Op 10 mei 1940 kwamen de Duitsers.. LINDA MARSH AL op tournee voor nieuwe Christus ADENAUERS WONING ALS BEDEVAARTSOORD Nettowinst AKZO gestegen in 1969 Rhöndorf in afwachting AFLEVERING II Omzetgroei van 10 pet, verwacht heren... DONDERDAG 26 MAART 1970 PAGINA 13, DEN HAAG Op het stenclltje, dat een gelijkgestemde ziel in het Haagse Perscentrum Nieuwspoort heeft uitgereikt, wordt ze omschreven als een ,,heel mooie, jonge vrouw". Welnu, daar is geen woord van gelogen, want Linda Marshal is inderdaad in een royale bui geboetseerd. Blond, prijs houdend haar hangt tot op de opgevulde schouderpartij en boven de grote, verbaasde poppe-ogen staat een loodrechte luifel van wimpers, die ze tijdens het gesprek telkens via een spiegeltje fatsoeneert. Als ze dan weer opkijkt, doet ze dat als een kind, dat betrapt is op het stelen van appels. Een opmerkelijk meisje. Dat wel. Het stencilt je meldt ook, dat men haar in de States graag toespraken laat houden en Linten doorknippen en ook daar is weimiig op tegen. Zolang Amerika geen koningin heeft, is Linda inderdaad een waardige vervanging. In Nieuwspoort is helaas geen lint voorhanden, maar dat belet haar niet om in een lange, ademloze monoloog te vertellen over de Perzische balling Baba' Allèh, die zo'n honderd Jaar geleden tot de vaste overtuiging kwam. dat hij een nieuwe Christus was, die voor de gehele mensheid een opmerkelijke boodschap had. Om die ualt te dragen stichtte hij een nieuwe godsdienst, de Baha'is Wereldgemeenschap, die korte metten zou maken met hei gesappel der dolende broeders en zusters. Hij leerde zijn volgelingen, dat bijbelse beloften geen zoethoudertjes zijn geweest, maar wel degelijk stuk voor stuk in vervulling zulilen gaan. Het enige, wat de Baha'is daarvoor moesten doen doen was hemel en aarde naar de hand van Bahi' Allah Toegegeven, het klinkt a iemaal wal verward en mooie Linda komt er ook niet helemaal uil. Maar gelukkig is er altijd nog Gilnter Vieten, een lokale Bahö, d'ie naast haar in de startblokken zit en gretig de conversatie over neemt, als de bedoelingen van de meester niet feilloos overkomen. Dan zegt hij bijvoorbeeld. t correspondent Wolfgang Tree») I i i volkslied tot blerlled veranderde tekst sinds kort ook In Rhöndorf beantwoor- I den: Konrad Adenauers buis staat open voor beeoekers. Weliswaar hoeft men niet op vilten pantoffels over bet blank- gesebuurde parket te lopen, zoals over- 1 al op de oude burchten van de geschie- denisrljke Rijn sobering ra inslag is. Maar toeh bezoeken de Duitsers dit huis in gedachten met dezelfde menta liteit, waarmee sij bun voorvaderen de ridders bezoeken: met een menge ling van sentimentaliteit en eerbiedige bewondering. De platenindustrie had al jaren gele den begrepen, waar geld van te maken was: haar handige managers hadden nog tijdens het leven van Konrad Aden auer uit. zijn naam kapitaal geslagen. „Leer Rijnlands met de Bondskanse lier", stond op de glanzende hoes. En d« zaken met het onmiskenbare Idioom van de „oude van Rhöndorf" gingen goed. Meestal waren het slagvaardige episo den uit redevoeringen binnen en buiten het parlement, dia Adenauers aange boren humor zonder moeite produceerden. Later volgden er briefkaarten en medail les. Maar het begin van een echt „aden- auer- toerisme, openbaarde zich pas na de grandioos geënsceneerde staats begrafenis in Keulen. De duitsers begon nen naar Adenauers graf te trekken. Immers: na de voorafgegane dicta tuur en in de woelige jaren na de oor log oefende hij ook daarom zo'n