Bouwtijd van negen maanden symbolisch voor nieuwe leven in Zoeterwoudse parochie as* I V 'iJÈli |j Organisat ie blijft nodig voor positie werknemers K. en G. presenteerde visitekaartje voor het nieuwe seizoen Leidse agenda MAANDAG 23 MAART 1970 DE LEIDSE COURANT Christus Dienaarkerk in gebruik genomen ZOETERWOUDE De katholieke gemeenschap van Zoeterwoude is verrijkt met een prachtig gebouw dat zich bijzonder goed leent voor „het gemeenschapzijn". Dankbaar gestemd heeft men zaterdag het in wijdingsfeest gevierd. Dit culmineerde in een financiële aktie voor de eigen missionarissen die alle verwachtingen heeft overtroffen. Bij de Offerande tijdens de H. Eucharistieviering werden door leerlingen van de scholen werkstukken aangeboden die de diverse projecten uit beelden. Deken A. Lamot deelde daarbij mede, dat hiervoor in totaal aan giften was binnengekomen een bedrag van 13.595,Een mede deling die door een spontaan applaus van de aanwezigen werd begroet. Het ziet er dus naar uit, dat voor elk van de veertien projecten een bedrag van duizend gulden beschikbaar kan worden gesteld want aan de geldstroom is nog geen einde gekomen. De kerkwijding van „Christus Dienaar" werd tevens een hoogtepunt in 't leven van vier heel kleine parochianen. Met veel zorg werden zij door Martinus Jan sen, bisschop van de Rotterdamse kerk, gedoopt en ni de geloofsgemeenschap op genomen. Een vitaler en concreter be gin had men aan het nieuwe gebouw niet kunnen geven. Bisschop doopte vier babies tijdens Eucharistieviering De middag werd ingezet met een feeste lijke optocht xoaaraan naast de Sint ■lansfanfare en de drumband Vios door j jeugd en sportverenigingen werd deel genomen. Voor het Don Boscohuis werd het défilé afgenomen dóór mgr. M. Jan sen, de bisschop van Rotterdam, de pa rochiepriesters en het kerkbestuur. |Dprpnt:p het meer dan volle kerkgebouw, waar JX-CcCpLlC zeer vele autoriteiten de openingsplech tigheid bijwoonden, sprak deken A. La- mot een welkomstwoord. De deken zag in de bouwtijd van precies negen maan den bij deze gebeurtenis een symboliek met de geboorte van een mens en zag de opening als het begin van een nieuw leven in de parochie. „Mogen we vanuit deze Christus Dienaarkerk de dienst baarheid aan ivereld en medemens beter uitdragen". Daarna ging mgr. Jansen over tot de inwijdingsceremonie. Voordat de bis schop zegenend rondging bad hij o.m, „Geef dat wij, telkens als we hier sa menkomen, bevestigd mogen worden in het geloof, versterkt in de hoop en ge ïnspireerd tot liefde. Mogen wij hier een plaats vinden van bezinning en gebed, van troost en vreugde, van bemoediging en vergeving". De Eucharistieviering werd ingezet met de Dienst van het woord. Het was een ontroerend moment toen de eerwaarde heer E. Loerakker van de Hervormde Gemeente achter het altaar plaats nam voor de eerste Schrif- lezing die was genomen uit Fil. 2, 5-11, waaruit de titel van de nieuwe kerk is afgeleid. De zang werd op kundige wijze, ver zorgd door het dames-heren en kinder koor o.l.v. van dirigent H. J. C. Paarde- kooper waarbij de heer J. Dobbe het or gel bespeelde. Daarbij zong men samen met de aanwezigen de Petrus en Paulus mis van Jan Vermulst. Daarnaast wer- den ook meerstemmige liederen uitge- naast elkaar. De gemeenschap met de gehele wereld is een rijkdom van onze tijd maar ook een grote opgave. Chris tus wilde niet als Koning uitgeroepen worden, hijwi Ide dienaar zijn. „Houdt van God en houdt van elkaar". Niemand leeft voor zichzelf of sterft voor zichzelf, zegt Paulus. Onze levens opdracht is voor elkaar te zyn. „Ik hoop dat U hier de kracht mag vinden het evangelie uit te dragen. Mogen wij de dienaren zijn