Leider winkeliers voorlopig in arrest „Ik moet gewoon vaker komen hier Toestand slechter in Midden-Oosten Aantal kandidaten eindexamens stijgt Honderdjarige vliegt naar Kongo Havo nog te weinig gezicht Onder indruk van bezoek aan Bali Keukenhof )iedt winterse aanblik Nixon gaat bomaanslagen aanpakken Herdenking „verschijning in Amsterdam Winststijging bij American Express Cv Nieuwe postzegels Bisschop van Oekraïne veroordeeld Haagse Post biedl Schmelzer excuses aan DONDERDAG 26 MAART 1970 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 DEN HAAG (ANP) Het havo zal dan pas kunnen bloeien, wanneer het wetenschappelijke begeleiding krijgt. Als er niet meer belangstelling komt voor de mathematisch-fysische vakken op de havo-scholen zal het ho ger beroepsonderwijs vanuit het havo niet voldoende gevoed kunnen worden. Aangezien niet meer dan 12.43 pet. van de havo-leerlingen handelswetenschap pen heeft gevolgd, zal ook de doorstro ming naar het hoger economisch en ad ministratief onderwijs (heao), als de; lijn zich voortzet, onvoldoende blijken. Een en ander staat in het elndexa- menverslaghavo 1968, van de commi: wo-havo-mavo, waarin de eerste ri sulfaten zijn verzameld en bewerkt va de eindexamens-nieuwe-stijl. Van de 917 kandidaten voor het havi eindexamen in 1968 slaagden er 782. Nog geen 25-0-0 van de leerlingen koos iskunde en natuurkunde als exan vak. Vooral bij de havo-afdelingen kweekscholen is sprake van een a-oi tatie. Merkwaardig is dat bij de ha- gecombineerd met mavo-scholen. Tot de meest opvallende conclusies, aartoe gecomitteerden, inspectie, rectoren en examinatoren zijn gekomen, jehoorde dat het experiment met exa- -nieuwe-stijl geen duidelijke weten schappelijke begeleiding heeft ondervon- len. Voor een volgende faze lijkt bege- eiding door een didactiek-commissie en jedagogische centra onmisbaar. Op eze manier zal het niveau van het ha- o goed vast te komen liggen en het ha- 3 een duidelijk eigen gezicht krijgen. Volgens de heer P. J. Geelkerken, voor- itter van de vereniging voor mulo, dreigt Je personeelssituatie bij het mavo cata- trofaal te worden. Voor bepaalde vak- n zijn gewoonweg geen leraren te ij gen en de toevoer uit het basisonder wijs is mede door de lage aanvangssala- vrijwel nihil. Veelal moet een >eroep op gepensioneerden worden ge- of moeten nog niet bevoegden wor- en benoemd. Het grote tekort aan n bij het muli/mavo vraagt om laatregelen op korte termijn. De leraren- pleiding moet nog dit jaar van start Langer uitstel wordt fataal voor aavo", aldus de heer Geelkerken. FRANKRIJK (ADVERTENTIE) Medestanders beraden zich op acties De Nederlandse Himalajaexpeditie, bestaande uit vijftien mannen en een vrouw, even voor hun vertrek van Schiphol, gisteravond. Hun voorlopige bestemming is New Delhi. Vandaar gaan zij verder naar het „dak van de wereld". Nicoud in de kazerne van de gendarme- rie een harde bank om te slapen, maar van slapen kwam niet veel. Nicoud was merkbaar zenuwachtig. Om vier uur woensdagmiddag werden j I hij en zestien van zijn aanhangers in j i groepen van vier onder sterke politiebe- j I geleiding uit de kazerne gehaald en I overgebracht naar de rechtbank van I Bourgoin. Daar moesten zij zich verant- woorden wegens geweldpleging tegen de i parits: t„ a„ P°litie en belemmering van het verkeer PARIJS - In de stad Bourgoin in het maandag Voor de hekken van de departement van de Isere heerste etste- recbtba„k zich opge«.on. Sflcoud." de "aanvoerder van' handelaren en winkelier, stond met aes- Vervolgcns werd Nlcoud overgebrachl tien van aun vrienden terecht, terwul „aar