grote invloed op hen uit, omdat hij als eer biedwaardige vaderfiguur verscheen. Treden Heden ten dage kunnen de burgers van de Bondsrepubliek zich werkelijk „gast bij Konrad Adenauer" voelen. Peter Seibert. vier jaar lang chauffeur van Konrad Adenauer, heeft zich al op zijn gasten van het komende seizoen op de „Faule Berg" in Rhöndorf voorbe reid. Sedert Adenauers dood was hij tot het begin van dit jaar portier in de Bonner bondskanselarij De blauwe dienst jas van deze functie draagt hij nog. Slechts het ontbreken van de gou den wapenknopen wijst erop, dat hij een andere meester dient: de „Stiftung Bundeskanzler Adenauer Haus Op de deurpost naar de tuin van het huis is nog eens op een bord in donkere j Prospectussen zijn er ook al gedrukt, j adem". Peter Seibert. die voorlopig letters op matzilver ondergrond te lezen: Men moet 58 treden opklimmen, voor alleen de muziekkamer en de grote ..Gedenkplaats voor de Duitse staats- men voor Adenauers huisduer staat: Woonkamer aan de bezoekers kan tonen, man en de verdienstelijke Europeaan". „Hij raakte daarbij niet eens buiten wijst reeds met geoefende hand hier naar een zilveren doos, daar op Ai wandelstok, die de vroegere Sovjet-am bassadeur Andrej Smirnow Adenauer als afscheid schonk. In de ontbijtka mer hangen schilderijen, die Eisenho wer en Churchill eigenhandig schilder den. Aan de muur de plaquette voor het „erenopperhoofd van alle Indianen". Schrijn Behalve de beide kamers is nog niets vrijgegeven; ook niet het veelbe- schreven glaspaviljoen in de tuin met uitzicht over het land, waarin Adenauer zijn memoires schreef. De kalender in dit paviljoen toont nog de datum van de laatste werkdag: 28 maart 1967. Maar de vele heiligenplaten, de vele oude klokken, die Adenauer eigenhandig op wond en de sterfkamer mogen de be zoekers alleen van buitenaf bekijken. Konrad Adenauer liet het huis in 1933 bouwen, toen de nieuwe machthebbers hem van zijn ambt als burgemeester van de stad Keulen ontheven hadden. De stenen voor het tuinterras, zo staat in de folder, heeft hij zelf aangesleept. Uitvoerig worden ook de door een kweker geplante kersen- en appelbomen ver meld en de boccia-baan. Adenauer liet deze in 1959 naar het voorbeeld van zijn zomervakanties in het Italiaanse Cadenabbia aanleggen. Eind 1967 schonk de familie Adenauer het huis aan de Bondsrepubliek, onder de voorwaarde, dat het in een openbare stichting ver anderd zou worden, als een schrijn vol persoonlijke herinnering. Maar die persoonlijke herinnering rus ten op het moment nog in een archief en documentatieafdeling in de kelder van het huis. Die is voor het publiek niet toegankelijk. De akten worden door Anneliese Poppinga, de secretaresse van Adenauer, uitgewerkt. In een safe ligt materiaal, dat nog bijzonder geheim gehouden moet worden. Deze schatten kunnen eerst over dertig tot vijftig jaar openbaar worden gemaakt. Adenauer persoonlijke akten rijpen als oude cog nac. Ze zullen menige verrassing bren gen. Naast het huis zal eens een gebouw met voordrachtsruimten, filmzaal, kan toren en een archief ontstaan. Het zal voor politieke conferenties van onge veer vijftig personen dienen. Daar zul len dan ook in een separate tentoon stellingsruimte handschriften, orden, oorkonden en staatsgeschenken van Adenauer te bezichtigen zijn. Maar: steeds met groepjes van tien bezoekers, zoals met „Deutscher Grünlichkeit" nu al werd uitgekiend. De eerste Duitse luchtaanvallen op de vliegvelden Ockenburg, Ypenburg en Val kenburg veroorzaakten veel onheil. Niet alleen sneuvelden een aantal Nederlandse militairen, maar ook het moreel van de overlevenden werd ernstig geschokt.