van Onze Heer en langs hem van ons allen", zo besloot de bis schop zijn preek. Tijdens de Dienst werd op plechtige wijze aan een viertal baby's het H. Doopsel toegediend. Burgemeester J. A. Detmers bood als eerste spreker tijdens de receptie in het Don Boscohuis gelukwensen aan namens het gemeentebestuur dat bijzonder inge nomen is met het fraaie gebouw dat ar- chitect Sips de nieuwe wijk heeft ge- I schonken. Zij is er rijker door gewor- De burgemeester was ook bijzonder ge troffen door de deelname van dominee Loerakker aan de Dienst. Een beivijs van de Dienst. Een bewijs van de goede verstandhouding tussen de Kerken. Door de band die er is ontstaan zal de samenwerking op dit terrein zich ook gaan uitstrekken tot andere zaken. Spr. bood een fraai wandkleed aan dat een plaats heeft'gekregen in de kerk. Dominee, E. Loerakker vond het heer lijk, dat er een nieuwe kerk nodig was. Hij sprakd e wens, dat het meer bij el kaar komen steeds vanzelfsprekender wordt en besloot met de wens „Dat wij alkaar vinden bij Jezus Christus Die naar en elkaar steeds beter leren ken- Dokter W. Kortmann zei, dat de voor malige kerk aan de Vrouwenweg geen betere bestemming had kunnen krijgen dan hij nu gekregen heeft. „Mogen wij de titel Christus Dienaar modern zien; geef Hem de nodige inspraak en mede zeggingschap". Deken A. Lamot de gelegenheid te baat om hulpkoster VV. Loos van de Aloysiuskapel te bedan ken voor zijn goede zorgen. Namens het kerkbestuur werd hem een serie boeken aangeboden van Dr. L. de Jong waarvan nog maar enkele exemplaren verschenen zijn. Namens de priesters werd daar nog een extra presentje aan toegevoegd. Instrument Architect P. Sips zei dat het niet meer is zoals vroeger toen de woningen wer den gebouwd rond de kerk. De kerk schaart zich nu tussen de woningen om de mens dienstbaar te zijn. Men moet de kerk zien als een instrument en hem weten te bespelen. De missionarissen die dankzij de aktie royaal zullen worden bedacht hadden hun woordvoerder in pater Jo Bosman die vrijdag vanuit In donesië in zijn geboortedorp met verlof terugkeerde. Hij toonde zich bijzonder verblijd en hoopte dat de mentaliteit om te dienen zal blijven. Namens het comité „Kerkebouw" bood voorzitter P. Sieverding drie grote bloembakken aan. Em. pastoor G. Klaverweijden vond het een groot geluk de inwijding nog te mo gen meemaken. „Veertig jaar geleden was er spanning, nu is er gemeenschap" Het slotwoord van deken A. Lamot Mgr. M. A. Jansen, deken A. Lamot (links) en pater drs. P. Peeters Weem (rechts) bij de inwijdingsplechtigheid aan het altaar van de zaterdagmiddag onder zeer grote belangstelling in ge bruik genomen kerk van „Christus Die naar" in het Zoeterwoudse plan West- vloeide over van dankbaarheid aan al len die, hoe ook, aan de totstandkoming van de nieuwe kerk hadden meegewerkt en zei dat de aktie voot sen op onvoorstelbaar royale wijze gesteund. LEIDEN Tienduizend tulpen zijn zaterdag aan het winkelende Leidse publiek uitgereikt. Iedere tulp was apart verpakt. Deze lentegroet geschiedde in het kader van de officiële opening van „Lentegroet 1970" van het Leids City Centrum. LEIDEN De machtige Groenoordhal was zaterdagavond het toneel van een afwisselende show, waaraan de seniores en juniores van K. en G., de harmonie kapel „De Vriendschap" uit Woerden, de drumfanfare „Die Tamboerijnen van die Stadt Eindhoven" de volksdansgroep „Achalay" (Leiden) en het huisblaas- orkest van K. en G. meewerkten. Een zaal van deze omvang is zeker niet geschikt voor een gewoon concert, waar bij het op nauwkeurig luisteren aan komt. Een stem kondigde per microfoon de komende gebeurtenissen aan. Maar de mededelingen