Godsdienstonderwijs onderdeel van veranderende maatschappij VERHOUDING CHRISTENEN EN JODEN IN DISCUSSIE Ieder zegt er het zijne van Kerk in het nieuws Hervormden in beweging Kerken op zoek naar hun eigen betekenis Gemeentelijk beleid voor kiezer te star Miljoenen gebitten in behandeling DE T.F.TDSE COURANT (Van onze redacteur geestelijk leven) NIJMEGEN De problemen rond het gods dienstonderwijs (katechese) zijn voor een groot deel te wijten aan communicatiestoornissen en aan elkaar tegensprekende verwachtings patronen. Ouders begrijpen hun kinderen niet meer en omgekeerd. Katecheten staan geïsoleerd „Twintig jaar geledon, of korter nog, was het de taak van de catecheet, een vastgestelde leer met precies omschre ven waarheden aan de leerlingen over te dragen. Denlc maar aan de oude catechis mus, die op iedere vraag een pasklaar antwoord had. Nu gaat het erom, dat de jongelui in de snelle ontwikkeling van denken en samenleving geholpen worden bij hun zoeken naar een eigen authentie ke christelijke levenshouding. Concreet wil dit zeggen, dat de catecheet hem be geleidt bij de kritische benadering van de samenleving als geheel; met inbegrip van de Kerk. De boodschap van het evan gelie is daarbij leidraad. Zij het niet ex clusief, alsof er geen andere zinvolle in spiratiebronnen te vinden zouden zijn, zo las in het boedhisme of hindoeïsme. Maar evengoed bij humanisten als Marx en Marcuse", aldus pater Neven. in de schoolgemeenschap. Over katecheten be staan zoveel meningen als er mensen zijn, zou je bijna willen zeggen. De een verwacht ervan dat de godsdienstleraar het oude vertrouwde erfgoed van de Kerk aan de jongeren doorgeeft, precies zoals het twintig, dertig jaar geleden nog was. De ander vindt dat katechese louter de functie heeft van maatschappijkritische vorming. Een derde wil er een soort cultuurgeschiedenis van maken. Pater C. Neven, directeur van het Hoger Katechetisch Instituut te Nijmegen: „We vergeten dat het godsdienstonderwijs deelt in de ontwikkeling die de hele maatschappij door maakt. Ook daar brengen democratisering en kritische vragen van onderaf nieuwe lijnen aan. De jeugd yiil wel ook godsdienstonderwijs. Maar dan wel recht op 't doel af... De jongeren komen niet meer als een onbeschreven blad op school. Van alle kanten hebben zij vorming ondergaan, en ondergaan die tijdens hun schooltijd nog: van ouders, vrienden, pers, radio en televisie, van de zondagspreek en de sportclub. Hun hoofd is vol gestouwd met visies en meningen. De school heeft tot taak, daar enige ordening in aan te bren gen. Het godsdienstonderwijs speelt daarbij een eigen rol: kritische ordening vanuit het evangelie. Nu langzaam maar zeker erkend wordt dat voor geen enkel onderwijsvak nog geldt, dat het louter kennis inpompt, komt er ook ruimte vrij OVERLEG NOODZAKELIJK TUSSEN DOCENT EN OUDERS voor de catechese, waarin feeling voor geloven en gelovig in de samenleving aan wordt gekweekt. Gespletenheid Dikwijls wordt dit niet begrepen en dus niet aanvaard van de catechese. Een aantal catecheten is te weinig geschoold in de onderwijsmethodiek die bij deze nieuwe aanpak hoort. Van de andere kant zijn er nogal wat ouders, die in een zekere gespletenheid leven. Zij kunnen in hun gewone leven vaak uiterst modern optreden, maar als over godsdienst en aanverwante zaken ge sproken moet worden, vallen zij terug op het oude, daar hebben ze vat op, terwijl het nieuwe gelovige denken, waarin waarheden wel beloofd maar niet pas klaar aangeboden worden, hun als los zand uit de vingers glijdt. Storingen, die daardoor in de verhouding tussen ouders en kinderen optreden, zijn niet gering. De jongelui zoeken dan hun bondgenoot in de catecheet. Die wordt het zwarte schaap, met opnieuw de nodige storingen. ,,De taak van de catecheet", aldus pa ter Neven, „is de spanning tussen oud en nieuw vast te houden. Enerzijds moet hij voorop stellen dat het om het