HAT' Opnieuw veel tumult in de Zoeterwoudse gemeenteraad uitnodiging NOORDWIJK BOUWT SPORTHAL Burgemeester Detmers: „We lijden onder de terreur van de kleinst mogelijke minderheid" CIJFERTIPS Volgende maand wordt beslist over muziekschool Woon- en winkelsituatie in gewest Leiden wordt uitgebreid onderzocht MARKTEN ROOYAKKERS N.V. HOLYDAYINN te LEIDEN wel kom BRUIJNZEEL - KEUKENS - KASTEN „HOUTWERF-LEIDEN" N.V. MEESTERS IN DEMISDAAD knappe thriller Het gebeurde in het Westen De brug bij' Remagen The Love bug Prolongaties VRIJDAG 27 MAART 1970 DE LEIDSE COURANT ZOETERWOUDE De recalcitrante houding van de heer A. v. d. Poel tijdens de gemeenteraadsvergadering van gisteravond heeft geleid tot grote spanningen tijdens de heftige discussies, die zo hoog liepen, dat de vergadering geschorst werd en de heer v. d. Poel later het woord werd ontnomen. Dit dieptepunt in de Zoeterwoudse gemeenteraadsgeschiedenis werd door tal lozen meegemaakt, want de mudvolle publieke tribune bevatte meer dan 50 belangstellenden, waarvan de eersten zich reeds één uur van tevoren voor de deur van het raadhuis hadden geposteerd. Direct na de aanvang van de beraadslagingen deed zich reeds het eerste incident voor toen de heer A. v. d. Poel, die enkele minuten te laat in de raadszaal arriveerde, het de voorzitter „hoogst kwalijk" nam en het „onbeleefd" achtte dat deze met de vergadering op tijd een aanvang had gemaakt. Daama vroeg de heer v. d. Poel voorlezing van de notulen van de tumultueuze raadsvergadering van de vorige maand. Hoewel dit sinds 1955, het jaar sinds welke de raadsleden de notulen gestencild thuis krijgen, niet meer was gebeurd, geschiedde dit. Het werd door de heer J. H. v. d. Ploeg e.a. een totaal onzinnige zaak genoemd, maar omdat het reglement van orde niet aan dit ontstane ge woonterecht was aangepast, had de heer A. v. d. Poel het recht hiertoe, zodat gemeentesecretaris H. J. Sieverding hiervoor 50 minuten in de gelegenheid werd gesteld. A. v. d. Poel: „Ik kan niet van u op aan, burgemeester. U doet toezeg gingen die u later niet waar kunt maken" Toen na beëindiging hiervan door raadsleden aan de heer v. d. Poel naar het nut werd gevraagd antwoordde hy iedereen nog eens te hebben willen drukken op de tendens van deze verga dering, die hy een historische achtte in de slechte zin van het woord. Hij be klaagde zich er over dat aan zyn eerder op de dag gedane verzoek tot het .plaat sen van een geluidsinstallatie niet was voldaan. Toen mensen op de tribune 'n spandoek ontrolden werden zij direct uclast dit te verwijderen. Het kwam t»i schorsing toen de heer A. van der Poel wethouder Bosman aanviel over diens uitlatingen in de Leidse Courant. De vergadering werd vrijwel direkt hierop weer voortgezet toen de heer v. d. Poel toezegde zijn privé-zaken met de heer Bosman zelf te zullen uitzoeken. Daarna kreeg hij gedurende bijna een half uur de gelegenheid om zijn bewe ringen, gedaan in de vorige vergadering, dat hij in het verleden een aantal malen geen of een onvolledig antwoord gekre gen had op zijn vragen waar te maken. Hij zei dit te kunnen doen omdat zijn secretaresse de notulen van de afgelopen vier jaar zeer nauwgezet had nagezien. Na zeven zaken naar voren te hebben gebracht somde de heer v. d. Poel zelfde aantal gevallen op waarin z.i. onjuiste voorlichting was gegeven. Huichelachtige houding De heer v. d. Poel, die eerder zijn mede raadsleden een huichelachtige houding had verweten, zei van de voorzitter: „Ik kan niet van u op aan, u doet toezeg gingen aan mensen die u later niet kan waarmaken". Dit werd voor de heer B. C. van der Veer aanleiding de i zitter te vragen het „cabaret" van de heer v. d. Poel te staken. Toen de raad nog niet zover wide gaan kreeg