waren niet of nauwe lijks te onderscheiden. Alleen wanneer de woorden gescheiden werden uitge sproken verbeterde de verstaanbaarheid. De Woerdense muzikanten, die bekwaam met mooie klank de show-handelingen in een speciale „muziektent" afwissel den, deden als welluidende onderbrekers goed werk. Wat ze speelden, werd niet aangekondigd; dit was ook onnodig, ge zien hun ,,hors d'oeuvre"-taak. Dit op treden was immers niet als een concert bedoeld. De Groenoordhal, waarin de enkeling zich verloren waant, is uitermate ge schikt voor bewegende manifestaties met trommels en blaasinstrumenten. Er werd wat geëxperimenteerd met lichten -aan, lichten-uit, en schijnwerpers, zodat men langzamerhand de gunstige effek ten vond. Het publiek, waarvan de kwan titeit onmogelijk te schatten was in een enorme rechthoek om het aktie- veld. Zelfs van de ene naar de andere lange zijde kon men bijna geen gezichten meer onderscheiden. De K en G-juniores openden de show met een kwartier voornamelijk in de breedte en op-de-plaats werken. Later gebruikten de seniores het gehele ter rein met marcheren n verschillende tempo's dichtheid en figuren. Vooral de uitsralende bewegingen trokken de aan dacht. De belde K en G-korpsen werkten strak gedisciplineerd en toch soepel. Hun muziek-maken: met fluiten, hoorns en trommels, in groepen of als eenheid op gesteld, klonk zeer verzorgd. Dit gold ook voor het Eindhovense korps, dat fraai in rood-blauw-grijs uniform was uitgedost, eveneens correct werkte. De hal-akoestiek was al deze klanken ter wille. Aan de echo's wende men spoedig. Van Achalay zagen we behendige, ook sierlijke bewegingen, in enkele en dubbe le kringen, paren en groepen, op mu ziek via een geluidsband voortgebracht. Het publiek genoot volop en was gul met applaus. JOH. VAN WOLFSWINKEL Advertentie) Maartavond Kath. Vrouwengilde Nog te weinig vrouwen ambieren de politiek Moderne naam In zijn preek sprak mgr. Jansen geluk wensen uit aan de parochie. Dit kerkge bouw herinnert niet meer aan vroegere kerken maari s in deze tijd wel meer aansprekelijk. De titel is typisch van ou~e tijd. Wij als Christenen staan niet MAANDAG 23 MAART Stadhuis Vergadering Leidse gemeen teraad. 7.30 uur n.m. Stadsgehoorzaal Jaarvergadering Ned. Reis Vereniging, 8 uur n.m. (iroenoordhal-restauranl Alg. leden vergadering Kynologenvereniging Rijn land. 8 uur n.m. De Doelen Bijeenkomst LAFV, voor stelling fotowerkgroep Tja, 8 uur n.m. Antonlus Clubhuis Feestavond be jaardensociëteit Ons Centrum, optreden Club van 500, 8 uur n.m. Van vrijdag 20 maart tot en met don derdag 26 maart geopend voor spoed eisende gevallen: Apotheek Zuid-West, Brahmslaan 20, tel. 21522; apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp en de Oegstgeestse Apotheek zijn de gehele week geopend. De zaterdagdienst na 13.00 uur, de zondagdienst, -avond dienst na 22.00 uur en de nachtdienst van Apotheek Voorschoten wordt waar genomen door Apotheek Zuid-West. Veel animo voor cursus Burgerschap LEIDEN De maartavond van het Kath. Vrouwengilde had „Politiek" als onderwerp en zo vlak na de Provinciale Statenverkiezingen bleek de opkomst zeer geanimeerd. De secretaresse van het diocesaanbestuur mevr. A. van Vree- van Vree was de boeiende inleidster van deze discussie-avond, waarvan het onder werp luidde: „Kerk en Politiek". Mevr. Van Vree is niet alleen moeder van een groot gezin, maar daarnaast gemeente raadslid voor de KVP en secretaresse van de KVP kring Delft, dus wel dé geschikte persoon om de politiek nader te brengen tot de vrouw, resp. de gilde- Haa rinleiding ging terug naar het ont staan van een katholieke politieke partij door dr. Schaepman geïnspireerd door