de tiende mei een stroom van geruchten kwam opzetten, vele absurd van inhoud, mag men ook niet als zodanig bewijs zien. 1) Het drukmerk ,,13788 39 2 D" staat vermeld op het exemplaar, dat op 12 mei in Nederlandse handen viel. 2) De betrokken burger heet door twee officieren waargenomen te zijn. LONDEN Ronald Biggs. de laatste ..grote treinrover" die nog op vrije voe ten loopt, is, zo neemt men aan, uit Australië teruggekeerd naar Engeland. Scotland Yard heeft in geheel Groot- Brittannië een nieuw portret van hem verpspreid. Deze foto werd gemaakt in Australië, waar Biggs zich met vrouw en kinderen schuil hield tot de politie hem vorig jaar op het spoor kwam. De nieuwe jacht op de voortvluchtige treinrover wordt geconcentreerd op Groot-Londen. Detectives van Scotland Yard bezoeken de plaatsen die vroeger door Biggs gefrequenteerd werden en houden speciaal zijn vriendjes in het oog. ADVERTENTIE PUTTEN (ANP) Dank zij een snelle judoreactie van een loketambtenaar is gisteren een overval op het postkantoor van Putten mislukt. De jonge ambtenaar trok de overvaller over de balie en hield hem in de houdgreep tot de man gearres teerd was. Dit ondanks het schieten van een tweede overvaller. Deze en nog een derde man konden later op de dag door de politie opgspoord worden. Het waren twee Engelsen, die met de eerste overvaller ('n Nederlander, oorspronkelijk afkomstig uit Putten) enkele dagen eer-- der naar Nederland overgestoken waren CAO-autobus goedgekeurd DEN HAAG (ANP) Door goedkeuring van de CAO voor autobusondernemin gen is vastgelegd dat het beloningsni veau in 't streekvervoer gelijk moet zijn aan dat van de gemeentelijke vervoers bedrijven. De overeenkomst heeft een looptijd van 1 maart 1970 tot 30 septem ber 1971. De functieionen en .toeslagen zullen met terugwerkende kracht per 1 maart worden verhoogd met 7,3 procent. De lonen zullen tegelijk met die van de ambtenaren worden „bijgesteld". In af wachting van de resultaten van het loon- structuurrapport krijgen alle werkne mers een voorschot van f 25,tot f 28, per maand. De arbeidstijd zal uiterlijk per 1 oktober 1970 worden teruggebracht tot 42V2 uur per week. In de CAO is ook bepaald dal jeugdige werknemers tot negentien jaar recht hebben op een vrije dag per week, met behoud van loon, voor het deelnemen aan vormings werk. Op een met knipperlichten beveiligde overweg op het Marconiplein in Rotterdam is gisteravond een vracht wagen met aanhanger door het rode licht gereden en door een locomotief gegrepen. Er was alleen materiële schade. Fusie ziekenfondsen UTRECHT (ANP) De algemene vergadering van de centrale bond van onderling beheerde ziekenfondsen heeft zich in Utrecht uitgesproken voor een fusie met de bond van rooms-katholie- ke ziekenfondsen (een instelling van 't NKV) en participatie van de drie vak centrales in de nieuwe organisatie. DEN HAAG. Op 17 april zullen twee V.N.-zegels worden uitgegeven van resp. Zw. fr. 0,60 en 10.