de heer A. van der Poel nog vijf minuten de gelegenheid om zijn betoog af te ken. Daarna achtte de voorzitter de zaak voldoende toegelicht te hebben gekregen en vroeg de heer v. d. Poel zijn relaas te willen stóppen. Toen hij hieraan geen gehoor gaf werd hem het woord ontnomen maar niet nadat de heer A. van der Poel de voorzitter een subjectieve leiding had verweten en -ja raadsleden misbruik van hun perso/.i- lijke onschendbaarheid. Daarna p.tkte hij zijn spullen bijeen en verliet de raadszaal. Personele belasting [Het was reeds half tien geweest toen de voorzitter de vergadering voort-» zette en agendapunt nr. 2 aan de orde kwam. Er werden in vlot tempo een aantal zaken afgehandeld tot de ver hoging van de opcenten op de personele belasting" aan de orde kwam waarbij ook de heer A. van der Poel weer in de raadszaal terugkeerde. Dr. Pley (Vrije Lijst) vond de opcenten in Zoeterwoude aan de forse kant en zei dat men dan slechts node tot verhoging mag over gaan. Hij verwachtte verhoging van de inkomsten door enkele meevallers o.a. van uitkeringen aan gemeenten met 'n slappe bodemgesteldheid. Hoewel hier over nog geen officieel bericht binnen ia had de voorzitter uit vertrouwelijke informatie vernomen, dat Zoeterwoude voor dit laatste niet in aanmerking zal „Onbegrijpelijk", zei de voorzitter die de raad reeds nu machtiging vroeg tot protest. De heer P. van Hofwegen deed het voorstel de verhoging niet te laten doorgaan maar bezweek later voor de zware argumenten van wethouder H. Sies en trok zijn voorstel in waarna de verhoging van de opcenten op de perso nele belasting werd aangenomen. Streckmuziekschool De aansluiting van de gemeente bij de Streekmuziekschool „Rijnakkoord" te Leiderdorp kwam opnieuw aan de orde. De raad was hier in het algemeen een warm voorstander van maar men zag geen dekkingsmiddelen voor de hieraan verbonden kosten. Deze zullen vrij fors oplopen en voor de begroting '71-'72 zijn deze geraamd op 13.900.-. Dr. Pley zei, dat deze kosten voor het mu ziekonderwijsöp zich niet duur zijn maar ten opzichte van andere zaken wel hoog. Als men tot vestiging vai dependance zou komen zullen de kosten zeker verder stijgen door toename het aantal leerlingen. De fractieleider van de Vrije Lijst vond het moeilijk hier prioriteiten vast te stellen. De voorzit ter betoogde nogmaals dat men zeker allemaal voorstander is van aannslui- ting „maar we kunnen de financiële kosekwenties niet aan, met tegenzin moeten wij u dan ook het voorstel alsnog aan te sluiten ontraden". De heer A. van der Poel stelde voor tot een verdere verhoging van de gemeente lijke belastingen over te gaan om hierin de middelen ter financiering vai aansluiting te vinden. Hij deed daarom een voorstel, tot aansluiting direct te besluiten en financiële konsekwenties daarvan door middel van voorstellen tot belastingverhoging in de volgende vergadering tegemoet te zien. De raad weigerde hieraan zijn medewerking te geven omdat men dan het college in feite carte blanche gaf. Uiteindelijk werd een voorstel om dit aan te houden tot de volgende vergadering aanvaard waarbij zal worden bezien op welke wijze men eventueel nog de belastingen kunnen verhogen. Terreur Het verleidde de heer A. van der Poel tot de uitspraak „Zoeterwoude op z'n smalst". De houding van de heer van der Poel irriteerde de voorzitter zodanig dat deze uitriep „we lijden onder-de ter reur van de kleinst mogelijke minder heid". Fractieberaad Bij de aanvang van de rondvraag vroeg en kreeg de heer J. H. v. d. Ploeg de gelegenheid tot fractieberaad. Dr. Pley wees op misstanden bij de afscheiding van het rijwielpad langs de Hoge Rijn dijk. Hij had tot zijn verbazing gecon stateerd, dat de heer Van der Poel als tegenstander