- In de eerste grote verwarring vluchtten vele militairen. Later keerden zij terug, nadat deze eerste zware morele crisis overwon nen was maar zo schrijft dr. L. de Jong in ..Mei 1940" over de eerste oorlogsdag. LINDA MARSHAL „Baha i Amerikaanse televisiester kreeg hemelse boodschap van Perzische edelman dat het de hoog9te tijd is om aan het verleden te ontsnappen en dait de aarde het vaderland is van alle mensen. Aan de andere kant van de tafel wordt ernstig geknikt. Men heeft tot vanmorgen weliswaar nimmer van de Perzische baüflilng gehoord en daarom heeft men maar op eigen gezag aangenomen, dat die aarde het vaderland is van alle mensen. Ook Linda knikt trouwens instemmend. Mooier kan het al niet. SCHONE BLOEM Een steelse bLilc op de stencil leert de bezoekers ondertussen, dat Linda in de lente naar Nederland is gekomen om de mensen te vertellen, dat ze in een betere wereld gelooft. Dat is lief van Liinda. Ze had het wat ons betreft ook op de achter kant van 'n ansichtkaart mogen schrijven, maar dan hadden we wel de confrontatie misgelopen met wat hel stencil zo treffend noemt „de schone bloerri uil.de nieuwe mensentuim van een Perzische edelman" Neen, het is eigenlijk wel goed zo. Er gaan weken voorbij, dat het verblijf in Nieuwspoort niet zo plezierig is. Persoonlijk is Linda Marshal vier jaar geleden tot de ontdekking gekomen, dat Baha" Allah het antwoord gaf op al haar prangende vragen. Tot dat ogenblik had ze ogenschijnlijk vrolijk geleefd binnen de gouden omheining van Hollywood, waar ze onder meer optrad in televisieseries als de Dick van Dyke Show en Hazel. Ook had ze gefigureerd in enkele opmerkelijke flutfilms, die vrijwel onmiddellijk na hun verschijning in het grote celliuloidmassagraf werden bijgezet. Op het toneel werden haar ambities hoger gehonoreerd en kreeg ze weldoor timmerde rollen, waaronder die van Ophelia en Anne Prank. Men kan dus rustig aanneen, dat Linda een gewaardeerd talent in de Amerikaanse knollentuin Het materieel effect van de Duitse aanvallen op het vliegveld was gering: behalve een van de hangars vloog het hoofdgebouw in brand, maar die brand kon geblust worden; hinderlijk was wèl dat alle veldtelefoonverbindingen uitvielen. Het aantal slachtoffers was niet groot zoveel te groter was evenwel het effect dat die eerste aanvallen op het moreel van de verdedigers van Ypenburg hadden. Een groot deel vluchtte weg in de richting van Rijswijk; een compagnies commandant zag ze daar aankomen „Vele bloedende, halfnaakte, razende en tierende manschappen, enige sergeanten-majoors en andere onderofficieren ran de bureavs Ze hebben vrijwel geen van allen wapens. Het zijn de koks, de oppassers rustkamer, bureauschrijvers enz. Ik moet met kracht en door bruut optreden de paniekstemming onderdrukken en weglopers tegenhouden en slaag erin te wat te kalmeren". De neiging om van Ypenburg weg te vluchten werd versterkt toen om kwart voor vijf noord, west en zuid van het vliegveld Duitse parachu tisten afgeworpen werden. Toen om 5 uur 24 het eerste échelon van acht Duitse transport- toestellen op Ypenburg neerstreek, waren van de negen zware mitrailleurs nog maar zeven bemand, van de elf lichte zes, de acht pantserwagens waren tot zes gereduceerd. Maar wat nog schieten kon, schoot op die Junkers-52's. De eerste acht werden doorzeefd, verscheidene toestellen vlogen in brand. Het tweede en het derde