J OH AN CRUYFF *êin Speelbal tussen sentiment en miljoenen v w- %jgmgj0F Scholeksterlaan 41 in Vinkeveen, een van buiten weinig opvallend huis in een gloednieuwe buurt bij de grote plassen. Het ligt weggedrukt in een lange rij huizen van seriebouw, waarvan het meest in het oog springend het wat fors uitgevallen geverniste kozijn. Zodra de voordeur dicht valt, wordt echter alles anders. Fraaie klapdeurtjes van, pakweg, een meter hoogte tussen de vertrekken en dure houten latten egen het plafond. In de salon een tafel van bladgoud, die twee mille heeft gekost en een wat protserige telefoon. Het geheel ziet er toch zeer aardig uit. Niet alleen duur, er spreekt ook karakter uit. Johan en blonde Danny Cruyff hebben er hun ziel in gelegd. Hier leeft dus in zijn schaarse vrije uren de voetballer die een speelbal tussen sentimen ten en miljoenen is geworden. Hier probeert hij zichzelf te blijven. En dat valt steeds moeilijker. Johan en blonde Danny hebben hun ziel gelegd in de inrichting van het van buiten weinig opvallend huis in Vinkeveen. ii die Barcelona-affaire. Nauwelijks is bekend dat paar rijkaards in Spanje wel zo'n slordige twee liljoen kwijt willen om hem uit Vinkeveen weg te alen of aan de toch al keiharde oppositie op de grasmat lordt een nieuwe dimensie toegevoegd. Weggezakt in n vreemdsoortige fauteuil die zich in allerlei standen kneden, vertelt Johan Cruyff: „Het is al drie jaar at ik in elke wedstrijd negentig minuten lang de i van een of twee verdedigers in mijn nek voel. Daar ik aan gewend geraakt. Maar sinds die toestand met panje is het veel erger geworden. De spelers worden igehitst door het publiek en dan hoor je zeggen: dat üljoenenknulletje pak ik wel even. En je wordt gepakt, arom leef ik de laatste tijd in voortdurende angst ir die fatale trap. die morgen komen kan, overmorgen de volgende maand. Een trap waardoor je niet meer snt spelen, zoals Willy Dullens. En daar denkt nou iis niemand aan. Wat moet ik dan doen? Je bent weg op de mensen hoef je niet te rekenen". .Er is zo weinig begrip voor mijn probleem. Tenminste,'", la/t lees ilk nooit in de kranten. Altijd staan er nare iingen in, trekken ze woorden uit hun venbamd waardoor mensen tentoongesteld word als een naar mtje, dait alleen maar erg veel poen wil hebben. Maar erplaaits je nou eens in mijn persoon. Je kunt goed netballen, zodat honderdduizenden mensen die de hele eek hard moeten werken, daar wat afleiding aan ebben. En voor jongens als ik wordlt over de gehele ■ereld zwaar betaald. Neem nu aan dat ik bij Ajax riderhalve ton per jaar verdien. Daar hou je zo'n ijfenvijffcigduizend gulden aan over. Maar het leven is rg duur. De muziekvereniging komt aan de deur. Die ïoet gesteund worden. En dan durf iik niet een rijks- aalder te geven, want dan vertellen ze overal rond: Die Cruyff is ook een vrek. Die verdient pakken geld n hij heeft niets over voor een goed doel. Hij is een otmannetje". Dan komt. zoals laatst, het bestuur van et buurthuis bij me. Johan, zeggen ze, wij moeten hier n nieuw buurthuis hebben, de gemeente wil maar de die] it betalen en de andere helft moet de bevolking ij een brengen. Nu is er zaterdagavond een openbare 1 erkoping, wil jij meedoen? Je kunt niet weigeren dus ik op die avond allerlei spulletjes aan de mensen te erkopen". zocht ik bij een partijtje altijd de grootste jongens op. Ik wilde winnen. Daarom zou ik ook nooit voor een minder goede ploeg kunnen spelen, dan zou ik weggaan. En in het elftal wil ik ook altijd de beste zijn. Wat dat betreft ben ik verschrikkelijk moeilijk. Ik zou het niet kunnen hebben als iemand beter speelt". Geen profmentaiiteit „Die fatale trap kan morgen komen, overmorgen, over een maand. Een trap waardoor je niet meer kunt spelen. En daar denkt nou eens niemand aan". lan ga je denken Maai- je moet zelf ook meebieden. Er was een wit ïmmetje te koop. Ik bieden en bieden, en ja hoor, toen honderdentien gulden toe -waren, had ik plot- geling dat lammetje. Dat ga ik, als het weer buiten b'eter /ordt, op het gazon zetten. Wel geinig, maar ik was iie avond toch tweehonderd pop kwijt. Ik wil maar tei eggen, het leven is zo duur en als je alles bijeen houden. Begrijp genomen 20.000 gulden op een jaar overhoudt, mag je blij wezen. Maar de inboedel hier kost al meer dan dertig mille, dus kom je op een bepaald moment erachter dat je in feite nog niets bezit en dan ga je denken: je kunt morgen die trap krijgen er dan? Ben ik wel geschikt om geloof het niet zo erg. Ik laat i ben te goed". i je overkomt iets. Wat in zaken te gaan? Ik ne vlug bedonderen, ik Verkeerd gebracht „En dan komt er een man uit Spanje, die zegt dat je twee jaar zeshonderdvijftigduizend gulden kunt over- goed. overhouden. Dus dan heb je „Die fatale trap kan morgen komen, overmorgen, over een maand. Een trap waardoor je niet meer kunt spelen. En daar denkt nou eens niemand aan".