parijs, waar hij zicb moet verant zijn bestuur in het geheim vergaderde i over acties in geheel Frankrijk voor 't geval Nicoud zou worden veroordeeld. Terwijl de deelnemers aan het jaarlijkse boekenbal al druk in de weer zullen zijn voor hun „aan kleding", zijn de kunstenaar Pieter Groot en zijn assistent bezig de Amstelhal van het RAl-gebouw aan te kleden met een vierduizend vier kante meter beschilderd kaasdoek. Op 3 april zal hier het grote festijn losbarsten. Prins terug in Djakarta: (ADVERTENTIE) DJAKARTA (ANP) „Het land heeft zo'n diepe indruk op mij gemaakt, dat ik gewoon vaker moet komen. Ik zal er geestdriftig over vertellen tegen familie, vrienden en kennissen. Ik weet zeker dat de koningin en mjjn dochters ook graag naar dit land zullen komen". Prins Bern- hard zei dit gisteren op een persconferen tie voor Indonesische en Nederlandse journalisten in het presidentiële paleis in Djakarta. De prins was nog onder de indruk van zijn bezoek aan Bali, waar hij drie dagen is geweest. Hij loofde de Indonesische danskunst en zei daarover, dat deze een van de mooiste dingen is die op de wereld te zien zijn. Het zou een ramp zijn als deze kunst ooit verloren zou gaan. De prins noemde zijn zestiendaagse reis door Indonesië een heel bijzondere ervaring, waarvan hij positieve indrukken had op gedaan. Het land noemde hij mooier en de mensen vriendelijker dan hij ooit had kunnen dromen. Op een vraag of in Nederland de mening heerst, dat Indonesië een militair bewind heeft antwoordde prins Bernhard I dat weliswaar militaire mensen het be wind vormen maar dat dit niet behoeft te betekenen, dat het bewind ook militaris- j tisch is. Ook de Nederlandse regering telt verscheidene officieren. Hij waar schuwde ervoor zich een oordeel te j vormen zonder alle details te kennen: „Ten eerste ben ik door mijn functie I a-politiek, ten tweede laat ik me door geen enkele partij als boodschappen jongen gebruiken en ten derde is het onjuist op grote afstand aanklager en rechter tegelijk te willen zijn." Deze opmerking van de prins sloeg op een telegrafisch verzoek dat hij had ont vangen om zich met de situatie van de politieke gevangenen in Indonesië te be moeien. „In ieder geval is dit een interne aan gelegenheid van Indonesië, waar ik mij als gast van dit land buiten dien te houden", aldus prins Bernhard. Over het werk van het wereldnatuur- fonds in Indonesië zei prins Bernhard de indruk te hebben dat hier verantwoor delijke mensen hun best voor de be dreigde dieren doen. Prins Bernhard waagde zich niet aan een bespreking van de economische pro blemen van Indonesië: „Daarvoor ben ik tekort hier. Men heeft mij het land en zijn cultuur laten zien. Een deskundig oordeel over vijfjarenplannen en andere economische zaken kan pas na grondige bestudering worden gegeven en ook dan nog is grote voorzichtigheid geboden." Prins Bernhard zal de laatste dagen in Indonesië besteden aan een bezichti ging per hefschroefvliegtuig van het natuurreservaat Oedjoengkoelon. een partij golf met president Soeharto en aan diverse afscheidsbezoeken. (Van o [•respondent L. Kleyn) Alvorens Nicoud in staat van beschul diging kon worden gesteld, werd hij lang verhoord. Het verhoor begon dins dagavond, duurde tot laat in de nacht en werd gistermorgen om zes uur in alle vroegte hervat. In die paar uur kreeg Hoessein ontmoet Luns 5? AMMAN (ANP) Koning Hoessein van ordanië heeft gisteren in een vraagge- irck met Nederlandse journalisten ter slegenheid van het bezoek van minister nns aan zijn land verklaard, dat een trdere verslechtering van de toestand i het