échelon botsten gedeelte lijk op die eerste acht die niet konden wegkomen. Het vierde échelon waagde het niet op Ypenburg te landen; van dat échelon landden sommige toestellen op Ockenburgh, andere op het strand bij Kijkduin. De meeste Junkers-52's, die voor Ypenburg bestemd waren, weken tenslotte naar Waalhaven uit, maar een deel van de latei- komende maakte noodlandingen in de buurt van Ypenburg, bij Delft, in het Westland of in de polders tussen Delft en Gouda. Daarmee was, dank zij het vastberaden verzet van hel deel van de grenadiers, dat niet wég- gevlucht was. de Duitse luchtlanding op Ypenburg mislukt niettemin viel het vliegveld in Duitse handen. De Duitse parachutisten wisten zich op verscheidene punten te verzamelen en rukten naar het vliegveld op één groep langs de grote weg uit Delft; deze groep, versterkt door de in zittenden van enkele Junkers-52's, die daar een noodlanding uitgevoerd hadden, alles bijeen circa vijftig man, dwong een veertigtal Nederlandse soldaten die krijgsgevangen gemaakt waren, met de armen omhoog voorop te lopen en bereikte achter die dekking het hoofdgebouw op Ypenburg waar de bataljonscommandant, reservemajoor E. C. F. ten Haaf, met het resterend deel van zijn staf in de commandopost omsingeld werd. „De troep gevangenen", aldus later de majoor, „gilde in koor op jammerlijke wijze: „Niet schieten! Wij staan hier voor twee mitrailleurs en anders gaan wij er allemaal aan!" Ik heb toen bevolen bet vuren te staken". Om kwart over zeven waren alle gebouweg van het vliegveld in Duitse handen, alleen aan de zijde van het veld, die het dichtstbij Rijswijk gelegen was, konden enkele moedige Nederlandse militairen zich handhaven. Van de circa duizend verdedigers waren dertien gesneuveld. Ockenburg XJET derde, voor de tweeëntwintigste Luftlande- Division bestemde landingsterrein, Ockenburgh was niet meer dan een hulpvliegveld, dat, in het verlengde van de Laan van Meerdervoort, door de samenvoeging van een aantal sportterreinen ontstaan was. Er stonden op 10 mei zeven toe stellen waar men op Soesterberg nog het een en ander aan te verbeteren had gehad; geen van die toestellen was operationeel bruikbaar. Het vlieg veld was niet versperd. Bewaakt werd het door nog geen honderd militairen, die. afgezien van de geweren, slechts de beschikking hadden over vier lichte mitrailleurs; handgranaten bezaten zij niet. Pas op woensdag 8 mei waren die ml- trailleurs, uit een van de infanteriedepots af komstig, op Ockenburgh aangekomen; met het maken van gevechtsdekkingen waren zij nog niet begonnen. Toen dan op die vrijdagochtend om vier uur het vliegveld Ypenburg aangevallen werd, kon men er van Ockenburgh af de bommen zien vallen: oorlog.' Men werd aanvankelijk met rust gelaten tot een drie kwartier later twee van de Ypen- burgse D-21's en twee Douglastoestellen op Ockenburgh landden; munitie voor de vliegtuig- mitrailleur5 was er aanwezig, benzine helaas niet. Plotseling verschenen toen Duitse jagers, die de op Ockenburgh staande vliegtuigen begonnen te beschieten. Kort nadien zag men even ten westen van het vliegveld Duitse parachutisten, die utt Junker-52's sprongen, in de duinen neerkomen. De beschietingen duurden voort en om 5 uur 20 gingen achttien Junkerstransporttoestellen bru taalweg tot een landing op het vliegveld over, haastig kwamen de zwaargewapende luchtlan dingstroepen eruit te voorschijn. Meteen vielen zij de Nederlandse verdedigers aan, van wie een deel aanvankelijk weinig lust toonde, op het open veld ln