-. De Luns in Jordanië: 1 wereldbol voor, met in r talen „Verenigde Naties". Onder een drietal Expozegels. die op postzegels worden uitgegeven. Afgebeeld zijn links naar rechts: 0,30 dinar citrus vruchten, 0,60 dinar het paviljoen van Vluchtelingen groot probleem AMMAN (A.N.P.) Minister Luns heelt in de Jordaanse hoofdstad Amman gezegd, te geloven dal de Arabische landen bereid zouden z(jn een speciale j status voor Jeruzalem te accepteren mits de soevereiniteit gewaarborgd werd. Het zou at hangen van de vorm van deze speciale status of de Israëlische regerine niet de ultra's ermee akkoord zou De Israëlische ministers beseffen, aldus I mr. Luns. dat overeenstemming moet worden bereikt op basis van de resolutie die door Israël zelf aanvaard is. Minister 1 Luns vond de kwestie-Jeruzalem „niet zo verschrikkelijk moeilijk" lucht- Tijdens zijn besprekingen in de och- de res- tend met de Jordaanse minister van de op I Buitenlandse Zaken ad interim, Nusir. s ook het vraagstuk van de vluchte- erdrukt worden ltngen van de westelijke Jordaanoever de gekomen. Minister Luns deel van hen terug zou kunnen ken plaatsen, maar achtte (ADVERTENTIE) Wal glimt dat, wal blinkt dal. Wat zal dit Uw dochter goed staan, in van de mens"-zegel: met de waarden 7^s, 9'2, 15, 28 en 40 ct en 200 leone. Deze opdrukken komen hoopte dat althans morgen in omloop. vooruitzichten Plechtigheden in Rome en Gent ROME (KNP) Ongeveer honderd van de duizenden priesters in Rome heb ben gisteren in de Romeinse bisschops kerk St.-Jan van Lateranen hun celi baatsgelofte en hun belofte tot trouw aan de bisschop vernieuwd. Dit gebeurde tüdens de speciale d'enst, die de congre gatie voor de eredienst samen met de congregatie voor de clerus heeft uitge werkt en aan alle bisschoppen aanbevo len. Voor zover thans bekend is, werd deze plechtigheid slechts in weinig bisschops kerken van Europa gehouden. Zeker is, dat dergelijke plechtigheden in Duits land noch in Oostenrijk evenmin als in Nederland gehouden zijn. In België ge beurde dit alleen in het bisdom Gent, dertig priesters deelnamen. Aan de plechtigheid in de St.-Jan van Lateranen namen deel de veertig ka nunniken van het kapittel, enige pries ters. alsmede zeven diakens en zeven subdiakens, de laatste namens de semi- R01 De polilie is niet honderd procent zeker dat hij zich in Grool-Britlannië bevindt, maar do nieuwe inlichtingen zijn be trouwbaar genoeg om een uitgebreid on derzoek te rechtvaardigen. Zes weken geleden al vernam de vliegende brigade van Scotland Yard dat Biggs via Tanger in een privé-jacht naar zijn vaderland teruggekeerd was. Een paar detectives begaven zich van Londen naar Gibraltar om daar een Brits zeiler. Tony Brant, te ondervragen. Het toeval wilde echter, dat Brant door de Spaanse kustwacht in één van zijn jachten werd aangehouden ter hoogte van de Spaanse enclave Ceuta. De Spanjaarden voerden hem naar Algeciras, waar Bran,t van sigarettensmokkel beschuldigd en in voorlopige vrijheid gesteld werd. Verdronken Brant trok een duikerspak aan en trachtte de vijf mijl brede baai van Alge- en kinderen, die zich in een andere boot van hem ter hoogte van Gibraltar be vonden. Tijdens deze poging kwam hij door verdrinking om het leven. Het on derzoek van de twee jachten leverde geen enkele informatie op. Treinrover Biggs is in juli 1965 uit een Engelse gevangenis ontsnapt. Hij was tot dertig jaar hechtenis veroordeeld en vluchtte toen hij van zijn straf nog maar vijftien maanden uitgezeten had. De politie is er van op de hoogte dat hij tijdens de twaalf maanden, volgend op zijn ontvluchting, een tijd lang in Spanje doorgebracht heeft. Een van zijn vrien den draaide toen een 8 mm-film van Biggs en zijn gezin op een Spaans strand. Deze film kwam later in het bezit van Scotland Yard. Hoelang de treinrover met zijn vrouw en kinderen in Spanje is gebleven