Midden-Oosten zou kunnen uit enden in een nieuwe uitbarsting, die de èreldvrede als geheel kan aantasten. evraagd naar zijn mening over de hui- je situatie zei de koning dat hij altijd optimist was geweest, maar dat er nu genoeg reden bestond om dat te zijn. geloof, bij het kennelijke gebrek aan -deringen in de richting van een eer- rechtvaardige oplossing van het ibleem en de snelle verslechtering van toestand in het gebied", ioning Hoessein verklaarde voorts dat een buitengewoon nuttige en zeer nhartige gedachtenwisseling had ge- 1 met minister Luns, die eerder op de in Amman was aangekomen in de ede etappe van zijn reis door het iden-Oosten. Volgens de Jordaanse er minderden de. kansen op een ISSE (ANP) Het winterse weer de laatste maanden is er oorzaak dat wanneer morgen de nationale [mententoonstelling Keukenhof in Lis- (geruisloos) zal worden geopend, de tamelijk winters gezicht zal len. Daar konden alle maatregelen, reeds in het vorige najaar werden offen om de bloeiperiode van crocus- a afdoen. deskundigen zijn van mening dat tl nu af nog wel een dag of tien len der nodig zal zijn om Keukenhof om ren in een bloemenparadijs. In de staat evenwel reeds een flink aan zoemen in bloei. Ook de bloembollen- hebben nadeel ondervonden van iterse weer en gisteren lag de bol- loei nog twee a drie weken achterop irgelijking met 1969. rechtvaardige en duurzame vrede in het gebied en waren de vooruitzichten voor de toekomst van het gebied en de wereld vrede tamelijk somber. Jordanië en Egyp te hadden van hun kant tot dusver al het mogelijke gedaan door aanvaarding van de resolutie van de Veiligheidsraad van 22 november 1967, maar de houding van Israël had verdere vooruitgang on mogelijk gemaakt, aldus Hoessein. Op de vraag hoe hij het bezoek van minister Luns zag, antwoordde hij: „Ik vond het werkelijk heel plezierig de mi nister van Buitenlandse Zaken vandaag te begroeten. Het was werkelijk een ge noegen voor mij en ik voelde door mijn regering en volk gedeelde voldoening dat het de belangstelling is voor wat er in dit deel van de wereld gebeurt, die zoveel heeft bijgedragen tot dit bezoek, dat tot doel heeft uit de eerste hand te verne men wat er gaande is. Ik vond onze be sprekingen buitengewoon nuttig in ter men van het belang van ons allen, ge zien het feit dat de toestand in dit deel van de wereld als die zo blijft ook de wereldvrede zal aantasten". Hij zei dat een zeer openhartige gedachtenwisseling had plaats gehad. woorden wegens opwekking tot lasting-staking en tot het opvragen van geld uit de openbare kassen. Beide fei ten worden als een aanslag op de veilig heid en op het krediet van de staat be schouwd en kunnen gestraft worden met zware geldboetes en hoge gevange nisstraffen tot twee jaar. De aanklacht is ingediend door de min. van Finan ciën en doorgegeven aan de minister van Justitie. Er is dus geen sprake van dat Nicoud voorlopig vrij komt, want hij heeft ook nog een voorwaardelijke ge vangenisstraf te goed van zes maanden wegens geweldpleging in oktober van 't vorig jaar. Het bestuur van Nicouds organisatie vergaderde in het geheim in de buurt van Bourgoin. In dit bestuur zitten ver tegenwoordigers van Bretagne. het oos ten, Parijs, het noorden, het zuid-wes ten, het zuid-oosten en van de Rhóne- Alphen. Het bestuur heeft met individue le en collectieve acties gedreigd wanneer Nicoud niet vrij komt. Vanzelfsprekend is er niet bij gezegd waar deze acties uit zullen bestaan, maar het is wel duide lijk dat de opgewonden aanhangers van Nicoud het niet zullen laten bij liet om zagen van bomen of van telefoonpalen. WASHINGTON (AP) President Ni xon heeft het congres verzocht om de straf voor personen die bomaanslagen uitvoeren en die als „potentiële moor denaars" kunnen worden beschouwd, te gaan verscherpen met als hoogste straf eventueel de doodstraf. De laatste tijd is het aantal aanslagen met dynamiet en andere ontplofbare mid delen in de Verenigde Staten op alar merende wijze toegenomen „en", zei de president, „in tal van Amerikaanse ge meenschappen leeft men thans in angst". Er zijn mensen bij die aanslagen om gekomen. er is grote materiële schade geleden en scholen en openbare gebou wen heeft men moeten ontruimen. Dit is klaarblijkelijk het werk van politieke fanatici van wie velen jonge misdadi gers zijn die zich voordoen ais roman tische revolutionairen. Zij moeten wor den aangepakt voor wat ze zijn: ,,po- tentiële moordenaars". AMSTERDAM (KNP) Ongeveer 400 belangstellenden, voornamelijk ou deren, hebben gisteren in het RAI-ge- bouw de herdenking bijgewoond van het feit. dat Maria 25 jaar geleden als de vrouw van alle volkeren haar eerste boodschap gegeven zou hebben aan mej. Pccrdeman. Zijzelf was niet aanwezig. De belangstellenden kwamen uit Ne derland. Frankrijk, Duitsland en Enge land. De heer L. Knuvelder, organisa tor van de herdenking, riep hen op al les te doen om de boodschap van de Vrouwe van alle volkeren te versprei den. De boodschappen zijn bijzonder actueel, zo zei hij. omdat de wereld zich in een impasse, in verwarring en in verwording bevindt. Ook de Kerk is in een tragische situatie geraakt. Hij sprak van „een drang tot zelfvernietiging bin nen de Kerk" maar de Vrouwe zal de Kerk redden. Hij betreurde 't dat veel Nederlandse katholieken zich om die boodschappen niet druk maakten. De spreekbeurten van de afgevaar digden uit verschillende landen, werden afgewisseld met Latijnse en Nederland se Marialiederen, het bidden van het rozenhoedje en van het credo in het La tijn. Havo steeds meer aandacht (Van c parlementaire redactie) AMSTERDAM (ANP) „De omzet ten en winsten, alsmede de balanstota len van de American Express Company hebben in 1969 een flinke groei getoond. Daarmede is de opgaande lijn die zich reeds jarenlang bij het concern voor doet, opnieuw doorgetrokken", aldus het 1 jaarverslag over 1969. De geconsolideerde netto-winst van de American Express Company steeg '1 afgelopen jaar met 16.8 procent tot een nieuwe recordhoogte van dollar 74.49 (63,77) min. Het geconsolideerde ba lanstotaal nam toe lot dollar 4,15 (3,77) mrd. De tussen haakjes vermelde cijfers hebben betrekking op de cijfers over 1968. GEDEPUTEERDE usie Walraven- isch en Keuning -ASSEN/BAARN (ANP) Onder- elingen tussen uitgeverij Van Wal- n te Vaassen en Bosch en Keunig e Baam hebben geleid tot overeen- ning over de vorm, waarin beide jven met ingang van 1 mei zullen samenwreken. Hiertoe zal worden richt een NV Van Walraven, in Bosch en Keunig een meerder- belang verkrijgt. Ter gelegenheid van het feit, dat ons land 25 jaar geleden werd bevrijd, geeft de PTT een bijzondere postzegel van 12 cent (zonder toeslag) uit. Deze zegel zal van 21 april tot en met 31 december of zoveel langer als de voorraad strekt op alle Nederlandse postkantoren verkrijgbaar zijn. Op de postzegel, die in de kleuren rood, blauw en bruin is uitgevoerd, is een V-teken afgebeeld, dat als vrijheids symbool oprijst uit het donker van de bezetting. Als bijzon dere tekst komt op de zegel voor „1945 NEDERLAND VRIJ". Het ontwerp werd verzorgd door de heer Otto Treumann uit Amsterdam. zegels zullen van 4 mei t.e.m. 30 mei en zoveel langer als de voorraad strekt op