hele evangelie gaat. Anderzijds zal hij op voorzichtige maar daarom niet minder kritische manier moeten duidelijk ma ken, dat geloven een kwestie van groei is. Geloven wordt je niet zomaar in de schoot geworpen. De mens groeit naar volwassenheid toe; zijn geloven even zeer. Je kunt „geloven" niet los maken Herscholing Zoals voor docenten van andere leer vakken bijscholingscursussen worden ge geven, zo kunnen ook catecheten zich op de nieuwste ontwikkelingen van inhoud en methodiek van hun vak oriënteren. Het Nijmeegse Hoger Catechetisch Insti tuut stelt daartoe zijn staf van deskundi gen ter beschikking; de Katholieke Theo logische Hogeschool te Utrecht verzorgt een post-academiale cursus. Voor de Uimburgse godsdienstleraar wordt een nascholing gepland in samenwerking met de Hogeschool voor Theologie en Pasto raat te Heerlen. De onlangs opgerichte nationale raad voor de catechese inven tariseert en bundelt al deze experimen ten, zodat ze bruikbaar worden voor het hele land. Bovendien heeft 't Hoger Catechetisch Instituut zich tot taak gesteld, rectoren en docenten van scholen te informeren over doel en werkwijze van het gods dienstonderwijs. Pater Neven: „De cate cheet is nergens als hij geen integrerend deel uitmaakt van het lerarencorps, en zolang zijn vqk niet gezien wordt als evenwaardig naast andere vakken. De nieuwe tendens in het onderwijs is, om het vormingsproces te benadrukken. In deze lijn ligt ook de catechese". Overleg Tijdens de opleiding van catecheten wordt er met nadruk op gewezen, dat de godsdienstleraar voortdurend in intensief contact dient te staan met de ouders van zijn leerlingen. Ouderavonden, inci denteel of in cyclus, kunnen informatie verstrekken, terwijl ze tevens geschikt zijn om ouders hun vragen en wensen kenbaar te laten maken. Pater Neven: „De dialoog is vaak moeilijk. Men weet nog niet voldoende dat het gaat om sa men-denken en samen-zoeken". Niet dat de catecheten niet weten wat van hun verwacht mag worden, maar omdat sa men-denken en samen-zoeken behoort tot de opgave van de gelovige". AMSTERDAM De joodse overheid in ons land toont zich verheugd over het ontwerp-rapport: „De verhouding tussen Joden en Christenen", dat begin april tijdens de laatste voltallige vergadering van hel pastoraal concilie in Noordwijker- hout aan de orde komt. Opperrabbijn A. Schuster voorzitter van het opperrabbinaat (voor Nederland: „Ik wil voorzichtig zijn. maar ik verzeker li, dat we gelukkig zijn met deze stelling name van de Rooms-Katholieke Kerk in Nederland. In bepaalde zin herkennen wy onszelf erin, en dat is de hoogste waardering die men kan uit spreken. Natuurlijk blijft het een zaak van de Katholieke Kerk in ons land die in het reine wil komen met zichzelf. Zij wil haar schuldgevoelens uiten over het anti semitisme, waaraan ook zij in de loop van de geschiedenis heeft toegegeven". Rapport voor pastoraal concilie Voor rabbijn J. Soetendorp, voorgan- *r van de liberaal-joodse geiyieente in Amsterdam gaat het ontwerp-rapport het pastoraal concilie veel verder I dan de vage en omzichtige verklaring over de joden tijdens het tweede Vati caans concilie. „Opvallend is hoe toegegeven wordt, dat zelfs nu nog in godsdienstonderwijs en prediking, vaak onbewust, mis kenning of minachting van het joodse volk doorklinkt. Het ontwerp-rapport vraagt daarom een positieve benadering van het jodendom. Het heeft zich ken nelijk met de vraag bezig gehouden: wat denken de joden van zichzelf. Het heeft die gedachtengang willen eerbie digen, en van daaruit spreekt het over de relatie tussen joden en christenen. Dan krijg je heel wat anders dan wan neer je je als christen op het standpunt stelt, dat met de komst van Jezus Chris tus in feite een einde gekomen is aan de belangrijke functie die het jodendom tot dan toe vervulde in de mensengeschiede- ie rabbijnen menen dat er iets be langrijks aan het ontwerp-rapport ont