stelling te gaan. Na enige tijd kwamen bovendien Duitse parachutisten van de duinen uit de luchtlandingstroepen versterken. De ver dedigers werden geleidelijk van het vliegveld weggedrukt waarbij zij vooral bij overhaaste terugtochten zware verliezen leden: op elke vier man sneuvelde er één. Ockenburgh was om zeven uur geheel in handen van de Duitsers. Niet alleen de drie vliegvelden, die het dichtstbij Den Haag gelegen waren, werden op of omstreeks X-Zeit het object van Duitse aanvallen ook het militaire kamp Waalsdorp en de Nieuwe Alexanderkazerne aan de Van Alkemadelaan tussen Den Haag en Scheveningen werden volgens plan gebombardeerd, het kamp Waalsdorp het eerst, kort na vier uur. de Nieuwe Alexander kazerne een minuut of twintig later. Het kamp Waalsdorp was deel van het eerste infanterle- depot, ln de Nieuwe Alexanderkazerne was het depot van de cavalerie gelegerd mét een bewa kingsdetachement. Een Junkers-52 op het strand. In beide kwartieren werden de meeste militairen door de Duitse bommen in hun slaap verrast. Er vielen byna zestig doden, tientallen gewonden lagen in de openlucht of onder de puinbrokken te kermen. Paniek ontstond. Een veldprediker, die van zijn huis uit de bommen had zien vallen en zich meteen op weg begeven had, kwam al op de Van Alkemadelaan de vluchtelingen tegen bur gers, maar ook militairen: „Bij drommen vluchtten de mannen de duinen in. Allen ongewapend". Artsen (beter bestand tegen het zien van ver schrikkingen) snelden toe in hun auto's, medische maar ook geestelijke hulp was spoedig ter plaatse: „Ik denk bijvoorbeeld aan die oorspronkelijk uit Katwijk (naar hij mij nog vertellen kon) af komstige man wiens benen en armen waren af gerukt. We legden hem op een zandwagen; ik sprak kort met hem en we baden samen (hij sloot nog zijn ogen) en terwijl hij werd weggereden, zong hij luidkeels zodat het over het plein te horen was, het „Ere zij God ln den hoge en vrede op aarde". Voor hij in (het ziekenhuis) Bronovo kwam, was hij reeds gestorven". Schreeuwende paarden („een afschuwelijke her innering") lagen toen nog gewond in de ruines van de stallen. Een dierenarts maakte ze af; ruim honderd werden er slachtoffer van het Duitse bombardement. PROPAGANDISTEN Zelf vindt ze dat echter van nu! en gener waorde. Ze is Baha, en dat zal de wereld weten. In haar vrije tijd spreekt ze over de mensen, die rozen zijn in een en dezelfde tuin en zich derhalve wat beter moeten gedragen. Ze geeft vast zelf het j voorbeeld en wendt deze keer het hoofd af. als ze de spiegel tevoorschijn haalt i en haar wimpers inspecteert Neen. Baha' Allah had het slechter kunnen treffen met zijn propagandisten. SLIM OPZETJE Inmiddels hebben de heren Biesheuvel en Mallenia aan hel volgende tafeltje plaatsgenomen voor een slim opzetje op christelijke basis. Ze hebben waar schijnlijk nimmer van de nieuwe Christus gehoord en torsen nog steeds het onduldbaar misverstand, dat zij het bij het rechte eind hebben. Dat belet hen echter niet om over hun sherryglas broeierig naar Llnda te staren, die op veer krachtige Bahavoeten langs deint op weg naar de damestoiletten. Als ze terug komt, heeft Vieten inmiddels het theologische pauzeprogramma afgerond. Hij heeft naar zijn eigen smaak volkomen duidelijk gemaakt, dat er geen andere keus is, ook de stugge Nederlanders zullen voor de bijl moeten. Linda zucht en zegt: „Sorry, dat ik geen Nederlands spreek. Ik vond het fijn dat u gekomen bent". IN LEVENDE LIJVE ln Hollywood wachten de producers ongeduldig op haar