van de aanleg van de Burgemeester Smeetsweg vóór een be grotingswijziging over deze zaak had gestemd. De heer P. de Jong vroeg naar de bestemming van de grond van de voormalige boerderij van de heer Roest. Hier zal de fa. Niersman fa briekshallen bouwen. Wie deze gaan betrekken is nog niet bekend. Daarna kwam opnieuw de heer A. van der Poel aan het woord met een groot aantal vragen o.m. over de modderoverlast voor de bewoners in nieuwbouwstraten, herstel van een schoorsteen op een tuin- dersbedrijf aan de Weidelaan, de panden aan de Dorpsstraat die moeten verdwij nen voor het te bouwen winkelcentrum, het voorleggen van de kwestie Bosman aan G.S., interrupties in raadsvergade ringen enz. Commissies Hij vroeg de voorzitter aan de raad een voorstel te doen om hem een plaats te geven in de commissie van openbare werken en volkshuisvesting of die voor de financiën. De voorzitter zei hier niet toe over te kunnen gaan, omdat er geen vacatures zijn. „Dan moet een van de zittende leden maar plaats makën", al dus de heer v. d. Poel. Emotioneel slot Het slot werd bijzonder emotioneel. De lieer v. d. Poel zei dat hem geruchten ter ore waren gekomen dat naast de po sitie van wethouder .1- Bosman óók die van een van de raadsleden in het ge ding ivas. Hij vroeg de voorzitter deze geruchten te willen ontzenuwen. Aan vankelijk weigerde liy daarby namen te noemen wat de voorzitter hem hoogst kwalijk nam omdat de heer v. d. Poel hierdoor de gehele raad verdacht maak te. Toen hij zei deze wel te willen noe men in een geheime zitting wilde de raad hein gaarne hiertoe de gelegenheid geven. Hij onttrok zich echter hieraan toen men aan het einde van de rond vraag het wa» inmiddels vrijdag ge worden aan de geheime zitting wilde beginnen waarby de heer C. Straver zei, gezien het late tijdstip, te zullen ver trekken. De heer A. v. d. Poel zei dat weer eens bleek dat men voor hem geen tijd had en pakte opnieuw zijn paperas sen om de raadszaal te verlaten. Andere raadsleden trachten hem hiervan te weerhouden en zeiden dat zy wel dege lijk by het geheime beraad wensten te blijven. De lieer v. d. Poel volhardde echter en verdween, wat hem zeer kwa lijk werd genomen, LEIDEN In opdracht van het gewest Leiden begint de Vereniging van Neder landse Gemeenten op 9 april a.s. met een grootscheepse bevolkings-erquête in alle bij het gewest Leiden aangesloten gemeenten. Dit zijn zoals bekend: Katwijk, Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Rijnsburg, Sassenheim, Valkenburg, Voorschoten, Warmond, Wassenaar en Zoeterwoude. De vragen van deze enquete hebben vooral betrekking op het oordeel van de gewestbewoners over de woon- en winkelsituatie in de eigen gemeente en j In de centrumgemeente. Aan de hand van de antwoorden hooptj m eno.a. een beter inzicht te krygen in j de opbouw van de bevolking In de ver schillende gemeenten en de mate waar- sociaal economisch opzicht met eikaar zjjn verbonden. In totaal zullen in het gewest 10.000 enquêteformulieren worden uitgezet, verspreid over een 20-tal deelgebieden met elk 500 te enquêteren gezinnen, die PAASZATERDAG Zondagamateurs - le klasse b RoodenburgUVS 3 tweede klasse a DHC-Blauw Zwart 2 vierde klasse c LekkerkerkAlphia 1 BodegravenGrocneweg 3 zaterdagamateurs - 2e klasse a SIZO-Huizen 2 tweede klasse b BarendrechtTer Leede 3 ExcelsiorNoordwijk2 derde klasse b RCLJodan Boys 2 vierde klasse b DSORandstad Sport 3 vierde klasse c KoudekerkSportlust 1 BGC FloreantDuinoord 3 door een steekproef zyn uitgekozen. De formulieren worden op 9 april toege zonden aan de te ondervragen gezinnen. Met opzet worden ze op een zodanig tijdstip verhuurd dat men een heel weekeind de tijd heeft om de vragenlijst in te vullen. Daarna worden de lijsten bij de gezinnen aan huis afgehaald. Vanzelfsprekend hoopt men op een goe de medewerking, gezien het belang dat de enquête ook voor de bevolking zelf „Decoru m speelde voor Vrouwengilde HAZERSWOl'DE De toneelgroep „Decorum", louter bestaand uit leden, die in het dagelyks leven als bakker brood op de plank trachten te brengen, zette op de planken van het parochie huis „St.