breekt, waardoor de joden niet in staat fijn, zichzelf er helemaal in terug te vin- Er wordt namelijk niet gesproken bver Israël als staat. Rabbijn Soeten- porp, bekend om zijn vele relaties met (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De kiezers hebben een eel te geringe invloed op het gemeente- ijk beleid, de raadsleden in volstrekt on- 'oldoende mate. Daarom is een funda- nentele vernieuwing van de gemeente- ijke democratie noodzakelijk. Als de po- itieke democratie niet wordt versterkt ijkt de corporatieve democratie of de cchnocratie onontkoombaar. Deze waarschuwing staat in het dins- lag verschenen rapport „gemeentelijke Jemocratie" van de Wiardi Beekman tichting, het wetenschappelijk bureau m de P.v.d.A. Het rapport dringt aan op een radica- verandering in de gemeentelijke ver- oudingen. De burger moet maximale ïogelijkheden krijgen om direct of indi- ect het overheidsbeleid te beïnvloeden kiezer kan bij de huidige gemeente- ladsverkiezingen in het algemeen geen irecte invloed uitoefenen op het te voe- :n of gevoerde gemeentelijk beleid. Om aarin verandering te brengen is nodig: politisering van het bestuur en van de emeentelijke politieke verhoudingen; openbaarheid van besluitvorming; 3. aststelling en planning van een gemeen- •lijk beleid. De kiezers moeten kunnen eschikken over alle gegevens die zij x>r de oordeelsvorming nodig hebben, e besluitvorming moet derhalve open- lar zijn. Voor de openbaarheid van 'erheidsdocumenten dient er een wet- •lijke regeling te komen. Essentieel voor de vernieuwing van de •meentelijke democratie is volgens de 'iardi Beekman Stichting het kiezen in de burgemeester. De Stichting heeft aarbij voorkeur voor verkiezing door raad. Doorvoering van dit alles moet )k consequenties hebben voor de wet- Judersverkiezing. Alleen diegenen die- sn tot wethouder gekozen te worden, ie het gekozen programma geheel of ■otendeels onderschrijven en van wie len zeker is dat zij het program zullen itvoeren, aldus het rapport. RABBIJN J. SOETENDORP katholieken en protestanten, ambassa deur van de Joodse gedachte onder de niet-joodse bevolking zegt: „Israël als staat erkennen, als 't land dat God in oorsprong aan de joden heeft gegeven en waar 't heil voltooid moet worden, waar de Messias verwacht wordt, zou de laatste conse 'entie moeten zijn van dit ontwerprapport. Ik begrijp wel, dat de ontwerpers, deze voetangel uit de weg zijn gegaan. Het ge vaar zou immers niet denk- ontwerp-rapport in het vergeetboekje zouden raken, maar een concilie is nu eenmaal geen politieke meeting, maar een theologisch gefundeerd overleg. Maar als het in onze tijd pastoraal wil zijn, 'zal het aan een politieke stellingna- me toch niet voorbij kunnen gaan". zwijgt over de staat Israël als land van de joden, laat een van de meest funda mentele elementen van het moderne joodse denken achterwege. Je kunt er niet aan voorbij. De overheersende ge dachte bij veel orthodoxe gelovige joden is, dat de staat Israël niet een louter po litieke aangelegenheid is, maar een na- tionaal-godsdienstige. Het hele oude tes tament wijst in die richting. Staat en godsdienst zijn bij ons verweven. Terug keer naar Sion is voor de gelovigen on der ons een religieuze zaak: iets unieks in de hele wereld van de godsdiensten". Opperrabbijn Schuster geeft toe, dat vele joden die zich voor hun godsienst niet meer interesseren, de kwestie Is raël tot een louter politieke zaak ma ken: een degradatie van het nationaal- religieuze gevoel. „Maar voor de gelo vigen gaat in onze dagen het profeten woord in vervulling: keer terug naar Sion. En daarover kun je in een theolo gische beoordeling van het jodendom niet heen zien". En opperrabbijn Schuster: „Wie Laberts uit. STAATSSECRETARIS MEENT: Geboorte thuis kan voordelen blijven bieden (Van onze pari. red.) DEN HAAG Staatssecretaris Krui singa (Volksgezondheid) was het dins- middag ln de