terugkonuit, want de series moeten doorgaan. Het is toch wel nuttig om in de toekomst wat meer naar de televisie te kijken. Al i6 het alleen maar, omdat Linda niet elke ochtend in levende lijve in Nieuws poort geconsulteerd kan worden. Bezwaren tegen Carswell als opperrechter WASHINGTON (Reuter) Vooi tweede maal wordt president Nixon ge confronteerd met een groeiend verzet in de Senaat tegen zijn keuze van een nieu- i we Amerikaanse opperrechter. Vele senatoren beginnen nu te twijfelen aan de juistheid van de voordracht van de Amerikaanse president; de vijftig jarige rechter Harrold Carswell, die vol gens de beschuldigingen de negers niet welgezind is en in zijn carrière als rech ter niet boven de middelmaat is uitge komen. Tenzij er zich nieuwe ontwikke lingen voordoen en de tegenstanders pluizen nog steeds het verleden van rechter Carswell na ziet het er op het ogeblik volgens waarnemers naar uit dat rechter Carswell de benoeming met de hakken over de sloot zal halen. Een voor lopige schatting geeft als resultaat 55 senatoren voor Carawall en 46 tegen. (ADVERTENTIE) ARNHEM (ANP) AKZO heeft over het jaar 1968 een nettowinst behaald van 308,1 miljoen tegen 247,2 miljoen in 1968. Het bedrijfsresultaat bedraagt 803,1 mil joen (1968: 687,4 miljoen). De in het fusiebericht uitgesproken verwachting, dat het nettoresultaat over 1969 op om streeks 300 min zou uitkomen is rulm- sohoots bewaarheid geworden. van de toename van het aantal geplaatste aandelen met 13,8 pet is de winststijging per aandeel 9,3 pet. Het bedrijfsresultaat over het vierde kwartaal van 1969 is ruim 20 min hoger dan dat over het derde kwartaal. De omzet 1969 ls to.v. 1968 met 20,9 pet. gestegen. Een deel van deze stijging betreft de toetreding in 1969 tot de groep van een aantal ondernemingen, waarvan de voornaamste zijn Fabelta en Sastig (chemische vezels), Lesonal (coatings), In ternational Salt (zout), Duyvis (levens middelen) en Edet (tissue papier). Besloten ls aan de vergadering van aandeelhouders voor te stellen over het jaar 1969 op de gewone aandelen een slotdividend uit te keren van 2,80 per aandeel. Tezamen met het reeds gedecla reerde interimdividend wordt het divi dend over 1969 4,00 per aandeel. (Over 1968 werd eveneens 4 uitgekeerd). Du aJjamana vergadering van aandeel- Dal mode, kwaliteit en lage prijs samengaan, beioijst deze schoen. 100leer met rubber zool Den Haag Spuistraat 14, Leiden Haarlemmerstraat 53 Rotterdam Schiedam Vlaardingen Dordrecht Breda Tilburg houders zal plaatshebben op woensdag 27 mei. „Wanner men bedenkt dat de fusie tus sen AKU en AKZO plaatsvond in oktober 1969 en dat de combinatie reeds over 1969 met geconsolideerde cijfers kon komen, mag van een fraaie prestatie worden ge sproken". Aldus werd van de zijde van AKZO op een persconferentie betoogd. Over de eerste maanden van 1970 kun nen nog geen Inlichtingen worden ver strekt. Op de jaarvergadering zullen de cijfers over het eerste kwartaal worden bekendgemaakt. Wel kan worden gezegd, dat AKZO voor geheel 1970 een autonome groei (dus buiten de acquisities van an dere bedrijven) in de omzet venvacht van ten minste tien pet. Het valt echter niet te overzien, in hoeverre de netto winstdeling daarmee gelijke tred zal hou den. Benes In de Steeg. Op zaterdag 28 maart om 20.30 uur is er een blues-concert in theatertje In de Steeg aan het West einde. Er zijn zeven medewerkers on der wie de gitarist Philip Kroonen- berg «n de pianiste Stanja v. d. Velde,

Leidse Courant | 1970 | | pagina 13