alle Nederlandse postinrichtingen verkrijgbaar zijn. Het ont werp voor dit jaar werd ver zorgd door dr. Louis le Brocquy uit Ierland. Evenals vorig jaar bestaat de serie uit twee zegels. Behalve ons land geven nog 17 andere bij de Conférence Européenne des Administra tions des Postes et des Télé- communications aangesloten landen in deze periode één of meer Europazegels uit. Waar den en kleuren: 25 ct. rood; en 45 ct. blauw. Het op beide zegels afgebeelde vlechtwerk symboliseert de samenwerking en integratie van de bij de CEPT aangesloten landen. Als bijzondere tekst komt op beide zegels het woord SURINAME Ter gelegenheid van de in gebruikneming van het nieu we gebouw van de WERELD POSTVERENIGING te Bern, Zwitserland, zal de post administratie van Suriname van 20 mei 1970 t.e.m. 19 mei 1971, twee bijzondere post zegels zonder toeslag uitgeven. Het ontwerp voor deze serie werd verzorgd door de heer P. Wetselaar van studio Joh. Enschedé en Zonen, te Haar lem. De eerste zegel (10 cent) in de kleuren blauw en violet toont hei frontaanzicht van het nieuwe gebouw van de WERELDPOSTVERENIGING embleem WERELDPOST VERENIGING; de tweede ze gel (25 cent) toont het nieuwe gebouw van de WERELD POSTVERENIGING gezien van LEMBERG (KNP) De in het ge heim gewijde bisschop Basil Welytsch- koyski van de kath. kerk in de Oekraï ne is door de Sovjet-politie gearresteerd j en vervolgcns veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. Volgens de rechter had hij zich schul- I dig gemaakt aan „ideologische sabota ge onder godsdienstige dekmantel ten gunste van hel internationale imperia lisme". Hij werd gearresteerd toen hij aan een zieke het sacrament der ster venden bracht. Als bewijsmateriaal voer de men aan een kruis, een missaal en 'n ciborie. Bisschop Welytschkovslci werd ook al in 1946 gearresteerd. Hij werd toen ter dood veroordeeld, maar zijn straf werd omgezet in tien jaar straf kamp. De Katholieke Kerk van de Oe kraïne werd kort na de laatste wereld oorlog gedwongen ingelijfd bij de Rus- sisch-Orthodoxe Kerk, maar bestaat nog als catacombenkerk verder. Bisschoppen en priesters werd verboden hun ambt uit te oefenen. Talrijke pi'iesters zijn ge arresteerd omdat zij zich niet aan het verbod hielden. DEN HAG Voor ongeveer 50.000 leerlingen van het algemeen voortge zet onderwijs staan over enkele weken de eindexamens 1970 voor de deur. Dit jaar zullen er bijna 12.000 examenkandi daten meer zijn dan in 1969. Deze stij ging van het deelnemersaantal komt vooral voor rekening van de 94 afdelin gen voor havo, verbonden aan de pe dagogische academies. Met de invoer ring van de wet op het voortgezet on derwijs zijn op het gebied van dc examen technieken nieuwe wegen ingeslagen. De aantallen kandidaten die dit jaar de examens afleggen zijn voor gym nasium a 2652 (vorig jaar 2649), gym nasium b 3344 (3072), hbs a 7712 (8027), hbs b 9784 (10284). mms 6652 (6383). Daarbij komen dan nog 364 eindexa menkandidaten voor de handelsdagscho len met vierjarige cursus (vorig jaar 517) en 23 leerlingen voor dc handels dagscholen met driejarige cursus orig jaar 3-1). In totaal zullen dit jaar 11.558 havo kandidaten opgaan voor het eindexamen 1970 (vorig jaar 2831). Aan de mavo 4 en mavo 3 examens nemen 3783 en 2528 kandidaten deel (vo rig jaar 3206 mavo 4 en 971 mavo 3 leer- lingen). I Zowel voor de havo als voor de mavo kandidaten bestaat het eindexamenmenu uit een beperkt aantal examenvakken Voor de havo en vierjarige mavo-school zijn dit 6 vakken verdeeld in verplichte en keuzevakken. De keuze is aan bc- I paalde voorwaai den gebonden. Voor de