Tweede-Kamercommissie voor Volksgezondheid met drs. Tilanus (CHU) eens dat de bevalling thuis „gro te' voordelen" biedt. Drs. Tilanus had zelfs gezegd: „de vrouw hoort thuis in haar eigen bed". Dr. Kruisinga zei dat ons land na Denemarken en Zweden de laagste cijfers heeft van moedersterfte bij bevallingen. Maar aldus drs. Tilanus per jaar sterven 5500 baby's in de eerste levensweek. Van de bevallingen gebeurt er in ons land 40 procent in klinieken. Zouden alle bevallingen in klinieken plaats hebben, dan zouden er nog 4000 bedden meer nodig zijn. Dit zou 400 mil joen gulden kosten, rekende de socialist Zonodig wil ik het pleit voeren voor een uitgelaten seksualiteit, schrijft dr. J. J .Buskes in het blad „Triangel". Maar, laat hij erop volgen, dan voer ik het pleit voor een uitgelaten seksuali teit in de situaties waarin zij een opti male betekenis heeft. En dat licht hij dan als volgt toe: „Seksualiteit in de zin van geslachts gemeenschap en al wat daarote be hoort is geen publieke zaak. Het gaat er om de sex niet te verduivelen, niet te vergoddelijken en niet te verliederlij ken. Het komst er op aan haar mense lijk te houden. Het gaat in de sex niet om de hemel en niet om de hel, maar om de aarde. Wij zijn geen duivels. Wij zijn ook geen engelen. Wij zijn Goddank mensen. Je zou kunnen zeggen: laten we het mooi houden! Liever zeg ik: laten we het menselijk houden! We bewijzen el kaar als jongens en meisjes, als mannen en vrouwen, een slechte dienst wanneer we elkaar ontluisteren door van elkaar uitsluitend objecten te maken. We zijn geen gebruiksartikelen. Het moet en het mag wel heel anders dan in mijn jonge jaren. Wat vrijer en blijer. Als het echter een publieke zaak wordt, wordt het op den duur, nee ik word niet stichtelijk en ik ga niet preken; ik zeg heel gewoon: dan wordt het op den duur stomvervelend. Daarom zit ik er ook niet over te tob ben. De wal keert het schip. Als de seksuele explosie uitgewoed is, zal het, geloof ik, wel duidelijk worden, dat we iets gewonnen hebben. Misschien heel veel. Wanneer prof. dr. H. Berkhof zich in „In de Waagschaal" afvraagt hoe het in 1970 en daarna met de Kerken gesteld is, is hij tegelijk somber en niet somber: „Deze wereld, die zichzelf is geworden, zit in Nederland nog vol met verbittering over eeuwenlange kerkelijke voogdij. Ze zal dan ook in 1970 niet nalaten op de res ten daarvan felle aanvallen te doen en opruiming te houden onder allerlei chris telijke tradities, taboes en voorrechten.. Uittreden uit de Kerk zal „in" worden. Het terugdringen van kerkelijke" invloed zal doorgaan. De kritiek op alles wat de Kerken in de laatste eeuw verzuimd heb ben of misdaan, zal nog toenemen. De Rooms-katholieke Kerk lijdt daar acuut onder. De Hervormde Kerk is in een chronisch ziekteproces geraakt. Ik dacht dat de gereformeerde Kerken, die in de geseculariseerde 19de eeuw zijn ont staan. de beste kansen hebben dit afre keningsproces te overleven als de over geërfde intellectuele Prinzipienreiterei, waaraan een deel nog lijdt, dit proces niet verstoort Ja, ik ben somber. Maar ik zie ook lichtpunten: de Kerken zijn snel bezig hun verantwoordelijkheid voor een hele we reld in diaconale en ook wel missionaire te verstaan. De enorme opbrengst de brug", ongeëvenaard van „Kom i DR. J. J. BUSKES in Nederland, is een teken van hoop. Ik verwacht zulke tekenen ook in 1970. En dan denk ik verder aan die tienduizen den en meer in onze Kerken die gewoon doorgaan met de zaak van het evangelie in kerkeraden, onderwijs, opvoeding, persoonlijke contacten. Mensen, die in de mist stug tegen de stroom oproeien Dat is de gemeente die ik liefheb en die ook mij en mijn werk draagt. Die zal er ook in 1970 zijn. Zij zal nooit de voor pagina's van de kranten halen, maar zij is bezig met de grootste cultuurbijdrage werken aan de wortels van een bestaan dat zonder dit wortelwerk tot verdorring is gedoemd Communist zal