de encycliek Rerum Novarum van paus Leo XIII; de hernieuwing na de invoe ring van het algemeen kiesrecht in 1917 door mgr. Angenent, de toenmalige bis schop van Haarlem naar aanleiding van de encycliek Quadr. Anno van Pius XI; het openstaan voor alle katholieken na de tweede wereldoorlog, benadrukt door de nieuwe naam: Katholieke Volkspartij. Dat de invloed van de Kerk in het na oorlogse jaren afnam bleek wel uit het feit, dat het bekende „Mandement van de bisschoppen" in 1954 zeker niet voor alle katholieken voetstoots werd aan genomen. Momenteel stelt de kerk wel vast, dat ieder een politieke keus moet maken, maar welke deze zal zijn. laat zij geheel voor de eigen verantwoorde lijkheid van haar leden. In deze „vrouwelijke" omgeving bracht spreekster ook nog eens met nadrug de vertegenwoordiging door vrouwen naar voren. Neemt men de bekende aantallen van vrouwelijke vertegenwoordigers voor ogen, dan is dat percentueel gezien nog maar zeer gering, hetgeen zeker ook aan eigen ongeïnteresseerdheid te wyten is. Mevrouw v. Vree riep elkeen op toch gebruik te maken van zijn poli tieke rechten; bovendien geschikte vrou- te vinden en dan naar voren te schui ven. Zijzelf had in haar gemeente de ervaring, dat haar komst als eerste vrouwelijk gemeenteraadslid, door alle gemeenteraadsleden als positief was op genomen; telkens blykt waardering voor de vrouwelijke Inbreng te bestaan. Cetitru mpositie De discussie was zeer afwisselend. Niet alleen de 225 miljoen voor de NATO- verdediging na de Russische inval in Tsjecho Slowakije, ook de pacifistische idee werd aan de orde gesteld. De per soon van de minister van Buitenlandse Zaken de heer Luns bleek de aandacht minder te boeien dan de kernvraag: „Wat betekent nu eigenlijk dé Christe lijke politiek". Uit het antwoord bleek wel duidelijk, dat deze politiek bijna steeds tot een centrumpositie zal voeren, omdate het richtlijngevende „nimmer welzijn ten koste van een bepaalde groep" uiteraard deze plaats aanwijst. Op de vraag over haar werk als ge meenteraadslid, benadrukte mevrouw v. Vree nog eens het belang om de fractie leden van eigen partij van inlichtingen te voorzien. Ook zijn deze fractieleden, als gemeentebestuurders, de aangewe zen personen om allen bij eventuele problemen de juiste weg te wijzen, aldus de spreekster. Omdat een trein niet wacht, hoe en thousiast een discussie ook mag zijn, moest mevr. v. Vree afscheid nemen onder een haastig dankwoord van de presidenten mevrouw H. Lindenhoof- Hop. De gildeleden hadden echter nog een dik half uur nodig om politiek uit te praten. Het gunstig resultaat bleek wel met aanmeldingen voor een geza menlijke cursus Burgerschapskunde in het volgende winterseizoen. Komt de politiek niet naar de vrouw, dan komt de vrouw wel naar de politiek! (Advertentie Gem. aankondiging WIJZIGING VERORDENING WINKELSLUITING 1953 I Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat voor de duur van 3 maanden op de se cretarie, kamer 125, ter lezing voor een ieder is neergelegd de door de Raad dier gemeente in zijn vergadering - an 9 maart 1970 vastgestelde verordening, houdende wijziging van de Verordening op de Winkelsluiting 1953 I. Deze wijziging houdt in, dat voortaan in de weck waarin Tweede Paasdag en de week waarin Tweede Pinksterdag valt, de winkels op dinsdag na 13.00 uur voor het publiek geopend mogen zijn. LEIDEN, 23 maart 1970. Voorzitter Hu ismans voor jubilerend „St. Lambertus" LEIDEN „Als men verder wil komen op het gebied van de medezeggenschap, een rechtvaardiger inkomensbeleid, bij de erkenning als mens is het noodzakelijk, dat de vakbeweging nog sterker gemaakt wordt. Hoe groter het aantal, hoe