- royaal geleefd en alles gedaan wat nodig is en dan heb je nog meer dan een half miljoen over. Natuurlijk wil ik niet graag uit Amsterdam weg. maar het moei. dan gewoon. Zodra het bekend werd, is er bij Ajax en in Nederland losgeweekt. Er kwamen reacties en Freek van der Meyden, de bouwer, komt op hel idee een stichting in het leven te roepen die mij straks 750.000 gulden garandeert. Maar het wordt verkeerd gebracht. Die stichting moet er voor elke Ajacied zijn, maar de mensen denken dat hij alleen voor mij is. Zo, zeggen ze, dat knulletje wil van ons geld driekwart miljoen hebben. Er komen nare stukjes in de krant. Een reactie is: er zijn in Amsterdam niet genoeg speel tuinen, laat ze daarvoor dat geld geven. Maar dat vind ik een verschrikkelijk dom antwoord". Lijdend voorwerp „Als die mensen zo sociaal voelend zijn, laat ze dan allemaal een tientje voor een speeltuin geven. Maar dan moeten ze mij niet afkraken. Er zijn journalisten die rotstukjes geschreven hebben. Maar ik wil de journalist zien die twee baantjes heeft waaraan hij verdient en die zegt: die meneer is werkeloos, ik geel hem een van mijn baantjes. Ze hebben het mij kwailijk genomen toen ik voor een interview geld vroeg. Maar ze komen mij niet interviewen omdat ze mij zo aardig vinden. Nee, de lezers vinden het interessant en dan krijgen de kranten meer abonnees. En ik ben het lijdend voorwerp dat maar moet afwachten of hij niet gekraakt wordt. Nou, daarvoor vraag ik geld". Niet zo idioot Vindt Cruyff zichzelf een miljoen waard? Daar meet hij toch even over nadenken. Dan zegt hij: „Ik vind het zelf gedeeltelijk idioot. Toen ik het bedrag pas hoorde, dacht ik: een miljoen? Hoe krijgen die mensen dat in hemelsnaam bij elkaar? Maar toen ben ik gaan doordenken. Voetbal is voor mij geen sport meer. maar een beroep. Ik moet er vroeg voor naar bed, enzovoort. En als Barcelona door mij vijfduizend bezoekers per wedstrijd meer krijgt, die gemiddeld zes gulden betalen, is dat 30.000 gulden per wedstrijd. En als ze in de competitie en vriendschappelijk dertig wedstrijden spelen, hebben zei het bedrag al bijna terugverdiend Dus dan is het weer niet zo idioot". Als je hem zo hoort praten, vergeet je dal Johan Cruyfi pas 22 jaar is. Hij is vroeg rijp. Er zijn de laatste jaren, toen zijn ster steeds sneller rees, duizend-en-een dingen op hem afgestormd. Hij heeft ze allemaal moeten ver werken. De mentale druk van bomvolle stadions, van duizenden handtekeningenjagers, vasthoudende pers mensen, de uitbundige lof, de kritiek, de televisie interviews, de nare stukjes, de trappen van keiharde erdedigers die hem m de grond boorden. Het is nie'. ..llemaal aan hem voorbij gegaan en de laatste tijd heeft hij zich meeer dan ooit geworpen op het vasthouden jan zijn twee „ik-ken", de Cruyff voor de buitenwereld en de Cruyff zoals hij thuis is. Ik moet winnen Voor de buitenwereld de harde jongen die overal poen uit wil slaan en dSe wat blasé de wereld inkijkt; thuis de gevoelige jongen die houdt van gezelligheid. Een eerlijke jongen die zijn minder goede karaktertrekjes niet verzwijgt. Bijvoorbeeld, dat hij erg ijdel is en dat hij niet tegen verliezen kan. Hij vertelt: „Als ik aam het kaarten ben, gooi ik soms het hele spel door elkaar. Ik moet winnen, ik kan niet tegen verlies. Mijn hele leven is dat al zo geweest. Vroeger, toe ik op straat voetbalde, Cruyff is altijd obstinaat geweest. Toen hij op de mulo zat, werd hij van school gestuurd. „Ik had toveel gein tjes. Op da-ie verschillende scholen heb ilk gezeten, tot de derde klas. Toen ben ik ermee opgehouden. En nu heb ik er geen spijt van. Welk jongetje van 22 heeft zoveel mensenkennis als ik? En mijn Engels spreek ik nu ook beter dan ik het ooit op een school had kunmen De ontluikende voetbalster Cruyff werd magazijn bediende: uitpakken, inpakken en verkopen in een textielzaak. Tenslotte wterd hij full prof. Hij tekende om elf uur 's ochtends een contract en <yn hakf vier. 