ik nooit benoemen tot burgemeester UTRECHT (ANP) „Ik zal nooit een CPN'er tot burgemeester benoemen. BU het benoemingsbeleid küken we naar geschiktheid en bekwaamheid. Een CPN- er is niet geschikt, omdat de gezagshand- having bij een dergelijk persoon niet in goede handen is." Dit zei minister Beer- nink (Binnenlandse Zaken) dinsdagavond in de Utrechtse raadskelder tijdens een door het Politiek Jongeren Contact Utrecht georganiseerd forum over het vraagstuk van „gekozen of benoemde burgemeesters". De minister had een groot aantal be zwaren tegen de gekozen burgemeester. „Een burgemeester moet, als hoofd van de politie, een waarborg voor de hand having van het gezag zijn. Bij een door de gemeente, cl gekozen burgemeester is die waarborg niet altijd aanwezig om dat hij afhankelijk is van een meerder heid, die gemakkelijk kan omslaan in een minderheid." De bewindsman was tevens van me ning dat de keuze van de kiezer niet altijd betere kandidaten garandeert „De gemiddelde kiezer weet niet precies wat de burgemeester doet. Hij zal dus ook niet juist kunnen beoordelen aan welke eisen de kandidaat moet voldoen en mo gelijk zijn keuze dus door niet-rationele overwegingen bepalen." PROF. DR. H. BERKHOF Rond Pinksteren komt drie dagen lang de door de Hervormde Kerk bijeen geroepen Algemene Kerkvergadering in Driebergen bijeen. Driehonderd afgevaardigden, zo zorgvuldig mogelijk bijeengegaard en geselecteerd zullen daar nagaan hoe met name hun eigen Hervormde Kerk er nu eigenlijk voorstaat en wat er misschien aan haar veranderd zou moeten worden, wil zij in de komende tijd naar binnen en naar buiten beter functioneren. Het is met die Algemene Kerkverga dering, de AKV, allemaal noga) snel ge gaan: haast onverhoeds is het denkbeeld geopperd, het werd daarop ongewoon snel, ja bijna gretig aanvaard en daar- geen ogenblik sprake van ge weest dal men bijvoorbeeld onder in druk van de gereformeerde bondse af zijdigheid de zaak op de lange baan willen schuiven. Integendeel, velen hebben de tijd van voorbereiding tus sen de aanvaarding van het denkbeeld en het definitieve tijdstip de. bijeenkomst —zelfs aan de korte kant gevonden. Maar daar staat tegenover, dat juist die korte afstand tussen bedenken en doen, aan een spontane en ongedwongen want nu eens niet al te gereglementeerde voor bereiding is ten goede gekomen. In de gewestelijke agenderingsvergaderingen erden „fris van de lever" door belang stellende gemeenteleden allerlei ideeën n wensen aangedragen, die soms even errassend waren als dc denkbeelden die alle mogelijke lieden per brief aan der AKV deden toeko- Het was geen gemakkelijke taak om uit al die suggesties een redelijk han teerbare agenda voor de AKV vast te stellen. Toch is men daarin vrij aar dig geslaagd al werd de samenvat ting van wat er „van onder op" zoal aan de orde werd gesteld, van een uit voerigheid, waarmee men het straks in Driebergen wel eens aardig te kwaad zou kunnen krijgen. Men zal wel een keuze moeten doen, wil men niet in de problemen verdrinken. Problemen bij het niet alleen ,"*1 i het belijden der Kerk gaat, maar ook om het getuigen en handelen der Kerk, om haar gestalte en organisaties, om haar samenwerkeng en vereniging met andere Kerken, om haar financiën en haar eredienst, om de vraag wie zij als lid zal erkennen enz. gelegenheid zijn! Alle Nederlandse Kerken zouden zich nu reeds als Kerken moeten gedra gen, die bezig zijn zich te verenigen! Geen sprake van. dat de Kerken zich uitsluitend tot Schriftfuitleg en bevorde ring van het innerlijk geloofsleven zou den moeten bepalen; zij moeten daar naast getuigend en wegwijzend midden in de maatschappij staan! Versper de weg ^ïiet naar een open (Van e parlementaire redactie) 'ondmaal Durf de deelname aan dat avondmaal i het doen van belijdenis te ontkoppe- Het gesprek tussen de modaliteiten moet weer op gang komen, plaatselijke minderheidsgroepen, hetzij