meer invloed." Dat zei zaterdagavond textielbondsvoorzitter H. W. Huismans van „St. Lambertus" tot de leden van de afdeling Leiden, die in De Burcht het zestigjarig bestaan van hun afdeling werden. De Leidse vakbondsnestor P. de la Rivière, afgevaardigd door het Leidse NKV-bestuur, zei het nog iets sterker: „Meer nog dan in het verleden (en dat verleden was zeker in de textielbranche niet verheffend, zoals de NKV-bestuurder in herinnering riep) is het bestaan van een sterke vak beweging noodzakelijk." Hij wees daarbij op de fusies en concentraties van econo mische macht waar de werknemers voor hun behoud een bundeling van krachten tegenover moeten stellen. De Leidse afdeling van „St. Lambertus", voortgekomen uit „St. Bavo", waartoe ook de transport- en fabrieksarbeiders behoorden, sloot zich zestig jaar geleden aan by de landelijke bond. In de tijd, dat Leiden nog een van de belangrijkste textielsteden was, was de Leidse af deling een grote afdeling, maar het dwjjnen van veel textielindustrie uit de Sleutelstad heeft ook zijn terugslag gehad op de afdeling. Thans telt de afdeling zeventig leden. Velen van hen hebben een lange staat van dienst in de vakbeweging en de textielindustrie. Vandaar, dat er zater dag een groot aantal jubilarissen te vieren waren (zelfs een 60-jarige n.l. de heer Kersten) en dat er menigmaal ge sproken werd over het verleden. Velen hebben de tijd nog gekend van het „spek en de boren" en de Katoen maatschappij, welke de heer De la Ri vière betitelde als „een monument van ellende en onrecht". Voorzitter J. Th. Hensing: „De plek was zo vervloekt, dat er tientallen jaren niet op gebouwd kon worden." De trouwe vakbondsmensen, die de tyd van toen bijna allen nog actief hebben meegemaakt werden door bondsvoor zitter Huismans uitvoerig gehuldigd. „Door hun trouw in moeilijke en betere jaren hebben zij het bewijs geleverd van hun sociale instelling en hun overtuiging, dat werknemers elkaar nodig hebben er dat belangen samen moeten worden be hartigd." Hij feliciteerde ook de echt genotes. die altijd de contributies hebben opgebracht, „hoewel de vakbond geen automaat is, waar bij inworp van een gulden een rijksdaalder uitrolt." Groot aantal leden jubileerde mee met afdeling De decoraties voor het langdurig lid maatschap werden toegekend aan: P. v. d. Voort, P. Tegeraar, A. Kijk in de Vegte, G. Heir.cn en P. Kastelen (allen 40 jaar): J. Hensing, W. Lovink, Th. Lovink, mej. Righart van Gelder en P. Blikman (allen 25 jaar). Na de huldiging van de jubilarissen i penningmeester Ba- velaar. die ruim 35 jaar een bestuurs functie vervult werd er ook bij betrok ken volgde nog een zeer geslaagde feest avond waaraan medewerking werd ver leend door het trio Paul Renee (con ference). W. de Wit (accordeon) en Kok Earning (drums). In De Burcht was 's middags ook een receptie, die onder meer bezocht werd door burgemeester Van der Willigen, het oud-hoofdhestuurslid Smits en dis tricts- en hoofdbestuurder Boselle. Do jubileumviering wordt eerste Paasdag besloten met drie eucharistievieringen in de Jozefkerk aan de Herensingel. LEIDEN Aan de Leidse Universiteit zijn geslaagd voor het doet. ex. Ned. Recht de heer H. J. van der Does (Lei den); doet. ex. W. Sociologie de heer R. T. M. Veldhoven (Den Haag); doet. ex. Cult. Antropologie de heer D. A. M. Smidt (Oegstgeest); kand. ex. Franse taal- en letterkunde mej. C. H. M. v. d. Berg (Rotterdam); mej. J. C. van Kampen (Rotterdam); mevr. Klein Bre- teler-Rutges (Delft); mevr. D. M. Tes- selaar-Wolters (Leiden); mej. R. J. Q. v. Tilburg (Den Haag); mevr. A. J. Zeiler-Seyffardt (Wassenaar).

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3