havo-school geldt de volgende regeling: twee verplichtevakken, namelijk Neder lands en een moderne vreemde taal i en vier keuzevakken. Verder dient men te kiezen uit de twee andere moderne vreemde talen, geschiedenis en staats inrichting, aardrijkskunde, wiskunde, na tuurkunde. scheikunde, biologie, econo mie, handelswetenschappen en recht. Voor mavo-4 ziet het eindexamenpak ket er als volgt uit: twee verplichte vak ken, te weten Nederlands en een van de moderne vreemde talen en vier vakken ter keuze uit een of twee van de over gebleven moderne vreemde talen, ge schiedenis, staatsinrichting, aardrijkskun de. wiskunde, natuur- en scheikunde, bio logie en handelskennis. Bij het examen voor rpavo-3 kan uit dezelfde Vakken een keuze worden gedaan. de kandidaat behoeft echter slechts in vijf vakken examen te doen. (ADVERTENTIE) TIJDELIJK 1.25 Britse Concorde sneller dan geluid FAIRFORD (AP) De Concorde 002, het in Engeland gebouwde prototype van het Brits-Franse project voor een super- soon verkeersvliegtuig, heeft voor het eerst sneller dan het geluid gevlogen. Het toestel moet in 1973 in commer cieel gebruik komen. In Parijs is door de Franse afdeling van de concordebou- wers meegedeeld dat zowel de Britse als het Franse prototype in de zomer proefvluchten met een snelheid van meer dan tweemaal die van het geluid zullen maken. boven embleem WERELD POSTVERENIGING in de kleuren rood en zwart. Als bijzondere tekst komt op beide postzegels voor „1970 NIEUW GEBOUW WERELD POSTVERENIGING TE BERN". De prijs per serie is in Nederlandse munt 0.70. (Van onze correspondent) BRISSEL Een honderdjarige dame is gisteravond per vliegtuig uit Brussel naar Kongo vertrokken, om haar achter-achter-kleinzoon te gaan bezoeken. Zij is een van de oudste luchtpassagiers ter wereld en volgens de luchtvaartmaatschappij Air Congo de oudste die ooit zo'n lange vlucht heeft gemaakt. De dame. Araiemarie van Hamme, uit Bergen, zal drie weken in Kongo blijven, l bij haar achterkleinzoon, die doceert aan de universiteit Lovanium, nabij Kinsjassa. „Ik moest nu wel naar Kongo vliegen", zei ze, „want wanneer mijn achterkleinzoon m juni met vakantie naar België komt, dan ben ik er misschien niet meer, en dan zou ik mijn achter-achter kleinzoon Laurent nooit meer zien". Annemarie van Hamme is van Nederlandse afstamming, haar voorouders waren Nederlanders, die in 1830 partij voor België kozen. Omdat zij niet meer kan lopen, moest zij in het vliegtuig gedragen worden NEEMT VAKER ZWAARDEMAKER zonder kleurstof en conserveermiddel STERLL1SATIEKWESTIE (Van onze pariemntaire redaktie) DEN HAAG Hoofdrcdakteur W. L. Brugsraa van de „Haagse Post" heeft de KVP-leider drs. W. K. N. Schmel zer schriftelijk zijn excuus aangeboden voor een onjuiste beschuldiging. Dc heer Brugsma had in de „Haagse Post" van 18 maart j.l. gesteld, dat drs. Schmel zer bewust gelogen had. toen hij een werkgroep van D'66 ervan beschuldigde zonodig dwang in de vorm van ste rilisatie te willen toepassen om de be volking in de toekomst op een statio nair niveau te houden. Hoofdredakteur Brugsma beschuldigde drs. Schmelzer ervan ..tekstfalsificatie" te hebben bedreven. Kennelijk had de heer Brugsma toen nog onvoldoende ken nis genomen van de letterlijke tekst van het uittreksel van een rapport, dat de D '66-werkgroep zelf op een persconfe rentie aan de journalisten had uitge reikt. In ieder geval heeft hoofdredak teur Brugsma thans zijn beschuldiging van „tekst-falsificatie" ingetrokken en heeft hij er drs. Schmelzer zijn excuus aangeboden

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9