-Joris" het blijspel „Gasten in eigen huis". De gasten waren de leden van het R.K. Vrouwengilde en hun echtgenoten. Het publiek bleek veel waardering te hebben voor de prestaties van de toneelspelen de bakkers uit Leiden. Het warme ap plaus werd nog eens onderstreept door mevrouw W. C. M. Pieterse-v. d. Krogt, de secretaresse van de afdeling, die de tonelisten een pluim op de muts zette. Op de eerstvolgende vergadering zal door de leden aandacht worden besteed de verkiezing nieuw be- GOUDA, 26 maart. Kaas Aanvoer 4 partyen; pryzen: le kwal. 3,85- 3,95 per kg; handel kalm. BARNEVELD, 26 maart. Elervelllng: Aanvoer 44.627 stuks, stemming traag; prijzen (in guldens per 100 stuks): eie ren van 51-52 gram 8.82-9.40; 56-57 gram 10.05-10.24; 61-62 gram 10.52- 11.00; 66-67 gram 10.59-11.23. NOORDWIJK In Noordwijk ia men begonnen met de bouw van delan g verbereide sporthal, die omstreeks september dit jaar mote zijn. Het geraamte is reeds opgezet, een staalconstructie die een zaal met een oppervlakte van 28 bij 1,2 meter zal overspannen met een vaste tribune met 350 zitplaatsen en 150 staanplaatsen. Het ontwerp, van de Ned. Heide Mij. kost een miljoen gulden. De inrichtingskosten zijn daar nog niet bij. OEGSTGEEST - REEDS 30 TELEF. 01710-51855 JAAR DEALER VAN MERCEDES-BENZ Kom tijdens het paas weekend een interessant uurtje doorbrengen in American Motors presen teert daar de veelbespro ken Gremlin (de eerste werkelijk kleine Ameri kaanse auto met de grote Europese toekomst). Bovendien alle andere modellen voor 1970 van AMERICAN MOTORS: Ambassador, AMX, Javel in Karmann, Rebel en Hornet. Openingstijden: paaszaterdag 28 maart van 10 tot 21 uur 1e paasdag 29 maart van 10 tot 21 uur 2e paasdag 30 maart van 10 tot 21 uur Importrice American Motors HOLIANDSE AUTO IMPORTMAATSCHAPPIJ LEIDEN - TELEFOON 01710-32645 (Advertenties) showroom: nieuwe rijn 87, telefoon 21035 rlANON Henri Vemeuils mis daadthriller „Le clan des Sici- liens" veroverde met ruime voor sprong de publieks-prys op de CinemanifestaHe 70. En terecht. Dit wat dosering van spanning betreft ra zend knap opgebouwde onderwereld- verhaal bevat geweldige rollen van Alain Delon, Jean Gabin en Lino Ven tura, die niet elkaar maar wel ande ren van het doek afspelen. „Le clan des Siciliens" is de familie Malanese Sicilianen, die onder de yze- ren leiding van vader Jean Gabin in Parijs een achtenswaardige fagade hebben opgebouwd voor hun minder oorbare praktyken. Op zeer inge nieuze wijze helpen zij tegen forse betaling (in waardevolle postzegels) de jonge moordenaar Sartet (Alain Delon) uit de gevangenis ontsnappen. Sartet heeft het plan de expositie van Franse juwelen in Rome te beroven, maar vader Malanese en een oude strydmakker, die in New York car rière maakte Amadeo Nazzari) heb ben een beter plan. Zy zullen het 2iwaarbewaakte passagiersvliegtuig dat de juwelen van Rome naar New York brengt ontvoeren. Hoewel er telkens iets dreigt te mislukken prachtig voert Henri Verneuil de spanning tot het kookpunt om dan de teugels weer wat te laten vieren voor een volgende adembenemende climax slaagt de onderneming. Een al te vrijpostige manoeuvre van Sartet je gens Malaneses schoondochter, wordt de bende tenslotte noodlottig. De Si cilianen willen wraak en politiecom missaris Le Golf (Lino Ventura) die aldoor achter het net viste maakt van de verwarring