's middags brak hij zijiï reohterkuitbeen. Vier weken was hij uitgeschakeld. De klim naar de voetbal top vond nog meer vertraging. Cruyff: "Ik had volgens de heren geen profmentaütei/t want ik vond het fijn een mannetje te nemen en hem dan nog eens te nemen". Maar ook dat ging over en hij kwam in 1666 in het Nederlands elftal. Tien interlands heeft hij tot nu toe gespeeld. Het hadden er eigenlijk vijfentwintig moeten Immoreel Hoe komt dat? Cruyff: „We gingen naar Kopenhagen en ik vraag aan de heer Burgwal van de KNVB: „Wat krijg ik als ze me eruit trappen en ik nooit meer kan voetballen? Het antwoord wist ik trouwens al: geen cent. Ik vroeg aan hem: wat krijgt uw vrouw als u wat overkomt? Burgwal antwoordt: twee ton. Ik zeg u dus aan de kant met twee ton en ik in het veld onverzekerd, dat vind ik immoreel. Want ik wist dal Ajax drie ton zou krijgen en de KNVB ook drie ton als er met mij wat zou gebeuren. Dus heb ik een tijd niet in het Oranjeteam gespeeld. Maar er is nu veel veranderd, want Henk Groot krijgt 100.000 gulden omdal hij niet meer kan spelen. Dat hebben wij toch maar bereikt. En ik ga nog meer knokken. Ik vind het bijvoor beeld belachelijk dat ik straks een D-, C-, B- en A- cursus moet gaan volgen om trainer te kunnen worden. Natuurlijk moet je biologie en zo leren, maar tactiek en techniek hoeven ze topspelers toch niet bij te brengen". op. Toen heb ik gezegd maar ik kan geen minister worden en u kunt zo tien andere goeie baantjes krijgen. Ja, dat is wel zo, antwoordde meneer Luns, maar ik kan niet dribbelen. Bij aankomst in Londen zijn onze wegen gescheiden. Hij werd in een glanzende limousine afgehaald en ik moest met mijn koffertje bij de douane in de rij gaan staan". Geen vrienden nodig Publiciteit vindt Johan Cruyff fijn. Maar beroemd zijn heeft natuurlijk ook zijn schaduwzijden. Cruyff: „Ieder jongetje dat volwassen wordt heeft wel eens de neiging om een moment te denken: nou kan voor mij iedereen naar de maan lopen, maar vandaag zak ik eens lekker door. Zo maar maling aan de hele wereld hebben. Dat kan ik nooit, want de schijnwerpers staan erop. En als je dat. weet, ga je een houding aannemen. Ik heb ook geen echte - vrienden. Dat komt omdat ik me moeilijk aaripas 'én ook ómdat ik niet weet of ze voor mij of voor ..de voetballer, Cruyff komen, hoe kun je zoiets uitzoeken? Wie zegt njijhij' is een vriend van mij of van de voetballer? Daarom is het goed als een voetballer goed getrouwd is. Als je een goed huwelijk hebt, ga je minder vliug de stad in, ga je ook vroeger naar bed cn dan heb je geen vrienden nodig". Enorme concessie Gruyff werpt zich dus met alle energie op het voet ballen en op de uitbouw van zijn zaken. Hij heeft een shoetique en als hij in Nederland blijft, komt er nog e enzaak bij, een drankenservice. Bovendien begint Danny Cruyff een kinderboetiek waarvoor ze zelf kleer tjes wil ontwerpen. Maar blijft hij nu in Nederland of niet? Cruyff: „AJs ik blijf, moet er door mij een enorme concessie gedaan worden. Ik weet het daarom echt niet". Aldus levend met zijn twijfels en zijn zorgen, moet het voor Johan Cruyff niet licht vallen daarbij ook nog elke week op het veld een topprestatie te leveren. Toch doet hij het. En dat is tekenend voor een genie. JEAN NELISSEN Als derde erbij Onlangs stapte Johan Cruyff met minister Luns in het vliegtuig naar Landen voor een diner bij madame Tussaud, van de wassenbeelden. Vond Cruyff dat een hoogtepunt in zijn carrière? „Jazeker, je ziet dingen waarnaar je met open mond zit te kijken. Moet je nagaan, bij madame Tussaud staan slechts twee Neder landers, de koningin en minister Luns. Dan denk je: het is toch eindeloos als ik daar als derde bij kom. Ik heb met de minister gezellig zitten praten over mijn problemen. Hij vroeg: ga je nu naar Spanje. Ik ant woordde hoe moet ik me hier handhaven met al die belasting? Toen zei de minister: jij zat ongeveer in hetzelfde sehuiiltje als ik. Als i!k bij een motie van wan trouwen een stem te veel tegen krijg, ga ik ook de laan ..Die fatale trap kan morgen komen, overmorgen, over een maand. Een trap waardoor je niet meer kunt spelen. En daar denkt nou eens niemand aan".

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9