is niet bekend. In oktober 1966 woonden ze echter in een voorstad van Melbourne in Australië. Biggs had daar de naam Terry Cook aangenomen en stond er gunstig aangeschreven bij de buren. In oktober van het vorig jaar werd hij echter ont- De Australische polilie zette een groot- «.cheepserncnsenjaebt.vn, maar Biggs wist door de mazen van' het net te glippen. Zijn vriend Eric Flowers, waarmee hij in Engeland uit de gevangenis ontsnapt was, liep tijdens deze opsporingen in de val. Uiteindelijk raakte de Australische politie Biggs spoor bijster. Mevrouw Biggs heeft van de Austra lische overheid, in het belang van haar kinderen, toestemming gekregen om in Australië te blijven. Men kan zich af vragen waarom de ontsnapte treinrover naar Engeland is teruggekeerd. Men kan daar slechts naar raden, maar het is best mogelijk dat Biggs' aandeel van de buit van de grote treinroof het wordt op 125.000 pond geschat dringend uit Groot-Brittannië moet verwijderd wor den, ofwel werd Biggs onweerstaanbaar risten De vernieuwing van de celibaatsge lofte is uitdrukkelijk aanbevolen door de j aangetrokken door zijn vaderland, omdat congregatie voor de clerus, in samen- hij zich elders niet thuis voelt. Dit over timing met de congregatie voor de ere- kwam ook een andere treinrover. Bruce dienst. Een aparte plechtigheid werd 1 Reynolds, die in 1968 van Mexico naar ontworpen, waarvan alleen een j Engeland terugkeerde en korte tijd later Latijnse tekst beschikbaar werd gesteld. I gearresteerd werd. Dertig rech ercheurs zochten wekenlang ARNHEM (A.N.P.). De moord op het 12-jarige meisje Cbristiena Wiel- lieese uit Doetinchem is opgelost. Een 22-jarige mau uit Doetinchem lieeft in h-t huis van bewaring te Arnhei een bekentenis afgelegd tegenover d officier van justitie. Het onderzoek nog in volle gang. Dit verklaarde van ochtend het hoofd van het Arnhemse arrondissementsparket, mr. A. II. Hol- j Zoals gemeld 'werd het Doetinchemse j meisje op 5 februari jl. in het Slangen- burgsebos op nog geen 100 meter van de ouderlijke woning in Doetinchem j aangerand en door wurging om het leven gebracht. Het meisje was die avond r gymnastiekles geweest. Op weg naar 1 voltrok zich het misdrijf, dat volgens de Doetinchemse politie als „beestachtig" werd gekarakteriseerd. Rechercheurs van de gemeentepolitie I in Doetichem, versterkt met een recher- een mislukking I oheploeg van de rijkspolitie en van de mogelijk zou worden op zijn dienst Opsporingsbijstand in Den Haag f rpic het gevoel dat de tijd bijna om is zei j minst een tijdélijke oplossing te bereiken. I (in totaal meer dan dertig rechercheurs), U.JIJ 1'; de minister. Hij hoopte echter dat het j Minister Luns noemde speciaal de Ver- hebben wekenlang vergeefse pogingen' £s"1""" r i-=a onder de druk van afzonderlijke grote lenigde Staten, omdat zij grote invloed in het wéék gesteld de dader op te: mogendheden het viermogendheden- hebben in Israël en andere landen. I sporen. I Na zijn terugkeer zou hij de indrukken j van zijn besprekingen in de Arabische I hoofdsteden doorgeven aan de. Israëlische I regering en secretaris-generaal Thant. I „Met goede wil aan beide kanten zijn overleg scheen I er mogelijkheden, maar er bestaat Den Haag Spuistraat 14, Leiden Haarlemmerstraat 53 Rotterdam Schiedam Vlaardingen Dordrecht Breda Tilburg Audrey Hepbui Mel Ferrer) lu

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7