rechtzinnig, hetzij vrijzinnig, horen er ook bij en die nen als volwaardig erkend! Dat waren, naast een met oprechte felheid voorgedragen lijst van wensen, vooraf door jongeren opgesteld, zo'n paar dingen, die op die bijeenkomst „er gens in Nederland" ter sprake kwamen. Het gebeurde allemaal op een hart verwarmende manier. Het resulteerde zelfs in de bereidheid van een flink aan- speciale ge en paar naar gekomen zaken praktische ernst te gaan maken. En zo bleek op die avond en op ve le plaatsen zal het ook zo geweest zijn dat de AKV zelf, rond Pinksteren te Driebergen, ongetwijfeld van kerkhis torische belang zal zijn, maar dat de voorbereiding ervan minstens even be langrijk mag heten. Even belangrijk? Misschien zelfs nog belangrijker. Omdat tijdens die massale voorronde in al die gemeentebijeenkomsten het „grondvlak" op een vefrissende manier in beweging kwam. En dat zou wel eens -olgende kerkvergadering mag I op zoiets als een (hoognodig) hervormd r uitsluitend een hervormde aan- 1 reveil kunnen neerkomen I Het zal wel tot een keuze komen, en wanneer het straks op de AKV zo gaat als het dezer dagen in de honderden plaatselijke gemeentebijeenkomsten is gegaan, waar men zich over de agenda heeft gebogen, dan zal men ongetwij feld „als van zelf" tot de kernpunten doorslaan, waar het wezenlijk op aan komt. Wij hebben „ergens in Nederland" zo'n plaatselijke gemeenteavond meege maakt De opkomst was verrassend r groot en dat beschaamde al dadelijk 'tital aanwezigen^ pessimisme van hen die bij voorbaai j 3preks- en werkgroep met meenden te mogen beweren dat ook de AKV wel weer aan het gewone gemeen telid, dat het allemaal „wel gelooft", zou voorbijgaan. In de door ons bijgewoonde gemeen teavond was het tegendeel het geval. Opmerkelijk was al dadelijk, dat in leiding en leiding aan een leek waren toevertrouwd, die zich voortreffelijk in de zaken had ingewerkt en die de men sen ja, ja. er waren ook jongeren! even voortreffelijk aan het-spreken wist te brengen. En toen kwam het al snel tot die keu ze van het wezenlijke uit het vele, waar op wij hierboven reeds duidden. Een niet mi DEN HAAG Jaarlijks worden bij ziekenfondspatiënten -1 miljoen tanden en kiezen „gerooid". Dit is bü elkaar zo'n 8000 kg. Op kosten van de zieken fondsen worden per jaar 200.000 kunst gebitten verstrekt, en by gebitssanerin gen moeten er ieder jaar 6 miljoen gaten in tanden en kiezen worden gevuld. Deze cijfers verstrekte het socialistisch Twee de-Kamerlid Lamberts, dinsdagmiddag in de vergadering van de Tweede-Kamer commissie voor volksgezondheid. Nederland beschikt thans over 3000 oraktizerende tandartsen, maar die heb ben het. gezien de cijfers, bijzo. Lr druk Er is een sterk toegenomen suikerver brui h\ waardoor het gebit in toenemende mate wordt aangetast, aldus dr. Lam berts. Per dag snoept het Nederlandse kind gemiddeld 75 gram. Daarom moet ook de schooltandverzorging meer aan dacht krijgen, meende drs. Tilanus (CHU) Staatssecretaris Kruisinga (Volksge zondheid) zei dat de voorlichting over een beter voedingspatroon niet alleen een kwestie is van geld. De mensen moe ten ook naar de goede raad willen luis teren en minder willen snoepen. De staatssecretaris toonde zich vrij op timistisch over de toeneming van het aantal tandartsen. In de komende twaalf jaar zal het aantal tot meer dan 9000 stijgen. Dit jaar begint de Nederlandse opleiding voor mondhygiënisten met en kele tientallen deelneemsters. Van de schoolkinderen krijgt 65 percent tandver- zorging Er zijn hiervoor 111 tandartsen in volledige dienst en 577 als part-timer. (Van c e redacteur geestelijk leven) DEN HAAG Sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog hebben de christe nen niet opgehouden verklaringen af te leggen over hun verhouding tot het jood se volk. De Wereldraad van Kerken deed het in 1948 en 1961, dc Katholieke Kerk tijdens het tweede Vaticaans concilie. Een