gebruik de Malanese clan in te rekenen. Auguste Le Breton, die ons ook al ..Rififi chez les hommes" schonk, zorg de wederom voor een ijzersterk mis daadverhaal, dat met royale beelden van Verneuil nog een visueel ex traatje meekreeg. ,,Le clan des Sici liens" is een film, die geen enkele thrillerenthousiast mag missen. LüXOR De kwaliteit van „Het gebeurde in liet Westen" Is ty perend voor de grote naam, die de met films als „For a few dollars more" en „The good, the bad and the ngly" maakte. „Het gebeurde in het Westen" is in talrijke opzichten een geweldige film te noemen, gelet op het kleu- rengebruik, de prachtige beeldcompo sitie. het sterke scenario en. niet te vergeten de beste rolbezetting, Jean Gab met als kopstukken Claudia Cardi- nale, Henry Fonda, Charles Bron- son en Jason Robards. De Western is van oorsprong Italiaans (hoewel met Hollywoods kapitaal bekostigd), dus bikkelhard. Leone heeft zich be paald niet vergrepen aan de forse lengteduur. Elke opname bevat sfeer en spanning. En wanneer de regis seur aan het eind van de film al zijn kruit verschoten schijnt te hebben, dan is er nog een verrassing in de vorm van een ijzersterke climax. By het geheel is nog vermeldenswaard de muzikale omlijsting, welke voor treffelijk aan het scenario is aange past. „Het gebeurde in het Westen" behoort tot de beste westerns, welke tot op heden gemaakt zijn. Toegang LIDO Fascinerende close-ups, ln- trigerende gevechtshandelingen en sterk spel hebben gezorgd voor een fantastische weergave van een van de helangrykste acties uit de tweede wereldoorlog. Weliswaar Is de film opgenomen ln Tsjecho Slowakye, maar dank zij de regie van John Guillerman, die in dertijd de leiding had over het 14e tankbataljon, en de grote overeen komst met het Ryngebied, waant men zich gemakkelyk in Duitsland. Mede- menselykheid en' meedogenloosheid aan Duitse zijde en de roekeloosheid èn angst in het geallieerde kamp, sle pen de kijker mee naar de met spring stof geladen brug. Tevens blijft men reëel en worden de geallieerden niet als medailleja gers voorgesteld. Zy hebben de zege immers bevochten ten koste van ka meraden. van mensen. Dit humane gevoel komt goed naar voren in een film, die tot de betere oorlogsfilms gerekend kan worden. Keuring 14 EX In december was „The Love Bug" nog lu Lelden te zien. Voor mensen, die van autoraces houden, is het een enige film. Het speelt zich allemaal af rond het volkswagentje Herbie, dat zich ont popt als een echte racewagen, die het van alle andere superkarren wint. Dit tot groot verdriet van de vorige eigenaar, die ook aan de races mee doet en in zyn jaloezie banden door snijdt en Herbie van de weg probeert te duwen. Al met. al een vermakeiyke, maar wat kinderiyke film van Walt Disney. Toegang alle leeftyden. STUDIO Astérix en Cleopatra. Tweede week. En tweede film van de dappere Galliër Astérix, die op nieuw de stryd aanbindt tegen de Ro- Dit keer In het verre Egypte, waar hy met zyn vrienden Obelix en Panora- mix meehelpt een palels te bouwen voor Cleopatra. Iedereen en ook Cae sar, die de weddenschap afsloot, moet uiteindelijk het onderspit delven tegen het edele drietal. En dat allemaal dank zy de toverdrank van de druïde Panoramlx. pAMERA —-Uw vrouw, het onbe- kende wezen. Vierde week. Na twee weken in Luxor nu voor de tweede week in Camera. De derde kruistocht van Oswald Kolle tegen onbegrip en taboe in de sek sualiteit. De film is een duidelijk plei dooi voor een kameraadschappelijke omgang in het huweiyk, waarin de partners geiykwaardlg zijn en begrip hebben voor eikaars situatie en ge voelens. Hier en daar wel goede mo menten in deze film. maar in zyn to taliteit geen hoogvlieger.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5