herziene tekst ligt voor puhlikatic gereed, waarin de religieuze betekenis van het land Israël uitdrukkelijk erkend wordt en de joden beschreven als „Volk van het verbond en van het beloofde land". In ons land zijn ontwerpverkla ringen ter discussie gesteld door de Ne derlandse Hervormde Kerk en het pas toraal concilie (april a.s.). Waarom hebben de Kerken er toch zo'n behoefte aan om dit soort verklaringen af te loggen? Om af te rekenen met het antisemitisme, waaraan ook zij zich in ruime mate hebben schuldig gemaakt' Inderdaad heeft de vernietiging van de zes miljoen als schrijnende apotheose van eeuwenlange rassenhaat tegenover de joden, de Kerken de ogen gec. .nel voor het recht van het joodse volk om zichzelf te zijn Maar er is meer Het is opvallend, dat in tijden van geloofs- en cultuurcrisis de Kerken ln hun her oriëntering telkens beginnen met zich op nieuw te -bezinnen op plaats en functie van het joodse volk binnen de luils_ - schiedcnis. Dit begint al in de vierde eeuw, wanneer het wezen van de per soon Jezus Christus in discussie is. Het eindigt voorlopig in onze tijd. waarin ge loven als zodanig niet moer zo vanzelf sprekend is als vroeger. De Kerken op zoek naar hun eigei. identiteit komen uit bij de identiteit van het joodse volk Jezus Christus het hoofd van de Kerk preekt de sjaloom voor de wereld, vre de en gerechtigheid voor alle mensen „Wat is dit anders dan de boodschap van het joodse volk?", vraagt dr. A Ramselaar zich af, de voorzitter van de Katholieke Raad voor Israël en van de commissie, die het ontwerp-rapport over de verhouding tot het joodse volk voor het pastoraal concilie samenstelde. Eeuwenlang heeft de persoon van Je zus Christus als scheidslijn tussen chris tenen en joden gestaan. De Kerk on- den in de dood van Jezus aanleiding om het joodse volk in zijn geheel van „gods- moord" te beschuldigen. Daarmee zou het joodse volk zijn taak in de heilsge schiedenis zelf verspeeld hebben. Zowel van christelijke als van joodse zijde zijn de laatste tijd hiertegen zinvolle weer leggingen ingebracht. Een ding is zeker: de dood van Jezus is geen religieuze moord geweest, maar een politieke zaak, waarvoor noch het joodse volk van toen, noch dat van vandaag verantwoordelijk gesteld kan worden. Zal dan na de tijd rijp zijn voor het gesprek met het jood se volk, zoals dat ook gaande is tussen de Christelijke Kerken onderling? Kan het joodse volk in de oecumenische be woging betrokken worden? Dr. Ramse laar: „Deze zaken li gen niet zo eenvou dig. Het gesprok is bedoeld als middel tot eenheid en die wensen de joden niet. Zij vrezen dat déze toenaderingspoging een nieuwe manier is, waarop de Ker ken beslag willen leggen op de eigen heid van het joodse volk. Zij vragen zichzelf te mogen zijn en in vreedzame coëxistentie met de christenen te leven. Het beroep dat het joodse volk ook nu nog op Israël als het beloofde land (inclu sief de heilige plaatsen) doet, zullen de christenen hierin moeten verdiscon teren" Intussen kunnen joden en christenen el kaar vinden in ontwikkelingswerk, in so ciaal-maatschappelijk en cultureel werk, in het streven naar vrede en de strijd tegen iedere vorm van discriminatie en ongerechtigheid. Er zijn al meer ontmoetingspunten her en der in de we reld «vaar men verder gaat. In ons land te Amsterdam, Nijmegen, «Arnhem en Hilversum, waar joden en christenen ge zamenlijk het Nieuwe Testament tegen de achtergrond van de joodse talmoed- traditie lezen. In het Anne Frankhuis te Amsterdam doen zij aan gezamenlijk so ciaal-cultureel vormingswerk. Wat kan er nog meer gebeuren? Dr. Ramselaar: „Ik denk dat het voor velen van belang kan zijn de joodse oorsprong van de sacramenten en de grote kerke lijk feesten zoals Pasen te verduldelijken. In het godsdienstonderwijs en in de pre diking moet meer aandacht besteed wor den aan de eigenheid van het joodse volk".

Leidse Courant | 1970 | | pagina 17